Nederland en de Oorlog. N®. 17080 Maandag 1 Noveinbei*. A°. 1915. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer .bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. KLEINE ADVERTENTIEN. UIT ONS LAND. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ven 16 regels ƒ1.05, Iedere regel meer f0.17£. Kleine advert8ntiëo van 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oentt. Voor hot inoaeeeeren wordt ƒ0.05 berekend* Bewijsnummer 6 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeiJen per 3 maanden f 1,30per weel. li 3 1 f 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd sijn per week. J 0.10. Franco per postI 1.35 MAXIM UM-BOTERPRIJ S. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en'Handel is bepaald: A. dat de maximum prijs voor boter, bestemd /oor verbruik in Nederland, ge leverd door producenten aan verkoopers van boter, gedurende de maamd November 1.45 per K.G. zal zijn bij verpakking in wit fust van 50 K:G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met. 1 cent per K.G. Bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met^ 5 cents per K.G. en bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. met 6 cents per K.G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco sta tion van afzending; B. dat de maximum prijs voor boter, verkocht aan. verbruikers, gedairende de ;naand November 1.65 per K.G. zal zijn. Do verkoop aan verbruikers tegen dé- tailprijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor boter, bereid onder rabbinaal toe ziet, kan door de Rijkscommissie van Toezicht op dc Botervereeniging in overleg met de betrokken Handelaren of boterbe- reidors een verhoogde prijs worden toe- m gestaan. Voor speciaal verpakte boter zal geen vergunning tot prijsverhooging meer wor den verleend. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 November 1915 LEIDEN, 1 NOVEMBER. Gemeentelijk Werkloozenfonds. Aan het Gemeentelijk Werkloozenfonds zijn thans aangesloten 34 vereenigingen, waarvan de helft krachtens de noodregeling zrjn in geschreven. Vijf dier Vereenigingen hadden blijkbaar geen werklooze leden, zoodat daar aan niet behoefde te werden uitgekeerd. Gesplitst naar de vakken betroffen de uit- keeringen: textielarbeiders, bouwvakarbei ders, typografen, metaalbewerkers, tabaksbe werkers, kleermakers, kantoorbedienden, bakkers en slagersgezellen. In het geheel werd van 7 Sept. 1914 tot 28 Aug. 1915 uitgekeerd f 72,474, waarvan f 10,734 uit de ka&9en der organisaties kwam. f25,111 werd bijgedragen door de gemeente en f36,639 door heb Rijk. Aan de textielarbeiders kwam het leeu wenaandeel. Tegenover f41,470 uitgekeerd aan deze werklieden, ontvingen de werklie den in de andere vakkon f31,004. Verdeeld over do verschillende fabrieken werd. aan de textielarbeiders uitgekeerd: firma Zaalberg on Zoon f99.24, J. en A. Ld Toole f 171.12, Gebrs. Van Wjjlc en Co. 'f712.76, J. Sc-helbéma Jzn. f1127, Jan Zuur deeg f 1457.64, I/eidsche Katoenmaatschappij f 37,608.40, diversen f294. Bij de Lcidsahe Spaarbank is iu Octo ber ingelegd ƒ202,995. 92 en terugbetaald 123,839.78, terwijl 64 uiiöuwe inleggers zijn ingeschreven on 75 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegood der 13,849 inleggers bedroeg einde October 3,031,730.32. De alhier tot arts bevorderde en wo nende student L. den Houter is bestemd: tot officier van gezondheid 2de kl. bij hot leger iter te lande. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnon 1 andsolie Zaken is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan don heer P. Gediking als assistent bij de uuiversat e itsbibliotheek aande Rijks universiteit alhier. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en -tevredenheid de bronzen eere penning voor mensohlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan den heer J. A. M. van Oorschot, student alhier, wegens de door hem met levensge vaar verrichte redding van een drenkelinge uit heb water van het Rijn- en Schickanaal, in clon naakts van 22 op 23 Augustus j.l. Voor het apothekereassisten-exaanen is alhier geslaagd raej. C. van dór Bijl, alkder. Voor hel Notarieel Staatsexamen der de rrdeolte zijn in Den Haag geslaagd de hoeren G. J. EL Kuyk en M. C. Samson, alhier. 1IET HA VGSCHE SCUOUW GEIN *T0L. Dc Laatste Betaler en dc Eerste Yrijp Passant. Hedennacht was het de gedenkwaardige nacht in welken het heffen van tolrecht nan het „Haagsche Schouw"-werd opgeheven, Na epu bijna driehonderd-jarig bestaan» is het vervallen. 't Liep tegen twaalf uren, toen in den wel mooien, doch killen najaarsnacht, zich be halve degeneD, die aangewezen waren voor het afhangen der hekken, nog wat buren of omwonenden zich hadden verzameld, die het merkwaardig feit walden zien met eigen oogen. Even, slechts enkele minuten vóór twaalf uren, schoof langzaam, als wilde hij er iets plechtstatigs van maken, auto G no. 3450, de brug over, waarvoor het hek ontsloten werd. Het is de laatste auto geweest waar voor hier tolgeld geheven werd. Reeds galmden dofdreunend van een Lejdsch torenuurwerk de twaalf-uur-slagen het luchtruim in, toen het hek voor de laatste maal nog werd dichtgeklapt, achter den laats ten, den al Ier laat st en voetganger, van wien het tolrecht geheven is." Deze laatste voetganger, de heer A. Th. Bader, van Warmond, was net aan de andere zijde van het hek, toen onder een luid hoera de laatste tolgaarder, de heer J. Heemskerk, van het Haagsche Schouw, Voor de laatste maal het hek ontsloot en en openzette voor vrije passage en de laat ste betalende voetganger de eerste werd, die van do vrjje passage gebruik maakte» direct ere vol gd door den eersten wielrijder, den he^r Van den Berg, militair pit Den Haag. Tn opdracht van het Rijk, werden daarop onder toezicht van den aannemer, den heer C. 0. do Vroomen, te Voorschoten, gemeen te-opzichter van Warmond, door den kanton. nier J. Hageman en door den lieer J. Koe koek, timmerman to Oegstgeest, de gekken uit do scharnieren gelicht^ en op het erf, van de bijbehoorende, ook door het Rijk aange kochte woning, gebracht. liet merkwaardig oogenblik waS gepas seerd, de 't verkeer b jlemmerende hinderpaal uit den wog geruimd, de macht van den alles stuitende, en altijd zqn recht handha- venden tolgaarder, gebroken, had opgehou den te bestaan. Ongetwijfeld een emolievol ooge iblik voor den tolgaarder, waarbij ook diens echtgeno te tegenwoordig was. Door anderen zal het met vreugde begroet worden. Nog even later passeerde een wielrijder, die, alles wordt gewoonte, voor betalen wil de afstappen. Des tolgaarders vrouw riep hem, toen zij de gewone betaalbeweging zag, toe: ,/fc Is al betaald!" Daar schiet het hem te binnen, en met een: „0 ja! ik weet er van," reedt hij verder. Over den tol en het recht van heffen nog dit: Het recht van heffen van het bruggeld, is het eerst verleend door de staten van Holland en West-Friesland (voor de Does en Doedinxlaao, vroeger aldus daar genaamd) bij consent van 30 September 1628. Later door het vertegenwoordigend lichaam des' Bataafechen Volks, geconüscoerd bij decreet van 20 Augustus 1800; geëmpliceerd door het departementaal bestuur van Holland, 6 October 1802. Het tarief is daarop goedgekeurd en be vestigd volgens de- acten en extracten uit het register der verleende octrooien bljjkend, door het departementaal bestuur van Hol land afgegeven door den secretaris-generaal der prefecturen van Maas en Maasmonden, op 26 M°.art 1813, waarvoor toen toekende H. J. Gaan. Het recht van tolheffen behoorde aan do familie Roelants, van wefke het Rjjk voor f75.000 het. afkocht, benevens f8000 voor woning en erf aan de westzijde van den weg, waar 'de hekken geborgen zijn. De lieer Varkevisser, van Zoeterwoude, was pachter, terwijl als laatste gaarder de heer J. Heemskerk fungeerde, die ook het gedenkwaardige, historische oogenblik mee maakte, en de tolhekken voor altijd open zette. In de Stedelijko Werktlniriolvti ng werden van 24 tot 30 October opgenomen 276 vol wassen personen, 65 kinderen, totaal 341 personen. Zaterdag' a.9. een bijzondere voorstel ling in deji Leidschen Schouwburg: „Hoe het Weeuwtje uit het- Hot van Holland ge vrijd werd" en „Zaire". Do Haarlemsche Tooneelclub geeft het enuitstekend 1 Reeds in andere steden zijn dezo stukkeu opgevoerd en aan de toejuichingen kwam geen einde.- Men ga er heen, ook omdat het is ten bate der Oommissie tot Ontwikkeling en Ontspanning van Gemobiliseerden, maar vooral ook om het spel te zien van do Haar- lemsohe Tooneelclub. Wornink's Betonfabriok, te Ocgstgeest, was bij do heden gehouden aanbesteding in Den Haag voor werke-n aan het nieuw in aanbouw zijnd Ziekenhuis, alhier, laagste in- sclirijfster voor 157.199. Vereeniging „Tuinsladwijk,\ Geruimen tijd geleden zond de heer P. Kuiper Jz., (architect te Haarlem, aan ver schillende personen, alsmede aan het ge meentebestuur te Leiden, een prospectus voor het slichten van een Bouwmaatschappij, wier eerste werkzou zijn het maken van een tuinstadwijk op een terrein aan den Oostkant van den Haarlemmertrekvaart, ach ter de Lucas-van-Leiden- en Bakker-Korff- straat Het denkbeeld van den bouw .ec-ner tuinstadwijk werd daarop in ons biad be sproken en toegejuicht Zaterdagavond is reeds een vereeniging opgericht, zoodat het plan een stap nader is gebracht tot de ver wezenlijking. T 'De heer Kuiper had uit Leiden een zestig tal aanvragen ontvangen van personen beambten en werkliedenom bij' eventueele stichting dezer wijk daarvan een woning te hebben. Deze personen had hjj tot een vergadering opgeroepen in een der zalen van het Nutegebouw. Behalve de personen, die zich hadden opgegeven, waren nog an dere belangstellenden opgekomen, waaron der de inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht; de heer Nijk. Ook was een werk lieden-organisatie, n.l. de Leidsche Bestuur- dersbond, vertegenwoordigd. De heer Kuiper leidde het onderwerp met een uitvoerige uiteenzetting van zijn plan, dat hem reeds sinds 1913 bezighield, jn. Hij becijferde de waarde van den bouw grond op f4.50 per vierk. M., jeen prijs volgens hem, niet te hoog voor een gezins woning van f3 per week. De steun, dien spr. van de gemeente vraagt, heeft hij in tien meest aannemelijken vorm gesteld, hjj heeft nl. gevraagd de plantsoenen over te nemen, tegen den kostenden prijs van f 1.25 per vierk. M. Het ligt niet in gpr.'s bedoeling ;'óén speciaal woningtype als het eenige goede, aan de leden-bewoners op te dringen. Zeer '49U hij het toejuichen, wanneer hij het z g. circulatiesysteem bij hen ingang zou kun nen doen vinden, al vreest hij, dat het ver- eenigingsleven nog niet tot dat peil js ge stegen. Aannemende een jaarhjkSche huurop brengst van f156, kwam spr. tot 'de vol gende berekening: Onderhoud f 15.60, grond belasting f 10.92, duinwater f 13, assuran tie f 0.90, administratie f 3.12, wat moet wor den afgetrokken van de jaarl. huuropbrengst, zoodat men voor rente van het op te nemen kapitaal overhoudt f112. Gerekend 'tegen 'n annuïteit van ruim 0.4556, is dit gelijk aan een kapitaal van f2473. Zoo blijft pa af trek van f500 voor den grondprijs, (onge veer f 2000 over, waarvoor, naar spr. jneent een woning, zooals hij deze wenscht, kan worden gemaakt. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op tot het oprichten van de vereeniging „Tuin- ïsfadwijk" te Leiden over te gaan. Na eenige besprekingen werd daartoe be- 'sloten en tot voorloopige bestuursleden be noemd do hoeren: F. Kooistra, W. R. Mar tens, A. Segaar, A. P. Houps jen H. C. de Jong Jr., die hun functies aldus verdeelden, dat de drie eerstgsnoemden resp. a's voorz., secret, en penningmzullen optreden. Het voorloopig bestuur zal het leden tal thans ongeveer 60 trachten te ver meerderen en in een volgende vergadering de statuten ter goedkeuring aan de leden onderwerpen en dan verder zien. Heden, 1 November, herdenkt Joh. Trouwce dea dag, waarop hij vóór 4ö jaar door de Gemeente-commissie van het Ncd.- Herv. IC e rkgenootechap werd aangesteld tot kerkelijk beambte, waarvan hij de laat je 25 jaren als onderkoster in de Pieters kerk werkzaam is. De Leidscke Vereeniging ter bevor dering van de Studie der. Tropische Genees kunde zal weer een curcus houden op het gebied der tropische geneeskunde. Voor de colleges hebben zicli beschikbaar gesteld de hoeren Koolemans Beynen, arts, officier van gezondheid O.-I. L. te 's-Gra- venhage (alg. en bijz. prophylaxis, spec, pa thologie en therapie der tropen ziekten); dr. J. D. Kayser te 's-Gravenhage (huidziekten); prof. dr. J. Boeke te Leiden (physische anthropologie), en prof. dr. D. A. de Jong te Leiden (smetstoffen en hygiëne). Verder hebben nog voor den cursus 1915 1916 de volgende lieeren zich beschikbaar gesteld: dr. C. E. Benjamins; G. Kapsenberg, arts, Leiden; prof. dr. A. W. Nieuwonhuis; prof. dr. .Wu Nolen; prof. dr. N. Ph. Tendelóo; prof. dr. G. C. J. Vosmaer en dr. A. Vrij burg, allen te Leiden. Zaterdag j.l. is alhier wederom pro ces-verbaal opgemaakt wegens oneerlijke ooncurrontie (wet-Aalberse) KLEINE ADVERTENTIES kunnen ïederen morgen worden aangebeden en worden tegen 35 Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m. tegen 40 C(s. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „FIENTJE BEULEMANS". Een deel onzer zuidelijke stamverwanten, leden van het gezelschap van den Konink lijken Vlaamschen Schouwburg te Antwer pen, die in het begin van dit jaar zich vereenigden om door de uitoefening van hun beroep hier te lande in hun onderhoud te voorzien, heeft daardoor zoo de aandacht van een onzer eminentste tooneelleiders, van Willem Royaards getrokken, dat deze ze aan zijn gezelschap heeft verbonden. En daaronder waren lie twee voornaamste vertol kers van het toen gegeven blijspel „Fientje Beulemans," de reeds populaire Vlaamsche bewerking van ,,Le Mariage de Mademoiselle Beulemans, van Fonson en Wicheler, Magda Janssens en Johan Gobau. 't Was dus te verwachten, dat dit tooneel- werk een plaats zou vinden oj) het reper toire van „Het Tooneel." Zoo is Magda Janssens gisteravond geko men om revanche te nemen na haar niet- bepaald -groot succes in „La Parisienne." Niettegenstaande haar kort verblijf hier te lande, .heeft ze al een menigte vereerderö van haar epel. Een uitnemend bezette schouw burg viel den Vlaamschen leden van Royaards gezelschap Meyer van Bcem was hier als vreemde eend in de bijt ten deel. Het parterre was bijna geheel gevuld en voor de baignoire was het bezoek heel goed. Zooveel belangstelling verhoogt de gril ligheid niet alleen, maar ook de prettige stemming. Aan beide zijden van het voetlicht amuseerde rnen zich. Met welk een heer lijke opgewektheid is Fientje Beulemans" gegeven. Welk een verschil: Magda Janssens als Fientje en dezelfde als de Parisienne. Als 'de laatste ongeveer geen natuur in haar spel, en als de eerste alles oprecht, waar leven, wat er aan zit. Want al hebben de schrij vers Fientje misschien wel wat heel vrij moedig gemaakt, ais onze lieve Vlaamsche actrice ze speel k valt 't haast niet op. Alle goeds, dat we een vorige maal van haar zeiden, zouden we kunnen herhalen. Ze was haast nog beter. En datzelfde kunnen we getuigen van Gobau, als Albert Delpière, die ook nu weer uitnemend tegenspel gaf. .Van Gobau zagen we bij" Royaards' gezel schap reeds meerdere creaties als jonge minnaar. Maar hier is hij op rijn best. Zou het warm-aandoend, gevoe'ige spel van Mag da Janssens hiertoe niet veel bijdragen? Zijn zelfde rol heeft G. Meyers behouden, als de oude Delpière. Hij is nog pen beetje stijf gebleven. Achter den naam Moslinckx stond de vo rige maal vermeld: F. AugTistjjns. Is deze Augustijns niet dezelfde als Dom. de Gruy- ter, die ons ook nu weer zoo vermaakte met zftn grappigen president- van den brouwers- bond. We meenden een treffende gelijkenis te ontdekken. En heeft Julia de Gruvter Mast Pelagie, den vorigen keer niet gespeeld onder den pseudoniem Cora lie? 't Was ons ook of we hier dezelfde verschijning zagen. Karei van Rpn, die ons in Januari als Se- raphien Meulemoester slecht kon voldoen, was ditmaal uitstekend op zijn plaats als Beulemans. Een man met veel zin voor hu mor is Van Rijn en dat is bg Seraohien Meulemeester moeilik te uiten. Louis de Vriendt' was nu de jonge Meule meester. Ook van hem kregen we geen vol doende uitbeelding van de afwisselende stem mingen,. die hier vereiseht worden. De oude Meulemeester van Meyer van Boem. bracht onwillekeurig Ruysbroek iu herinnering, dio we hierin eeder zagen. Van Beem, hoe voortreffelijk acteur, heeft voor Meulemeester Sr., den goeden toon niet kun nen treffen. Een veel te kalm mannetje. Het bombastische van Ruysbroek slaagde beter. Marie Verstraefce wa3 moeder Beulemans. Ze deed het voortreffelijk. „Fientje Beulemans" is hier hor stede niet alleen gegeven door deze Vlaamsche actrices on aoteurs. In het begin van het Beizoen 19101911 zijn 'de Rotterdammers hier opgetreden met „Het Huwelijk van me juffrouw Beulemans." Fientje heette toen Suzanne on Else Mauhsliad er zich mee be last het Vlaamsche deerntje te spelen. Een reprise is niet gevolgd. Of 't niet gegaan is, weten we niet Thans hebben wo binnen den tijd van tien maanden drie vertooningen van dit blijspel gehad. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Ondertrouwd: V. C. Vermeulen jiu. 25 j. en M. Vorbenb jd. 23 j. G. Singe- ling- jm. 23 j. on A. van Hevningon jd. 23 j. J. van Loef jm. 21 j. en J. mn Roven jd. 20 j. D. Wansink jm. 32 j. en W. A. Vink jd. 23 j. A. van de Graaff jm. 27 j. en J". de Rooy jd. 23 j'. P. A. van Aggelen jm. 21 j. en S. J. Hoope jd. 23 j. J. M. Blote jm. 26 j. en J. van don Berg jd. 25 j. J. P. Boom jm. 30 j. en J. A. M. A. Oreijghton jd. 26. T. Groonoveld jm. 21 j. od A. de Klerk jd. 20 j. N. Koroe jm. 23 j on S. Bc-kooy jd. 24 j. J. van Haast ivo, ht w. 34 j. on G. van Sjhnik jd. £9 j E. Kioian jm. 24 j. en M. G. 5. Pri vé jd 22 j 10. Verboog jm. 25 j en'M. de Graaf jd. 21 j. UIT ONZE STAD. Goedkoop Yet. V ij vernemen, dat de vraag naar het goed koop© spijsvet in die mate is toegenomen, dat de YroedingsmicldeIen-Ccmmissie a'hier heeft besloten den verkoop geleidelijk uit te brei den over de geheele gemeente, door de mede werking van meer winkeliers in te roepen. Zoo is, van heden af, het goedkoope vet ook verkrijgbaar bij den winkelier A. Somer- wil Jr., Groenesteeg No. 48. Wij herinneren er aan, dat de prijs van dit vet bedraagt 45 cent-3 per pond. Binnenkort zuilen nog meer winkeliers ora hun medewerking worden aangezocht. De burgemeester van Arnhem heeft de zer dagen op verzoek van eeai groot aantal werklieden, die in Duitschland werken, be sprekingen gevoerd men den minister, ten einde voor hen ontheffing te verkrijgen van het verbod om levensmiddelen naar Duitsch land mede te nemen. De bedoelde arbeiders gaan n.l. voor 'n geheele week naar Duitsch land en hadden tot voor korten tijd onge hinderd mondvoorraad, voor 0 dagen, mo gen meenemen. Het resultaat van het optreden van den burgemeester is geweest, dat zij thans we der 's Maandags 10 pond brood en 4 pond spek mogen medenemen Naar aanleiding van het bericht, voor komende in de „Dagjelijksche Beursco'irant" en overgenomen in „De Telegraaf", avond blad 29 October, dat- met het stoomschip „Koningin Emma" 21.000 blokken tin verlo ren zijn gegaan, wordt door de directie der Stoomvaart-Mij. „Nederland" meegedeeld, dat zich onder de lading van genoemd stoom schip geen tin bevond met bestemming naar Nederland. Behalve de te Harlingen opgebrachte lichter „Anna van Trior", is bij die Oranje sluizen nog aangehouden het liehtersdhip Friesland", geladen met olie. Dit schip werd gesleept door de Gesmopoliet". Het is vrijwel zeker, dat do lading, even als dfie der „Ann,a van Trier", langs de Wadden, door het Amol&ndsohe gat naar Duitschland moest worden gesmokkeld. Wij vernemen, dat de ,,Anna. van Trier" en do „Friesland" beide hun ladingen oliën en vetten te Rotterdam hebben ingenomen en steeds van den aanvang der belading af, door de ambtenaren deT recherche al daar werden in bet oog gehouden De_ „Friesland" had te Rotterdam, be- ihtilve de olie, groot e manilla sleeptrossen en een groote hoeveelheid steenkool voor de sleepboot aan boord genomen, a-lsmede dekkleeden om Zeewaardig gemaakt te wor den. Meerdere met verboden goederen bela den schepen, schijnen in den laatst en tijd hun weg langs de Wadden en het Amie- landsche gat naar Duitschland te hebbeai gevonden. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen een nieuwe regeling voor de fabrie ken van aardappelmeel worden afgekon digd. De strekking van dezo regeling is, dat deze fabrieken de aardappelen, dio zij krach tens gesloten contracten nog moeten ont vangen, mogen verwerken. Voor het daar mede verkregen product zal uitvoerconsent gegeven worden. Toegezien zal worden, dat de fabrieken haar productie niet uitbreiden. Voor den uitvoer van aardappelen blijven de grenzen in ieder geval gesloten. Mocht in het voorjaar blijken aldus is de bedoe ling dat er dan nog voorraad is, dan zul len dezo aardappelen kunnen worden afge leverd aan de aardappelmeelfabrieken, waardoor deze haar productie alsdan kun nen hervatten. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft de volgende order aan de auto riteiten der landmacht gegeven Het is mij gebleken, dat er verschil in op vatting bestaat omtrent de eerbewijzen, die voor de bij het leger hier te lande gedeta cheerde onderluitenants van het Neder- landsch-Indische leger moeten worden ge daan. In verband daarmede wordt door mij zooveel mogelijk in overeenstemminr: met het daaromtrent in de reglementen vp.n het Ne- dcrlandsch-Indische leger vastgestelde, -t volgende bepaald: De onderluitenants ontvangen de voor o n- derofficieren voorgeschreven eerbe wijzen, behalve in de katernen on bij het binnentreden van voor don militairen dienst bestemde lokalen, waarbij hun bet eerbewijs, als voor officier "en "is vastgesteld, wordt gegeven. De geïnterneerde Belgische studenten, welke de colleges aan de rijksux lvei-iteit zul len volgen, vertrekken heden van Amersfoort naar Utrecht. -

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1