De Europeesciie Oorlog. SPORT. Uit de Omstreken. in het. burgerleven een behoorlijke positie innemen en waarvan men zoo iets iai gewo ne oamstanciigheden dan ook gewis niet verwacht. De arrestatie kwam inderdaad onverwacht©enigen waren met verlof thuis terwijl een der hoofdmannen net met ver lof zool gaan een half uurtje later was hij reeds op weg naa-r Arnhem, in voorarrest. Ofschoon nog niet is uitgemaakt voor de buitenwereld hoeveel valsohe bewijzen in omloop zijn gebracht, moet het toah vast staan, zooals ik reeds meldde, dat een der soldaten een boekje ontvreemd he.eft. De bewijzen, welke daaruit gescheurd worden en waarvan een gedeelte in hot register blijft zakten, zijn door verschillende bla den passen" genoemd zoo noemt ze ook de volksmond; de naam geleibiljetten" is beter is zijn plaats, daar zij dienen tot dek king van artikelen in hèt in staat van be leg verklaarde gebied. Het ligt voor de hand, dat lieden, in het bezit van zulk een geleibiljet, die zie, zoo verneem ik nog, blan co kregen, alleeai voorzien van de valsohe handteekenin.g en ze dus naar believen kon den invullen, gemakkelijk smokkelen had den, want ïfiet alleen dat ze dan een be wijs tot dekking hadden, doch Het vermoe den is zeker gewettigd, dat van de thans in arrest zijnde tien soldaten, toch zeker steeds een paar man „wacht" hadden, en hek dus den smokkelaars niet lastig zou maken. Ik verneem nog, dat het onder zoek nog in gang is. EEN OPBRENGING VOORKOMEN. De beriehtgèver van het „Hbld." te IJmui- Üen schrijft; Van kapitein F. Koopman, voerende de koftjalk „Zeemeeuw", welke hier van On- darroa in Spanje binnenkwam, vernamen wij hoe do scheepsjongen, door zijn zwemkunst wist te voorkomen, dat het schip naar En geland werd opgebracht. Bij het passeeren van het Engelsehe Ka naal werd de kof aangehouden door een pa trouillevaartuig, waarvan de officier naar herkomst en bestemming informeerde en ten slotte de scheepspapieren wenschte in te zien om de mondeling gegeven mededeelin- gen te kunnen controleeren. De gezagvoerder begaf zich in zijn hut om de papieren te halen en keerde daarmede op het dek terug. Bij het overreiken greep de officier mis, zoodat ze dus in het water terecht kwamen. De scheepsjongen, die zeer goed de zwem kunst machtig is, bedacht zich geen oogen- blik en sprong overboord, dook een p:.ar ma len en bracht de papieren alle boven wa ter. Toen moest hij nog over eenigen af stand zwemmen, wijl de schepen door de vaart waren doorgc-'oopen. De officier kondigde den kapitein inmid dels aan, dat hij naar een Enge'sehe haven zou wordc-n opgebracht, omdat hij de zaak niet erg vertrouwde en vermoedde dat de papieren met opzet overboord waren gewor pen, ten einde een minder gewenseht onder zoek te ontduiken. Toen hij- de inmiddels weer opgedoken papieren had doorgelezen, erkende hij dat zijn vermoeden ongemoti veerd was. Voor de zwemkunst van den scheepsjon gen sprak hij, als spoftüevend Engelsch- man, zijn bewondering uit en gaf hem eeni- ge zilverstukken om daarvoor in Holland pen kistje .sigaren te kofcpep. Do Wedstrijden van Zondag. In de tweede klas-:e B gaat het er Zon dag om, wie voorloopig de laa'.sie plaats zal bezetten- „D. V. V." of „Ajax".Beide elftallen hebben in de competitie het zoet Üer overwinning nog niet gesmaakt, alleen tolt „Ajax" een nederlaag minder dan ,,D. iV. V." Nu is het een feit, dat de Leider naars op dien duingrond van „D. V. V." altijd slecht hebben gespeeld, eerst liet vo rige seizoen, toen de Duinoorders hopeloos onderaan stonden, slaagde „Ajax" er ia, met die traditioneele nederlaag te breken, 't Is wenschelTjk, dat de Ajaxieden morgen niet in de oude fout vervallen. De nieuwe derde klasser „Alphen" komt achter „Pomona" bij ,,De Sportman" op be zoek en wanneer de Leidenoars niet in be teren vorm zijn, dan gaat de overwinning naar biet hartje van de Kijnstreek. In den loop O'er jaren hebben be.de elflallen al vaak tegen elkander gespeeld en was „De Sportman" een trouwe bezoeker van 't ter rein achter „Den Vergulden Wagen." Mor gen kan het weer een geanimeerde partij voetbal geven tusschen deze pas geworden concurrenten. De „L. V. V."-èrs, die hun seizoen zoo goed hebben ingezet, gaan naar Gouda en kunnen, mits met niet te veel invallers zijn de, de punten wel in de Sleutelstad brengen. In de eerste klasse van den „L. V. B." zou de strijd tusschen ,,L. F. C." en „Bere- eteyn" zeer* belangrijk kunnen zijn, indien het elftal, der Voorschotensche „II. B. S."- ,ers, niet in kracht was afgenomen, hetgeen we tenminste meenen te moeten afleiden, uit de nederlaag tegen „L. V. V. II''- Mocht dit waar zijn, dan zou „L. F. CV' dit jaar eens van die lastige concurrentie van „Be- resteyn" bevrijd' zijn. Indien „Lugdunum" geheel volledig naar Alphen gaat is er misschien nog kans op succes tegen „Alphen II," maar groot is die tans niet. In de tweede klasje zal „Lisse" van ,,D. Li V. II" moeten winnen en vXorvicus" van L. F. C. II." „Noordwijkerhout" begint zjjn seizoen met oen thuiswedstrijd tegen" „Norvicus II," dat oenïge weken geleden „Lisse II". zoo'n ver pletterende nederlaag toebracht. Zal die ge weldige kracht weer blijken? De Leidsche korfballers zoeken hun troost voorloopig nog buiten, daar het speelter rein $an den Zoelerwoudschen Singed eerst aan het eind van de maand in gebruik geno men zal worden. Het bezoek van „Fluks" geldt nu „0. S. C. R." in Rotterdam, het vorige jaar, een van de zwakste twaalf tallen. Zullen we nu Maandag melding ma ken van het eerste succes der Fluk/jers? Luchtvaart. Neder 1. officier verbe tert Amerik hoogte record. Onze landgenoot, de luitenant H. ter Poor ten, heeft te Santa Anna. in Galifornië een Amerikaansch hoogterecord gebroken, door op een watervliegtuig met een passagier een hoogte te bereiken van 7400 voet (plm. 2200 M.) Luit. Ter Poorten bleef één uur en 35 minuten in de lucht. Zondag heeft hij een vlucht gedaan van 3 uur on 25 minuten. („N. R. Ct") AALSMEER. Voor het examen voor boekhouden in de practijk, diploma A, vanwege de Ned. Vér. tot Bev. der Handels etenschappen, is te Amsterdam geslaagd de heer Jacob Mantel, alhier. H A A RLEMMER M EER Voor het examen voor boekhouden in do practijk, diploma A, .nwege de Ned. Ver. tot Beider Handelswetenschappen, is te Amsterdam geslaagd d heer Jan van Zanten, alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Do bemanningen van eenige logger- vaartulgen, van een drietal alhier gevestigde tigde re.üerijen, Rian gemonsterd om op de voorwaarden, in de monsterrol vastgelegd, gedurende het loopendé jaar de haringvis- süh'erij uit te oefenen, hebben thans gew V gerd«ee te kiezen. Zij else hen 1 pCt. hooger loon. Zij volbrachten reeds een 3-taï reizeïï, zonder evenwel over loons verhooging te spreken. Had tot voor korten tijd het vervoer van haring plaats met Katwijk-che motor vaartuigen, ook daarin is als gevolg van. de buitengewone groote drukte in het ree- derij-be&rijf, verandering ingetreden. De haring die naar Duitschland wordt afge leverd, wordt thans per „aak" overge bracht Met een ck-rgelijk vaartuig wor den ongeveer 1500 karntjes tegelijk ver voerd, terwijl de vaartuigen door de Rijks ambtenaren verzegeld worden. Do afzanding van de duinen, gelegen onaer de gemeenten Katwijk en Noordwijk, maakt goede vorderingen, al valt er mo menteel eenige slapte aangaande het wegha len van zand te constatceren. Reeds is een oppervlakte groot 20 H.A. afgezand- Do grond wordt geleidelijk in cultuur gebracht en heelt dit jaar voor de huurders vrij gun- rtlige resultaten opgeleverd. NOORDWIJK. Gisteravond vergaderde het departe ment Noordwijk der Mij. tot Nut van 't Al gemeen in het „Hof van Holland", onder leiding van zijn voorzitter, den heer P. Zwart. De rekening van het departement sloot, bij een ontvangst van f271.87V2 en een uitgaaf van f266.55, met een batig saldo van f 5.32To. Voor de leesbibliotheek werd f20 ontvangen,, benevens f6.60 voor ver kochte catalogi. Vanaf de opening der bi bliotheek op 6 Maart 1915. tot 30 Juni d.a.v., werden uitgeleend 110boeken, ge middeld dus per 'week 60 a 70 boeken. Het verslag van den secretaris vermeldde c.a., .dat het aantal leden van het depar tement 28 bedraagt. De heer E-. dc Groot brach t verslag uit vjaii de jongste alge mee ne vergadering. Het aan tal wmterbi,eenkomsten werd voorloopig vast gesteld op 3. Het bestuur van het departement beslaat uit de heeren P. Zwart, 'voorzitter, IJ. El- zinga secret.-penningmeester, on G. A. E. Duyster. NOORD W I JK ER KOUT. In „De Gemeente woning", vergader de wederom de neutrale CoöperatieveBrood- vcreeniging, onder v orzittersehap van den heer P. Zonderwijk. De penningmeester _F. de Smit, was afwezig. Er is een tekort van f 160. De leden zgn hierover ontstemd en eischen hun gestorte aandeelen terug. Het tekort zit Voor een deel onder de menschen; zelfs het bestuur heeft broodschuld. Ook leverde de broodslijterij van Lisse^ met welke men sa menwerkte, het brood togen 5 cis. per pond, terwijl hier slechts 41/2 ets. per pond onte vangen werd. Deze week kwam nog f20 binnen. Het bestuur van Lisse, dat reeds de materialen opeischte, .alsook de honden en de kar. is uitgenoodigd tot een a gemeene vergadering met het bestuur en de leden van Noordwij kerhout, doch tot heden wachtte men te vergeefs. Met belangstelling wordt hier de uitslag van deze netelige kwestie tegemoet gezien. NOORDWIJKERHOUT. Het electrische licht in „De Voorzie nigheid', een ge? henk van do parochie, zal den 28sten October a.s den dag, waar op do e-ervr. Zusters, zich voor vijftig jaren hier vestigden, 111 gebruik genomen wor" den. OEGS1 v-,1'. Nog in deze maand v. A door den'ar chitect den heer J. Stuivinga, te Zeist, voor het bestuur der Ncd. Zendingsschool te Rotterdam de aanbesteding plaats heb ben van het bouwen van een Zendings school met bijbehoorendo gebouwen onder clgze gemeente. De „UiMo"-collecte heeft f 129 opge bracht De vereeniging „Schoolhulp" aan den Morsoll hoopt in 't laatst van deze -maand een bezaar in de school te organiseeren. OUDEWETERING. De heer A. van Kalken, die een be noeming aannam naar de te openen Chr. School te Schiermonnikoog, nam afscheid van zijn werkkring alhier. Ds. J. Brouwer sprak namens het be stuur der Chr. School. Namens personeel en leerlingen, werd "het woord gevoerd door den beer A Veefkhod Am, onderwijzer aan die school. De heer Van Kalken sprak zelf ook woor den van dank en afscheid. Hij herinnerde! aan de uitstekende samenwerking^ die er, steeds heeft bestaan tusschen het beatuur en personeel eener- en hem anderzijds, waarvoor hg beiden dankbaar was. Tot £ijn leerlingen richtte hij hartelijke woorden van afscheid, die bij velen een diepen indruk achterlieten. Bom werd toegezongen Pp. 121' 4. RIJNSBURG. Tot. onderwijzer aan de School prat den Bijbel, Smidstee?, hoofd de heer W. v. de Wreg, ia benoeino de heer AL Boek, te Haarlem. Katwyk-aan-Zec Heden is te IJmuiden binnengekomen de logger K. YV. 170 „Willem en Leendert", met 26 last. HAARLEM SC HE RECHTBANK. Lastig vallen van vrijende paartj es. Voor de rechtbank te Haarlem hcuoen terecht gestaan do jachtopzieners A. D. en C P., die te ZandVoort in duinen een vrijend paartje hebben lastig gevallen. D. had met proces-verbaal gedreigd. De beklaagden beweer'' ?n, dat zij het paartje schrik hadden willen aanjagen, en D. voegde er hij, dat het niet in zijn bedoe ling had gelegen, proces-Verbaal op te ma ken. Dc st-o. lenverhuurder W. verklaarde, dat er al zes jaar larj afpersingen van vrijende paar jes te Zandvoort geschieden. Verschil- ïciïCte Zandvoorters doen daaraan. D© officier vaD juawoiê bracht hulde aan het paartje voor de moeite en <fö onaan genaamhecten, welke net zich heeft willen getroosten om deze zaak voor de rechtbank te brengen. Tal van personen tc Zandvoort maken zich schuldig aan het ueloeren van vrijende paartjes, om zich tc verrijken, en het werd hoog tijd, dat er eens een af schrikwekkend voorbeeld werd gesteld. Bek). D., zoo zeich: de officier verder, staat te Zandvoort slecht bekend; bij temtori- seert Zandvoort eigenlijk. Tegen D. werd 9 maanden en tegen P. 1 maand gevangenisstraf geëischt. Mr. Merens, r.'ie als verdediger optrad, schetste D. als een voortvarend man, die getemperd moet worden, als een dienst- kloppebr, die zich daardoor veel vijanden heeft gemaakt. De aan P. ten laste gelegde heling en de aan D. ten laste gelegde af dreiging achtte pleiter niot bewezen; hij vroeg voor beiden vrijspraak. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 9 Oct. Boter. Do "rijzen van boter op do heden gehouden markt waren als volgt: pri ma fabneksbotor (controle) 64 a 66; prima boeren- boter 68 a 70, idem poedo f a 67. Aangevoerd: 147/8, 23/16 vaten, wegende 3170 K.G. Handel vlug. LEIDEN. 9 Oct. Eieren Aanvoer: 7643 stuke. De prijzen waren: Kipeieron 8.30 a 9; Eendeeie- ren 7.50 a 7.80, per 100 stuks. Handel vlug. LEIDEN. 4 tot 9 Oot. 1915. Turfmarkt. Aange voerd. 630.000 etuka; prijs 6.— a 5.60 per 1000. LEIDEN. 9 Oot. 1915. Graanmarkt. Evenoh Buitcnlandsche, verkoeren Inlandsche Granen in zeer vaste stemming. De meeste artikelen hebben een scherpe prijs verhooging ondergaan. Stemming daardoor geanimeerder, dan in tijden hot geval ie geweest. To notc-eren zijn- Tarwe 9.60 a 11.60 per 80 Kilo; Gerst 8.75 a 10.per 65 Kilo; Haver 12.40 a 13— por 100 Kilo; Erwten 19— a 20.50 per H.L. KATWIJK-A AN-DEN-RIJN, 8 Oct. Veiling der Tuinb. Ver. K. en O. Eigenheimers per halve H.L. 1.25 a 1.30Bloemkool I 9 50 a 12.50. dilo II 3.50 a 5.50; Roode Kool 10 a 13; 8avoye Kool 9.50 a 12.50Peen per Jlh. f 2 a 2.20. dito per 100 bos f 2.50 a 3; Uien per "rT.L. f 7.60 a 7.80. Aanvoer 30.000 Blocnvkoo" 100 H.L. Uien. Handel Bloemkool vlug In 't vervolg aanvang der Velling te 12.30 uur. LEED WARDEN. 8 Oct. 1915. Kaas. 29001 K.G. Fabrieksbaas f 3-3 a 99. LEEUWARDEN, 8 Oct. Vee. Op do marlet alhier waren heden aangevoerd: 212 stieren f 90 a 360; 55 ossen f 250 a 310; 297 vette koeien f 220 a 330, f 0.42 a 0.46 per pond; 1063 melk- en kalf- koeien f 200 a 340 96 pinken f 70 a 120; 35 velto kalveren f 45 a 60, 0.40 a 0.45 per pond1645 grasltalvcron f 70 a 8085 nnebtero id. 7 a 13; 1324 volle schapen 35 a 40; 405 weido id. f 25 a 30; 50 Jammeren f 25 a 30; 245 vette varkens f 14) a 95, f 0.40 a 0.42 per pond: 185 rnagero varkens f 40 a 43; 1220 vette biggon f 65 a 90. f 0.35 a 0.37 per pond415 speenvarkens f 9 a 12. Aanvoer ruim; gebruikevee beter: vette koei en flauwer stieren Jcalm: koe graskalveren be ter: stieren traag; vette en nuchtero kalveren traagvaï-kens en wolvee ving. ZWOLLE. 8 Oct- 1915. Veemarkt Hen besteed de voor neurende en versch ge) 'de koelen f 190 a 370, dito vaarzen en schotten f 180 a 3C0; puste koeien voor de vetweido of stal J 160 a 240. dito vaarzen 155 a 220; voorjaarskalvend- koeien f 165 a 250; ossen voor de vetweide f 170 a 250; l'A- jari'-'e springstieren 90 a 190; 1',^-pinken f 90 a 170; jonge fokkalvcren ƒ30 a 100; nuchtere kalveren 3 a 24vette koeien n ossen aan bou ten £2 a 100 ct.slieren 72 a 86 et.; dito kalve ren 70 a 90 ct.dito schapen 40 a 75 ot. por KkG. 6-weekscbe biggen f 8 a 14; 10-weekscho biggen f 16 a 22; drachtige varkens f 60 a 85; magci'O varkens f 45 a 58 per stuk; vetto varkens 80 a 84 ct. per K.G. ZWOLLE. 8 Oot Huiden. Koe- 41 a 42 ct. pinkvellen 36 a 38 ct.stierenrclleii 33 a 35 ct.. per K.G.paardenvellen (met haar) 14 a 14.50 per stuk. Stemming stationair. ZWOLLE. 8 Oct- 1915. Boter. 11820 K.G waar van 530/8o vaten, 080.16e vaten en 840 stukken van een pond. Prijs 1.45 a 1.60 per KG.; Per 1/8 vat- van 20 K.G. prima f 31.50 a 32.50; afwij kende 30.60 a 31;2e eoort f 30 a 30.50. Per 1/16' vat van 10 K.G. 15 a 15.75. Handel vlug. SCHIEDAM. 8 Oct. Spiritus, Petroleum, enz. Notecring van den ,,Bond van Distillateurs". Moutwijn f 21. Jenever f 25, .per H.L. zonder fust en zonder belasting. Noteering van dc Bcurscommissien. Moutwijn f 19 per H.L., zonder t'ust en belasting. Stem ming prijsh. Spoeling f 1.70. Spiritus. Gi'aanspiritus f 35 a 42; Melasse id. f 32: Ruwe id. f 16 50 a 17.50. MAASTRICHT. 8 Oct. Aan den Boternujn al hier zijn aangevoerd 61920 K.G. Hoogste prijs buitenland ƒ2.87: middenpnjs buitenland ƒ2.81; laagste prijs buitenland ƒ2.65. Hoogste prijs binnenland 1.45. ALKMAAR. 0 Oct. Ter kaasmarkt heden aan gevoerd 319 stapels, wegende 215.000 K.G. Prijzen kleine fabriekskaas 65; kleine boerenkaas ƒ64; commissie boerenkaas 64; middelbare boeren kaas 64. ACADEMIENIEUW S. Leiden Geslaagd zijn voor het exameai voor apothekers-aduistesit, waarvoor vier camdfidaten waren, opgeroepen, H. P. Wer ner, van Rotterdam, mej. E. S. van de R&mhorst de Brouwer, Vlaardingen, en de hoer J. van den Berg, van Roteer dam. Marconi over het offensief der geallieerden. Marconi bevond zioh juist tijdens het of fensief van het einde der vorige maand aan het front der geallieerden in Frankrijk en België en heeft een vertegenwoordiger van „Central News" een en ander omtrent zijn indrukken en bevindingen medegedeeld. „Het was een buitengewoon gelukje", zei do hij, „dat mijn bezoek juist plaats had op het uur, dat zulk een roemrijke pagina vult in do geschiedenis der Fransche en En- gelsche legers. Juist voor het begin van den strijd lunchte, ik met den Engelschen op perbevelhebber, Sir John French en met ge neraal Foeh, terwijl ik later op den dag een lang gesprek had met generaal Joffre en Sir Douglan Haig. De tegenstelling tusschen wat ik vóór bn na den slag zag, behoef ik niet te omschrij ven. Ik zag de Engelsche jongens in den strijo trekken en later bezocht, ik ze in de hospitalen en teren vertelden zij mij, wat hua wedervaren was. Yroolijk en opgewekt, met een glimlach op het gezicht trokken zij uit om hun taak te volbrengen of te sterven. Er lag in hun vertrek zoowel wat treurigheid als pathos. Zij waren zich bewust, de flinke kerels, van den ernst van het uiterst belangrijke, ge volg van den aanval, waaraan zij zouden deelnemen. Ik wil zeggen en ik hoop dat men mij die uitdrukking zal vergeven, dat zij hun taak beter begrepen, dan me nigeen van de onzen. Yoor hen bentonden slechts twee mogelijkheden de overwinning of de dood. lu den strijd toonden zij spoedig hun meerderheid. Vooral de artillerie blonk hij zonder uit. Ik stond op het kritieke oogen- bÜk aehter c|q batterijen en mijn indruk was, dat do Duit&ché kanonnen niet tegen het vuur der Franschen en Kngelschen op gewassen waren. Hot is onmogelijk het bombardement, dat rnijn ooren verdoofde, te beschrijven. Het gin/ dag en nacht door, tot de artil lerie haar taak had volbracht. Toen hield de Storm een oogenblik op. De weerstand van den vijand werd gebroken en loopgra- venlinie na linie werd genomen. In mijn gesprokken met de Engelsche en Franrche generaals werd mij gezegd, dat de draadlooze telegraphie buitengewoon nut tig was gebleken en volkomen aan de ver- wachtngen had voldaan. Ik kan er mis schien nog een paar verbeteringen in aan brengen, die mij mogelijk lijken en waar mede ik nu bceig ben". Krijgsraad te Londen. Dc min'isterraad, die Don dier dag zou plaats hebben, werd uitgesteld tot gisteren. In plaats daarvan werd krijgsraad gehouden, waarbij de- mi nisters Asqaith, Grey, Kitchener, Llóyd George, Balfour, Ale. Kenna, Landisdone, Bonar Law, Simon en Churchill aanwezig waren. Alen beraadslaagde langdurig, 's Middags werd opnieuw vergaderd toen was de Eransoho ambassadeur tegenwoordig met vertegenwoordigers van de Fransche regeering en het Fransche leger. Oorlogsmaatregelen in vredestijd. Het bestuur van do „Union internationa le des Associations d'Agents représentant®"^ deelt mede, dat te Parijs een conferentie zal worden gehouden van de groepen der afzonderlijke syndicaten in Frankrijk, En geland, België en Italië. De bespeling is, te besprekeD, welke maatregelen kunnen wor den getroffen tijdens en na den oorlog, die heb onmogelijk zullen maken, dat onderda nen van thans vijandelijke staten agentu ren zullen krijgen of behouden van handels huizen in de landen der geallieerden. Dure zolen in Duitschland. In de Rijnprovincie vragen de schoenma kers reeds 7 tot 7Va mark dat is f4.20 tot f4.50 voor een paar schoenzolen en dezen prijs moeten zij' wel vorderen we gens de duurte van het leder, maar, zoo vragen fle menschen zich af,is het nu wel noodig, dat de bevolking zooveel moet betalen, ten behoeve van de aandeelhouders van de groote industrieele ondernemingen. Algemeen hoort men beweren, dat vele le derhandelaren 100 pCt. en ïpéér verdienen, weshalve de bevolking met klem aandringt om opk voor leder inaximum-prijzen vast te stellen. D© scheepvaart tusschen Duitsch land en Zweden gestaakt. Het Zweedscho stoombootverkeer tuischen Sassnitz en Trelleborg is geschorscht, in ver band met de beschieting van het Duitscke stoomschip „Svionia" door een vijandelijke duikboot bij Arkona, ten noorden van het eiland Riigen. Daardoor is de directe ver binding tusschen Zweden en Duitschland ge bet'. verbroken, aangezien toevalligerwijs ook het verkeer over Giedser-AYarnemiibde is gestaakt. Kopergebrek in Duitschland. In Berlijn vreest men, dat de sohool- sproeibaden zullen moeten gesloten wor den, omdait ten gevolge van de inbeslagne ming van koperen, voorwerpen ook do kra nen en dergel ijken, dfie tot de inrichting be- hooren, ingeleverd moeten worden. Ge lukt het niet,'de regeering te bewegen, om deze voorwerpen in de school-bad inrich tingen. te laten, dan zal men de kinderen voorloopig van deze nuttige instelling niet meer kunnen laten genieten. Een actie tegen de Liebknechtgroep. Volgens de „Bremer Bürgcrzeitung" is aan een groot aantal socialisten te Essen, Duis burg, Remscheid, Diisseldorf en eenige an dere plaatsen in het district van het 7de le gercorps, verboden, tijdens den oorlog in openbare of gesloten vergaderingen als eprekers op te treden. Ook mogen ze geen geschriften uitgeven. Er is uitdrukkelijk ver klaard, dat deze maatregelen niet gericht zijn tegen de geheel© social 1stische partij, maar tegen degenen, die het adres van den 9den Juni aan fractie en partijbestuur heö- ben ondorteekend, de Liebknecht-groep dus. Het verbod wordt opgeheven als de betroic. kene sohriftelijk zijn leedwezen betuigt- over de onderteekening en haar intrekt. Goudvoorraad der Bank van Frankrijk. De „Matin" schrijft: Ziehier de spre kende cijfers door de Bank van Frankrijk be kend gemaakt Onze goudvoorraad bedraagt op het oogen blik 4.550.142.225 franc, onze zilver voorraad 364.146,253 franc, totaal 4.914.28S.478 franc. Dit is ongeveer 50 millioen franc meer dan do vorige week, en dat niettegenstaande eeu kleine vermindering in den zilvervoorraad is veroorzaakt- door groote schaar-echte m pasmunt. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de Bank van Frankrijk den laataten tijd- 500 millioen franc aan goud heeft uitgevoerd, zonder dat haar voorraad daardoor werd aangetast, mort men erkennen, dat de Ame rikanen zich kunnen veroorlooven ons een voordeelig crediet toe te staan, want- wij zouden /.onder noemenswaardige moeite in goud kunnen betalen wanneer het moest. Zonder de laatste afvloeiingen, welke wij publiceerden, zou onze goudvoorraad in wer kelijkheid meer dan 5 milliard bedragen, wat een bedrag vertegenwoordigt, dat nog nooit door eenige bank ter wereld wercl bereikt. De Duitsche veritezen. De Pruisische veriiesl^jstea no.'c 330 339 (17 Sept.—28 Sept.) vermelden de na men van 63,468 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Het totaal aantal op de Prui sische lijsten vermelde verliezen bedraagt 1,916,148. Ten bewijze, dat de strij-l op de verschillende fronten heviger wordt, die pe het volgende overzicht: De lijst. 8^0309 vermelden 49,705 namen De li 1st. 310—319 53,39G Dé \m. 3.2Q-329 58,445 De lr[st. 330-339 68,468 7, Waar de verliezen geleden zijp-, en op welke tijdstippen, wordt in de lijsten niet aangegeven. Behalve de Pruisische lrjsien zijn er van Duitschen kant nog 224 Beiersche, 199 Sak sische, 274 Wurtembergsche lijsten uitge geven, en 49 van de marine. Bovendien zijn er 4 iverlieslijsten verschenen van de in Turk- schen' dienst staande Pruisische officieren en onderofficieren. De Zeppelin aanval op Londen. Een ooggetuige van den. laatsten Zeppe lin-aanval o?) Londen vertelt aan de „N. R. Ct." o.a. het volgende: Het was tegen een uur of elf 's avonds, dat een geweldige ontploffing ons buitens huis bracht, om te zien wat er aan de hand wa?. Daar ik nog al ver van de City woon de had ik het voorrecht het luchtschip goed te zien, in levenden lijve als het ware, zoo dra de zoeklichten het gevonden hadden. Hel verlicht bleef het snelvarende schip toen, terwijl de uiteenbarstendc kartetsen, die veel te laag ontploften, het indrukwekkende schouwspel nog meer luistef bijzetten. Bom op bom hoorden wij ontploffen. En het duur de niet laaig of de anders zoo donkere stad stond op enkele plaalsen in lichte laaie, daar er ook brandbommen werden geworpen. Binnen vijf of tien minuten was de Zep pelin echter spoorloos verdwenen. Intus- schen waren de menschen door iets als een paniek aangegrepen. Vrouwen en kinderen holden heen en weer velen zochten de kel ders op, sommigen reeds in hun nachtklee- ren. De meeste mannen zagen er angstig uit. vermoedelijk ik ook, want hoe schoon ik het schouwspel gevohden moge hebben, was het toch een ernstige zaak, waarmee we te doen hadden. Den hee'.en avond bleef er een ge voel van spanning en opgewondenheid in mijn omgeving. En ik moet erkennen, dab ik dien nacht keelemaal niet rustig sliep! Den volgenden morgen vroeg .ging ik de stad in, om de'schade te bezichtigen. Over al kon men gebroken ruiten waamemfli, zelfs waar geen bommen in de .onmiddel lijke nabijheid waren gevallen. Dat de lang- vingerige broederschap van al die gebroken ruiten goed gebruik wisten te maken, blijkt o.a. hieruit, dat er uit een winkel sigaren ter waarde van ongeveer 30 pd.st. gesto len werden. Op een plein had een bom een trechtervormig gat geslagen van enkele me ters diepte en 2'5 meter in middellijn. In Liverpoolstreet, vlak bij het station, was ook een groote kuil, reeds afgebakend door. een hek en bewaakt door politieagenten, die den toegang naa-r binnen weigerden. De bom hai hier een motorbus geraakt, die uiteensprong in duizend stukken, zoodat van de- meeste slachtoffers haast niets te her kennen viel. De conducteur verloor zijn bei de beenen en stierf kort daarna. W ie de an dere getroffenen waren, kon men pas later vernemen, toen zij; uit verschillende gedeel ten van de stad als vermist werden aange geven. Enkele kennissen van mij ontving n den vuurdoorp op nog al krachtdadige wijze. Ze zaten in een hotelkamer gezellig onder elkaar te praten, toen een bom op nog geen 100 meter afstands van ze ontplofte. De ontzet tende luchtdruk wierp ze bijna van hun stoe len neer op den vloer. Ze lieden in allerijl naar den kelder, waar zs angstige menschen in allerlei gewaad aantroffen. Hier en over al in de buurt moet een groote paniek ge- heerscht hebben. Een van mijn kenn ssen, die wat eerder dan de anderen tot bezinning kwam, ging op straat tegen allen goeden raad in. Zijn dapperheid werd echter be loond, want het duurde niet lang of hij kon uitgestrekte branden waarnemen, ver oorzaakt door de brandbommen. Hij zag tr wel vier in verschillende stadsgedeelten en bleef er tot 2 uur 'snachts, toen zij nog niet gebluscht waren. Dc Penny Bank moet Keelemaal afgebrand zijn. De aanval maakte ongetwijfeld eeu ge weldigen indruk. Men mag geiust van een paniek spreken. En. de vrees zit er blijk baar nog overal diep in.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2