Oe Europeeschs Oorlog. FEUILLETON. D© wilde Olijf. eenstemniing met hot e ens tcr.iiv to ver an gen der Grondwetcomuiissie v.111 1912. In de Toelichting wordt de aandacht er cp gevestigd, dat een bepaling wordt voor gesteld, volgens welke voortaan niemand in zijn keuze tussehen openbaar en zond er Jager onderwijs van algemeene vorming zal mogen worden belemmerd door geldelijke omstaiidïghedên. Met dezen term wordt be- üoelo, aat aoor cle Grondwei ae ïlhancieëre gelijkstelling zal worden gewaarborgd tus schen het openbaar lager onderwijs eener- zijds en het bijzonder ouderwijs, hetwelk aan de daarvoor te stellen voorwaarden van degelijkheid voldoet, anderzijds. Die bepa ling is dus te beschouwen als de bekro ning van den arbeid der Staatscommissie, wrl daarmede door den Grondwetgever zal worden vastgesteld, dat de Iager-ondenvijs- wet een zoodanig stelsel zal moeten bevat ten, dat van schoolstrijd geen sprake meer kan zijn. De commissie is in de eerste plaats van oordeel, dat het stelsel, volgens hetwelk aan het openbaar en het bijzonder onderwijs op gelijken voet aanspraak wordt gegeven op bekostiging van overheidswege, beperkt zal moeten" blijven tot het eigenlijke volksonder wijs, d.w.z. tot het lager onderwijs van al gemeene vorming, (zoowel gewoon, als uit gebreid en meer uitgebreid lager onderwijs) met inbegrip van hei. daaraan voorafgaand voorbereidend lager onderwijs. Acht men den steun, uit 's Rijks kas thans gegeven aan het bijzoader universitair, gymnasiaal en mid delbaar onderwijs, onvoldoende, dan kan dit aanleiding vormen tot verhooging van de subsidié», thans in uitzicht gesteld. Hierbij is de commissie uitgegaan van de volgende gedachte. De kosten, aan het slichten en in- sta'nd-houden van een school in het algemeen, verbonden, zijn in drie groote groepen onder te verdeelen, n.l. lo. de kosten van perso neel; 2o. de overige exploitatiekosten, waar onder dan de kosten van onderhoud, leer- en' hulpmiddelen, enz. worden samengevat, (in het kort dus de jaarlijksche onkosten met uitzondering van die voor het personeel), en 3o. de bouw- en inrichtingskosten. Ad. I. Wat nu de uitgaven, sub lo. be doeld betreft, meent de commissie, dat voort aan niet meer een rege(ing der minima docr de wet moet worden gegeven, doch een regeling der normale wedden. Die regeling zal hebben te bevatten een aanvangswedde met een periodieke opklimming, in verband met dienstjaren, benevens een naar gelang van den levensstandaard voor de verschillen de gemeenten varieerende standplaatstoela ge. Met het ocg op deze toelage zullen de gemeenten derhalve in een bepaald getal klassen zijn te groepeeren, waarbij rekening wordt gehouden met de indeeling der ge meenten in klassen, volgens de tabel, be- hoorende bij de wet op de personeele be lasting. Bij het vaststellen van <leze normale jaarweddeuregeling zal er tevens rekening mede gehouden wrcrden, dat verheffing van het p'eil vein het volksonderwijs in de eerste plaats verbetering eischt van de thans gel dende regelingen omtrent de opleiding van onderwijzers. Do commissie "heeft clan ook de wettelijke bepalingen omtrent de oplei ding en omtrent de bevoegdheden van 011- dcrwijzc-rs, aan een ingrijpende herziening onderwerpen. De vereischten, waaraan meft te voldoen heeft, om tot het onderwijzers ambt toegelaten te kunnen worden, zullen aanmerkelijk verzwaard en de duur der op leiding in verband daarmede met eenige jaren verlengd worden. De kosten nu van de bezoldiging van het' onderwijs, volgens deze jaarweddenregeling, Zullen, naar de commissie zich dat voorstelt, ten volle uit de Staatskas vergoed moeten worden, zoowel' aan de gemeentebesturen voer de openbare als aan de schoolbesturen voor de erkende bijzondere scholen. Ad. II. Ten aanzien van de overige exploi tatiekosten gaat de commissie uit van de gedachte, dat het mogelijk is voor iedere gemeente het cijfer vast te stellen, dat ge- Düiddeki per leerling! over een bepaald jaar aan de openbare school is ten koste gelegd. Aan het bestuur vah iedere erkende bijzon dere school zal dan, om gelijkheid van be handeling te verzekeren, van overheidswege in diezelfde gemeente over dat jaar het zelfde bedrag vergoed moeten worden, ver menigvuldigd met het getal der leerlingen, welke van die school gedurende dat jaar hebben gebruik gemaakt- Ad. III. De schoolgebouwen eindelijk, zul- Konian naar het Engelsch'. (Nadruk Yerboden). 44) Do wijze, waarop Evie de zaak opnam, was voor Miriam zoowel een nieuw bewijs van haar misrekening, alsook een nieuwe aaa- sporing zoo spoedig mogelijk aan 't werk te gaaD, ten einde zooveel zij kon den misslag, dien zij had begaan, te herstellen. Evie zou in haar bekrompenheid misschien nooit meer begrijpen van den ernst van haar toestand dan een vogel weet van den aard van den veldslag, die in cle buurt van zijn nest wordt geleverdterwijl als Ford ,,cle wet er bij haalde'*, zooah Ev;e het uichuktc, en er zegevierend afkwam, er nog kans zou be staan, dat zij gelukkig werden. A? liet an dere liet Miriam onverschillig, evenals een man, die in zijn agitatie, om zijn kinderen uit het vuur of uit den storm te redden, geen aclifc slaat op zijn eigen gewaarwordingen. Met onstuimige, bijna waanzinnige haast liep zij daarom dan ook naar cle telefoon cn belde Charles Conquest op, om hem te vra gen of zij hem in den namiddag alleen op zijn kantoor kon spreken. Bij al hetgeen zij zich had voorgenomen te doen schrikte haar de groote mate van zelfopoffering, die een deel van haar plan uitmaakte, niet af. Zij verkeerde in een stemming, waarin zelfopoffering de natuur lijke boetedoening voor haar dwalingen was. Zij wist wel, dat zij met gelei cle hulp kon koopen, waarmede zij direct tuc» chonbeide Ion naar regelen, geleidelijk voor de open bare c-n bijzondere schelen, ook voor het bijzonder onderwijs door de gemeentebestu ren geslicht en ingericht worden. Op aan vrage van ieder schoolbestuur, hetwelk aan leert, dat een zeker getal leerlingen zijn school zal volgen, moet hiertoe door het gemeentebestuur worden overgegaan. De schoclgebouwen blijven clan eigendom der gemeenten, doch worden, om niet, aan de schoolbesturen ten gebruike afgestaan, ter wijl de schoolbesturen voor het gewone on derhoud hebben te zorgen. De waarborg, dat alsdan niet onncodig om stichting van een school zal worden gevraagd, zal hierin wor den gevonden, dat het schoolbestuur een zeker percentage van de kosten van bouw en inrichting vooraf als waarborgsom in de gemeentekas zal hebben te storten, welk be drag1 later slechts dan wordt terugbetaald, wanneer gedurende een zeker gelal jaren dö school bezocht is geworden door ten miuste een in de wet daarvoor te noemen ge tal leerlingen en derlihlve door 'de praktijk is aangetoond, dat die school noodig en levensvatbaar is. De voorwaarden, aan welke de aldus vrij wel geheel uit cle overheidskassen bekostig de bijzondere scholen zullen hebben te vol doen, zijn tevens scherper omlijnd dan thans in art 59 der Lager-onderwljswet het ge val is. Zonder dienaangaande in dit stuk in bijzonderheden af te dalen moge slechts vermelding vinden, dat het voorstel zal worden gedaan een door de Kroon te be noemen en buiten eenig schooltoezicht staan- dtn onderwijzersraad in het leven te roe- peD, waardoor in gevallen van twijfelachti- gen aard de gelegenheid van beroep op een onpartijdig college wordt opengesteld. Ten aanzien van het voorbereidend lager onderwijs is de commissie van ir.eening, dat niet aan alle gemeenten de verplichting kan worden voorgesteld, dat in gemeenten, die zich dit onderwijsbelang! aantrekken, de bij zondere bewaarscholen "aanspraak krijgen op een gelijke uitkeering per leerling als die ge- m-'ehte daaraan zou ten koste leggen voor het geval de ouders van alle kinderen in die gemeente, voer wie b ew aar se h o o 1 on d e r wij's wordt verlangd, met cle openbare bewaar scholen in dio gemeente genoegen zoude kuineh nemen. Een zoodanige i'inancieele gelijkstelling ock voor liet voorbereidend la ger enderwijs is een noodzakelijke aanvul ling van het voer de volksschool ontworpen stelsel, omdat anders het gevaar zou blijven begaan, dat op grond van geldelijke be zwaren de kinderen reeds kunstmatig in de lichting hetzij van het openbaar, hetzij van het bijzonder onderwijs zouden worden ge leld en de keuze dus reeds onvrij zou zijd, nog voordat met het gewone lager onder wijs een aanvang w7ordt gemaakt. Onder het hoofd Het O n d e rw ij s-g e- h e i m lezen wij in ,,De Nieuwe Courant": Hoezeer door de ontijdige openbaarmaking van het ontwerp-rapporfc der sub-commissie, het werk der Bevredigingscommissie reeds gedurenae de voorbereiding in gevaar wordt gebracht, bewijst het feit, dat enkele bladen niets beiers hebben weten te doen dan ter stond de discussie over dat nog verre van voltooide werk te openen. Ëet zijn twee ïtoemsche hoofdorganen, „De Tijd^en „De Maasbode", die dit doen. Eerst genoemd blad is hoogst ontevreden over het ontworpen art. 192 der Grondwet, meent dat de bepaling omtrent de eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen in het nieuwe artikel onzekerder van beteekenis wordt dan ooit en dat „de zinsnede waarom het gaat", n. 1. die betreffende de finan ce é/e gelijkstelling, geheel onbevredigend is. Minder stellig is „De Maasbode", maar toch ock verre Van voldaan; zij meent, dat de tekst van het nieuwe artikel aan de rechterzijde niet genoeg waarborgen geeft en noodzake lijk uit de toelichting zou moeten worden aangevuld. „Het Molk" deelt mede een briefje van dr. Bos ontvangen te hebben met het verzoek aan het gepubliceerde voorstel nog geen poli tieke beschouwingen te wijden, en zegt daar aan te zullen voldoen, zoolang anders wil lenden het blad niet nopen tot bet tegen deel. Het kan dus nu beginnen! Een derge lijk verzoek werd ook aan andere bladen ge richt wij weten niet of „Tijd" ën „Maas bode'- daartce behoorden. 2(00 ziet men derhalve reeds den dag na de ontijdige publicatie het concept van een voor ste/, dat bevrediging beoogt, m den wildo komen; maar haar aangeboren instinct wars van slinkselie handelingen, spoorde haar aan den prijs te betalen met iels meer persoonlijks dan geld. De wetenschap, dat zij de handelende persoon was in 't terecht bren gen van wat haar gebrek aan oordeel had bedorven, was eenigermate een antwoord op haar zelfbeschuldiging en verzachtte de bitterheid van haar zelfveuoordeeling. Voor haar werkelijk primitieve ziel was er geen kwestie van het brengen van een zoenoffer bij volmacht. Ergens diep in haar gemoed liet zich een waarschuwende stem hooren, zichzelf niet weg te werpen; maar zij min achtte die evenals een afstammeling van het Latijnscho of Gcrmaansche ras de Anglo- Saksische voorkeur voor een rechtbank bo ven het pistool van den duellist minacht. Het was iets buiten het gebied van de re de Roekelooze ingevingen, onderdrukt door dwang of door de eisclien der beschaving, ontwaakten plotseling met tracht na hun lange sluimering en dreven haar aan iets ts doen waS zij wist, dat andere vrouwen anders of in het geheel Diet zouden hebben gedaan. Zij was er daarom \an bewust, dat baar zelfopoffering haar grenzen had; zij was zich er zelf van bewust, dat in cfen waren zin van liet woord, het hoegenaamd geen zelf opoffering was. Zij offerde zich op, omdat zij dat wenschte, - in een soort van moed wil ofschoon een hartstochtelijke moed wil, die dat ten. minst© vcbr haar eischte, een anderen weg was er niet. Andere vrou wen wijzer vrouwen', vrouwen die 'nlang ge matigdheid-lieven cl verleden achter zich had den, mochten, dr wetten gehoorzamen, die iemand aansporen zichzelf op prijs te hou den maar zij kon slechts die Minde aan- strijd der partijen geworpen. De Jlaugsche correspondent van „De Telegraaf* heeft zich docr „een der betrokken personen" laten vertellen, dat het tot-slaud-komen van den onderwijs-vrede neg maar een kwestie van zeer korten duur is. dat de voorbereiding door de Staatscommissie zoodanig zal zijn, dat de Kamer aan de voorstellen als ze voor baar liggen, eigenlijk niets meer te doen zal hebben, dat het onderwijs-rapport de kiesrecht-herziening zal „inhalen" en de rechterzijde in geen enkel opzicht bevreesd behceft te zijn. Het is al botertje tot den boem. Maar al zulke lieve voorstellingen nemen niet wieg, dat dezelfde „Telegraafwaarin ze gegeven worden, door haar daad van publi- cat/O niet geaarzeld heeft het doel, waarom het ging, de onderwijs-bevrediging, te bena- decfen en in gevaar te brengen. Moet de op timistische voorstelling van den Ilaagschen correspondent beschouwd worden als een poging om de reeds aangerichte schade een weinig bij te pleisteren? Zij zal vergeefsch' blijken. Maar nietwaar? Wat komt het open baar belang, wat komt de zaak der bevredi ging er op aan voor dit Amsterdamsche blad, wanneer het zicli docr het afdrukken van .een geheim stuk 'n sensatie-succcsje kan be zorgen? Kwakende Eenden zet „DE TELE GRAAF'' boven liet volgende: In den eendenvijver van d!e Nederland- selic Pers wij bedoelen met deze beeld spraak natuurlijk niiets kleineerends voor onze geachte collega's heeft het puhlicee- ren van het rapport der Bevredigingscom- missie in „Do Telegraaf" van Zaterdag avond verschillende eenden aan het kwaken gebracht. Do oude, wijze eend, dto nooit anders dan op Ciiristelijk-Histc rischo eieren zat, heeft voor den zondaar slechts cén woord „vuil" zoo verschrikkelijk geheim was heb stuk, en drukt een paar kolom verder christelijk-historisoh verheugd rapport en toelichting af. En de aftanidscTie, taaie eend', die nog al tijd in eten vijver ronclzcult, omdat nie mand hem lust en „Vaderland" heet, vindt „Do Telegraaf' zeer onfatsoenlijk en wei gert-, niet willende raken aan do Hoog heid der Kamer, waarin de Hoogheid van den heer Roo'dihuyzen, politiek leider van „Het Vaderland", zulle een machtige fac tor is, rapport en toelichting te plaatsen, ja verwijt „De Nieuwe Courant" zelfs huichelarij, omdat dit blad, niettegenstaan de het de publicatie afkeurt betrekkelijk kort voordat het in zijn definitieven vorm zou zijn gepubliceerd zooals „De N. Crfc." constateert rapport en toelichting toch opneemt. „Dö 'N. Crt." spreekt va-n liet belang wekkende stuk, „bevrediging van hun na tuurlijke en alleszins geoorloofde belang stelling". Hoort gij het, kwakende eenden!, en.' moesten wij, aila goede journalisten nic-t zorgenT dab „De Telegraaf "-lezer het be langwekkende stuk minstens twaalf uur eerder had dan de overige bladen, zoc'dlat hij zijii natuurlijke en alleszins geoorloofde belangstelling vcov al de anderen kon be vredigen? Daan-oor leest hij toch immers „De- Telcgraaf Enkele aanplakbiljetten te Brussel. De correspondent te Brussel van het „Hbld." meldt o.m.: Zonder eenig commentaar mijnerzijds volgt hier de tekst van enkele berichten, overal in de Belgische hoofdstad aange plakt. Eon bericht meldt, dat bij' vonnis van 9 October van het veldgerecht ter dood zijn' veroordeeld: Philips Baucq, bouwkundige te Brussel; mevr. Louise Thuliez, een Fransche dame, onderwijzeres te Rfjsel; mevr. Edith Cavellv een Engels'c-he dame, bestuurster van een ziekenhuis te Brussel (volgens een vroe ger ontvangen bericht, was deze dame hoofd van een Kweekschool); L. Severin. apothe ker te Brussel eü een lid van den Fransehen adel, mevr. de gravin Jeanne de Belville. De heer Baucq en mevr. Cavell zijn reeds doodgeschoten. Bij hetzelfde, vonnis zijn tot 15 ja-ren' dwangarbeid veroordeeld: HermanCapiau, drift volgen, welke haar voorvaderen tot vechten aanzette, terwijl zij in vrede had den kunnen voortleven, of hen vc-orzweep- :t© naar de woeste plaatsen der aarde, ter wijl zij in rustige Huizen hadden kunnen blij ven. Het zat haar in heb bloed den moeilij ken weg te kiezen boven den gemakkelijker». Zij kon daaraan nu evenmin weerstand bie den a-ls zij acht jaren geleden rieh had kun nen weerhouden Norrie Ford tegen de wet te beschermen. Maar toclï gal heb haar rust te weten, dab Conquest, wanneer zij voor zaken bij hem op zijn kantoor kwam altijd eenigszins anders was, dan wanneer zij hem elders ont moette. Hij was dan meer de beroepsman tegenover zijn cliënt, een weinig do vriend en in het geheel niet de minnaar als hij ergens de minnaar was. Nadat hij haar nu met een gepa.^to mate van hartelijkheid had verwelkomt, deed hij haar op eemgen afstand van zijn lessenaar plaats nemen, terwijl hijzelf terugkeerde naar rijn draaien- den stoel, waarin hij bij baar binnentreden liad zitten schrijven. Na de eersto begroe ting nam hij onbewust Kef vragende voor komen van den man van zaken aan bij het begin van een onderhoud, dat hem was ver zocht. „Ik kwam, om over Evie te spreken". Nu rij et was, vond rij het minder gemak kelijk tei beginnen dan zij had gedacht. „Juist zoo. Ik' wist, dat er een klink in den kabel was. Ik heb juist een geheimzin nig briefje van Queenie Jarrott ontvangen, waarvan ik niets begrijp. Hebben zij er geen mouw aan kunnen passen?" ,,'tïs iets veel eirnstigers. Mijnheer Strange kwam gisteravond om Wayne en mij te spreken. Ik zal -t u zoo eenvoudig ingenieur te Wasmes; vrouw Ada' Badart, uit Brussel; Albert Libiez, advocaat te Was mes; Georges Dervaux, apotheker te Patu- rages. Tot 10 jaren dwangarbeid 'werd veroor deeld mevr.' de prinses Maria de Croy, een lid van het uit de geschiedenis goed beken de adellijk geslacht. Zeventien ongenoemden zijn bovendien ge stra li met straffen, loopeiiile van 2 tot S jaren dwangarbeid of opsluiting, terwijl er acht werden vrijgesproken. Volgens het aanplakbiljet hebben deze per sonen zich aan ..krijgsverraad" schuldig ge maakt, door, welk woord dient te worden verstaan liet „toevoeren van recruten aan den vijand" (van Duitschland). Naar hetgeen hier verluidt, was dezen veroordeelden ten laste gelegd, dat zij hier naar de eerste gevechten van verleden jaar achtergebleven Fransehe en Engelsche sol daten hebben verpleegd, schuilgehouden en over de grens geholpen. Een ander bericht meldt, dat het veldge recht in de provincie Limburg, den Belgi schen soldaat Pieler Claes uit de voorstad Schaarbeek ter dood heeft veroordeeld we^ gens verspiediug. Volgens het bericht heeft Claes bekend, in burgerkleeren naar België te zijn teruggekomen om ef aan spionnage te doen. De jonge man is kort na het vonnis doodgeschoten. Een bericht meldt, dat 94. arbeiders uit de stad Lessen^ door den militairen rech ter in de provincie Henegouwen tot zware straffen zijn veroordeeld wegens liet wei geren om een werk te verrichten, waartoe de Duitsehe autoriteiten last hadden gegeven. Van do gestrafte arbeiders kreeg er een vijf jaren gevangenisstraf, 5 'één jaar en 1 vier maanden; 6 meestergasten werden met 6 maanden en 81 werklieden met- acht weken gevangenisstraf gestraft. De militaire gouverneur in Henegouwen heeft hst vonnis bekrachtigd. Naar .ver luidt, hebben de veroordeelde werklieden ge weigerd, het gelaste werk uit te voeren in de overtuiging dat liet militaire doeleinden beoogde. Het gevecht in de Oostzee. Do „Times"-eorro pondent te Kopenha gen bevestigt, dat er ten Zuiden van Dene marken, nabij d© Sont, een Duitsehe torpe dojager door een Britsclie duikboot in den grond is geboord. Het was onmogelijk do bemanning to redden, doordat er een Duit sehe- kruiser cn twee andere torpedojagers in dc buurt waren. De „National Tidcnde" meldt nader, dat het gevecht in internationale wateren gele verd werd tusschen een Britschc duikboot aan de ecne zijde en een Duïtyehen kruiser en drie torpedobooten aan dén anderen kant. Woensdagochtend, ongeveer om half 8, hoorden de inwoners een zwaar kanongebul der en zagen zij hoe de Duitsehe schepen om de duikboot cirkelden, er op vuurden en haar aanvallen trachtten te ontloopen. Piot- seling werd er een geweldige ontploffing vernemen en het. volgend oogenblik zonk een Duitsehe torpedoboot, getroffen door ccv torpedo, terwijl de kruiser cn de andere torpedobooten onmiddellijk in zuidelijke richting vluchten. De duikboot verscheen weer boven water en bleef eenigen tijd ter plaatse. Daarop verdween zij. Den geheeleu dag werd van de Deensche kust af scherp uitgekeken naar mogelijk op zee rondzwalkende overlevenden, maar er werd niemand gezien. Dcnzclfdo.i avond verschenen er een paar Duitsehe schepen, die hun zoeklichten een uur lang in 'den om trek lieten spelen en daarop vertrokken. Volgens een later bericht zou er bij Tax-i nog 'n tweede Duitsehe torpedoboot door de „E. 19" in den grond zijn geboord. Het motief van Duitschlsnds ingrijpen op den Balkan. Kok nel Feyler. een Zwitserscli militair schrijver, verklaart in rijn wekelijksch artikel in liet „Journal" de Duitsch-Ocstenrpsche onderneming tegen Servië, uit de volgende berekening: Duitschland, dat rijn effectief ziet slinken, zendt zijn (afgematte) soldaten naar Servië, om daardoor over een grooter aantal Bulgaarsche soldaten cle beschikking te verkrijgen. Ziehier in het kort de redeneeiing van Fe vier* Van algemeene beginselen gezien, wekt de Duitsehe aanval op Servië eenige mogelijk vertellen. Hij heet in 't geheel niet) Strange „Ho hoWat is dat nu? „Heeft u ooit den naam van Norrie Ford gehoord?" „Groote goedheid, jaIk kan het m:j niet goed herinneren. Laat eens zien. Noivie Ford Ik ken dien naam evengoed als mijn eigen. Was dat niet het geval welja, dat moet het geweest zijn. Was dat niet het geval, waarin Wayno was betrokken, een zes of acht jaren geleden „Ja juist, hetzelfde", „De kerel heeft weten te ontkomen, nietwaar Zij knikte. „Werd zijn doodvonnis niet veranderd in levenslange gevangenschap V' „Mr. Wayne hoopte, dat dat vonnis zou gebeuren, maar dat is niet geschied. Het doodvonnis rustte nog altijd op hem". „Ja, ja, ja. Ik herinner het mij nu weer. Wij vonden, dat Wayne niet veel ernergic of bekwaamheid of doorzicht had getoond. Ik herinner me, dat daarover werd gespro ken en in de dagbladen deed 'n onmogelijk verhaal do ronde, dat Wayne zijn ontsnap ping oogluikend had toegelaten. Maar wat heeft dat met Evie te maken'?" „Het heefü all^s met haar te maken". Conquest's kleine, grijs-groene oogen knipten als tegen den glans van hun eigen licht, terwijl zijn trekken r.oo scherp moge lijk werden, „Je wilt toch niet zeggen 1" „Ja zeker". „Wel, op n.ijn De uitroep ging over in een soort, poging om deze buiten gewone- verrassende mededeeling in rich op te nemen. .Wil je beweren, dat de schelm verbazing. Want zelfs in geval van een sue. ces, zal deze expeditie aanzienlijke verlie, zen met zich brengen, die, in .aanmerking ger.onien de verzwakking, welke Duitschlanr] reeds door vijftien maanden oorlogvoeren heeft geleden, de vraag doen ontstaan, over welke voldoende krachten Duitschland hooi zal kunnen beschikken, om beslissende opi5 rat-ies te verrichten tegen de vijanden in bet Westen en In liet Oosten. En de vraag werpt zich op, cf de hervatting van de opera ties op 'een corlogstooneel, dat ten slotte toch slechts van ondergeschikt belang is, niet een wanhoopsdaad is, die tot doel heeft^ zich nieuwe effectieven en materieele hulp bronnen te verschaffen. Men „zaait" in Servië Duitsehe soldaten, cm Bulgaarsche en andere soldaten in greoter aantal te oogsten. Van deze bloedige tactiek zijn de eerste gevolgen reeds te constateeren door de offers, die ze eisclien. Het blijft te bezien, zegt Feyler, of het Duit-sch'e volk deze moorddadige tac tiek van het militaire commando nog lang zal kunnen volhouden en tot welk percen tage de verliezen zullen stijgen, "totdat de beproefde bevolking den toestand ondraaglijk zal verklaren en zal weigeren toe te zien, hoe liet percentage neg hooger stijgt. Wat de verliezen betreft, zegt de kolonel, „dat uit de feiten blijkt, dat de geallieerden zich in een veel gunstiger toestand bevin den dan het Duitsehe Rrjk. Laten wij dan eerst opmerken, dat Duitschland, de aan vallende partij in 'dezen oorlog nergens een definitief resultaat heelt bereikt en achter eenvolgens al zijn ondernemingen heeft moe ten opgeven, zender er ook maar één tot een goed einde te brengen. Het zou in zes weken to Parijs zijn en in de zesde week trok het langs het geheele front achteruit. Het zou Calais in den herfst van 1914 nemen en is er slechts in geslaagd van 30 K. M. afstand 19 bommen op Duinkerken te werpen. Het zou Londen verwoesten met Zeppelinbommen én de Zeppelins zijn in hun loodsen terugge keerd zonder hun doei le hebben bereikt. Het -zou Engeland ruïneeren door de duikboot- blokkade 'en de duikbeoten werden als vis- sc-hen docr Engeland aan den haak geslagen. Het zou het Russische leger bij Warschau in het nauw brengen en dan vernietigen, maar het Russische leger werd niet in het- nauw gebracht en het Duitsehe leger in .Rusland werd tot het defensief gedwongen. Bij elke nieuwe poging werd het Duitsehe publiek opnieuw Opgewarmd en gepaaid met de belofte, dat men nu binnenkort slagen zou. Ten slotte heeft de Duitsehe generale staf iets anders uitgedacht: de expeditie naar Egypte (dwars docr den Balkan). De Europeesche corlog zal voor Duitseh- land een geweldige Pyrrhus-ocrlog zijn ge weest. De schrijver gaat dan aan de hand van do cijfers de verliezen na, volgens de Duit sehe lijsten zelf, die hij voor betrouwbaar wil houden, en komt de verhouding dei- verliezen per. K.M. van het front als gelijk aannemend voer alle oorlogvoerenden (het geen een voer de Duitschers gunstige bere- ning is) tot de volgende resultaten: De verliezen van Duitschland bedragen l/54st? van 2ijn bevolking, van frankrijk l/91s'e, van Rusland 1 /146ste, van Engeland 1 343ste. Aannemende,' dat een natie in staat is, zijn mannelijke bevolking te zien verminderen töt op l/30ste van haar oorspronkelijke grootte, berekent de kolonel, dat Duitschland, tenzij dé verliezen verminderen, in de kömend.6 lente deze verhouding! zal bereiken, terwijl Frankrijk nog meer dan een jaar vcor zich' zal hebben en de andere geallieerden nog oneindig veel tijd meer, vóór het zoover is. Het is daarom noodzakelijk voor Duitsch land, zich in het buitenland nieuwe soldaten te verschaffen. „Het doet dit niet zender risico, aangezien, het op de nieuwe kilo meters van het front oen nieuwe vermeerde ring van liet aantal docden, gewonden en verminkten gaat Jijden, welke liet hoogste cijfer der slachtoffers spoediger zal doen naderen. Duitschland tracht dus zooveel mo« gelijk Balkansoldaten cp zijn hand te krijgen, om zs in de plaats van de zijnen te doen docden. Eert trein met gewonden ontspoord. Ecu trein nve-t herstellende gewonde col- daten is bij de tunnel van Si.-Privat ont spoord, ten gev-olgo van liet breken van een koppelstang. Er zijn reeds 17 doo d-en en talrijke gewonden onder de ver nielde wagons vandaan gehaald. de brutaliteit had O neen, dab is niet mogelijk. Kom nu „Het gebeurd© juist zooals ik u zal ver tellen; maar. mij dunkt, u ipoest hem geen schelm noemen. Zooajts u weet. is hij met Evie verloofd „Hij is toch niet meer met haar ver loofd „Toch wel. Zij is van plan hem trouw te blijven. Zooals wij allen". Twee donkerroode plekjes brandden op haar wangen, maar die deden geen and-ere emotie vermoeden dan een warm partij kiezen ter will van Evie. „Wel, ik sta perplex". Hij sloeg zijn eene heen over liet andere, waarbij hij met zijn stoel een halveii cirkel beschreef. „Misschien zal u niet meer zoo pèrflex zijn als u alles hebt gehoord". „Ga voort; ik ben meer geboeid dan of het een kwartjesroman was". Zoo duidelijk zij kon schetste zij hem Ford's geschiedenis, waarbij zij, evenals hij, toen hij haar die verteld©, niet zoozeer stil stond bij de feiten daarvan als wel bij de geestelijke en zedelijke uitwerking op hem zelf. Zij gewaagde niet van cle weken, in de hut doorgebracht-, en baseerde haar ver slag geheel op de mcdecleclingen, haar door Ford verschaft. Wat rijn loven en ka rakter in Argentinië betrof, daarvoor had zij de getuigenis van misö Jarrott, terwijl wat zijn bekwaamheden in zaken aanging een punt van geen gering belang voor oen New-Yorker zakenman, zooals zij schrander genoeg was in to zien kon er geen beter autoriteit zijn dan Conquest zelf, die, als zaakwaarnemer van Stephen's en Jarrott in Amerika, allo gelegenheid had gehad dio to beoordeelen. Zij merkt© met voldoening op, dat haar verhaal naarmate het vorder-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6