Telegrameu. Binnenland. Rechtzaken. Uit de Omstreken. ADVERTENTIE - AFDRUKKEN. PENSIOEN LOSSE "WERKLIEDEN AAN ARTILLEivlE-INRICHTINGEN. i De beer Helsdingen heeft schriftelijk pan Oen minister van Oorlog gevraagd: 1. Is de Minister voornemens een rege ling te treffen tot vrijstelling van betaling der 5 pCfc. van het loon voor het weduwen- en weezenpensioen voor de losse werklie den» werkzaam aan de artillerie- en andere inrichtingen, ressorteerende onder het De- li at tem ent van Oorlog.' 2. Zoo ja, kan de Minister dan mededee- len of zulk een regeling spoedig is te ver wachten? Hierop heeft do Minister geant woord: 1. Op grond van de bewoordingen van He Weduwenwet voor de Rijkswerklieden 1911 en van de daarin ingehaalde wet van 18 Juli 1890, laatstelijk gewijzigd bij de wet van II Juli 1904. behoort de voorge schreven bijdrage van vijf ten honderd (voor de vrouwelijke werklieden één ten honderd) !ook op het loon \nn de losse werklieden té v. orden ingehouden. In verband met de be zwaren, verbonden aan de toepassing van eerstgenoemde wet op personen, die zonder eenig dienstverband, dikwijls voor zeer kor ten tijd worden te wérk gesteld, is een wets wijziging in overweging, waardoor de hier- bedoelde .losse werklieden buiten de Wedu wenwet van 1914 zullen vallen. Omtrent de wijze, waarop dit zal benooren te geschie den, is tusschen de departementen van Oor log en Financiën liog niet de noodige over eenstemming verkregen. De buitengewone tijds:instiudigheden die het tijdelijk te werk stellen van een groot aantal losse werkliedeD bij verschillende on der het departement van Oorlog ressortee rende inrichtingen noodzakelijk hebban ge maakt, zijn tevens oorzaak, dat niet altijd in voldoende mate met de voorschriften van Üe Weduwenwet rekening is gehouden, zoo- dat bij sommige inrichtingen de toepassing yan de korting op het met den lóssen werk man overeengekomen loon achterwege bleef. Er worden maatregelen genomen om zoolang de wet ongewijzigd van kracht blijft, de re gelmatige inhouding van de voorgeschreven bijdrage op de loonen van alle losse werk lieden te verzekeren, waarbij het loon zoo danig zal zijn geregeld dat de inhouding zonder bezwaar voor den werkman kan wor den toegepast. Dit laatste is ook geschied in al die gevallen, waarin de verschuldigde bijdrage wèl op het loon van den vasten of lossen werkman werd ingehouden. 2. Deze vraag vereischt, na het antwoord jop> de voorgaande, geen afzonderlijke beant woording. MISPLAATSTE VREES. Do „Tel.'" schrijft „Het aantal Duitsehe deserteurs naar N-edorlamd, is gedurende de laatste weken aanzienlijk toegenomen. Het zou nog veel grooter zijn, Indien de Duitsehe -officieren hun manschappen geen vrees trachten in .te boezemen, door hen te wijzen op de mo gelijkheid, dat ook Nederland door Duit sche troepen bezet zal worden. Dat deze vonn van bangmakerij inderdaad een sy steem geworden is, bewijzen de talrijke be richten, welke wij van onze grenscorres- pondenten on tangen, terwijl ook de deser teurs, die naar ons lancl de wijk nemen, bevestigen, diat deze intimidatie op de man nen in de loopgraven haar uitwerking niet mist. Blijkbaar zijn de Duitsehe leger-autoritei- ten overtuigd, dat deze praatjes, al moch ten zij ook in Nederland bekend worden, niet in staat zuUen zijn, het geloof van do dappere zelf-bewuste Nederlamdsohe natie fin de heilige verzekeringen van keizer Wil helm te schokken. Is het noodig, in dit ver band te herinneren aan het keizerlijk •woord, den 13den December 1907 in het pa- lefa op den Dam gesproken, toen keizer Wilhelm als gast van H. M. do Koningin zeidc„Aan mijn plicht van dankbaarheid kan ik slechts daardbor uitdrukking ge ven, c&at ik met mijn leven borg sta-, dat onze km den (Nederland en Duitschland) zich in vrede kunne-n ontwikkelen. Ik weet, dat ik één ben met mijn land, als ik God bid, dat Hij Uwe Majesteit en Hare geze gende regeoring beschermen moge." Do Duitecho officieren, die op het oogen- blik hun best doen om hun mansohappen dezo <Ioor hun kc-izer gesproken woorden te doen vergeten, moeten bedenken, dat zij daardoor de argwaan versterken van het kleine groepje twijfelaars bij ons te lan de, dat zich wellicht afvraagt of een mon- derUinge verklaring van keizer Wilhelm zoo voel meer waard is, dan oen tractaat, waaronder de Duitsoho regeering haar handt-eekening gezet heeft." EEN DUITSCHE JAMMERKLACHT. Men wijst er ons op, aldus de „Frankfur ter Ztg.", dat Duitkche on Oostenrijkscho handelshuizen uit sommigo landen, o.a. uit Nederland, offertes ontvangen, waarin men aanbiedt bepaalde goederen te leveren, dik wijls met de opmerking er bij„Do uitvoer van dit artikel is geoorloofd, zoodat. u geen moeilijkheden in den weg gelegd zullen wor den." Een dergelijke opmerking, aldus gonoemd blad, leidt de menschen op een dwaalsppor, daar. gelijk men weat, ondanks het verlof tot uitvoer, geen kilogram goed zonder toe stemming van de N O.T. over de grenzen mag. Do hoofdzaak is echter, dat. firma's met klinkende namen vooruitbetaling ver langen. Het is noodzakelijk zich in derge lijke govaWen hij een betrouwbaar adres er van te vergewissen of do firma, die het aanbod doet, al dan niet als solide bekend staat. Gedurende den oorlog toch duiken dikwijls firma's op, die onder normale om standigheden in geenerlei betrekking tot de branche staan. DE TERRITORIALE BEVELHEBBER - ALS WETGEVER. j Winterswijk behoort tot de gem'eënteh, die in staat van beleg verkeer en en voor die gehieenten geldt het verbod van den térritoriaTeW bevelhebber om' o.a'. piaarden te Vervoereh zonder geleibiljet. Dit verbod tal uitgevaardigd om gemakkelijker het verbod van uitvoer, van een a^nial artikelen (o.a. paarden) te kunnen handhaven. Do 26-jarige J. W. S. te Meddo, onder. Winterswijk, had 20 Mei een paard gepro beerd op zijn eigen grond en had daarmee het ver voer ver bod overtreden. De kanton rechter te Groenlo, die anders smokkelaars wel met 50 cent straft* had nu plotseling f100 boete of 16 dagen gegeven, y.an dit vonnis kwam S. in beroep en deze zaak werd Woensdag voor de rechtbank te Zutphen behandeld. Het 0. M. bij de rechtbank vroeg f25 of 10 dagen. Het merkwaardige van het geval was ech ter de verdediging, waarbij jhr. mr. De Jonge betoogde, dat de vordering van den territorialen bevelhebber verbindende kracht mist Immers, de territoriale bevelhebber ont leende zijn bevoegdheid aan de wet van 1899. op den Staat van Oorlog en Beleg, maar dan moest het voorschrift zijn een politieveror dening, Maar uit- de geschiedenis dier wet blikt evenals trouwens uit het spraakge bruik dat het begrip politie-verordening dat overigens wettelijk nergens is om schreven zoo eng moet worden opgevat, dat het verbod van den territorialen bevel hebber er niet onder valt. Welnu, dan verbindt het voorschrift ook met; de territoriale bevelhebber is uitgegle den op het gladde ijs van hel administratief recht. Het 0. M.f mr. 's Jacob, meende, dat men. het begrip van politieverordening maar iets ruimer moest nemen, daar anders de conse quentie meebracht, dat bijna alle aanschrij vingen van den territorialen bevelhebber ver vielen, een consequentie, die hij zoo maar niet aandurfde. SUIKER. Gisteren heeft te Utrecht een vergadering plaats gehad van grossiers in suiker, die niet accoord kunnen gaan met de thans geldende bepalingen en prijzen. Deze bijeen komst was druk bezocht; men besloot tot oprichting van een vereeniging, ten doel heb bende in alle opzichten de belangen der. suikergrossiers te behartigen. Het maken van ontwen-statuten en het treffen van andere voorbereidende werkzaamheden werd opge dragen aan het Utrechtsekë comité. (,U. D.") De lieer W. Kromhout, architect te Amsterdam, 'Reeft met ingang van 1 Jan. ontslag genomen als hoofdleeraar van de pfd. bouwkunde aan de Academie voor Beel dende Kunsten en Technische Wetenschap pen aldaar. Dit in verband met den hém op gedragen bouw van het Damhotel te Am sterdam, waarmee, naar de meening van het bestuur der Academie, het koofdleeraar- schap' niet vereenigbaar is. Benoemd is met ingang van 1 Nov. a.s. tot directeur van het telegraafkantoor te Deventer, de heer W. F. K. Wethmar, thans in gelijke betrekking te Middelburg. De uitslag van de verkiezing voor den Gemeenteraad to Rotterdam in de vacatu re-Muller is ais volgt: Herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren G. A. va nder Wilde, Ghr.- Hist., die 2952, en J. Brautigauï, S.-D. A.-P., die 2548 stemmen verkreeg. Voorts kregen de heeren O. S. Knotnerus, lib., 1763, en dr. W. van Ravesteiin, S. D. P., 180 stemmen. Naar ,,Do Ned." verneemt, is de heer Van Noppen van Soke veilingen, ci.e voor de Ned. Zend. Vereeniging uitging, doch we gens ziekte terugkeeren moest, geheel her steld. Hij zal binnenikoit in het huwelijk treden en hoopt 27 November a.s. naar Tjimalan (Java) to vertrekken, ten einde daar het zendingswerk te aanvaarden. Diakenen der Ned.-Herv. Kerk te Gor- kum hebben besloten, de gift der Loge niet to aanvaarden als een feestgave bij de her denking van het honderdjarig bestaan van dit genootschap, doch wel als vrije gift, waarmee zij naar goeddunken zullen kunnen bandelen. Alleen op deze voorwaarde zijn diakenen bereid, het geld te ontvangen. Dr. A. J. de .Sopper, Ned.-Herv. pred. te Amsterdam, heeft in een schrijven aan het bestuur der Ned.-Herv. Pred.-vereeniging te Utrecht, medegedeeld, dat hij niet langer lid kan zijn van deze Vereeniging. Heb blijkt, dat dr. De Sopper zeer verstoord is over het kerkelijk optreden der confessioneelen in den laatsten tijd. De Raad van Leeuwarden heeft een voorstel, om uit te spreken, dat het in de school van middelbaar onderwijs vcor meis jes werkzaam blijven van leeraressen na haar huwelijk niet in het belang van het onderwijs is, na lange beraadslagingen, meb groote meerderheid aangenomen. De Tweede Kamer komt deze week niet meer in het openbaar bijeen ter afdoening van het ontwerp tot herziening der over gangsbepalingen der auteursweb, maar zal vermoedelijk tegen a.s. Dinsdag daartoe worden opgeroepen. Binnenkort is een belangrijke bevorde ring to verwachten onder het korps officie ren van gezondheid bij de Zeemacht. Z. K. H.. do Prins vertrok hedenna- middag omstreeks 2 uren per Hollandsche Spoor van Den Haag van zijn adjudant, lste luitenant jhr. Backer, naar Het Loo. Kamervacature Assen. Men! meldt nit Assen: Twaalf van de veertien kiesvereenigingen, die tegenwoordig waren in de centrale ver gadering, hebben den heer W. O. A. Koster tot candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer voor het kiesdistrict Assen. De liberale kiesvereenigingen te'Zuidlaren en Gasseltemijeveen candideerden jhr. )m*. dr. E. A'. voin Beresteyn, burgemeester van Veendam. i - Zeppelins bescheten. Een Zeppelin, komende uit zuidwestelijke richting (Helder), vloog heden in de vroegte over het eiland Vlieland. Zij werd door de kustwacht beschoten en verdween naar heb noordoosten. Twee uur later verscheen plot seling een tweede luchtschip uifc zuidooste lijke richting (Hitrlingen), welke tusschen de eilanden Vlieland en Teivchelling doorging. Na heftig beschotou te zijn, koerste het luchtschip snel omhoog en verdween in noordoostelijke richting in den nevel. Hedenmorgen tusschen 8 od 9 uren pas seerde eau Zeppelin hoven Heerlen. Het luchtschip kwam uit noordelijke richting. Ook boven Gulpon is de Zeppelin gepas seerd op een hoogte van ongeveer 800 me ter. Bij Epen werd het luchtschip door de Nedorlandsche grenswacht beschoten. Het verdween in de richting van Luik. Gronn wetsherziening. Naar aanleiding van geruchten, als zouMe indiening bij' de Tweede Kamer van de voorstellen tot Grondwetsherziening nogeeni- gen tijd worden uitgesteld, ten einde te wachten tot de bevredigingscommissie op1, Onderwijsgebied, vereed zou zijn gekomen met haar Blr&eïdT waardoor de Regeerïng in staat zou worden gesteld, de onderwijs kwestie. tegelijk met de kiesrechtkwestie in haar Grondwetswijzigingvoorstellen te be trekken, kunnen wij uit de beste bron me- 'dedeelen, dat de indiening van de in de Troonrede aangekondigde voorstellen tot Grondwetsherzienng uïiterlijk binnen 3 we ken is tegemoet te zien. Verlaten van het Land. Door de Regeering zijn maatregelen ge nomen om controle te kunnen uitoefenen op het verlaten van het land door personeel, hetwelk hier te landje noodig zou kunnen zijn voor de aanmaak van munitie en ander oorlogsmateriaal, ten einde indien het nood zakelijk zou zijn dit verlaten te kunnen beletten, o.a. zullen bankwerkers, hoorders, stokers en machniisten in fabrieken van me taalbewerking, leiders van" technische bu reaux, scheepsbouwkundigen en werktuig kundige ingenieurs in machinefabrieken, scheepswerven en construcliewerkplaatsen en werklieden in ni£ vele andere aanverwante beroepen, het land niet meer mogen ver laten, zonder bijzondere toestemming van den Minister van Oorlog. Wij vernemen nog, dat de aanleiding hier toe gelegen is, in de omstandigheid, djit ge bleken was, 'dat van de werklieden, in onze munitiefabrieken werkrasm, zeer velen, aan gelokt door de hooge loonen, welke thans m buitenlandsche munitiefabrieken worden uitbetaald ,het land verlieten of voornemens waren, te verlaten. HAAGSOUE RECHTBANK. Inbrekers. .Vcor deze rechtbank stonden heden te recht G. A. B. Y., 25 jaar, en J. van D., 20 jaar, beiden opgevende te zijn zonder beroep, beklaagd van diefstal van f2000 en zilver, door inklimming in de woning van Jonkvr. Gevers De~ncoj aan de Parkstraat, van f300 door middel van braak, uit de brandkast uit het kantoor van den heer Buck te Eoskoop; poging tot inbraak in de woning» van mr. Henny aan de Prins Maurils- Jaan; inbraak en diefstal van zliver in de woir'ng van minister Treub en diefstal van f900 en inbraak in de woning van mevr. Kolff aan de Stadhouderslaan. De beklaagden gedroegen zich ter terecht zitting zeer brutaal en loochenden thans alles, wat zij vroeger ten nadeel© van den Koïfiéhuishouder Blo nis ma en den opkooper De Bres hadden gezegd. De officier van justitie, bracht groote hulde aan de Haagsche recherche, inzonder heid aan den inspecteur Schuitemaker, aan wiens groote activiteit het ie danken is, dat beide bekl., wier nachtelijke inbraken - groote ongerustheid verwekten, zijn aange houden. Beiden hadden niet noodig te stelen: Y. is kapitalist en v. D. een schilder en teekenaar met talent, die werd voortgeholpen. De eisch tegen hen luidde: veroordeeling resp. tot zeven en zes jaren gevange nisstraf. Mr. Grootenboer pleit voor den lsten bekl. een psychiatrisch onderzoek naar diens geestvermogens; voor bekl. v. D. pleit mr. S. van Houten clementie. Uitspraak over 14 dagen. Dn-ama stonden terecht de bekl. v. D. en A. H. O., stoelenmatter alhier, beklaagd van poging tot diefstal met braak en in- klimming in een. kantoor aan de Prinse- gracht, in Den Haag, waar zij tevergeefs trachtten de brandkast te forceer en. Met het oog op den edsch tegen hen in de vorige zaak luidde de vordering tegen v. D. zes maanden en tegen C., die niet zco gevaarlijk bekend stond, een jaar gevange nisstraf. Mr. S. van Houten refereerde zich ten aanzien van v. D. aan het oordeel der rechtbank, waarna Mr. De Olercq voor O. vrijspraak pleitte, en diens onimatMellijko invrijheidstteltóng verzocht, hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Ook in deze zaak zal over 14 dagen uit spraak worden gedaan. De rechtbank veroordeelde heden J. G. L., werkman te Itijrisburg, ter zake wederspannigheid, tot 6 maanden ge vangenisstraf. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. De Moord te Kamerik. Voor 't Gerechtshof te Amsterdam diende fin twoeden aanleg de strafzaak togori den 48-jarigen molenaarsfcneoht A. S., door de rechtbank te Utrecht tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld, wegens moord op dien jongein Jacob Mnaijer, een boerenzoon to Katmorik. Het O. M. edsohte 20 jaar gevangenisstraf wegens moord met voOihodadhter) rade. KAT,WIJK-AAN-ZEE. Men meldt ons uit IJmuiden De KWj 150, „Acht Gebroeders," met 20 last haring», is na 7 weken reis teruggekeerd. Over dezen lqgger had men zich reeds on gerust gemaakt. Yoorloopig zullen de haringloggers niet naar zee vertrekken, met het oog op het mijnengevaar. LEIDSCHENDAM. Do Ghr. Gem. Zangvcrec-niging „Zanglust", directeur de heer A. Tcljeur, gaf gisteravond in het geheel gevulde kerk gebouw der Ned.-Herv. Gem. een uitvoe ring, welko in alle opzichten een succes is geweest. Medewerking werd verleend door mej. Corrie de Wekker, piano, en den heer J. F. Smit, bas, uit Leiden. Te halfacht opende ds. Yissclier de bijeenkomst met een kort woord, waarop het koor het eer ste nummer inzette met een Oud-Holl i-irch Volkslied „Hoo groot o Heer", dat breed en met warmto werd gezongen. Het viel op dat de uitgevoerde nummers uitmuntten door beschaafde uitspraak en maatvastheid. In Psalm 103 van Mobach, kwam het koor tot zijn volle recht. Krachtig en vol klon ken do koren tu. chen de soli's van bas, sopraan en alt. Luchtig en v rooi ijk klonk „Meiklokken", een dankbaar nummer voor het koor. Dan waren en nog twee solo's voor orgel: „Festspiel" in C Dur van dr. Vokkmar en een koraal-variatie naar Gez. 181, door den directeur op het mooie orgel vertolkt en welks laatste nummer het mooisto was, op een wijze, die zijn prestaties als organist alle eer aandoen. Een sopraan-solo ,,Hefc Uurwerk" ge zongen door een lid d<er vereenog-ing (Mej. Benbhem) en een alt-solo „O heb toch lief" door mej. Slingerland, eveneens lid, behoorden tot een der mooiste momen ten van den avond'. Beid3 dames beschikken over een goede stem, vooral de alt was goed op dreef, twee krachten avaar <le vereeniging trotsoh op mag zijn. De bas was in Psalm 103 zuiver op toon. Do begeleiding der verschillende koren en soli er waren ook nummers a capella door mej. Corrie do AVekker was, zooals wij dab van haar gewend zijn. uit nemend. In 't bijzonder in Psalm 103 kwam de be geleiding prachtig uit. Vóór het slotnummer sprak de predikant oen sympathiek woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt tob hot. welslagen tiener uitvoering in het bijzonder tot den directeur waarop het koor met „Bede" van Du Pui, rustig en devoot voorgedra gen dezen mooien avond besloot. Do directeur, do heer Tcljeur mag met voldoening op dezen avond terugzien heb pleit tevens voor zijn uitnemende leiding. Moge do vereeniging „Zanglustnog veel nieuwe leden Verwerven vooral het mannc-lijk contingent, dan kan zij het ver brcE gen. MARKTBERICHTEN. KATWIJK AAN DEN-RIJN. 13 Oct. Veiling der Tuinb. Ver. K. eu O. Eigenlitimern per halve H.L. f 1.30; Bloemkool 1/8 a 1"»;. dito II f 3.25 5.25; lloodo Kool f 10 a 13: Savoye Kool 1 9 a 12.50; Peen per H L. 2 a 2.10, dito per 100 bos f 2.10 a 2.90; "Dien per H L_ 7.50 a 7.90. Aanvoer 29800 Bloemkool- 80 ILL. Dien. Groolo aanvoer mot ILinko vraag, ook voor export. LOOSDUINEN, 13 Oct. In de licdm gehouden veilingen zijn betaald voor £ng. komkommers lo soort 3 a 6 per 100 stuks^roode kool f 4.30 a 9savoyo kool 4.40 a 8.30'groene f 1.90 a 2.80 per 1C0 stuks; salade le soort f 0.60 a 1, 2e soort 0.35 a 0.40 per 100 krop; Peen lo soort 3.30 a 3.90. 2e soort 2.10 a 2.90 per 100 bos; prei 1.10 a 1.60 per 100 bosselderij f 0.90 a 1.60 per 100 bos; kroten la 1.20 per 100 bos: peterselie 1.50 a 1.70 per 100 bos; andijvie 0.70 a 1.20 per 100 struik; spinazie f 0.19 a 0.33 per mand, zuring 0.11 a U.13 per mandpostelein 0.18 a 0.28 per mand; bocrekool 0,08 a 0.09 per mand. kom- kommerstek 0.42 a 1.10 erwten /la 1.10; boo- nenstck 0.55 a 0.85 per mand; prinsessebooncn 0.64 a 1.15 per 1000 stuks; snijboonen 5.60 per 1000 stuks; pronkboonen 1.50 a 1.E0 per 15 K.G.; Duitsche prinsessen 1.60 a 3.40 per 15 KG.; sohor8encercn -e soort f 6.20 a 8.20 per 50 K.G.; id. 2o soort 2.10 a 2-60 per 50 K.G.; tomaten le soort 15 a 21.20, 2o soort 10.70 a 14, 3e soort 3 a 9 per 50 K.G. Aanvoer 16.675 struik andijvie: 11.028 pond to maten: 23.421 pond schorseneer en. Handel vrij levendig. HoeAvel *1® aanvoeren verminderen» wordt er per vc-ilingsdag toch nog voor 5 a 6 duizend gulden^ geveild. DELFT, 13 Oct. Op do vetto varkensmarkt waren aangevoerd 13 stuks. Prijs per K.G. le eoort 0.80 a 0.90. GOUDA, 14 Oct. Witlo poldertarwe /9a 9.50; Zceuwsclic nieuwe Harige 11 a 11.50; Mindero eoort Zeeuw, tarwe 10 a 10.50; Afwijkende 9 a 9.50; Wintcrgerst /9a 9 25; Zomergerst 8.50 a 9; Chtvaliergerst f 10.50 a 11; Haver per HJj. /7a 7.50; Haver per 100 K.G. 13 a 14; Erwten 18 a 20; Duivenboonen 20 a 22; Paardenboonen 18 a 18.50; Mais (Amorik.) per 100 KJL 11 a 11.50; Witlo boonen 26 a 28; Bruine boonen 22 a 24; Karwijzaad. 24 a 25. Kaas. Aangevoerd 44 partijen handel zeer vlug. lc kw. 72 a 74, 2c kw. 70 a 71; Zwaar- doro 72 a 75. Boter. Redelijke aanvoer. Handel vlug. Koe- botor 1.60 a 1.65: "Weiboter 1.50 a 1.55. Veemarkt. Melkvee weinig aanvoer, handel traag. Prijs iets minder. Vette varkens redelijke aanvoer, handel matig, per pond 39 a 46: Biggen voor Engeland redelijke aanvoer, handel matig, per pond 29 a 36; Jfagere biggen goede aanroer, handel zec-r matig, per week 1.90 a 2.30: vetto schapen red. aanvhandel vlug 38 3. 45: lamme ren gocdo aanvoer, handel vlug, 28 a 32; nuch tere kalveren, redelijke aanvoer, zeer matig 8 a 14; graskalvcren goode aanvoer, handel traag 50 a 95; fokkalvcren f 15 a 32. Everen. Red. aanv. handel traag, per 100 st. 6 a. 7. SCHIEDAM. 13 Oct. Spiritus, Petroleum, enz. Notoering van don .."Rond van Dintillatenrs". Moutwijn 21. Jenever f 25. por H Ij. zonder fust en zonder belasting. Noteering van de "Bourscommissiën. Montwijn f 18.50 per 7Ï.L zonder fust. en belasting. Stem ming prijeh Spooling 1.80. Spiritus. GraansDiritus f 3. 42: Melasse id. 32; Ruwe id. 16.50 a 17.75. 'GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. STADSTIMMERWERF. TELEPH. 127. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reiziger, 6 Timmerlieden, A Opperlieden, J Steenhouwers. 18 Stucadoors. 1 Behanger, 14 Sohildcrs. 1 Meubelmaker. 1 Wagenmaker. 1 Stoker. 1 Scheepymid, 1 Loodgletor, 6 Typogra fen, 1 Sigarenmaker, 1 Schipper, 1 Koet-Bier, 1 Bloemist, 10 Grondwerkers. 10 Loopkneohten, 20 loseo Werklieden, 3 Werksters. 5 Breisters. 1 Naaister, 1 Jongste Kantoorbediende (Meisje). De Zaberdagavondcouiant is voor velen het blad bij uitnemendheid \cor productie ve publiciteit. Hot exemplaar van vier bladen ligt den ganschen Zondag 111 den familiekring tor tafel. Wij herinneren den Heer on adverteerders nog oens aan de faciliteit door ons gebo den, om afdrukken hunner advertentie to verzoeken ter aankondiging aan de etala- gevonsters. Waarneer men ons de kopij voor oen ad- venten tio oen <lag vóór de plaatsing bezoYgt, wordt dezo als een zuiver stuk smoutwerk behandeld. Hierdoor dwingt eb verstandige adverteerder zichzelf, niet op het nippertje gauw een advertentie te schrijven, maar er zich een oogenblik voor neer te zetten. Ter zetterij wordt do vèl bedachte advertentie goed en met( zorg gezet en op den dag vaa plaatsing ontvangt de adverteerder gratis 10 Snelpers-Adrukken voor Reclamedoel einden. Het doet ons genoegen dat reeds enkele firma's van onze aanbieding gebruik maakten. Het Altreden 3an Minister Dclcassé. PARIJS, 13 Oct. (Havas). Op den heden- mórgen in het Elysée gchoucien ministerraad deelde Viviani mede, dat Dëicassé, de minis ter van Buitonlandsehe Zak'en, zijn ontslag heeft aangeboden. Dit is aanvaard. Viviani neemt diens portefeuille over en blijft mi nister-president. De Fransclie Ivajuer. PARIJS. 13 Oct. (ll.O.) Bij cle opening der Kamerzitting van heden las de voor zitter een verzoek voor om interpellatie to mogen houden, ingediend door Painlevé, Leygues on Pedoya, voorzitters der commis sies voor oorlog, buitenlandsche zaken en marine. Minister Viviani kondigde formeel aan, dat Delcaasé wegens gezondheidsredenen ontslag had genomen en verklaarde uitdruk kelijk, dat er geen geschillen waren gerezen tua-chen Delcassé en zijn collega's. Painlevé drong op nadero verklaringen aan omtrent een geschil dat, volgens ge ruchten, tusschen Dclcassé en do regeering zou zijn ontstaan en ook omtrent den toe stand op den Balkan. Delahaye, royalistisch afgevaardigde, onderbrak hem met de verklaring, dat Frankrijk slechts twee gevaren had ve vreezen, n.l.de eenheid der Duitschers en politieke twisten in Frankrijk zelf. Yiviapi 'verklaarde, dat hij onmogelijk kon antwoorden op vragen, wftneer met dio beantwoording gepaard zou gaan de medo- deeling van vertrouwelijke inlichtingen, ont vangen van do bondgenooten. Hij kon zulke vragen noch in een openbare, noch in een geheime zit/ting beantwoorden en hij zou alleen het'woerd voeren in een openbare vergadering. Een voorstel tot hot houden van een ge heime zitting word verworpen met 303 tegen 100 stemmen. Na een langdurig debat werd een motie A an vertrouwen in do regeering ingedieni, do socialisten echte**, ontvingen de motie met gejoel. Do president schor to de zitting. (Later telegram.) Do Kamer nam mot 372 tegen 9 stemmen een motie Aan vertrouwen in do regeering aan. PARIJS, 13 October (R. O.). Er heeft rich vandaag in die Kamer een; löA'cndig incirent voorgedaan tusschen den afgevaar- 'diigde Pugliesi Coaiti en Deseh.^nel. der» voorzitter van de Kamer. Pugliesi Conta had in de couloirs gezegd, diat hij zijn stem had willen motiveeren, maar dat hern dat belet was door het kabaal der socialisten, dde hem verweten, dat hij dienst in het leger had genomrcai en zich cLaarna had laten ontslaan. Op do Kamertribune zette hij nu uiteen, dat hij vrijwillig zichzelf had aangeboden, maar dat zijn gezondheid hean belette ziin TualitaiTC plichten na t-o ko men Zich tot d© socialisten wendende, sprak Puglieöi Conti er zijn verbazing over nit, onder hon volkomen gezond© jongemannen te zien. die niet han het front waren. Descha- nel riep hem toen tot de orde. maar Pugliesi Conti bleef interrupties beantwoorden. De voorzitter was genoodzaakt de vergadering op te heffen. Ondanks het aandringen van zijn vrienden bleef Pugliesi Conti op de tribune, ook nadat de lichten reeds ge doofd waren, zeggende, dat hij zoo noodig daar den geheelen nacht zou blijven. Na een tufischenpoos werd de vergadering hervat en Pugliesi Conti, die op de tribune gebleven was, zette zijn aanval op zijn collega's voort, wa-t tot een nieuw incident aanleiding gaf. De Kamer besloot den srpeker het woord te ontnemen, waarop Pugliesi Conti de tri bune verliet. Do Strijd in het Westen. PARIJS, 13 Oct. (R. O.) De vijand deed met een talrijke troepenmacht ten noorden van Souehez opnieuw aanvallen op hetbosch ten oosten van de spoorlijn. Souchez-Angres, op do Fransohe stellingen aan de'vijf kruis wegen, op den Yimy-heuvel, op de verster kingen, die wij veroverd hebben in het Gi- vencby-bo6Ch en op de nabijgelegen loop graven. Niettegenstaande de buitengewoon hevi ge beschieting, die aan deze aanvallen was voorafgegaan, en de krachtige herhaalde bestormingen, gelukte het den vijand slechts door te dringen in enkele loopgraven in het

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2