VERKOUDHEID Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. ©Ei hare bestrijding0 In do vergadering van den Gemeente raad van Schoten deed do heer Verhoog wededeeling, dat) onder de uitgaven voor dc gasfabriek 2-maal eon post vara, f 1124 voorkwam en dat bij onderzoek do boek houder beweerde het bedrag tweemaal te hebben uitbetaald, terwijl do gemeente-ont vanger verklaart, dat hij slehts ééns het geld heeft ontvangen. Do Raad benoemde een commissie van onderzoekeen rapport üal aan den Commissaris der Koningin worden gezondeu. Ter voorziening in de vacature van ds. Wempe, bij de Evang. Luth. Kerk in Den Haag is beroepen dis. A. C. Schade van "West-rum, pred. te Haarlem. Kaar men uit Assen meldt, bestaat het roornemen om do „Prov. Drentscbe en As ser Courant" om te zetten in een vrijzinnig blad. Het geschonden geheim. ,,De Stand." zegt, dat hoe-wel de open baarmaking door een persorgaan van het geheime concept der Bevred%ingsc-onimis- rio is af te keuren, een courant tegenover dergelijke zaken toch geheel anders staat dan de Kamerleden, Commissi el ede n Kamerbeambten en Landsdrukkerij-be ambten, die tot gelieinrhoudhig gebonden waren. De driestar vervolgt: „Wie do verrader was, is zonder proces adet uit te maken. En zonder meer te we ten, kan niemand zeggendat alle Kamer leden vrij uit gaan, zoodat het wel bij eon beambte moet liggen, noch er bij zworen, dat cfe beambten, om hun post niet te ver liezen, natuurlijk hier de. schuldigen niet rijn, zoodat het wel schuilen moet bij de Kamerleden. De vraag is nu ma-ar, of de rechter be voegdheid bezit, om een onderzoek in te - stellen, alle bet-rokken personen onder eedo to booren, en zoo tot uitvinding van (Tien verrader te komen. Onze juristen mogen uitmaken, of hier eenige kans op bestaat. Zoo ja, dan zouden we wel willen, dat mén doorzette om deze boosdoener aain de kaak te stellen. En moest het zijn, dab men van juridi sche zijde eenparig tot de conclusie kwam, dat zóó als hot feit er thans ligt, de tegen woordige strafwet den rechter niet tot ac tie machtigt-, (Mn is hiermede toch de vraag gerezen, of een aanvulling van onze straf wet niet onverwijld noodig is. Publicatie van wat u op officieel© wijs {bis geheim is toevertrouwd, moet niet straf feloos kunnen geschieden." Voor het kantongerecht te [Utrecht stond 'n man terecht, die in beroep was gekomen van een tegen hem bij ver stek gewezen vonnis (7 dagen hechtenis), wegens openbare dronkenschap bij herha ling. Bij de behandeling van dit appèlzaakje bleek, tot ieders groote verbazing, dat de man in' beroep kwam van een vonnis, dat bijal ondergaan had. Hij had zijn 7 dagen,al uitgezeten in het Huis van Be waring. Dat is, wat je noemt het paard achter den wagen spannen. Vermoedelijk had de man nog andere vonnissen te goed en had hij door het bosctt de boomen niet meer kunnen zien. In beroep komen van een straf, die je al ondergaan hebt-dat kennen we hier in Holland niet. De man ging naar huis met de weten schap, dat er lieelemaal niets meer aan te doen was. Schadevergoeding houden we er nog niet op na. (j»D. D.") In Friesland strijken in de laatste dagen koppels wilde ganzen neer. Zij zijn echter zóó schuw, dat het onnoodig werk is er jacht op te makenslechts bij overrompeling gelukt het soms hen te schie ten. Ka een verblijf van één of twee dagen vertrekken zij weder naar elders, vermoe delijk wegens' den' lagen waterstand. Men meldt uit W i n t e r s w ij k Onze Nimrods hebben weer een goeden dag gehad. Zij bemachtigden o.a. weer 6 reeéD, waarvan 4 door een club van 4 per sonen. Een andere club kwam thuis met -12 stuks klein wild en een ree, terwijl 4 heeren uit Nijmegen, die onder Lichten voorde jaagden, in 2 dagen 80 stuks liazen, patrijzen, fazanten, enz. onder schot- kre gen. Op hc-t oogenblik wordt voor een vollen haas 2 betaald. Tónna cl eolevan eencafé li ou der op cle Martelaarsgracht te Amsterdam is een politiehond gestolen, die met een ket ting aan den deurpost- was vastgemaakt. Gi9t je ra vond heeft te 's-G r a- venhago een felle braucl gewoed in Paré's Stoomfabriek van drops- en dessertwerken aan de Koninginnestraat, in welk gebouw vroeger de Broodbakkerij van cle Coöpera tieve Vereeniging „De Volharding" was ge vestigd. .Men veronderstelt-, dal cle brancf is ont staan op een hooizolder, gelegen aan cle achterzijde van het fabrieksgebouw. Een ambtenaar, op het kantoor werkzaam, be merkte omstreeks halfaeht door een glazen deur een lichtverschijnsel. Nagaande, waar door dit veroorzaakt werd, za,g hij dat er brand was op bedoelden zolder. Het fabriekspersoneel, dat juist even te voren weer aan den arbeid was gegaan, trachtte nog zelf het vuur te blusschen, doch do bovenverdieping stond spoedig in lichterlaaie. De brandweer was spoedig aanwezig en tast to het vuur dadelijk met kracht aan hieraan wordt toegeschreven, dat de brancl beperkt is gebleven tot het fabrieksgebouw. Voor de bewoners van cle huisjes in cle hofjes, welke het brandende gebouw als 't ware insluiten, zag het er in den beginne gevaarlijk uit. Maar vele rappe handen waren er, om clie bewoners te helpen kin deren bij verder af wonende buren in veilig heid te brengen en huisraad uit te dragen. Kiet het minst weerden zich daarbij onge veer zestig militairen uit do kantonnemen- ten aan de'Hoefkade en cle Falckstraat. Ook waren zij de brandweer behulpzaam. Tijdi'.g hacl men nog- in de machinekamer den ketel kunnen afsluiten. Door verschillende hofjes aan Hoef kade, Falckstraat en Koninginnestraat werden door de brandweer onder leiding van haar commandant, den heer Tuckermann, water stralen op den vuurpoel gericht, maar er verstreken bijna een paar uur alvorens men kon zeggen, dat de brand zoo goed als ge heel bedwongen was. De verzekerde fabriek brandde groot en- deels uit. De brandweer had een moeilijke en zware taak. Want niet alleen, dat de omgeving was gehuld in een verstikkende rook, die het uitzicht zeer bemoeilijkte, maar ook het terrein leverde moeilijkheden op, zoodat niet alleen van de straatzijde, maar ook van daken van omliggende woningen het vuur moest worden bestreden. Omstreeks elf uren konden de stoombrand- spuiten en het andete groote materiaal in rukken, maar na dien tijd bleef de brand weer toch nog werkzaam met drie stralen op de waterleiding. De militairen, die zoo flink hadden geholpen, kregen vanwege den hoofdcommirparis van politie een beloonincr in den vorm van een paar kistjes sigaren. HAZERSWOÜDE. De algemeene vergadering van „Werk verschaffing" werd gisteravond gehouden in café „Boers", onder leiding van den vice- voorzilter, dr. H. J. F. Mayer. Deze opende; de bijeenkomst met een welkomstgroet en een toepasselijk woord, waarna de heer J. yellekoop de notulen voorlas, die onder dank betuiging werden goedgekeurd. De heeren G. Maaskant, J. Boogaars en J. Vellekoop1, werden a!s bestuurders herkozen. Tot leden der commissie voor het nazien der rekenin gen, werden gekozen de heeren L. van! Vliet en A. Francken. Laatstgenoemde, hoe wel ten allen tijde zich disponibel stellende, was van oordeel, dat het zijn goede zijde zou hebben, dat ook anderen eens een blik' m cle huishouding der Vereeniging sloegen, en meende op dien grond voor de benoeming te moeten bedanken. De voorzitter was het met deze zienswijze geheel eens en béval' met warmte aan, telkens een ander persoon m die commissie te benoemen. De heeren W. H. 0. Düncker en J. H. Straathof, die tot tweemaal toe eenzelfde aantal stemmen op zich vereenigden, werden op voorstel van den penningmeester beiden benoemd, opdat de een den ander bjj ontstentenis zou kunnen vervangen. Over de middelen en wegen, ,om in den aanstaanden winter aan de werk'ooaheid te gemoet te komen, ontspon zich een geani meerd debat, waaraan de heeren Francken en Kerkvliet vooral deelnamen. Om tien uren precies werd de vergadering gesloten. De gemeentelijke vischverkoop- kan als goed geslaagd worden aangemerkt. De; tamelijk groote hoeveelheid schol en schel* visch, die aangevoerd was, ging gretig van de hand. Wegens de talrijkheid van het pu bliek kon men in liet "begin zelfs de visch niet machtig worden. Er bestaat kans, dat deze verkoop meermalen zal worden her haald. i HILLEGOM. r Kaar wij vernemen, is aan den heer A. H. Heidstra, architect alhier, de uitvoering van eenige groote werken te Hilversum op gedragen. KATWUK-AAN-ZEE. Met de s'ch'elpenvisscherrj gaat het voorzeker niet naar wensen. Van een Ioq- hend bestaan k:an thans niet gesproken wor den. De z.g. „karrelui", die zich in hoofd zaak met de uitoefening van dat bedrijf onledig houden, klagen dan ook steen en been. Als hoofdoorzaak w-ordt aangevoerd, 'dat het debiet belangrijk minder is dan vroeger. De bijzondere tijdsomstandigheden spelen daarin wel een groote rol. Meldden wtf onlangs, dat het „boot volk," dat ter versche viscbvangst gaat, slechts besommingen maakte van f25 af 30, daarin is een belangrijke verandering ten goede gekomen. De besommingen, die thans gemaakt worden, varieer en tusschen f 60 f70, of bijna ruim de helft meer. SASSENHEIM. Tot plaatselijk correspondent der inter communale arbeidsbemiddeling is voor deze. gemeente benoemd de heer A. L. Verhoog, gemeente-opzichter alhier. Zoowel werkge vers als werknemers kunnen van dit bureau gebruik maken, dat uitgaat van de Neder- iandsche Arbeidsbeurs, voor deze gemeente* district Leiden. VOORSCHOTEN. De voorzitter, de heer E. Vernède, opende de vergadering van JVHet Groene Kruis" met een woord van welkom aan a£- len, in 'b bijzonder aan den pastoor. Üit heit jaarverslag 1914 blijkt-, dat op 1 Jam 1914 do Aid. 652 leden telde, welk aantal in de<n loop van het jaar steeg tot 6~78. Voor het nazien der rekeningen Ï914 en 1915 werden benoemd de heeren De Graaf, De Nobel en Broers. De penningmeester, de heer Van der Gies- sen, leest voor de rekening 1914, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 824.331. Er is een batig saldo van f 86.641. De rekening van de onder af d. Tuberculo sebestrijding bedraagt f 173.30, die van de onderafd. Kinderherstelling- cn Vakantie kolonies f 136.321 en die van de linnenkast ten dienste der Wijkverpleging sluit met een batig slot van f 416.651. Van de rentelooze leening waren nog 8 aandeelen over, die dus niet behoeven te worden uitgeloot. De geheele schuld op 't magazijn is nu afgelost en het bestuur stelt zich voor de artikelen in 't magazijn nu eens terdege na te zien. De begroeting over 1916 bedraagt in ont vangsten en uitgaven f 650. De voorz. zegt-, dat het nog altijd een vrome wensch van het bestuur is een betere berging te krijgen voor de verplegingsarli- kelen, liefst door een eigen gebouwtje. Aan de orde is thans de verkiezing van twee bestuursleden, n.l. één wegens perio dieke aftreding van mej. Ohlmann en één wegt)us vertrek van den heer Beukers. Gekozen worden mej. Ohlmann en de heer Th. Bekkers, rector van „Bijdorp", resp. met £9 en 30 van de 31 uitgebrachte stom men. De beschrijvingsbrief van de Alg. Verg. geeft geen aanleiding tot bijzondere bespre kingen de benoeming van één afgevaardig de, zal, op voorstel van den heer Rutten, aan het bestuur worden overgelaten. De voorz. deelt mede, dat de Protestant- sclie Wijkverpleging is opgeheven wegens fi nancieel© moeilijkheden en omdat de kosten te groot waren voor het kleine arbeidsveld. Do R.-K. zuster werkt uitsluitend voor de R.-K. Daar vooral van cle zijde der docto ren liet gemis van cle zuster werd gevoeld, moet men trachten op een of andere ma nier in die behoefte te voorzien. Ku is inge komen een aanbod van de R.-K. om een tweede R.-K. zuster aan te stellen, zooclat deze twee cle gansche wijkverpleging onder Roomschcn en Protestanten kunnen in han den nemen. Do kosten daarvoor zijn veel minder dan voor een Protestantsche. Dr. Fransen doet de medecleeling van zijn pogingen om te bewerken dat de zuster van „Kieuw-Voordorp" in de wijkverpleging zou werkzaam zijn maar 't bestuur voncl geen termen voor samenwerking met „Het Groene Kruis". Hij wenschte echter te vra- Jgcn of er bij de leden ook principieele be zwaren zijn tegen twee R.-K. wijkzusters. Ka eenige besprekingen, waaruit bleek, dab de leden cle zaak nog niet goed had den kunnen overdenken, omdat zij niet op do agenda stond, werd besloten binnenkort een vergadering te beleggen, waarin men de zaak in den breede kon bespreken en wel licht tot een resultaat kon komen, waarop heb bestuur kon voortbouwen. Op een vraag van een der aanwezigen, waarom de R.-K. wijkzuster wèl altijd werk heeft en voor de Protest, zuster het werk te weinig was, antwoordt- dr. Fransen, dati het misschien wel toevallig is, maar dat de ondervinding geleerd heeft, dat hier het aantal zieken onder de Katholieken groo- ter is, dan onder de Ked.-Hcrv., zoodat de ze weinig van de zuster profiteeren terwijl de Geref. weer meer zieken te behandelen hadden. WARMOND. Jn den nacht- zijn alhier van den ar beider C. Mesk'ers 17 stuks konijnen ont vreemd. Bij onderzoek bleek, d'at een h'ond1 de dief en moordenaar der arme beesten is geweest. BUITENLANDSGHE BERIGHTEN. De Benoeming van Nieuwe Kardinalen. Uit Rome wordt gemeld, dat, in afwijking van het eerste besluit van den Paus, om' ge durende den oorlog geen nieuwe kardinalen te benoemen, het consistorie toch zal worden gehouden, daar het zeventig leden moet tellen en tegenwoordig slechts uit 55 kar dinalen bestaat. Men verwacht, tegen Jiet einde van dit jaar een consistorie, waarop! Zeven of a'eht' kardinalen zullen worden be- .noemd. Dc Doodstraf in Zwitserland Do thans te Rapperswil vergaderende commissie van deskundigen voor het cedge- nootsohappelijk strafrecht heeft het z.g. Lu- zerner Kompromis Z aangaande de dood straf (art. 359) aangenomen. Een voorstel om het artikel te schrappen en aldus de toepassing van de doodstraf onmogelijk te maken, werd met- 11 tegen 10 stemmen ver worpen. Door het compromis van Luzern wordt de doodstraf welisiwaar slechts subsidiair in gevoerd, d.w.z., de kantohs hebben het recht een van moord beschuldigd persoon in plaats van met levenslange tuchthuisstraf, ook (tevens*) met doodutraf te bedreigen. Voorts kunnen de kantonale autoriteiten 't. begenadigingsrecht uitoefenen. Een voorstel om dit recht bij alle doodvonnissen althans in een hand te leggen en bij de Bondsverga dering te deen berusten, werd eveneens ver worpen. De Zwitsersche staatscommissie voor het strafrecht heeft- zich met 16 tegen 6 stem men tegen opneming van de doodstraf in het -strafrecht verklaard. In meer dan vijftig wijken van Londen is, door de bemoeiingen van den bond van vervroegde winkelsluiting, de 8 uur-sluiting ingevoerd. Het voorstel tot wijziging van de grondwet van den Koord-Amerikaanschen staat New Jersey teneinde vrouwenkiesrecht in te voeren, is door de kiezers met een meerderheid van tusschen 50 en 60 duizend verworpen. Zooals men weet, heeft presi dent Wilson, clic als particulier aan de stem ming deelnam, voor gestemd. KUNST, LETTEREN, ENZ. Onze artisten op de fISrrt. Het succes van de Hollandsclie film „Ko ningin Elisabeth's dochter", die in de „Union Bioscoop" le Amsterdam wordt gegeven^ krijgt den omvang van een ware tooneel- tiioml. Avond aan avond is de zaal uitver kocht en dan kunnen telkens nog honderden personen niet binnen. Een dezer dagen zal de 25ste voorstelling gegeven worden, waar bij dan de spelers, met mevrouw Julia Cuy- pers aan 't hoofd, in levenden lijve zullen worden gehuldigd. Gedenkteeken voor de Marissen. Een comité, van hetwelk de heer F. P. ter Meulen voorzitter en de heer F. Jansen secretaris is, wenscht toestemming van de gemeente te verkrijgen, om een gedenktee ken voor Jacob en Willem Maris op te rich- ten in liet plantsoen langs de Noordoost zijde van de Carnegielaan. ongeveer tegen over de Tobias Asserlaan te 's-Gravenliage en dat gedenkteeken vervolgens aan de ge meente in eigendom over te dragen. Gemeld comité heeft aan B. en W. doen toekomen een viertal fotografieën, betref fende het door den beeldhouwer Oh. van Wijk vervaardigde ontwerp van het gedenk teeken, welke fotografieën aan den Raad overgelegd worden, vergezeld van een teeke- ning, vyaarop dé bedoelde plaats langs de Carnegielaan is aangeduid. B. en WL zgn van gevoelen, dat termen bestaan, om vergunning te verleenen voor hot oprichten van het gedenkteeken op de bedoelde plaats, en om het gedenkteeken, na' de oprichting, ten behoeve van de ge meente in eigendom over te nemen, waartoe zij een voorstel aan den gemeenteraad ter goedkeuring hebben aangeboden. RECLAMES, 40 cents per regel. De tijd nadert, dat men allerwegé hoes tende en proestende menschen ontmoet. Ik ben verkouden, zoo hooren wij'. In een ge neeskundig werk lazen wij eens een hoofd stuk „Verkoudheid", waarin de schrijver aanving met te zeggen: verkoudheid is een ongesteldheid, die zeer dikwijls met den dood eindigt, zeer zeker heeft menigeen de bit tere gevolgen van een zoogenaamde ver koudheid moeten ondervinden. Kouvatten kan in het begin zoo onschuldig lijken, de oogen zin 'savonds wat waterig of tranig, men voelt wat prikkeling in de keel, men hoest \vat en is wat gloeierig <en voelt zich' over, het geheel erg onaangenaam. liet duurt sonVs zeer lang eer er eenige verbetering komt 'en in het gunstigste geval nemen al die; onaangenaamheden langzamerliand in lievig heid af en wordt men weer beter om zeer dikwijls weder spoedig daarop opnieuw ver kouden te worden. De verschillende ernstige ongesteldheden 'die uit verkoudheid kunnen voortkomen zijn zeer groot; hoogst ernstig wordt het als do slijmvliezen gaan omsteken en bronchitis, longontsteking of pleuris kunnen het gevolg zijn. De arts heeft dan veel beleid en om zichtigheid in acht te nemen om de zieke op de juiste wijze te behandelen. Gezien dus1 het gevaar, waaraan men zich blootstelt door een verkoudheid, te verwaar- Joozen, is liet voor ieder zaak, gewone ge vallen van verkoudheid onmiddellijk te be strijden. Een krachtig middel hiertoe is de bekende Abdijsiroop, die de verkoudheid dik wijls zelfs in één nacht geneest, waardoor het lichaam een beteren weerstand krijgt en men voor liet vervolg niet zoo dadelijk vat baar is. De Abdijsiroop lost de vastziitende slijni op en doet deze pijnloos loskomen, waar mede tegelijk de ziektekiemen worden ver wijderd. De hoest bedaart dan, de borstbc- nauwdheid vermindert of verdwijnt, waar door de nachtrust weder ongestoord zalkun- !nen zijn. De Abdijsiroop wordt Üan ook! door velen geroemd bij Asthma, Bronchitis, Influenza; hees'chheid, keelpijn, slijm- en kinkhoest en- mag in géén huishouding ont breken. 1B56 '56 genheid hebt gesteld dio te toonen. Daarin zit het vriendelijke. Het heeft do wereld anders voor mij gemaakt en mij tot een anderen man. Als iemand mij verleden- winter had voorspeld, dat ik den geheelen zomer in de stad zou blijven om een crimi neel geval uit te werken ,,U hadt dat ook niet moeten doen. Ik had gewild, dat u zooals gewoonlijk de stad uitging. „En jou hier laten?" „Daar zou ik niets om gegeven hebben zoolang mr. Wayne rkoos te blijven. Het ia zoo moeilijk voor hem om zich ergens anders te bewegen dan waar hij gewend is. New-York is in den zomer niet zoo kwaad als men mij heeft willen wijsmaken"., „Dat héb ik ook ondervonden. Voor mij is het een zeer gelukkige tijd geweest. Maar mogelijk waren onze redenen verschillend". Zij dacht een oogenblik na, voordat zij de volgend© woorden sjmak. Ik geloof, dat onze redenen dezelfde waren. De zachte stem, de eenvoudige woorden, dö beteekenis, die er in en achter lag, de den hem beven. Misschien begon hij op dat oogenblik den waren aard der gevende en ontvangende liefde duidelijker te beseffen, „Dat kunnen ze, dunkt, me, niet zijn",- waagdo bij op té merken, in dé hoop, dat zij iets meer zou zeggenmaar zij ant woordde niet. Alles wel beschouwd, dacht hij, toen zij hun wandeling min of meer zwijgend voort zetten, zouden to veel woorden slechts het geluk van het oogenblik bederven. Het was bijna ook een oven groot genoegon het be loofde land van verre to' aanschouwen als het binnen to gaan' vooral wanneer, zoo als nu, Kern te kennen werd gegeven, dat dë melk en honig hem wachtten. XXI. Het was in het midden van .October, toen Evie uit Lenox schreef, dat zij in de stad wildo komen om Ford bij zijn aankomst te verwelkomen, en Miriam vroeg ofi zij haar voor een paar nachten logies kon verlee- nen. Do Grants bleven buiten en miss Jar rott had het huis in Seventy-second street weer voor den winter ingehuurd. Ku zij, Evie, echter alleen te New-York kwam, gaf zij er voor het oogenblik de voorkeur aan Miriams' gast te zijn, Om de waarheid te zeggen, ik ben dood op", schreef zij vertrouwelijk, en jij moet mij helpen om eenig licht te zien in den verwarden chaos van iedere op- en aanmer king. Tante Queenie is geheel ten opzichte van Herbert Strange veranderd, in navol ging van oom Jarrott. Ik kan dat niet heel trouw vinden. Mij dunkt, het is niet zooals het behoort iemand zoo maar te laten schieten, Ik zou het niet doen, omdat een ander mij daartce dwong, al was hij ook tienmaal mijn broeder. Ik ben van plaa Herbert zoo trouw to blijven als ik kan. Kiet, dat hij mij dat heel gemakkelijk maakt', nu hij totaal gebroken heeft met oom Jarrott, en dat lijkt mij het dwaaste, wat hij doen kon. Ik zal nu zeker niet mijn uitzet' van tante Helena krijgen. Ik begrijp niet, waar het nog-hoen moet met ons al len. Iedereen is zoo' vreemd en men maakt toéspelingien op dingen, die men niet recht uit durft zeggen alsof er iets geheimzinnigs is Ik' wou, dat ik er met Billy oversprekeii kon. Maar dat gaat natuurlijk' niet, zooals de zaken nu staan. En nu ik over Billy spreek', verbeeld je, die rijko mr. Bird jé herinnert jo' Zeker nog wel, dat ik jé Verleden' "winter van hem' heb' verteld -*■ heeft mij ten huwelijk gevraagd. Stel je eens voorIk ben vergeten hoeveel hij in 't jaar heeft aan inkomen, maar het moet ontzettend zijn. Natuurlijk heb ik gezegd, dat ik hem nog geen definitief antwoord kon geven, maar als hij dat dadelijk ver langde, dan zou het een „neen" moeten wezen. Hij zei, dat hij er niet opstond dat hij liever wilde wachten, totdat ik al den tijd zou geh^d hebben een besluit te nemen, als ik hem maar niet aan 't lijntje hield. Ik zei, dat ik hem nergens aan zou houden en het geheel zijn eigen wil was als hij aan 't lijntje werd gehouden. Ik go- loof, dat hij mij geestig vond, cn hij zei dan ook, dat hij verkoos te wachten. Wij lieten hot daarbij, wat ook 't verstandigst v/as ofschoon ik moet zeggen, dat, als hij meent, dat ik ter wille van zijn geld onder scheid zou maken tusschen hem en d© an deren, mij dat niet van hem zou aanstaan. Ik geef niets om gold, ofschoon die lieve mama het nog hoopte te beleven, dat ik een rijk huwelijk deed. Zij heeft dat niet beleefd, die arme lieveling, maar dat ié geen reden, waarom ik niet zou trachten haar wensch to vervullen. Maar om liet even, ik blijf Herbert zoo lang mogelijk trouw, en dus kun jo mij den negen-en- twlntigsten verwachten". Als er veel in dezen brief was, wat Mi riam's bezorgdheid opwekte, 'dan was hot toch niet do gedachte; dat Evié val soli je gens Ford zou kunnen zijn en hem daardoor verdriet veroorzaken, wat haar het meest verontrustte. Haar hart kromp ineen, toen zij zich' de mogelijkheid voorstelde, dat Nor- rie Ford weer vrij zou worden. Zij liad haar k'raeht zoodanig geput uit' den wensch weer dé plannen uitvoerbaar to maken, dl© zij had verijdeld, dat die Kaar bij hot ver vallen van die beweegreden begaf. Maar erger dan dit was de wetenschap, dat, of schoon zij uit haar hart al haar verlangens had trachten te verbannen, dat maar opper vlakkig was geschied. En meer uit verlan gen zekerheid te verkrijgen dan om mee te deelen, las zij Conquest op clen avond van zijn terugkomst uit Omaha gedeelten uit Evic's brief voor. Hij was gekomen, om haar op do hoogto tc brengen van zijn wel geslaagde reis. Dat hij goed nieuws bracht, stond op zijn gelaat to lezen, toen hij do kamer binnenkwam, en, bijna bevreesd dat- te hooren, had zij dadelijk van haar be zorgdheid omtrent Evie gerept. „Zij wil hem den bons geven, dat is ze- kor", kwam Conquest tot do slotsom; ter wijl Miriam demet een flinke hand ge schreven velletjes 'dichtvouwde. „Je be hoeft volstrekt niet over haar te tobben. Miss Evie weet haar weg evengoed te vin den als een honingbij. Zij zal wel goed voor zichzelf zorgen, wat zij overigens ook moge doen. Kom nu!" „Ik denk' daar niet zoozeer aan als wel, dat zjj haar plicht moet doen". „Plicht, poepoe! Dat soort wezentjes kent geen plicht, dio maken daarop geen aan spraak. Evie is het grootste mengelmoes van onbetrouwbare opwellingen en sluwe berekeningen, dat men in Now-York kan vindon. Zij zal die beide Hoedanigheden met volkomen ongevoeligheid aanwenden en toch op zoo'n manier, dat zelfs haar be- scKermeng'el niet weet, wat er eigenlijk op haar valt aan te merken". „Maar 'zij1 moet nu toch' met mt. Ford trouwen." Hijl was te "zeer vervuld van zijn aandeel inJ de 'zaak, om op te mérken, dat zij die bVwering mét 'dë heftigheid van een kreet uitsprak. Hij- stelde geen belang- in de lief-f 'dezaken van een ander, zijn-eigene hielden hem daarvoor te veel bezig. „Je zou evengoed tegen een zwaluw kun-, nen zeggen, dat zij nu naar een ander land moei trekken," zei hrj lachend. „Ford zal het voelen, daaraan twijfel ik niet; maar wij zullen het hem zooveel mogelijk vergoeden. .Wij zullen hem er doorhalen." Haar bezorgdheid werd voor een oogen blik in een andere richting geleid. „Wjl dat zeggen, dat Amalia Graham u iets heeft verteld?" „Zij heeft ons alles vertéld. Ik dacht wél, dat zg dat zou doen. Ik voel mij niet ver antwoord je de bijzonderheden mee te dee len eer die openbaar gemaakt worden op den juisten tijd en op de juiste plaats, maar ik zie er geen bezwaar in je mee te deeieny dat ik het met mijn analyses omtrent den zielstoestand van de oude vrouw niet zoo mis had. Er bestaat nu geen twijfel meer. iWjj halen hem er door. En hij ïs het yy.aard." Deze laatste woorden, die met zooveel oprechtheid werden gezegd, verrasten haar in die mate, dat de druk op haar hart jich plotseling in een nevel van tranen oploste. Tranen waren bij haar iets zeldzaams en brachten haar zelden verlichting. Z\j vond) het dan ook zeer onaangenaam, dat Conquest 'die opmerkte, maar haar poging om ze, terug te dringen, deed ze des te sneller vloeien. Zij zag, dat hij' haar met een zekere sym pathieke nieuwsgierigheid beschouwde, en op zjjn beurt ©enigszins verwonderd was over deze onverwachte ontroering, waarvan hq de Oorzaak trachtte te raden. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10