De Eyropeesclis Oorlog. Binnenland. SPORT. Ingezonden. P.-B. te voren met het voornemen om- dit .te doen, in kermis heeft gesteld. Het P.-B. '.vil deze verklaring niet beslui ten zonder op te komen tegen de aangekon digde voornemens van overheidswege om .vervolgingsmaatregeten tegen de ondertee kenaren op touw te zetten, welke maatre gelen voor eenig effect zouden hebben de antipathieën, die iedere vervolging wekt. Zoo eenig, dan zou dit liet middel zyn om het in het manifest gestelde doel te bevorderen. i, Do „Tel.11 schrijft: ,,Van den eersten dag af dat wij een juist oordeel konden ellen over den ont aagiijken smokkelhandel langs onze gren zen. hebben wij niet anders gedaan dan gewaarschuwd voor dc gevolgen van deze practijken, die, om een ministerieele uit drukking te gebruiken, leiden tot moeilijk heden in onze buibenlandsche betrekkin gen. Een nauwgezet onderzoek langs onze geheele grens is eenige malen door ons in gesteld en steeds was de indruk dezelfde het. gaat er bij wagen- en scheepsv rack ten uit". Zoo schreven wij Vrijdag en het wordt bewaarheid wat wij vreesden: het buiten land raakt meer en meer ontstemd over de Nederlandsche smokke'praktijken en dat ook de tintransaefcie van minister Pleyte njet onopgemerkt is blijkt uit de volgende briefkaart, die een onzer groot ste bollenkandelaars uit Parijs ontving. Zij luidt: Messieurs X., a Hillegom. J'ai re$u voire catalogue mais me garderai bien, comme tout bon fran cais d'adresser la moindre commande h un pays qui se dishonora depuis plus d'un an, en alimentant les Barbares. Yous fournissez dej armes aux ennemis de la France tandisqu'elle combat pour votre liberie, car sans.elle vous sabriez le sort du LuxembourgLa conduite des Hollandais est une trahison en vers 1'Humaaiitc. (get.) A. C., Paris. En in de marge stond vermeld: Amsterdam, 12 Oct. (Dépêche par- ticulière de 1'Information.) On télé- graphie de la Haye au „Telegraaf" cf Amsterdam De source autorisée nous apprenons que a maintes reprises déj<i avec l'auto- risation expresse du ministre des co lonies, de grandes quantités d'étain appartement k l'Etat hollandais ont été vendues au gouvernement a-1 Ie mand.. De zeer respectabele bolleniirma wordt 'dus heb slachtoffer van praktijken waar zij part noch deel aan hee' en zoo zal het andere firma's in andere takken van han del of nijverheid na korter of langer tijd eveneens vergaan. Men krijgt in het buitenland genoeg van den Nederlandschen smokkelaar en indien jïederla-ndscke ministers bovendien nog ipillioejien aan tin verkw;. .selen voor hon derdduizenden aan aniline, dan is liet begrijpelijk, dat men in Engeland en Frankrijk huiverig wordt zaken te doen met de verkapte vrienden van Duitsch- land, die niet anders zijn dan de verkapte vijanden van hun land. Gisteren heeft in het gebouw Pulchri Studio in Den Haag de verkooping plaats gehad van schilderijen, teekeningen, pren ten en kunstvoorwerpen, afkomstig van de nationale tentoonstelling van Kunstwerken in eb daaraan verbonden verloting ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. De opbrengst van de verkooping bedroeg 4681.75. Met ingang van 18 October is de uit voer verboden o.a. van kokosolie en ko- hosvet. Onze met de smokkelaars meevoe lende regeering heeft den uitvoer echter toegestaan, ate zij (foor toevoeging Van inelk zoogenaamd geschikt is gemaakt om boter te vervangen. Voor den taal- en plantenkundig aange legde», vindingrijken „belanghebbende' is echter het volgende veel eenvoudiger dan het goedige regeeringsrecept: de kokos palm is een palm. Het vet en de olie van iaën kokospalm is dus palmolie. Noem ko kosolie nu palmolie en le jeu csb fait. Deze truo moet reeds meb een paar dui fend vaten in praktijk zijn gebracht. Of onze ambtenaren haar .uilen slikken? („Tel.") r- Uit Goes wordt gemeld, dat tegen woordig tal van schepen, met bestemming voor Gent-, Hansweert passeeren met een •lading grind. Dit grind wordt in de Duit- atehe loopgraven gestort, waardoor de solda ten minder last van modder en natte voeten hebben. Uit Holland wordt aan de „Köln. Zt-g." geschreven, dat de klachten in Duitsch-land over den aa .voer van artike len uit Holland, waarop geen uitvoerver bod bestaan, en welke niet onder de on- mid tellijke contróle van de N. O. T. be rusten, grootendeels aa.. dc Duitschers zelve te wijten zijn. De honderden Duifc- eche en Oostenrijksche kooplieden, die op last hunner regeeringen als opkoopers in Holland vertoeven, offreeren niet slechts prijzen, welke hooger zijn dan de normale prijzen, doch bieden buitendien tegen elkaar op, daar zij ten slotte tóch nog winst behalen. Hierdoor worden de Mid- del-Europeesche mogendheden voor mil- Hoenen benadeeld. Buitendien wordt hier door de Nederlandsche regeering gei won- gen tot het uitvaardigen van uitvoerver boden en het verleen en van consenten. Het is daarom te betreuren, dat men van Dnitsche zijde deie aa^. legen beid niet doelmatig georganiseerd heeft. Men heeft n.l. verzuimd aan de grens bureau:: op te richten, door welker bemiddeling uitslui tend de invoer uit Hol'and zou mogen plaats vinden en welke ook pao,1 en perk zouden kunnen stellen aan het onnatuur lijk opdrijven der prijzen. Te 's-Heerenberg zijn twee Fransehen over de grens gekomen, die uit Friedrichs- feld waren ontsnapt Te Emmer Compascum (Dr.) zijn twee Russische krijgsgevangenen aangekomen. Ze zijn naar Rotterdam vertrokken. Zondag werden in de mijnstreek tal vau vergaderingen gehouden door de Chris telijke en socialistische organisaties, in ver band met de gestel looneischen. Hierbij, deed zich het merkwaardige geval voor, dat de vergaderingen te Waubach en te Schaes- berg niet mochten doorgaan, wegens ver bod van het militaire gezag. Voor Waubach was door den commandant van Limburg-Zuid te Roermond vergunning verleend, doch de commandant van de divi- siegroep „Brabant" vaardigde het verbod uit-. Dinsdagavond werd in de Raadszitting te Sittard behandeld het voorstel van B. en W. tot ontslag van den onderwijzer G., wegens onderteekening van het manifest- Ba hier. c. s. liet voorstel werd, na ge heime beraadslaging, door den Gemeente raad verworpen, onder voorwaarde, dat G. zijn naam van het manifest terugneme. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel had gisteren een confe rentie met den uirecteur van het Rijks- bureu voor de distrioutie van Graan en Meel, den heer an Stripriaan Luiscius, en het; bestuur van de Nederl. Reeders- vereeniging. Naar wij uit goede cron vernemen, is gisteren te Amsterdam opgericht een „Ga rantie-bank voor den Goederenhandel". Deze instelling, waartoe reeds verschillen de grooto firma's tc- Amsterdam zijn toe getreden en die onder auspiciën der Cen trale Werkgevers Risicobank tot stand is gekomen, stelt zich ten doel voor haar le den onderling garante te blijven tegenover de „N. O. T." inzake het naleven der „N. O. T. "-condities, natuurlijk in dier voege dat in een eventueel geval van fraude de betrokkene in de eerste plaats, de bank eerst in de tweede plaats kan wor den aangesproken. Voorloopig zijn als le den firma's te Amsterdam toegetreden. Het plan bestaat echter om stappen te doen ten einde de organisatie ook over de provin ciën uit te breiden. Op do statuten der Bank zal de Koninklijke i.-dkeuring wor den gevraagd". („Hbld.C) DE BALKAN. De Entent^-mogendheden zuilen wel de overtuiging krijgen, dat ze Griekenland en Roemenië niet aan hun zijde zullen zien stre den. De „Secoio" heeft zich ook reeds in dien geest uitgelaten. Van Bulgaarscke zijde worden alle moge lijke vriendelijkheden voor Griekenland be tracht. Betrouwbaar zijn de mededeelingen van die zjjde evenwel nog niet zoo erg. Een klei nigheid om dit te bewijzen. Het eene be richt meldt, dat koning Constanten naar ga- lcniki zal gaan om er ter herinnering aan de inneming der stad de troepen te inspec- ren. Maar de tegenspraak is niet uitgebleven. Zoo zijn er ook over hei (al of niet meedoen van italië tegenstrijdige berichten. Van Mal ta komt een mededeeling, dat dit land zich ■gereed maakt om met zijn bondgenooten krachtig in het oosten op to treden en van andere zijde wordt gemeld, dat de Italianen er niet aan denken om op den Balkan te strijden. Na de telegrammen van gisteren is er al leen het volgende Bulgaarse he. legerbericht over de krijgsverrichtingen; „Ons offensief wordt voortgezet over het geheele front. In Nagotin vonden wij groote voorraden meel en haver; in de Donauhaven Kussicki ten westen van Prahovo 4000 win- tervesten, 2000 hoofdkappen, 2000 militaire mutsen, 30 kisten met munitie. Bij Knjazevatsj veroverden wy vier veld kanonnen, zes kisten munitie, terwijl we een kapitein en dertig man gevangen namen. In het district Kassovo begint de Alba- neesche bevolking zich gewapenderhand te verzetten tegen de Serviërs. Ten noorden van Uskub op den weg naar Katsjanik werden de lijken van 30 Bulgaren gevonden, die door de Serviërs uit de gevan- 1 genis losgelaten en gedood waren. Verder j zijn 300 Bulgaren uit verschillende steden van Macedonië naar Katsjanik gebracht. De Serviërs doodden een groot aanbal Bulgaren, die bij hun tuinen werkten. Vele Servische families, waaronder ver- scheid ene Servische officiersgezinncn, zyn j te Uskub gebteven. De autoriteiten en hoo- I gere Servische officieren rieden den leden I der Amerikaansche missie en andere vreem delingen, de stad te verlaten aangezien zij, daar de Bulgaren barbaren waren, gedood zouden worden. Maar tegelijkertijd lieten zij hun eigen gezin te Uskub blijven en zeiden aan de hunnen, dat de Bulgaren correcte lieden zijn, die hun geen leed zouden doen." Van Russische zijde komen berichten, waaruit blijkt dat de toestand in Bulgarije niet zeer rooskleurig is en dat alleen vrees de Bulgaren nog kalm houdt. Ben bericht uft Petrograd luidt: De houding van de Bulgaarsthe reservis ten, die in Bessarabië, Kief en Odessa wo nen en die geweigerd hebben zich by hun vaandels te voegen, daar zij niet tegen Ser vië en Rusland wilden vechten, bewijst, dat het Bulga&rsche volk, aan hetwelk door de dertigjarige regeering van koning Ferdinand vrees was ingeboezemd, niet tegen den staatsgreep van zijn koning heeft durven pro testeer efc, maar dat het toch niet onver schillig blijft tegenover de gebeurtenissen. Russen, die uit Sofia teruggekeerd zijn, deeien belangwekkende bijzonderheden mede over wat in Bulgarije is geschied. Een gerucht, dat van mond tot mond door het geheele land ging, zegt, dat koning Fer dinand gevaar loopt zijn troon te verliezen, zoodra de eerste nederlaag geleden is. De mobilfeatie, die drie weken voor de oorlogsverklaring voltooid was, was het ge volg van een onverstandige stad. De lucht m het Bulgaarsche leger is even streng als in het Duitsche. Geen Bulgaarsch soldaat durft tegen zyn commandant in opstand te komen. Maar heel anders is de geest van heb volk, dat Ferdinand in Macedonië staat ,te wachten. Geen enkele Bulgaar denkt er pver, tegen Rusland te vechten. De staat van beleg is niet voldoende om pro-Russische bstoogingen te onderdrukken. Duilsch gezinde studenten werden bij hun terugkeer uit Duilschlond in de universiteit te Sofia met beschimpingen ontvangen. Daar na had een betooging ten gunste van Rus land plaats, voor het standbeeld van den tsaar-bevrijder, waarby verscheidene Duitsch gezinde studenten werden gewond. Op den dag dat het Russische legalieper- soneel vertrok, had te Sofia een nog be wonderenswaardiger manifestatie plaats. Sol daten van de 8e divisie trokken door de straten, zwaaiend met Russische vlaggen en deden in de onmiddellijke nabijheid van het koninklijk paleis het Russische volkslied weerklinken. De officieren hadden de grooT- ste moeite om de manifestanten naar de ka zerne te doen terugkeeren. Er werden vijf tien soldaten en drie officiereu gearresteerd'. Den zelfden avond nog werd de divisie naar de Servische grens gezonden. Koning Ferdinand heeft zijn volk, dat tot heb laatste oogenblik niet aan een oorlog dacht, letterlijk overbluft Tontschef, Be trof, de vrienden van Radoslawof, en de overige leden van het kabinet, wreven zich, nog den dag voordat het Russische ultima tum kwam, vergenoegd de handen. Zy ver klaarden aan "de leiders van de oppositie, dat zy zonder oorlog een acliïtterende overwin ning hadden behaald. Zelfs de ministers droe gen geen kennis van het geheimzinnige spel van Ferdinand. De natie evenmin als Üe Bul gaarsche ministers of de prinsen van Koburg, hadden een vermoeden van de krachtige hou ding van Rusland en zyn geallieerden. De Bulgaren wachten dus nu net verloop van de krijgsbedrijven af. Ben volkomen neder laag van het Bulgaarsche leger zou een ein de maken .aan het avontuur van Ferdinand van Koburg en zou het oogenblik nader brengen, waarop het laatste hoofdstuk wan den wereldoorlog begonnen wordt. Dc Toestand in Bulgarije. De „Times" verneemt uit Boekarest, dat de Bulgaaröche leider van de Agrariërs, Stam- boelisky en zijn collega's Scharandof en Torlakof onder beschuldiging, invloed te heb ben uitgeoefend op't leger, door den krijgs raad gevonnist zijn. Stamboelisky is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf én ver lies van de politieke en burgerrechten .en Scharandof tot 18 maanden gevangenisstraf. Tor ka lof is vrijgesproken. De Koningin zal WoensJag 3 Nov. Groningen bezoeken. H. M. komt 's morgens meb den Kon. trein uit Friesland en rijdt dadelyk door naar Winschoten. Van daar zal H. M. per auto een tocht maken door het Oldambt en vervolgens naar Winschoten te rug keer en. Ten stadhuize aldjaar zal de Ko ningin eenige personen ontvangen. H. M. reist dan terug naar Groningen en aal ook daar ten huize eenige personen ontvangen, na de thee gebruikt te hebben bij den Com missaris der Koningin, mr. Geertsema. Tegen den avond vertrekt II. M. weder naar Den Haag. Mc-n meldt uit 's-Herlogenbosch, d.d. 27 dezer: In het heden verschenen „Gemeenteblad." nrs. 158 en 159 komt het volgende besluit van den Bosschen Gemeenteraad voor, ge nomen in de geheime vergadering van: 14 October j.l.: De Gemeenteraad, gezien de voorstellen van do Bedrijfscomimesie, betreffende een nieuwe organisatie van het gemeentelijk gas bedrijf, besluit uithoofde van dien mei in gang van 1 Maart 1916 eervol ontslag te verleenen aan de hierna gen. ambtenaren tot voormeld dienstvak behoorende: H. Boïise!, accountant-administrateur: H. Sleufjes, opzichter, en N. Hoogendonk, be ambte bij aen technischen dienst. x Het „Gemeenteblad" no. 159 bevat net besluit van B. en W., mede naar aanleiding van die nieuwe organisatie, om eveneens met ingang van 1 Maart eervol te ontslaan de hierna genoemde werklieden: A. Hurkc-ns, smid; E. van der Hoyden, ploegbaas; M. van Dijk, voerman; J. Olieslagers, timmer man; J. Sleutjes, arbeider-tuinman; en O. Emons, voerman. Het gasbedrijf te 's-Heriogenboseh is sinds vele jaTen een twistappel geweest in den 's-Hc-rbogenb^sschen Gemeenteraad. Het baart wel opzien, dat kort na het uitbrengen van een deskundig verslag door den ac countant Sparrius en na ettelijke geheime zittingen van den Raad deze ontslaggcving op groote schaal is gevolgd. In Den Haag is voor het examen wis kunde L. O. (art. 86) geslaagd dé 'heer J. Bakker, te Zevenhuizen. Gistermiddag hield de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs in het American Hotel te Amsterdam, haar jaarvergadering. De voorzitter, dr. J. Th. de Visser, open de de vergadering en zeide, dat hij' de feest rede, ter gelegenheid van het 25-jarig be- staan der Vereeniging, morgen zou uitspre ken, zoodat hy thans met een kort woord zou volstaan. In verband met de drukke werkzaamheden werd besloten, in Zuid-Holland naast den heer Hagendoorn den heer Goedhart tot in specteur aan te stellen, als diens gezondheid het toelaat. Aan den vooravond van de feestelijke sa menkomst, hedenochtend in de NieuwezijdB- kapel, werd gisteravond in de Nieuwe Kerk, ter gelegenheid van het zilveren jubilee een dank- en bedesfond gehouden. Het kerkge bouw was geheel met een aandachtige schare gevuld; velen moesten staan. Op aanstichting van den Ned. Tuin- bouwnaad is opgericht de vereeniging „Het T u in bo u wwiaa r borg-fo nds"Dit fonds zal in samenwerking met de kort geleden te 's-Gravembage opgerichte Centrale Land en Tuinbouwbank met winstdeeling de cre- daetveiTeening aan tuinbouwers bevorde ren op den grondslag van de regeling van het middenstandscrediet, welke de Regee ring heeft vastgesteld. De voorzitter en ondervoorzitter van het best-uur van liet Tu inb o u w w aar borgfonds worden aangewezen dbor het oentraaDbe- stuur van den Ned Tuinbonwraad en de overige leden door de algemeene vergade ring der Vereeniging. Het best-uur is t-hans als volgt samenge steld jibr. ma*. W. Th. C. v. Doorn, te 's-Gravenfaage, voorzitter Ernst H. Krela- ge, te Haarlem, onder-ivoorzitterC. van Lennep, te 's-Gravenbage, secretaris-pen ningmeester D. A. Koster, te Boskoop, W. Warn aar, te Sassenheim, L. H. Koolhoven, te Bloemendaal, en J. Kecssen Dzn., t.e Aalsmeer. De Centrale Land- en Tuinbouwbank met winstdeeling, te 's-Gravenhage, staat, onder directie van den heer J. M. C. Brugma, bij-gestaan door een raad van commissa rissen. Het bestuur van het Tuinbouwwaarborg- fonds heeft thans een circulaire verspreid, waarin de regeling van de credi et-v ersohaf- fiug nader wordt- omschreven. Volgens uiterste wilsbeschikking van mej. de wed. De Kat-Meijer, in April te Druten overleden, ziju die diaconie eai de kerkvoogdij der Necl.-Herv. Gem. aldaar, ieder voor de helft-, erfgenaam van haar nalatenschap, voor een deel bestaande uit onroerende goederen, naar raming geschat op een gezamenlijke waarde van ruim der tigduizend gulden, met levenslange uitkee- ring van een zeker rente bedrag bezwaard. („Ned"). Mr. L. W. H. llEGOUT f. De Nederlandsche buitengewoon gezant by den H. Stoel, mr. Regout, js te Rome gestorven. Deze .tijding, die zich sinds eenige dagen liet verwachten, is dus gekomen. Na kort stondige ziekte is mr. Regout, eerst weinige maanden geleden als gezant- opgetreden, op zijn 54sten verjaardag overleden. Hij was een hoog begaafd mau. AJe in dustrieel in het groote aardewerk-bedrijf van rijn rader begonnen, heeft hij zich nog tegen zijn dertigste jaar aan de Btudie d§r rechts wetenschap gezet en den doctorsgraad aan de Amsterdamsche Universiteit verworven. De Staten van Limburg brachten hem in de Eerste Kamer, waar hij zich terstond een gezag verwierf boven zijn jeugdigen leeftijd in bejaarde omgeving. Toen mr. Bevers na een ministerschap van nog geen jaar, in den aanvang van 1909. stierf, na-m hij diens plaats als Minister van Waterstaat in het kabinet-Heemskerk in. Zijn broeder kwam er een jaar later als Minister van .Justitie naast hem plaats nemen. Hij stierf in 1913, omstreeks fiO jaar oud. De Eerste Kamer zag mr. L. Regout wel dra weer in haar, midden terugkeeren. De Regeering vertrouwde hem de nieuwe diplomatieke betrekking te Rome toe. Al gemeen werd deze keuze der Regeering, toen eenmaal tot het herstel van dc missie be sloten was, juist- geacht. Deze nieuwe post, nauwelijks bezet, komt wel onverwacht open. j Als een der beste politieke mannen van de Rpomöch-Katholieke party, Limburger, die a.an het vader land goede diensten heeft bewezen, man van talent, tact. staat- en le venskunst-, beschaving en beminnelijke om gangsvormen, zal mr. Louis Regout herdacht worden. KRIJGSRAAD TE 's-GRAVENHAGE. Do auditeur-militair heeft geëischb tegen: C'. v. R., milicien der. infanterie, afkom stig uit Leiden, wegens desertie van de wacht aldaar, 2 maanden militaire detentie. Bekl. zegt wegens familie-omstandigheden weggeloopen te zijn. H. J". S„ milicien der infanterie, afkom stig uit L e i d e d, ter zake van rijwiel diefstal, 1 jaar en 3 maanden gevangenis straf, met ingang van 13 dezer. Bekl., die reeds meermalen wegens dief stal veroordeeld werd, heeft op den Hao- gewoerd een rijwiel weggenomen, dat een oogenblik onbeheerd stond voor een winkel en toebehoorende aan T. van der Mey. T. v. R., milicien der infanterie, afkom stig uit Leiden, ter zake van 3de deser tie, 4 maanden militair© gevangenisstraf, met ingang van 13 dezer. Bekl. zegt weg- geloopen te zijn, omdat hij in zijn compag nie steeds geplaagd werd en uitgescholden wercl naar aanleiding van een hem opge legde straf door den burger-rechter wegens een zedenmisdrijf. J. Z. M., milicien der infanterie, afkom stig uit Aardenburg, ter zake van diefstal van een rijwiel en een rijwiellantaarn te Oudewetering, 3 maanden gevange nisstraf met ingang van 4 dezer. Voetbal. De Bestuursvergadering van den L. V. B. In de bestuursvergadering van den L. V. B. werden allereerst behandeld de ver zoeken om nog opgenomen te worden in de competities van den L. V. B. Men besloot L. V. V. III op te nemen in de 2de klasse, waardoor deze afdeeling aoht elftallen telt, terwijl D. F. 0. Ill en Achilles opgenomen zullen worden in de derde klasse. Boven dien was ër nog een verzoek om inlichtingen van de vereeniging Baokershagen van Was senaar, dte eventueel in de derde klasse zal I opgenomen worden, maar waarvan de loela- ting nog niet beslist kon worden. De ver eeniging Zwaluw van Noordwykerhout werd niet opgenomen. Men zal voor een volgend seizoen over wegen of het ook wenschelyk" zal zijn om bepaalde eischen te gaan stellen aan vereeui- gïngen, die wenschen toegelaten te worden. Indien Ajax JI nog wenscht toe te treden, zal men het opnemen in de eerste klasse. Achilles zal in kennis gesteld worden, dat, waar de voetbalwereld meerdere verec-iufcin- gen telt, (lie den naam Achilles dragen, oen verandering van naam zal moeten pl&ats vinden. Een verzoek van Lugdiuium II om aisoog 20 minuten tegen D. L. V. II te kunnen spelen als voortzetting van den wedstrijd D. L. V. IILugdunum II van 26 September werd afgewezen. Tot consul van het BeresRn-terrrin weid benoemd de heer A. J. G. Koopman van .Voorschoten. In verband met een schrijv en van den N. V. B. besloot het bestuur, dat personen, die geroyeerd waren door vereenigingen, die aangesloten waren bij den L. V. B., maar die niet meer bestonden, gerehabiliteerd zullen worden, na betaJing van de gelden, die ze aan die vereeniging verschuldigd waren. Het bestuur van den L. V. B. zal die gelden afstaan aan het Steuncomité, terwijl bij de opheffing hiervan een nieuwe bestemming aan die gelden gegeven zal worden. Na de bespreking van eenige huishoude lijke aangelegenheden, werd de vergadering Wiclrijdon. De v e 1 <1 r i t inde omstreken van Den Haag. Vooa1 den veldrit, die Zondag a.s. in de omstreken van Dien Haag gehouden zal worden, hebben 152 deelnemers ingeschre ven, waaronder zes deelnemers uit Leiden. De samenkomst der deelnemers is vast gesteld op half twaalf, terwijl het vertrek om ongeveer 1 uur na de voorbereidende maatregelen van de oprijlaan van het land goed Cling©ndaal zal plaats vinden. Do voorgeschreven weg loopt langs renbaan Duindigt, Achterweg text de Kievit, links af door de duinen naar Meyendal, dc Sprank (koolasohweg), watertoren, strand, langs de Vissohe-rshaven over de duinen naar de boschjes van Poot, pl.m. 22 K.M. De weg is niet overal nauwkeurig aange geven en ieder kan dug gaan zooals hij wil, maar de contróleposten moeten gepas seerd worden. De A. N. W. B. verleende geidelijken steun, terwijl er een groot aantal prijzen beschikbaar zijn gesteld. Een herinnerjnigsdiploma zal uitgereikt worden aan ieder, die den voorgeschreven weg aflegt. Criclcet. D r. Grace, f Dr. Grace, de bekende cricket ter, the grand oldrnan, zooals hij in de latere ren in Engeland genoemd werd, is overle den. Tegen onze NedertarwFche cricket/tere heeft hii in Engeland meer dan eens ge speeld. Hij was toen al een goed batsm- maar in zijn beste jaren was hij ook een goed bowler. In 't geheel had hij 720 centu ries achter zijn naam. Dc Belasting-Ontwerpen. Mynheer de Redacteur. Na kennis genomen te hebben van de nieuwe belasting-ontwerpen van den Minis ter van Financiën, is mij ingevallen, dat er nog een object is, dat aan de aandacht van Zynü Excellentie is ontsnapt. Ik bedoel een belasting op de ademhaling! Het komt mij voor, dat dit een zeer geschikt belastbaar onder werp is en wel om de vol gende redenen: lo. Iedereen valt in de termen om belast te worden; 2o. Het is vatbaar om in klassen verdeeld tö worden, bovendien van bewoners van the Seaside, Dennenbosschen en het Rapenburg byv. kunnen extra opcenten worden ge heven; 3o. De perceptie-kcsten behoeven niet hoog te zijn, als ieder een zelfregistreerend iü- strumentje in zijn keel krijgt, genre munt gasmeters en dat des Zaterdagsavonds op het Postkantoor laat verificeerde en daar zyn penningske offert, dan komt dat gemakke lijk binnen. De overheid zorgt overal met lofwaardi ge» ijver voor de zuiverheid der lucht, die wrj inademen. Ik vind. het dus nog niet zoo gek, om daarvoor vergoeding te vragen. En aangezien het spreekwoord zegt „Voor wat, hoort wat", zou ik hen. die extra geurtjes begeeren, ook extra treffen. Met dank voor de plaatsing, noem ik mij, Een Financieman. CORRESPONDENTIE. J. J. 11- U heeft wel gelijk, maar toch kunnen wij Uw stuk niet opnemen. STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". „Oranje" (uitreis) arriv. 26 Oct te Porl-Said; „Batjan." (thuisreis) passeerde 23 Oct. Sagres. ROTTEHDAMSCHE LLOYD. „Insulinde" (uitreis) passeerde 26 Oct. Perim „Mcnado" (thuisreis) vertrok 26 Oct. vail Padang; „Merauke" (thuisreis) vertrok 26 Oct. van Padang; „Sindoro" arriv. 27 Oct. yan Batavia tc Rotter dam. KON. WEST-IND. MAILDIENST „Prius der Nederlanden" (uitreis) passeerde 27 Oct. Dungeuess; „Ecuador", van Amsterdam naar Buenos-Ayres, is 25 Oct. Lizard gepasseerd. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Noorderdijk", van Rotterdam naar New-York, werd 25 Oct. 370 mijl van Lizard gesignaleerd; .Norfolk" vertrok 27 Oct. van Rotterdam naar Baltimore; „Veendijk" vertrok 25 Oct. van Bal timore naai Rotterdam; „Nieuw Amsterdam", van Rotterdam naar New-York, passeerde 26 Oct. Lieard; „Waaldijk", van Rotterdam naar Nevr- York, passeerde 26 Oot. Dungeness. KON. HOLL. LLOYD. „Eemland" (uitreis) ie 26 Oot. Plymouth passeerd; „Tubantia" vertrok 27 Oct. van AiÈt b ter dam naar Brazilië en Buenos-Ayres.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6