Pe Eufopsesolis Oorlog. Uit d@ Omstreken. Terug in de vrijheid. 1 inrnln ^«nmeit Co. Engcisohc fijnste LllibUill Hceren-Fantasiehoeden. Alleen- verkaóp, NRijn 16. li. ATIMMERMAN. Hoil. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag „Zomerzorg": Uitvoering „Oefening baart Kunrl", des avonds 9 uur. Uitvoering en Bal.. Muziek-, Tooneel- en Dansvereeniging, zaal „Den Burcht'*. Half- neg-en. Café Jansen, Mandonmakerest?eg, Specia liteiten. Zondag: Café Jansen, Maudenmakerssteeg, Specia liteiten. Maandag Nutezaal: Openbare V ergadering, Maat schappij „Boerhaave". Dinsdag Schouwburg. Italiaansche Opera, „II Tro- jvatoie", S uur. Neder!. Protestantenbond. Openb. Bijeen komst Kemonstr. Kerk. 's Avonds 7 uur. Do heer Yerkooy en andere raadsleden klaagden er Donderdagavond in de zitting van deai Raad van Schoten over, dat in do pers cle hoofdpunten waren meege deeld van een geheim rapport van de gas- commas&ie in zailce het beheer aan de gasfa briek. Hij had aan den berichtgever van „Do Telegraaf" inlüolibingen over het rap port geweigerd en was zeer verbaasd, dat desondanks de inhoud van het rapport in dit en andere bladen is meegedeeld. Hij verdacht den gemeente-secretaris de mecle- dcelingen te hebben verstrekt. De burge meester kwam op zeer stellige wijze op to gen deze veronderstelling en zeicBo ook de inlichtingen t:e hebben geweigerd. Ook hij verbaasde er zich over, dat het rapport in de krant was meegedeeld. De heer Hoog meende, dat do heer Yerkooy het eerst de geheimhouding had geschonden, door op het raadhuis bij een bezoek van den Com missaris der Koningin in tegenwoordigheid vaai cenige Raadsleden, die niet wisteu, dat deze zaak geheim was, mededeelingen te doen uit het rapport. Do heer Yerkooy zeide, dat hij van oor deel was, dat hij deze zaken wel meedeel cn kon in een bijeenkomst, waar, behalve de Commissaris der Koningin, alleen Raadsle den waven en hij het noodig vond dezen hengsten ambtenaar in de provincie een kijkjo te geven in de „beroerde" toestan den in Schoten. De voorzitter deelde mede. dat hij het rappo-rt op verlangen der Raadsleden „on der gesloten couvert" aan dc Raadsleden zou toezenden, waarop de behandeling van liet rapport werd verdaagd tot de. volgen de vergadering. Z. D. H. Mgr. Callicr, Bisschop van Haarlem, heeft door bemiddeling van den secretaris der Tnternuntiatuu r to 's-Gra- veiïlvage, Mgr. Vallega, aan Z. H. den Paus voor do tweede maai f 25,000 aange boden. Deze som is bijeengebracht, gedeeltelijk uit) de gewone halfjaarlijkscbe inzameling van den St.-Pieterspenning in het Haav- lemseh Bisdom, gedeeltelijk uit do tweede afdracht der inschrijving in het „Diocesane Weekblad St.-Bavo". De 13de lijst dezer inschrijving vermeldt een eindsom van -43.085.95, zcoctat, wanneer de gaven nog ©enigen tijd mot dezelfde mildheid blijven vloeien, Mgr. Gaudier binnen enkele weken een cïerdo belangrijk© aalmoes aan Z. H. zal kunnen aanbieden. XATWIJK-AAN-ZEE. Te IJiinwIen zijn binnengekomen: K.TV. 117, „Noordzee Hl," met 15 last. E.W. 98, Keeltje Elisabeth", met 8 last. lie „Noordzee Y''. Hedenmorgen is te IJmuiden binnenge sleept, door de sleepboot „Poolzee," de ramp- rpoiïdigo logger „Noordzee V," K.W. 171, aan boord waarvan zich het bekende drama onder de bemanning heeft afgespeeld. De logger nas geheel afgetuigd en scnoonge- rnaakt, zoowel aan dek als in de logies, doch vertoonde nog duidelijk de sporen van do verwoesting, door de krankzinnige be manning aangebracht. Verschillende onderdeelen van den logger rijn te Grimsby voor den overtocht vernieuwd moeten worden. Het journaal was dcor schipper en stuur man tot op 3 Sept. afgeteekend. Wc hoofdpersonen op «Ie „Noordzee Y". Do hoofdpersoon V., in het drama op de „Noordzee V," wiens verpleging in een ürankziniiigenges.iebt nodrakelrjk werd ge acht, is ernsïig ziek. Men vreest voor het behoud van zijn leven. KATWIJK—N00RDWIJK. Een buitengewoon gebrek aan goed bruikbaar teelland, zoovel voor het bl/>e- mer.- ais bet landbouwbedrijf, deed zich, Binds eenige jaren, in de gemeenten Katwijk en Noordwij; inderdaad gevoelen. Zelfs in die mate, dat de ontwikkeling van genoemde bedrijven ernstig gevaar liep. Het feit toch, dat enkele groole b.veekerijen naar andere gemeenten moesten worden overgebracht, is daarvan wel een overtuigend bewijs. De afzamiing der duinen, echter 'sRijlis- Domeingrondén, gelegen in deze gemeenten, bracht voor dezen ncodsland een oplossing, want doordat dit werk ter hand genomen is geworden zijn de voornoemde bedrijven van hun voortbestaan verzekerd. Meer nog. Hef dreigend gevaar werd daardoor nigt alleen afgewend, maar tevens staat do weg .open, dat tot uitbreiding kan worden overgegaan. Gebrek aan bloemen- en teelland, is dus voor do toekomst zoo goed als buitengeslo ten. De afzanding heeft reeds belangrijke uitkomsten opgeleverd. Ongeveer 20 II.A. grond kon in cultuur worden gebracht, en wierp in doorsnee genomen, bevredigende re- BUlUk-n af. Niet te ontkennen valt Êalnurlijk, het Rif, dat met het verdwijnen der duineD, het natuurseiïoon er ernstig onder ljjdt en ais een onherstelbaar uwües moet worden beschouwd. kerkelijke berichten. .V o O r s c te te hall oorschoten. Jerue'. Woensdagavond haJ'acht: Bijbelverklaring. Zondagavond hailacht: Evangelasitie. Do Heer Bernard Canter, die drie dagen hechtenis heeft ondergaan, da-ar hij eens wild© zien hoe het in de ge\angenis tcegaat, schrijft daarover Mijn misdaad werd door de Arrondisse- ments-Kechtbank te Botterdam met f 50.— boeto gestraft. De gelegenheid om na te gaan, op wclko wijzo het Rijk der Neder landen dezo som zou innen, indien ik zs niet zou willen of kunnen betalen, was to arlioon voor mij, om zo niet eens te onderzoeken. Mijn onderzoek is afgeloopeu. Ik heb het doorstaan, maar ik kan belangstellenden reecis dadelijk melden, dat ik toestanden heb gezien, dio weinig met cle zoo gelaakte Rus sische toestanden verschillen. Van Vrijdagmiddag twaalf uur tot Maan dagmiddag twee uur heeft men inij zonder ander voedsel gelaten dan droog maisbrood eu water uit een vieze naar roest stinkende kroes. Éénmaal kreeg ik in dien tijd een vieze kroes warm water met een scheutje melk er in en éénmaal 'n vieze kroes warm water met een scheutje koffie er m. Eerst Maandagmiddag te twee uur kreeg ik een vieze, vertind ijzeren bak met warme gortsoep. Ik had aldus hongerend twee-en- zeventig uren door te brengen in een lo kaal, waar een vochtige, kille temperatuur Iieerschtc, zoodat ik (en mijn medegevange nen) voortdurend beefden en rilden. Des nachts werd ik in een ijzeren kooi opgesloten moest slapen op een steenharden stroozak. Al dien tijd had ik te leven in den afschu welijken stank d'er latrines (des nachts open) welke het geheele gebouw vervult. Ik mocht éénmaal in het etmaal één kwartier op een door muren omsloten binnenplaatsje in de vrije lucht verblijven, wclko lucht door een rasterwerk te zien war. Ik klaag echter niet over het leed mijzelf aangedaan. Dat zou voor vijftig gulden af to koopen zijn geweest. Maar wat te zeggen van het feit, (oncler zéér velen) dat b.v. een fatsoenlijk oud mannetje, dat op den Sche- veningschen weg te 's-Gravenhage zijn urine niet had kunnen ophouden en na zorgvuldig omgekeken to hebben of èr ook niemand in de buurt was, zijn kleine behoefte tegen een boom had gedaan en deswege tot f 1.50 boete was veroordeeld. Dit arme mannetje bezat de f 1.50 niet. Hij meldde zich aan het Huis van Bew. te 'e-Grav enliage om do hech tenis te ondergaan van één dag. Het „Huis van Bewaring" had geen plaats, daar hot gevuld is met militairen, die wegens ver schillende vergrijpen zijn opgesloten. Do man werd door een rijksveldwachter naar het station gebracht, naar Rotterdam ge voerd, had hier in het Huis van Bewaring zijn straf te ondergaan en een geheel etmaal, vier-en-twintig uren heb ik hot fatsoenlijk mannetje zien lijden en bibberen. Hij kreeg niets anders dan maisbrood en water uit de vieze kroes, sliep 's nachts naast mij in een andere ijzeren kooi op een harden stroozak, en werkte ondanks allo* ijverig aan het touwpluizen om acht cent to verdienen. Wel twee uur lang overlegde hij met de an dere ongelukkige menschen, hoe hij weer naar Den Haag terug zou kunnen komen. Want hij bezat Diets anders dan do acht cent, met touwpluizen verdiend. Er werden aanwijzingen gegeven hoe het 't gemakke lijkst 'te loopen (van Rotterdam naar Den Haag is minstens acht uur loopen voor een oud man, die slecht gevoed is en buitendien nog vier-en-twintig uren gemarteld, omdat hij geen daalder te missen had1!) Later heb ik gehoord, dat de directio der govangenis hem een reisbiljet derde klas naar Den Haag verstrekt heeft. Dus omdat *- oude man, die bij gebrek aan een urinoir, achter ccn boom is gaan staan, om een toch zéér na tuurlijke behoefte te voldoen, te bestraffen wegénszijn gemis aan een daalder, had het Rijk der Nederlanden een retour Den HaagRotterdam te betalen en wellicht aan rechters-, griffier-, beambten- en politie kosten toch minstens f 1 kosten. Ik geef hier slechts een van de rcexs van ontzettende onbekende toestanden. Buitendien zal ik 'n propaganda-reiis door Nederland ondernemen, ten einde in 't open baar to getuigen van 't geen Be gedurende mijn hechtenis heb beleefd en aanschouwd, om alclus de Regeering er toe te brengen, het stelsel van boete o f hechtenis to ver vangen door een humaner strafstelsel. Boete blijvo boeto en worde door het Rijk geïnd, zooals het. belastingschuld int. Den rijken auto-bezitter, die een kind overrijdt, do boete te doen betalenden rijken margari ne-fabrikant zelfs een millioen boete doen betalen met deze bepaling, dat. d e z e boete niet door hechtenis kan worden ver vangen het juiste principe van geldboete, wclko niet door lijfstraf mag worden „geind" en het arme, fatsoenlijke mannetje, dat bij een boom heeft gestaan, in een steenen kluis honger en kou te doen lijden, hem 's nachts in een ijzeren kooi op to sluiten tusschen het uitvaagsel der maatschappij, te midden van den stank van uitwerpselen en urine, zio- daar een „rechts"pleging, welke het Neder- landscho volk niet langer gehandhaafd mag wenschen te zien. Op mijn propaganda-reis zal ik mij doen vergezellen door een der „kameraden", die ik in do kluis heb leeren kennen. Het is een straatzanger, een braaf, goed mensch met een mooie natuur-stem (lyrisch tenor); de arrao man heeft al een kapitaal aan boeten en een jaar gevangenisstraf ondergaan, om dat hij op straathoeken voor het volk zijn onschuldige liedjes zingt en dan maar weer telkens bekeurd wordt. Ik heb hem beloofd, dat hij voortaan zijn liedjes in een zaal zal zingen; hij zal gekleed zijn in dezelfde ge- van genis-boef-klceding, als waarin ik hom aantrof. Ook zal hij persoonlijk, in zijn onop gesmukte, eenvoudige taal van zijn levens loop vertellen. Le vensmiddelen vraagstuk in Duiischfanti. De gestadig voortdurende stijging van cle prijzen der levensmiddelen is in Duitschland nu zulk een zorgwekkend verschijnsel ge worden, dat de openbare meening zich krach tig gaat lucht geven, de militaire en burger lijke overheid op vele plaatsen tusschen- btide tracht te komen en de pers aan het vraagstuk ernstiger aandacht dan tot nog toe gaat wijden. De socialisten hebben ï:i den Berlijnschen gemeenteraad de volgende interpellatie inge diend: „Welke maat.egelen djenkfc het magist aats- collego te treffen tegenover <Io aanhouden de stijging van den prijs van de allernood zakelijkste levensmiddelen?" D6 „Lok.-Anz.", een blad dat men er stellig niet van verdenken zal, dat het de regeering onncolige moeilijkheden zal wil len bereiden, merkt bij dat bericht op: „Deze vraag moest nu inderdaad gesteld worden, want wij lijden sedert weken onder een sprongsgewijze stijging van de prijzen van de belangrijkste volksvoedingsmiddelen, zon der dat er van officieel© zijde krachtige maatregelen tegen genomen blijken te zijn. In de allerlaatste dagen is er wei eenige verandering waar te nemen geweest. De opperbevelhebber heeft de boterverordening uitgevaardigd, en met name zijn werkelijk „maatregelen* van het rijk aangekondigd. Feitelijk is alleen het rijk bij machte, om een beslissenden invloed op de levensmidde lenmarkt te oefenen. Maar ook de groote steden kunnen veel doen, en vermoedelijk heeft de bovenvermelde interpellatie ten ge volge gehad, dat het magistraatscollege nu met een melkverordening voor den dag komt, die, al zal zij ook de hooge melk prijzen niet terzijde kunnen stellen, toch een eventueel gebrek aan melk voor. kin deren en zieken zal verhinderen.7 Het blad geeft dan een overzicht van de nieuwe verordening. Zij bepaalt, dat het magistraaüscoilege ten behoeve van kinderen en zieken, die zich geheel of voornamelijk met melk moeten vceden, en vcor zoogende vrouwen melkkaarten zal uitgeven. Met die kaart kan men zijn dagelijksche behoefte aan meik bij een melkslijter als het ware be spreken. De melkslijter mag dergelijke aan vragen alleen afwijzen, als hij niet in staat is de vereischte hoeveelheid melk te leveren. De aflevering van de melk geschiedt tegen vertoon van de kaart en afscheuring van het strookje voor een bepaalden dag. De melkslijter mag den eigenaar van een kaart geen hoogeren prijs berekenen dan aan zijn andere klanten. Overtredingen worden met gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den of een boele tot 1500 ink. toe bestraft. Tegelijkertijd zijn onderhandelingen met de melkslijters aangeknoopt om te bewer ken, dat aan een gedeelte van do eigenaars van kaarten uo melk tegen 28 pf. per, liter geleverd zal worden. Ook de vereeni- ging van Berlijnsche melkpachters heeft voor ziekenfondsen, vereenigingen voor armen zorg, enz. melkbons beschikbaar, waar men melk voor 28 pf. den liter kan krijgen. Met behulp van de melkkaarten sielt men zich voor in de dagelijksche behoefte aan melk van ongeveer 180,000 kinderen be neden de 6 jaar te voorzien (waarvoor men alleen 123,000 L. noodig acht) en boven dien aan zieken en zoogende moeders de noodige melk te verzekeren. De prijsregeling van de boter heeft inlus- scheiï ock heel wat voeten in de aarde. Men voorziet, dat de vaststelling van een maximumprijs voor boter, ten gevolge zal hebben, dat de invoer van boter uit het buitenland zal verminderen en de schaarseh- to aan boter zich dan nog meer zal laten gevoelen. Daarom wordt op de welgestelde bevolking een bercep gedaan, om het ver bruik van boter in het belang van de min der bemiddelden te beperken. Ziehier een beschrijving in de „Yor- warts van een levensmiddelenverkoop te Berlijn, onder het hoofd Strijd om vleesch' en vet, „Het is geen overdrijving, als wij zeggen, dat in Berlijn dagelijks duizenden menschen vechten om een klein stuk vleesch of reu zel te bemachtigen. Wel wordt de strjjd niet met geweld oi' zelfs met heftige woor den gevoerd, maar is een onevenredig ver spillen van tijd en kracht, een taai volhou den in vochtig koude herfstnachten ook niet een "strijd? Zoo strijden dagelijks duizenden om voor hun goed geld een stuk vleesch: of een pond reuzel in de stedelijke verkoopu hallen te bemachtigen." Wij slaan hier een stuk betoog over om met te uitvoerig te worden. En dan verder: „Gisteren en eergisteren hebben we het leven op deze plaats (hoek Bldenaer en Thaerstrasse) gadegeslagen. Reeds op Woensdagmiddag kwamen er een groot aan tal vrouwen met het doel daar op de straat te wachten tot de hal den volgenden mor gen om 7 uur open zou gaan. Gedurende den dag verdreven politiebeambten do wach tenden. Maar in do avonduren, toen de po litie heb bijeenkomen niet meer verhinder- derde, kwamen weer honderden personen, meest vrouwen. Zij zetten zich op de mede gebrachte banken en stoeltjes aan den kant der. straat neer. Om acht uur 's avonds wa rén er verscheidene honderden en te mid dernacht waren er weer honderden bijge komen. Zjj allen verdroegen de bezwaren van een kouden, slapeloozen nacht in de open lucht en de kang op een regenbui om voor den verkoop, die slechte van 7 tot 10 uur voormiddags duurt, niet te laat te komen. „Toen de verkoophal geopend werd, be dwongen politie-agenten het al te wilde op dringen. Groepsgewijze werden zjjj toege laten!" Wij' slaan weer een stuk over en geven tot besluit nog dit: „Te half tien waren er m de hal nog 100 kooperö. Niemand werd toen verder toe gelaten. Een politie-agent, door den elach- terijbeambte geroepen om de deur te slui ten, verklaarde dat 'er buiten nog bij de' 'duizend .menschen wachtten. Dezo duizend hebben voor niets een nacht op- de gitraat doorgebracht. Toen wij naar buiten gingen tusschen cle menigte teleurge- 1 stelden kregen wij hun klachten te hoor en, wij wilden wel, dat deze het oor van den opperburgemeester bereikt hadden (deze was komen kijken). Vele vrouwen omringden ons en klaagden, dab zij reeds drie, vier nach ten achter eikaar voor de deur der verkoop hal gewacht hadden, en toch niet op tijd geweest waren om iets te koopen." Wij zullen hier maar afbreken. Carson en het Eiigclsciic Kabinet. Carson heeft in het Lagerhuis zijn ontslag neming toegelicht. Hij zeide, dat er nooit on- eenigheid of verschil van meening was ge weest in het kabinet, het Huis of het land, ten opzichte van het voeren van den oorlog- ten koste van welke offers ook, tot het be slissende resultaat bereikt zal zjjn. (Toejui chingen). En zijn afwijkende inzichten om trent de beste methoden, die gevolgd die nen te worden op de verschillende oorlogs terreinen, ten einde den oorlog tot een ge lukkig einde te brengen, waren in geesten, deele een oorzaak tot verdeeldheid gewéest. Hij was zich de moeilijkheden ten volle be wust, die voortsproten uit het feit. dat do beginselen der Britsche politiek te allen tijde in overeenstemming behooren to zijn met die van de verbondenen en zeer vaak moeten worden aangepast bij de gevoelens van neutrale landen. De nieuwe toestand op den Balkan eisch- te naar zijn meening een nauwkeurig om- sclireven, goed doordachte en krachtige po litiek van de Britsche regeering. En aange zien hij zich niet in staat achtte, in alle op zichten de politiek, die door het kabinet wcrdt goedgevonden, te onderschrijven, ge loofde hij niet, dat hij in dat kabinet nog iets anders kon zijn dan een bron voor ver deeldheid, terwijl het thans juist aan een onverdeelde, krachtige, samenstelling behoef te heeft. De ontslagneming van Carson moet op- de Britsche natie zoowel als op het parlement, gerïngen indruk hebben gemaakt. Carson was uitgesproken voorstander van den dienst plicht en tegenstander van de Balkan-expe ditie, waar overigens het geheele kabinet vóór was. De geschillen in het kabinet, etn opzichte van den dienstplicht, zullen waarschijnlijk worden vereffend door het nieuwe recruteeringsprogram. Lord Derby hoeft namelijk gisteren in Mansion House een vergadering geopend met de volle instemming van de regeering, het parlementaire recruteeringscomilé en a© ar beidersbeweging. Een pÜtsing in het kabinet wordt heel onwaarschijnlijk geacht. /Alle mi nisters zijn zrcli bewust van hun groote ver antwoordelijkheid en stellen hun beginaelc-n ten achter bijl de nationale belangen. Allen zijn het er óver eens), dat de dienstplicht vanzeif komen moet. indien het program van lord Derby, ter verkrijging van delbenoo- cligde reeruten. een mislukking zal blijken, ook voor de voortzetting van den oorlog tob een gelukkig einde, hetgeen Britannié eu de geaillïeerden zich nog steeds als het onveranderlijk einddoel voor oogen stellen. De ongesteldheid van Ascpiith wordt alge meen betreurd. Gelukkig is ze niet van ern- stigen aard. Lloyd George is tijdelijk leider van het kabinet,. Jacht op Buikboolen. Do berichtgever te IJmuicfen. van het „Hbld." schrijft: Aan do mededeelingen, onlangs in de Amerikaansche bladen verschenen over de wijzen, waarop do Engclschen zich verde digd hebben tegen de Dwitscho duikboo- ten, herinnerde mij een gesprek, dat ik had met een opvarend© van een Nederlandsch haringschip, dat hier dezer dagen binnen kwam. Dezo opvarend© deelde ons dan mede, dat hij in de vorigo week op do thuisreis naar IJmuiden niet een flink vaartje zeilen de was, toen het schip des nachts tegen iets opstootte, schijnbaar tegen een gespannen staaldraad, waardoor het vaartuig een lioh- to trilling kreeg en een paar meter werd teruggezet. Dadelijk hoorde men een signaal, veel overeenkomende met het geluid van een groote electrischo bol. Tot verbazing der opvarenden van het haringschip kwam eenigo minuten na het hooren van dit signaal ccn duikboot naar boven, weliswaar niet geheel op do water vlakte, doch even daaronder, zoodat men zijn zogwatc-r duidelijk kon onderscheiden. Deze duikboot voer geruimen tijd om -het vaartuig heen om eens poolshoogte to nemen, daar door de duisternis zeker niet voldoendo kon worden opgenomen met welk soort van vaartuig men te doen had. Ten laugen lesto verdween de duikboot toch weer in de diept o en zeilden de Hol landers onvermoeid verder onder den in druk van het vreemde avontuur en blijde zoo goed aan het raadselachtige geval ont komen te zjjn. Hiïerta en do Duitsclic Spionnen in dc Ver. Staten. De „Morning Post" verneemt uit Was hington, dat een groot© jury te New-York Edward Meloy en Franz Rintelin in staat van beschuldiging heeft gesteld, wegens knoeierij met paspoorten. Meloy is tegen borgstelling van 10.000 op vrijo voeten ge steld, doch Rintelin is, in Engeland, hetzij in de gevangenis, hetzij terechtgesteld als fcpion. Volgens een gerucht, dat to New-York de rondo doet, is Rintelin een van de lieden, dio onlangs in do Tower zijn terechtgesteld. Verscheiden© maanden hebben do autori teiten het doen en laten van Rintelin na gegaan. Dezo was van boord van een Ne- derlandetfh schip gehaald, waarop hij zicli mot een vervalscht Amerikaanseh paspoort bevond. Do beambte, die het onderzoek in de zaak- Rintelin had geleid zeide, dat dezo de ge vaarlijkste was van alle Duitsche spionnen, die in dit land werkten. Do Amerikaansche regeering «telde belang in Rintelin, omdat deze zich had beijverd om moeilijkheden te verwekken tusschen de Ver. Staten en Mexico. In de lento van het vorige jaar hadden Rintelin en Hucrta, dio toen in New-York was, in die plaats een samenkomst. Daarop begaf Huerta zich naar Texas naar het heette om naar California door te gaan. De Amerikaanseh© itegeering beschikte echter over voldoende inlichtingen, obi Huerta in hechtenis te laten nemen, en dezo voorma lige president van Mexico zal nu binnenkort terechtstaan. Rintelin, die er blijkbaar kennis van had gekreigen, dat het complot was uitgelekt, poogde naar Duitechland terug to keeren, en verschafte zich, met de hulp van Meloy, een paspoort, waarin hij als Amerikaan werd aangeduid. Op die thuisreis werd Rin telin door do Britsche autoriteiten aange houden. De Executie tc Brugge. Tegenover het station te Aalter, aan de groote lijn Brugge-Gent, staat eon welbe kende herberg, waarvan do waard algemeen geacht werd om zijn dienstvaardigheid, meldt de correspondent \an de „Tel." Onlangs kwam er bij zijn vrouw een pakje uit Brugge aan. En wat moet die vrouw wel gevoeld hebben, toen ze bij het Inwikkelen, van het papier, do kleederen van haar echt genoot, zijn costuum, zijn hoed, zijn schoe nen en enkele kleine bezit iingep, zooals zijn pijp, onder do oogen kreeg. Van haar man, die te Brugge met vijf an deren gefusilleerd was, zooals we reeds mee gedeeld hebben, ofschoon ons toen slechts twee namen bekend waren. De burger had met zijn zoon terechtgestaan. De zoon mocht naar huis terugkeeren. En toen hij angstig vroeg: „En vader", snauwde men hom toe „Zwijg!" De vader zou niet meer naar Aalter ko men. Te Aalter weet men niet, waarom de dorpsgenoot gefusiileerd werd. Voor spionage'? Welke spionnage dan? Men vertelt veel.... Zoodat een vrouw in do herberg was gekomen en tot de waardin gezegd had „Het is toch treurig, dat ik niets van mijn zoon aan het front verneem." Waarop de waardin zou geantwoord hebben „Spreek er eens met mijn man over die zat u misschien het middel bezorgen, om een brief te verzenden en er ook een te ont vangen." De vrouw moet dit aan anderen verteld hebben, zonder kwade bedoelingen, maar 't kwam ook den Duitschers ter ooron. En voor briefwisseling met soldaten werd do herber gier dan aangehouden en gefusilleerd. Maar ia dat spionnage Het verhaal wordt ook anders verteld, ofschoon de kern de zelfde blijft, en het is begrijpelijk, dat do verslagen varieeren, waar de overheid de bevolking in het duister laat. Over dio executie wordt veel gesproken. En nog jaren later zal men er over spre ken en ook vertellen, wat nu van huis tot huis en hoeve tot hoeve gaat, en bewonde ring afdwingt, dat een der gefusilleerden, do Gentenaar Achtergale, toen hij in de rij der veroordeelden, tegenover het peleton stond, uitriep „Neen, ik wil niet geblind doekt worden, ik ben niet bevreesd, nc sterf voor mijn vaderland." Dat blijfc in Vlaan deren een historii.eh woord. Burgers eu Oorlogvoering. Een Briteoh officier vertelt in de „Maneh Quardiian" van zijn avonturen. Opmerking verdient wat hij meedeelt omtrent het op treden van een zeventienjarig Franse! meisje, dat tijdens een naohtaanval dop* per had meegeholpen aan dc verzorging d'er gewonden, en dat toen eenigo Duitsohe sokerpsohuttors uit een naburig huis sohoten op het huis waarin zij d© gewonden verzorgde een revolver nam van een ge wonden officier, naar buiten ging en het achterhuis ingaande waarin de schutters zich beonden dezen beiden doodschoot. Hoe een da-ppcr meisje, de Britten Hielp, zet de „Westm. Gaz." boven het relaas uit het Manchesterscho blad. Wij herinneren er aan, dat de Duit- sobers versohillendo barbaarsche strafoefe ningen togen de burg-elijko bevolking in hot oorlogsgebied "verklaarden, door hel optreden van deze burgerlijke bevolking. KQRTE BERICHTEN. Het gemeentebestuur van DusseMorf heeft 10,000 paar klompen geschonken pan de kinderen der volksscholen, die wegens de duurte van het leder, geen schoenen kunnen koopen. De Duitsche handelsorganen hebben naar uit Kopenhagen gemeld wordt vol ledige lijsten gepubliceerd mot de namcr van Duitschers, dio zich in Engeland hebben laten naturaliseer en en ook van hen, die har Duitschklinkenden naam in een Engclschen hebben veranderd. Die lijsten worden thans naar allo Duitecho en Oostcnrijkscho han- delsinrichtrngen eu -vereenigingen en naar do Kamers van Koophandel gezonden, met het verzöek „er voov de toekomst goede no ta van te nemen. Hot kerkbestuur te Gerthe, bij Bochura, besloot het koperen dak van den toren der voor enkele jaren gebouwdo kerk, ter be schikking van het rijk tc stellen, daar dit college 't den plicht der kerkelijke gemeente aciit, vrijwillig voor het behoud van het va derland dergelijk© offers to brengen. Koning Ferdinand van Bulgarije ie :hef geworden van een Thuringscli regiment in fanterie. „A la suite" van hetzelfde regi ment is kroonprins Boris geplaatst. tr Do „Semnainie religdouse" van Bordeaux drukt een brief af van kardinaal Andrieu, dio den bisschop van Nico gelukwenxnt met zijn brochure„Frankrijk, Duitsch land cn do Katholiek© opvatting omtrent den oorlog". De kardinaal zegt in oden brief, dat men. Duitschland dient te be vechten tot het uiterste, onder den strijd kreet: „God wil bet". Het is een. kruis tocht, zegt hijdoor ons vaderland to ver dedigen, verdedigen wij ens geloof.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2