Os Europsssclie Oorlog. Gemengd Nieuws. SPORT» TELEGRAMMEN. ren, terwijl de heer H. H. Broekstra voor de orgelbegeleiding zal zorg dragen. Men ziet het, de bezoekersfsters) zullen {aangenaam worden bezig gehouden en ver wacht mag worden, dat de Vereeuiging suo- ces zal hebben. NOORDWIJKERHOUT. Het vijfentwintig-jarig jubileum van onzen gemeente-secretaris, den heer A. B. Vermeulen, zal eerst op den 5en October a.s. feestelijk worden herdacht. De coöperatieve bakkerij, die zich ver heugde in een groot succes, heeft do brood leverantie reeds gestaakt. Onderlinge on veiligheid schijnt de oorzaak. Alhier is opgericht een Christelijke Zangvereehiging, met ds. H. van Wessel, als beschermheer. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Het badseizoen behoort ook hier thans tot het yerledene. De laatste badkoetsen werden heden van het strand weggevoerd en daarmede is de groot-e ruimte op liet strand weer vrij gekomen. Over het algemeen mag men, gerekend de omstandigheden, met te vredenheid op het afgeloopen seizoen terug zien. Hotel- en pensionhouders en kamer verhuurders, zagen hun appartementen lan ger oi korter bewoond, en hoewel men dik wijls opvangen kan de mededeeling, dat het seizoen niet was zooals andere jaren, toch is men tevreden en mag men tevreden zijn. Onze badplaats, meest h: t beeld eener Duitsche badplaats, was dit jaar hoofdza kelijk bezocht door Hollandsche families. Ve len zullen met genoegen terugdenken aan de hier doorgebrachte vakantiedagen. Dat NoorJ wijk-aan-Zee, ook bij de Hol landsche families meer $n meer in aanzien komt, blijkt wel het meest uit het feit. dat hier voor r ekening va.n Hollandsche families weer eenige grootere en kleinere villa's gebouwd zullen worden. De aanbesteding van een der groote villa's heeft reeds in de volgende week plaats. Ook de Duin- Exploitatie-Mij. „De Toekomst", schijnt plan nen voor stratenaanleg onderhanden te heb ben. Zü besteedt de levering ran 200,000 prima straatklinkers aan. Een reden tot blijdschap te meer, als men denkt aan de algemeene malaise in ons va derland. Ook de vissekerij' loopt voor den wind. Verafttferen de omstandigheden niet on gunstig, dan kunnen we hier met gerust heid den winter tegengaan. "VOORSCHOTEN. Op uitnoodiging van den Bond voor den Vrede trad gisteravond in „Hotel Deurloo'' op ds. N. J. C. Sche-rmerhorn van Nieuwe- Niedörp om te spreken over „Do weg nair den Vrede". Waarschijnlijk ook door de mu ziekuitvoering van de Vink was er slechts weinig publiek; Spreker begon met aan te toonen, dat vrede is de tegenstelling van oorlog, niet die van strijd, daar de strijd een der levens voorwaarden is voor de mensciiheid en deze gevoerd wordt met geestelijke wapenen. De oorlog heeft nooit ten doel gehad de beschaving vooruit te brengen of de culturee- lo belangen der volken te behartigen. Die dat zeggen, liegen. Die zoeken naar beseh i- ving, doen geen beroep op bruut geweld In de kerken wordt gepredikt de hoogste moraal n.l. Den naaste lief te hebben als ons zeiven. Zoolang er legers zijn, zijn met alle menschen belijders dezer moraal. Spreker gaat nu na het ontstaan van dezen wereldoorlog en komt tot de conclusie, dao 't niet anders '3 dan een oorlog tusschen Engeland en Duitschland om blootrfinanci- eele belangen. Sterk ageert spreker tegen 't aankweeken van vaderlandsliefde, wat niofc ander3 ten doel heeft, dan, om wanneer de belanghebbenden den oorlog gemaakt heb ben, van de menschen willige werktuigen te maken, cloor te zeggen, dat de natie in ge vaar is. "Wat liem verbaast is, dat niet duizenden opstaan en zeggen„We willen den oor log niet meerDo eenige oplossing ligt hierin, dat er een volksmassa opstaat, die zegt: „Wc doen 't niet meer, we willen niot meer vechten". Daarna gaat spr. na, welke bezwaren er aangevoerd worden tégen deze redeneering, n.l. 't verzwakken van de nationale weer kracht, 't verlies van de taal enz. Spreker zegt dat 't heele leger er op in gericht is om menschen te verlagen tot werk tuigen. Hij zou zich liever honderdmaal la ten doodschieten, dan soldaat te worden Wanneer de menschen meer persoonlijkhe den worden, clan zal 't aantal, die weigeren soldaat te worden, grooter worden en daar moet het heen. Men heeft er spreker een verwijt van gemaakt., dat hij onverantwoor delijk handelt door zoo te spreken, waardoor jonge mannen "dienst weigeren en in cle ge vangenis te recht komen, maar hij wijst op de verantwoordelijkheid dergenen, die do oorlogscredieten toestaan, waardoor honder den en duizenden den dood ingevoerd wor- den. Nog eens behandelt spr. de kwestie ds. De Ligt-. Spr. roept de aanwezigen toe „Wan neer ge ernstige menschen zijt, die de maat schappij mooier en beter willen maken, be strijdt dan liet militarisme, als instrument van .den oorlog." Door één der aanwezigen werd den spre ker nog een vraag gesteld, waarna de voor zitter do vergadering sloot. Het Voorschoten's MaDnenkoi.r „D. E. V." gaf gisteravond in „De Groote "Vink" een uitvoering. Do zaal was geheel gevuld, zoodat zelfs nog velen een plaatsje in den tuin zochten en vonden. Het „Wilhelmus", als eerste, nummer van het programma, werd flink, geestdriftig gezongen. Reeds bij de eerste1 nummers kon men bemerken dat het koor zeer vooruit is gegaan, vergeleken met de vorige uitvoe ring. Er werd nauwkeuriger, zuiverder, met meer gevoel gezongen, er was meer een heid, meer samenhang tusschen de stem men. „Op 't kerkhof" werd met veel gevoel gezongen, terwijl het daardoor klinkende klokgelui het werkelijk goed deed. „Het Lied van den arbeid" p aarde aan flink heid en kracht een uitspraak, die te roemen viel. Dat „Tineke van Heule", gearran geerd voor mannenkoor door den directeur den heer C. A. Bonten, in den smaak viel, bewees het daverend applaus, dat niet op hield voor het nogeens gezongen werd. De „Janseii-Cantate" wekte den lachlust op, maar kon ons niet boeien door zijn muzika le waarde. Alles te zamen genomen, geloo- ven we, dat ons Mannenkoor een tijdperk van nieuwen bloei is ingetreden, waarin bij de leden een ernstig willen naar voren treedt om de Vereeuiging op de vroegere hoogte, kan het zijn nog hooger to voeren. De zangnummers werden afgewisseld door muziek, van het muziekgezelschap „•Orpheus", dat ook hier l" goeden naam heeft gehandhaafd. De verschillende num mers werden beschaafd, met gevoel ge speeld, vooral de x ntasie uit Faust maak te indruk, wat niet zoo het geval was niet de Pölnscho nationhltanz. Jammer, dat het geluid, dat ontwikkeld werd, te sterk was voor de zaal - in de open lucht of in een grootere zaal had de muziek meer tot haar recht gekomen. In alle opzichten mag dezo avond als wél geslaagd beschouwd worden. Alhier is opgericht een afd. van de C'br. Metaalbewerkersbon d. aanvankelijk met twaalf leden. WADDINXVEEN. De heer C. M. Plomp, tijdelijk onder wijzer aan de Openb. School (Dorp), is tot onderwijzer te Kolhorn benoemd. Den lsten October hoopt hij die betrekking te aan vaarden. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Rel.-Soc. bijeenkomst Nuts- zaal, Zondagavond to zeven uren, ds. B. de Ligt., van Nunen. Do Kaag. Ned.-Herv. Gem. Zondagna middag te halfdrie, ds. J. C. van Bernmel, van Beverwijk. R ij n s b ut g. Nod.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien, ds. M. J. Punselie, van Leiden 's avonds om vijf uren, ds. Koek, van Valkenburg. Valkenburg. Ned.-Herv. Gem. Zon dagavond halfzeven, de heer G. Oberman, tbeG'l.-cojnd. te Leiden. Zwammerdam. Rem. Kerk. Zondag morgen te tien uren, d-s. G. Westmijse, van Purmerend. De vlugge Wassenaarsehe Politie. Mijnheer de Redacteur! Gaarne hal ik, dajt u dit stukje voor mij' plaatste. Brj voorbaat mijn vriendelijken dank. Hel schijnt, dat de politie van Wassenaar vlugger met haar berichten zenden is, dan bij de hulp, die haar gevraagd wordt. In uw blad van 21 dezer staat onder an deren, dat nu weer twee jongens uit het ge sticht te Loosdumen waren weggeloopen, en door den veldwachter De Verwëder, fn de duinen werden aangetroffen. Er werd ver- geten bij fe voegen, dat Zondagavond door de kustwacht bericht was gezondc-n, dat j door haar twee knapen nit genoemd, gesticht j waren aangehouden, en dat Maandagmorgen j om elf uren genoemde veldwachter kwam kijken. Of zij nu gewend zijn, laat op te staan, of dat zijn fietsband lek was geweest, weet ik niet, maar na het bericht toch wel rgkelijk laat. Toen laatst hij een storm op Zondag een sloep was aangespoeld, en door ons'den vol genden morgen vroeg bericht was gezonden, kwam 's Woensdags daarna al de politie met twêe wagens in vo Ton galop aanegrecten. Nu kort geleden nog, toen een artillerist verdronken was, en de inspecteur kwam j kijken, en zei dat hij om 4 uren zou terug komen,- welnu, wij zagen hem pas tegen acht I uren, nadat wij tegen halfzes bericht had- j den gezonden, dat het lrjk was aangespoeld. Of genoemde inspecteur bedoeld heeft den volgendon middag om 4 uren, of dat 's mor gens de wekker niet was afgeloopen, is ons ook niet bekend. Wel is ons bekend, dat de pclilie van Wassenaar ons het werk laat doen, maar o zoo viug is, om zijn eere vaandel uit te steken. Wat wij alleen vragen, is dit: Verschijn voortaan vlugger ten tooneele en geef ons ook een kruimke van de eer, die ons recht matig toekomt. Nogmaals vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, mij noe mende Een Landweerman. Z. Afdeeling Kustwacht, Wasse- naarsche SI,ag. Wassenaarsche Slag, 22 Sept. 1915. KUNST, LETTEREN, ENZ. Directeur Museum-Mesdag. Bij Kon. besluit van 22 dezer is benoemd tot directeur van bet Museum Hendrik Willem Mesdag ''e 's-Gravenhage, Willy Mart-ens, onder-dirt( teur van dat museum. Tentoonstelling graphische vakken te Leipzig 1914. Verschenen is het verslag van de Neder- landsche commissie voor c1 Internationale tentoonstelling van het Boek en de gra phische vakken te Leipzig in 1914 gehou den. Dit verslag is door commissie uit gebracht aan den. minister van -Landbouw, Nijverheid en Handel. Gazette de France, f Het oudst o blad van Frankrijk, de roya listische „Gazette do Franco", is gevallen als offer van den oorlog. Wegens haar Imo gen ouderdom, lieebto zij in de wan deling „Grootmoeder" Het oerste nummer ver scheen op 30 Mei 1631 Tilly Koenen. Tilly Koenen meldt, dab zij mot hot 8.0. „Noordam" naar Amerika vertrekt. Te Venlo is gistermiddag, o n- geveer één uur, bij het rangeeren van een H. S. M.-treingedeelte, do ongehuwde wis- selwaohter S. tusschen de buffers geraakt en doodgedrukt-. Toen de lieer S., uit Heerlen, rich to Terwinseion op jacht bevond, had hij het ongeluk mejuffrouw Roijem en haar dochtertje te treffen. De hagelkorrels dron gen op verschillende plaatsen in de licha men. Mej. R. werd naar het hospitaal ge bracht. Het lijkje van het 5-jarig meis je G. Z., to Barneveld, dat onder verschijn selen van vergiftiging, vermoedelijk ten ge volge van het eten van roombroodjes, over leden is, is gisternojniddjag naar Utrecht vervoerd ten einde gerechtelijk to worden geschouwd. Do ziekte van ©en der andere kindoren uit hetzelfde gezin, (kt eveneens van de broodjes gegeten heeft, heeft een zeer ongunsti-gen keer genomen, zoodat men ook voor deze kleine het ergste vreest. In een onzer steden wasiemand onder behandeling van eon deleter. Do pa tiënt moest noodzakelijk naar een andero gemeente vertrekken ofschoon zijn toestand ten gevolg© der gebruikt© medicijnen aan merkelijk was verbeterd, achtte hij het met het oog op eventueel verder gebruik, goed oen afschrift te vragen van het recept. De apotheker gaf het. Nu moc-ht patiënt toch wel eens weten, wat liij alzoo kreeg te slik ken, en met behulp van iemand, die er meer van wist, ging men aan het ontcijfe ren, waarbij de twee tot him groote verba zing bij de omzetting van een der regels kwamen tot de mededoeling: „Verkoop dit voor 16 stuivers". Deze aanwijzing zal op het oorspronkelijke wel niet hebben go- staan. („Hbld."). In een herberg to Soorendonk bevonden zich bezoekers, die het den kaste lein en den gasten zóó lastig maakten, dat de hulp moest word,en ingeroepen van den rijksveldwachter V. Deze verscheen aan stonds tor assistentie en volgde de lastige elementen, een paar met verlof zijnde sol daten uit Budel, op den weg. Wat er toon is gebeurd, zal nog wel worden opgelost. Onverwacht kwam de rijksveldwachter weer in de herberg. Hij bloedde hevig. Blijkbaar is hij door de soldaten aangeval len, die V. mishandelden met een stuk hout en hem revolver en gummistok ontna men, welke door do marechaussee in een poel zijn gevonden. De beide soldhten zijn gearresteerd en V. is naar het hospitaal te Eindhoven overgebracht. Naar do gevangenis te Roe r- mond werd overgebracht zekere Van H., verdacht van zware mishandeling van zijn broeder, den landweerman M. v. H. Tijdens de kermis te Nederweerfc ontstond tusschen de gebroeders v. H. in het ouderlijk huis twistde soldaat werd door zijn broer met het mes bewerktgeneeskundige hulp werd ingeroepen. De landweersoldaat werd naar het hospitaal te Eindhoven getranspor teerd. Dit ia het resultaat van do kermis een broer in de gevangenis, oen tweede in liet ziekenhuis. In Mei zijn te Amsterdam we gens het maken van valsohe wissels gearres teerd zekere W. v. D., koopman, aldaar, do zoon van den sigarenwinkelier D„ uit Haarlem, en nog een D. uit de bouwvak ken te Amsterdam. Do beide eerste D.'s zijn in hechtenis ge bleven, hun zaak werd nog niet berecht in afwachting der arrestatie van den mede plichtige V/., wonende te Amsterdam, die naar Londen was uitgeweken. Naar „De Tel." meldt, is gisteren W. naar het Huis van Bewaring overgebracht, nadat hij enkele dagen geleden door de Londenseh© justitie is uitgeleverd. Do bende had aanvankelijk gewerkt met blanco wissels, die bij verschillende Banken werden aangeboden en op rekening ston den van de .fabriek „De Etna", te Breda, van liet Vriezenveem en van enkele andere firma's hier te lande. Bij een drukker, wonende in den om trek van het Haarlemmerplein, hebben zij toen wiss e 1 fo rm u li er en op den naam van verschillend© firma's laten drukken en schaften zij zich ook stempels aan, waardoor zij de valsohe wissels een betrouwbaar aan zien gaven. Zij hebben op deze wijze een aantal bank instellingen voor kleinere en grootere be dragen opgelicht, waaronder do Twentscho Bankvereeniging, de Incassobank, de Ont vang- en Betaalkas, alle te Amsterdam Huydekoper en Van Dieren, te Utrecht d© Nijmeegsche Bankvereeniging te Nij megen. Bij de Nationale Bank te Alphen hebben zij het laatete hun geluk beproefd. Deze Bank kwam met den schrik vrij, want intus- schen was de recherche het kunstje en de daders op het spoor. Ter Schoten bij „Stalz", is een vogelschietwedsfcrijd gehouden: waarbij de prijzen werden gewonnen als volgt: lsto vogel: vlag, J. de Bruin, Lisser- broek; le vleugel, J. Nullekens, Noordwij- kerhout; 2e vleugelC. Smit, Noordwijker hout; bout: A. Meijer, Noordwijkerhout; kop: J. van Noort, Warmond; staart: J. v. Dam, Noordwijkerhout. 2de vogel: vlag: J. Nullekens, Noordwij- kerhout; le vleugel: O. Koster, Noordwij- kerhout; 2de vleugel: A. v. d. Geest, War-' mond; bout: O. Koster, Noordwijkerhout kop: P. Vossen, Noordwijkerhout; staart: P. Duivenvoorden, Noordwijkerhout. 3e vogel: vleugel: A. Brama, Noordwij kerhout; bout: H Klauwers, Schoten; staart: P. Koster, Noordwijkerhout. Overi ge bij loting t-oegekend. KLEINE ADVERTENTIES kunnen lederen morgen worden aangeboden en worden tegen 35 Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m., tegen 40 Cts. De Wedstrijden van Zondag. In Amsterdam zal Ajax nu zijn eersten competitiewedstrijd Bpelen tegen Blauw Wit, dat reeds den vorigen Zondag op eigen terrein Alcmaria-Yictrix heeft geslagen. VVü hopen dat Ajax na het- succes van de vorige week ook thans goed voor den dag zal komen. In Leiden ontvangt De Sportman een der Goudsche derde klassera. Wanneer nu de groenwitten maar niet verzuimen volledig op to komen, dan is er kans op een Leidsch succes. Alphen debuteert in de N. V. B. compe titie met een bezoek aan T. O. P., dat even eens uit den G. V. B. is voortgekomen. Al phen is populair in het gemeentencomplex, dat gewoonlijk met dien naam betiteld wordt en een succesvol seizoen van de nieuwe der- de-klasser is daar veler wenscli. Maar de eerste schrede is moeilijk wat misschien mor gen blijken zal. Het tweede elftal van Ajax ontvangt Hermes II, waarvan misschien door de Ajax- ieden kan gewonnen worden. Het L. V. B.-programma opent direct met een wedstrijd tusschen L. F. O. on Lugdunum die tenzij Lugdunum bijzonder goed over- zomerd heeft- door do geelzwarten zal ge wonnen worden. In Alphen gaat het- tusschen do tot de eerste klasse gepromoveerden. We geven Alphen II op eigen terrein de beate kansen trouwens aan liet einde van het vorige sei zoen, bleek Alphen II ook sterker te zijn. In do tweede klasse verwachten we verder thuisoverwinningen van D. L. V. HLisso en Berest-eyn n, hoewel het laatste elftal wel de meest© moeite zal hebben. In de derde klasse zal de eenige ontmoe ting Norvicus II—Lisse II vermoedelijk wel in het voordeel van de thuisclub uitvallen. De N. K. B. vangt ook met zijn compe tities aan en Fluks, dat voorloopig slechts uitwedstrijden schijnt te spelen, gaat weer naar het Haagje, om tegen Vitesse te spelen, waarvan het Zondag pas verloren heeft. Zullen do geelblauwen nu revanche nemen op de kampioen van het vorige jaar? Korfbal. Wedstrijdprogramma der Leidsche Eerste Klassers. 26 September: Vitesse (H.)Fluks. 3 October: Vitc-sse (II.)—Vitesse (L.). 1 10 October: 0. S. C. R.Fluks.' 17 October: VeloxVitesse (L.). -■ 24 October: H. S. V.Fluks. Vitesse (L.)A. L'. 0. 31 October: A. L. 0.Fluks. 7 November: Vitesse (L.)H. S. V. 14 November: VeloxFluks. 28 November: Vitesse (L.)Fluks. 5 December: Vitesse (L.)0. S. C. R. 12 December: Fluks0. S. 0. R. Demonslratie'-wedstrijd H. S. V.Vitesse. Ter gelegenheid van de jaarvergadering van den N. B. v. L. 0., die Zaterdagmid dag in Den Haag gehouden wordt, worden er Zondag op Houtrust verschillende spelen gedemonstreerd. Voor korfbal zijn het Leidsch Vitesse en H. S. V. bereid gevonden om daar te spelen. Jaarvergadering van den N. B. v. L, 0., Afdeeling Leiden. Een halfuur na het vastgestelde tijdstip, hopende dat nog eenige laatkomers de ver gaderzaal wat zouden vullen, opende do voor zitter, de heer, Ch. v. Spall, de vergadering. Er waren toen drie bestuursleden en twee leden aanwezig. De voorzitter memoreerde in zijn openings rede de voornaamste gebeurtenissen in de afdeeling voorgevallen. Vervolgens las de secretaris-penningmeester, de heer A. Sjouw do notulen van de jaarvergadering van Maart 1914, die onveranderd werden goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester -wees aan ontvangsten aan f 1086.15 èn aan uit gaven f793.54, zoodat er een batig aaföo bleef van f 292.61. De twee aanwezige leden werden aangewezen om de kas en de be scheiden na te zien, die dit op zich namen. Daar het bestuur uit minstens zeven leden moet bestaan en het door het bedanken van den heer L. P. Schmidt en het vertrek van den heer J. E. V. A. Slors tot een zes tal was teruggegaan, moest er een vaca ture vervuld worden. In deze vacature werd gekozen de heer D. Schutte. Als vertegenwoordiger van de afdeeling op de jaarvergadering van den Bond werd benoemd de heer Ch. van Spall. De voorzitter sloot daarop de vergadering, toen niemand brj de rondvraag meer het woord verlangde. Schaken. Wedstrijd te Leiden. Het bestuur van den Ned. Schaakbond maakt bekend, dat in samenwerking met het Leidsche Schaakgenootschap op Zaterdag 16 en Zondag 17 October a.s. een wedstrijd zoo mogelijk in hoofd-, le, 2e en 3e klasse, za: gehouden worden in Café „In den Ver gulden Turk," Breestraat te Leiden. Gespeeld wordt 's Zaterdags van 7.30 13.30, 'sZondags 91 en 26 uur. De deelnemers eener klasse worden on derverdeeld in groepen van 4 spelers, die ieder drie partijen hebben te spelen. Als prijzen worden voor elke groep twee kunstvoorwerpen uitgeloofd. Deelnemers voor dezen wedstrijd gelieven zich op te ge ven met opgave van klasse aan den secretaris van het Leidsch Schaatgenootschap, den heer L. Ruygrok te Ledden, Breestraat 150. Wandelen. Afstandmarsch 35 K.M. Bij de op Zondag a.s., vanwege het Comi té ter bevordering van Openluchtsport, te 's-Gravenhage te "houden afstandsmarsch, waaraan ruim 100 heeren, waaronder 'n 30- tal padvinders en militairen, alsmede 1 da. me deelnemen, over een afstand van 35 K.M., in groep af te leggen binnen 6 uur, van Den Haag over Katwijk eu Wassenaar, zal bij de II a a g s c h e Schouw .een klei ne rust, voor controle worden gehouden. Dc Mobilisatie in Bulgarije. SOFIA, 25 Sept. (W. B.) Officioele me- dedeelmg van het Buig. Tel. Agentschap. Het intreden van Bulgarije in den tceshand der gewapende neutraliteit, is volgens de opvatting in officieel© kringen te verklaren uit veranderingen, onlange ontstaan in den politieken en militairen toestand. Bulgarije heeft geenerlei vijandelijke bedoelingen,*maar is vast besloten zijn rechten en zijn onaf hankelijkheid met liet geweer bjj uen voet te handhaven. Naar het voorbeeld van Nederland en Zwitserland, die niet aarzelden reeds bij het begin van den oorlog naar dien maatregel te grijpen, heeft Bulgarjjo met het oog op de troepenbewegingen bij zijn buren zich genoodzaakt een gewapendeneutraliteit te proclameeren, waarbij het evenwel de be sprekingen oh onderhandelingen met de ver tegenwoordigers der beide oorlogvoerende groepen voortzet. Turksck Legerboriclit. KONSTANTINOFEL, 2ë Sept. (W. B.). CommuniquéDe algemeene toesta >d is onveranderd. Bij Anaforta vernielde onze artillerie opnieuw een gedeelte der vijan delijke loopgra\ en. Bij Arie-Boerno© maakte ons vuur een vijandelijk kanon on bruikbaar. Bij Sedul-Bahr verniel Je een ontploffing van een onzer mijnen voor on zen rechtervleugel een deel der loopgra ven, draadversperringen en een tegeumijn van den vijand. In Irak sloegen wij 22 September twee eskadrons cavalerie, die, gesteund door vijt schépen, op den linker-Tigris-oever op onze stellingen wilden aanrukken bij den tegen aanval onzer verkenningscolonne terug. Wij brengen dagelijks door onze krachtige verrassende aanvallen, van dé vijandelijke strijdmacht die zonder bescherming va$ haar kanonneerbooten op Tigris en Euphraat zich in het veld bewegen zw$cé verliezen toe en ontnemen hun groÓ£é buit. Niomirn modellen Najaarshoeden, Nieiytfe lllöUWb Rijn 46, H. A. TIMMERMAN, Hofleverancier. Telef. 142. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag Zomerzorg. Uivoering Arb. Muziekver- eeniging „Morgenrood", 8 u u r. Zondag. Zomerzorg. Concert Harmonie „St.-Gre- gorius", (onderafdeeling Ned. it.-K. Volks bond), 8 u u r. „Den Burcht". Concert Leidsche Post en Telegraaf Harmoniegezolschap. 8 uur. Maandag. Pieterskerk. Kerk-Concert. 8 uur. Leiclschö Schouwburg. „In Rok" Blijspot. 8 uur. Dinsdag. „Graaübeurs". Openbare Vergadering In tern. Anti-Militaristische Vereen. Sprekers G. Rijnders (Amsterdam) 8 uur. Woensdag Nutsgebouw. Ledenvergadering Vereen. „Schoolkindervoeding", k'wartover ne gen u u r, 28, 29, 30 September.1 October. Katwijk-aan'-den-Rijn. Lokaal achter de Geref. Kerk. Bazar, uitgaande v. d. Geref. Jengel. Vereen. 2 en 7 uur. FAILLISSEMENTEN. W. H. Wouw, bloemist, te Voorhout. S. Vos en T. G. Vos, bloomkweekers, bei den fe Sassenheim. L. J. Altena, molenaar te Lutten, ge meente Ambt-Hard enberg. Op den Balkan. In een gedeelte van ons vorig nummei hebben we nog kunnen meldeD, dat Grieken land tot mobilisatie is overgegaan. Van t' voren had Venizelos een onderhoud met den koning van vier uur. Hij verklaarde, dat de mobilisatie hot eenig mogelijke antwoord van Griekenland op de houding van Bulga rije is. Na dit onderhoud gaf de koning toestem ming tot de mobilisatie als defensieven maab- regel. De konmg ontving daarna den ministoi van oorlog Danglis. Daarna werd hot. be sluit tot mobilisatie van twintig lichtingen waarvan cr vier reeds onder de wapenen zijn, geteekend. Dat is het antwoord op Bulgarijo's maat regel, 't Is nu de vraag of Roemenië ook meerdere lichtingen zal oproepen. In allen gevalle ?8 het waarschijnlijk, dat het Euro- peozch conflict weer uitbreiding zal krijgeu, Filipescu, de ledder der conservatieven, verklaarde in een interview in de „Ade- vcrul", dat Roemenië een gunstige gele- ge-nbedd heeft laten voorbijgaan om te int erve nice ren, maar geeft toch als zijn verwachting te kennen, dat deze zich web clra weer zal voordoen. Gevraagd wat de houding van Roemenië zou zijn, ingeval van een Duitsche invasie van Servië verklaarde Filipescu, dat het in do lijn lag. dat Roemenië dan aan do zijde van Servië zou intervoiwcoren. Do Bulgaren gaan nog verder met huh maatregelen. Generaal Sarof, de vroegere generalissimus is reeds naar Sofia ontboden. In Berlijn en Weenen verwekt Bulgarije'a maatregel veel jsnthusiasmc. Voor de Bul- gaarscho legatie in laatstgenoemde stad heeft men. zelfs een betooging gehad, 't L? daar zeer druk door de aanmelding van Bui- garen, die naar hun lancl teruggaan.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2