Haagsshe Rechtbank. De Strijd in het Westen. .Onafgebroken wordt er gevochten aan bet .westelijk front. Trouwens dit was te ver wachten. Een legerorder van Joffre, thans door de Duitechers openbaar gemaakt, zegt, 4at hij het oogenblik gekomen acht om de Duitschers het land uit te jagen. Hij doet dit met vele woorden, die noodig zijn om bij 9en gTooto massa de vereischte bezieling te brengen. Het Wolff-bureau knoopt aan deze leger order nog eenige beschouwingen vast, die bedoeld zijn om aan te toonen, dat Frank rijke plannen mislukt zijn en om ook voor do Duitechers de verliezen, die in een eerste opwelling erkend zijn, te verzachten. Maar het offensief zal volgens Joffre nog niet uit zijn. „Het offensief zal zonder wa penstilstand en zonder ophouden voortgaan"-, ?egt hij. „Herinnert u de Marne. Overwin nen of sterven." i>o „Köln. Ztg." heeft nu een verklaring voor het gesloten zijn der Fraüsch-Zwitser- ache grenzen. Deze klinkt erg ongeloofwaar dig. Er zouden namelijk door den Mont Öenis troepenzendingen van Italië naar het westelijk front zijn gegaan. Dit is om twee redenen niet aan te nemen. Ten eerste ri Italië niet met Duitschland in oorlog en ten tweede zal het zijn troepen, met het oog op wat In den Balkan straks gaat gebeuren, wel thuishouden om die zoo noodig oost waarts te kunnen zenden. Bij den strijd aan het westelijk front zijn volgens de „Petit Pariaien" ook twee En- gelsche generaals gesneuveld n.l. Sir Thom son Gapper en Thesigeh. De correspondent van de „Times" meldde Woensdag uit het Engelsche hoofdkwartier De geallieerden zijn niet gelukkig wat heb weer betreft. Maandag en Dinsdag regende he(t 's middags hard en vandaag kregen wij stortbuien met gewon© regens en een sner penden wind ertusschen door. Het leek eer Maart dan September. Dat weer is voor belde partijen kwaad, maar het kwaadst voor de aanvallers., Do Balkan. Het voornaaimste nieuws van den Balkan is het tolders in 'dit blad or genomen ultimatum! vatjl Rusland aan Bulgarije. Zoo zullen we cfnsi gpoedig weten, wat daar gebeuren gaat. Rusland wenscht niet langer de onzeker heid. Men gevoelt er eigenlijk reeds dat Bul garije zich tegenover 'de entente zal stellen. Een bewijs daarvoor is we), dat de Russische credietins tellingen geen geld meer raar Bul garije willen overmaken, maar liefst weet men nu. waaraan zich te houden, vóór kalm e1® Rustig alle voorbereidende, maatregelen kunnen worden getroffen. Met dd centrale mogendheden, zou vol- getoö de geruchten Bulgarije reeds een nauw keurige .overeenkomst hebben getroffen. De hertog van Mecklenburg moet de laatste be zwaren van koning Ferdinand hebben over wonnen. Te Boekarest loorfc het gerucht, dat Duitschland aan Bulgarije Macedonië heeft beloofd, verder oud-Servië en Albanië, met eeü uitgang naar de Adriatiscne Zee. Ook rijk verdedigingsmiddelen beschik baar gesteld voor de zeezijde. Er zrjn vier dujkbooten afgestaan, die per spoor verzon den ri)n 6n reeds te .Varna te water moeten zijn gelaten. Radoslawof heeft aan de leiders der agra rische partij verklaard, dat Bulgarije tegen over geen enkele oorlogvoerende partij ge bonden fe. Veel geloof vinden deze woorden niet en uit het antwoord aan Rusland zal dit dpoedig genoeg blijken. De Entente-mogend heden willen gewapend optreden. Voor Servië verlangen ze te we ten, .of het zich van de zuid- on oostzijde Veilig kam gevoelen of niet. De „Echo de Paris" verneemt, dat reeds Bulgaarse he sol- date® over de Servische grens zijn geko men. Ret doel zou zijn een incident uit te lokken, jnjaar Servië zal hierop niet reagee- rett. Inmiddels zouden reeds Franschen en En- gelSchen in Servië zijn aangekomen. Rus land zou een landingscorps gereed hebben voor de Bulgaarsche kust en ook Italië zou liter hulp; verleenen. De geruchten duiken ook weer óp, dat de Entente-machten te Salonlhï gerand zijn. De Grieksche koning zoeerstdaags naar Saloniki vertrekken, waar volgens 'de „Frankf. Ztg." generaal Hamilton met zy'n staf reeds is aangekomen en eevneens 'n deel van den Franschen staf aan de Dardanellen. Dat de banü tusschen Griekenland en de Entente-mogendheden oolrenger wordt, blijkt weer uit het feit, dat de Grieken 30 millioen franc voorschot op de mobilisatiekosten heb ben ontvangen. Aan Servië's noordgrens zouden meer, Duitsche en Oostenrijksche troepen zijn Saamgetrokken. Uit de berichten van de slagvelden blijkt, dat de kleine aanvallen geen succes hadden. 80.000 man moeten on middellijk langs de grens liggen. Daarachter bevinden zich meerdere legers, tot een totaal van 500.000 man. Jn Roemenië gelooft men op grond van de vele gevallen van desertie, dat vele Bulga ren zullen weigeren, tegen hun Slavische broeders, de Russen te vechten. Armeniërs naar de Ver. Staten. De „Daily Chron." verneemt van een ge zaghebbend persoon op hot gebied der vraag stukken van het oosten, die via Sofia m- liohtingen uit Konstantinopel ontvangen heeft, dat door don Amerikaanechen gezant te Konstantinopel, Henry Morgenthau, aan de Porte het aanbod is gedaan om alle Ar meniërs, die thans door de Turken uit hun woonplaatsen verdreven zijn, naar Amerika over te brengen. Van afschuw vervuld over de vreeselijke moorden en wreedheden welke met de verdrijving der. Armeniërs uit hun woonplaatsen gepaard gingen aldus gaat het bericht van de „Daily Chron." voort en als gevolg van zijn onmacht om hen op de gebruikelijke wijze to helpen, bood de gezant aan zichzelf verantwoordelijk te stel len voor een bedrag van één millioen dollars en bovendien nog vier millioen dollars bij andere personen in Amerika te doen verkrij gen, ten einde deze gelden ten koste te leggen aan het doen emigreeren der Arme niërs naar Amerika. Of dit aanbod aanvaard of van de hand gewezen is, is onbekend, doch waarschijnlijk wordt het aanbod nog over wogen. BnvloecS van hei succes in hei Westen op de werving in Engeland. Do overwinningen \an de Franschen en Engelschen in Frankrijk hebben, volgens de Westminster Gazette, een uitstekenden in vloed gehad op de aanwerving voor het Ie ger. Sir John French's depêche had, zeide een van de ververs te Londen, in achten veertig uur meer uitgewerkt clan alle toe spraken in het geheele land. Do F aus en de Vrede, Volgens de „Tribune" houden twee aan zienlijke geestelijken, mgr. Saceheti-fc'-elviag- gini en Migone sinds cenigo dagen in Zwti- serland verblijf met een bijzondere zepding betreffende een eventueele vredesbemidde ling van den Paus. Gewettigd wantrouwen. Dc Parijsche correspondent van de „Tel." schrijft, d.d. 22 September Het „Journal de Gênève" begint rich ongerucht te maken over cle, door, de Duit sche pers verspreide geruchten, volgens welke de F ran scire legers zich gereed ma ken om, door Zwitserland heen, Duitsch land binnen te vallen. Niét dia/fc het blad iets gelooft van dit, den Franschen toegeschreven, voornemen. Maar het herinnert zich blijkbaar hoe, ei ken keer, dat de Duitechers van plan wa ren om zèlven deze of gene schending van oorlogs- of volkenrecht tc begaan, zooals daar zijn do inval in de onzijdige landen Luxemburg cn België, het bombardeeren van kerken, cathedralen c-n hospitalen, het vergiftigen van bronnenhet gebruik van stikbommen en vloeibare brandstoffen het afmaken van gewonden en gevangenen, .etc., etc., zij urbi et orbi aankondigden dat hun tegenstanders, met néme de Fran schen, gelijksoortige snoodheden hadden gepleegd of van zins waren dit te doen. Dezèlfde Duitsche pers, die de Zwitsers nu zoo vriendelijk waarschuwt tegen do boo- .zo plannen der geallieerden, heeft, zegt het „Journal de Genève", verleden jaar, een dergelijke manoeuvre uitgevoerd „Toen was het om België te doen. Ieder een wéét, sedert de verklaringen van den Rijkskanselier, dat Duitschland er zelfs niet aan gedacht zou hebben België's neu traliteit te schenden, als het dc „zeker- Eisoli drie weken. iW. van S., te Katwijk-aan-Zee, wegens wedersjannigheid tegen de politie aldaar, tot veertien dagen gevangenisstraf. Eisch drie weken. Wederspaiiiiigkeid tc Katwijk-aan-Zee. Hiervoor werd opgeroepen G. Sp. te Kat- wijk-aan-Zee, die echter niet was versche nen. Hem was ten laste gelegd, datshij op Zaterdag 19 Juli, des nacht te ongeveer 12 uren, in staat van dronkenschap verkee- rend, rich op de Voorstraat had verzet te gen den inspecteur van politie Vooys, toen deze hem vulde arresteeren. Nadat deze inspecteur als getuige was gehoord en zijn proces-verbaal had beves- vestigd, eisch te de subsi-officier mr. Bij- nen veertien dagen gevangenisstraf. Diefstal van 10.50 te Leiden. J. J. V., te Leiden, had zich moeten ver antwoorden voor het feit, dat hij ten nadeele van W. J. Romein, die evenals hjj in dienst was bij! den heer Van .Waveren, brouwerij en bier handel te Leiden. Op den avond van 29 Juni, h^d Romein rijn loon ontvangen in kleingeld, rolletjes dubbeltjes en kwartjes. Hij had dit geld in rijn overjas gedaan en deze opgehangen in het schaftlokaal, waarin zich ook beklaagde bevond. Hij moest toen nog even uit en toen hij terugkwam miste er een bedrag van f 10.50. Hij ging toen aan het zoeken, waarbij beklaagde hem nog hielp. Het geld kwam echter niet terug. Romein had toen gezegd, dat als het geld den volgenden morgen er niet weer was, hij de politie met het geval in kennis zou stellen, wat hij ook gedaan heeft. Beklaagde was heden niet verschenen, doch tegen hem werd verstek verleend. Het eerst werd gehoord getuige Romein, die Ihtefc bovenstaande bevestigde. Hij haa nooit iets kwaad van V. vernomen. De ver denking was echter zóó zwaar, dat hij nu wol moest gelooven, dat deze hem dit geld ontnomen had. Mej. Holswilder, die aan den Heerensin- glel een melksalon doet, kreeg juist dien avond beklaagde in haar zaak om er klein geld te wisselen, in het geheel voor f 15 ongeveer. Dit gebeurde echter wel meer omdat het loon bij den heer Van W. meestal in kleingeld wordt betaald. Do reohercheur van politie, Lucasse, met de zaak in kennis gesteld, had f15 onge veer bij beklaagde in beslag genomen en be klaagde, door de politie genoord, bekende het geld te hebben genomen. De officier, in aanmerking nemend, dat beklaagde nog Oen blank strafregister heeft, wilde nog geen gevangenisstraf vragen, doch eischte een boete van 115 of 12 dagen hechtenis. Wederspamiigheid tegen de Politie tc Wassenaar. Daarvoor stond terecht G. L., 36-jarig opperman te 's-Gravenhage, die onder Wassenaar met een kameraad aan het stroopen was geweest en, door de rijks veldwachters Eshuis en Lakenveld aange houden, zich tegen de mannen der wet had verzet en vooral den veldwachter Eshuis ernstig' letsel had toegebracht. Beklaagde bekende, doch meende dat de politiemannen het verzet hadden uitge lokt. Nadat de beide veldwachters waren ge hoord, eischte het O. M. twee maanden gevangenisstraf. Mishandeling tc Rijusburg of dc Gevolgen van een Schoolliedje. In de bank der beschuldigden kwam nu de 47-jarige tuinder G. van E., te Rijns- burg, wien ten laste was gelegd, dat hij de 12-jarige Cornelia Heemskerk zou heb ben mishandeld door haar te slaan en tc stompen. Beklaagde zeid'e, dat het niet zoo erg was geweest. Hij heeft het meisje alleen aan gegrepen, al wil hij wel zeggen, dat hij geen 6choolmeestershandje heeft. Hij heeft 35 jaar in do kluiten gewerkt en nu zijn de handen hard. Zijn vrouw klaagt er ook wel eens oVer, ais fiij haar aanpakt. Maar hij wordt in Rijns burg ook geplaagd en getart door cle kinde ren, öie hem geregeld uitschelden, vrat zrj trouwens alle achtenswaardige mensehen in Rijnsburg doen. Het is met de jeugd in Rijes- burg treurig gesteld. De Christelijke school viert dit jaar liaar 25-jarig bestaan, maar de vluchten zijn niet bij-zonder, zegt beklaag de. Hij is een leerling van de openbare maar daar is hem altijd voorgehouden, an dere en vooral oudere mensehen, niet uit te schelden. Het toeval wilde, dat in de school een liedje leerde, -waarin de woorden „klokje, klink", voorkomen en nu is klokje, £en scheldnaam van de 'feimilie Van E. Zijn va der en grootvader werden er mee gescholden en hij ook, terwijl men rijn kinderen ook ai Êiokje naroept. Nu gebeurde het op een dag, dat eenige meisjes aan 't schooit-je- SpeJen waren. Twee jongens, Van Delft en ,Van Kromhout, zouden volgens beklaagde, toen zij hem zagen, de meisjes hebben ge zegd: klokje klink! te zingen. De meisjes gaven daaraan gevolg en toen is beklaagde op de meisjes toegeloopen on heeft inderdaad Cornelia Heemskerk aange pakt, geknepen en geschud. Geslagen heeft hf) haar niet. Het meisje zeide, dat beklaagde haar org pgn had gedaan. Tweo vrouwen, mej. D© Haan en mej. Van Egmond, hadden h*t geval gezien, doch konden ook niet ver klaren, dat beklaagde het meisje opzettelijk geslagen had, wel geknepen en gestomptl. De president ried beklaagde om maar. van zulke liedjes geen notitie meer te ne men, dan zou het vanzelf wel uitslijten. Hij moest maar eens naar de onderwijzers gaan." Daarvan verwachte beklaagde geen heil. Dan naar den burgemeester of de politie, meende de president. „De burgemeester is dood", verklaarde beklaagde en de veldwachter is een derde deel van het jaar ongesteld, wat natuurlijk tot de bandeloosheid der jeugd medewerkt. De officier herinnerde aan het spreek woord: 's lands wjjs, 's lands eer. Het schijnt nu eenmaal m Rijnsburg gewoonte te zijn bijnamen te geven. Laat men ei- niet zooveel notitie van nemen. Aan den anderen kant acht hij de mishandeling niet van zoo groote beteekenis, vandaar dat hij slechts een boete van f5 vroeg, subs. 6 dagen hechtenis. Beklaagde tond het wel wat veel, maar dat hinderde x-set, want het Schoolbestuur moest het toch betalen, want hij zal het inhouden van zijn ©ontributde aan de Ohr. school en de bijdrage voor de Unie col leote. De pre^sident di-cht dat het dan misschien maar beter was, hem een gevangenisstraf te geven. Dat kon wel zijn, zeide beklaagde, rooat hij berval zich rieefd in de clementie van de rechtbank aan. Zich tot de pers richtende, verzocht be klaagde er niets van in de krant te zet ten. Daarvoor was de zaak te „lollig" "Wij meenden dat een „lollig" zaakje ook wel eens tusschen al de ïechtbank-ernrt door mocht en konden Taarom niet aan het- verzoek voldoen. Diefstal van Lood tc Leiden. Daarvoor stond terecht de 43-jarige met selaar M. L„ in dien tijd werkzaam aan den bouw van het nieuwe gedeelte der Kweekschool voor Zeevaart te Lei-den. Re- klaagde ontkende. Hij had wel lood ver kocht, doch dat- behoorde hem zelf toe. Wat tegen beklaagde pleitte, was, dat het in-beslag-genomen lood paste aan een partij lood op het werk bij de Kweekschool, wat de aannemer van het ^erk, J. den Ouden, als getuige gehoord, be/vestigde. Overigens kon hij niet zeggen of er lood vian het werk vermirt werd. Metselaars, dne hij vertrouwde, mogen er wel stukken af nemen. Vrouw Lotte, koopvrouw' te Leiden, had vaD beklaagde stukken lood gekocht, wat beklaagde erkende, d'och dit was zijn eigen dom. Nadat de rechercheur Van Es was ge hoord, verblaarde de timmerman Bik, dat beklaagde bij hem geweest- was en bad ge vraagd een gced woordje voor hem bij Dein Ouden to doen. Het O. M. eischte zes weken gevangenis straf. Do verdediger, mr. N. Beckers, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en eischte daarom vrijspraak of vermindering van straf. Uitspraak in a-1 deze zaken Maandag 11 October. lippen zonder het to verbergen. Het was het gericht van iemand, die do menschen „doorzag, die het leven „doorzag die veeleer do wereld haar gunsten afdwong dan vroeg. De tot in kleinigheden volgehouden keu righeid en eenvoudige kostbaarheid van al- led, wat hij droeg, van do parel in zijn das afl tot aan het verlakt van zijn schoenen, gaven den' wil te kennen om onverzettelijk hot „beste" te vragen en dat te nemen. D!at hem dit nu werd geweigerd door de eenige vrouw, die bij ooit tc'; echtgenoote had begeerd, bracht hem in verbijstering, irriteerde hem, alsof hij voor een verschijn sel stond, dat hij niet kon verklaren. Deze ongewone tegenstand gaf dan ook aan den toon, waarop hij tot haar sprak, iets onge duldigs. „Het is groote nonsens, zooals jij leeft als een ziekenverpleegster van beroep". „Het leven van een verpleegster van be roep is geen onzin". „Dat is het voor jou". „Integendeelhet is voor mij, meer dan Voor bijna ieder ander, de rechtvaardiging yan mijn zijn in de wereld". „Och kom! Laat ons daarover niet be ginnen".. „Ik wensch er niet over te beginnen. Veel liever niet. Maar als u dat niet doet, dan werpt gij den sleutel weg, die alles omtrent mij verklaart". „Heel goed", hernam hij - zakclijken 'toon, „laten we er dan over spreken, la ten we do zaak eens goed bekijken: jij Voelt je positie; toegestemd. BedeiiK, dat ik' altijd heb gezegd, dat je dat niet zoudt 'gedaan hebben, als Gertrude Wayne er niet ware geweest. De hedendaagsche we reld heeft te veel gezond verstand cm ge wicht aan zoo iets te hechten. Geloof me, niemand denkt er aan dan jij zelf. Heeft Lady Banchurch dat gedaan 1 Of een van haar vrienden? Het is een ceetje een heel klein beetjo een idee fixe bij je geworden. En daar heb jij geen schuld aan; da.t is de schuld van do vrouw, wier ziel daarheen is gegaan, waar* zij, naar ik hoop, bevrijd van de voorschriften van het boek der etiquette". „Zij meende het goed." „O, ieder bankroetier, ieder knoeier en onheilstoker meent het goed. Dat is hun vrijbrief. Maar daarmee heb ik niets te maken. Ik spreek over hetgeen zij deed. Zij heeft je ingeprent, dat jij een loot bent, gesproten uit een zaadkorrel, die buiten den boomgaard is gewaaid. Jij denkt dat. je dat feit kunt verbloemen door even goede"vruchten te dragen als.de beste boom binnen de omheining. Bijgevolg heb een hulpbehoevenden blinden man den lieden uit handen genomen, wier plicht het is voor hem to zorgen en die dat ook heel goed kunnen doen". „Dat is de reden niet", verklaarde zij, een kleur krijgend. „Mr. .yno en ik wo nen samen, omdat wij aan elkaar gewend zijn en in zeker opzicht heeft bij de plaats van mijn vader ingenomen". „OclV, komDat is nu alles wel heel mooi, maar schuilt er niet diep in je ge moed de gedachte, dat er op Ten wilden boom, dio bekend is oni zijn goede vruch ten, het allerbeste geënt kan worden?" „Als dat zoo was begon zij, nog meer blozend. „Als dat zoo was, maakte je eenvoudig een groot-en omweg, terwijl er een kortere weg bestond. Ik ben in den boomgaard,, Miriam. Alles wat je te doen hebt is: den head" niet had gohaxl dat Frankrijk beslo ten was dit te doen, en dat er, wat dit aan- gaat, een overeenkomst was gesloten tus- sohen Parijs en Brussel." De Fransche re geering vertelde de beer Betkmann- Hollweg den 4den Augustus heeft, wel is waar, verklaard dat rij de neutraliteit van België zou eerbiedigen zoolang haar te genstander dit deed. Maar wij wéten dat Frankrijk zioh tot den inval gereed hield. En, overigens, kon Frankrijk wichten, maar wij konden dit. niet." De coïncidentie besluit het Zwitser- scihe blad is merkwaardig„De Duit- sobe pers neernt nu weer de moeite van ons te waarschuwen dat Frankrijk van zins is Zwitse.rlands onzijdigheid te schenden. En wij wéten; bij ondervinding, dat, op dit ge bied, D-udt-schland niét gewoon is rich den pas te laten afsnijden. De redekunstige voorzorgen (d<cr Duitsche pers) zijn dus ver ontrustend genoeg." Nieuwe Oostenrijksche en Hongaar- sche oorlogsleening. De Oostcn-rijksche commissie van toe- richt op de staatsschulden heeft gisteren met algemeene stemmen haar goedkeuring gehecht aan de derde Oostenrijksohe oor logsteen ktg in dien vorm van 5é procent schatkistbons. Ook Hongarije heeft besloten een nieuwe leemang uit te geven. -♦—O—»—» De Duitsche Oostzeo-vloot. De- „Corriere dela Sera" verneemt, uit Parijs, dat de Duitsche vloot uit de Golf van 1 Riga naar Kiel is teruggekeerd, naar jnen vermoedt, in verband met de talrijke Rus sische en Engelsche duikbooten, die in de Oostzee qpereereh. Het ItaKiaansche opperbevel voor leger en vloot. De „Münchener Augsburger Abendztg." verneemt uit particuliere bron, dat een ver andering te wachten is in het ItaÜaaneohe opperbevel. Volgens het blad wordt in welingelichte kringen uit de omgeving van den Italiahu- schen gezant te Petrograd verkaard, dat ge neraal Povia het opperbevel van het lta- taliaansche leger binnenkort zal overnemen. De „Frankf. Ztg." ontvangt uit Lugano be ticht, dat ook in den Italiaanslchen marine staf een verandering op til is, In plaats van admiraal Thaon de Revels, zal admiraal Cu- tinelli chef van den marinestaf worden. Men verwacht, dat onder hem de vloot actiever zal zijn clan thans. 1 1 Briefwisseling met krijgsgevangenen. Opnieuw zijn te Sprottau twee meisjes, thans resp. tot zes weken en twee maan den gevangenisstraf veroordeeld omdat zij in briefwisseling hebben gestaan met Rus sische krijgsgevangenen. Deze rechtbank bevestigde heden het vonnis van. den Leidschen kantonrechter, waarbij B. C. H., bioscoophouder te Lei den, wegens overtreding der verordening op het houd-en van lichtbeeld vertooningen (het toelaten van oen bezoeker beneden 16 jaar) was veroordeeld tot ƒ0.50 subs, één dag. Do rechtbank nam niet aan het verweer van beklaagde, dat een jongen, die choco lade vei kocht, geen bezoeker was in den zin dor ve rordening. L. X v. d. K„ dienstbode bij den landbou wer Westgeost onder Wassenaar, werd ter zake van diefstal van 25 veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Eisch d-rie woken. W. C, F., té Koudekerk, wegens diefstal van een zinken bak, tot een boete van 10 of 10 dagen hechtenis, Eisoh f 50 subs. 12 dagen. Jee. B. te Leiden, wegens diefstal van lood tot 3 of 3 d-ageit hechtenis. Eisch f 10 of 10 dagen. Abraham F., te Leiden, wegens weder- spannighcid tegen de politie tot drie we ken gevangenisstraf. boomgaard in te wandelen met mij". Er kwam oen warmer klank in rijn stem, toen hij de slotnvoordc-n zei, cïie haar ge voel van onbehagen nog vermeerderden. Zij verschikte do theekopjes en bracht ze in een onnoodig ordelijken toestand, voor dat zij kon antwoorden. „Er is een reden, waarom ik dat niet zou kunnen", antwoordde zij, terwijl zij don blik zijner scherpe oogen met een ba rer dwalende blikken beantwoordde. „En ik zou u die gezegd licbben, toen gij van van het voorjaar dit onderwerp te berde bracht: maar jo hebt bet mij niet ge vraagd." „Wel, wat is het'?" „Ik kon je niet liefhebben." Zij dwong zichzelf die woorden duide lijk uit te sproken. Hij leun-do achterover in zijn stoel, sloeg het eene been over het andere en streek over zijn dunnen, kleur- loozen knevel. „Neen, ik vermoed, dat je diat niet kon", zei hij bedaard, na over haar woorden te hebben nagedacht. „Zoodat mijn antwoord afdoende moet wezen." „Dat zie ik niet in. Liefde is slechts een van de vele motieven voor een huwelijk en niiet, naar ik het opvat, het voornaamste. De' rechtbanken voor echtscheidingen zijp bezaaid met scherven van huwelijken, uit liefde ges-loten. Zij, die den toets van le ven cn tijd doorstaan, zijn gewoonlijk die, welke uit solider en waardiger beweegrede nen gesloten worden." „Dan weet ik niet, welke dat rijn." „Ik zou je dat kunnen uitleggen, als je mij dat veroorlooft. Wat liefde botreft als die bepaald noodig is dan zou ik daarvan voldoende voor twee in den huts pot kunnen brengen, zooals men zegt. Ik ben over de vijftig. Het is nooit bij mij op gekomen, dat je van mij zou kunnen hou den. Zooals je misschien van 'n ander hadt kunnen houden Maar voor zoover ik kan rien, is er niemand andiers. Als er iemand was, zou ik misschien niet volhouden". Zij keek plotseling vastberaden op. „Als er iemand anders was, zou u de zaak dan daarmee als afgedaan beschouwen V' „Mogelijk wel. Maar ik zou mij niet wil len verbinden. Het zou er van afhangen". „Dam zal ik het u zeggen, er is iemand anders". Die woorden brachten zulk een pijnlijken blos op haar wangen, dat zij zich haastte ze nader uit te leggen. „Dat wil zeggen, er had bunnen zijn". „Ik bedoel, dat, ofschoon ik niet zeg, dat ik oodt een man heb liefgehad, er oen man was, dien ik zon liefgehad hebben, als dat mogelijk ware geweest/'. „En waarom was het niet- mogelijk?" „Dat wil ik u liever niet vertellen. Het is lang geleden. Hij ging heen en is nooit teruggekomen' Zij schudde haar hoofd. Zij trachtte zijn blik met vastheid .te ontmoeten, mr r het was alsof zij in een zoeklicht keek. „Was je wat men noemtverloofd-?" „O, neen". Haar verlegenheid nam toe. „Er beeft nooit iets bestaan. Het is la ig geleden. Ik wou u slechts te ken-nen geven, dat, als ik iemand kon liefhebben, hij dat dan zou zijn. En a-ls ik met u trouwde en liij kwam terug „Verwacht je hem terugV' Het duurde lang voordat rij die vraag beantwoordde. Zij zou die in 't geheel niet beantwoord hebben, als rij niet gehoopt had 1 van hem af te komen. Hij nam die verklaring koel op en ging voort „Waarom'? Wat doet jc donken, dat hij zal terugkomen?" „Ik heb daarvoor geen roden. Ik denk, dat hij zal komen dat is alles". „Waar is hij nu?" „Ik heb daarvan niet het flauwste ver moeden". „HeeR hij je nooit geschreven •„Nooit". „En weet je niet w*i er van hem is ge worden „Niet in het minst". „En toch verwacht jc hem terug?" Zij knikt© toestemmend. „Wacht je op hem?" Weer moest zij zich rich vermannen, cm hem in oogen te kijken, en haar antwoord klonk moedig „Dat doe ik". Hij leunde nog altijd achterover in zijn stoel en lachte niot luid, maar goed ge luimd ea spottend. „Is -dat al-les, wat tusschen ons staat Tot haar verlichting zei hij niets meer ofschoon zij teleurgesteld was, dat het ge sprek op een wijze we d afgebroken, die het mogelijk maakte, dat oit onderwerp weer ter sprake werd gebracht. Toon hij afscheid nam, hernieuwde zij haar poging om voorgoed een eind aan dc /aak te ma- ben. „Ik weet, dat u mij dwaas vindt be gon rij. „Neen, niet dwaas, allee® romantisch"». (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7