spoilt, KLEiNE ADVERTENTIEN. Uit de Omstreken, Vragen en Antwoorden. .UITVOER OF DOORVOER. Het Ho.f te Arnhem deed Donderdag uit- cpraak in de zaak degen den schipper W., die d3 vcrigc week terecht gestaan liad wegc-ia poging tot uitvoer van chirurgische instru menten. had een pakket, cieze instrumen ten inhoudende, gekregen van een officier dor Duitsche bezetting van fort Maria, bij Antwerpen, die de instrumenten daar bleek gegtoleu te hebben. De scliipper wist niet, Wat het pakket inhielu. Het Hof achtte het opzet voor den uit voer niet noodig voor de strafbaarheid van het feit en verwierp de verdediging, dat hiet hier geen uitvoer maar doorvoer betrof; voorwerpen, waarvan de uitvoer verboden is, mogen slechte worden uitgevoerd met ont heffing van het uitvoerverbod. In de omstandigheden, waaronder d!c po ging tob uitvoer plaats had, vond het Hof aanleiding om de opgelegde straf van 7 da gen gevangenisstraf te veranderen in één gulden boete, subs, één dag hechtenis. •HULDIGING VAN EEN COMPAGNIE COMMANDANT DOOK ZIJN COMPAGNIE. Op de binnenplaats der vesting-artillerie-, kazerne te Utrecht zoo lezen we in 't „U. D." stond Donderdagmorgen de le compagnie van een daar gekarzerneerd* ba ited jo-ri infanterie opgesteld 'in carré- Een tder manschappen hield tot den comman- tdanb der compagnie, den kapitein E. Eein- ders ,een toespraak, waarin lirj zeide, dat het kader en de manschappen der compag nie hem verzocht had den kapitein namens hen allen dank te zeggen voor de humane, wijze, waarop hij de compagnie sinds 1 Aug. QLÓ14 heelt 'bestuur. .Wij hebben daarvoor, dit oogenblik gekozen, omdat, bedriegen de ivoorteekenen niet-, binneu afzien baren tijd leenige der landweeriichtingen wel naar hun, haardsteden terug zullen keeren en dan de gelgeenheid ontbreekt, zeide de soldaat. Kapitein, voor ons allen is de lange duur der mobilisatie een zware beproeving! Dank baar erkennen wij, dat u steeds zorgvuldig, (vermijdt die beproeving onnoodig te ver zwaren, integendeel, wij vinden bij u voor, de zaken, die voor ons van belang zijn, §»te< ds een gewillig oor. W e hebben ervaren, dat wij op- u kunnen. Ibóuwen. Welnu kapitein, u kunt onder alle omstandigheden rekenen op ons! De le compagnie is één met haar com mandant. W anneer wij in latere tijden terug denken aan de mobilisatie, dan zullen wij steeds (met eerbied en hoogachting gewagen van onzen kapitein. Als een herinnering* werd den compagnie-commandant een zilveren si garenkoker" met inscripiie aangeboden. Het „leve de kapitein!" bezegeld door de 'hoera's der manschappen, waarbij de muziek ivan het bataljon zich deed liooren, maakte de gebeurtenis' tot een voor velen onver getelijk oogenblik. i DE NEUTRALITEIT EN HET INDISCHE GOUVERNEMENT. Ons voorzichtig l.findi&ch gouvernement ien deszelfs organen plegen angstvallig te iwaken voor onze neutraliteit. Soms doen zij dat op een wijze, die den argeloozen burger doet peinzon: hoe is 't mogelijk, dat daar nou kwaad in stak? We denken aan persdelicten en vooral aan dat van den heer Van Geuns, we denken aan verboden bioscoopvoorstellingen en meer dergelijke daden van even scherp zinnig als heldhaftig ingrijpen der Indi- ficho regeering. Eq nu is het jammer, dat de regeering in de gelegenheid gesteld de ganschc In dische samenleving van een inderdaad flink .optreden te laten genieten, zwijgt als een mof, althans, uitgenoodigd nu eens voor den dag te komen over naar ingrijpen in een geheimzinnige zaak een antwoord geeft, dat een Duitsch diplomaat niet tot oneer zou hebben gestrekt. Wat is er gebeurd'? Er is in onze Indischs rubriek werd cr reeds melding van gemaakt iets ge heimzinnigs gebeurd met een Duitsch «vrachtschip, de „Maverick", dat plotseling ledig, verscheen in het havenplaatsje Nieuw 'Anjer. Aangezien dit plaatsje voor bevrach ting zich al heel weinig leent, lag de vraag ,voor de hand: A Vat deed hei er? Heb „Socrabajasch Handelsblad" lichtte lot cle regeering de voJgencl: sommatie: „Uit een tot dusverre 003 absoluut betrouwbaar gebleken bron, vernamen wij, dat enkelo Duitschers in gouver nementsdienst zich in deze zaak (Mave- rick-zaak). zoodanig gecompromitteerd r hebben, dat zij van enkele regeerings- bureaux zijn verwijde1 en voor ont- *1 slag zijn voorgedragen. Zijn excclien- tic do gouverneur-generaal achtte ech ter overplaatsing voluoencle". Wij verzoeken het lied.--Indisch gou vernement, diu Uoor ons ontvangen be- richt officieel tegen te preken, en wel - binnen acht *-agen. Geschiedt dit niet, dan achten wij ons gerechtigd het als volkomen betrouwbaar te beschouwen en als zoodanig in behandeling to ne- 1 men". Dit laat aan duidelijkheid niets te wen tellen. De regeering heeft daarop een soort ant woord doen public eer en door middel van haar officieus orgaan, do „Java-Bode". Zij deed dab in de volgende bewoordin gen Wij zijn van Hoogerhand gemachtigd h'-t bericht van het „Soerabajasch Han delsblad.''' op do meest pertinente vvijzo tegen te spreken. Het is letterlijk van a tob onjuist. Er is geen Maverick-zaak. Zooals reeds meermalen werd medegedeeld, is dit schip hier ledig aangekomen niet pa pieren. aio in orde waren. Een en ander is niet geconstateerd door landsdienaren van Duitsch ori gine, maar door goede Nederlanders als de resident van Bantam, de controleur van Tjilegon, de havenmeester van Priok. Er is dan ook geen enkelo Duitscher ter zako van een regosringsbureau ver wijderd. Do heer J. G. Boon heeft in het Soeraba jasch Handelsbladop deze „tegenspraak" geantwoord. Hij wijst er op, dab al is het schip ledig gevonden, dit volstrekt geen be wijs voor do onschuld is. Het schip kan zeer go-d een lading aan boord heupen-gehad, bestaande uit oorlogsmateriaal, bestemd voor een Duitsch-schip- in een onzer havens, met de bedoeling hiervan een hulpkruiser te maken. De afspraak had kunnen zijn, dat die wapens in volle zee zou den worden overgenomen. Door do waakzaamheid onzer regeering zou dat handige plan mislukt kunnen zijn en zou do vrachtboot dus gedwongen zijn geweest, om do kostbare lading aan de golven toe te vertrouwen. Het schip zou dan inderdaad ledig in een onzer havens kunnen zijn binnen- geloopen. Heeft de zaak zich zóó, of in dezen geest toegedragen, dan is er inderdaad geen „Maverick"-affaireimmers do papieren waren in crue. Maar daarme de in niet gezegu, dat do „Maverick", niet met „louche" bedoelingen in onzo wateren is gekomen. En de papieren waren in orde? Ja, die zijn bij zulke» schepen altijd in orde. anneer de la ding altijd overeenkwam met de papie ren dan was het onderzoek der neutrale schepen voer de oorlogvoerenden kin derspel. En nu houdt de heer Boon vol, dat Duitschers in gouvernementsdienst zich met betrekking tot de „Maverick'-zaak hebben gecompromitteerd en niet ontslagen zijn, ofschoon hun chefs dat wenschelijk achtten, omdat do gouverneur-generaal dit biet noo dig vond. Op welke snuggere wijze overigens de re geering pleegt op te treden, vertelt de „Preanger-Bode", die mededeelt, dat een hoofdagent van pouue de bergen weru in gezonden om een station van draadlooze te legrafie op te sporen, terwijl hij op geen stukken na wist, hoe zoo'n inrichting er uit ziet en de 1 "er Boon brengt nog eens in herinnering, dat de regeering aan een po litieman van Duitsche origine de verzege ling toevertrouwde van de draadlooze in- -'1 la tie der Duitsche koopvaardijsche pen ten tijde, dat de „Einden" de Indische wateren onveilig maakte. "Wat om nog even op de „Maverick" te rug te komen de onschuld van dit Duit sche schip betrefi, de „Locomotief" knipte uit de Manilleesehe bladen het volgende: „Door ons ontvangen Maiiijecseke blad a bobben vele, tot dusver hier onbekendej bijzonderheden over de beide geheimzinnige schepen, welke nog 3teeds, ook hier, over, de tong gaan en zelfs al aanleiding hebben gegeven tot verwoede kwesties. Er blijkt nu, dat men in Manilla deze schepen, die, oorspronkelijk uit Amerika zjjn gekomen, er van verdacht al of niet met medeweten van reeders en gezagvoerders Britsch-In- diërs te vervoeren,, die met geld van Duitsck- Amerikanen en met steun van andere Duit schers uit hot Oosten, zouden trachten op roerige bewegingen in Britsch-Indië te ver_ wekken. Zoo waren er in Manilla aan boord van de „Maverick" 5 Britsch-Indiërs geko men. D© Maverick" had ook een krachtige draadlooze installatie aan boord vóór zij in de Phiiippijnsche wateren aankwam, d. w. z. zij had die installatie niet in haar ruimen als vrachtgoed, maar zij was er zelf mce uitgerust.en 't had de aandacht ge trokken, dat de installatie zooveel krachti ger was dan men op zoo'n oud en k!ein schip, als de „Maverick" zou verwachten. Met deze m6dedeelingen werd dus tus3chen de re gels door te lezen gegeven, dat het schip hier of daar den Duitschers als draadloos tussehenstatlon was ten dienste geweest. In derdaad waren door andere draadlooze sta tions in 't Oosten berichten ontvangen, die van dit schip afkomstig moeten geweest zijn. Het schip is Joor heel 't Oosten door, oorlogsschepen van dichtbij gevolgd. Japan- 'sche oorlogsschepen brachten 't tot aan de grens van de Ned.-Indische wateren. De „Ma^ verick", had volgens meer stellige berich ten als -hoofdiading petroleum. Het andere schip, schoener „Henri S." had ook een jong, bekend Hindoe-agitator aan boord. Dit schip: heette bestemd te zijn voor Nederland sch- Borneo, voor een parelvisscherij-expeditie. Eigenaardig is nog, dat het draadlooze toe stel van d© „Maverick" te Hawai door de bemanning zelf werd afgebroken Bij het vertrek van Honoloeio© werd de installatie weer opgezet. Nog in de haven van Manilla trachtte de gezagvoerder in allerlei gehei me codes, waarvan de wcorden door andere draadlooze stations werden opgepikt, te te- legrafeeren. De Amerikaansche autoriteiten maakten daaraan toen een eind." Ziehier nu eens een bericht, waar men houvast aan heeft. Do ..Maverick" dus geen" onschuldig schip! Komaan, gouvernement van Neder a-.dsch- Indic, krijgen wij nu eindelijk ter gerust stelling van ons publiek, dat zeer terecht mannelijke kracht in zijn gouvernement ver wacht eens een afdoend antwoord op onze vragen. Voor u moge de „Maverick" ais zaak hebben afgedaan, de door ons gerele veerde bij-omstandigheden maken, dat zij voor ons a's zoodanig nog steeds bestaat." Uit een en ander blijkt nu wel, dat ons Indisch gouvernement bij de zorg voor de handhaving onzer neutra'iteit haar aandacht zal hebben te betalen bij ernstiger zaken dan bij futiliteiten, waarover ze zulk mis baar pleegt te maken. („Tel.") Standen Herplaats wogous wisseling. Voetbal. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Wostol\iko Tweodo Klasse B. Vereonigingon gesp. gew.geL ven.rpt. voor tegen gom I»o Spartaan I 1 2 "1 0 3.— E. D. O. 2 2 - 4 5 1 2.- Blanw—Wit 2 2 4 9 4 2.— A. F. C. 2 1 - 1 2 8 2 1.- V. C. 2 1 1 2 8 9 1.— Alcmarla Vitrix 2 2 2 4 0.— J£ V. V. 2 2 2 8 0.- AJax 1 - 1 2 8 0- "Westeiyke Reserve Tweede Klasse A. Xerxes II S. V. V. Hermes II V. O. C. Sparta III Ajax II D. V S. II. Concordia II D. V. V. II 2 1 1 2 1 2 1 2 2.- 2.- 1.- 0 0.- 0.- 0.- Wedstrijd-Programma voor Zondag: Voetbal. Nederlaaidsche Voetbal Bond. Westelijke Afdeeling. Tweede Klasse B. Leiden: „Ajax"—„E. D, O." Derde Klasse D. Ledden: „L. V. V.n-„T. O. P Alphen„Alphen"„Gouda". Reserve Tweede Klasse A. Rotterdam: „V. O. O. III"„AjaxII". Leidsch© Voetbal Bond. Eerste Klasse. Voorsoho-ten: „Beresteyn"„L. V. V. II" Leiden: „D. L. V."„Lugdunum" (2.30 uup). Leiden„De Sportman II"„L. F. C." Tweede Klasse. Voorschoten:. „Beresteyn II",,L'. F. O. II" (10.30 uur). Leiden „Lugdunum H"„Lisse". Der-do Klasse. Lisse „Lisse II"„De Sportman III" Korfbal. Nederlaindsche Korfbal Bond. Eerst© Klasse Zuid. Den Haag: „Vitesse" (H.)—„Vitesse" (L.) Wielrijden. Vaardigheddsproef LeidenUtrecht. Do vaardigheicLsproef van het Ncdier- landsch Olympisch Comité, welke op den straatweg van Leiden naar Utrecht, onder leiding van den Nederlandschen Wieler bond op Zondag 3 October wordt gereden, belooft zeer belangwekkend te zullen wor den. Er hebben 4 dames en 172 heeren inge- sehreven, afkomstig uit de volgende plaat sen Amersfoort 1, Amstelveen 1, Amster dam 28, Berkhout 2, Breda 1, Buiksloot 1, Delft 6, 's-Gravenliage 50, Haarlem 1, Haar- 1 ainmermee-r 1, Halfweg 3, Heemstede 3, Katwijk 1. Koudekerk 1, Leddien 43, Ledder- dorp 1, Loosduinen 1, Nieuwendani 1, Oegstgeest 1, Purmerend 1, Roelofarends- veen 4, Rotterdam 5, Soheveningen 8, Schiedam 1, Utrecht 2, Voorburg 3, Voor schoten 1, WadicSingsveen 2 en IJmuiden 1. De afrit heeft plaats cDea morgens te 10 uur voor café „Zomerzorg", Stationsplein te Leiden. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen ."morgen worden aangeboden en worden tegen 35 Cis. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.rn. tegen 40 Cts. HAZERSWOUDE. In het Westeinde alhier, geraakte van een wagentje, waarin zes personen zaten, die op weg waren naar Zegwaard, het le- moen los, waardoor het voertuig en alle in zittenden in de vaart terecht kwamen. Door het angstig hulpgeroep kwam er spoedig vian verschillende zijden hulp opdlagen. Men smaakte het» genoegen aile personen te redden, die bij dien veehouder O. W. Op- pelaar, alwaar het ongeluk plaats had, van droge kleeren werden voorzien, waarna de heer Y. Bol het verschrikte gezelschap naar de plaats zijner bestemming bracht. Het paard, dat met het lemoen er van door ging, werd aan de Zijde gegrepen. HILLEGOM. De prijs der melk ia alhier verhoogd tot 11 cents per liter. De melkslijters in deze gemeente hebben zich vereenigd in een Centralen Melk handel. Het doel van deze centrale ia de coöperatieve inkoop en verwerking van melk. Bijna allo melkslijters zijn thans reeds toegetreden. KAT WIJ K-AAN-DEN-RLTN. Ook op den laateten dag was het be zoek aan den bazar bij uitstek druk en maak ten de dames goede zaken. De uitvoering in de kerk trok niet zooveel publiek als den vorigen dag, wat begrijpelijk is, waar Don derdagavond met do zangschool van Kat- wijk-aan-Zec vele familieleden waren mede- gekomen. De heer W. van der Bent, een oucTe bekende, reeds ook hier to Kalwijk-aan- den-Rijn, kweet zich, zooals we van hem ge woon zijn, weder op bijzondere wijze van zijn taak. In een achttal nummers wist. hij het gehoor te boeien van het begin iot het eiv do was hij zijn .bijzondere klankvolle! st-omj volkomen meester en heeft hij ongetwijfeld do bazaar-commissie door zijn welwillond op treden zeer verplicht. Dat hebben voorzeker ook gedaan de da mes A. B. eu F. Meyering. die zich in „De VU schema" deden hooren en eveneens mot genot werden gehoord. De orgelbegeleiding was bij den heer H. H. Broekstra in goede handeD wat niet al leen door het publiek zal worden erkend, doch eveneens door den zanger en do zange ressen. Ds. Meyering had een dankbare taak, toen hij geroepen werd don medewerkers voor dezen avond dank te brengen, waarbij bij den wensch uitte, dat do heeren Van dor Bent en Broekstra nog menigmaal van de hun ge schonken talenten anderen mogen doen ge nieten. Bescheidenheid verbood hem natuur lijk tegenover zijn bedde dochters in deze te ruggetrokken te zijn, wij willen echter gaar ne verklaren, dat ook zij werkelijk aan spraak mochten maken op den dank der commissie en van 't, pubTielc voor baar hoog gewaardeerde medewerking. Na afloop van den zang was heit in den bazaar begrijpelijkerwijze meer dan druk; menig bezoeker moest den tol betalen en kon zich niet verwijderen zonder zijn inkoopen te hebben gedaan. Aan het eindo van den avond werden de nog reeteerendo artikelen en dat waren er niet weinig, bij afslag zooveel mogelijk aan den man gebracht, wat meermalen onder groote vroolijkhoid plaats had. Ten slotte nam ds. Meyering het woord om „de zaak" te sluiten; hij kon dat doen met een tot dankbaarheid gestemd harte, want bij den aanvang had men natuurlijk groote verwachtingen, doch de resultaten zijn meer geweest dan men had kunnen ho pen of begeeren. Dank werd gebracht aan allen, die tot 't welslagen van don bazaar *n eenigerlei opzicht hadden medegewerkt, dank aan de Geref. Jongedochters-Vereeni- giqg, che onder aanvoering van haar be stuur, den durf had den bazaar te organi- seeren, maar bovenal dank aan God, die het zoo wèl had gemaakt. Al zijn de Hnanciëelc resultaten voorloo- pig nog niet definitief vast to stellen, zeker heeft deze week een zeer belangrijk bedrag gegeven voor den bouw van een geschikt ver gaderlokaal. De begrooting dezer gemeente geeft aan als ge^vone ontvangsten en uitgaven een be drag van f 134.541.31^, waaronder onvoor ziene uitgaven tot een bedrag van f 819.43. De buitengewone ontvangsten en uitgaven worden geraamd op f 399.324. Blijkens de bcgrooting wordt voorgesteld de Jaarwed den van de politie, gemeentewerken en brug wachters met ingang van 1 Januari te ver- hoogen; een voorstel, dat door de betrokken beambten zeker met genoegen zal worden vernomen, en geheel afgescheiden van de tijdsomstanc'(?heden, ongetwijfeld zeer wen schelijk mag >*—clen genoemd. Verder blijkt, dat-B. en W. zich voorstel len volgend jaar een aanvang te doen nemen met de vaartverbetering IJmuiden Katwijk- aan-Zee en het maken van een berghaven. In 1916 denkt men f 86227 te moeten ver werken. De melk verkoop ers hebben den verkoop prijs der volle molk gebracht op 11 cents per liter. LEIDSCHENDAM. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is do heer J. de Wit», alhier, aange wezen als cajncü'da-at-Indisch ambtenaar. LISSE. In de gisteren gehouden vergade ring van stemgerechtigde Ingelanden van den Roversbroekpolder is benoemd tot se- oretaris-penningmeester van bovenge-. noemden polder de heer A. Raaphorst Hzn., en zulks in de plaats van den heer F. M. Verduijn, die als zoodanig had bedankt. OEGSTGEEST. Mej. W. G. Bak, alhier, is te Leiden geslaagd voor het examen voor apothekers assistente. SASSENHEIM. Vrijdagavond, ruim 7 uren, brak brand uit in de bollenschuur van den heer W. van Deursen, in gebruik bij de heeren Gebrs. Rijnsburger. Het oude groote gebouwr, riet onder pannen, gedeeltelijk van hout opge trokken, brandde in een oongenblik als vet Aan redden was niet te clenken. De taak van de brandweer was dan ooE afleen de be lendende gebouwen te beschermen. En zij heeft zich uitstekend van Baar taak gekwe ten. Zij wist de geweldige vuurzee, die een prachtvol gezicht opleverde, en waar hon derden naar stonden te kijken, tot het aan getaste perceel te beperken. In nog geen twee uren lag het gebouw tegen den grond. Zoowel het gebouw als de bloembollen, wa ren verzekerd. De burgemeester, die juist van verlof was teruggekeerd, was op het terrein aanwezig. De melkboeren hebben de melk met niet minder dan 3 cents per liter opgeslagen en alzoo gebracht op 12 cents. Enkele der reeds voltooide'woningen van de 56 aan de Zanchlootkade zijn heden in gebruik genomen. VOORSCHOTEN. In do ledenvergadering van de afd. Voorschoten van de Mij. tot Nut van 't Al gemeen is in de plaats van den heer Paap tot penningmeester gekozen do heer C. J. A. Boom, dlie deze benoeming heeft aange- nomeai. Besloten werd dezen winter voor de leden drie avonden te geven, één mu ziekavond, een voordrachtavond en een le zing met lichtbeelden over Indië. Do heer E. Vcrnède heeft zijn benoe ming tot lid der kerkvoogdij aangenomen. Alhier is de prijs der melk door de melkhandelaren vastgesteld op 12 oents per L. WASSENAAR. In „Residentiezaken" in het ..Hbld." lezen wij In verhand meb do ontwikkeling van een groote stad blijft clio van de belendende gl® meenten steeds ook van belang. In een van die aan Den Haag grenzende gemeenten (grenzend althans wat het gebied betreft; de bebouwde kommen liggen op mijlen af- I stands van elkaar), ïn Wassenaar, is sederc liet optreden van burgemeester Storm van 's-Gravezande een bijzondere verlevendi- j ging van de gemeentepolitiek waar t-c ne men. 1 Iets, dat an to meer belang is, daar ook een groot deel van Wassfenaar, zooals wij ïn- l dertijd hebben aangetoond, is begrepen on der liet roofzieke annexatieplan van Den Haag (dat intusschen nog steeds bij Gede puteerden schijnt te sluimeren). In Wasse naar vyerrees een nieuwe wijk van moderne woningen voor kleine luyden, een nieuwe openbare school worclt clezer dagen geopend (helaas wat Ycr buiten de kom, in 'n bar open stuk weiland), cr wercl oen gasfabriek ge-< sticht en nu zal cr eerlang ook tob den aan- 3eg van 'n waterleiding worden overgegaan. Dat hllea is zeer loffelijk en getuigt van een wakker bewind. Intusschen begint al lengs het eigenaardige dualisme van deze gemeente zich af te teekenen in een tegen stelling van belangon tusschen heit dorpsge deelte en het parkgedeelto. De bewoners van de villaparken „Groot Haesebroek"', „Oud-Wassenaar", „De Pauw" en Backers- Kagen" gaan zich allengs afvragen, welke baten zij, die een zeer groot deel (vermoede lijk het leeuwendeel) van clcn hoofdelijken omslag opbrengen, ondervinden van die nut tige, maar goeddeels uitteraard dure nieu wigheden. Zij kennen, bijna allen, de gemeen te Wassenaar tot nu toe uitsluitend door het belastingbiljet. Aanlfeg en onderhoud van wegen, verlichting van hun wegen, huisver- lichting, het komt alles, niet van de gemeen te Vassenaa-r, maar van de Maatschappij „Groot Haesebroek (slechts enkelen betrek ken gemeentelijk gasverreweg de meesten hebben electriscE licht van do Groot-Haese- broekschje centrale). En zoo zorgvuldig ver mijdt de gemeente zich met de parkbewoners te bemoeien (behalve als er belasting valt te innen), dat de gemeentelijke vuilniswagen ophoudt voor het parkhoe het daarbinnen mjet het huisvuil gaat, moeten de bewoners zeiven maar weten. Intusschen, al hadden de parkbewoners tot nu toe dus geenerlei profijt van de gemeen te, last ondervonden zij er ook niet van (be- lialvo dan in fisealen zin natuurlijk). Doch nu ;s de gemetente, in vereeniging met de Maatschappij „Groot-Haes»ebroek", op den curieuzen inval gekomen om het terrein, dab ze voor 't pompstation van haar waterleiding noodig zal hebben te kiezen in het park „Groot Haesebroek", op een van de mooiste duinstukken van het park. Dit is in dubbel opzicht curieus. Ten eerste van de rijde der gomeente bezien, die een pompstation wil bouwen op een paar kilometer afstand van het dorp, waarvan de buizen met een omweg door „Groot-Haese- broek" moeten worden gelegd, terwijl vlak bij het dorp even goede duingrond aanwezig is, toebehoorend aan een groot-grondeige naar, van wien mjen, daar hij lid is van het Gemeentebestuur, natuurlijk mag verwach ten, dat gul ©n grif een van rijn vele hon derden hectaren teii nutte van do gemeente' zal afstaan. En curieus is clit plan ook, be- rien van de zijde cller Maatschappij „Gvoot- Haesebroek", niet alleen, omdat deze hier mede niet heel fraai handelt tegenover do eigenaren van do belendende perdeelen, die natuurlijk op een pompstation als nabuur Lniet gesteld zijn maar vooral ook omdat rij- zclve nu gaat medewerken' tot-het oprichten, in het Park, van een inrichting vallend on der art. 2 dier Hinderwet, terwijl zij alle koop ers van grond 9teeds contractueel vor dert, dat die zich daarvan zullen onthouden. Het mooiste van alles is, dat de parkbe woners van de omgeving, die de depreciatie hunner groitden zullen ondervinden, ook weder volstrekt niet gebaat worden door deze gemeentelijke noviteit. Want zij heb ben allen reeds lang hun eigen watervoor ziening met electrische pomp. Alle last en nadeel dus voor de lusten van anderen. Als dit plan doorgaat en over 't alge meen de gemeente de parkbewoners uitslui tend blijft behandelen als gons taillables merci, dan kon dat ten slotte hun stem ming ten opzichte van hot Haagsche annexa tieplan wel eens doen omslaan. Want hoe principieel monsterachtig dat ook blijft, het kon dan eindelijk voor de parkbewoners wfollicht practisch voordeelig worden. Vr.iag: Mijn eenige zoon is thans in militairen*dienst, hij was mij een groote financieele steun. Ik ben in het tuinders\ak werkzaam, doch door de bijzondere omstan digheden, voor veel verminderd loon, zoodat ik van genoemd loon lang niet rond kart komen. Heb ik nu recht op vergoeding voor, mijn zoon? An twoord: Indien uw zoon niet ais vrijwilliger in dienst is, dan kunt u ver goeding vragen. Wend u daartoe per ver zoekschrift tot den Burgemeester uwer fftn. plaats. Vraag: Wat is de gemakkelijkste reis per spoor, van Voorschoten naar Nieuwer- sluis en hoe laat vertrekt de trein, en wat zijn de kosten ongeveer? I Antwoord: Per Holt. Spoor van Voor schoten 5,44, van Leiden 6.46; aankomst Amsterdam 7.30, van Amsterdam 7.49, aan komst Nienwersluis 8.24. Per- Staatsspoor van Leiden 8 uren. aank. Utrecht -S.58. Van Utrecht 10.5, aankomst Nienwersluis 10.21. Kosten fl.20, ook per, Holl. Spoor. Vraag: Vrijdag 24 September j.l. ont ving mijn vrouw een brief van een vriendin, uit Harderwijk, welke was geopend on weer, dichtgeplakt met een stukje papier, waarop, stond: geopend door de Militaire Autoriteit. Is dat nu maar geoorloofd en zou die brief soms met een andere bedoeling ge opend zijn? Antwoord: Ja, in plaatsen, welke ir staat van beleg zijn, kunnen de brieven dooi de militaire autoriteit geopend worden. Vraag: Mijn oollio verhaart verschrik kelijk. Is daar ook iets togen te. doen? ik kam en borstel hem eiken dag, maar 't geeft niet. Antwoord: Verharen kan een nor maal verschijnsel rijn, dooh ook ten gevolge van oen huidaandoening plaats hebben. Begin eens met een stukje salieylzuur- zeep te koopen en daarmede den hond te waesohen. Helpt dit niet, dan. een veearts geraadp leegt. Vr a a gGisteren heb ik per fiets do af stand afgelegd van Leiden.^—Alphen—-Bos koop—Gouda—Oudewater. Hoeveel K.M. bedraagt de gereden afstand? Antwoord: 47.6 K.M.;

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6