§1! (§1! 4 2 4 Nederlaiiii en ile Oorlog. SPORT. Vragen en Antwoorden. stelde grit' toegeeft, wil ik U t -ch nog' even in billijke overweging geven, voortaan, voor stellen, als door U bedoeld in de laatste alinea van Uw schrijven, zelf tot uitwer king' er van, ter liancl te nemen, waar ket .opdragen daarvan, aan ons schrijvers, voor zorver mij betreft, een minder gelukkige keuze zou zijn en U in eon minder goed daglicht zou stellen als ervaren boer, die wel probeerde, den schijn, waarvan ik de kleur reeds in mijn vorig schrijven aantoonde, vallende op de categorie van boeren, weg tel nemen, doch desniettemin moest blijven tconen, naast het lucratief kunnen malven .van zijn bedrijf, ook in deze benarde tijden, wijders stappen te kunnen doen, die de ge meenschap ten goede kernen. Mocht U in dezen zin nog eens voor de gemeenschap werkzaam zijn, U kunt er stel lig op rekenen den dank te oogsten van honderden, ja duizenden noodlijdenden, die nu alreeds gebaat zijn bij de maximumprij zen; doch dan misschien kunnen terugkee- ren tot de gewone uitgaven, wat melk be treft. De baten hiervan kunnen dan aan gewend worden tot andere, noodwendig na- g .^ten uitgaven; kortom: de gemeenschap komt het ten goede en daarvoor zoudt U de .eerekroon kuiinen dragen. U, geachte heer Redacteur, beleefd dan kend voor de misschienwat al te groote gevraagde ruimte, teek ent Hoogachtend, Abonné S. Voorschoten, 19 October 1915. SCHAAKRUBRIEK van het SCHAAKGEZELSCHAP 9 ,,P ALA' EDE S". OpgericLt 1846. Speelavond: lederen Maandag Irï de Bovenzaal van Café „Centra|£, Breestraat. Aanvang: 8 uren. Bedactiei L. BIEKMASZ en E. J. v. <1. KROGT. fro'oleem No. 77. Dr. Tl. PALKOSKA. Zwart. (10) i .6. .4 abcdefgk Wit. (8) Wit: K. k6; D. c5; T. d3 en g8; P. go; Do7 en c8; p. e5. Zwart: K. f4; T. a 5; P. c2 en gl; L. a7 eft* dl; p!. b 5, c 6, f 7 en g 3. Wit sfceelfc ei* geeft in 2 zetten mat. Haar aanleiding van enkele verzoeken, üm in deze rubriek, ook iets op te nemen voor Schakers, geen probleemliefhebbers, deelen wij mede dat wij voornemens zijn, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat, ver schillende openingen te publiceer en met een loepassing in meesterpartijen. Wij meenen hierdoor de Schaakrubriek meer dan tot au toe, aan haar doel te doen beantwoorden. Reeds zijn eenige toezeggingen voor prij zen gedaan, zoodat de wedstrijd zal begin nen met probleem No. 79; de wedstrijd if\\ 20 problemen omvatten. Correspomdentie. H. J. B. te O. Het doet ons genoegen U weder, onder de deelnemers te mogen 'rekenen, overi gens zijn allen welkom. Oplossingen worden ingewacht aan het Bureel van dit Blad (tot uiterlijk Dinsdag 2 Nov. a.s. 's nam. 5 uren). fERUG IN DE VRIJHEID. De correspondent van de „Daily Mail'' te" Rotterdam, James Dunn, die voor de recht bank te Rotterdam heeft terecht' geslaan on der beschuldiging van in gevaar brengen der Nederlandsche neutraliteit, maar werd vrij gesproken, vertelt in zijn blad een en ander van zijn voor-arrest. H13 is goed te spreken over de behandeling door het personeel der gevangenis: „Een half dozijn bewakers ontvingen mg' met een broeden glimlach en hun vindingrijkheid ontnam aan de gevangenis do verschrik king". Reeds bij het stortbad, dat aan all gevangenen bij hun komst wordt toegediend, ervoer hij overigens, dat in 'n Nederlandsche gevangenis orde en regel heerscht. Hij floot .een deuntje, toen het water op hem neer stroomde. „Niet fluiten," zei de bewaker. „Niet zingen," klonk het onmiddellijk. En ten beetje binnensmonds zoemen mocht ook niet. De bewaker, die vroeger kellner was geweest, legde uit, dat men hier niet in Hotel Cocmans was. Geroemd wordt de netheid van de cel, maar do ruimte was klein en om1 negen uur was het bedtijd. „Maar als ik nu niet kon slapen?"' vroeg Dunn. Waarop hem geant woord werd, dat hij om negen uur moest sla pen. Naar kunnen werd niet gevraagd. Het bruine brood, de slappe koffie en waterige melk waren niet erg naar den smaak van den gevangene. Het diner was hem al te ve getarisch, maar hij mocht later voor eigen rekening eten, al was daarbij geen te groote luxe gepermitteerd; voor 5 centen Leidsche kaas en één ei tegelijk. Intusschen mocht hij zelfs gedurende een half uur per dag op de binnenplaats uit een steenen pijp goedkoope tabak rooken en als daar de zon bij scheen, don was het 't Paradijs gelijk. De onderwijzer kwam ééns in de week met 'twee boeken en de gevangene had hem dan wel willen omhelzen. Ook onder de bewakers had hij een specialen vriend, die op een der eerste dagen tegen hem zei: „U eet niet ge noeg en denkt te veel; dat is niet goed.'* Daarom bracht hij een bundeltje pluksel, waaraan Dunn meest werken. Hij probeerde het tot zijn vingers bloedden en hij het moest opgeven. Men had hem denzelfden dag een boek gegeven van een beroemde novellen- schrijfster: De schat des hemels, maar toen hij déér drie hoofdstukken van gelezen had, belde hij om meer pluksel. De bewaarders waren uitstekende kerels. Zij vroolijkten Dunn wat op en gaven hem nuttige lessen in het opdweilen zijner cel. Ook probeerden.ze Engelsch van hem te leeren. Een deken motst precies in de vouw worden sa men ge slagen. Vork, lepel, mes, moesten volgens meetkundige figuren in de kast worden neergelegd. Vegers en stoffers moes ten volmaakt precies hangen. Die man werd zichtbaar grgs in cfèn tijd, dat hij Dunn onder zijn leiding had. Als deze zijn boeltje had opgeborgen, netjes op zijn manier, dan kwam de bewaker hoofdschuddend erbij en zei 'droevig: „Het is weer alles verkeerd.'* „Wel, zei Dunn, in de beste gevangenis sen van de wereld doen ze heb zoo." Maar do bewaarder toonde geduldig nogmaals hoe dat in Nederland moest. Hij verveelde Dunn, dio echter ook medelgden met hem had, als hij in de kast keek en met een zucht alles maar weer recht legde. Op het voorbeeld van vroegere bewoners van cel No. 15 kraste Dunn met een ge vonden speld zijn naam in het hout van de kast en hij deed dat met de vreesachtige vreugde van een schooljongen, die zijn eerste appels steelt. De menschen waren vriendelijk genoeg, maar de geestdoodende eentonigheid der 6 weken voorarrest, hoe belangwekkend de er varing ook was, waren inderdaad als straf al hard genoeg. MILITAIRE TEHUIZEN, VRIJDOM VAN PORT. Hefc lid van de Tweede Kamer, de heer Duymaer van Twist, heeft omtrent het /er- leenen van subsidie aan militaire tehuizen; clo geestelijke verzorging der gemobiliseer de troepen en het verleencn van vrijdom van port ten behoeve van militairen eenige vragen gericht tot den minister van oorlog. Het antwoord van den minister van oor log luidt Door ondergeteekende is in het begin van September j.l. een opgave gevraagd van de bestaande militaire tehuizen, Protestant- sche en Roomsch-Katholieko, zoomede van heb bedrag, hetwelk als bijdrage voor de in standhouding voor elk tehuis noodzakelijk moet worden geacht. Zoodra door hem over de noodige gege vens wordt beschikt, zal nader worden over wogen wat ten deze kan worden gedaan. Door ondergeteekende is aan den toenma- ligen veldprediker in algemeenen dienst bij het leger te velde, ds. A. S. Talma, ge vraagd te willen mededeelen of do idaeht, omtrent de onvoldoendheid der geestelijke verzorging van militairen geuit, al of met gegrond is. In antwoord daarop deelde deze mede, dat dio klacht niet gegrond mag worden geacht. Bij dit antwoord werd door genoemden veldprediker in algemeenen dienst tevens overgelegd een rapport van een door hem op 20 Juli j.l. bijgewoonde vergadering, welke te Utrecht was bijeengeroepen doorliet hoofdbestuur van den Militairen Bond, en in welke vergadering ook de veldpredikers uitgenoodigd en meerendeels aanwezig wa ren. Ook deze vergadering kwam op grond van de besprekingen tot de conclusie, dat de wij- zo waarop door de aanstelling van veldpre dikers, in verband met den aanvullenden dienst van andere predikanten, op dat oogenblik aan do behoefte aan prediking voldaan wordt geen grond oplevert voor klacht. De vrijdom van briefport ten behoeve van militairen,- zooals die geregeld was bij Ko ninklijk besluit van 28 Augustus 1914 No. 60 werd, zoowel van militaire zijde als van ^e zijde van het publiek, op zoo schromelijke wijze misbruikt, ook na een daarover haai de! ende order van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, dab beperking nood zakelijk bleek. Bij Koninklijk» besluit van 16 December 1914 No. 74 kwam dan ook althans ten aanzien vam de verzending van drukwerken deze beperking tot stand. Ook daarna echter bleef misbruik bestaan. De minister van waterstaat, .oordeelende, dab heb tijd werd daaraan paal en perk te stellen, heeft toen een Koninklijk besluit uitgelokt, waar bij met ingang va<n 80 September 1915 de vrijdom van port tot het hoogst noodige werd beperkt. Onder deze omstandigheden kan de onder geteekende geen vrijheid vinden zijnerzijds to bevorderen, dat de regeling volgens het Koninklijk besluit van 28 Augustus 1914 No. 60 weder worde hersteld. DE HULP .VAN BELGIE. De Commission for Relief in Belgium, gevestigd te Rotterdam, bestaat thans een jaar. Volgens mede deelingen van den direc teur mr. Young werd in dien tijd meer dan een millioen ton voedingsmiddelen door haar of door haar tusschenkoiiisb naar België en Noord-Frankrijk gezonden en onder het volk verdeeld. Deze artike len bestaan uit meel, maas, bacon, 'spek, erwten, booUen en rijst, en verder werd ook herhaaldelijk koffie, zeep en andere producten gezonden. De voedingsmiddelen worden daar ter hand gesteld aan locale comité's. Voor zoover do menschen ze betalen kunnen worden ze aan hen verkocht tegen een laag bedrag, dat weder strekt om anderen' te steunen, cïooh wie van alle middelen beroofd zijn, en dat zijn er nu al reeds meer dan twee millioen, krijgen ze volgens een goed georganiseerd systeem, om niet. Het geld, dat beschikbaar werd gesteld door de liefdadigheid der geheel e wereld en bijdragen van Belgische en Fransehe instellingen beliep in eer dan 10 millioen gulden per maand. Ook Nederland heeft hiertoe op allerlei wijze belangrijk bijgedragen. De Neder- lamdsohe regeering en de spoorwegmaat schappijen stonden, vrij vervoer en vrij gebruik van de telegraaflijnen toe, het Rotterdiamsche gem eentdbestuur vrij ge bruik van de havenspoorwegen, vrijdom van belastingen enz. wat over het afgeloo- pen jaar wel op ƒ125.000 kan geschat worden. Toen de twee laatste maanden de scheepvaart storing ondervond, zou het de commissie moeilijk geweest zijn de noodige hoeveelheid meed naar België te zenden, indien de Nederlandsche regee- ling haar niet tijdelijk geholpen had met 30.000 ton meel. De commissie heeft nimmer eeta be roep op de liefdadigheid in Holland ge daan, daar dezo meer gedaan heeft voor de Belgische vluchtelingen, dan de bij dragen tot steun, uit andere landen be dragen. De bijdragen van de geheolo wereld buiten België bedraagt thans 40 mnlllioen gulden, maar wat Nederland voor de Belgen gedaan heeft ia naar evenredig heid van zijn bevolking veel meer. Een vraag is meermalen gesteld of het Comité niet als tussohenpersooon zou kun nen optreden tusschen Nederlandsche en Belgische kooplieden. Zeker zou het Co mité die hulp gaarne venleenen maar dit is onmogelijk Tot 1 Oct. ji. werden naar België en Frankrijk gezonden 438.685 tpn meel, 156.743 bloem, 56.673 rijst, 8374 erwten, 23.858 boonen, 99.392 mialis, 6816 zout, 18.347 aardappelen, 23.513 vleesdh en bacon, 2713 kleeren, 19.097 diversen, totaal 854.211 ton van 1000 K.G., vertegenwoordi gende een waarde van 144 millioen gulden. Het comité is ten hoogste dankbaar voor den abeu-n door do regeering en zoo vele anderen verleend om zijn taak te verlichten. EEN HOLLANDSOHE JONGEN HET LEGIOEN VAN EER. In het „Rotterd. Nbl." deelt een Nedor- landsohe jongen, die in Fransohen krijgs dienst is, in eer. serie artikelen zijn oorlogs- avonturen mede. Hij vertelt thans, hoe een Tilburger, Van Rooy, het LegÜoen van Eer kreeg. Hij schrijft: We gingen, er dus met 300 vrijwilligers op uit om te trachten het verloren terrein te herwinnen. Een stevige kanonnado van het 3de regiment der koloniale troepen in d-e flanken, dekte onzen opmarsoh En we wisten gelukkig door te dringen tot de plek waar wij den vorigen dag waren te ruggeslagen. Daar kwam het commando „liggen De Duitscliers bleken op niets verdacht-. We lagen dan te wachten op verdere be velen toen opeens Van Rooy, die gladdek ker uit Tilburg, bij den luitenant van 't Hart kwam. Luit., zei die, in zijn plomp dialect-, as jai main nou je revolver geef zal ik is kaike wa'k doen ka-n. Eerst is een keesie neme. En hij stopte zijn mond propvol tabak. Jongen, sprak luitenant Van 't Hart, je waagt to veel. Kan main dat vcrschelc, jo kan maar één keer sterve Ja, maar ik ben niet verantwoord, als ik je alleen laat uitgaan. Ooh bè je gek! riep-Van Rooy, in Til burg vechte we óók wel is met de pelisie. 'k Ben niet bang. Nou vooruit dan maar, besliste dc lui tenant-. Dus trok Van Rooy er op uit, met geen wapen dan de revolver van den luitenant. Luit, zei die nog, vóór hij wegging, nou gaan ik deze richting uit en aa je me in drie kwartder niet terugziet, dan mot je maar niet ongerust zijn-, want... dan kom ik oen half uur later! Pas was Van Rooy weg of de luitenant kreeg spijt, het was toch niet goed ge weest den jongen alleen te laten trekken. Daarom stuurde hij hem vier man achter na-. Maar Van Rooy, die dat in de gaten kreeg, kwam dadelijk terug. Nee, luit, rdep-io. Ik mot alleen gaan, anders gaan ik niet. Als je dan per se wil, Van Rooy ant woordde de luitenant, ga dan, maar ik zeg je nog eens in tegenwoordigheid van ónze landgenooten, je bent alleen verantwoor delijk. Bestig, luit, zei Van Rooy en vertrok. Twee uren verliepen en we dachten niets anders of v. Rooy was minstens bij do Duiteehors krijgsgevangen, toen-ie opeens weer verscheen. met een groote Duitsehe trombone, die-ie van een voorpost gesneesd had, onder den arm! 't Heb heel wat gezien, luit, rappor teerde- Van Rooy, d'r staan automobielen met levensmiddelen op den weg en die mof fen hebben niks geen erg in ons, ze zinge almaar de Wacht am Rain en de officieren slaan de maat. Luitenant Van 't Hart stuurde v. Rooy dadelijk naar achteren, met den korporaal Van Vliet, een Haarlemmer, als tolk, om den kolonel te rappo-rteeren. Van Rooy is om dit feit met het Legioen van Eer gedecoreerd en hij werd voorge dragen voor de sergeantsstreepen. Maar de sbreepen wou hij niet. Wat heb 'k er an, zei hij, ik ken toch geen Fransoh, geef mijn het traktement van sergeant maar DE MILITAIRE MACHT EN DE UITVOER. De territoriale bevelhebber te Assen heeft aan de- -stationschefs te Coevorden, Emmen en Nieuweschans opgedragen, bij aankomst aan hun station, van goederen, waarvan de uitvoer verboden is, alsmede van margarine, lTjDoiiö en cocos- en plantenvet, wanneer de aanvoer in grootere hoeveelheden geschiedt dan redelijkerwijze voor de geregelde be hoefte der bevolking wordt geëischt, daar van dadelgk aan de militaire autoriteit ken nis te geven. Deze zal dan beslissen, of aflever mg ntag geschieden, dan wel of die goederen op kosten van den afzender: bui ten hot in staat van beleg verklaarde gebied moeten wórden gebracht H*t Nederlandsen Burger-ElftaL Doftr enkele bedankjes is bei burger-elf tal vaor Zondag a.s. thans aldus samenge steld: B. A. v. Hemert (D. F. C.) doel; H. B. L. Denis (H. B. S.) en L. Bosschart (Quick H.) achter; G. Bouwmeester (Quick H.), N. Bouvy (H. F. C.) en Maas (Haarlem) midden; O. van Happare! (H. B. S.), J. de Jong (Robur et Veiocitas), li van Lingen (Be Quick Gr.), J. Japiksa (Quick H.) en N. Buwalda (Her- oules) voor. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Bij gebrek aan internatiopale ontmoetin gen, die ook dit seizoen nog tot de vrome "wcnscben gerekend zullen moeten worden, behelpt men zich met andere wedstrijden vasi te stellen, die zeker niet die bekoring zullen hebben voor bet publiek, dat het voor driekwart koud zal laten of bet burger- of het militair-elftal wint. De goede zijde uit een sportief oogpunt is alleen deze, dat men een aantal jeugdige krachten, toekom stige dragers misschien van bet nationale voetbalbemd, te zamen brengt, die bier eens bewijzen van bekwaamheid moeten afleggen. Een sourü examen dus. Wij geven bet bur- gei-elftal een goede kans om te winnen, al moeten we erkennen, dat we den militairen aanval veel sterker achten. In verband met deze ontmoeting in Den Haag, wordt er in de verschillende eerste klasse competities over den lande maar wei nig gespeeld. In de Tweede Klasse B hebben maar twee ontmoetingen plaats, wat weer zijn oorzaak heeft in de Gouden Kruis-wedstrijden, die plaats vinden tusschen de Amsterdamscbe vereenigingen onderling. „Ajax" haalt aldus haar achterstand van één wedstrijd, die het bij de meesto andere elftallen van deze af- deeling had, in. Moge het dan nn eens met een overwinning zijn. De reden om dit te hopen is er, daar het roodzwarte elftal den vorigen Zondag goed gespeeld heeft. De Hagenaars behooren blijkens hun praestaties niet tot de sterksten, maar ook niet tot de zw a lesten. In de derde klasse van den driehoek Lei denGoudaAlphen, staan een paar be langrijke ontmoetingen op het programma, waaronder de plaatselijke ontmoeting „L. V. V."„De Sportman". Te ontkennen valt het niet, dat „L. V. V." op het rangljjstje oen voor hem ongekend hoog standpunt in neemt. Jaren van bittere ervaring liggen ach ter den rug; een nieuwe toekomst lacht den „L. V. V."-ers toe. Zal het van 't jaar ge beuren? En de oudste Leidsche derde klas- ser, hoe staat het met hem? Hij behoorde nooit bepaald tot de uitblinkers, maar ook nooit tot de zwaksten. Maar zeer weinig vreemde derde klassers hebben op hei land van Nijssen het genoegen van een overwin ning gehad. „De Sportman' begon haar seizoen niet best, maar we hebben reden om aan te nemen, dat voor het vervolg de groenwit- ten weer actief hun invloed op de ranglijst zullen doen gelden. We verwachten, dat de Leidsche tegenstanders elkander morgen in een fraai gespeelden wedstrijd zullen be kampen. Ook van zeer groot belang voor het ver loop in deze afdeeling is de ontmoeting tus schen „Alphen" en „Olympia", de gedood verfde kampioen van deze afdeeling. Zal „Olympia" buiten de stad van de Goudsche kaas, pijpen en kaarsen, even sterk in het veld verschijnen als er binnen en zal „Al phen" haar kracht op eigen terrein ook te gen dit elftal toonen? Achter „Pomona' hebben we twee wed strijden van den „L. V. B.". „D. L. V." zal er denkelijk van „Alphen II" winnen, terwijl de reserves van „De Sportman'' en „L. V. V." hier met niet minder_geestdriftt dan do eerste elftallen in het veld zullen kómen. „Lugaunum" gaat naar Voorscholen en we wachten nog steeds het eerste succes van „Beresteyn". Misschien komt het Zon dag wel, ofschoon „Lugdunum" zich zeker niet gemakkelijk gewonnen zal geven. In Noordwijk krijgt „Norvicus" het twee de elftal van ,,Lug<Junum' op bezoek; de gastheeren hebben misschien kans op de eerste overwinning. De korfballers moeten nu het succes van den vorigen Zondag maar eens herhalen en alles winnen. „H. S. V." staat momenteel wel op de eerste plaats, maar dat behoeft geen bezwaar te zijn. „Fluks" heeft de aspiraties op deze plaats nog lang niet opgegeven en zal dus zeker haar best doen. Waar „Fluks II" het gcede voorbeeld tegen „Residentie" heeft gegeven, kan „Vitesse II" niet achterblijven en zal eveneens twee punten rijker uit Den Haag van.de Gas- laar terugkeeren. .Vraag: Zou u mij den afstand op willen geven'in kilometers "van den weg per spoor baan van Leiden naar Amsterdam, van den Rijksstraatweg over Hillegom, Haarlem, Am sterdam en van den weg door de Haar lemmermeer naar Amsterdam? Antwoord: 48 K.M.; 46 ys K.M.; 42.3 K.M. Vraag: In Den Haag bestaat een Oude- Heeronkuis, waai* oude keeren tegen inkoop som, verder voor kun leven verzorgd wor den Kunt u mij hiervan ook 't adres op geven om inlichtingen in te -winnen en is u ook bekend of ook personen, niet in Den Haag woonachtig, hierin kunnen worden op genomen? Zijn u wellicht nog meer derge lijke inrichtingen bekend? Antwoord: Dit Huis is gevestigd in de Oude Molstraat. De voorzitter van het col lege van regenten is Jhr. Van Karnebeek, burgemeester van Den Haag. De inkoopsom bedraagt f100, terwijl men moet voorzien zijn van eenige stellen onderkleeding. Wij gclooven 'echter niet, dat er personen buiten de gemeente Den Haag worden opgenomen. U zou het echter eens kunnen vragen. Do Johanneö-St'ïchtinig te Nieuwveen neemt wel oude lieden buiten die gemeente op. De ver goeding voor kost, inwoning, verzorging en kleeding is daar f300, naar wij meenen. Vraag: Waar en wanneer houdt de Be taalmeester te 's-Gravenliage, die mij vol gens mandaat van den Min. van Fin. een som gelds moet uitbetalen, zitting? Kan het geld persoonlijk afgehaald worden? Antwoord: Het kantoor van den Rijks- betaalmeestor te 's-Gravenhage is gevestigd Hoe ge Nieuwstraat 9. Heb is dagelijks ge opend van 9 tot I V2' uur, 's* Zaterdags tot 12 uur. Gij moet uw. vordering daar zelf innen, maar kunt het ook door een ander laten doen, indien u te voren het mandaat hebt geteekend. Vraag: Is deze maand het Vredespaleis te bezichtigen'; Antwoord: Het Vredespaleis is dage lijks, van -Maandag tot Vrgdag, geopend van 24 uur. Bovendien den eersten en derden Zondag van 1 tot 4 uur. Wat een ironie, om nu het Vredespaleis te gaan bekijken! Vraag: Zou u mij bunnen zeggen, welke dokter of officier van gezondheid de keu ring te Rgnsburg den 12den Juni heeft ver richt van de manschappen voor de lichting 1916 en waar die mijnheer te spreken is? Antwoord: Voor zoover wg ons herin neren was een der doktoren dr. Boonacker, Hoogewoerd alhier, bij de keuring te Rijns- burg. Vraag: In velschillende gemeenten van ons land wordt er van gemeentewege" mede werking verleend tot het verkrijgen van goedkoope brandstoffen voor minvermogen den en middenstand. Ka-n hier te Leiden zulks ook niet geschieden in dezen zoo kommer- vollen, moeilijken tijd? Antwoord: Zooals u hebt kunnen lezen is ook in Leiden zulk een kolencoinmissie ingesteld; De brandstoffen worden betrok ken van het Kon. Nat Steuncomité en van de gemeente. Vraag: Bestaat hier te Leiden ook een gelegenheid tot hulp van den neringdoenden middenstand, die door dèn huidigen oorlogs toestand een tijdelijken terugslag in hun zaken ondervipdt? Waarin bestaat deze ei' waar moet men zich hiervoor vervoegen? Antwoord: In Leiden zoowel als in vele andere gemeenten kan de kleine middenstan der een kleine geldleening sluiten. Daarvoor moet hij zich aanmelden bij de Hanzebank (Mare) of de Eerste Leidsche Hulpbank met winstdeeling, Hoogewoord. Rijk en gemeente garandeeren samen 72 pCt. Voor 18 pCt. moet de leener borgstellen. Vraag: Gaarne zou ik van 11 willen weten of er ook een middel bestaat om een Üluweelen rok, die erg geplet is, weder goed te' maken, althans wat op te knappen? 't 16 grgs gestreept fluweel, maar geen heel goede kwaliteit. A n t w 0 0 r d: Voor geplet fluweel helpt opstrijken het best, dikwijls is eenvoudig r too men echter voldoende. De gepleite plek ken worden boven den wasem van een ko kenden ketel gehoudeD, dan geborsteld tegen den draad in. Als het weer droog is nog eens en dan met den draad mee schuieren. Opstrijken gaat) aldus in zijn werk: Men maakt den achterkant vochtig en haalt dien kant over een recht opstaand strgkgzer. Men zorgt vooral, dat onder het strijken het flu weel vochtig blijft. Na, het strijken wordt het flink geborsteld. Petroleum is ook geschikt om fluweel op te frisschen. Een zachte lap wordt met pe troleum bevochtigd, waarmede men de stof legen den draad inwrijft. Daarna wordt het fluweel nog eens terdege afgeschuierd. Laten de dames deze aanwijzingen uit knippen en bewaren. Dan behoeven we nieti telkens weer hetzelfde antwoord te geven. Vraag: Onze poes van ongeveer 10 we ken toont verschijnselen van lamheid in de achb.rpooten. Is dat de kattenziektp en is daar niets aan te doen en is het doódelgk? Weet u een middel of raadt u een gang naar den veearts aan? Antwoord: LamheijJ in de achterpooten is een ziekteverschijnsel. U zult een veearts moeten raadplegen. Vraa g:^.Geeft prof. Do Haas gratis be- bandeïl'ng aan on vermogend en? Heeft hij siting op aparte dagen of niet en woont hg te Noordv.ijk-aan-Zeo of Ncord.vijk-Bin- ner Antwoord; Wij meenen dat „prof" De Haas zich vrij streng houdt aan het tarief \cn een gulden en een rijksdaalder. In het laatste geval heeft men voorkeur en behoeft niet lang te wachten. Aparte dagen of uren voor kostelooze patiënten houdt hij althans niet. Woonplaats Noordwijk-aan-Zee. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om als leefling-verpl^gster geplaatst te wor den m „RhijngeesV of „Endegeest"-? Antwoord: Tot -den directeur der ge stichten dr. Van der Kolk, dien u aan het gesticht „Endegeest" kunt spreken. Antwoord: Het wapen der marechaus sees wordt bij voorkeur voltallig gehouden der vrijwilligen overgang van onderoff., korporaals en verdere manschappen uit het léger. Wanneer het op deze wijze niet vol tallig kan worden gehouden, mogen daarbij ock burgerpersonen worden aangenomen. Dezen moeten evenwel vroeger in militairen dienst zgn geweest en 4 jaar (in zeer bij zondere gevaHeir minder) onder de wapenen hebben doorgebracht. De vfrdere vragen behoeven we nu zeker niet meer. te beant woorden. Vraag: Ik reis met een woonwagen. Bestaat er een vereeniging om kosteloos een jongen van 6 jaar op een kostschool on derwijs be laten genieten? Antwoord: Wend u eens tot den se cretaris der vereeniging „Schoolfonds voor Schipperskinderen", den heer J. ^H. Olber- ding te Amsterdam. Misschien ontfermt deze Vereeniging rich ook over oen kind van ouders, die met een woonwagen hot land doorgaan. Een andere vereeniging in dien geest werkend kennen we niet. Vraag: Ik word op 3 Februari 1916 21 jaar. Ik heb veel idee om bij de marechaussee te gaan. Zou u mij ook eenige inlichtingen hieromtrent kunnen geven? Hoe oud moet men zijn en hoelang is de verbiutenis?

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6