N®. 17079 DE BELASTINGPLANNEN. Binnenland. Uit de Omstreken. Zaterdag SO October. Heb ,HANHELSBHAI>" roemt de bree ds wijze waarop de Minister zijn taak heelt opgevat. Daarmede heeft hij niet te hooge eischen tres beid aan zjjn werkkracht, aan zyn be kwaamheden. Met dankbaarheid en bewonde ring zij het erkend. OE hij daarbij heb wet gevend vermogen van een parlementair ge regeerd land niet heeft overschat? Wanneer wij bedenken, dat er, bij al de twintig a dertig wetsontwerpen, die ter hervorming onzer belastingen ingediend moeten worden, haast niet één is. dat niet ernstige princi- pieele bestrijding moet doen verwachten, dan zouden wij geneigd zijn die vraag bevesti gend te beantwoorden. Men herinnere zich, Welk lot de zoo gematigde en billijke wij ziging van de vermogensbelasting in de Eerste Kamer onderging de Eerste Kal mer krijgt de belasting weer voor zich! men bedenke, dat reeds thans één dag na publiceering, in Roomsch-Katholieke bladen de „doode-hand'-belasting vinnig bestreden werd. Tochminister Treub heeft de moei lijkheden blijkbaar wel gezien. Maar, begrij- pèn wij zijn uitlatingen goed en trachten wij) daaruit zjjn houding to verklaren, dan voelt hij, dat do bittere, harde noodzaak, om de beiastingverhooging van 60 millioeu tot stand te brengen, de Regeering kracht zal geven om bjj de kanonnen te blijven staan en te blijven strijden tot een aannemelijke wijziging van onze belastingwetgeving tot s£»nd is gebracht. Do Regeering heeft willen in acht nemen „het verband tusschen de onderscheiden léden der maatschappij, den aard hunner, Bezittingen en Inkomsten en derzelver rela^ tleve vermogens in 't dragen der lasten. „En hieruit volgt ook, Hoog Mogende Hee- ren, dat geene der onderdeden van mijn ontwerp kan worden weggenomen, zonder de evenredigheid te verbreken, welke ik m|j ten doel heb gesteld.'* Dat klinkt niet inschikkelijk tegen de HoogMogende Heeren. En zeker is het, dat, gezien het onontkoombare feit, dat reeds da delijk deze 60 k 70 millioen er moeten ko men, geen belasting, die door eenige meer derheid niet gelust wordt, geschrapt kan worden, zonder een andere belasting te ver- höogen. En inderdaad dat is een heel wat ernstige en moeilijker zaak dan het schrap pen van een belasting! Op zulk een intransigente houding wijzen ook de berichten, dat minister Treub klaar etaat om op zijn post te sneuvelen, als een onwillige meerderheid de Regeeringoatelling bestormt. En dan kan een nieuwe minister öpniouw beginnen en deze Regeering zal zeker niet een opvolger van minister Treub aanvaarden, die in de hoofdlijnen op finan cieel gebied anders denkt. Hieraan zal minister Treub gedacht heb ben, toen hij verklaarde, dat hij, als minis ter van financiën, reeds vóór de Grondwets herziening de grondslagen van het belasting stelsel behandeld wilde zien. Worden die grondslagen verworpen, dan zal er waar lijk tijd genoeg over zijn voor Grondwets herziening een tijd, die dan toch voor de verdere ontwikkeling der belastinghervor ming noodig is. En dan kan de belastingher vorming terwijl 't geld er komen moet, morg'en reeda alt heb kan booh reeds zeer, zeer langen tijd vergen. Do grondslagen alleen worden immers eerst besproken. De afzonderlijke behande ling der vele wetten volgt later. Het is een merkwaardige vorm, dien mi nister Treub gekozen heeft, om „algemeene beschouwingen" over het principe van zijn geheele belastingregeling, zijn belastingsy steem, mogelijk te maken. Hoe zij werken zal of het mogelijk zal blijken, dat bijv. 'n combinatie van voorstanders van protec tionisme en scherpe verhoogiug der invoer rechten (leden der rechterzijde dus) en voor standers van groote vermindering van indi- ieote lasten of van belasting van kleine in komens (pensioenbelasting) te zamen «le ge- heele „grondslagen'' zullen kunnen doen val len, staat ons nog niet duidelijk voor. Wij hopen van harte, dat onze volksverte- genwoordiging zal toonen, dat in een zwa- ren tijd als dezen, noodzakelijke parle ment re arbeid snel en zonder kleinen strijd om ondergeschikte plinten kan afloo- pen. Er zal wel geen Kamerlid zijn, die riet tegen één of vele onderdeden ernsti ge bezwaren heeft. Maar met elke belas tingwetgeving is dit. het gevalhet is niet mogelijk he-t volksinkomen met CO millioen gulden te verminderen zonder hard en zwaar en soms in enkele gevallen onbil lijk hard en zwaar te treffen. Wij denken bijv. aan de 1 pet., die van al lo inkomens meer zal geheven worden voor de pensioen belasting. Voor iemand, die van f 1000 moot rondkomen, is het waarlijk zwaar eensklaps f 10 meer belasting te moe ten betalen. Doch ook de groote inkomens worden heel hard getroffen. Leb wel, wij zeggen niet te haTdhet harde is het feit, dat er 60 mil lioen gulden meer en later nog veel meer! belasting betaald moet worden. Het blad maakt- clan „oen zeer globale be rekening"' voor oen ondernemer met een vermogen van een half millioen, die een naamlooze vermootsoiiap opriohtvan zijn inkomen zou een vierde tot. een derde aan bolasbing betaald worden. Aangehaald wov- den daarop o.na. de volgende woorden va-n den Minister: Mocks niet, nadat de gevolgen van de oorlogscrifis zullen zijn voorbijgegaan, op een toeneming van 'a lands welvaart en daarmede op een geregc >dc vermeerde ring van dr opbrengst der middelen worden gerekend, dam zou het bij do onwederstaan- ba-re stijging der uitgaven, zeifis als het in. het ontwerp belichaamde samenstel van be lastingen zal zijn ingevoerd, niet mogelijk zijn de financiën in evenwicht t>e houden". Waarop het blad besluit Men zij daarom niet te streng, rtiet t>e klein, bij het beoordoelen van de belasting plannen van den Minister. Er aal, ook on zerzijds nog zeer veel over te zeggen zijn em ook onzerzijds heeft de vorm varn 's Minis ters ontwerp niet onverdeelde instemming en wij zullen niet schromen die bezwa-ren te uiten. Men bedenke eohter, dat, uit welke bronnen het geld ook komen moge, de be stemming ear van is orns volk te ontwikkelen, de sociale toestanden in ons land te verbe teren, nood en ellende te lenigen, ons va derland rust <n vrede binnen de grenzen, veiligheid tegen den; buitenlandschen vij and te versohaffen. En die man, die een half millioen bezit, zal dal moeten erkennen, dat hij moeilijk een derde van zijn inkomen beter zou kun nen besteden en het mot vreugde offeren. Late ieder zoo denken. „DE TIJD" vond, dat bij veel, dat in de ontwerpen aantrekt, veel is, dat afstoot. Het blad noemt bijv. reeds dadelijk de hef fing van de belasting op de doode hand, waarbij de Kerken wel genade vinden, doch de stichtingen voor armen aan een bloedige aderlating worden onderworpen Geheel afgescheiden van den inhoud der voorstellen, dient echter een woord vacn oprechte huilde en ongeveinsde waardeering te worden gericht tot den auteur, die, nog geen jaar aan het Departement van Finan ciën verbonden, met dit geheel voor den dag kwam. Men kan, naar men tiet, aan onze departementen nog wel wcTkon, als hij, dlle achter de paarden zit, die zweep slechts er op legt. Het is natuurlijk aeer wel mogelijk, dat, indien vrij tot een nadere studie zijn ge komen der details, wij nog wel eens zullen stuiten op fouten van technische®. aard of op gebreken, waaraan de spoed der be werking niet vreemd zal blijken. Bij een eerste lezing krijgt men echter dien indruk allerminst. Integendeel, men krijgt dan in sterker mate, dan sinds jaren bij bun dels wetsontwerpen het gevail is, het ge voel, dat men voor sfich heefib een geheel, uit- één gedachte gegroeid, waarbij de auteur de beginselen, die hem leidden, geen oogenblik uit het oog vcrloo" De toelichr ting van de algemeene wret geeft dadelijk een helderen kijk in den gedachtengang van den auteur, zoodat het geen moeite kost de overwegingen, die hem bij de uitwerking der ouderdeelen leidden, te begrijpen, hn- dRen dai ook zelfs niets van den grooten opzet komen mocht, aal dit belastingplan voor Minister Treub blijven een monumen- tum aere perennius. Yoor de belastingplichtigen ziet de bun del or niet aantrekkelijk uit. Een en zestig millioen aan belastingen zullen zij meer hebben op te brengen. Zij kunnen zich be wegen noch roeren, zonder dat zij tegen een nieuwe belasting bploopen. Zijn -clJ aanslagen in de vermogens- en inkomsten belasting ontvangen, dan volgen, als de| kuikens de kloek, een reeks kleine inkom- stenbelastinkjos en kleine vermogensbelas- tinkjes in den vorm van een weerbelasting, van een vlootbelasting, van een pensioen- belasting, enz. Het verdient dan ook stellig overweging do raming van uitgaven na te gaan, waaraan de heer Treub zegt behoefte to hebben. Er zijn er daaronder, wij denken aan het Staatspensioen waarvoor hij zeker aan de rechterzijde niet kan vra gen, dat zij hem daarvoor reeds te voren de middelen verschait. Indien eohter op het lijstje niets is af te dingen, dan kan men zekor nog bezwaar heuoen tegen de voorgestelde wijze, om aan het |geld he komen; maar niet tegen het feit, dat hij het noodige bedrag vraagt. Het komt ons dan ook voor, dat del voorstellen van minister Treub een mistige en kalme overweging vragen. Er is onzer zijds zeker geen enkele reden, om zo niet critisch te beoordeelen cn nauwkeurig te bezien, dooh men zal, dit doende, voorop stellen, dat een goed financieel beheer een algemeen landsbelang is, dat men, onver schillig of men tot de meorderheid of op positie behoort, heeft te behartigen. Over leg en bespreking zullen bij een en ander zeker noodig zijn. De heer Treub kan niet verlangen, dat men eenvoudig aanneemt, wat hij voorstelt, en zooals hij hot voorstelt». Hij zal ook in dezen moeten toonen tot ge meen, overleg bereid te zijn, natuurlijk voor zooverro dit niet een verzaking van begin sel vraagt. De heer Treub schijnt reeds gezegd té hebben, dat hij van de medewerking der Kamer, om deze wetten in de „Staats courant" to brengen, zijn ministerieel leven afhankelijk stelt. Van een Minister van Financiën en van eon man als Treub, is moeilijk anders te verwachten. Wij heb ben trouwens te hooge gedachte van onze vooraanstaande mannen, om het mogelijk te achten, dat hij een opvolger krijgt, dief niet de prioriteit vraagt voor het in-orde- brengen van den financieelen toestand. De heer Treub heeft er bij gevoegd, dat, als de Grondwetsherziening daardoor in gevaar kwam, hij zou moeten billijken, dat des© voorging, al verdween hij dan zelf. De Grondwetsherziening geldt immers den ge- heelen Ministerraad en de belastingherzie ning alleen hem. Wij zijn dit laatste aller minst met hem eens. Een regeering, die zich voor het financieel beleid niet in haar geheel verantwoordelijk stelt, is geen regiering. Kaascontrole-séation Zuid-HoCiand. Onder voorzitterschap van den heer S. C. Korteweg, te Gouda, werd een algemeene vergadering gehouden van leden van het Kaasc-ontroie-station Zuid-Holiand. De openingsrede van den voorzitter was gewijd aan het uitvoerverbod van kaas. Als een donderslag aan helderen hemel, zoo zei spr., is de vorige week de sluiting der grenzen voor den uitvoer van kaas in de „Ned. Staatscourant" verschenen, zonder dat iemand wist wat de directe oorzaak daar van was en zonder dat ook het Kaascontróle- station daarmede was in kennis gesteld of daarover was geraadpleegd. Het Kaascon- tröle-station heelt het nocciig geoordeeld de kaasproducenten te waarschuwen hun kaas niet voor een appel en een ei van de hand te doen, zooals dit vorig jaar is geschied. De sluiting der grenzen is, naar gemeld is, ge schied tot nieuwe registreering van de kaas voor het binnenland, doch spr. meint, dat dit reeds geschiedt door de bepaling, dat nu .40 pGt. voor het binnenland beschik baar blyffc. De voorzitter sprak ten slotte de hoop uit, dat de grens zoo spoedig mogelijk zal worden heropend. Uit het door den secretaris, dr. H. van .Gulik, .uitgebracht jaarverslag blijkt, dat het aantal aangeslotenen thans 437 leden be draagt piet. een productie van 3,443,000. K.G., waarnaast staat> dat de bg keu station .Utrecht aangeslotenen produc. 1,800,000 K.G., ,te zamen vormende een achtste deel van do totale kaasproductie. Vau 1 januari tot 20 October zyn 800,000 kaasmerken .uitgereikt. in het verslag wordt gewezen op het op merkelijke verscnynsel, üat in tjjden van veel vraag en hooge prijzen, meer dan anders kaas wordt aangetroffen, die dicht de garantie-grens naaert en ook wel te laag is. Hit wgst er op, dat in dezen tyd niet zuoveel zorg aan de kaas wordt besteed. De Regee ring heeft getoond prijs te stellen op de controle, door. voor. het gecontroleerde vol vette product een hoogeren maximumprijs vast Ho stellen dan voor andere kaas. De hoeren M. C. Piek en P. den Hertog worden als bestuursleden herkozen, terwgf het bestuurslid van de H. M. v. L. in de vol gende vergadering zal worden aangewezen. Door den heer, 0. G. J. A. van Gen- deren Stort, secretaris van het Ned. Land- bouwcomité, werden mededeelingen gedaan in verband met den toestand. Naar aanleiding van het sluiten van de grens, zoo onverwacht, hebben de besturen der landbouw-organisatio3 overwogen wat moest worden gedaan. Spr. bepleit in verband hiermede een nog krachtiger organisatie. In plaats van 500, moeten er komen 1500 aangeslotenen, dan heeft het Kaascontrólestation de macht in handen en behoeft het niet meer met zich te laten sollen ook niet door de Regeering. De vergadering machtigde het bestuur om in de huidige omstandigheden die maatrege- gelen te treffen, die in verband met de Re- g'eeringsbepalingen noodig zouden worden geacht Op de voordraoht, ter benoeming tot gemeente-secretaris van Apeldoorn (vaca ture jhr. G. W. H. Mollerus) zyn geplaatst de heeren G. J. Hardick, gemeente-secre taris van Vlaardingen, en G. Maters, idem van Gorkum. In de te Rotterdam onder leiding van dr. W. Mees gehouden vergadering, bleek uit het jaarverslag, dat „Het Groene Kruis" thans 36,824 leden heeft. Tob bestuursleden werden herkozen de hee ren dr. W. Mees en W. Poolman en benoemd in do plaats van mr. M. M. Schim van der Loeff, arts B. Nout en dr. Langeveld, die niet herkiesbaar waren, alsmede in de plaats van wjjlen den heer Murk Leis: mevr. E. A. van Alp hen—Gay mans, te Voorburg, D. Bak ker, te Capelle a/IJ., dr. J. P. Elias, te Rotterdam, en arts W, Thiebaut, te Maas sluis. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten de volgende prijsvraag uit te schryven: „De Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis" verlangt een „handleiding voor zelfonder richt", ten behoeve van de gediplomeerde verpleegsters, die zich voor wijkzuster wen- schen te bekwamen". Voor het beste ant woord ter beoordeöiing van een door het hoofdbestuur te benoemen jury werd een bedrag van f 100 uitgetrokken. De gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken zal Vrijdag 6 November a.8. niet plaats hebben. De oudnmimiBter dir. A. Kuyper werd gisteren 78 jaar. Te Robteram Is eerstdaags een voorstel te verwachten tot bet heffen eenecr belas ting op de publèek vermakotijkheden daar ter stéde. „De Bazuin" wijst er op, dat de Vrije Universiteit te Amsterdam dit jaar 5 en de Theologische School te Kampen 6 nieuwe Theologische studenten kregen te zamen 11. (Verleden jaar was dit geza menlijk aantal ongeveer 20). Jaarlijks zijn 20 a 25 nieuwe studenten noodig., zal het getal predikanten in de Geref. Kerken niet sterk achteruitgaan. De moodstand in het kerkelijke leven dreigt al groofter te wor den. Er zijn heel wat Kerken, die zeer vaak of bijna geregeld verst-oken zijn van een die naar des Woords. Door „Fr. Dbl." wordt er op gewezen, dat het in de Ned.-Herv. Kerk naar rato nóg treuriger gesteld is. Daar heeft men elk jaar op zijn minst 40 nieuwe predikan ten noodig. zoodat er zeker elk jaar wel 45 nieuwe Theologische studenten mogen komen. Welnu, uat goede bron verneemt het blad, dat er in 1914 en '15, in plaats van 90, amper 25 fin 't gehéél, in twee jaar tijds, aan de drie groote Rijksuniversiteiten zijn bijgekomen. Diakenen der Ned.-Herv. Gem. van Gorinóhem hebben het geld, ontv angen van de loge „Orde en Vlijt", weer in handen van het bestuur van dit genootschap ge stold. In de vorige vergadering van diake nen was besloten, de gift te aanvaarden men meende, dalfc het bestuur der Loge wel op zijn laatste schrijven, waarin de zaak als afgeloopen werd beschouwd, zou terugko men. Nu dit bestuur evenwel niet meer heeft geantwoord, hebben de diakenen het geld teruggezonden. Het zal buiten de dia kenen om ten bate der armen worden be steed. Bcclncnkt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gom. te Vlaardingen door dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, te Feyen- oord. De gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Hendrik Laat niet veel te wensohen over, te oordeel en naar de dagelijksohe jachtpartij en welke Z. K. H. des middags óf met. zijn adjudant en dr. Friedlander, óf met verscheiden genoodigden houdt. Do ge wone jacht is diie op herten, waarvan al me nig exemplaar is gesneuveld. Donderdag middag werd te B eem te een drijfjacht ge houden, waarbij 28 hazen werden geschóten. Be-halve de Prins, diens adjudant, jhr. Backer en dr. Friedlander, namen lifieraan als genoodigden deelde heer W. Roosma len Nepveu, burgemeester van Apeldoorn, baron Schinrmelpenninck en de houtvesters, de heeren Mulder en Beijor. Naar wij vernemen, heeft mr. J. Wol- terbeek Muller, advooaat te 's-Gravenilioge, op zich genomen een uur dagonderwijs in het Burgerlijk Reobfc voor het examen Han dels-Economie aan de N ©dorian dsohe Han- dels-Hoogesohool, te Rotterdam, te geven. AALSMEER. By het behandelen van de gemeente- begrooting werd op voorstel van den heer Ravestein met algemeene stemmen beslaten, de jaarwedde van den burgemeester als blyk van waardeering met f200 te verhoogen. Het presentiegeld van de Raadsleden werd verhooga met f110 en nader vastgesteld op f275. Op voorstel van B. en W. werd aan den hoofdambtenaar ter secrelarie, den heer T. van Dyken Pz., een verhooging van f400 verleend. Diens jaarwedde werd daar door vastgesteld op f 1150. Aan het bestuur, van de Mr. Jac. Tak Bewaar-, Naai- en Breischool, werd een subsidie van f 200 toegestaan. De begrooting werd vastgesteld op f200,000 in ontvangsten en uitgaven, waar onder f113,500 voor uitvoering buitenge wone werken, waaronder de bouw van een nieuwe 0. L. school, Wyk II (Dorp) en een te verleen en voorschot van f 55, (XX) aan de Bouw vereeniging „Volksbelang" voor bouw van 25 woningen. HAZERSW OUDE. Gisteren trad in de de Ned.-Herv. kerk met een unierede op ds. J. J. van In- gen, pred. te Harderwijk, hem nog eens te mogen hooren was v or velen 'n genoegen. Spreker betoogde naar aanleiding van Ne- hemia 13:23 en 24, dat de Chr. School be hoort bij het Christelijk geain cn dat het Christelijk gezin behoort bij de Christelijke Sohool. Aan het herhalingsonderwijs nemen in 't geheel 39 leerlingen deel en wel 21 op de Christelijke, 14 op de R.-K. en 1 op de' openbare school. HILLEGOM. Door den Raad van Beroep te Haar lem, voor de Ongevallenwet, is ter zake van 0. W. v. M,, tramconducteur alhier, vernietigd de beslissing van de Rijksverze keringsbank, om hem sinds 17 April 1.1. geen schadeloosstelling meer van 75j ets per werkdag uit te keeren, en kende den getroffene, dio b; ep had ingesteld, een rente toe van 38 ets. per werkdag, naar een invaliditeit van i - pCt. berekend. LEIDERDORP. P. Stikkelorum, geoensioneord mili tair der Zeemacht, alhier, is, mot ingang van 1 November a.s., beneem I tot bode aan het Departemetó va Oorlog. LISSE. Gisteravond werd in tegenwoordigheid, van de Commissie van Toezicht en de leor- aren, een nieuwe twee-jarigo Kijk3tuinbouw* wintercursus geopend. Het» aantal leerlin gen was jammer genoeg, yoor een plaatd a-la deze veel te gering. NOORDWIJKERHOUT. Ook in deze gemeente is tweemaal per week visch, als volksvoe-dsel, verkrijg baar. Behoeftige gezinnen «cunnen thana volop cokes halen in de omgeving van het St-.-Bavo-Gesticht. Deze brand-stof, af komstig van de centrale verwarming, wordt gratis beschikbaar gesteV. RIJNS BURG. Te Voo-rburg had, ten overstaan van notaris G. D. du Riou, de verkooping plaats van de scheepstimmerwerf, machine fabriek en groot open terrein der firma C. W. van Straaten en Van den Brink, gele gen aan den Trekvliet en de Binckhorst- laan, te zamen l. H.A., 41 A. en 27 nA. Hoogste bieder werd Hoogewoning, alhier, voor f 39,225, maar de perceelen werden hem niet gegund. Tor hedieoking van het 25-jarig bestaan der Hervormde Sohool, alhier, trad gister-^ avond als feestredenaar op ds. J. Hoogen-- raad, van Leiden. Na in het kort- deze 25 ja ren herdacht te hebben en het schoolbe stuur en het hoofd der school te hebben toe gesproken, onder wfcer beheer de school zicb' zoo uitbreidde, schetste spreker de ohriste* lijke sohool als de ideale, daar deze alleen, zoowel door aanschouwing als door lee* ning, op voeden kan tot werkelijk christen dom, vaderlandöldefde en trouw aan het Oranjehuis. Spr. vroeg vooral de mede werking der ouders, daar door goede sa- menwerlring van huisgezin en school, beidt eerst goed tot haar recht kunnen komen. Volgende week Woensdag zullen ook de kinderen weten, dat het voor do school feest is. SASSENHEIM. Naar men ons verzekert is de oorzaak, dat het brood gebakken van Regeerings- tarwo, de laatste dagen minder smakelijk was, nieè de bereidingswijze. De fout zit hier, dat de jonge tarwe tot meel is verma len, waarvan de bakkers geen beter brood konden bakken. Door de Regelingscommissie voor de stierenkeuringen in Zuid-Holland werden aan de Yereenigingsstieren van de Eok- en Oontrólevereeniging „Nooit Gedacht", te Sassenhcim de volgende onderhoudsbijdra gen verleend: f 150 aan „Paul" N. II. S. 203 no. 7 van het Fokregister, gestationeerd bij den heer A. van tichie te Lisse; 100 aan „Gerhard" N. R. S. 254 en no. 6 van het Fokregister, gestationeerd bij den heer J. Wassenaar te j.\ oordwijkerhout; f 100 aan „'Preeent" N. R. S. 276 en no. 1 van het Fokregister, gestationeerd bij mej. weck A. v. d. Zon, te Warmond. Het is voor d e, betrekkelijk nog jonge Vereeniging, wel e zich ten doel stelt, het fokken van zuiver, -artiblaar Groningsch vee-slag, met goede productie-opbrengst, een mooi succes, thans drie van haar stie ren gepremeerd te zien. Zooals meerderen wel zullen w^rten, wordt van Regeeringswege groente be schikbaar gesteld, tegen matige prijzen. De burgemeester onzer gemeente, de der« de, die op het aanbod' ia ingegaan, heeft met bekwamen spoed er werk vaai gemaakt, zoodat wij van deze mooie regeling kunnen profiteeren, te beginnen 1 December. Da, verkoop is opgedragen aan den groente boer Oudshoorn, die gewoon met de groen te langs de huizon komt. Op zijn kar zullen' goed leesbaar die prijzen zijn aangegeven. Zoo zal, per kilogram, betaald worden voor roode kool 5 cents, gele kool 5 cents, uien' 10 oents, peen 4^ cent, Geldersche knolra pen 3$ et., snijboonen, zuurkool, dubbele spercieboonen, enkele speroieboonen en ge sneden andijvie, dezo laatste vijf inge maakt, achtereenvolgens 18 cents, 10 ct.( 18 ct., 22 et. en 14 ot. Voor bruineboonen en groene erwten is nog geen prijs bepaald. TER-AAR; Ter veiling zijn dit jaar aan den Tuin- dersbond „God zij met ons" aangevoerd 32,780 zak peulen, 44,620 zak doperwten, 100,000 zak snijboonen, 15,000 zak prinsen, 26,000 zak witte pronkers, 10,700 zak spek- boonen en 6000 zak stekboonen. Tot leden van het bestuur van den Bond zijn gekozen de heeren J. Hoogervorst, J, A. va<a Tol en P. Esveld en als lid van dol oontróle de heer J. Hogen boom. In de vacature van het overleden oon-« tróle-lid den heer G. O. Weeren heeft ge&m benoeming plaats gehad en die vacature zal niet worden aangevuld. Als leden van dei eindoommissie zijn benoemd de heeren B.- J. Verhagen, J. Heenk en R. Kempenaar» Het workkraohtenfonds verkeert In gunsth gen toesband er is een ruim batig ealdo. De pronkboonen zullen worden verkookt bij inschrijving. Hiervan aai een procent voor de spoorwegleening worden ingehom den. Een rokeningcourant aai met de boeren* leenbank worden anmgegmvn van hoogstoaal f 20,000. Tot brievenbeeteÜer vooc heb beuatK

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 11