De Eurapeesche Oorlog. BRIEVEN UIT PARIJS Vragen en Antwoorden. (Van onzen Pargzclien Briefschrijver.) (Nadruk Verboden). Al een paar keer hebben de autoriteiten ons „lekker" gemaakt met do belofte, ons de Parijsche autobussen weer te geven. Voor einde Juli zouden we ze stellig hebben. Ik weet niet of die heele autobussen-ge schiedenis niet een foef was, om de betrok ken fabrikanten met allen spoed aan het werk te zetten, en bij de aflevering de chas sis eenvoudig op te cischen voor het leger. In elk geval 'is einde Augustus al voorbij, en evenals zuster Anna zien we nog altrja niets komen. We zullen ons door eventueel- vernieuwde beloften niet dadelijk laten „ne men". De autobus is, als wijlen Malbrouok, ten oorlogne sait quand reviendra. We weten nu eenmaal niet beter, en we hobben ons er in geschikt nous en avons fait notre deuil, heet dat in het Fransch. En omdat d'n-eene-z'n-dood d'n-ander-z'n- brood is, maken de ondergrond-spoorwegen thans zeer schitterende zaken. We hebben gelukkig al verscheiden maanden lang een verlengde dienstregeling met laatste vertrek uren van 11 uur 11 uur 15, en binnen kort schijnt er nog een half uur te zullen worden aangeknoopt. Of we er dan door tunnels of bovengrondsch komen.... dis we er maar komen. De cafê's en restau rants mogen open zijn tot half elf, en als we op dat uur buiten komende, niet in half-donkere of drie-kwartdonkere straten stonden, zouden we, in ons egoïs tisch gewend-zijn aan het idee, dat er oor log is, de heele verschrikkelijk© werkelijk heid misschien vergeten. Want behalve de duisternis bij avond en de afwezigheid van autobussen bij dag, is Parijs al weer bijna) het oude Parjjs geworden. Hot verkeer in de voornaamste straten is alweer zóó, dat je vaak op de oude manier moet wachten vóór je kunt 'oversteken; de zaken beginnen te herleven, en de Parisienne maakt weer werk van haar toilet naar de laatste mode. In 'het begin van den oorlog stond haar zelfs daarnaar niet het hoofd! Waarmee ik niet wil gezegd hebben, dat de Parisienne uit dat tijdperk van toilet-verwaarioozing niet nog eventueel had kunnen concurreeren ia éléganoe tegen een Hollandscbe kokette. De Parijsche vrouw lanceert dus weer de mode men déplaise den hoofdredac teur van de „Standaard", wien ik veel suc ces toewensch in z'n pogen, de ware, onver- valschte „chic" voortaan 'té importeeren uit Berlijn. Het gedeelte van mrjn lezeressen, dat voorloopig zich nog maar wil houden aan den smaak van haar diepgezonken Pa rijsche zusteren, zal het misschien inte resseeren te weten, wat hier tegenwoordig gedragen wordt. De rok hier vertel ik niet bepaald iets nieuws, want al een jaar lang is het zoo is héél wijd, en héél kort. De om trek van den rok meet van onderen wel een meter of vijf, tot zelfs zes of zeven. Maar. hij valt in zulke elegante plooien, dat je nooit van je leven clit onwaarsch rjnlijk-grOct© getal zoudt hebben geraden. En hij is zeer kort. In aansluiting hiermee zijn de laarzen héél hoog, en reiken tot halfweg enkel eti knie. Veel gedragen .wordt lichtbruin cn donkerblauw leer, en het laatste snufje is, dat de laars nietmeer van voren, maar aan den binnenkant van het been geregen wordt. De mode-kleur van de blouse is, sedert een maand of drie, effen hemelsblauw of ef fen lichtrose. Vooral hemelsblauw. Maar ik moet ér dadelijk bij zeggen, dat de blauwe blouse er zóó gauw ,,in"-gegaan is, dat nu ai ieder ouvrièretje haar draagt. Dat wil dus evenzeer zeggen: dat de élégante vrouw ze niet meer draagt. De Parisienne qui se respecte ik heb daar vroeger al eens een heelen brief over geschreven zet een fluweel en hoed op als het nog snikheet is, om door haar, vroeger-zijn dan de gewone (huis-, tuin- of keuken-) vrouw te toonon hoe „chic" ze is. Derhalve draagt ook nu de Parisienne al we ken lang fluweel zooals ze ook al weken lang haar bont om den hals draagt. Ik wan hoop er niet aan, het vóór m'n dloo'l te zien gebeuren, dat zij, door hoe-langer-hoe-vroe- ger te beginnen, nog eens eindigen zal zich in den winter warm en in den zomer luchtig to kleeden. Maar ik sprak van haar hoed: er schijnt weer een neiging te zijn naar den hoed, die hoog op het hoofd staat; d. w. z. die eenigszins doet denken aan een baret. Om het hoofd een fluweelen band, en Oip dien band staat "de eigenlijke hoed. Ik vraag mijn lezeressen ootmoedig vergeving voor de vermoedelijk weinig-zaakkundige be schrijving. De hoofdzaak is, dat zij begrij pen wat ik bedoel. Behalve van de rekening hebben wij mannen, van dameshoeden niet het minste begrip. Het is schrikbarend, zooveel vrouwen er in rouwkleeren gaan. In Duitsch'and is dat vermoedelijk hetzelfde. En ook in Engeland. En in Rusland. En in Oostenrijk. Ei in Ita lië, al zijn ze daér allicht nog niet zoo tal rijk. Zóóver heeft de beschaving van de twintigste eeuw ons gebracht! Op straat, in trams, in den métro, overal ontmoeten we rouw. Het zijn jonge vrouwen zoowel als oude. De jonge zijn de vrouwen. Do oude. zijn de moeders. Ik weet niet tot welke van beiden uw sym pathie uitgaat Het is ongetwijfeld een prjn: lijk gezicht zoo'n elegante jonge vrouw in diepen rouw te zien. Maar... is het omdat ik door het leven misschien wat sceptisch geworden ben? Ik zal zéker niet zeggen, dat er niet onder hen zrjn, die diep treuren. Het is de minderheid. De meerderheid zal vergetenen zich laten troosten. De ééne wat vroêger, de andere wat Tatfer. Que vou- lez-vous? Het is héél gelukkig dat tijd wonden heelt. Maar de moeders zullen niet vergeten. Zij' zullen nooit troost vinden. CABOCHON. Troepen naar het Westen. Op de spoorlijnen uit Duitschland over AÊen naar België, die op verschillende plaat sen vlak naar de Nederlandsche grens loo- pen, is in de laatste dagen een zeer groote ccrukte waar te nemen en wel in de richting van België, aldus meldt men uit Heerlen. Gisteren zag ik twee geweldige treinen voorbij rijden, ieder met niet- minder dan vier locomotieven, die geheel roet. kanonnen beladen waren. Ik zag ook ersthillende trei nen die blijkbaar cavalerie vervoerden. Vandaag passeerden talrijke lange treinen met gesloten goederenwagens,.waarschijnlijk transporten van munitie en proviand. Al de Duitsche schildwachten hier aan de grens, behoorendo tot den ongeoefenden landstorm, zijn bewapend met Russische ge- Een Opperbevelhebber in Eugeland. De militaire medewerker van u: „Times" 'bcpleit in een uitvoerig artikel do aanstel ling van een opperbevelhebber voor de ver dediging van het moederland, een com mander-in-chief of the Home forces". Eigenlijk zou hiervoor, indien de vijand een landing zou beproeven, lord Kitchener de aangewezen raan zijn. Maar hij kan niet aan het departement van oorlog worden gemist en daarom wilde de medewerker van de „Times" vc.r het nieuwe ambt den liertog van Connaught, die wellicht in Ca nada zou kunnen worden go mist. De her tog is een energiek soldao t bezit het ver trouwen van het leger en is jonger dan de meeste aanvoerders van c: Duitsche legers. Generaal Couraud. Generaal Couraud, die op 30 Juni op Gallipoli door i granaatscherf werd ge wond, is thans naar uit Parijs wordt ge meld uit het hospitaal outslagen. Hij zal ter herstel van gezondheid naar hét zuiden van Frankrijk gaau. Duitsche Vliegers boven Zwitscrseh gebied. Blijkens een officieee med-deeldng z-jn op 21» dezer twee Duitsche vliegtuigen over de streek van Porrentruye gevlogen. Zij werden door de Zwitsersche troepen be schoten. Een vlieger liet een bom vallen, die gelukkig niemand letsel toebracht. De Zwitsersche gezant te lïerlijn kreeg last bij de Duitsche regeering te protesteeren te gen deze grensschending en bestraffing van den vlieger te verlangen. De Duitsche ge zant te Bern begaf zieli naar het Bonds- paleis en betuigde zijn leedwezen, terwijl hij verklaarde onmiddellijk aandacht tc wij den aan het incident. De Duikbootcnoörlog. Lloyds meldt, dat het Britsohe s.s. „Gro ningen" in de lucht is gevlogen. Een man wordt vermist.. De rest van de bemanning, waarhij enkele gewonden, is gered. Het s.s. Groningen", groot 988 ton, gebouwd in 1902, behoorde aan de Gen. Steam Nav. C-o., Ltd., te Londen. Het was gisteren van Nieuwediep naar Londen ver trokken. Prijzen in Engeland en Duitschland. De „Vorwarts" bsv t de volgende verge lijking tusschen de vleeschprijz-n ia Enge land en Duitschland naar Duitsch gewicht en Duitsch geld. Biefstuk per pond 90 pf. in Engeland, 141 pf. in Duitschland; kalfsvlessch per pond 94 pf. in Engeland;, 144 pf. in Duitsch land; schapevleesch per pond 89 pf. in En geland, 147 pf. in Duitschland; varkens- \Ieesch per pond 84 pf. In Engeland, 188 pf. in Duitschland. Prijzen in Duiistdilaml. Hoe hoog de prijzen van sommige grond stoffen in Duitschland zijn, blijkt wel hier uit, dat in do „Köln. Ztg." te koop wordt aangeboden rubber voor de:i prijs van ruim 60 Mark per K.G. de prijs op de wereld markt is minder dan 5 sh. Aardappelmeel wordt aangeboden voor bijna 66 Mark de 100 K.G., azijn voor bijna 4 Mark het K.G. De Duikbootoorlog. Het stoomschip „Horden" is bij Lowcitoft gezonken. Do bemanning is gered. De „Horden" behoorde aan de Burnet S.S. Gomp. Ld. te Newcastle. Zij was brute 1434 ton groot en in 1906 gebouwd. Dc Jzcren Hindenburg. De opbrengst uit de „bespijkering" van den ijzeren Von Hindenburg heeft Zondag, noar de Duitsche bladen meidon, ongeveer 15,000 mark opgebracht. Het standbeeld was den ganschen dag het middelpunt van een groote menschenmenigte, vooral tijdens de muziek, die 's morgens en 's middags door twee kapellen werd ten gehoor© ge bracht. Het Vertrek van Dr. Dumba. Het departement van buitenlandsche za ken to Washington heeft aan de gezanten van Engeland en Frankrijk een vrijgeleide gevraagd voor mevrouw Dumba, die den 28jten dezer scheep gaat. Dr. Dumba zal waarschijnlijk de kennis geving van zijn terugroeping van zijn re geering afwachten voordat hij voor zichzelf een vrijgeleide vraagt. Men denkt-, dat hij van plan is met zijn vrouw té vertrekken. Een later bericht meldde dat dr. Dumba het departement van buitenlandsche zaken heeft meegedeeld, dat hij van zijn regeering do kennisgeving van zijn terugroeping heeft ontvangen. Hij heeft verzocht dat hem een vrijgeleide zal worden verschaft. Tot dus ver is dat verzoek niet ingewilligd. Het de partement van buitenlandsche zaken heeft,, naar verluidt, daaromtrent onderhandelin gen met Weenen ingeleid, aangezien het uit Wccnon nog geen mededeeling- heeft ontvan gen dat Dumba is teruggeroepen. Duitsche Duikboot getorpedeerd door een Duitsche Duikboot. .Volgens een officieel Fransch bericht heeft een Noorsche visscher to Slavanger gerap porteerd, dat een Duitsche duikboot in open zee bij het eiland Utsin© een andere Duit sche duikboot bij vergissing getorpedeerd heeft, doordat ze als een Engelsche. duik boot was beschilderd; Russische Duikboot gezonken. De „Frankf. Ztg." verneemt langs een om;- weg uit Petrograd, 'dat de „Roesskoje Slo-r wo" den dood meldt van kapitein-luitenant' Tsjerkassof, den commandant van de be manning der Russische duikboot Dolfin, dio in de Oostzee is gezonken. De Dnitsehe Verliezen. De Pruisische verlieslijsten No'i. 320 t/m 329 (Sept.16 Sept.) vermelden do namen v. 5S.445 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Het totaal aantal der op de Pruisische lijs ten vermelde verliezen bedraagt thans 1.852.680. Daarbij komen dan nog 221 Beier- sche, 191 Saksische en 26-1 Wurtembergsche verlieslijsten, en 49 van de marine. De laatst gepubliceerde lijsten maken nog gjeen melding van de verliezen in de ge vechten op het Oostelijk front. Het totaal van de Duitsche verliezen wordt op meer dan vier millioen geschat. Er zijn drie prinsen en vijf generaals ge dood en twee generaals gewond. Verder, zijn 54 vliegers gedood. 22 gewond en 12 gevangengenomen. De Engelscke-Fraische Evening in dc Vr. Staten. Naar uit „New-York naar Parijs wordt gemeld, zijn de onderhandelingen over een Engelsch-Franscho leening van 21 milliard fianc nagenoeg afgesloten. Do poging der Duitschers om dezo ope raties te verhinderen, zJjn alle mislukt. Do bezwaren der pro-Duitsche bankiers In de Vereenigde Staten tegen de Enge-lsch- Fvar-sche leening zijn blijkbaar uit den weg geruimd door de verzekering dat het cre- diet uitsluitend zal worden gebezigd voor gewone handelsdoeleinden, terwijl de mu nitie geheel met goud-invoeren zal worden betaald. Het is zoo goed als zeker dat ze kere pro-Duitsche financiers te New-York voor millioenen zullen inschrijven. Alles wijst er op dat het crediet reusachtig zal zijn. Generaal Léman. Do verontrustende berichten over do gezondheid van g'eaie-raal Léman, den ver dediger van Luik, worden volgens een te legram uit Havre, tegengesproken in een brief, die Zondag aldaar van den generaal ontvangen is. De gezondheidstoestand van Léman. meet, naar hij in dezen brief mee deelt, veel verbeterd zijn. Het Servische Leger. Uit Saloni'ki wordt aan dc „Voss. Zei- tuag" geseind, dat do Servische regee ring in de Nieuwe Servische provinciën, alle Muzelmannen tot 30 jaar oud, on der de wapenen heeft geroepen. Het Munitie-Vraagstuk in Italië. Uit Italië- wordt gemeld, dat te Savona een munitiefabriek wordt opgericht, met een gevelle-ngte van twee K.M., teneinde het Italiaanschc leger en de geallieerden van munitie te voorzien. Na den oorlog zou het gebouw veranderd worden in een che mische fabriek, oni Italië in dit opzicht on afhankelijk van Duitschland t.c maken. Pielion over dc TurksebBulgaarsche Conventie. Do oud-minister van Buitenlandsche Za ken, Pichon, betoogt in het „Petit Journal", dat zij, die, in weerwil van de feiten, voort gaan met Bulgarije's houding „raadsel-ack- tig" te noemen, een ernstige dwaling begaan. Niets is duidelijker, zegt Pichon, en wel sedert langen tijd, dan dat koning Ferdi nand niet den minsten lust heeft om een overeenkomst te sluiten met de mogendhe den der Entente. Zijn persoonlijke neigin gen, zijn opvattingen over den tegenwoor dige n oorlog, zijn afkeer van de Balkan- sta ten, waarvan hij eerst de bondgenoot en later de vijand was, doen hem overhellen naar de andere pattij. Men kan zich hier over verwonderen, gegeven 'skonings groo te scherpzinnigheid, maar het is zoo. De feiten, heel wat meer overtuigend dan alle mogelijke redeneeringen en onderstellingen, zijn daar om te bewijzen, dat de onver moeide diplomatieke werkzaamheid van Duitschland en Oostenrijk te Sofia en de onmogelijk te realiseeren en dus niets-kos- tende beloften van Berlijn en Weenen, een sterken invloed hebben uitgeoefend op den tsaar der, Bulgaren, voor wien overigens de weg tot vriendschappelijke onderhandelin gen met Turkije reeds geëffend was. Wat de nieuwe Turksch-Bulgaarsche con ventie aangaat, vindt Pichon het dwaas heid om het bestaan daarvan te ontkennen. En ©ven onzinnig is z. i. de illusie van hen, die nog altijd gelooven, dat Bulgarije ieder, oogenblik gereed staat om de rijken, waar mee het deze overeenkomst heeft gesloten, aan te vallen. Ziehier, vervolgt Pichon, de gebeurtenis sen der laatste dagen: In den loop van een onderhoud met de woordvoerders der Bulgaarscke Kamer, ver klaart Radoslavoff, voorzitter van den mi nisterraad, het volg'ende: „Onze relaties met Turkije zijn uitstekend. Wij zijn, do facto, in het bezit van de territoriën aan weers kanten van de Maritza en van de spoor lijn van Dedeagatch". En hij definieert met welgevallen de nieuwe Turksch-Bulgaarsche grens, waarvan de vaststelling juist het doel was der jongste onderhandelingen. Terzelfdertijd ontvangt Enver-pasja) te Konstantinopel den hertog van Mecklenburg, teruggekomen uit Sofia, op reis waarheen hij begeleid was door een der, directeuren van het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, waar hij de gast des konings was; waar hij langer dan een week eiken dag ieen onderhoud had met Radislavoff en de onderhandelingen leidde, die op dit oogen- bPk 4iog in Turkije worden voortgezet. En- ver stelt aan z\jn troepen 's keizers bui tengewonen gezant voor, op het oogenblik dat deze uit het paleis van den sultan komt, en zegt: „De tegenwoordigheid van den her tog van Mecklenburg is het voorteeken det; komst van een groot Duitsch leger." Wat beteekent dit alles anders vraagt Pichon dan dat het_acccord tusschen Bul garije en Turkije definitief is, een accoord, dat de grensregeling, vastgesteld bij het verdrag van Boekarest, ten voordeele der Bulgaren wijzigt en dat den onbelemmerden doortocht door Bulgarije impliceert van een Duitsch leger, dat Konstantinopel te hulp zou willen komen? „Of woorden hebben geen beteekenis, of dat is het wat Radoslavoff en Enver-pasja hebben gezegd." Volgens sommige berichten zou de sultan op 18 dezer de onderteekening der con ventie aankondigen en de Bulgaarsche re geering op 23 d. a. v. het haar afgestane gebied in bezit nemen. Daar zijn willens-blinden, die schijnen te gelooven, dab een overeenkomst vau dezen aard gesloten kan worden zonder weder- keerigheid van concessies. Dat Bulgarije iets ontvangt, zonder daarvoor iets in do plaats te geven. Dat het Duitschland zal beletten Turkije te ravitailleeren. Dat koning Fer dinand morgen aan den dag partij zal kie zen tegen de Turken en de Duitschers, waarmee hij net een verdrag heeft ge sloten. Dat de Bulgaarsche troepen zich tegen den doortocht der Duitsche zullen verzetten, indien deze laatsten wat, zegt Pichon, niet zoo gemakkelijk zal vallen de Dardanellen willen ontzetten door, tegen Servië op te trekken De nieuwe complicatie zoo besluit de oud-minister zim betoog zal, als zij zich mocht voordoe™ de geallieerden niet ont moedigen. En de gevolgen er van zullen voor Bulgarije zeker nadeeliger zijn, dan voor de Verbondenen. Gebrek aan Cokes te Berlijn. De stedelijke gasfabrieken te Berlijn kun nen, zooals officieel bekend gemaakt is, aan haar verplichtingen lot levering van vroe ger gekochte cokes niet voldoen. Voor den oorlog betrokken de gasfabrieken hun ko len nl. voor het grootste gedeelte uit En geland, voor de rest uit Boven-Silezië. Door de menging dezer kolen ontstond bij de gas- fabricage een uitstekende cokes. Sedert dé oorlog begonnen is, werden echter geen ko- len uit Engeland meer aangevoerd, zcodat de gasfabrieken thans op de Silezische kolen zijn aangewezen. Deze leveren echter een broze cokes, die door de roosters valt en ook als brandstof de vergelijking met de vroegere niet kan doorstaan. De gasfabrieken probeerden het nu met kolen uit Oostenrijk, Moravië, Bohemen en Polen, maar deze kolen leverden wel gas, maar geen behoorlijke cokes. Er bleef n.l. bij do gasfahricage een massa achter, $ie voor het stoken on roosters niet bruikbaar is. En dientengevolge kunnen de fabrieken aan haar afnemers slechts 40 proc. leveren van het door hen vroeger bestelde. Dc Ontploffing in de Munitie-Fabriek te Oehfa. Stinton T. Jones, een Engelsehman, die in April te Petrograd is geweest, om in de munitiefabriek te Oclita bij Petrograd, een machine te heipén plaatsen, heeft in een ge sprek met een vertegenwoordiger van de Star nadere mededeelingen gedaan pver de ontploffing die daar heeft plaats gehad. Hij noemde het een ongerijmdheid, dat Rusland's munitie-aanvoer ten gevolge van die ontploffing ontwricht was geworden. De fabriek te Ochta, zoo zeide hij, is eenvoudig een kruitfabriek en een van de afdeelingen hield zich bezig met het vullen van brisant- granaten. Die afdeeling is in de lucht ge vlogen. De ontploffing geschiedde op een oogen blik, dat de ploegen verwisseld werden. De oorzaak van de ontploffing was onbekend, maar vele Russische kennissen van Jones geloofden, dat de Duitschers er achter had ter hadden gezeten. Iets stelligs is echter nooit bewezen. De in Ochta' aangerichte schade was in elk geval in een maand tijds hersteld. De fa briek was volstrekt niet van vitaal belang voor het Russische leger. Uit blijkt wel hieruit, dat de regeering daags ha de ont ploffing een haar gedane offerte van melinieb van de hand wees. Het is een belachelijke onjuistheid om te beweren, dat Óchta de eenige munitie-fabriek in heel Rus'and was. Er zijn er vele andere in verschillende deelen des lands, die onder toezicht van de regee ring staan of in particuliere handen zijn. Het is volkomen waar, dat de Russische legers door gebrek aan munitie gehinderd werden. Maar dat kwam alleen, omdat de uitgestrektheid van de bezette linie de vroe gere terekeningen van het Russische mi nisterie van oorlog omver had geworpen. In Rusland heeft men nu hetzelfde stel sel als in Engeland ingevoerd. Do regeering heeft wijd en zijd bestellingen aan de fa brieken (waaronder vele Engelsche enFran- schc zrjh) gedaan. Deze maken oorlogsmate- rieel van allerlei soort. Bovendien gebruikt men do fabrieken die in Duitsche handen waren en waarvan de eigenaars in Siberië zitten, nu tot dat doel. Volgens een bericht van andere zijde in de „Daily Graphic," werd na de ontploffing te Ochta ontdekt dat er kabels onder de Newa 'door, (needs voor den oorlog, naar de fa briek toe waren gelegd en dat twee ver dachte heeren kort voor de ontploffing plaats had, in de fabriek toegang hadden weten te krijgen. De Britsche regeering heeft een aanbie ding van het Australische gouvernement aangenomen, welke de uitzending beoogt van 1000 man Australische mijnwerkers, om beulpzaam te zijn bij 't graafwerk aan de Dardanellen. Het is een plan van den be kenden Australischen geoloog en poolvaar- der prof. David. Vraag: Weet u een recept om bfeukë- of eikebladeren te prepareeren? Antwoord: ïïr -, prepareeren van bla deren wordt gedaan in speciaal daarvoor ingerichte fabrieken en de gevolgdo metho de is dan ook een fabrieksgeheim. Wij kun nen u dit dan ook tot onzen spijt niet mede- deelen. U kunt ze echter zelf wel drogen door ze zoo spoedig mogelijk na het afsnijden van den boom tusschen filtreer papier te log gen, O'ij moet daarbij zorgen, dat de bla deren goed vlak komen te liggen, en na dat gij er 'n stuk dik vloeipapier bovenop hebt gelegd, perst gij 't geheel onder boeken of andere zware voorwerpen. Als hea fil- treerpapier nat is geworden, vervangt gij het. door nieuw cn zorgt daarbij dc blade ren zoo min mogelijk to v jhuiven. Zoo dra alles droog blijft en de bladeren niet meer koud aanvoelen en niet meer slap' hangen, zijn zij goed en kunt gij ze ter deco ratie gebruiken. V raag: Ik heb een groote plant gevon den. Volgens een botanicus is het een Da tura met nog een achternaam (doornappel) met langwerpig witte bloemen en doorn achtige zaadbessen gelijk een Kastanje. Men heeft mij medegedeeld, ze (de bladen namelijk) gedroogd, zeer heilzaam zijn voor asthmalijders. Hoe moet ik ze drogon, bui ten of binnen, en is het zaad of de bloem nog ergens dienstig voor7 A n t w o o r dDe plant, uie gij gevon den hebt, is een Datura Stramonium, een hier te lande vrij algemeen voorkomende plant, behoorende tot do Solanaceae. Welke methode van het drogen der bla deren precies wordt toegepast, is ons niet bekend; wel, dat de gedroogde bladeren als geneesmiddel tegen asthma worden toe gepast. Wij vermoeden echter, dat het ge woon in de zon kan geschieden. In dezen tijd zouden wij u dan aanraden het 'binnens huis te doen, dan bestaat zeker geen kans, dat er regen op uw drogende bladeren valt. Ten laatste willen wij nog even opmerken, dat de plant zeer vergiftig is en voorzich tigheid er mede geboden. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, wanneer) de jaarklasse 1914 Landstorm, onder de wa penen moet komen? Antwoord: 1 October; de Israëlieten! echter op 4 October a.sr. Vraag: Als men piilitair is, en men kan in Ned. Oost-Indië een betrekking krijgen, dus dan krijgt men in N. O.-I. een vaste woonplaats, kan men dan vrijji van militairen dienst krijgen? Antwoord: Ja, daarvoor bestaat wel' eenige kans, doch waarschijnlijk niet gedu rende de mobilisatie. U zoudt het bannen.' probeeren met een request op ongezegeld, papier aan H. M. de Koningin. Vraag: Als mijn perzikboom begint td bloeien en vol bloesem zit, gaat kort daarop al de bloesem verdorren, krjjgt vrucht, doch.' vallen alle af. Wat is hieraan to doen? Mijn appelboompje geeft weinig vrucht, en de enkel© appelen zijn wormstekig, wat is hieraan te doen? Antwoord: Zonder meer van uw perzik te weten, is het uiterst moeilijk de reden van het afvallen der bloesems te zeggen. Naar alle waarschijnlijkheid is het een gevolg van de beschadiging van een bloesemsnuit- kever. Deze legt haar eitjes in het vrucht beginsel en de daaruit spruitende larfjes verwoesten dit. Soms worden nog vruchten gevormd, doch deze vallen onrijp af. Gij zult om 'den stam vangbanden aan moe- ten leggen van geript papier, hierin zoeken de larven een schuilplaats. Door deze banden dan in den winter weg te nemen en te ver branden kunt g'rj-ieen flink aantal dezer larven; vernietigen. Ook tegen de rups der wormstekige ajn pels moet gij: dergelijke vangbanden aanleg gen, tevens moet grj van uw appelboompje dcf afgevallen vruchten verbranden, alsmede ook het afgevallen blad. Ook is het goed om de aarde onder den boom eens goed diep om te spitten;. .Vraag: Ik ben hardhoorend en behoor, bij den L.ndstorm, kan ik nu afgekeurd- worden? Antwoord: Dat ligt er aan; wanneer! u fluisterend gesproken woorden op b.v. 2 M. afstand nog kunt verstaan, dan wordt u goedgekeurd, anders niet. Vraag: Wanneer komt de landstorm van de lichting 1907 op, en wanneer is do keuring hiervoor Ik ben van bovengenoem de lichting, doch niet gediend hebbende zou ik hier gaarne antwoord van U ontvangen. Antwoord: De landstormlichting 1907. komt voorloopig niet op en ook de keuring heeft in den eersten tijd niet plaats. Wellicht eerst laat in het volgend jaar V raag: Wanneer komt de lichting 1911 onder de, wapenen Antwoord: Als u bedoelt de jaar- klasso 1911 van den landstorm, dit is nog niet bekend, doch zeker komt deze klasse in dit jaar niet op. Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen, wanneer ik in 1916 van p^n ben te trouwen, en in hetzelfde jaar op moet komen vooc den landstorm, of ik dan nog vergoeding krijg? Antwoord: Ja, D krijgt dan vergoe ding als U daartoe een verzoek richt tot den Burgemeester en als het blijkt noodig te ziju. Vraag: Heeft een meisje onder de zes tien jaar, dat tot vier uur in dienst is, recht op verval Antwoord: Van recht is geen sprake dab hadt. met het verhuren moeten zijn af gesproken. Vraag: Zou u mij kunnen zeggen of de burgemeester persoonlijk te spreken, is, waar, wanneer en hoe men Z. E.Achtb. aan spreekt? t Antwoord: U kunt den burger»)coster op heb Stadhuis spreken vóór twaalf uren. Het is het best dat u de trappen maar eens oploopt en aa,n een van do boden vraagt, wanneer dat het best gelogen komt. Mo „burgemeester" spreekt u Z. E.Achtb. «ur

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6