Dg Europeesshe Oorlog. Binnenland. Gemengd Nieuws, Uit da Omstreken, AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag Concert Wiertz en De Clercq, Zomer zo rg". 8 uur. Nuts gebouw. Ver. tot Bov. der Bouwkunst te Leiden, vergadering, 'a avonds S uur. Het Leidsche Volkshuis. Lezing door Prol Knappert, 8 uur. Kerkgebouw der Geref. Gem. Nieuwe Rijn. Openbare Vergadering van de Vereen. ^On derzoek de Schriften", 's avonds 8 uur. Gebouw ,.Nathanaël". Chr. Nationale Werkmansbond. .Openbare Jaarvergadering. 8 uur. Vrijdag. Concert Rient van Santen, in de zaal „Nut van 't Algemeen", 's Avonds 8 uur. Leidsohe Schouwburg. „Ein Walzertraum". 8 uur. „Postkof. Afd. Leiden, Bijenteelt, Voor dracht, TVs uur. Zondag: Leidsohe Schouwburg. Gez. RoyaarJs. „Fientje Beulemans", 's avonds S uur. Dagelijks: Bioscope Variété-Theater, Stationsweg 19, uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). "Thalia Bioscoop en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Wij hebben melding gemaakt van een be richt van de Morning Post" omtrent het optreden en uitlatingen van onzen gezant te Boekarest, jhr. dr. Van Vredenburch. Aan het departement van buibenlandxclie zaken waar die bewering van de „Mor ning Post" trouwens geen oogenblik geloof vond is thans overtuigend gebleken, dat zo een absoluut verzinsel is. Naar do „N. Gt." verneemt, heeft de Duitsohe regeering aan de Nederlandsche haar hortelijken dank betuigd voor de red ding van d<e vfiegers, die op 19 September1, tengevolge van een defect aan hun vlieg tuig, in de Noordzee terecht waren geko men en door de Nederlandsche reddings boot „Brandaris" maar Terschelling zijn gebracht. Ook heeft de Duitsohe regeering haar dank betuigd voor de ridderlijke hou ding van den oomman dan t van de reddings boot en voor de behandeling, die de vlie gers van de zijde dier corn-man dan ten en of ficieren van de bij Terschelling gesfcation- neerde Nederlandsóho oorlogsbodems heb ben ondervonden. **Het Nederlandsche gezantschap te Pa rijs heeft, naa<r de „Tel." van zijn corres pondent verneemt, aan do pers de volgende modedecling verstrekt Ten opzichte van den verkoop van gou vernementstin aan Duitsdhland, waarover onlangs sprake was in de te Parijs verschij nende bladen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat do verkoop geschiedde onder ga rantie, dab de tin uitsluitend gebruikt zou worden voor- particuliere industrie-elo doel einden. Overigens was deze tin ook aan Frankrijk te koop aangeboden. Dit land had echter den aankoop geweigerd. Het Leger des Heils. Het aigeloopen jaar is voor de officieren 'en soldaten van het Leger des TIeils in Nederland een verbazend druk jaar geweest;, want de tijden, waarin wij leven, en de vree- solijke dingen, die voortdurend rondom ons heen gebeuren, hebben de behcefie aan den arbeid der Heilssoldaten sterk doen toene men. De HeiJs-officieren en soldaten zijn voort gegaan met het verleenen van alle moge lijke hulp aan de verschillende steun-comi- té's, en hebben ook de autoriteiten, verant woordelijk voor de verzorging der Belgische ■vluchtelingen, zooveel in hun vermogen was, bijgestaan, terwijl groote hoeveelheden, Idee- deren, schoenen, enz. zijn verstrekt aan be hoeftige, geïnterneerde Belgische militairen en aan de Belgische vluchtelingen in de verschillende kampen, zeer tot genoegen van hen, die geholpen werden en met de hoogste goedkeuring van de betrokken overheden. De oorlog is ook oorzaak geweesb van tallooze information naa-r Vermiste bloedver wanten, enz., niet alleen van uit het eigen land gekomen, maar van uit bijna ieder land ter wereld. Sommige heerlijke resultaten heb ben die pogingen beloond en het Opsporings- Departement kan eenige aandoenlijke verha len vertellen. Het g'ewone korpswerk is met allen mo gelijken ijver en goed succes voortgezet. Het aantal kinderen in de verschillende Kin derhuizen is grooter dan ooit te voren. De officieren in de Barmhartighcidsposten heb ben hun handen meer dan vol met heW-ver- plegen van zieken en stervenden, eiy met het helpen op allerlei wijzen van dyarmen in de achterbuurten onzer groote steden. De volgende cijfers geven eenig idee van de uitgebreidheid van het werk, gedurende de laatste 12 maanden gedaan door de ver schillende takken van Leger des Heils-ar- beki in dit land. Aantal nachtverblijven verschaft geduren de het nfgeloopen jaar 392,059; maaltijden, verschaft gedurende het afgeloopeu jaar, 3,142,793; personen in de gevangenissen be zocht 2624; uren, besteed aan gevangenis bezoek 1598; uren huisbezoek, door Korps- officieren gedaan, 77,320; in de achterbuur ten arme gezinnen bezocht 6182. Zieken be zocht 1920. Ten behoeve van den arbeid van het Le ger des Heils in Nederland wordt de jaar- lijksche Nationale Aanvrage gehouden. In het belang van de menscheu, die dagelijks geholpen worden, en ter wille van het groote werk, dat verricht wordt, mag het Leger wel geholpen worden. Gisteravond is omstreeks halfnegen brand uitgebroken in de inaolii- nefabriek van F. Gemen, gelegen aan den Havensingel te 's-Hertogenbosoh. De brand eohijnt ontstaan to zijn in de maoliinekamcr en werd het eerst ontdekt door den machinist van de belendende ijzer gieterij der firma George Dufay. Deze heeft onmiddellijk de politie gewaarschuwd, waarna- de brandweer gealarmeerd werd. Alvorens deze ter plaateo was ve recta enen, was de machinekamer reeds een groote vuurzee, en toen men eindelijk water kon geven, stond de heele fabriek in lichter laaie. Het vuur vond gemakkelijk voedsel door den groot-en voorraad brandstoffen en olie. De fabriek was gesloten bij het ontdekken van den brand en er was niemand van het personeel meer aanwezig. Men meldt uit Oldenzaal: Met het oog op den oorlog is het onge twijfeld een eigenaardig verschijnsel, dat het la-ndverhuizersverkeer over hier vooral naa-r Amerika- den laatst en tijd weder enorm is toegenomen. Per week pass eer en er hier voortdurend meer dan dhiizend. Yan alle nationaliteiten treft men er onder aan. Velen zijn echter ook uit Duitsctaland. Het zijn ontslagen burgergevangenen boven ze keren leeftijd, uit Rusland afkomstig, met hun vrouwen en kinderen. Allen gaan blijk baar met vreugde hun nieuwe vaderland tegemoet. De geheimzinnige verdwijning. Thans heeft -de politie blijkbaar de hoop opgegeven, iets naders omtrent de geheim zinnige - verdwijning van den heer G. A. Busoli, te Amsterdam, te vernemen. Zij vor- spreidit n.l. de volgende oproeping: Sedert Vrijdagavond 22 October 1.1., pl.m. 7 uren, wordt vermist Gons tantij n An- bonius Busch, -15 jaar, mager, glad aange zicht, donker blond haar, achter linkeroor een litteeken, gekleed met bruin oolbert- kostuum, donkergrijze winterjas, met flu- weelen kraag en zwarten fantadietaoed, spreekt met Brabantsch dialect. Hij was in het bezit vau pl.m. 12,000 aan bankpapier. De commissaris van politie in de 5de see: t-ie te Amsterdam verzoekt hun, -die aedert bovengenoemden tijd inlichtingen omtrent hem kunnen verschaffen, zich ten spoedig ste- te vervoegen aan het bureau van poli tie Nieuwe Tolstraat 5. Sedert geruimen tijd wer- den van het laboratorium van het O.-I. huis te Amsterdam verschillende artikelen ver mist. Do verdenking viel op een 15-jarigen jongen, die, ondervraagd, ten slotte be kende de voorwerpen ontvreemd te hebben. De gezamenlijke waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 1000 gulden. De jongen verkocht ze bij verschillende opkoopers („Hbld.") Moord te Maren. Men meldt uit Maren, d.d. 26 Oct.: Een even treurige als verschrikkelijke misdaad, bracht heden dit dorp in opschud ding. Mej. F. V., een ongehuwde vrouw- van middelbaren leeftijd, als waarnemende huishoudster, inwonend bij haar zwager Oü. J. W., vond men hedenmorgen dood te bed liggend. Bij do lijkschouwing constateerde dr. Wiegersma, dat de ongelukkige ver moord was. Direct werd politio en justitie gewaarschuwd. Hedenmiddag arriveerde het gerecht uit 's-Bosch en deed de sectie op het lijk verrichten. Naar wij vernemen, had de ongelukkige verschillende diepe wonden aan den hals. Genoemde Ch. P. J. W. is intusschen in hechtenis genomen en naar 's-Bosch getransporteerd. Algemeen is men hier diep onder den indruk, te meer nog, daar zoowel de verdachte als het slachtoffer tot den netten en welgezeten burgerstand behooren. (,,'s-Hort. Ct.") Ook Coöperatie. Te Gouda worden pogingen aangewend tot het stich ten van eeü vereeniging tot het coöpera- tief uitbesteden van ingekwartïerden. BOSKOOP. B en W. van Amsterdam bevelen voor de betrekking van directeur van het markt wezen aan den heer O. H. Maassen, Rijks- tuinbouwleeraar voot d'e provincie Zuid- Holland en directeur der Rijksteinbouw- wmtersohool alhier. B. en W. stellen vervolgens voor de jaar wedde van den directeur te bepalen op ƒ5000 met een twoej aarlïjksoke verhooging van 500, totdat een maximum van 7000 zal zijn bereikt. HILLEGOM. De opera- en liederenavond van gis teravond in de zaal „Sistermans", alhier, heeft succes gehad, hoewel do opkomst iets beter had kunnen zijn. De musici hadden dat ook verdiend, want. mej. Maris Jansen (sopraan), Jos. Mastenbroek (tenor) lefttf Anton Dirks (bariton) lieten veel sohoons hooren. De begeleiding verzorgde de heer Van Schaik, die mede bijdroeg tot het sla gen van den mooien muziekavond. OEGSTGEEST. Ook van den derden dag van Hen Ba zaar in de Chr. School aan Hen Morgei^ kan gezegd: worden, dat de verwachtingen over troffen werden. ,Weer stonden de heeren Van der Kooy, Van der Lelie en Lizé dien avond gereed, om door hun spel genot en vroolijk- heidte brengen. In 't bijzonder wera geluis terd naar den jongenheer M. Verhaar, die op een eenvoudige fluit mooie dingen hooren liet, begeleid door het orgelspel van zpn zuster. Nu nog hedenavond en dan behoort de Morsch-Bazaar weer tot het verledem NOORDWIJ KERhOUT. Tot leer aar aan don ltijkstuinbouw- wintercursus te Noordwijk is benoemd, de heer A. Endema, alhier. De aanleg van electrisch licht in de nieuwe gebouwen der firma Reyneveld, werd na gehouden inschrijving gegund aan den heer H. van Leeuwen, electricien, al hier. REEUWIJK. Tot predikant bg de Ned.-Herv. Gem. ia beroep eu de heer. Chr. Karaaen, cand. te Amsterdam. VOORSCHOTEN. Vandaag herdenkt de heer A. H. A. Sehuse -den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma J. M. van Kempen en Zn., alhier. TER-AAR. De „Sts.-Crt." bevat' de statuten van de R.-K. Mddenstandswereenagkig „De Hanze", alhier. Aatwijk-aan-Zee. Te IJmuiden kwamen blirnen de loggers K.W. 20, „Maria Cornelia", met 20 last; K.W. 142, „Jacob", met 9 last, en de bom K.W. 14, „Geertrud Johanna", met 9 last en verlies van 60 netten. lisse. .IIIÜÜAlïi Geiuecuteraad. In de hedenmorgen gehouden Raadsver gadering was de heer Van Lijnden afwezig en was de burgemeester voorzitter. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van G-ed. Slaten, waarin werd me degedeeld, dat de aanslag in den Hoofde- lijken Omslag van P. van Reisen, te Voor hout, door hen was vernietigd. .Werd voor kennisgeving aangenomen. Alsuu kwam aan de orde een verzoek van de woningbouwvereeniging „Volksbelang", om een bedrag van f 10,000 voor rekeniDg te willen nemen van de gemeente lisse. Dit bedrag zjjn de meerdere kosten, die het bouwen van 38 woningen thans medebrengt. B. en W. stellen voor, op dit verzoek! afwijzend te beschikken. Door den heer Pgnacker werd de geheele geschiedenis van de Woningvereeniging in het kort nqg AeenS gememoreerd. Het speet hem, dat B. en W., zonder met het bestuur te onderhandeiep, afwijzend beschikken, te meer, daar de ri sico voor de gemeente slechts gering is. De heer Van Zanten wenschte, indien de gemeente voor haar rekening wilde nemen, het bedrag, dat de Woningvereeniging aan rente derft, met het bouwen te wachten tot de materialen tegen een meer normalen prjjs te bekomen zullen rijn. Wacht men met bouwen, dan zal jaaTliiks een bedrag van plm. 750 gulden aan rente worden gederfd, hetgeen in 4 jaren een totaal bedrag wordt, van 3000, terwijl men in dit verzoek ineen» komt te staan voor een bedrag van 10.000. Van beide bedragen moet rente en aflossing be taald worden. De heer Warmerdam ia het met len heeT Van Zanten geheel niet ans, en gelet op den hierdoor te verkrijgen beteren woning toestand, en gelet op de werkloosheid in <e bouwvakken hier ter plaatse, waarin door te bouwen zeer zeker verbetering wordt ge bracht-, is hij beslist voor het bouwen van deze 38 woningen. De heer Tromp wenaaht beslnat te bou wen, hoewel hij ex vóór is, dat er geen 38 woningen worden gebouwdi, maar 20 of zoo iets De heer Lefeber zegt, dat heb weer niet den gewenschten weg op gaat-. Waarom hebben B. en W. niest eons overleg ge- ptecgd met het bestuur der Wcxningvereeni- ging 1 Zóó komt men weer niet verder. De heer Warmerdam wenschte ala mid denweg in overweging te geven, om to be sluiten om over te gaan tot het bouwen van 20 woningen, waarvan de rente en aflos- ding van de meerdere bouwkosten voor re kening te nemen va:i de gemeente, die dan op haar beurt van de Regeering tegemoet koming kan trachten te verkrijgen. Na breedvoerige discussiën werd ten slot- to voorgesteld om over te gaan tot den bouw van ten hoogste 25 woningen, en dat do meerdere bouwkosten dan de oorspron kelijke begrooting voor rekening van de gemeente komen, mits de bouwkosten de in het schrijven genoemde begrooting niet te boren gaan. Dit voorstel werd aangeno men met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stem den do heeren Van Zanten en Van Parijs. Daarna kwam aan de orde een verzoek van de fa.Bert van der Zaal om vrijstel ling van havengelden, omdat haar eigen dommen méér den 100 jaren vrijdom heeft gehad van doorvaart. B. en W. stellen voor afwijzend te be- sohikken, omdat de firma Bert van der Zaal' nooit heeft kunnen bewgzen, dat zjj werkelijk vrijdom heeft gehad van doorvaart en los plaats. Na eenige besprekingen werd besloten, om op het verzoek van de firma' B. van der Zaal afwijzend te beschikken, en in ver band hiermede, do verordening op de hef fing van havengelden te herzien. Hierna werd de vergadering verdaagd tot namiddags te halftwee. KATWIJK. 1 f71 nsn Gemeenteraad. Voorzitter; burgemeester De Waal Male fijt Afwezig: de heer D. W. Ouwehand. Onder de ingekomen Strikken, is een adres van de Chr. Werkliedenvereeniging, om den prijs der cokes aan de Gasfabriek, aooals die nu is na' ingewonnen informatie is d^t of ficieel gebleken dat deze werkeljik gesteld is op fl.28 p. H.L., thuisbezorgd niet langer te handhaven, doch te verlagen, zoo danig, dat ze billijk betrokken kan worden. Een gelijk adres van dezelfde strekking eener andere Chr. Vereen, te Katwfjk-aan- Zee, werd als ongezegeld ter zijde gelegd, en het adres verwezen naar B. en W. tot advies. Den heer H. Snel werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend aio secretaris en lid van de Comm. tot Wering van Schoolver zuim. Den heer A. Parlevliet werd de gevraag de dispensatie in de bouwverordening ver leend. Het voorstel onteigening grond, behoo- rende aan het Weeshuis der Ned.-Herv. Ge meente te Katwijk-aan-den-Rijn, werd door den Voorz. nader toegelicht en mededee- ling gedaan van de onderhandelingen met bedoeld bestuur. Hoewel aanvankelijk heb Weestauisbe-stuur niet op het voorstel van het Gemeentebestuur wilde ,i gaan, hebben latere conferenties toch nog het resultaat gehad, dat geld gevraagd is en geboden. Het liep echter nog al uit elkaar de ge meente bood f 0.75, het Weeshuisbestuur vroeg 2 per M2. B. en W. stellen nu voor, de onteige ningswet van toepassing te krijgen. De grond is noodig. voor wegverbetering, en anders zal een omweg gelegd moeten wor den. De hr. De Ruiter Zijlker brengt hulde aan B. en W. voor hun standpunt ingenomen in deze zaak. En, waar B. en W. voorge steld hebben drie deskundigen voor taxatie te benoemen, en daarop cloor hot wees huisbestuur niet- is ingegaan, acht spreker het standpunt van B. en W. onaanvecht baar. De heer De Klerkj sluit ziah hierbij aan de heer Van Egmond verklaart zich tegen het onteigenen De Voorzitter merkt op, dat de taxatie van don heer Van Egmond zelf op ƒ0.50 p. vierk. AL, en als het weeshuisbestuur nog wil ingaan op het voorstel van drdo taxa teurs, dit alsnog zal geschieden. Bij hoofdelijke stemming werd het voor stel aangenomen met 2 stemmen,- die van de heeren Van Egmond en Parievliet, tegen. Het verzoek van den heer C. v. Rijn om continuatie van de huuTj werd niet inge willigd, al erkende men, dat het land ge deeltelijk onder zijn beheer ia verbeterd. Andere leden zien onder de oogen, dat het eigenmachtig is gebeurd en naastliggend (hooger) land er niet beter op geworden. Het verzoek werd afgewezen en geen af- zandingen mogen meer geschieden zonder, verlof. Het voorstel van grondverkoop aan don heer C. Brouwer, te Leiderdorp, werd goed gekeurd. De grootte van het stuk grond is 436 vierk. Al. en de prijs is bepaald op# f 5 per vierk. M., omdat, het punt bedoeld, gelegen tusscken de villa „Duinlust' en den Barakweg, een zeer mooi punt is. Er komt een aardige villa, wat men hoopt, dat na volging zal vinden. Over het adres van den Bond „Heem- schub", inzake het rooien der boom en langs de Commandeurslaan, deelde de voorzitter mede, dat niet alle boomen zullen gerooid worden, doch alleen aan de westz'jde en na verbreeding van den weg, de bermen weer beplant zullen worden, terwijl zoo mogelijk de boomen gespaard zullen blijven. Hiermede wel geen verband houdend, deelde de voorz. ook nog mede, dat plan nen beston^len het z.g.n. „Konijnshol te restaureeren. Op dit oogenblik wordt het bewoond o.m. door kunstschilders (de heer Roelant-s). De heer Mulder, bouwir.eester, vindt het een mooi 16e eeuwsoho eenvoudige woning, terwijl de heer Jesse, te Oegstgeest, reeds een teekening gaf van de inwendige restau-o ratie, welke ter inzage der leden is, cn waarover later meer. Het voorstel tot verschaffen van crediet aan den Middenstand werd in handen ge- gegeven van een Commissie. Ket suppl. kohier, schoolgeld, en Hat van tien Hoofd. Omsl., werden goedgekeurd, waarop in behandeling kwamen do begroe tingen der Gasfabriek en Duinwater-admini stratie. Vooraf werd het praeadvios van B, en W. op het voorstel van den heer De Ruiter Zijlker inzake vergoeding straatver lichting, voorgelezen, waarin B. en W. ont raden op verschillende gronden, hiertoe niet over te gaan, waartegen geen bezwaren waren. De begrootingen werden goedgekeurd voor tie Gasfabriek op f99.050; de Duinwaterle vering f14.000 in ontvangst en uitgaaf. Aan de orde komt hierop de Gemeen te be- grooting dienst 1916. Algemeene beschouwingen worden gehou den, waarom de Voorzitter aanvangt met do artikelen in volgorde af te lezen. Bij den desbetreffendon post van jaar- wecSden gemeente-ambtenaren, maakte de commissie de opmerking, dat de commies- redacteur ter secretarie, mr. K. S. van Koppen, sedert twee jaar buiten de ge meente woont wat volgens de verordening niet is tee te staan. De Voorzitter zegt, dat dit vrijwel tot een minium is terug te brengen. Mr. Koppen is echter tot nog toe niet geslaagd een geschikte woning te vinden, en heeft reeds schriftelijk verklaard voor Mei 1916 zich hier te vestigen, en zoonoodfig reeds eerder zich met achterlating van zijn ge zin te Den Haag, kamers hier te huren. De Voorzitter zou dit echter nieb wen- scholijk vinden en ook de Raad ging hier mede ac coord. De verhooghig van de jaarwedde van den inspecteur van politio met 100 vond te genkanting bij verschillende leden, waarbij de heer Kruit do verhooging niet wilde toe kennen en wel 200 indlien die ambtenaar het politde-diploma haalde. De heer De R. Z., met den Heer Parle vliet wilden de politie-agenten het verhoog de van 675 tot 700 toekennen. Het voorstel van den heer iFarlevliet, om den agenten ƒ750 te geven, werd afge stemd, dat v. d. heer De R. Z. werd over genomen door B. en W. en aangenomen door den Raad, dat van den heer Kruit met 10 stemmen tegen (4 voor) eveneens ver worpen. (De vergadering duurt voort) FAILLISSEMENTEN. A. A". A. van Mil, stukadoor, Rotterdam. W. J. van der Hart, vroeger koffiehuis houder, thans zonder beroep, Rotterdam. Th. M. Lourens, winkelierster in vleesch- waren en comestibles, Rotterdam. H. van den Berg, koopman en winkelier in kruidenierswaren, Gouda. Duitsohe Intriges in de Ver. State— De ambtenaren van de. Ameiikaansclii geheime politie verklaren, dat zij verras sende onthullingen verwachten, betreffende het complot om schepen, die munitie ver voeren, in de lucht te laten vliegen. Een der getuig»..i cliargo zal zijn een zekere Leibe, een gewezen Duitsch soldaat, die van Fay en Breitung sommen gelds had ontvangen om ingrediënten veer 'bommen te koop en. De gevangeno Scholtz heeft bekend, dat hij en Fay mijnen hadden vervaardigd; zij hadden echter, zooals hij zeide, nooit een geladen mijn aan een ichip oevestigd, wel een ledige aan een Engelsch schip bij wijze van proef. Die proef had slechts 10 minu ten geduurd. De „Tribune" zegt naar aanleiding van de arrestatie der samenzweerders: „Deze jongste Duitsche wandaad is een aan wijzing te meer, hoezeer van de lijdzaamheid van het Amerika gebruik wordt gemaakt door agenten, die optreden als werktuigen voor het Teutonisme. Misschien zal de tijd nog komen, dat de regeering als vertegenwoor digster van het Ame-róik-aansche publtek" voldoenden moed bijeen zal rapen om de agenten van Duitschland in een bevriend neutraal land te behandelen, zooals Duit sche officieren eon Engelsche vrouw in Bel gië bejegenen. Wanneer die tijd zal kumen, dan zal het plotseling gedaan zijn met den arbeid van do vertegenwoordigers van het evangelie van vreedzame penetratie door middel van dynamiet" De „New-York Times" zegt: ,Het is noodig, dat een eind wordt gemaakt aan die samenzweringen en dat de misdadigors, die erbij betrokken zijn, met de justitie in aan raking worden gebracht. Afgezien daar van echter is het feit een beleediging voqt den staat en het volk, die niet door de ringers mag worden gezien". Thans wordt ock wat meer bekend ge maakt over het geval-Rintelen. Deze Rint-elen stond in verbinding met Andrew Meloy, die door -de Britsche auto riteiten aan de Amerikaansehe overheb? was uitgeleverd. Rintelen zelf op weg van de Unie naar Europa, en reizende met. een valsche pas was door de Brltsohp marine van boord gehaald. Misschien is hij reeds ala spion doodgeschoten. Volgens enkele Amerikaansehe bladen zouden Rintelen en zijn helpers de beschik king hebben gehad ovet70 millioen gulden 1 om do diverse Mexicaansriie par tijleiders om te koopen. De bedoeling daar van zou zijn geweest, onlusten gaanc;e te houden in Mexico, ten einde do Ver. Staten te dwingen, aan de Mexicaansclie grens troepen samen te trekken en, in het alge meen, de Unio zoozeer de handen vol te geven met Mexicaansclie moeilijkheden dat zij niet veel aandacht zou kunnen wijden aan do diverse hangende kwesties met Duitschland. Duitsch Regime in België. De Brusselsoho correspondent van het „Hbld." schrijft d.d. 25 October: Volgens overal alhier aangeplakte be^ richten zijn weer enkele personen Belgen en buitenlanders, mannen en vrouwen wegens verspieding tot zware straffen ver^ oordeeld. Ter dood: 1. Orphal Simon, magazijnbe waarder, te Verriers; 2. Anna BenazeL kleermaakster, eveneens te Verriers; 3. Amedeus Hesse, tandmeester te Spa; 4. Constant) Heek, koopman ito (Basleu; 0. Frans Paquay, machinist te Kinkempois; 6. Andró Garot, handelsreiziger to Luik. Tot 15 jaren dwangarbeid: 1 Alfred Maréchal, ingenieur te Luik; 2. Jean Le gros, handelsreiziger te Angleur; 3. Joseph Bertrand, machinist t Angleur. Tot 10 jaren dwangarbeid: 1. Toussaint Huberty, handelsreiziger te Verriers; 2e. Marcel Peetors, politierinspecteur, even eens te Verriers (wegens begunstiging van spionnage)3. Nicolas Riqueli controleiir te Luik; Tpt 5 ja-ren dwangarbeid: Etienne Detil- leux, machinist te Kikempois (wegens be gunstiging van spionnage) Tot 12 jaren dwangarbeid: Joseph Grand- jean, beeldhouwer te Luik. Tot levenslangen dwangarbeid: Petriv? de Broekelaer, autovoerder, te Vcrviers. Vonnis, uitgesproken door het veldge- recht te Luik, op 15 en 16 OctoberSimon, Hesse, Heck, Paquay en Garot- zijn op 18 dezer doodgeschoten. Volgens een correspondentie in een Brus- selsho blad, da enkelo der bovengemelde veroordeelïngen mededeelt, is de tandarts Hesse een Luxemburger en zijn do kleer maakster Benazet, --e nog niet is terecht gesteld, en dc ingenieur Maréchal, Fran- sehe onderdanen. Joffre, d© Groote. De Parijsche correspondent van de „Tel.'* schrijft d.d. 17 October: In de „France do Remain" verhaalt Emile Hiuzolin hoe generaal Joffre, van uit zrjn tijdelijk hoofdkwartier: de keuken van een ■wijnhuishouder, de jongste operalies in Champagne leidde „De opperbevelhebber had zjjn kwartier opgeslagen in de nabijheid van het front, op een plek, die het geschikst was voor gekomen voor do installatie der telefoon lijnen. Het was de groote keuken van een ma re hand de vins, waaruit in der haast het kookgerei, do flesschen en kannen waren weggeruimd. Met den rug tegen den muur gezeten, de telefoonhoorn aan het oor, lichtten de or- donrans-officieren hun chef in over de pha- sen en het verloop van den slag. Terwijl hij al deze rapporten aanhoorde 'en ze in zijn geest rangschikte, zat de ge neralissimus gebogen over een greefco staf kaart, die de zware keukentafel met haar uit getrokken bladen geheel bedekte. Met vol maakte kslmte en een volkomen r 8'ige .ctci»

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2