Binnenland. Uit de Omstreken. Gemeenteraad van Leiden. Persoverzicht. Vragen en Antwoorden. Het Overlijden van mr. Regout. De volgende bijzonderheden over het over lijden. van mr. Regout ontleenen we uit telegrammen an^i „De -uaasbode": De tijding van den dood des gezanten werd onmiddellijk aan Z. H. den Paus en kardinaal Gasparri medegedeeld. De majordomus en de camerarius van den Paus, benevens talrijke prelaten en diplomatieke personen, begaven zich naar de kliniek van de Soeurs de Ia Sagesse, om hun cohdoleantio aan te bieden. Reeds Dinsdagavond verloor mr. Re gout het bewustzijn. De geneesheeren ver klaarden, dat het eindo naderde. Den geheelen nacht door waakten me vrouw Regout en drie Socurs de la Sagessb bij den zieke. Toen men gistermorgen als naar gewoon te van het Vaticaan naar den toestand van den gezant liet informeeren, moest de. moeder-overste der kliniek bevestigen, dat het eindo nabij was. Tegen 10 trad de doodsstiijd in. Pater Bonicelli, van het Geselschap van Maria, begaf zich in allerijl naar de sterfkamer om «Jen gezant in zijn laatste oogenblikken bij te» staan. De zieke gaf omstreeks ha'féén den geest. Op het oogenblik van zijn afsterven be vonden zich in de sterfkamer mevrouw Re- gout met haar dochter, .Je overste en drie zusters van het Gezelschap der Soeurs de la Sagesse en pater Bonicelli. Do tijding van den dood van den gezant werd onmiddellijk naar het- Staatssecreta riaat getelefoneerd. De majordomus van den Paus kwam wel dra aan het sterfhuis om zijn betuigingen van deelneming aan te bieden. Om 3 uren 's namiddags versoheen kardi naal Gasparri, die mevrom Regout n'amens den Paus condoleerde. Verschillende prelaten en diplomaten gingen hun 'handteekeningen zetten in het register van rouwbeklag en hun visite kaartje afgeven. De gezant werd, bekl.c<I niet de diploma ten-uniform, te bed gelegd in dezelfde kaaner, waarin hij ontsliep. De berichten, meldende het overlijden van d!en tijdelijkon. gezant bij het Vaüicaan, mr. LRegout-, zijn gisteravond omstreeks halfnegen in Den Haag ontvangen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jihr. dr. Loudon, heeft onmiddellijk na ont vangst van het ambtelijk bericht een tele gram van deelneming gezonden aan me vrouw de wed. Regout, te Rome. Bovendien bracht de Minister hedenoch- tend een bezoek, ten woonhuize van wijlen mr. Regout aan het Bezuidbniiout, aan de naaste familieleden van den ontslapen ge- zant. Lr was in den loop van den dag in Den Haag nog niets bekend of het stoffelijk hul sel van mr. Regout te Rome zou worden begraven, dan wel daar ter stecïc of bijge zet in het familiegraf in Limburg, waarin ook het stoffelijk overschot van mr. Re gout, den voormaligen Minister van Justi tie, rust-. ALPHEN. In de Ned.-Herv. Kerk Meld gister avond <Is. N. G. Veldhoen de eerste wiir- terlezing, uitgeschreven door de Chr. Jon- gelings-Vereenignig „Onderzoekt de Schrif ten". Het onderwerp was: Bazan of Sion of m. a.w. de worstelingi der eeuwen. Naj een schoone voorrede, waarin zijneerw. spiak aver den geest des trjds, die altoos naar nieuw vraagt, in Verband met dit aloude, maar toch altijd belangwekkend en nieuw blijvend onderwerp, handelde hij over het wezen dier worsteling, het hoogtepunt dier. worsteling en het einde dier worsteling. Alle punten werdén aan de hand van Gods Woord op ernstige en boeiende wijze behandeld en de diepe stilte, welke in het kerkgebouw héerschte, toonde duidelijk aan, dat het ge sprokene diepen ingoing in de harten der aanwezigen vond. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. l)e Moord op Jaiircs. Villain, de moordenaar van Jaurès, is Za terdag. in opvolging van art. 293 van het Fransche wetboek vcor strafvervolging, voor den president van het Assizenhof geleid, waar hém: de gebruikelijke vraag is gesteld of hij niete aan zijn vroegere verklaringen had fe veranderen. Het antwoord was ontkennend, ffem werd vervolgens meegedeeld, dat hij o dagen tijd had om in cassatie te gaan van het vonnis, waarbij zijn zaak naar de openbare terechtzitting van het Assizenhof van de Seine is verwezen. Mocht hij van zijn recliü geen gebruik maken, dan zal hij Maandag 21 November terechtstaan. Er zijn 6 dagen voor het geding opengehouden. De advocaten Alexandre Zévaès en Henri Géraud zullen als verdedigers optreden. Een Oogziekte van Carmen Sylva. De koningin-weduwe van Roemenië, Elisa- beih (Carmen Sylva), moet opnieuw een oog operatie ondergaan, die door den Parijschen oogarts Landolt zal worden uitgevoerd. Twee dochters van generaal van De venter^ die een van Botha's hoofdofficieren was bij de expeditie tegen Duitsch Zuid- West-Afrika, zijn op haar vaders hoeve in dé Krokodil-rivier verdronken. Té Almada, bij Lissabon, zijn ernstige onlusten wegens do duurte van levensmidde len voorgekomen. Troepen, uit de hoofd stad er heen gezonden, werden met bom- tóen ontvangen. In het straatgevecht, dat Volgde, zijn 'ettelijk o soldaten en burgers gedood. In de stad fs nu een sterk gar- 'rfzoen gelégvi- Hedenmiddag 1 uur vergaderde de lUud dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester, jhr. mr. .j[r. N. C. de Gjjselaar. Aanwezig 19 leden. Afwezig de heeren Van Hamel, Korff, Timp, Roem, Briët, Hoo- genboom, Fabius, buurman, Sasse, Heere3 en Perai. 1 vacature. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de vol gende INGEKOMEN STUKKEN. Mededeeling van den heer S. Korevaar P.Az., dat hij 'de benoeming tot lid der Com missie van l'ietr Stedelijk Museum, wegens vertrek uit de gemeente, niet kan aannemen. (Wordt aangenomen voor kennisgeving.) Overgelegd worden: Missive van G. Snel, inzake betaling van schoolgeld voor het bezoeken van het Gym nasium. (Wordt als ongezegeld ter zijde gelegd.) Adhaesie-betuiging van de Brugw.iehlers- vereemging „Verbetering zij ons Streven", het verzoek' van dgn Bond van Gemeente werklieden, afd. Leiden ter verkrijging van een (hiurtetocslag op het loon. (Is niet tot den Raad gericht). (Te voegen bij de desbetreffende stukken.) Verzoek van de woningbouwvereeniging „De Goede Wc-ning', om in plaats van 4318 vierk. M. grond voor f 2,286,950, 4522 vierk. M. voor denzelfden prijs af te staan. (In handen gesteld van B. en W.). Verzoek van N. Bink om schadeloosstel ling in de kosten van reperatie en verven zijner perceelen, ten gevolge van door de gemeente uitgevoerde werkzaamheden in de Calharinastraat. (In handen gestold van B. en W.). Verzoek van de vereeniging „Schoolkiu- Qorvoeding" voor het gebruik van eenige schollokalen gedurende de dagelijksehe maaltijden. (In handen gesteld van B. en W.) Verzoek van J. P. Paulusse en 1. H. J. Sengers, om eervol ontslag al3 onderwij zer, respectievelijk aan de scholen 3de kl. No. 1 en 3de kl. No. 7. (In handen gesteld van B. en W.). lo. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan do afd. B der Kweekschool voor Onderwijzera en Onderwijzeressen. (194) Benoemd wordt dr. W. H. Kcesorn, met 17 stemmen. De heer PERA komt ter vergadering. 2o. Benoeming van een oudcrwijzerca met. ver plichte hoofdakte aan de Meisjesschool 2o klasse. (195) Benoemd wordt mej. A. B. J. Wieöel te Hoorn, met 19 stemmen. De heer HUURMAN komt ter vergadering. 3o. Voorstel Lot verkoop van versohillende buiten gebruik gestelde voorwerpen en matorialcn. (197) Het voorstel wordt aangenomen. 'Ie. Voorstel lob wijziging van het Ra-adgbetluit van 15 Juli 1915, inzake heb salaris van B. O. van Vliet, concierge aan de Hoogerc Burgersohool voor Jongens. (198) Het voorstel wordt aangenomen. 5o. Voorstel lot verhoogiug der begrooling, dienst 1915. met f 70000.—, in verband met do uitgaven ten behoeve van de buitengewone tijdsomstandighe den. (196) De heer HEER ES komt ter vergadering. De heer FOKKER vraagt, hoe het piogo- lijk is, dat de raadsleden dit voorstel uit do krant moesten vernemen. De bladen maak ten hiervan melding vóór de leden de stuk ken kregen. Spr. vraagt den voorzitter dit te voorkomen. Do VOORZITTER weet hiervan niets, maar zal de zaak onderzoeken. Het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde is thans de 't BEGROOTING. van inkomst-en en uitgaven der gemeente \oor den dienst 1916. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer FOKKER sluit zich aan bij die leden, die in de afdeelingen hulde hebben gebracht, aan den Voorzitter. Deze begroo ting is de laatste, waarvan de Voorzitter in zijn eerste ambtsperiode bij de beraadslagin gen de leiding heeft. "Wanneer de raads leden moesten beslissen over de verdere vervulling van het ambt, dan zouden alle leden ongetwijfeld voor continueering zjjn. (Applaus). Spr. heeft nu weer met genoegen het optreden van den Voorzitter gezien inzake de vischvocrziening. Het beleid bij de afdeeling onderwijs zal spr. thans, bij afwezigheid van den wethou der, niet ter sprake brengen. De -heer Fokker bespreekt zeer in 'tkorti het streven om de industrie hier ter stede uit te breiden. Echter moet er vooral gelet worden welke industrieën worden bevorderd, want do lijst van uitkeeringen aan werk- loozcn hebben bij spr. de vraag doen rjjzen, of wel alle industrieën voor, Leiden voor deel ig zijn. Spr. drukt naar aanleiding van den tram- aanleg de hoop uit, dat men niet al te over haast zal optreden in deze. Er is namelijk nog een andber plan voor een electrische tram naar 's-Gravenhage, in voorbereiding en wel over "Wassenaar. De heer Fokker eindigt met' ter sprake to brengen het niet raadplegen van de raadsleden inzake de buitengewone maat regelen, dió door den oorlogstoestand noo dig waren. De heer SYTSMA vraagt, of de voorzit ter in do Vereeniging van Nederlandöche Gemeenten, wel eens .ter Sprake heeft ge bracht maatregelen' tot onderling handelen, ten eindo den financieelen ltoestand der ge meenten te verlichten. Sjjr. doet het genoegen, dat jB, ën Wl een nieuwe belasting in overweging hebben genomen, n.l., die op dé publieke vermake lijkheden. Hij hoopt dat oeze belasting niet lang op zich zal laten wpchten. Spr. sluif) zich aan bij de klacht, dat do ïaadsleden inzake de buitengewone omstan digheden té weinig gekend zijfa. ',r Het antwoord van B. en W. acht spr. on voldoende. In de daar genoemde gevallen hebben de heeren niet zitting in hun kwaliteit van raadsleden. Spr. heeft 'bezwaren tegen het regelend optreden van den onbezoldigden ambtenaar, waarover in heb verslag wordt gesproken. De heer PERA zegt, dat het antwoord van B. en W. op de opmerkingen in de secties gemaakt, ,veor hem voldoende is ge weest. Spr. verzet zich er tegen, dat <le gemeente na de -demobilisatie voort zal gaan met vischverkoop. Daar komt de gemeente op een, in gewone omstandigheden, ver keerd terrein. Spr. voert cok nog het woord over de uitbreiding der industrie. Do opmerkingen vindt spr. te vaag. Welko industrieën zou men moeten bevorderen l De heer PERA noemt een aantal artike len, die in het buitenland worden vervaar digd en die dan hier zouden kunnen wor den gemaakt. Dooi* bouwterrein aan te bie den voor zulke takken kunnen B. en W. de welvaart behartigen. Spr. schenkt nog zijn aandacht aap. een textiel-bedrijf dat wel geen voordeel voor de stad oplevert, maar dab toch' nog voor slechtere omstan digheden vrijwaart. De heer VAN DER ELST vraagt op wel ko wijze de extra-oredietener is nu weer ƒ70.000 gevoteerd, worden besteed'? Het zou goed zijn, wanneer dra Raad hiervan op de lroogte wordt-gehouden. De heer'REIMERTNGER ac-ht het onmo gelijk voor B. en W. om een antwoord te geven op de vraag omtrent uitbreiding der industrie. De groote geleerden zijn het er zelf nog meb over* eens, welke toestand er na den oorlog zal ontstaan. (De lreer HOOGEBOOM komt ter verga dering). De heer AALBERSE heeft in de afdeelin gen over de loonregeling gesproken. Het ver slag d.-iaromtrent is onjuist. Hij heeft er op gewezen, dat de loonregeling niet juist is. De minima1 zijn misschien soms ietsje hoog, maai' met de behoeften van het gezin, de grootte daarvan, moet bij de geheele loon regeling meer 'worden rekening gehouden. Spr. icanb zich ook tegen het voortzetten van gemeentewege van bedrijven, die niet monopolistisch zijn. Wat abnormale omstan digheden gedoogen, is niet goed in gewone tijden. Alleen voor monopolistische bedrij ven maakt spr. een uitzondering. De heer AALBERSE onderschrijft wat de heer Pera gezegd heeft over de industrie. Maar niet deelt spr. diens opinie, dat B. en W. er iets aan kunnen doen. Door maat regelen te nemen om industrieën tegemoet te komen, is er wel degelijk iets te doen. Zoo wijst spr. op pogingen om in Den Bosch een fabriek voor metaalbe werking gevestigd te krijgen De industrie- en moeten door particulier initiatief - i- staan, maar men kan ze tegemoet En wanneer men -"an zegt: die indue-rie wordt kunstmatig op de been gebracht, dan wil spr. er op wijzen, dat zco Duitschlar.d een groot industrie-land is geworden, Enge land zoo zijn scheepvaart heeft gehregen. Men moet zijn tijd afwachten, doch er kan wel iets worden gedaan. De heer ,VAN GRUTING geeft te kennen, te hebben behoord tot die leden, die den burgemeester hulde hebben gebracht. Hij herhaalt dit thans nog eens. Spr. .zegt, dat do commissie voor den vischverkoop, pds beginsel heeft aangenomen, dat de vischver- kooo zal eindigen, wanneer het particulier initiatief hier voldoende maatregelen heeft getroffen. De heer DB BOER deelt de nieening van de lieeren Pera, Aalberse en Van Gruting, omtrent gemeentelijken verkoop-. De mededeeling over de electrificatie van de tram naar Den Haag, heeft gpr. aan- aangenaam verrast. Vooral ook, wijl die lijn niet om, maar door de stad zal gaan. De heer VERGOUWEN bespreel^ ^enals meerdere leden, de kwestie van -(bevordering den industrie. Épr. zou willen, dat .wanneer en gesproken wordt van vestiging van in dustrieën, dat dan B. en W. zich met de on dernemers in verbinding zullen stellen, om ze op te wekken, die in Leiden te vestigen. Het verhoogen van de welvaart moet op dezelfde wjjze geschieden. Men moet den han del naar hier trekken. De middenstand pioet krachtig worden 'en daarom moet hot ver keer naar hier, worden geleid. De heer Fischer, wethouder, deelt mede, dat juist hedenmorgen is binnengekomen de aanvraag voor; den aanleg van een electrische tram Den Haag Leiden. Van de door den heer Fokker genoemde plannen ia spr. ndela audiorfl bekend, dan ctaib er lijnen in Zuid-Holland zullen woorden aangelegd, maar of Leiden daarin ia op genomen, is epr. niet hekend. De heer FISCHER, de vragen betreffen de bevordering van welvaart en industrie beantwoordend, zegt dat B. en W. op dien .ingeslagen weg zullen voortgaan. Spr. wijst er op, dat Leiden toch ook ge baat is bij de stichting van de Indische pofiteehool enz. Ook zal er nu w a a r- aohijnlijk weer een Rijkenor- maalschool komen. Dali behartigen B. en W. de belangen van de gemeente ook door verbetering der volks huisvesting. De raad van den heer Fokker, ook goed te letten op de industrieën, die zich hier zullen vestigen, is gioeilijk na te' komen. Men dient echter er op te. letten, dat de gemeente brf gebrek aan gemeentelijke ter reinen voor industrie-doeleinden betrekke lijk weinig kan doen. Het initiatief voor nieuwe industrieën moet van de bewoners uitgaan. De heer BOTERMANS merkt naar aan leiding van de uitlatingen van den wet- houbder op, dat er voor de volkshuisves ting veel wordt gedaan. Spr. apprioieert dit, maar het is te weinig. Er moeS juist gebouwd voor hen, die nit Yneer dan 1.60 og 1.76 huur kunnen betalen. De plan nen, die uitgevoerd of in beraad zijn, zijn té duur. Do heer FISCHER aartwoordt,'dat de Hennen' voor de goedkoope woningbouw i voorbereiding zijn. Dit «al evenwel de ge meente geld koéten. De heer FOKKER zegt, dat de wethou der toch niet geheel zijn bedoeling heeft begrepen in zake het uitoefenen van toe- richt op de industrie. Spr. wilde er el echte op wijzen diat een groot bedrijf nog niet al tijd voordeelig is voor de gemeente. (De zitting duurt voort.) Hot kiesrecht in 1916. „DE GE MEENTE-STEM" schrijft in een nabetrach ting over de noodregeling, welke in dit jaar voor de uitoefening van het kiesrecht bij de periodieke Gemeenteraadsverkiezingen heeft dienst gedaan: Eigenaardige stemmingen zijn gehouden eni eveneens is het kiezerscorps op eigenaar dige wijze samengesteld geworden. De wet vaii 3D Januari 1915 (Slsbl. no. 37), hou dende tijdelijke afwijking van de kieswet, heeft velen kiezers, die door de buitenge wone omstandigheden'hun bevoegdheid dreig den te verliezen, de hand boven het hoofd gehouden en heeft twee kiezerslijsten in het leven geroepen. Kan het ongetwijfeld van belang zijn, ook voor hetgeen verder komen moet, de wer king van deze noodregeling nader te be schouwen, anderzijds raag niet uit het oog verloren worden, dat ten gevolge van het politieke bestand en de afwezigheid van zoo vele kiezers, die onder de wapenen zijn, de opkomst voor de in dezen zoriier gehouden verkiezingen niet groot is geweest. Een ver lichting voor de stemopnemers, die mee die twee kiezerslijsten een zware taak hadden! Zooals bekend, is de noodwet uitgegaan van het standpunt, dat de Grondwet niet bepaalt, dat elk jaar eea nieuwe lijst van kiezers, ter vervanging van de in het vorige jaar opgemaakte, moet vastgesteld worden. De gewone wetgever kan dus de bestaande kiezerslijst bestendigen 'en ondervangt zoo doende het bezwaar, gelegen in liet voor schrift van art 80, al. 3, der Grondwet, 'dat van de uitoefening van het kiesrecht uitsluit o.a. hen, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kie zerslijsten, van een instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur onderstand, hebben genoten en die, voor zoover de kies wet eenigen aanslag in de Rijks directe be lastingen voor kiesbevoegdheid vordert, dien aanslaag niet hebben voldaan. Bljjven dus, volgens het' standpunt der Regeering, de kiezerslijsten van kracht, dan blijven ook 'die uitsluitingen buiten gevolg. Dit standpunt, dat wij destijds, na de in diening der wet tot tijdelijke afwijking van de kieswet, besproken hebben, laten wij verder buiten beschouwing. "Wij veronderstel len, dat de Regeering op den eenmaal inge slagen weg zal voortgaan, m.a.w., dat weder een suppletoir© lijst zal opgemaakt worden. Gevolg daarvan zal zijn, dat de stembureaux dan bij verkiezingen na 15 Mei 1916 met drie lijsten zullen moeten werken. Dit be zwaar zou te ondervangen zijn, als de be voegdheid gegeven werd, om, waar dit ge- wenscht werd, deze drie lijsten voor de stem bureaux tot één geheel te verwerken. Daar voor zou noodig zijn, dat in de nieuwe nood wet tot afwijking van de kieswet ook een wijziging van art. 66 der kieswet opgenomen werd. Dit artikel, bepalende, uat op de tafel van het stembureau o.a. ligt een afschrift of afdruk van „de kiezerslijst", had ook reeds voor dit jaar gewijzigd moeien zijn, wan? bij de verkiezingen van aezen zomer moest niet- alleen de kiezerslijst, maar ook de suppletoire lijst op de tafel van het stembureau liggen. Vóór het volgend kie zersjaar zal het noodig zijn art. 66 aan te vullen met deze bepaling, dat onder „kie zerslijst" is te verstaan, de kiezerslijst van 1914 met de suppletoire lijsten 1915 en 1916, al of niet vereenigd tot één geheel' in alphabetische volgorde en doorloopende num mering. Het is duidelijk, wij hebben daaropi reeds vroeger gewezen dat deze wijze van handelen, om de kiezerslijst 1914 weder van een suppletoire lijst te voorzien, in het karakter van het kiezerscorps geleide lijk verandering brengt; een verandering in. ae richting van rt census-kiesrecht van vroe ger. Wel heeft het economisch leven zich eemgermate hersteld, maar toch zullen vele personen zich net a!s aiangiftékiezer kun nen aanmelden wegens gemis van het bjj art. 1 der kieswet vereischte inkomen of bedrag van woninghuur. Melen moeten thans van een beperkt loon bestaan of hebben Ti kleinere woning f .trokken; anderen slaan onder de wapenen en hebben de dienstbe trekking, waaraan zij anders hun kiesrecht zouden kunnen ontleenen, zien verloren gaan. Door de suppletoire lijsten wordt dus het kiezerscorps in hoofdzaak aangevuld met belastingkiezers, die in deze zorglijke tijden een zekere mate van welstand hebben kun nen behouden. In dezen gang van zaken is vooreerst wel geen verandering te brengen. Hoe vurig toch Daar den vrede verlangd wordt, nie mand zal op goede gronden kunnen voor spellen, dat normale verhoudingen, waarop de kieswet steunt, binnen afzienbaren tijd zullen wederkeeren. En al ware dit wel het geval, dan zullen tocii de naweeën van deze ontwrichting van het economisch leven de toepassing der gewone regelen tot toeken ning van het kiesrecht vooreerst wel niet mogeljjk maken. Jaren zullen verloopen, eer de kenteekenen van geschiktheid en maa-t- Bchappelijken welstand., ^zooals de kieswet- gever die heeft uitgewerkt, weer als ge wone maatstaf zullen kunnen gelden. In elk geval zal de wet van 30 Jan. 1915 (Stbl. no. 37), houdende tijdelijke afwijking van de kieswet, die alleen regelt de toekenning van kiesrecht voor dat jaar, ver vangen moeten worden. ij h'qpen, dat met dezen wetgevenden arbaiu niet tot den uiter sten termijn gewacht zal worden. Bij de vele R6geeringsmaatregele"n, die soms onverwacht nit de lucht komen vallen en onmiddellijk Üe medewerking der gemeentebesturen vor deren, is het gewenscüt, dat aan de secre tarieën eenige t^jd van voorbereiding gege- v*eto wordt voor de uitvoering van die voor- Schriften, die niet in een plotselinge Opko- toïende behoefte moeten voorzien. .Vraag: Meermalen worden in de ru briek vragen ep antwoorden adressen ge vraagd voor het een of ander, waarop- steeds uw antwoord is: „adressen kunnen niet of geven, aangezien wij gevaar loopen ver schillende personen te vergeten." Daarom verwonderde het mij1, dat u dezer dagen op een vraag naar een inrichting of particuliere inrichting voor het geven van onderwijs in het machineschrijvcn, de ver eeniging „Kennis is Macht" aanbeval. Ia dit wel consequent? daar er vele par ticulieren zijn, die daar ook les in geven? Antwoord: Wij gevoelen de inconse quentie niet, wijl de school van „Kennis is Macht", een instelling van onderwijs is, waar 'men voor een betrekkelijk gering school geld en zelfs als minvermogende gratis de lessen lean volgen. Het komt telkens voor, dat wij onderwijsinrichtingen moeten noe men, bijv. de Muziekschool van Toonkunst, hoewel ook vele particulieren les in muziek en zang geven. Het geval zou anders komen te staan, wanneer we den leeraar ol leerares A noemden, niet voorbijgang van B., G. enz. Vraag: Kunjt ,u mij ook keggen, hoe hoog mijn hoofdelijk omslagbiljet moet zijn, 4k heb twee kinderen beneden de itwee jaar, mijn inkomen is f550, het percentage be draagt 3.2 pCt.? Antwoord: Zijn we wel ingelicht - de heffingsverordening uwer gemeente is biet in ons bezit dan wordt voor levens onderhoud afgetrokken f300 en vo.or elk kind, beneden 15 jaar, f25. Uw belastbaar inkomen zou dan zijn f200 en u zon moe ten betalen f 6.40. Vraag: Zou de N.-Z.-Holl. Tramweg- maatschappij voor ons, proletarische land- veermannen, niet kien retourprjjs van Katwijk in plaats van 28 cents, willen brengen bijv. op 15 cents? Vele mannen willen zoo gaarne 's avonds bij hun gezin zijn, maar moeten nu van armzaligheid op Katwijk blijven, of naar Leiden gaan loopen, wat heen en weer 3 uur is, en met den a-.s. winter niet te doen. De Maatschappij heeft toch zoo'n best jaar door de soldaten, zouden zij nu ook eens mogen profiteeren van deze Knancieele welvaart? AnJwoord: Onderzoek is hier het naas te recht. Laten de in Katwpjk in garnizoen liggende landweermannen een verzoek tot de Directie richten. Wij zouden veel voor het idee voelen, maar daar heeft Wen niet veel aan. Het komt hier aan op. het gevoelen der Tramdirectie. En wij vreezer., dat die er niet veel voor voelt. Men kan het onder zoeken. Wellicht was eenige drang van mi litaire autoriteiten hier van groote waarde. Overleg daarmede eerst Vraag: Kunt u mij misschien den direc teur noemen van een hier te Leiden bestaan de mandolineclub? Antwoord: Wij aarzelen den naam van een directeur te noemen. Een andere func tionaris zou zich eens verongelijkt kunnen gevoelen. Daarom verwijzen we n liever naar het bestuur eener bestaande Mandoli never. Adres: G. L. N. Wevling-, Gerrit D.oustraat 42. Vraag: Kunt u mjj de "beteekenis noe men van de vcdgende zin: „Gloria in exelsis deo et in terra Antwoord: De beteekenis is: God zij de eer in den hemel en op- aarde. De andere Iatijnsche spreuken heeft u niet _goad over genomen. Daardoor konden wij ze niet dra gelijk vertalen. Vraag: a. Ik ben van den landstorm 1913. Nu wil ik een verzoek indienen, om ingedeeld te worden bij de wielrijders. Kunt u mij nu zeggen, tot wien ik mij moet wen- gen? b. Kuilt u mij ook zeggen, wat Albatros beteeken t? Antwoord: a. Ge moet 'daarvoor een. verzoek indienen bji den Provinciale-Adju- dant in Zuid-Holland, te 'e-Gravenhage. b'. Ib een vogel, op IJsland veel voorko mende. i Vraag: "Wanneer moet de Landstorm 1912 in dienst? Antwoord: De landstorm 1912 komt vermoedelijk 20 December a.s'. voor de helft onder de wapenen; de andere helft van de lichting vermoedelijk 10 Maart 1916. Vraag: Hoelang is de levensduur van ëeu vloo. en hoe teelt zich voort? Antwoord: De vloo heeft slechte een kort leven, juist zoolang als noodig is. voor 'de voortplanting. In dien korten tijd kan zij mensch' en dier echter genoeg plagen. Hét wijfje legt eieren, waaruit een larve ont staat, die zicli weder tot een vloo ontwikkelt. Ook dit gaat onder gunstige omstandigheden vlug in zrjn werk. Hoe 'onzindelijker hoe beter voor de voortplanting dezer dieren. Vraag: Ik ben 24 jaar, gevestigd in Scandinavië, en landstormplichtig- (jaarklas se 1911). Wanneer ik nu gedurende de mo bilisatie tijdelijk in Holland kom. Wordt ik dan in werkelijken dienst opgeroepen? Hoe lang is de termijn, dien ik eventueel in Hol land mag vertoeven? Antwoord: Ge moogt heelenvaal niet in Holland zijn, als ge zegt in Scandinavië gevestigd te zijn, terwijl de landstormlichting 1911 onder de wapenen moet komen, of wel Üe voorbereiding (keuring) aan den gang ie. .Vraag: Laatst las ik in uw blad een ad vertentie van een Glazenwasscher. die zich uitgeeft voor de oudste hier ter stede. Dit nu is een groote leugen. Hij toch is de jong ste of liever gezegd, de laatste. Want wij hebben hier eerst „,De Onderneming," dan „De Volharding", dan „De Hoop" 'en dan. „De Concurrent." Kunt u mij ook zeggen, op welke manier hier een eind aan gemaakt kan worden? Antwoord: Plaafe er een flinke ad vertentie tegen in. Dan maakt u op uw beurt reclame. En dat is in de zakenwereld maar allee. Mogelijk zou hier ook een geval aan wezig kunnen zijn van oneerlijke concurren tie, waartegen thans wettelijke maatregelen tYtl genomen. Daarvoor kunt u zich wenden, tot ae Leids'che Middenstandsvereeniging, adres de heer W- van RoSsum du Chattel* Breestraat

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7