FEUILLETON. Vragers ers Antwoorden. B© wiM© Olijf. boordt, dat zulks vermoedelijk Diet de be doeling waf». B. en W.. stellen hierop voor de reke ning vast te stellen in ontvangst op 81.490.70$, in uitgaaf op 66.713.23$, en dus met een batig saldo van 14.777.43. Aldus wordt besloten, Hierop worden opgewijzigd vastgesteld, de broodverordening en die op de open bare! vermakelijkheden, zooals zij in ue vo rige vergadering ter tafel geweest zijn. Verder worden goedgekeurd een wijzi ging der begrooting 1015 to bedragen f 1540 en af- en overschrijving op dio begrooting ad 261.53. Vastgesteld worden de navolgende be- grootingen 1916: van het Burgerlijk Armbestuur van Alke made' met een totaal bedrag van f 56.24$, van bet Bestuur der Gemeene Armen van Rijp wetering met een totaal bedrag van f 3279.25 en dat van het Armbestuur van de Vrije en Lago Boekhorst met een totaal bedrag van i 855. De Voorzit/ter voegt hieraan toe, dat hij nog niet geslaagd is in zijn pogen om de verscHillendei armbesturen onder één be stuur te krijgen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd wijk Oude wetering, vac. Van Kalken, de heer D. Meij er. wijk Roelof arendsveen, vac. Hendrix, de heer Zwarte^ee. B. en W. deelen verder mede, dat zij voor nemens zijn ondershandsch aan te besteden den verbouw van schoollokalen te Nieuwe- wetering, raming f 365; den verbouw van schoollokalen te Rijpwetering, raming f 540 en deD verbouw der schoolwoning te Nieu- wewetoringj, raming 340. De Voorzitter meent echter dat deze laa/tato raming wel met f 150 verhoogd zal moeten worden, daar alle vloeren door champingnon aangetast zijn. De heer Straat hof raadt in dat geval ongeprepareerd zout fijan, dat deze plant zeker doodt. De heer ^trijk heeft gehoord, dat een en ander al gegund is. Is dat zoo, dan is geen aanbesteding noodig. Daar komt spr. te gen op. Deze zaak zal verder in besloten zitting behandeld worden. 'n Voorstel om den grond voor kabelhuis jes aan Leiden in erfpacht te geven, wordt aangehouden. De Raad begeeft zich hierop in comité. Na heropening der vergadering stelt de Voorzitter vo^* aan den wegwerker Van Haastrecht een gratificatie toe to kennen van f 25. Aldujj besloten. Eveneens wordt goedgekeurd het onders handsch aanbesteden van de schoollokalen en het schoolhuis to Nieuwowetering. Va&kgeeteld worden de staten van restan ten cn oninbare posten wegens plaatselijke Delafetingon over 1912, 1913 en 1914. Reclames hoofd, omslag worden aangehou den tot de volgende vergadering. Bij do rondvraag vestigt de heer Straat hof de aandacht op de in- en uitschakeling Nieu wow ©tering, nu het schoolhoofd gaat vertrekken. De Voorzitter zegt, dat daar reeds voor gezorgd is. De heer Bonda dringt aan op spoed mot het benoemen van een schoolhoofd te Nieu- vrewetering. Do Voorzitter zegt dat or 9 sollicitanten zijn en er spoed betracht zal worden. De heer Bonda wijst er verder op, dat de school to Kaag thans geleid wordt door één onderwijzeres. De Voorzitter licht dit toe. Eere-t waren er twee onderwijzeresgen. Eén werd er ziek en juist toen er een vervangster zou komen, kwam de zieke hersteld terug. Nu is ech ter do andcro weer ziek. Al driemaal is ge- probedi'd den heer Klees uit den militairen dienst to krijgen, doch de schoolopziener durfde geen verklaring te geven dat de heer Kleeo meer noodig was in school dan bij de artillerie. Besloten wordt nog eens den poging te wagen om den heer Klees terug to Krijgen bij den minister van Binnenlandsche ZakcD. Nadat den heer Bonda nog is toegezegd een staat van de schulden der gemeente en de terugbetaling daarop, wordt de vergade ring gesloten. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. .Voorzitterde burgemeester. Afwezigde heer N. Breedijk. Een verzoek is ingekomen van den heer P. Timmers, om afschrijving van belasting wegens vertrek uit dg gemeente. Een gq- lijkstrekkend verzoek kwam in van den heer Westra. De Voorzitter stelt voor genoemde ver zoeken in te willigen. De Raad gaat hier mee accoord. Als punt 2 komt aan de orde: Verzoek va-n B. en W. aan den Raad om mach tiging i/Di over te gaap tot het verkoopen van twee boomen in de Leidsohe Buurt. (De heer Breedijk komt ter vergadering). De boomen staan op het schoolplein en zijn te hoog opgeschoten, waarom B. en W. deze wenschen gerooid te zien en vervan gen door andere. Aldus besloten. Vaststelling gemeentebegrooting 191G. De Voorzitter vraagt of iemand mis schien algemeene beschouwingen wenseht te houden. De heer Boon wenseht van de gelegen heid, hem geboden, gebruik te maken, om enkele dingen in het midden te brengen. Spr. begint met aan de hand der begroo ting, te constateeren, dat de gemeente in bloeienden toestand verkeert. Dat de ge- meeqte-financién zóó zijn, dat een som van 1200 op den post onvoorziene uit gaven kan gezet worden, vervult Ham met blijdschap. Menige gemeente zal hier ja- loersch op zijn. Vele gemeenten, hebben een hooger percent dan de onze. Dab is een verblijdend teeken. Toch, aan de an dere zijde, lijdt Oegstgeest, doordat de zaak „annexatie" nog steeds de gemeen te bedreigt. Met recht hebben de inwo ners geprotesteerd. Zou Leiden op billij ke gronden een gedeelte willen annexee- ren, het zou misschien gaan, maar Leidens motieven houden allerminst steek. Wij heb ben ook een uifebreidings plan, dat klinkt als een klok. Toe te juichen is het daar om, dat twee nummers in de begrooting er op wijzen, dat Oegstgeest zorgt voor de gemeente, en spr. vindt het een ver blijdend teeken, dat toch de Bloemlust- straat en de Rijnsburgerweg door onze gemeente in orde zullen gemaakt worden. Voorts vvensckte spr. nog iets in het mid den te brengen omtrent de sclioolgeldheffing op de openbare scholen. Waar er in onze •gemeente zooveel voorstanders zijn van het bijzonder onderwijs, wenseht hij deze kwes tie nader te bezien. Zij moeten zorgen voor eigen scholen, de gemeente zorgt voor de openbare. De bijzondere zijn stiefmoederlijk bedeeld; daarom vraagt een zeker deel den Raad^ een andere schoolgeldheffing. Er zijn ouders, die meer schoolgeld kunnen betalen, terwjjl anderen dit niet kunnen doen. Daarom vindt spr. het 'een kwestie van recht een meer billijke heffing in het leven te roepen, opdat wie meer kan betalen, ook meer be taalt. Daarom heeft hij indertijd een rege ling voorgesteld in verband met de inkom sten. Eveneens betreurt spr. het stelsel van toeslag van schoolgeld aan ouders, wier kin deren in Leiden M. 0. genieten. Zoodoende gééft de gemeente een vaste suppletie aan ménsclien, die het wel kunnen betalen. Ten slotte brengt spr. hulde aan B. en W. voor het goede beheer en den goeden gang van zaken. De heer Bakker, die op verzoek van den Voorz. kort zal zijn, wenseht enkele punten tö bespreken over hetgeen de heer Boon in het midden brengt. Hij stemt gaarne in mei de hulde, toegebracht aan B. en W. Daar het de plicht is van, het gemeentebe stuur zorg te dragen voor het openbaar onduwjjs, brengt spr. hulde aan B. en W. veer de goede zorg, besleed aan het openbaar L. 0. en het M. 0., voor do wijze, waarop ze het onderwijs behartigen. De Voorzitter sluit de algemeene beschou wingen en leest het rapport voor van de be- gröc tingscommissie. Op de begrooting is uitgetrokken f75 voor een gratificatie aan den eersten ambtenaar, ter Secretarie, en f50 voor den IweedeD, \\s gens bewezen extra-diensten. Br' den post politie zegt de heer Lubbe, dal hij de bezoldiging van de politiebeamb ten te laag vindt. Spr. geeft B. en W. in dio van den kapitein, die wee*, dat hijvzijn schip heeft gered, ofschoon zijn eigen wónl noodlottig is. overweging een voorstel te doen om de sala rissen met f50 te verhoogen of een duurte- toeslag toe te kennen. Bi) het artikel' onderwas, verklaart de heer Lubbe, dat hij het niet in het belang van de gemeente acht, dat een toeslag wordt ge geven op het schoolgeld! van de leerlingen uit Oegstgeest, die te Leiden gebruik m£^ ken van het M. O. De begrooting wordt hierna vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 41840.69t Vervolgens wordt een wijziging gebracht in de verordening op de jaarwedden van de onderwijzers. In geval van mobilisatie zai aan de onderwijzers, die dienen bene den den rang, van onderofficier, de helft fcnl ajan onderwijzers, die boven dien rang dienen, een vierde van hun salaris worden toegekend. Bij gewone herhalingsoefeningen zullen de onderwijzers in het genot van verlof wor den gesteld, met behoud van salaris. Nog wordt aangenomen een voorstel van B. en W. om een subsidie van f75 te ver- leenen voor de plaatsing van e6n lam kind in de Adriaanstichting te Rotterdam. Niéts meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND-OMSTREKEN. ALKEMADE. Geboren: MaUheas Johan nes, Z. van W. van der Veer en M. M. Wee8eling. Alida Jozepha Margaretha, D. van J. A. P. Picard en A. M. Mescher. Ondertrouwd: H. F. Bung. 31 j., en J. M. Weeselman. 26 J. Getrouwd: L. Hogenboom, 22 j., en A. Heemslterlr, 21 j. ALPIIEN. Bevallen: T. Simmeiman geb. Wolvers, D. M. Kruij8 geb. Doeland, D. en Z. P. J. Beetman geb. Poot, Z. H. Bogaards geb. Konsink, Z. M. Boot geb. Van Egmond, Z. M. P. Veltman geb. Valk. D. E. van Zuij- len geb. Vergeer, D. O. Duits geb. Koolcnbcrg. Z. O. Koopman geb. Kranenburg, Z. T. E. Hofland geb. Moei, D. J. dc Wit geb. Balvert. Z. J. van Arliel geb. Vonk, 7 N. Hogervoret geb. Bouthoorn, Z. Overleden: J. H. Nieuweri, jm. 5 j, D. B. P. Goijkema, jm. 7 m. AARLANDERVEEN. Bevallen: D. Ro denburg. geb. Otto, Z. F. Meijer geb. Verzaal, Z. G. van Soest geb. Zaal D N. Batavier geb. Meniet, Z. M. Konwenberg geb. Staffelen, levenl. Z. Overloden: Jacob van Leeuwen, 58 1. echt?. van G. Verdel. BODEGRAVEN. Bevallen: B. T. Kouwen- hoven geb. Loderus, D. K. den Dikken geb. Blonk, D. F. Stellingwerf geb. Boersmc, D. BOSKOOP. Geboren: Cornelia Pieler, Z. van A. Driesprong en O. Vermen]. Pleter, Z. van A. den Boer en 0. van Oosterom Dirk, Z. van K. L. Ellerbroek en M. Strijdhorst. Heimanus Bernardua Johannes. Z van C. Th. Stolker en A. J. S. Ronde. Gerardus Jacobus, Z. van O. J. Kuijf en W. A. Vergeer. Jacob Pieter, Z. van W. O. Hage en W. J. A. Begeer. Maria, D. van J. van Wijk en R. Nuiver. Overleden: Gijsbertus Guldemond, 55 j., wed. van J. Ie Grand. Plc-untje van Eijlr. 32 J. Gehuwd: J. D. A. van Twisk, 25 j., en A. M. Goudkade, 21 j. BOSKOOP. Getrouwd: K. Gorjag, 27 J., en H. v. d. 'Water, 24 j. KATWIJK. Geboren: Pieter. Z. van A. Hartevelt en E. v. d. Plas. Jan, Z. van A. v. d. Plas en W. Verdoee. Geertje, D. van 0. v. Duijvenvoordo en N. v. Dijk. Jacoba, D. van J. v. Duijn en J. van Duijn. Jannetje, D. van M. Plug en D. van Dijk. Arie, Z. van R. Ros en A. den Haas. Anna, D. v(in M. Nijgh en A. do Best. Machiel. Z. van M v. d. Plas en A. J Nijgh. Nicolaas, Z. van T. v. Rhijn cn A. Peernan. Alïda Jacoba, B. van W. Groen en A. v. Duijvenvoorde. Adriana Joliannr, D. van O. A. Veltkamp en W. O. v. Dijk. Trijntje, D. van J. Varkevissei' en I£. v. d. Bent. Arie, Z. van .T. Parlevliel en M. Ouwehand. Johannes Arend, Z. van G. de Best en N v. 0. Marei. Overleden: Jacob v. d. Heijl, 7 j., Z. van A. v. d. lleijl en N. Vlieland- Ondertrouwd: C. v. Duijvenbode, jm., en J. W. Groen, jd. A. de Visser en 0. Peru sum, jd. LEIDERDORP. Geboren: Johanna Wil- helmina, D. van M. van der Zeijden en E. W. Koedam. Willem Frederik, Z. van J. Blansjaar en J. van Rossen. Gehuwd: A. Janssen, alhier, en A. M. W. Hakker, toOegstgeest. Overleden: Gcrritje Langelaan, 66 j. LIS8B. Geboren: Cor-nelis, Z. van M v. d. Beep cu H. Heemskerk. Theodorus Jacobus, Z. van J. Mesman en A. M. W. van der Hulst. Arendje, D. van B. Visser en O. Faas. Jaco bus Gerardus, Z. van G. Schilder en W. Bakker. Tennis Hendrikus, Z. van T. de Lange en H. van der Jagt. Ondertrouwd: R. Kok en A. 0- Segera G. Trorrip en C. Leloux. A. Reiehwein en A. Klos. O v e rieden: Bernardus Joannes Klekamp, 67 j. Cornelis Johannc-s Maria Berbee. 3 w. NOORDWIJK. Geboren: August inus Pe trus, Z. van Jac Alleman en G. Stelling Leendert. Z. van A. van Bcclen en P. van Boe len. Maarten, Z. van G. van der Wiel en J. Klinkenberg. Ondertrouwd: Nicolaas Smit, 26 j., en j Catharina Móurits, 26 j. waar do meesten van hen, met vele jaren later, tevergeefs een terrein zochten te krij gen. Mét het bouwen van zijn huis nam hij ook den tijdhij liet zijn vrienden om hem heen proeven nemen, terwijl hij de groote kunst bestudeerde van „hoe het met te doen.'' Een van zijn buren liet een Vlaamsch kasteel verrijzen, een ander een Florcntijnsch pa- lazzo en een derde een Fransch hotelmaar zijn stuk grond bleef een woestenij. Einde lijk zette hij een sobere, fraaie woning in een stijl, dio de bescheiden voorbijgangers goed keurend noemden„mooi, eenvoudig Ame- rikaansch", maar- waarbij men was uitge gaan van den Goorgiaamschen bouwtrant Hij had het instinct voor wat uit den bo dem ontspringt. Om die reden deinsde hij niet terug voor een herhaling van den vroe- geren Victoriaanschen stijl in de decoratie de eerste in hét moderne, welgestelde New-York en dezelfde smaak deed hem zich Bepalen tot het Amerikaansehe in de kunst. Terwijl buurman Smith pronkte met zijn Gacnsborougks en buurman Jones met zijn Rousseau's of Danbigny's, pikte Conquest kalm hier en daar iets op altijd onder uit stekenden raad dien geen kunsthandelaar had kunnen geven, omdat- die uit een ate lier in Twenty third Street kwam. Aan zijn muren opgehangen maakte het dan dat veel gewenschto effect „alsof het er altijd had gehangen". Hij was geen chauvinist en even min koesterde hij eeuige sympathie voor het onverdraagzame patriottisme Hij hield slechts van alles, wat inïandsch was. Op dezelfde wijze haft hij gezocht naar en gewacht op een vrouw. Men had hem wat te voorbarig gehouden voor iemand, „die niet zou trouwen'terwijl hij slechte zijn J NIEUWKOOP. B o val Ion: W. Sloof «eb. Verlooy, Z. M. Rijjaaredam geb- Burggraaf, D, N. de Knijff geb. Verwaay, Z. G. Jansen geb. Barter), D. Overleden: P. Bouwman, wed. 85 j. IT. de Beer wed. van Th. de Rijk, 75 J. OUDSHOORN, Bevallen: J. v. d. Broek geb. Van Dijk, Z. D. Bijnsburger geb. Van Leeu.wen, D. A. v. Beueekom geb. Kaptein, D, 0. A. de Rijk geb. Hoogeboom, D. Overleden: H. 0. de Rijk, 1 j. N. Boe, i m. J. v. Griethuizen, 78 j., geb. met A. v. Dam. Gehuwd; C. Laroe, 38 j., en Ge van Ewijk, 29 j, RIJNSBURG. Geboren: Elizabeth, D. van L. Ravtuöbergeii en J. van Muijen. Potrue Marinus, Z. van H. J. Grimbergen en J. van Dijk. Albertha, D. van O. v. d. Bosoh en P. Kort. Overledon: Jacob Arie, 18 d., Z. van A. Zeyenbergen en D, N. Hogewoning. REEUWIJK. B c v a 11 o nO. de Vries gob. v. d. Berg, Z. A. Nobel geb Van Vliet, Z, P. de Klerck geb. De Ruiter, Z. Overleden: M. Rademaker, 71 j. TER AAR. Bevallen: Q. v. Tol geb, Elsgeest, Z. A. Smitz geb. Van Geest-, Z. Overleden: D. van der Hoorn, 64 j.. echtg. van C. Aajlman. H. Verboom, jd. 8 m, R. C. Verwer, jd, 2 m. VALKENBURG. Ondertrouwd: Isauo Sliggers, van Loenen a. d. Vecht, en Gerritje Varkevisser jd., alhier. VOORHOUT. Gcbortm Petrus, Z. van J, P. van Schie en M. van Schie. Cornelia Maria, D. van J. W. van Rijzen en J. M. Yerdegaal. Alida Prudentia, D. van H. J. Hoogervorst en A. M. Heemskerk. Cornelia Lconardns, Z. van P. van der Lans en P. Th. de Ridder. Gotrouwd: Petrus Hendrikus Bomijn. jm.. 30 j., van Noordwijkerhout, en Anna van Schooten, jd. 27 j., van Voorhout. VOORSCHOTEN. Geboren: Helena Joan na, D. van A. Rljsdijk en O. M. Looijest-ljn. Gehuwd: J. P. Sogers, 26 j.. cn Th. G. Eggink, 24 j. Overleden: Johannes Versteegen, echtg. van J. M. de Graaf. 74 j. WARMOND. Geboren Johannes Marti- nus. Z. van Reinier Johannes Preenen en Adriana Janszen. WillenLÜntje. D. van Dirk Koudija en Keeltje Qualm. ZOETERWOUDE. G oboren: Margjo, D. van J. do Jong en M. Bosman. Joanneg Nico- laas, Z. van L. J. Bosman en J. M. van der Akker. Clasina Maria, D. van O. Oofjendiik en 0. vaJi Seggelen. Dirk Nicolaas. Z. van J. de Jeu en G. van Dijlr. Grada Johanna. D van B. P. Brentjes en G. Bakhuizen. Jan Willem, Z. van A. Teljeur en W. H. Hellinga. Wilhelmus Ja cobus, Z. van W. C. Bontje en J. M. van Wieringen. Ondertrouwd: Johannes Nicolaa-s v. d, Heuvel, 25 j., en Wilhelmlna Johanna v. d. Bosoh. 18 j. Ove rieden: Jeannette Jaqueline Ole- mentz. 80 f. STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". „Katiinoen" arriv. So Oct. van Java te Am sterdam „Lombok" (uitreis)^ arriv. 20 Oct-, te Singapore; „Riouw" (uitreis) Vertrok 20 Oct. van Barbados; „Grotius" (thuisreis) arriv. 19 Oct. te Suez; ..Prins der Nederlanden" (thuisreis) vertrok 18 Oct. van Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. ..Deli" arriv. 20 Oct. van Java te Rotterdam; „Goentoer" (uitreis) vertrok 19 Oct. van Colombo"; „Medan" (thuisreis) passeerdo 18 Oot. Perün; „Menado" vertrok 19 Oct. van Batavia naar Rotterdam. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Callislo", van Rotterdam naar Tampa, pas eeerde 18 Oct. Sand Key; „Esperanca" arriv. 18 Oct. van La Plata te Anrhuus; „Maasdijk" arriv. 20 Oct. van Now-York te Rotterdam; „Wester- dijk", van Rotterdam naar Now-York, passeerde 19 Oct. Beverier: „Polynesia", van La Plata naar Korsoer, vertrok 17 Oct. van Deal„Lock Tay", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 19 Oct. Bevezier; „Mesna" arriv. 20 Oct-, van- New-York to Rotterdam; „Rotterdam", van Rotterdam naar Nevr-York. passseerde 20 Oct. het Galloper- vuurschip. KON. HOLL. LLOYD. „Frisia" (uitreis) vertrok 19 Oct. van Lissabon; „Gelria" (thuisreis) vertrok 19 Oct. van Santos; „Zeelandia" (thuisreis) vertrok 19 Oct. van Santos. Vraag: Ais mijn vader komt te over lijden, die getrouwd is met rijn tweede vrouw, mag mijn vader dan den heel'en inboedel aan die tweede vrouw vermaken? Antwoord: Neen een deel er, van komt de kinderen uit bet eerste huwelijk toe. Bij overlijden zul de notaris, die toch in de zaak moet komen, dit wel nader regelen. Vraag: Wat zjjii de bestanddeelen van het duinwater van de Leidsché Duinwater- maatschappij Antwoord: Dc gewone lezers zouden er Weel weinig aan hebben, als wij hier de scheikundige samenstelling gaven, zooals deze is opgc-nomen in de jaarverslagen der Mij. Voor hen is genoeg, dat het oordeel van dr. G. M. Kutten, die het geregeld schei kundig onderzoekt en van het Microscopisch en Bacteriologisch Laboratorium, directeur N. v. B. IieeW te Haarlem, die elke week het oiok ma een onderzoek onderwerpt, over. Bit water in allen deele zeer gunstig is. Kraag: Ik heb een vat, waarin anijs (li keur) geweest is. Ik heb al verschillende ma nieren geprobeerd, om het Schoon te maken, maar steeds blijft die anijsgeur er in. Dit vat Zou ik gaarne- willen gebruiken om! groenten in te maken. Weet u soms een middel om het zuiver te krijgen en ycor het gebruik in orde te maken? Antwoord: U moet het vat maar eens goed uifrooken, door het onderstboven, bo ven een smeulend spanenvuurtje te plaat sen. Daarna het eenige dagen aan de lucht bloot stellen. Wjj gelooven overigens, dat een zwakke anijslucht de groenten met zal be derven. Kraag: Wjlt u zoo goed zijn mij te zeg gen, hoe ik petroleumvlc-kken uit een vloer kleed kan krjjgen? Antwoord: Petroleumvlekken verdwij nen van zelf. Alleen moet men zorgen, dat er geen stof of vuil kan komen, waar door men een stofvlek krijgt Daarom is het goed, de vlek met benzine in te wrijven, dan bespoedigt men het verdwijnen. Kraag: Kunt u pirj ook een middel aan de hand doen, om een oude inktvlek uit een rood gebloemd stoffen gordijn te halen? Antwoord: De vlek met een heete op lossing van klaverzout bevochtigen en daarna met zinkpoeder bestrooien en inwrijven. Mis schien wijkt de vlek ook al, wanneer u ze bevochtigt met water en daarna bedruipt met citroensap. Kraag: Ik heb een zijden blouse, waarin een vlekje zit; ik weet echter niet waarvan. Wieiet' u een middel om dit te verwijderen Antwoord: Jammer, dat u niet weet, waardoor het vlekje veroorzaakt is, want daarmede houdt het middel verband. Wij zouden het eens met benzine p robeeren, maar heel voorzichtig, zijde ie teer. Kraag: Ik zou gaarne willen weten, of irien alle dagen der week kan trouwen, zon der afzonderlijk te trouwen, (voor geld). Antwoord: U bedoelt kostelooze huwe lijksvoltrekking. Deze heeft in Leiden op een bepaalden dag (Woensdag) plaats. Kraag:'Iemand, die twee jaar in mili tairen dienst is geweest, maar wegens om standigheden uit den dienst is ontslageD, heeft nog V.echt op ongeveer fS. Hoe zou h'xj die kunnen krjjgen, daar hij er herhaal delijk om heeft geschreven, en tot heden geen antwoord heeft gekregen? Antwoord: Hjj moet aan den comman dant schrijven van het korps waarbij hii in dienst was, dan zal hij wel antwoord ontvangen. Kraag: Op welke wijze kan men het langst wintervTuchten bewaren, o.a. appelen en peren? Antwoord: .Koor hei bewaren van ap pelen en peren kieze men een frissche, yorst- vrije ruimte. Koor men de vruchten er in opbergt, verdient liet aanbeveling, ze op horren te drogen. Men legt ze daarbij vooral niet in de zon, desnoods buiten op een vcor. den regen beschutte plaats. Als men ze buiten legt, kunnen de vruchten ook op kleine hoopjes gelegd worden. Kniehten mei roestviekken bezet, moeten direct in de win- terbewaarplaate geborgen worden. Men kan ze nu voor den winter opbergen op zolder of in kisten of vaten, die men te voren goed uitgezw^aveld heelt, zoodat imen iver- zekerd is. dat ze sterile zijn. Als vulling kan men eenigszins grof turfmolm gebruiken. Zoowel den bodem als de bovenste laag van het fruit, bedekt men met een flinke laag. Daarna sluit men kist of vat goed af. Kraag: Ik heb een Clivia, die altijd mooi heelt gebloeid. Nu begint hij van bin nen te rotten. Er komt een nieuw blaadje, maar dat is ook al ziek. Wal moet ik doen, om haar beter te krijgen? Antwoord: Het rotten uwer Clivia in de bladoksels, moet een gevolg zijn van te vee] water geven, waarbij waarschijnlijk ook nog komt, dat zij te diep- geplant staat. Het eenige middel daartegen is, haar min der water te geven en vooral te zorgen, dat er geen- water tusschen de bladeren kan vloeien. Om zeker te zijn, dat de water afvoer goed geregeld is, en dus overtollig gietwater kan afvloeien, zult gij goed doen het gaatje onder in den bodem van den pot eens goed door te steken. Roman naar het Engelsch. (Nadruk Verboden). 45) Na verloop van een paar uur waren zij het volkomen eensmaai' hij kwam niet terug op hun stilzwijgende overeenkomst. Zij was het, die voelde, dat daarvan niet voldoetnd© was gezegd, dat er niet voldoende nadruK was gelegd op de oprechtheid, waarmee zij die had aangegaan. Heeds bij de deur zijnde on op het punt van heen te gaan, vermande zij zich om hem aan. te kijken en te zeggen „U kan zich niet voorstellen wat- dit alles voor mij beteekent. Als wij slagen dat wil zeggen als u slaagt zal ik u nauwelijks durven zeggen, boe dankbaar ik u zal kun ne zijn." Hij voelde reeds iet-s van de grootmoedig heid vai£ den held bij het aanspraak maken op een belooning. „Jo behoeft daar niet over te denken," zei hij glimlachend. „Ik doe dat ook niet. Als ik door Evie gelukkig te maken jou van dienst kan wezen, zal ik niet om dankbaar heid vragen." Zij keek op haar mof neer en streek met haar hand er over, keek toen pTotseling oi). „Neen, maar ik zal behoefte hebben die to toonen." Mot die woorden was zij verdwenen lichter om het hart, dan het haar een paar uren geleden mogelijk had gesehenen, zich ooit weer te voelen. Haar blijdschap was Vierde doel. CONQUEST. XX. Onder drie of vier hoedanigheden, die Conquest van zichzelf heb meest op prijs stelde, behoorde ook een groote mate van geduld bij het aanschaffen van de meer be nijdbare bezittingen in de wereld. Hij bezat de gave van te weten wat hij verlangde, her kende dat, als hij het zag, en wachtte daar op totdat het binnen zijn bereik kwam. Yau zijn jeugd af was hij eer een keener van kwa liteit geweest dan op overvloed gesteld, ter wijl hij bovendien de waarde van dingen op merkte, dio anderen over 't hoofd zagen, eu die waarde releveerde, zooch'a de voorwer pen in zijn bezit waren gekomen. Lang geleden, toen de bescheiden erfenis van zijn ouders tusschen zijn broeders en zusters en hemzelf werd verdeeld, was hij zoo slim geweest hun het grootste deel te laten, terwijl hij zich slechts tevreden stelde met een paar stukken vai den ouderwet- schen inboedel en met eenige oude boeken, die, zooals allen nu wisten, de eenige zaken waren geweest, die werkelijk waarde had den. Hij bad zijn geheele leven het principe gevolgd van zich weinig aan te schaffen, maar juisrb dht machtig te worden, wat hij wenschtc. Op die manier kocht hij zijn eersto paard, zijn eerste auto, kociit hij het land, waarop hij later zijn huis liet zetten in een afgelegen, verlaten gedeelte van de Fifth Avenue, waarvan zijn kennissen beweerden, dat het zoo hopeloos ver af zcu zijn, maar tijd afwachtte. Hij had vele uitmuntende vrouwen gezien schoone vrouwen, mooie vrouwen, verstandige vrouwen, goeclo vrou wen die hij waarschijnlijk allen had kun nen krijgen, ala hij ze gevraagd had; maar geen van haar was, volgens zijn manier van zeggen, „clö rcehtc". Hij verlangde iets bui tengewoons en toch niet iets uitheemsck iets in 't oog vallends, dat toch niemand an ders had opgemerkt iets beschaafds en toch oorspronkelijks iets exquis als een orchidee uit een kas, maar met den stcrkea4 frisschcn geur van de Amerikaar.sche wouden en wateren aan haar bloesems. Dat was ech ter niet iets, wat zich eiken dag voordeed, en dus bleef hij op den uitkijk en wachtte. Zelfs toen hij het had gevonden, wae hij- in het eerste oogenblik niet volkomen zeker of Eet wel juist dat zou wezen, wat hij in zijn hoofd had. Dus wachtte hij langer. Hij elocg gade welke uitwerking tijd en onder vinding er op hadden, tot hij volkomen ze ker was. Hij wist, dat hij de risico liep, dat een ander het voor zijn neus wegkaapte maar zijn principe was altijd geweest liever iets te laten gaan, om het éven hoe begee- renswaard het ook was, dan in haast te koopen. Uit vrees, dat zulk een houding ten opzich te van Miriam koel zou lijken, moei er te zijner verdediging aangevoerd worden, dat hij het totaal zijner gevoelens voor liefde hiefd Zij moest meer zijn, dan „iets beters dan zijn hond, iets dier'oaarcJers dan zijn paard", mc r dan de levende verwant© ziel onder zijn bezittingen. Er was iet^ in haar, wat zijn verlangen opwekte, en nog iets, wat dieper in zijn gemoed schuilde. Na oor, oog en verstand bevredigd te hebben, was er in haar natuur en,i geheel onbekende sfeer on vorkend, onbepaald, die de verbeelding wekte en de bespiegelende vermogens prik kelde, gelijk de onderbewuste elementen der persoonlijkheid. In haar wildé, niet Arische blikken zag hij het vlammen van oogen, dio hem aanzagen uit een verleden, onbekend aan de geschiedenis; in den zoetvloeienden cadans van haar stem hoorde hij de echo van de taal, die in het land werd gehoord eer Plymouth een stapelplaats was of Manhat tan een farm in haar tegenwoordigheid ont dekt© hij rechtsbegrippen,*dio bestaan had den voordat Hudson, Cabot- of Columbus eenigen invloed hadden uitgeoefend. Door den dunnen draad', cue haar verbond aan de geheimzinnige tijden der nomaden, vertegen woordigde zij voor hem den corspronkelij- ken geest van zijn land, herboren in een vrouw van de wereld. Wel wetend, dat hij te oud was, om door een hartstocht beheerscht-, en te vee' erva ring had om door listen verstrikt te worden, meende hij, dat, wat hij voelde, liefde was, zooals hij cïie zich voorstelde. Hij gaf toe dat liefde evenals elk ander verlangen moet wer ken om fce winnen; daarom vatte hij zijn taak op volgens zijn gewone methc de bestaande in een volhardende, verdekte wijze van be legeren. Het duurde lang eer Miriam be greep wat hij beoogde cn haar verbazing, terwijl zij zich terugtrok, was niet zoo groot als de zijne, toen hij haar dit zag doen. Hij was zoo gewend aan succes, nadat, hij d moeite had genomen zich dat te verzeke ren dat hij verwonderd en zclU een wei nig boos was, toen hij ontdekte dat zijn ge wone tactiek faaMe. Hij geloofde- niet, dat zij buiten sijn bereik was; hij zag alleen, dat hij den verkeerden weg had ingeslagen om haar te krijgen. Dat er een rechte weg, wa-, daaraan kon geen twijfel bestaan, en Hij wist,

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7