De Europeesche Oorlog. Binnenland. Uit de Omstreken. AGENDA TAN DE WEEK. Woensdag: Nederl. Protestantenbond. Openb. Samen komst, „Zomerzorg". 81 2 uur. Graanbeurs, Chr.-Nat. Werkmansbond, afd. Leiden, groote openbare uitvoering, 's avonds 8* uur. Hocgb.ndsche Kerk. Bidstond 's avonds 8 .uur. Bazar School m. d. Bijbel te Oegstgeest a. d. Morsch, van 210 uur. Gebouw Patrimonium. Christelijke Bestuur de rsbond, Propaganda Vergadering. Donderdag: Leidsche Bankvereeniging. Alg. verg. van commanditaire vennooten, ten Kantore der (Vennootschap. Hallier. Concert Wiertz en De Clercq, „Zomer- zorg8 uur. Nutsgebouw. Ver. tot Bev. der Bouwkunst te Leiden, vergadering, 's avonds 8 uur. Het Leidsche .Volkshuis. Lezing door Prof. Knappert, 8 uur. Kerkgebouw der Gerei. Gem. Nieuwe Rijn. Openbare Vergadering van de Vereen. „On derzoek de Schriften", 's avonds 8 uur. Gebouw „Nathanaël". Chr. Nationale Werkmansbond. Openbare Jaarvergadering. 8 uur. Vrijdag. Leidsche Schouwburg. „Ein "Walzertraum". 8 uur. .Postkof'. Afd. Leiden, Bijenteelt, Voor- fliacht, 71/2 uur. Zondag: 1 Leidsche Schouwburg. Gez. Royaards. ijFienije Beuïemans", 's avonds 8 uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Geboren: Cornelia D. van C. J. Ver biest en K. vaai dier Voort. Johanna D. van A. J. J. Crania en M. J. Buis. Trijn tje D. van M. L. 't Hart en T. Zeilstra. Wilhelmus Z. van J. Nieuwenburg en A. van dor Krogt. AJida D. van P. Onder water en J. Wolters. Gatharina IIen- 'dra ca D. van J. Knenjet en J. O. Zwarts. Johanna D. van F. Greösie en AI. Blanejaar. Jansje D. van H. S. van Iterson en J. C. Arnokius. Hendrioa Maria D. van P. Venhoeven en M. Mei et. Gerritdina D. van W. Plekkonpol en AI. E. van den Brink. Willem Frederik en Trijntje 'Arendina Z. en D. van A. de Zwijger en F. Poot. Karei Hendrik Peter Z. van H. Boe ff en J. C. Flanderiiijn. Margaretha P. van J. J. Swaan en C'. M. A. de Bruin. Louis Z. van J. Ph. die Boer en S. van Nier op. Jacob Z. van P. Laterveer en M. Stoute. Gerardus Z. va 11 G. Bavelaar en J. G. Boelee. Johannes Z. van I. Neu- teboom en J. de Boer. Johannes Hen drik Z. van C. J. vaai Harte velt en G. Meyer. Wander Z. van G. Wansink en J. Phlrlippo. Sara Susaxme D. van B. Kok en E. J. Stókkelorum. Matthijs Z. vaai M. van dkr Sluis en J. Sin g erlang. Jacoba D. vaai H. van Leeuwen en J. Ouwerkerk. Leendlert Z. vau J. Houwer en O. Ra.venebe.rgen. Lambertus Johan nes Z. van. A. van der Sa-nden en G. van Rijt. Maria Gerarda D. van. H. Fane- man en G. Over es. Wilhelmus Z. van H. van Tongeren en J. AI. Oogtroio. Johan nes Goderfc Frederik Z. van G. Volbeda en H. Spaargaren. Andreas Jacobus Z. van C. Seheffe-rs en AL AI. van (Iter Kwartel. Elisabeth Helena D. van O. W. van Heel en H. E. C. Trol." William Jacobus Hen drik Z. van A. LasscJiuit en G. Langeveld. Oe>ke Gerrdtse D. van L. Rihij.Tisbur.ger en J. M. Bertram. Jaoofoa D. van J. Vin- court en J. van Höoven. Susanna D. van B. Pijnakker en L. Ciere. Adrian a Divert je D. van L. J. van der Veer en F. van der Hc-nst. Pieter Z. van H. F. W. van Aken én C. Brugman. Pieter Z. van D. J. van den Berg en S. Slingerland. Petronella Cornelia D. van C. de Geus en P. de Ruyter. Gehuwd: J. de Kier jm. en E. Spek jd. H. B. Tjomsma jm1. en C. van Leeuwen jd. F. Af. H. in den Bosch jm. en C. J. Zonderop jd. H. Th. van Heiningen jm. en S. H. van Dorp jd. 0. Wassing) jm. en A. J. van Leeuwen jd. H. G. B..urse jm. en H. de Jong jd. G. Pie- lanen jm. en 0. L. J. van Velsen jd. G. van Hoorei jm. en G. J. Cornelisse jd. J. ten Haken jm. en Y. Reitsma jd. S. P. Groenendijk jm. en N. den Os jd. P. J. Sjardin jm. en J. J. Renier jd. L. B. Grupstra jm. en G. M. Op de Boeck jd. Overleden: A. P. P. Dommanschet, D. 15 j. H. J. Duk. W. 77 j. Leven!, kind van J. van der Lubbe on A. Af. Hil- lenaar. P. van Wetten, M. 63 j. P. van der Blom, Air 68 j. S. J. Le Poole, Af. 53 j. C. van der Laken, weduwe J. Keereweer, 70 j. G. A. Visser, Wed. J. F. van der Sloot Clement, 86 j. W. E. iVom Ilofe, Af. 64 j. Levenl. kind van A. Schlagwein en E. H. Cha-udron. J. J. Verhoog, Z. 11 m. M. Nieuwenburg, D. 17 i. B. vait Houten, Af. 27 j. J. van der Velden, geb. Van der Velden, 43 j. Levenl. kind van D. van Rossen en J. J. D.. Dnbbeldeman. H. Weyman, M. 79 H. van Rooyen, Z. 15 j. C. J. Verbiest, iW. 89 j. OPGAVE VAN PERSONEN. DIE ZIOH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. A A. Heesterman, Hooigracht 49. J. W. de Haas, dienstbode, Zoeterw. Singel 71. G. J. van der Linden en gezin, machinist, tPrins Frederikstrant 2. J. HaneveldKlein, naaister, Clara- totceg 6. Wed. R. Harms—De Graaf en geziD, Groenhazegracht 26. G. -Blommestein. slagersknecht;, Donker Btccg 17. A. W. Sanders, werktuïgl andige. Rapen burg 78. Af. E. Hclthuyzen, huishoudster, Breo- rtraai; 85, J. Eikema. Witte Singel 31. A. Wervelman, Nieuwe lieestcnmarkt 8.- A. Bosman, .Apolhekcrsdijk 14. H. van Tongeren en gezin, bankwerker, Waardgrachfc 130. M. E. L. Israël, Stille Rijn 8. A. Ouwerkerk en gezin, katoenwever, Oranjegracht 58. G. AL Cohen Tervaert, Noordeinde 23. P. Boerema, banketbakker, Breesfraat •18/50. P. Catz, Witte Singel 44E'. N. Vqrhoog, kantoorbediende, Haarl.weg 37. T. M Yperlaan, verpleegster, Meermans hof 17. T. Ouwerkerk, fabrieksarbeider, Prinsen straat 55a. H.. J. Evers, Oude Vest 33a. J. Jelgerhuis Swilders, ^xoogewoerd 42. F. K Betcke, winkelier, Nieuwe Rijn 33. A. AL van Loon hout, dienstbode Yisch- markt 9/10. H. Segaar, warmoezier, Haarlemmer straat 199. G. E. Mellcma, Breestraat 1. P. Hatenboed, koopman in galanterieën, St.-Ursulasteeg 13. J. J. A. Zuidweg, student, Diefsteeg 1. Mej. A. B. BosdijkPocleman en gezin, Hansenstraat 29. U. Huber Noods, Oude Arest 27a. K. Steert, leeraar, Witte Singel -47. - Air. P. Gwtama, sedert 1903 vice- president der rechtbank te Arnhem, heeft tegen 1 Januari a.s. als zoodanig ontslag gevraagd. Uit InÜië is het treurige bericht ont vangen, dat de heer Ph. J. Ketner, hoofd ambtenaar bjj het Dep. van Landbouw aldaar, plotseling te Bandoeng is overleden. De heer Ketner was juist werkzaam aan de uitwer king van z\jn rapport over de Japansche reis, waarmede hij te zamen n.et den heer Van Kol door de Regeeriug was belast geweest. Alen meldt uit Arnhem: I11 den ziekte toestand van den heer Ferf, lid der Eerste Kamer, die, zocals men weet in het Ned.- Herv. Diaconessen huis wegens een ernstige ongesteldheid verpleegd wordt, is nog steeds geen verandering ingetreden. De toestand blijft vrijwel stationnair. Volgens de laat ste berichten in er evenwel geen 'direct ge vaar. De eerstvolgende zitting (Herfstver- gadering) der Provinciale Staten van Zuid- Holland zal plaats vinden op Dinsdag 7 December a.s. Na de opening, van den bazaar van Tesselsehade in de kimstzalen d'Audrelsch, Hocgewal, in Den Haag, kwam H. AI. de Koningin den bazaar met een bezoek ver eeren en H. AL deed er verschillende inkoo- pen. De bazaar verheugt zich in een druk bezoek; de stemming was opgewekt. Bij Kon. besluit is bericemd tot raads heer in het gerechtshof te Leeuwarden, jhr. mr. J. J. A. Quintus, thans rechter in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam. De gewone audiëntie van den. Alinister van Staat, Alinister van Binnenlandsche Za ken, zal op Zaterdag e.k. niet plaats hebben. De heer G. van cSen Boogaard, ant-i,- rev. lid van den Gemeenteraad te Haarlem, heeft een voorstel ingediend tot afschaffing der kermis. Verleden jaar was tot behoud besloten. De 53 Standaar-d-driestarren waar mee dr. Kuy per dezen zomer voor zijn ver trek naar Duitschland de kwestie va.n zijn aanblijven als ldider der antirevolutionaire partij aan de orde stelde, zijn', met een inleidend woord en eenige toevoegingen aan het slot in een brochure van 100 blad zijden verschenen. Verschenen is. een wetsontwerp, hou dende voorschriften omtrent aanleg e-11 in standhouding van spoorwegenwaarop uit sluitend met beperkte snelheid wordt ver voerd, op wegen. Wlr. Regout stervende. De Romeinsobe correspondent van „Het Centrum1seint: De algemeen e zwakte van mr. L. Re gout ia steeds toenemende. Do genceshee- ren geven geenerlei hoop meer het einde nadert langzaam. Do familie vertoeft rond het sterfbed. ALKi&iADE. De Raad vergadert a.s. Donderdag morgen te half tien. HAZERS WOU DE. De vanouds bestaande nachtdienst of beter gezegd de bodeloop van Leiden via Rijndijk naar Alphen, zal met ingang van 1 November a.s. worden opgeheven, zoodat do brieven en pakketpost van af dien da^ tum uitsluitend per trein van de hulppost- kantoren van Rijndijk en Dorp zullen wor den aangebracht-. Het is daarom voor de bewoners van Dorp en Rijndijk van groot belang, dat op hun correspondentie, behal ve de plaatsnaam „Hazerswoudé11 nader wordt aangeduid de bijvoeging „Dorp11 ot „Rijndijk11. Daardoor zal veelvuldige ver traging worden voorkomen. KATWIJK. Onze dorpsgenoot de heer A'. van dep Eijkel, is benoemd tot agent bij een parti culieren nachtveiligheidsdienst- te Rotterdam. In de Zuidduinen, langs do kanalen van de Leidsche Duinwater-Af jj., is een groote otter gezien. Dit roofdier heeft zijn woon plaats ODder een schelf takkenbossen. N00RDWIJK. Het tweede leerjaar van den tuinbouw- cursus, uitgaande van de afd. Noordwigk van de Vereeniging v. Bloembollencultuur, werd gisteravond onder leiding van het hoofa van den cursus, den heer J. Beumer, van Sassenheim, hervat. De Voorzitter der afd. Noordw^yk véüi B. B. C.. de heer N. M. Alkemade Wz., die mèt den secretaris, den heer C. Venvey, evenals de Rijkstuinboüwleeraar, de heer Vol- kérlsz, de opening bijwoonde, sprak de jon gelui in een korte rede toe, hen aansporend tot volharding. De heer A. 8iats rooide gisteren een Savoyekool, welke bij thuiskomst een ge wicht van 22 pond bleek te 'hebben. N00r.LV IJK-BINNEN. Hedenmorgen had alhier een ongeluk jd - .is. J. D., van Noordwjjkerhout, bevond zich hier met een verhuisvracht op weg naar Den Haag. Door een toevallige om standigheid kantelde een kast van den wa gen, waardoor de hit een sprong op zij maakte, juist op het oogenblik, dat de elec- trische tram aankwam. De hit werd door; de tram gegrepen en zóó vreeseligk,ver wond, dat het dier docr den slachter direct moest worden afgemaakt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. N00RDWIJKERH0UT. In een algemeene vergadering van ,,De Echo der Duinen'' werden gekozen tot pen ningmeester en lot commissaris de heeren G. Wesseling en P. Reyneveld. De Véreen. telt thans 22 leden. Alle instrumenten zijn bezet. 0EGSTGEEST. Alocht de eerste dag van den bazaar m de Chr. School aan den Alorsch geslaagd, heeten, van den tweeden kan dit ook met het volste recht getuigd worden. De Chr. Zang- vereeniging uit Voorschoten gaf nu, onder leiding van den heer Leo Af ens, een uitvoe ring. Een groote menigte was opgfkomen. Dat de heer Af ens een kunstenaar is, bleek ook vooral uit de door hem zelf gecompo neerde stukken. De heer T. van Egmond, 'die het koor bedankte voor de gratis-uit voering, wees er op, dat Voorschoten een voorschot-bank der school heeten mocht. De gezellig ingerichte theetent, door ijve rige dameshanden bediend, trok druk bezoek. Er is geen twijfel aan-, of het Suppl.-fonds der school, zal door dezen bazaar ten zeer ste gebaat worden. Afen verzoekt ons er nog op te wijzen, dat den vorigen keer ook de neer van oer Lelie Jr.. als muzikale kracht zeer tot genoegen meewerkte. SASSENHEIAI. Vijftig jaren gebrouwd! 't Is een voor recht, dat slechts weinngen ten deel vaJt. En dan n-og zoo kras te zijn, als het gouden bruidspaar v.d. Walleen zijn vrouw. Zoo iets is wel 'n felicitatie waard. Zeer velen kwa men bruid en bruidegom op den receptiedag complimcnteeren en op den bruilofsbdag werd door verschillende ingezetenen ter eero van het bruidspaar gevlagd. VOORSCHOTEN. Thans kunnen wij meedeelen, dat de na-Oi'.n van alle zestien personen, die zich aau de nachtelijke inbreekpartij op „Bere- sloyn" hebben schuldig gemaakt, bij de po litie bekend zijn. De heer Wullings stelt er, prijs op, dab vermeld wordt, dat er niet één oud-leerling van zijn inrichting bij is. De ketting met slot. -waarmee het hek ge- sloten was, werd' gisteren per, vrachtrijder op „Beresteyri1 terugbezorgd. WADDINXVEEN. Bedankt is veer 't beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Drie sum, door ds. S. Bon ner, alhier. BURGERLIJKE STAND - OMSTREKEN. WA-RMOND. Geboren: Maria Sophia, d. r. J. N van Dam en van M. Oh. ile VoRel. Ondertrouwd- Cornclie Schakenboö. j.m.. oud 28 j to Sassenheim. en Claeina Cornelia Remmers- waai, j.d. oud 25 j. te Warmond. STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". ..Grotiue" (tliuisreis) vertrok 25 Oct. van Genua. ..itambanpan" 1 uitreis) ie 25 Oct. Dover gepase. ..Kangean" vertrok 22 Oct. van Batavia naar Am sterdam ..Celebes", van Galveston naar Napele. ia 25 Oct. Gibraltar gepaee. „Java" (mtreie) ie 25 Oct. GraveBcnd gepase. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Samarida" arriv. 26 Oct. van Sydney te Oaleta Coloeo. „Sindoro" (thuisreis) is 25 Oct. bij Deal ge ankerd. „Tabanan" (uitreis) pass. 24 Oct. Oueseant. „Ineulindo" (uitreis) pase. 26 Oct. Perim. KON. WEST-IND. MAILDIENST ..Oranje Nassau", arriveerde 24 Oct. van Wcst-In- dië to New-York. „Jan van Nassau" Tertrok 24 Oct. van Colon naar Hampton Roads. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Nieuw-Amstordam", van Rotterdam naar ^e^'" York pass. 25 Oct. Bezevior. „Rijndam" vertrok 23 Oct. van New-York naar Rotterdam. „Somnanger van La Plata naar Scandinavië, is 22 Oct. te Deal geankerd. ..Andijk" vertrok 23 Oct. van Antofagasta naar Ooronel. „Noorderdijk" van Rotterdam na3-r New-York, werd 25 Oct. bij Lizard gesignaleerd. Norfolk" vortrok 27 Oct. van Rotterdam naar Bal- timore. „Poeldijk" arriv. 27 Oct. van Baltimore naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. „Eomland" (uitreis) pase. 25 Oct, Lydd. „Hollan- dia" (uitreis) arriv. 25 Oct. to Montevideo. ..Zee- landia" (thuisreis) paee. 25 Oct. Fernando Noronha. MARKTBERICHTEN. PURMEREND, 26 Oct. Voe. 840 runderen waaron der zijn 560 vette en 32 stieren, 43 paarden r 110 f 390. 47 vette kalveren f 0.85 k 1.00 per K.G., handel matig. 235 nuchtere dito f 12 A 24 per stak, 337 vette vaTkens f 0.84 k 0.90 per K.G., 56 magere dito f 24 k 40 por .stuk. 319 biggen 14 25 per stuk, 2976 scha pen en lammeren. Vette kooien prijsh handel stug, f 0.80 k 1.00 p. K.G. gelden koeien prijsh., handel stug f 160 ii 280 por stuk, melkkoeien prijehoudend, handel stug f 230 a. 380 per stuk. nuchtere kalveren prijshoudend, handel matig, vette varkens prijshoudend, kandel ving, magero varkens en biggen prijshoudend, han del matig, votto schapen prijshoudend, handel vlug f 36 k 1 69, overliouders handel vlugf 24 k 36. mest en fokkalvoren 16 it 32, handel matig. Kaas. Aangev. 16 stapels. Kleine f 76 k Tl per 50 K.G. Boter. Aangevoerd 1180 K.G. Prijs f 1.65, gemid deld f 1 per K.G. 6NEEK, 26 Ootoher. Op de botermijn alhier wa ren aangevoerd 1/2 en 0/8 vn Prijs f 56. Fabriekshoter aangevoerd 0/8 en 10/16 vaten. Pnje 90. Commissie f 90 met ocneent. LOOSDEINEN. 26 Oct. In do heden gehouden vel lingen zijn betaald voor: Bloemkool. Ie soort f 2.80— 9 por 100 stuks; Savoije kool f 3.306.70 per 100 stuks; Salade, lo soort f 0 30—0.65 por 100 krop; Peen, lo soort f 3.10-4.40 por 100 boe: Prei f 1.30-1.80 per 100 bos; Selderij f 0.60—1.40 por 100 boe; Peterselie 1 1.80 —1.90 per 100 boe; Andijvie f 0.40—0.90 per HXWetruik; Spinazio 1 0.19—0.21 per mand; Zuring f 0.12—0.14 per mand; Postelein f 0.40—0.49 por mand; Boerekool o 14—016 per mandKomkommeretek f 0.3d-0.46 p. mandErwten f 0.75 p. mandBoonenstek f 0.30— 0 75 p. mandPrinseesenboonen f 0.48L16 p. 1000 et. Pronkboonen f 1.30-1.75 por 13 K.G.; Duitsche Prin sessen f 1.40—4 25 per 16 K.G.Sohorsoneeren. le soort f 6.60-8.20, 2e f 2—3.40 ner 60 K.G.; Tomaten le soort f 15—19.40, 2o f 13 603e f t-1 per 50 K.G. Aanvoer 10.270 struik andijvie, 4335 pond toma ten, 34610 pond sohorseneeren. Handel vrij levendig. AMSTERDAM, 26 Oot. Veemarkt. 189 vette kalve ren, lo kw 94 k f 96. 2e kw. f 90, Je kw. 85; 62 nuohtere kalveren 10 k t 14; 190 vette varkens. Geen handel. De terechtstelling van miss Cavell. De natioiiaal-liberale club in Engeland heeft een motie aangenomen, waarin den koning verzoóht wordt een specialeu dag voor 7 L rijk vast te stellen, waarop hulde gbracht zou worden aan do nagedachtenis van miss Cavell. O'Connor, lid van het parlement, die de vergadering presideerde, zeide, dat in Nederland, Amerika en Frank rijk de misdaad op zeer lievigo wijze ver oordeeld was. Naarmate de omstandigheden, waaronder de moord op miss Cavell heeft plaats ge had, te Parijs bekend worden, neemt die verontwaardiging toe. „L'Humauité11, het eenigo van al de bladen, dat ik aanhaal, omdat dit offieieele blad van de socialis tische partij voor den oorlog het orgaan was van heb pacifisme tot eiken prijs,, zegt met betrekking tot dezo misdaad: „Zie daar daD, waartoe de vertegenwoordigers van het meest volmaakte militarisme van onzen tijd zijn .gekomen. Men begrijpt ons aandringen, wanneer we herhalen, dat het voor de beschaving noodzakelijk is zijn toe komst onmogelijk te maken, het te bestrij den en te beletten meer schade aan te richten. Waartoo diende dan de misdadige m.oórd op deze arme vrouw'? Het kwetst niet alleen de diepste, ridderlijke gevoe lens van ook maar een weinig beschaafde volken, staat niet alleen het meest ele mentaire gevoel van menschelijkheid tegen, maar het getuigt tevens van een ongehoord gemis aan inzicht. Alen kan moeilijk nog onmenschelijker dingen zijn dan dezo Von Bissing en zijn handlanger. Hun daad is zoo laag, zoo barbaarscb', dat een kreet van ver ontwaardiging in alle landen is opgegaan, vooral in de Angelsaksische landen. Afen weet wel, in ciorlogstijd zijn alle lage tarts- tochten ontketend, de zorg voor zijn léven, de zorg van. zijn vaderland to verdedigen drijft tob zekero beestachtig© daden, maar in dit geval is niets aanwezig, wat daar op lijkt. Brussel is rustig. Het gebrapte en uitge hongerde België is materieel nie in staat tot een daad van revolutie. Het is niet noodig' daar voorbeelden te stellen. Zij hebben op nieuw een afkeer van de geheelo bcshacaf- de wereld tegen Duitschland doen ontstaan. Zelfs de pacifisten in Amerika raken dezen keer buiten zich zelvo over deze mannen, die niet vatbaar zijn voor menschelijk me delijden. Hieraan moet nog worden toege voegd, dat, volgens inlichtingen persoon lijk in de best en dadelijk ingelichte groote steden ingewonnen, een gevoelen van toorn en afkeer in de Yercenigde Staten is ont- saan door den moord op miss Cavell, dat nog den indruk van ijzing en haat, door het torpedeeren van de „Lusitania" gewekt, overtreft'1. De Parijsche gemeenteraad heeft een con- doleantietelegram aan de moeder van mis.s Cavell gezonden. Lord Lansdowne over den strijd in den Balkan. In het Iloogerhuis heeft Lansdowne in ant woord op oenvraag van Loreburn, die om een uiteenzetting had verzocht omtrent de expeditie naar Saloniki, de omstandigheden verklaard, die geleid hebben tot het uitzen den Van de., expeditie. Hij zeide, dat het een kleine troep was geweest, omdat er op het oogenblik slechts een kleine troepen macht kon worden bijeengebracht, maai* te gelijkertijd werd er een grootere troep voor den dienst in Zuid-Oost-Europa in gereed heid gebracht en er werden transportsche pen bestemd om haar naar haar plaats van bestemming over te brengen. Deze maatregelen, zei Lansdowne, werden met groote haast genomen op een oogen blik, dat snelheid van handelen van het grootste belang was en het waren de eenige maatregelen, die genomen konden worden, om verlichting te brengen in den toestand van Servië. Het gebruik, dat er zal worden gemaakt van een grootere Britsche strijd macht, moet afhangen van den toestand, welken zrj bij aankomst vindt. Twee gebeurtenissen van zeer jongen da tum hebben diepen invloed gehad op den militairen en politieken toestand. De eerste was de verandering in de houding van de Grieksche regeering, die na rijp b.eraad tot het besluit kwam, dat de verdragsverplichtin gen haar niet oplegden Servië in de tegen woordige gewichtige crisis te hulp te komen. Dit, ging Lansdowne vcort, is een van de meest belangrijke wijzigingen, welke de toe* stand heeft ondergaan, maar afgezien hier van ik moet het tot mijn. grooten srjpt zeggen vrees ik, dat wij moeten toege ven-, dat het verloop van den veldtocht in Noord-Servië ZGodanig is, dat het ten zeer ste onwaarschijnlijk mag heeten, dat het Servische leger in staat zal zijn voor een groot tijdsbestek den aanval te weerstaan, welken het van de Oostenrijksch-Duitsche troepen moet verduren, die in het noorden steun vinden, dank zij den stoot in den rug, welke de Serviërs van de Bulgaren ontvan gen. De geallieerden koesteren allen dezelfde meening over den militairen toestand. De Britsche en Fransche regeeringen zien in, dat als er nieuwe versterkingen worden aan gevoerd, het noodzakelijk zal zijn een zorg vuldig overzicht te krijgen van den toe stand en to trachten daarna tot een besluit te komen- Wij zullen ons beijveren een zoo danig gebruik te maken van de Britsche troe penmacht, dat zij de beweging van de troe pen der centrale mogendheden door Bul garije het hoofd kan bieden. Er zijn bespre kingen over deze aangelegenheid aan den gang "en sir Charles Monro heeft instructie gekregen, om in een rapport de zaak zoo spoedig mogelijk van alle kanten te be lichten. Do regeering zal zich niet laten verleiden tot overhaast optreden, als gevolg van e'en plotselinge ingeving, onzekere ge voelens of den wensch om een bijzonder doel to bereiken en elke maatregel zal worden genomen, nadat de beste raad is ingewon nen, die op leger- of vlootgebied te ver- kriigën is. i ,1 De universiteit te Oxford on do oorlog. Dat de Engelsche studenten een schitte rend voorbeeld go ven en ip grooten getale naar het froDt trekken, blijkt uit het feit-, dat zioh met het nieuwe, op 10 October be gonnen, semester, slechts 300 studenten heb ben laten inschrijven, terwijl pl.m. 1000 nor maal is. Het geheel aantal studeerenden in Oxford is geslonken van een gemiddeld© 3000 tot 000. Reeds zijn 5-10 Oxford-men ge sneuveld en worden er 100 vermist. Verbod van verkoop van schepen in Duitschland. Evenals do Deense-he regeering heeft thans ook de Duitsche den verkoop van koopvaardijschepen, ook dezulke welke nog op stapel staan of olie in een neutrale ha ven Eggen, verboden. Hoofddoel van dit verbod ia niet zoozeer de vrees voor ver mindering dér vloot, zooa-ls in Denemar ken, doch het streven om te voorkomen dat Duitsche vaartuigen indirect in vijandelijke handen komen. Vandaar dat tevens be- paold is dat dè Rijkskaneel uitzonderingen op dit verbod kan toestaan. Heb plan van president Wilson, do in Ainerikaansehe ha vens ggende Duitsche schepen aan te koo- pen is door dit verbod dus nog niet defini tief van de baan. öe Duitsche verliezen. De Pruisische verlieslijsten nos. 350—359 (11 October—20 October) vermelden do na men van 57,424 gesneuvelden, gewonden en vermisten de vorige 10 lijsten bevatten 47,506 namen. Het totaal aantal gesneui el- den, gewonden en vermisten, op de verlies lijsten vermeld, heeft nu die twee milldocn overschreden 2.021 078. Dit getal betreft al leen nog maar de Pruisische verliezen, ge lijk men weet. Het Duitsche legerbestuur heeft nog bo vendien uitgegeven 228 Beiersche, 209 Saksische, 2-86 Wrtembergsche verlieslijs ten, 53 lijsten van de marine, eenige lijs ten van bij het Turksche leger ingedeelde officieren en oaideroffioieren, en eenige lijsten van de koloniale troepen. Een Amerikaansch-Canadeesch contingent. Er wordt op het oogenblik een Ameri- kaanseh-Oanadeeseh infanterie-reg. voor den dienst in Europa gevormd, dat door een beleend Oanadéeseh officier, die reeds in het leger der Vereenigds Staten acrief dienst heeft gedaan, zal worden aange voerd. Hulp bij de Zeppel iu-Aan vallen. Vrijdag zijn voor een Londenschen poli tierechter twee mannen gebracht, die be schuldigd waren, dab zij in den nacht van den Zeppelin-aanval van een dak'van een hotol af seinen aan den vijand hebben ge geven. Op verzoek van cte militaire over heid zijn de mannen aan haar overgele verd, zonder, door den politierechter te zijn gehoord. Nog meer Executies in België. De Duitschcrs gaan nog steeds voort rnet personen, die zij van spionnago verdijken of die Belgen zoufea lvcbuen geholpen te ontvluchten, ter dood te veroordeelen. Een hunner laatste slachtoffers is zekere Pieter Jozef Claes uit Schaerbeek bij Brussel. Volgens do acte van beschuldiging behoor de Claes tot het Belgische leger en was hij in burgerkleeding naar Belgie terugge keerd om te spionneeren. Door den krijgs raad van Limburg ter dood veroordeeld, is hij thans to Hasselt terechtgesteld. Ecu Amerikaausehc Overzee-Trust. Redfield, de secretaris van Handel, in de Vereenigde. Staten deelde de vorming me de van een |Amerikaansohé trust-maat-! schappij op denzelfden grondslag als de Nederlandsche overzee-trust, ten einde den export van Amerikaansche goederen naar het buitenland te behandelen onder voor waarde, dat zij niet naar de oorlogvcrerende landen gezonden worden. De maatschappij zal uiet-officieel erkend worden en de geheelo export naar de neutrale landen behandelen. De regeering wil den oorlogvoerenden niet» officieel ga randeeren, dat de goederen, die volgens de bepalingen van do nieuwe maatschappij verscheept worden, niet don vijand berei ken, maar oefent wel toezicht uit ten ©indé het neutraal karakter van den handel te verzekeren. D© Fransche reserves. Frankrijk schijnt zijn gewone reserves nog niet allo onder de wapenen te hebben. Nog'minder is Jt er dus aan toe, om extra lichtingen op te roepen. Dit blijkt uit. een bericht in- do Temps" waarin verzekdrd wordt, dat er nog geen sprake van is om do lichtingen 1887 en 1888, 'de laatste lich tingen, die onder de gewone reserves'wor den gerangschikt, op te roepen. Oorlogswinstbelasting in Duitschland. Volgons do „Frank. Ztg." wo-iden aan het Duitoohe ministerie van finanöicn bere keningen gemaakt, waarop de voorgeno men belasting op oorlogswinst zal worden opgebouwd. Als basis zullen vermoedelijk dfrenen de aanslagen in do vermogens voor de oorlogsbelasting op 1 Januari 1914, zoo mede het gemiddelde der laatste hoofdelij ke onl&lagen iu do inkomsten-belasting. Botha naar Europa. De „Times'1 oppert in haar hoofd artikel van 25 October dat het ministerie van koloniën, nu Botha een groote meerderheid voor zijn imperia listische politiek gekregen heeR, do eerste ministers van de overzeesche gewesten naar Londen zal ontbieden vcor het houden vau een conferentie.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2