Sparine lactee NESTLE Binnenland. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. De wilde Olijf. J. van Meurs, en tot 2de secretaresse werd gekozen mej. A. M. Felix. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Kiesver. „Gij zult Mijne getui genis zijn," werd behandeld het schrijven van de vrijzinnige kiesvereen. „Het 'Evan gelie," waarin deze voorstellen, met- het oog op de tijdsomstandigheden geen strjjd te voeren bij de a.s. verkiezing voor 5 leden van het kiescollege. Besloten werll 'op Üit schrijven niet in te gaan, omdat men het .motief onvoldoende achtte. Tot candidaten werden nu gesteld de hee- ren A. .Verboon Jr., L. Verhaar (Rijndijk), G. Hartveldt, A. Bosman (Veur) en C. Fon tein. VOORHOUT. Op het erf van den heer C. P., in het dorp, was gisteravond de eigenaar zelf bij voorbaat begonnen met het verwijderen van het deksel 'van een beerput, dien men moest ledigen. Ter verlichting gebruikte hij hier voor een kaarsje, doch toen het deksel los kwam, sloeg er gelijktijdig door het ont snappen der opgehoopte gassen een meer dan drie meter hooge vlam uit, en volgde een ontploffing, waardoor de heer P. op eeni- gen afstand van den put ter aarde werd ge worpen, met pijnlijke aandoeningen aan hoofd en handen, terwijl hem het hoofdhaar gedeeltelijk verschroeide. De vlam was ech ter spoed-g uit, doch toen de heer P. het terrein eens verkende, kon hij constateeren, dat gelijktijdig ook zijn werk was gedaan, want het zware steenen deksel lag op eeni- gen afstand van den put weggeworpen. ZWkAMMERDAM. De afd. van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, heeft behandeld het beroep van het R.-K. kerkbestuur van Bo degraven en Zwammerdam tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarby ten behoeve van de bijzondere lagere school Overtocht C 51 te Zwammerdam van ge noemd kerkbestuur over 1914 Rijksbijdragen zijn toegekend. De Kon. beslissing volgt later. Wckelijksehe opgave betreffende Mond- en Klauwzeer. gedert de vorige opgave d.d. 15 Septem ber j.J. werden gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd: in Zuid-Holland 1 geval te Schipluiden; (n Gelderland 1 geval te Aal ten; in Zeeland 1 geval te Oost- en West-Son- bnrg; in Limburg 3 gevallen te Wittem, 2 ge vallen in elk der gemeenten Vaals, Noor beek, Neer en Wylre en 1 geval in elk der gemeenten Kadier en Keer en Slenaken. De maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Nootdorp, Sluis, Driewegen ên Serooskerke. BURGERLIJKE STAND-OMSTREKEN. ZOETEEWOTJDE. Geboren: Arie, Z. van F. van den Bore en H. Moraal. WASSENAAR. Geboren: Louise, D. van J. Heldring en M. W. van dor "Wall Bake. Hele na Cornelia. D. van P. J. do Groef en H. van Zwleten. Co melis Frahciscue Joseph, Z. van H. J. 0. Looijestijn en W. H. Meeuwisse. Cornelia, D. van S. Dolle en A. M. Hortor. Overleden: L. A. van Noort, Z. 1 J. - M. Remmerswaal, V. 7. j. RECLAMES h. 40 Ct. per regel. (KINDERWEEL) In 'èderè, ||v het boste Apothóok of voedingsmiddel drogisterij Voor Kinderen voorhanden 7982 18 Gisteren lieeft een deputatie uit de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht het pe titionnement voor grondwettelijke gelijkstel- ling van man en vrouw aan minister Cort van der Linden in Den Haag aangeboden. De vergadering in de Oranjesociëteit dio j volgde op de plechtige aanbieding was druk bezocht en droeg een feestelijk karakter. De zaal zag er kleurig uit, versierd met do vaandels van de diverse afdeelingen der ver eeniging, terwijl bloemen in de witgele kleu ren der vereeniging 't podium aankleedden. De vergadering werd geopend door het lid van het hoofdbestuur mevr. Van der Meer van Kuffeler. Bij de Tweede Kamer is ingekomen do begrooting voor 1916 van het Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden. Uitgetrokken zijn o.a. de volgende be dragen f 16.000 voor uitbreiding van het wegen net op de haventerreinen; f 35.000 voor het aanbrengen van paalwerken in de verlengde haven; f 100.000 voor het maken van een steiger of kaaimuur langs clo Zuid-Oostzijcle der haven, zoodat de geheele haven een uit gaaf zal vorderen van f 330.000; f 130.000 voor den bouw van een tweede drijvend droogdok. Mr. O. T. van Deventer, bet Kamerlid voor Assen, is plotseling vrij ernstig onge steld geworden. Hij heeft een operatie on dergaan. Do toestand van ds. A. S. Talma, te Bennebroek, gaat zoo goed vooruit, dat do predikant voor verder herstel naar Noord- wijk-aan-Zee is vertrokken an hij over een maand zijn bezigheden hoopt te hervatten. Benoemd is tot commies-redacteur aan de gemeente-secretarie te Nijmegen mr. F. E. Mathon, advocaat en procureur te 's-Gra- venhage. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Zaterdag 25 September a.s. niet pïaats hebben. De bekende schaatsenfabrikant de heer A. K. Hoekstra te Warga is overleden. Onder leiding van nu wijlen Hoekstra is te Warga de schaatsenfabricatie tot een belang rijken tak van industrie geworden. Behalve den enorme afzet in ons eigen land, was er steeds ook een belangrijk export voor Noor wegen, Zweden, Denemarken, Duitschland, Engeland enz. Als raadslid en wethouder, in vroegere ja ren, deed de heer Hoestra zich steeds ken nen als een man van zakelijke begrippen en toepassing daarvan in de practijk. Tot op heden was hij in groote mate geïnteresseerd Bij belangrijke financieele lichamen. Yoor Warga is het te wenschen, schrijft men ons, dat bovengenoemde tak van in dustrie de plaats behoude, dis hij heeft ver kregen. GjL. Ct.") Naar ,,De Avp." verneemt, is er in de afdeelingen van den Haagschen Raad zoo'n critiek geoefend en oppositie gebleken te gen het voorstel tot be'astingverhooging, dat er alle kans is, dat het voorstel, om den factor der Inkomstenbelasting te verhoögen van 0.97 tot 1.03, verworpen zal worden. N. N., te 's-Gravenhage, heeft aan de Weesinrichting te Neerbosch f 2000 vermaakt. Yergadering van Woensdagnamiddag. Yoorzitter J. J. G. baron Yan Yoorst tot Yoorst. Ingekomen is een Kon. besluit betreffende de benoeming van mr. H. Goeman Borgesius tot voorzitter der Tweede Kamer voor de tegenwoordige zitting. Voorzitters cn Ondor-Yoorzittcrs der Afdeelingen. Benoemd zijn tot voorzitters der afdeelin gen de heeren Yan der Does de Willebois, Yan der Biesen, Reekers, Laan en Yan Wa terschoot van der Gracht en tot onder-voor zitters de heeren Yan Wassenaar van Oat- wijk, Yan der Feltz, Yan Nierop, Drucker en Bavinck. Ontwerp Adres van Antwoord, In de Commissie voor het Ontwerp-adres van Antwoord op cle Troonrede zijn be noemd de heeren Van Lamsweerde, Van Basten Batenburg, 't Hooft, Drucker en Ba- j vinck. Huishoudelijke Commissie en Commissie Stenographic. Aan de orde is de verkiezing van twee le den voor de Hu'shoudelijke Commissie. Gekozen worden do heeren Reekers en Kraus. Hierna heeft plaats de verkiezing van drie leden voor de Gemengde Commissie voor do Stenografie. Gekozen worden de heeren Woltjer, Staal en Yan Lamsweerde. In het stembureau hadden zitting de hee ren Van Kol, Bosch van Oud-Amelisweerd, Van Holtlie tot Echten en Yan Wassenaar van Catwijk. Ontwerp Adres van Antwoord. Het concept-Adres van Antwoord op de Troonrede wordt ter tafel gebracht en naar dc afdeelingen gezonden. Donderdagochtend zal in openbare ver ga dering behandeld worden het ontwerp- Adres van Antwoord op de Troonrede en daarna het wetsontwerp betreffende af koop van den tol aan de Haagsche Schouw. De Kamer gaat in de afdeelingen. Vergadering van Woensdagnamiddag. Tijdelijk voorzitter: F. Lieftinck. Installatie van den Voorzitter. De heer FGOK brengt rapport uit namens de Commissie, welke aan H. M. de Konin gin de voordracht aanbood ter benoeming van een voorzitter. Vervolgens wordt door den Griffier voor lezing gedaan van bet Kon. besluit, waarbij mr. H. Goeman Borgesius voor de tegen woordige zitting benoemd is tot voorzitter der Kamer. De TIJDELIJKE YOCRZITTER richt zich daarop tot mr. Borgesius, wien het verheugen zal, dat zijn gezondheid hem in staat 3telt wederom de vöorzittersplaata in te nemen. Zijn sterke geest heeft blijkbaar overwonnen, al scheen zijn gezondheid aan vankelijk wankel. Goede wijn behoeft geen krans en mr. Borgesius met den wijn vergelijkend, wil spr. met een variatie zeggen, hoe linger g:j zffc, hoe beter ge wordt (gelach). Spr. hoopt-, dat al zijn scherpzinnigheid en kép- nia weder aan cfe Kamer ten goede zal ko men. Daarop draagt hij na een gelukwensoh het presidium aap mr. Borgesiüs'over. De YCORZITTER herinnert er aan, dat hij voor de derde maal het voorzitterschap verkreeg. Zeer op prijs stelt hij het in hem gesteld vertrouwen, het als een voorrecht beschouwend nog eenigen tijd in een werk kring, die hom inderdaad lief ia geworden, het land te mogen dienen Spr. doet een beroep op aller welwil lendheid, welke hij meer dan vroeger zal noodig hebben. Al zijn z'n krachten niet meer als vroeger, aan ijver en toewijding zal 't hem niet ontbreken. Belangrijke werkzaamhede wachten ons, getuige hetgeen in de Troonrede is aange kondigd. Yeel zal van ons worden gevergd, qiaar Diet te veel als ijver en toewijding gepaard gaan met zelfbeperking. Het illustere voorbeeld van onze Ju.onin- gin hinge ook dit jaar ons een spoorslag zijn, om trouw op onze post te zijn ter beharti ging van de belangen van het Nederland- sche volk' en de Regeering te steunen. Spr. wijst voorts nog op de buitengewone tijdsomstandigheden. Dankbaar Ié ons tolk, dat het land niet in den oorlog betrokken werd en dat de gewone wetgeving weer hervat kan worden. Yeel moet nog worden gedaan om de gevolgen van den buitenge- wonen toestand af te wenden, vooral voor hen, die al zoo geruimen tijd onder de wa penen zijn. Zijn ei1 redenen tot dankbaarheid en be moediging, toch valt tè betreuren, dat de oorlóg, zoo ruïneus voor de beschaving, nog voortwoedt. Echter meent spr. te bespeuren, dat ook - onder do volken, die strijden, met den dag I het verlangen grootor wordt naar dc po gingen om te komen t-ot een spoedigen, kan het zijn duurzamen vrede. God zegen e elko poging Met een woord van dank tot den tijdelij- ken voorzitter, aanvaardt dan het pre sidium. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag twaalf uren. Door den logger „Do Hoop II IJM. 55'7 is te IJmuiden aangebracht het lijk van den 22-jarigen Willem Weerstand, van Urk, die met den botter „E. H. 110" op de Noordzee gebleven is. Een trouwe poes. M en s o h rij f t uit Zalt-Bommel aan de ,,'s-Hert. Ct.": Yoor ruim 11 dagen werd door uen heer v. M. alhier aan een vriend te Geldermal- sen een kat gebracht. Het vervoer had plaats per fiets. Het beestje vond bij zijn nieuwen meester een uitstekend tehuis en tc-chZondag kwam ons poesje bij het openen der deur bij den vroegeren meester binnenstappen. Of het diertje van de Pontonbrug of van de spoorbrug gebruik heeft gemaakt om do rivier over te komen, is niet bekend. De trouw wordt echter be loond. Poes mag bij haar ouden meester blijven. Een Imkor op do Yeluwe schreef eenige dagen geleden aan de „Zutfensche Courant"? Nu de heidestruikjes nagenoeg zijn uit gebloeid, kan het honiggewin der -bijen voor dit jaar als geëindigd beschouwd worden. Ofschoon onze nijvere diertjes gedurende do laatste schoone dagen nog wel wat nec tar hebben verzameld, zal toch, althans in deze streken, de honigoogst beneden de Verwachting blijven. In de „Leeuwarder Cour an t" stond het' volgende b^riohtje te lezen Men meldt ons: „Door een inwoner' van Aohlum is een tpppenei gelegd, dat het ko lossale gewicht had )van 101 gifeuD. Yan punt tot punt in doorsnee lang ruim 7£ o.M. Zeker opmerkelijk zwaar als een ge woon ei circa 60 gram zal zijn". Wij weten niet, wat wij meer bewonde ren moeten, het ei of den Inwoper, die tot zulk een buitengewone prestatie in staat was. Inkwartiering. Een land- weerman, die het thuis heel eenvoudig ge woon ia, wordt ingekwartierd bij veel roya ler levende menschen. 's Middags vindt hij bij zijn bord een servet. Als 'b avonds de luitenant hem vraagt: „hoe hij tot get-roffek heeft'?" antwoordt hij: „Best, luit-., ik heb reusachtig gegeteD maar één ding begrijp ik niet best: naast mijn bord lag een netjes opgevouwen zak doek en ik was toch beslist niet verkou- we („Hbl'd."') Men sohrijft aan de„A 8 s. O t."- Éen ambacht, hetwelk gaandeweg kwijnt, is het rietdekkon. In verschillende gemeen ten is met het oog op brandgevaar een verordening vastgesteld, vermeldende, dat nieuwgebouwdo huizen niet meer met riet megen worden gedekt. Daar zal het werk zicH dus in 't vervolg bepalen tot het her stellen van oude daken, waaraan uit den aard der zaak weinig wordt verdiend. Verschillende „dekkers" zijn dan ook al reeds besloten het handwerk neer te leg gen en uitsluitend het landbouwbedrijf te beoefenen. Men meldt uit Hattemd-d.' 2.0 September aan de „Zw. Ct.": Hedenmor gen had alhier een ongeluk plaats, welker gevolgen zoo in-droevig zijn, dat het gehee le stadje onder den indruk is. In dei Knus- straat struikelde en viel het paard van den stalhouder J. van Piekeren, alhier, ge spannen voor het rijtuig. Op de been ge holpen, viel het nogmaals; wederom opge holpen, viel het ten derde male. De schrik sloeg den koetsier, een zoon van den stal houder J. van Piekeren, oud 27 jaar, om het hart en heeft herd dermate bevangen, dat reeds hedennamiddag de dood een ein de aan zijn leven maakte. Niettegenstaande de man, die te yiissmgen en te Middelburg brand stioh- te, is aangehouden is er in den nacht van Dinsdag op Woensdag wederom een begin van brand uitgebroken te Middelburg, dat ook aan kwaadwilligheid of baldadigheid moet worden toegeschreven. Dc brand was spoedig gebluscht. Van trein 611, die te 6.01 uit Am- sterdam en te 8.15 te Helder arriveert-, ontspoorden gistermorgen in de onmiddel lijke nabijheid van het station Amna-Pau- lowna de beide laatste wagens, vermoede lijk wegens te vroeg overhalen van den wissel. De buffer van één dor wagens drong in do locomotief van eer. ia de na bijheid staanden goederentrein, welke daad- door beschadfigd werd. Van den anderen wagen werd het onderstel vernield. Te Barneveld is het geheel© gezin van den broodventer H. Z. na het ge bruik vam roombroodjes plotseling ernstig ongesteld geworden. Een 6-jarig dochtertje is reeds overleden Ander o personen, dio deze broodjes gekocht en gebruikt hebben, zijn eveneens ziek geworden. AOADLMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd is voor het. examen voor den Indischen rechterlijken dienst mr. A. L. A. van Unen. Amsterdam. Door B. en W. is aan den Raad overgelegd een missive van cu ratoren der Universiteit, houdende a. een voorstel om dr. J. K. K. Werthedm Salomonson, buitengewoon hoogleeraar in de zenuwziekten, electrotherapie, radiogra phic enz., te benoemen tot- gewoon hooglee raar in deze vakken b. een aanbevoling ter vervulling dor va- cature-Winkler, voor de benoeming van een gewoon hoogleeraar in de psychiatrie en de neurologie luidende als volgt lo. Dr. C. T. van Valkenburg, directeur van het Nederiancfech gasthuis voor vallen de ziekten. 2o. Dr. B. Brouwer, onder-directeur van het Centraal Instituut voor Hersenonder zoek, onder bepaling, dat deze benoemin gen zullen ingaan op nader door B. en W. te bepalen tijd. Groningen. Heden, Donderdag, her denkt de wereldberoemde GrQningsche hoog leeraar dr. G. Heymana den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar zijn ajnbt als hoog leeraar in de wijsbegeerte a-an do Rijksuni versiteit te Groningen aanvaardde. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, 8tad»tlmmerw«rf. Tolephoon No. 127, Geopend: 'a morgens van 9—12 en des middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reiziger. 1 Kantoorbediende, 19 Timmerlieden. 4 Opperlieden, 2 Motselaare. 5 Steenhouwer*, 10 Stucadoore, 1 Voógér, 6 Schilders. 3 Meubel makers, 2 Stokers, 1 Maohiniet-Bankwerker. 2 Smeden, 1 Koperslager, 1 Loodgieter, 10 Typografen, 1 Banketbakkersjongen. 2 Motor- Boblppers, 1 Warmoezlef, 3 Bloemisten, 4 Grond werkers, 7 Loopknechten, 1 Loopjongen, 12 loeae "Werklieden, 1 Dagmeisje, 3 Werksters, 3 Naai sters, 3 Breisters, 1 Waschvrouw, 1 Jongsto Kan-i toorbodiendo (Meisje). STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Koningin der Nederlanden" (thuisreis) vertrok 21 Sept. van Sabang: „Radja" (uitreis) arriv. 21 Sept- to Sabang: „Banda" (uitreis) passeerde 22 Sept Point de Gallo: ..Bnnka" (uitreis) passeerde 20 Sept. Ouessant: „RioïjW" (uitreis) vertrok -1 Sept. van Now-York: ..Kambarigan" (thuisreis) passeerde 21 Sopt. Dungeress. ROTTERDAMSCHE LLOYD. ..Kawi" (uitreis) vertrok 21 Sept. van Pork 8aid. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ,,Jan van Nassau" arriv. 22 Sopt. van Rottere dam te Amsterdam; „Prins der Nederlanden'" vertrok 21 Sept. van Paramaribo n. Amsterdam; KON. HOLL. LLOYD. „Amstelland" vertrok 22 Sept. van Amsterdam naar Buenos-Ayres„Gelria" (uitreis) vertrok 21 Sopt. van Lissabon; „TubaDtif/' (tliul6feis) vertrok 21 Sept. van Lissabon; „Tubantia" (thuisreis) vertrok 21 Sept. van Santos; „Ken- nemerland" (uitreis) vertrok 21 Sept. van Per- nambuco; „Zeelandia" (üitreie) vertrok 21 Sobt.- van Rio Janeiro. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Maartensdijk", van Rotterdam naar BaltUno-' re, passeerde 21 Sept. Lizard; „Nieuw Amster dam", van Rotterdam naar Now-York, vertrok 21 Sept. van Falmouth en passeerde sedert Llzai'd „Westordijk". van Now-York naar Rotterdam, werd 21 Sopt. op 400 mijl van Lizard gesignaleerd. fRoman naar het Engelsch. - (Nadruk Verboden). 21) Er ontstond weer een lange pauze, waarin de oogen van den ouderen man weer door de loods dwaalden over de stapels wol, en weer naar Strange terugkeerden. „Ge moet wat Spaansch op zien te vangen.'-" „Ik heb het geleerd. Habo Espanol, pero no muy bien." Mr. Jarrott keek hem een oogenblik ver baasd aan. „Des te beter tante ruejor", zei hij na een korte pauze en ging heen. VIII. Hij dacht er weer over na hoe gemak kelijk toch alles was gegaan, toen hij meer dan drie jaren later oxi de rotsen van Ro- sario stond cn de groot© zakken met tarwe langs de lange glijbaan zeventig voet lang in het ruim van de „Walmer Castle" zag glijden. De stevige, kleine Ita lianen, die in eon lange rij achter elkaar de zakken van uit het magazijn droegen, waren missohien wel dezelfden, op wie hij, toen hij nog aan het begin van zijn loop baan ebond, toezicht in de wol loods te Èüenos-Ayres had gehouden. Hij hield het oppertoezicht op degenen, due op hen het toezicht hielden. Vermoeid van zijn langen dag op het kantoor, Was hij laat in den namiddag uitgegaan, niet alleen om de frlsscïié ludht van Parana in te adem'eri, maAr óm tè pelnzeYi, zooala hij dikwijls deed, over Het vreemde geval, dat de ver waarloosde, half vergeten Spaansche kolo nie, na tweehonderd jaren gesluimerd -te hebben, ontwaakte tot het besef, dat het haar bestemming was een factor van ge wicht in de moderne wereld te worden. De tarwe had Chicago en Winnipeg als Adam uit de aarde gevormd; maar zij verjongde Rosario de Santa Fé als Faust met haar gouden elixer. De man, die mch Herbert Strange noemde en directeur was van de groote tarwezaak van Stephen en Jarrott in dezen uithoek der groote ta-rwc-provin cies, sloeg met belangstelling de krachtige poging gade, waarmede Verval opstond en, zijn zwakheid afsohuddend, Jeugd werd. Tot dusver was het proces nog niet ver der dan de eerste stadiën van verrassing. De koepel van den zeventiende-eeuwsdhen Renaissance-kathedraal, die vijf of zes ge slachten achtereen neergezien had op Spaansche woningen van één verdieping, omgeven door pa/bios, bijna Moorsch in hun afgeslotenheid, scheen zioh in verwonde ring te verheffen boven magazijnen en meelfabrieken en zijn melodieuze oude klokken mengden zioh met het gekras der kranen en het gegil van den stoom tot een koor der eeuwen, waarvan de tonen nooit kunnen samensmelten. Strange voelde zich zoo vereenzelvigd met die verjonging, dat dat gemis aan over eenstemming zijn zenuwen noch rijn schoon heidsgevoel onaangenaam aandeed. Al was hij op rijn tegenwoordige positie minder naief trots eh dan op die van drie jaren go- leden, zoo vervulde hem niettemin een in nige voldoening over zijn aandeel, hoe ne derig dan ook, in het dienstbaar maken van 'sWereld krachten. Hot gaf hem een ge- YOel van eenheid met cËe groote oerkrach ten met de rivier, die ^doh aan rijn voe ten voortspoedde, tweehonderd mijlen, ver naar den Atlantisch en Oceaan, met de tar wevelden, die zich aohter Hem uitstrekten tot de grenzen van Brazilië en de lage voorgebergten van den Andes het ge voel een bewegend element te zijn, dat deze slapende stad tot een nieuw leven wekte en nieuwe rijkdommen in de wach tende aarde zou vinden. Hij gevoelde ook een soort kameraadschap met de stoom- booton, gemeerd aan de roode boeden in de rivier, die haar beurt afwachtten om aan te leggen aan de kleine kaden, ten einde geladen te worden. Zij droegen na men als „Devonshire". „Ben Nevis" en ,,Prince6s of Wales". Zij zouden terugkee- ren paar de landen, waar Engelsoh werd gesproken, waar men dezelfde idealen had als hij. Zij zouden in de eerste plaats terug gaan naar het Noordennaar het Noor den, waarnaar hij reikhalsde met een ver langen, dat de tijd niet had verminderd. Slechts af en toe kwam dat gevoel met kracht bij hem boven. Gewoonlijk kon hij het wel onderdrukken. Ingespannen werk, gepaard met zijn aanleg, om al rijn aan dacht bij één doel te bepalen, weerhielden hem zijn zielsoogen naar het onbereikbare op te heffen. Bovendien had hij een op rechte geestdrift opgevat voor het lapd, hetwelk hij als zijn eigen beschouwde. De ontzaglijke grootsohheid, die het kenmerk te, zijn rivieren, vijftig k honderd Engel soh e mijlen breed, rijn farms met hun hon derd duizend morgen lands, rijn kudden schapen en vee, die bij duizenden werden geteld, was wel geschikt om op een vuri ge, krachtige natuur indruk te maken. Het ga.f hem het verblijdende gevoel alsof hij ée'h ontdeklftng deed, tóen hij bij eetn det rijkste hulpbronnen d^r wereld kwam, juist op het tijdstip, dat' men er uit begon te putten. Buiten in het kamp kreeg men een indruk van vruchtbaarheid van bodem en dj<?reh, die armoede en 'haar aanverwan te ellende scheen te verbannen naar een verleden, dat nooit zou terugkomen, ter wijl beneden, bij de haven de bloei der sbad rich ontwikkelde als een reusachtige, ont luikende tooverbloem. Het wa<s onmogelijk om niet tot zekere hoogte den trotö van het pochende Argentinië te deelen. Ook was het moeilijk om niet van een land te houden, waarin hij zoo gemakke lijk vooruit was gekomen. Ofschoon hij wist, dat hij in zijn Werk die eigenschap pen meebracht, welke door zakenmen- sohen zoo hoog op prijs worden gesteld, wan hij toch verwonderd over de snelheid, waarmede hij was opgeklommen. Manmen van veel ondervinding in het land waren meer dan eens gepasseerd, terwijl hij de be trekking kreeg, waarop zij tien en vijftien jaren, hadden gewacht. Hij bewonderde de manier, waarop de meesten hun teleurstel ling verborgen, maar nu en dan gaf iemand daaraan toch lucht „Hello graf terhad een kleine man hem toegevoegd op don dag, waarop rijn tegenwoordige aanstelling onder rijn colle ga's was bekend geworden. De spreker kwa.m de trappen af van het hoofdkantoor in de Avenida de Mayo, toon Strange die opging. Hij heette Green en hoe"Wel hij twintig jaar in Argentinië was geweest, behoorde hij oorspronkelijk in Boston thuis. Kort en gezelt, met grijs haar en grijs gericht, een grijzen knevel en gekleed in een grijs flanellen pak met een grijzen vilten hoed, maakte hij een totalen indruk van onzijdigheid. Strange zou van die woorden geen. notitie hebben genomen, als de snauwende toon hem niet was opge vallen. Hij had dit soort van beleedigdng meer dan eens geïgnoreerd, maar hij vond nu, dat het tijd werd er eens een ednd aam te makeoi. En zich op de bovenste tre de omkcerend, keek hij neer op den asch- kleurigen man, aam wien hij eens onder geschikt was geweest en die nu onderge schikt was aan hem. „Hello wat?" vroeg hij met een air van kalme nieuwsgierigheid. „Ik zeg, Hello grafter", herhaalde Green braveerend. „Waarom?" „Dat weet gij, dunkt mij, evengoed als ik". „Neen, dat weet ik niet. Wat is 't? Yoor clen dag er mee. Vuur maar af." Zijn kalme, vastberaden toon boezemde den kleinen man ontzag dn, ofschoon hij rich in postuur zetten en uitleg begon te geven. „Êen „grafter" is iemand, die atiekum tracht te krijgen, wat een ander toekomt. Ten minste dat versta ik er onder." „Datzelfde versta ik er ook ongeveer on der. Maar heb ik ooit iets gekregen, wat u toekomt?" „Ja, vervloekt. Gij hebt mij de betrek king ontnomen, waarop ik sinds 1885 heb gewacht." „Maakt wachten die. tot de uwe Als dat' zoo is, dan zoudt ge die gemakkelijker heb ben gekregen dan ik. Ik heb er voor ge werkt." „Yoor gewerkt? Heb ik er dan ook niet voor gewerkt? Ben i'k ndot meer dan ze ventien jaar op dit kantoor geweest? Heb ik niet- gedaan, waarvoor zo mij betaald hebben?" (Wokdt vervolgd).;

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6