Nederland en tie Oorlog. N». 17050 Maandag depten* t>ei% Eerste Blad. A°. 1915. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officleeie Kennisgevingen. KLEM ADVERTENTIEN. PBIJS DER ADYEUTENTIEN Tan 1—9 regels /T.05. Iedere regel meer /'O.ITJ. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents, Voor het inoaaseeren wordt /"0.0Ö berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30j per weel. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd aijn per week. B 0.10. Franco per post 9 1.65 GEMEENTELIJKE INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouders, van Leiden brengen in herinnering, dat op den 30cn Sept. a.8. de 3e termijn vervalt van de Gemeentelijke Inkomstenbelasting, dienst 1915, cn dat al zoo op den len October d.acv. minstens de helft van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien hela ghobbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings- kosten tot do betaling van het verschul digd^ ten kantore van den Gemeente ontvanger over te gaan. Tevens worden do belastingschuldigen er op gewezen, dat, tengevolge van het aanhouden der bijzondere tijdsomstandig heden, ook dit jaar door 1c gemeente vele buitengewone uitgaven moeten worden gedaan. Aangezien de gemeentekas hier toe niet altijd toereikend zal zijn, zullen grootcre sommen voor kasgeld moeten worden opgenomen. Teneinde deze on- noodige kosten zooveel mogelijk te voor komen, worden dc belastingschuldigen verzocht hnn belastingpenni.igen slipt op tijd tc betalen. Het verdient bovendien aanbeveling om, fi&oo mogelijk, (len geheclen aanslag te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GÏJSELA AR Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 25«=n September 1915. DRANKWET. Burjjomcestor on Wethouders Tan Leiden; Golel op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door U. N. A. SWJS'JL'S, wonende tc Leiden, eon vorzoek- eohrift is ingediend, om yorlof voor don verkoop van alooholhoudenden, anderen daji eterkon drank, voor gebruik tor plaatse van verkoop, in hot voorlokaa-l on het daaraan grenzend lokaal van het perceel Kotolboeterrtcog no. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STBIJEN. Secretaris. Leiden, 27 September 1915. LEIDEN, 27 SEPTEMBER. In de te Amsterdam gehouden verga- flering van „Volksonderwijs*'' werd breedvoe rig gediscussieerd over een voorstel van Leiden, luidende: De. vereoniging „Volks onderwijs" sluite zich aan bij den Ned. Anti- Oorlogsraad. Van verschillende zijden wer den bezwaren geopperd. Ten slotte wees mr. H- Smeenge er op, dat het ongewenscht was, zich als Vereeniging aan te sluiten, nu het bleek, dat verschillende ©lementen in de Vereeniging er tegen waren. De af deeling Leiden gaf spr. den raad, haar voorstel in te trekken. Leiden wilde hiertoe niet besluiten en een stemming had tot resultaat, dat het voorstel werd veer worpen. In navolging van „De Stem des Volks'* gaf de muziekver. „Morgenrood" ook een uitvoering in den tuin van „Zomerzorg",-«en wel jl. Zaterdag, onder leiding van den heer 'A. K. A. Burgdorffer. Waar de eerste begunstigd werd door piooi weer, had de laatste te kampen met re gen, waardoor veel bezoekers werden afge schrikt. 't "Was zeker jammer, want „Morgenrood" Speelde zeer verdienstelijk. De bezetting is goed en geeft blijk van ernstige studie. In de zaal zong „De Stem" haar pro pagandaliederen. „Jubelzang" en „Op het Kerkhof', wer- Öon zeer toegejuicht. Het geheel werd afgewisseld door het kunstige spel op de xylophoon door den heer Van Peppen. Om elf uren moest alles afgeloopen zijn. De jeugd kon maar niet scheiden en danste tot slot onverpoosd om de muziektent, op de tonen der muziek. Do exploitant moest op duidelijke wijze het einde aankondigen door een oogenblik den tuin in het donker te zetten, waarna alles onder veel vroolijkheid uiteen ging. B. cn W. van Den Haag hebben den Gemeenteraad aanbevolen ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de H. B.-S. met 5-jarïgen cursus voor noemd: dr. N. J. A. Taverne, alhier, reeds als zoodanig werkzaam. - In het Volkshuis alhier zal de direc- jtrico mej. Knappert a.s. Zaterdagavond als zoodanig wegens vertrek naar elders af scheid nemen. Do heer O. Burg, alhier, slaagde aan het Rheinisoh Technicum te Bingen voor Werktuigkundig ingenieur. i Gisteravond gaf de Postharmonie „Prin ses Juliana", onder leiding van den heer M. Bolderdjjk, 'een uitvoering. Het plan was om deze te geven op den Burcht", maar de barometer, daalde in zoo'n mate de regen buien van hedennacht hebben bewezen, dat er wel reden toe was dat de Graanbeurs voor het doel werd uitgekozen. De zaal was geheel bezet De uitvoering Blaagde uitste kend. „Prinses Juliana" deed haar best^ zoo als we dat van deze vereeniging gewoon zijn, en met aandacht hebben de aanwe zigen geluisterd, aan hun tevredenheid uiting gevend in ©en dankbaar applaus 11a de ver schillende nummers. Gisteren bezochten een 25-tal leden der Nederlandsche Reis vereeniging, afdee- ling Leiden, het kasteel „Oud-Poelgeest" en omliggende tuinen onder welwillend geleide. 'Waar niet alleen het Kasteel zeer beziens waardig is, maar ook de tuinen, waarin o.a. de bijna honderdjarige Boerhaave-boom, waarvan de bladen-een tulpen vorm hebben, wekt het werkelijk 'verbazing, dat men de pogingen der Nederlandsche Reisvereeniging, om in eigen stad en omgeving het meest interessante onder deskundige voorlichting te mogen bezichtigen, nog te weinig op prrjs stelt. Desondanks gaat het bestuur steeds op den ingeslagen weg voort en staan weder verschillende leerzame en interessante excur sies op het programma. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ter openbare behandeling zijn heden aan de orde 94 zaken, benevens 7 kinderzaken. Waarnemend .griffier mr. M. B. Vos. Botsing tusschen twee Motorrijwielen nabij Loiden. Hoewel de officier van justitie te 's-Gra- venhage geen termen vond om, in verband met de botsing tusschen twee motorfietsen in den vroegen morgen van 26 Juni, na een studentenfeest, aan den Rijnsburgerweg, nabij Leiden, tot vervolging van een of meer per sonen over te gaan, is er toch nog een rechtzaak uit voortgekomen, die nu voor het Kantongerecht werd behandeld. Gedagvaard was Joan K., 28 jaar, student in de medicijnen te Leiden, terzake, dat hjj op Zaterdag 26 Juni, 's morgens tusschen kwart voor vijven en halfzes, als bestuur der van een tweewielig motorrijtuig, daar mede met een snelheid van 40 tot 50 K.M. per uur over den Leidschen Straatweg te Oegstgeest, in de richting LeidenOegst geest rijdende, den milicien B. .Verwaal, Öie, evenals hij op een motorfiets rijdende, hem tegemoet reed, ter hoogte van liet kof fiehuis „Promenade" heeft aangereden, ter wijl hij' daar voldoende ruimte had om Ver waal op den weg te passeeren; in ieder geval, dat- hij met dat motorrijtuig bij 't tegenko men van het door genoemden milicien be stuurde rjjtuig, niet behoorlijk naar rechts ia uitgeweken en daardoor dezen heeft aan gereden. B. .Verwaal, 22 jaar, kruideniersbedien de uit Longeruigeweide, thans milicien, ver klaarde, als eerste getuige gehoord, op ge- melden datum om' 'vier ïiren Ie Rijnsburg op een motorrijwiel, cfat de kapitein had geleend, te zijn gesprongen voor dienstza ken en kalm te hebben gereden, ook onder Oegstgeest. Wat daar op het bewuste punt is gebeurd, nadat hij een motorrijtuig had zien aankomen, weet hij absoluut niet. Alleen weet hij, aldoor zóó te hebben gereden, dat er ruimte werd overgelaten om een ander voertuig te laten passeeren. Hij kon goed rijden, had ervaring. A. v. d. Ven, 27 jaren, student alhier, vertelde, dat er een studentenpartij1 was ge weest. Hij woonde toen te Noord wijk en reed meo met bekl. K. Men vertrok om vier uren. Getuige was onder den invloed van sterken drank. Of dfcv met bokl. zoo was, wist hij niet. In het Noordeinde werd de reis aangevangen. Eerst had bek1, links gehouden, daarna rechts. De militair hield ook rechts, mon hield dien koers van beide zijden/ tot opeens op 't laatste oogenblik, bekl. naar linies uitweek. Toon had de botsing en de catastrophe plaats, waarbij ernstig gewonden vielen. Be klaagde kan goed rijden en getuige betwist te, dat hij wel eens 100 K.M. reed. Omtrent de snelheid dien morgen kon hij niets zekers zeggen; hij kon toon niet scherp waarnemen. K. Breedijk, 18 jaar, van Oegstgeest, werk zaam in de bloembollen, kwam met z'n broer- tjo kwart over vijven van Leiden en toen hoordo hij achter zich bij ,,'t Posthof" een motor. Hij zag, dat hij zeer hard reed en dat er twee hoeren op zaten. Er werd op de rails gereden. Van den anderen kant kwam de andere motor ook op de rails. Hij haalde uit in het koolasch. Bekl. K. reed opeens op den motor aan -on toon had de botsing plaats. Beide rijwielen lagen rechts van den weg, wat den kantonrechter eenigszins ver baasde. Do heer Van de Ven lag in de sloot. Ge tuige haalde hem er uit, anders ware hij in de modder gestikt. De heer K. lag op den weg. J. Pet, 16-jarig bloemist uit Leaden., ko mende van Leiden, was den militairen mo tor voor „Promenade" tegengekomen. Hij reed niet hard. Bij het omkijkon zag hij de botsing. Precies de plaats van de botsing op den weg wist hij niet. Do soldaat lag midden op don weg, een 10 meter van don heer K., die onder den motor lag. J. I. de Groot, 19 jaar, posthulpbestel- ler te Leidon, had 's morgens den heer K. op de B1 auwpoortsbrug zien staan bij een motor met den heer Van de Ven. Zij spron gen op den motor en hij vond hen niet stuurvast, maar het was glibberig, zooals de kantonrechter opmerkte. Zij reden bij het Biosoope-Theater aan den Stationsweg tegen het trottoir, maar bleven op de fiets. Bij ,,'t Posthof" verloor hij hen uit het oog. Hij had hen eerst een eind gevolgd, omdat hij met de post naar Katwijk moest. L. W. van Leeuwen, 17 jaar, arbeider in 't land, wonende te Leiden, was met Pet en nog anderen op den weg, vijf te zamen. Zij hadden eerst den militair op den motor ge zien, die in de rails reed. Do andere motor was aan 't slingeren en hij docht, dat de militair niet wist hoe uit te wijken. De mo tor van bokl reed eeTSt midden op den weg en week toen links uit. De kantonrechter wees er bekl. op, dat zijn verklaringen a.fweken van die doT an dore getuigen. De heer Van de Von lag in de sloot. Hij waa over dén heer K. daarin gevlogen, zei deze getuige. A. B. C. van der Does, 27 jaar, student te Leiden, getuige h décharge, die wachtte om zijn rijwiel uit de bewaarplaats van „Vreemdelingenverkeer" te holen, had den motoT van bekl. zaen rijden, 't Ging niet zoo bijzonder snel, een 40 K.M., en niet on zeker. Van het geval wist bokl. zelf bijna niets. De ambtenaar van het O. M. vorderde te gen bekl., bekend staande om zijn roeke loos rijden, honderd gulden boete of twin tig dagen hechtenis. De verdediger, mr. W. A. Telders, uit Den Haag, achtte deze zaak opgeblazen om oiviel materiaal te verzamelen, voor een orviele actie. Wordt gezegd, dat bekl. roekeloos rijdt, cr staat tegenover, dat hij hoogst bekwaam rijdt. Op de getui genverklaringen dingt hij veel af en hij oordeelt, dat de juiste plaats van het on geval niet is te bepalen, en hierop komt het toch aan Bij gebrek aan bewijs vraagt de verde diger vrijspraak O. G. van K., van Rotterdam, staat voor omdat hij op een motorfiets, bestemd voor één persoon, een tweeden persoon heeft toegelaten Bekl. beweerde, dat het voor twee personen was ingericht. Uit het deskundig oordeel van don heer Van Erven Dorens, ingenieur van de Simplex", bleek, dat het rijwiel aanvan kelijk was bestemd voor één persoon, maar later word geschikt gemaakt voor twee personen. De deskundige A. Eysint, fabrikant te Amersfoort, verklaarde, dat dergelijke voertuigen in den handel zijn en geschikt voor vervoer van twee personen. De deskundige P. Leeuwenberg, van Heemstede, dir. var de „Simplex", acht te het rijwiel ook voor twee personen ge schikt. G. J. van W. C., uit Heemstede, was beklaagde in een dcrgelijkq zaak, mede te Noordwijk voorgevallen. Het O. M., vasthoudende aan de bepa ling omtrent de bestemming bij den oor- spronkelijken bouw van het rijwiel, vroeg voor beide beklaagden élk drie gulden of één dag. Uitspraak over veertien dagen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Ondortrouwd: P. J. E. Hartman jm. 25 j. en C. de Vos jd. 20 j. J. J. Ba- remt jm. 26 j. ©n M. M. Kuhnc jd. 29 j. F. Mandemaker gcsch. m. 40 j. en M. Stig- ter w. 43 j. A. F. van Winson jm. 22 j. en M. A. van Nieuwkerk jd. 22 j. S. P. Groenendijk jm. 24 j. en N. den Os jd. 19 j. J. Oostendorp jm. 25 j. en A. van der Starren jd. 23 j. P. de Ruiter jm. 30 j. en O .Kaapaam jd. 39 j. P. N. Swanen- burg m. 40 j. en E. Stadehofor jd. 40 j. H. Stouten jm. 24 j. en W. M. Doove jd. 22 j. J. Karstens jm. 21 j. en M. dc Boer jd. 20 j. A. Cossee jm. 25 j. en M. van Hoore jd. 2-1 j. G. Rietbergen jm. 2-1 j. en H. M. OuweTikerk jd. 25 j. A. Ma-rijt jm. 23 j. cn S. J. van Itorson jd. 18 j. H. P. d-o Jongh jm. 25 j. cn D. van Stuij- venbeTg jd. 20 j. W. Banning jm. 27 j. en H. J. W. Schoemaker jd. 26 j. D. van der Leest jm. 25 j. en C. Th. de Mon jd. 34 j. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden en worden tegen 35 Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m. teg'en 40 Cts. UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meld den zich om steun aan. 3 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad 2697 Totaal. 2700 pers. Tot 18 Sept. warc-n behandeld 2474 aanvr. In de afgeloopen week kwa men in behandeling 4 Totaal. Buitendien waren op eerste aanvraag afgewezen In de afgeloopen week Totaal. Thans v orden nog 179 personen. 2478 aanvr. 723 pers. 3 726 pers. ondersteund BELGISCHE OFFICIEREN AAN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. In 't laatst der volgende week zullen, naar wo vernemen, een dertigtal geïnterneerde Belgische officieren en minderen (studenten) te Delft aankomen om de lessen aan de Technische Hoogeschool te volgen. Over de huisvesting der officieren wordt nog overleg gepleegd tusschen het Internee- ringsbureau en het te Delft bestaande Vluch telingen Comité. De minderen worden ondergebracht in een der ontspanningslokalen van het personeel dor Ned. Gist- en Spiritusfabriek en zullen bij het garnizoen in de menage komen. LEER SMOKKELEN. Bij het onderzoek van een tweetal lcclige tramwagens die van Gendringen naar Iasjl burg moesten, ontdokten cenige kommieze a dat beide wagens aan den onderkant met reepen leer bespijkerd waren, totaal voor ongeveer 600 (300 pond). Er wordt een atreng onderzoek ingesteld. RUSSISCH GESCHUT. Naar wij vernemen, is door de Duitschc regoering aan onze regeering al het in de zen oorlog veroverde Russisch krombaangc schut voor een zeer civielen prijs te koop aangeboden. ÏÏcn is op het aanbod niet ingegaan. („Tel.") ONTVLUCHTE RUSSISCHE GEVAN- GENEN. Te Maastricht is aangebracht een Rus sisch soldaat, die uit een Duit-sch gevangen kamp heeft weten te vluchten. Hij werd reeds bij Krakau gewondhij zal naar Rot terdam worden overgebracht. DE „EEMDIJK DER HOLLAND- AMERIKA-LIJN GEZONKEN. Gemeld wordt, dat door het Zweedscho stoomschip „Tramnaes" op de Engolsohe kust 39 leden der equipage zijn ontscheept van het s.s. „Eomdijk", uit Rotterdam, en toebohoorende aan de Holland-Amerika - iijn. De „Eemdijk", die een lading mods aan boord had en op reds was van Buenos- Ayres naar Kopenhagen, is gezonken. De equipage bestond uit Hollanders en twee Scandinariërs. Het schip meet 6180 bruto ton, is in 1913 gebouwd en vertrok 20 Augustus van Buenos - A y res naar Scandinavië. Op 7 Sept. vertrok het van St -Vincent. Omtrent het zinken van de „Eomdijk", een vrachtboot van de H ol 1 and - Am erika- lijn, meldt de directie, dat de opvarenden, 39 man, allen Nederlanders, gered zijn. Zij- werden door een Zweedsche boot aan de Engolsohe kust geland. De plaatsaanwijzing ontbreekt in het door dc directie ontvan gen telegram. Gemeld wordt, dat twee elkaar snel op volgende ontploffingen aan boord van de „Eomdijk" worden gehoord. Het schip zonk binnen een half uur. De bemanning ging in de booten. Na twaalf uur te hebben ge roeid, word zij aan boord van een Zweodsoh schip opgenomen. Allen zijn gered. Slechts één man kreeg een lichte verwonding aan den voet. IN DU IT SCHLAND AS u-riBOUDEN. De twee opzichters Van Tiel en Van Veen, die in 't begin van Augustus door onvoor zichtigheid uit het Hebrecht (Gr.) op Duit- sbhen bodem waren verdwaald, zijn na een gevangenschap van 10 weken te Vlagtwcd- do teruggekeerd. DE DUIKBOOTOORLOG. De Kamer van Koophandel te Grimsby heeft een ziheren beker ge-schonken aan Gerrit Smits, schipper van den Vlaarding- schen logger „Maria Josepha", uit dank baarheid voor de door hem bewezen dien sten aan de bemanning van den stoomtroi- ler „Wesminster" van Grimsby, die den 6den Augustus in de jxoordzeo is gezonken. UITVOER VAN JONGE HENGSTEN EN RUINEN. De minister van landbouw, nijverheM en hazjdcl heeft met ingang van 30 dezer in getrokken zijn beschikking, waarbij gele genheid werd gegeven bot uitvoer van jon- 'go hengsten en ruinen. UITVOER VAN VARKENSVLEE8CH. De Minister van Landbouw heeft o.m. be paald: Voor de periode van 27 September tot én met 23 October 1915 worden cons:n- ten voor den uitvoer van varkensvleesch be schikbaar gesteld voor: a. do exporteurs, die als zoodanig voor komen op de lijst van exporteurs, berus tende bij het Rijks Centraal-Bureau tot re geling van den afzet van varkens en var kensvleesch; b. de exporteurs, die alsnog op de sub d bedoelde lijst zullen worden ingeschreven. Het totaal aantal kilogrammen, waarvoofc do ingeschreven exporteurs in maximum consenten 'kunnen bekomen, is voor de sub I a bedoelde categorie vijftig procent van de hoeveelheid, waarvoor zij in de periode van 19 Juli tot 18 Augustus jl. in maximum consent konden bekomen. Voor de exporteurs van worst kan het totaal aantal kilogrammen, waarvoor door hen in maximum consenten kunnen worden bekomen, worden gesteld op het maximum, dat voor hen gedurende de periode van 19 Juli tot 18 Aug. j.l. gold. Voor het tijdvak van 27 September tot en met 23 October 1915 wordt: lo. de in art 13 van bovengenoemde be schikking, sub a, bedoelde prijs per K.G. slaehtgewicht bepaald op tachtig cent (f 0.S0); 2o. het in aangehaald artikel, sub b, be doelde gewichtspercentage bepaald op hon derd dertig, behalve voor worstsoorten, die gedeeltelijk uit varkensvleesch bestaan, en waarvoor het bepaald wordt op honderd. Er worden geen consenten voor versche slachtafvailen uitgereikt. DE „GRONINGEN" IN DE LUCHT GEVLOGEN. Het Engelsche stoomschip „Groningen" van Niouwedïep naar London, is, gelijk gemeld werd, in de lucht gesprongen. Uit Harlingen deelt men nader mede, dat van de negem Nederlanders, die be hoorden tot de equipage, verdronken is de stoker Don Ouden van Rotterdam. De ove rigen werden gered. De kapitein, de twee de stuurman en een stoker werden gewond. Het bericht omtrent den ondergang van de „Groningen" heeft te Harlingen, zoo be richt men aan de „Leeuw. Ct.", groot© ontsteltenis veroorzaakt. Tot de equipage behooTen een 8-tal plaatsgenooten, onder wie met vrouw en. kindoren. Overal vorm den zich op straat groepjes, die het onrust barende nieuws be>praken. De vrouwen, ouders en familieleden van de bedeelde schepelingen verhoeren, zooals begrijpelijk, in groote ongerustheid. Aan boord van het Engelsche stoomscliip „Groningen" bevonden zach naar ge meld wordt o.a. 2-1,000 eieren, ter waar de van ruim f 2000, afkomstig van den heer J. Rcitsema, eierhandolaar, te Groningen. De eieren waren verzekerd bij een Engel sche Maatschappij. UITVOER PAARDEN. Met ingang van 30 September is inge trokken de ministerieel o beschikking, waar bij gelegenheid werd gegeven tot uitvoer van jonge hengsten cn ruinen. MAIS. De minister van Landbouw maakt, inge volge zijn circulaire van 9 Aug. 1.1., be kend, dat, van heden af tot 2 October do prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrek! voor ruiling tegen rogge, bedraagt voor Amerikaanschc ixixed mais f 215 per last van 2000 kilogram of f 7.521 per 70 kilo gram, te Rotterdam te ontvangen La Plata, mads f 185 per last van 2000 kilo gram of f 6.471 per 70 kilogram, te Amster dam en Rotterdam te ontvangen. UITVOER SCHAPENVLEESCH. Naar het Nedferlandsch Landbouwweek blad" uit goedé bron verneemt, zal in het begin van October wedeT gelegenheid wor den gegeven voor uitvoer van sohnpen- yleesch, afkomstig van rammen en weren. Het komt het „Ned. landbouwweekblad" niet onwaarschijnlijk voor dat nog e enige uitbreiding aan de gelegenheid tot uitvoer zal worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1