Nederland en de Oorlog. N*. 17047 I>oïi<lei*<Iag ££EI September. A«. 1815. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. UIT ONS LAND. LEIDSCÏÏ BJi'aM .y iii:: PRIJS DER A I) YERTENTIEN Van 19 regel# /"1.05. Iedere regel meer /0.171. Kleine adyertentijn tan 30 woordon 40 Cents contant) elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasaeeren wordt /'0.0Ö berekend. Bewijennmmer 5 Oenta. PRIJS DEZEP. COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1,30; per wee>.. i f 0,09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. J 8 0.10. Franco per post J J f 1,05 LEIDEN, 23 SEPTEMBER. Militaire Sportfeesten op bet Schuttersveld. Hedenvoormiddag zjjn de prijzen voor de .verschillende oefeningen uitgeloofd aan de gisteren reeds genoemde winnaars, uitge reikt. Behalve medailles waren het kunst voorwerpen, die als een herinnering aan 'dezen dag, voor de militairen van blijvende waarde zullen zijn. Tob het uitloven dier, prijzen was men in staat gesteld door een milde bijdrage van vdé vereeniging „Ons Leger" en van bijdragen van verschillende Officieren, zoodat deze niet de baten aan heb Steuncomité toegezegd, behoefden te verminderen. Hetzelfde kan gezegd worden van de kos ten voor de aankleeding en versiering. Een vriendelijke hand stelde daartoe de leiders in de gelegenheid. De mooie plantengroepen en do frisscho bloemen voor de vorstelijke .tent, had de bloemist Lemkes uit Alien, thans te Leiden jn militairen dienst, gratis aangebracht, wat zeer op prijs werd gesteld. De heer IJdo deed zijn vele bemoeiingen kosteloos en Gemeentewerken hielp uitste kend. Deze sportbetooging is dan ook o. i. uit nemend geslaagd. De opkomst overtrof verre Ide verwachting. H. M. de Koningin, die de meeste oefe ningen staande volgde en na de vermees tering van het blokhuis daar zélfs naar toe wandelde, betuigde den leiders, die het initiatief tot deze bjetooging hadden geno men, kapitein Leers, den ordonnance-officier 'Baron Van Voorst tot Voorst en kapitein Schuurman, haar tevredenheid over de uit gevoerde priestaties. Het vlugge slaan van «een hulpbrug had H. M. in het bijzonder ^eer getroffen. Toen de Vorstelijke Gasten, woder ver trokken, speeldie de muziek van het 4de Reg. Inf. het Wilhelmus, dat door dje talrijke aanwezigen staande wierd aangehoord. 1 H. M. do Koningin en Z. K. H. de Prms, alsook de Koningin-Moeder, die vóór het vertrek ovjer hei terrein lamgs de be zoekers reed, werden tot afscheid hartelijk toegejuicht. De Pers past ten slottje een woord van 'dank voor de welwillende wijze waarop haar, ïn heb bijzonder door kapitein Van Erkelens, alle noodige inlichtingen werden verstrekt .en haar het werk wierd vergemakkelijkt. Verschillende personen werden in denauze aan H. M. de Koningin voorgesteld, waar onder kapitein Leers en de kapel meester adjudant Van Erp. Vooral aan het initiatief van kapitein Leers en van de mede reeds genoemde offi cii eu, hebben de Leidenaren dezen moo en dag to danken en de kas van het Steun- Oomité een mooie bate. Ten slotte moéten wij nog mededeelen, dat de Vorstelijke loge niet werd gestof feerd door Gebrs. Van Ewijk, maar door de firma Van Ewijk en Zoon. Ontsporing KaarSemsche Tram. Gisteravond, omstreeks zeven uren was do Rijnsburgerwèg, nabij den Ouden Tol, het tooneel eener spoorweg-tragedie. Op het land van Dieben, waar de schaapjes zoo dikwijls blaten, waren nu ook enkele kalveren te logeeren. De dieren schenen het er echter niet naar den zin te hebben, want herhaaldelijk trachtten zjj door de sloot op den weg te komen. Juist op het oogenblik, dab de Haarlemsche stoomtram1 de kleine kromming, welke de weg daar neemt, aoor- reed, was er een op den kant gesprongen en vóór de machinist het kon verhelpen, kwam het arme dier onder de locomotief. De schok was van dien aard, dat de loco motief uit de rails vloog en dwars over den weg kwam te staan; het eerste rijtuig ont spoorde, doch de verdere bleven gelukkig in de rails. De machinist bekwam verwondingen. Bin nengebracht ïn een nabijzijnde villa, legde dr. Timmermans, vaD Oegstgeest, onder wel ke gemeente het ongeval plaats had, het eer ste verband. Van het kalf was de rechterpoot afgere den. Het behoorde aan een veehandelaar, die het liet weiden om het Vrijdag te Leiden to markten. Begrijpelijkerwijze 'trok het geval zeer de aandacht van het talrijke publiek, dat stad waarts ging om nog eens te zien wat er in het feestelijk gestemde Leiden gaande was, en de voldane buitenmenschen, die reeds den ganschen dag hier vertoefd hadden en. huiswaarts keerden, gingen evenzoo belang stellend in de dringende massa op, die er behagen in scheen te scheppen om do cadar- vers der beide dieren onder de zware inar ch ine te zien liggen. Dan kwamen de electrische „Katwijker" en die -nafrin rijft- nipt doorrijden, konden, en ook de inhoud van die trams vulden het getal der passanten aan. De weg is niet al te breed en zoo had den automobilisten moeite door de men sehen heen te komen. Het ging stapvoets; niettemin zagen we er een de fiets onder de partes posteriores van den berijder weg. schuiven," die ten slotte met een zwaar ge bogen achterwiel naar huis knarste. De ver nieling zat op dat oogenblik en op dat punt nu eenmaal in de lucht. Met het ruimingswerk werd vanwege de Tramweg-Maatschappij .natuurlijk spoedig aangevangen en in den helderen stillen la ten avond, konden de bewoners van den Rjynsburgerweg in hun huiskamers de slagen hooren van hen, die trachtten „recht te ma ken, wat krom was." Als nieuwe leden van het Leidsch Stu dentencorps hebben zich tot nu toe 66 per sonen doen inschreven. Het vorig jaar be droeg het aantal 61. Bij de Vereeniging voor Vrouwelijke Stu denten hebben zich 42 nieuwe leden doen inschrijven. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: Musis Sacrum. Concert i- d.dij" Muziek korps Vrijdag. Voorschoten. Grooto zaal Deurloo. Le zing Da. N. J. O. Schomerhorn (Nieuwe Niedorp), 8 uur. Zaterdag: Zomerzorg. Ui&voeting Arb. Muziekver- eeniging „Morgenrood", 8 u u r. Zondag. Zomerzorg. Concert Harmonie „St,-Gre- gorius", (onderafdeeling Ned. ii.-K. Volks bond), 8 uur. „Don Burcht". Concert Leidsche Post en Telegraaf Harmoniogczelschap. 8 uur. Dagelijks: Thalia Bioscoop cn Variété Thóater, Haarlemmerstraat 52. 7 uur. Zondags al- loen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur)'. DIT ONZE STAD. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 6 tot 11 Sopt. Totaal Loc,en tal 1766. Workloozo Leden88 Aantal kinderen be nedon de 16 jaar Z6 Loonverlioa per week f 468.48 Vergoeding t. d. Patroon --v=j van het Steunoomité 31.— Drtkeering workloozonka» 170.50 201.60 Loonvorlios por weok 266.92 CodooltolIJk workloo- zo 'eden 195 Aantal minder werk uren por week 2371 Aantal kinderen bo neden do 16 jaar 215 Loonverlies por we-k f 378.89 Vergoeding v. d. Patroon f =ë5 van hot Steuncomité TJitkeering werkloozmkas 241.65 241.55 Loonverlies per week 137.34 Aantal onder de wapenen 266 1 Aantal kinderen be neden de 16 jaar 276 Loonverlies per week 3221.12' Vergoeding v. d. Patroon f 274.17' van hot Bijk 987.30 Steuncomité 7.40 1268.87' Loonverlies per week 1952.25 Totaal loonverlies por c week, waarbij botrok- ken 499 leden M f 2356.61 J) Dit getal wordt gevormd doori Qohnwden en kostwinners, welke vergoeding ontvangen120 Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoorweg-» Maatschappijen 36 Ongohuwden, welke geen vergoeding en geen loon ontvangen 110 DE „KONINGIN EMMxv' DOOK EEN MIJN" VERNIETIGD. De „Koningin Emma" is ten onuer ge gaan. Do gister te Vlissingen binnengeko men mailboot „Mecklenburg"- bood ook hulp aan de „Koningin Emma", welke met noo- dig werd geacht, daar alle opvarenden, gered waren. Ook do mailboot „Oranje Nassau"-, naar Engeland, passeerde de plaats van het ongeluk. In de buurt waren verscheidene schopen; Engeleche marine vaartuigen kwamen ook om hulp te bieden. Getracht zou worden liet stoomschip de Theems binnen te sleepen. De 250 passagiers waren overgebracht op de „Batavier IV". De stoompompen van de „Koningin Em ma" zijn in het voorschip in werking ge steld en hielden de. boot, die met de boeg omlaag is, drijvende. Een draadloos telegram, te 9 uur door den gezagvoerder^van de „Koningin Emma" van boord van de Kambangan" gezonden naar de Maatschappij „Nederland". luidt aldus „Emma" gezonken en ligt bijna plat op zijde. Yeifolijf aan boord verder onmogelijk. Passagiers en equipage gedeeltelijk op „Kambangan" en „IJsstroom" en „Bata vier". Mail op 20 zakken na op „IJs stroom". Alle passagiers gered. Naar wordt medegedeeld, zijn het casco en de machinerieën van do Koningin Em ma" getaxeerd op 2,151.00a Daar het schip niet tegen molest is ver zekerd, kan de directie geen schade re clameeren. De „Koningin Emma" was den 19den Augustus van Batavia naar Amsterdam ver trokken, passeerde den lTden September Ouessant en den 20sten September Dover. Long-Sand is een der vóór de Theems-mon- ding liggende zandbanken, ten zuiden van Harwich'. Omtrent den toestand van het scliip is op het oogenblik niets naders bekend. De „Koningin Emma" is een der Dieuwe dubbel-schroef-stoombooten van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", metende 91S2 ton bruto, G531 ton netto, en werd ge bouwd in 1913. De correspondent te Londen van het „HblcL" seinde gisteravond negen uur: „Ik verneem, dat passagiers en beman ning van de „Koningin Emma" te Harwich en Do vei* aan land zijn gebracht, maar o ogenblikkelijk worden overgebracht naar Tilbury, van waar zij DooKlordagochte-nd met do Batavierboot naar Nederland zullen vertrekken". Nader wordt gemeld: Met het stoomschip „Maasstroom" van Londen zijn te IJmuiden aangekomen 63 man equipage van het op een mijn geloopen stoomschip „Koningin Emma". Aan boord waren tevens nog 20 zakken mail van het gezonken stoomschip. De passagiers van de „Koningin Emma,"- 50 eerste klasse, 52 tweede klasse, 24 derde klasse en 16 tusschendekspassagiers, zullen met de stoomschepen „Batavier IV" en „Kambangan" naar Nederland komen. Het stoomschip „Kambangan" wordt hedenavond te IJmuiden verwacht, Do r edding der passagiers en opvarenden van het stoomschip „Koningin Emma" is zonder paniek en in de volste orde geschied. De booten werden prachtig gestreken, waar door ieder een goed' plaatsje kon bemach tigen. Een aantal Engelsche torpedobooten heeft de sloepen opgepikt en overgegeven dan de reeds in de nabijheid zijnde „Bata vier IV" en „Kambangan". Ongelukken zqn niet gebeurd. De passagiers en bemanning bevinden zich in den besten welstand. DE STEENKOLENKWESTIE. Naar het „Hbld." verneemt, is van do Duitscho Kohlen-Ausfuhrsstelle West (het Rijkskolenbureau) hier te lande bericht ge komen, dat de voor uitvoer naar Nederland beschikbare hoeveelheid steenkolen ander maal vorminderd zal worden. In verband mot deze aanschrijving zijn de voorzitter en secretaris van ons Kolenbu- reau. prof. Do Vooys en de heer Fentener van Vlissingen naar Berlijn vertrokken om to trachten gedaan te krijgen, dat de toch reeds geringere invoer uit Ehiitschland niet andermaal verminderd wordt. SMOKKELEN AAN DE OOSTGRENS. TotaaL„ 266 Men schrijft uit Enschede Den laatsten tijd worden tal van smokke laars gesnapt, dank zij do versterking der grenswa-cht en de activiteit der commiezen. Zoo werden Maandagavond te Broekheur- ne drie personen gevat, terwijl zij 125 K.G. ham over de grens wilden brengen. De ham werd in beslag genomen en tegen het drietal, bewoners van de volksbuurt „de Krim" te Enschede, procesverbaal opgemaakt. To Glanerbrug werd dienzelfden nacht een groot-e partij spek in beslag genomen en te gen de beide vorvoerderB proces-verbaal op gemaakt,. IN VOORKOOP, VERKOCHT. In Friesland hebben de cichoreiverbou- w era, waaronder vele kleine boeren en ar beiders hun cichoreiwortelen in voorkoop verkocht aan $e fabrikanten tegen f10 de 500 K.G. Sedert is de prijs opgeloopen tot f17 a flS, zoodat de fabrikanten enorme winsten zullen maken. De verbouwers zijn nu van oordeel, dat ook hun nog een Heel van die extra-winst toekomt, en wenden nu pogingen aan den voorkoop ongedaan te ma ken. Een deputatie heeft zich met een des betreffend verzoek tot den minister gewend. Dat de fabrikanten hier tegen gekant zijn, is te begrijpen. DE BELASTING EN DE GEiNTER- A NEERDEN. Ged. Staten van Friesland hebben toege wezen de reclames in beroep, tegenhun aanslag in den hoofdelijken omslag der ge meente Gaasterland van een tweetal geïn terneerde Belgische officieren. In hun be sluit overwogen Gedep. Staten, dat niet kan worden gezegd, dat de thans in ons land geïnterneerde Belgische militairen, die geen vrijheid vinden zich op te houden waar zij verkiezen, hun hoofdverblijf hebben daar, waar zij volgens de beschikkingen van de Nederlandsche autoriteiten tijdelijk moeten vertoeven. HUURSCHULDEN EN INBOEDELS. De minister van Buiténlandsche Zaken brengt hiermede ter kennis van belangheb benden, dat het plaatselijk comité tot regeling van huurschulden en opberging van inboedels van Nederlanders jn Antwerpen, met in gang van 1 October 1915. zal ophouden te bestaan. De heer B. Wijnperle, voorzitter van ge noemd comité, zal nh 1 October 1915 nog eenigen tijd te Antwerpen blijven 'tot het ver richten van alle werkzaamheden, die tot de taak van het comité behoorden, en zich na genoemden datum nog mochten voordoen. Voor den heer Wijnperle te dezer zake be stemde brieven moeten gericht worden aan het consulaat-generaal der Nederlanden te Antwerpen, p.a. het ministerie van Buiten- landsche Zaken te 's-Grayenhage. ONTSNAPTE KRIJGSGEVANGENEN. Zondagnacht werden door een burger op den JKuiersdijk te Ensche/de aangetroffen tweo Fransche militairen J. B. en M. L., die uit het krijgsgevangenkamp te Duimen waren ontsnapt en onder de gemeente Lon- neker over de grens wisten te komen. Naar het politiebureau gebracht, vertrok ken zij Maandagmorgen reeds naar Rotter dam. Gistermorgen arriveerden te Aaltcn tweo in volle tenue gestoken Fransche krijgsge vangenen, die uit het kamp te Friedrichs- feld waren ontsnapt. EEN FRANSOHE PERSSTEM OYER ONZE NEUTRALITEIT. De Parijscho oorrespondent van het „Hbld." saint d.d. 21 September „De correspondent van de „Petit Pa risian", die oen reis maailct door Nederland, zot in een artikel over de proviandeoring van Duitsohlaaid door Nederland duidelijk on eerlijk do moeilijkheden uiteen, waar mede do Nederlandsohe regeering sedert hot begin van den oorlog te kampen beeft ©n do loyale wijze, waarop zij die heeft op gelost. Hij brengt hulde aan den arbeid van do N. O. T., die de algemeen© bevredi ging wekt. Ter zake van do kwestie der fraudes zegt hij, dat het stelsel van oplegging van zwa re boeten uitnemend schijnt te werken, maar toch na-et voldoende is om te belet ten, dat goederen tersluiks over de grens gaan. Wanneer die goederen eenmaal in handen der kleinhandelaars zijn, die zich tegenover de N O. T. tot niets hebben verplacht en er dus door de trust geen toe zicht meer op ka-n worden geoefend, dan daagt de Duitsche a-gent op, die alles op koopt en naar Duitsohland expedneort. Nauwlettend toezicht op de grenzen al leen zou die fraude kunnen beletten het zou echter toch nog vrij moeilijk zijn de goederen te herkennen en te bewijzen, dat zij dieel hebben uitgemaakt van een partij, die aan d'e trust geadresseerd was. De regeering doet al, wat zij kan ter be waking der grenzen, maar de winzucht der particulieren schijnt niet te bedwingen. Soldaten hebben gisteren oen moisj c dood geschoten, dat smokkelde het zou echter beter zijn, wanneer zij beter toezagen op sommige booten op de kanalen en den Rijn en wanneer zij schoten op de Zeppelins, die over het Nederïandsch grondgebied vlie gen. De correspondent belooft nog te zullen terugkomen op de kwestie der smokkelarij, die de goede bedoelingen van de regee ring c-n den verdienstelijken arbeid van de N. O. T. machteloos maakt cn zijn eerstvol- genden brief te zullen schrijven op een punt aan do Duitsche grens, waar de smok kelaars biizoador .aptdef optreden"* DUITSOHE CENSUUR INNE DERLAND. "Voor ons ligt een envelop, te Hengelo (O.), den 17 September '15 gepost, te Nijmegen den 20 September '13 ontvangen en dra gende een blauw stempel„Auslandstello Emmerich Freigegeben". Hoe komt dat stempel er op 'i VOOR HET VADERLAND. Er beefb zich hier te lande een commis sie gevormd om hen, dae niet met de ivap e- nen het vaderland behoeven te verdedigen op te webkon toch hun krachten aan te bie den, ingeval voor ons land ernstiger dagen zouden aanbreken. Daarom zouden zij, die niet voor militair ren dienst in aanmerking komen en tijd be schikbaar hebben, vrouwen zoowel als man nen, zich moeten laten inschrijven, onder opgave van woonplaats, leeftijd, tegenwoor dig of vroeger beroep en van bijzondere kundigheden, met vermelding van het werk, waarvoor zij zioh in het bijzonder geschikt achten. Van die opgaven moesten lijsten worden aangelegd, waarin de personen gerangschikt zijn naar de werkzaamheden, waarvoor zij zich aanmelden. De lijsten zullen ter be schikking gesteld worden van de Regeering, om daarvan onmiddellijk gebruik te kunnen maken, wanneer en naarmate buitengewo ne hulp vereaseht wordt. Dit is een maatregel van voorzorg. Wie met dit denkbeeld instemt en tot werkdadige hulp, zonder geldelijk voor dele, bereid is, zen-de zoo spoedig mogelijk een volledige opgave, als bovenbedoeld en door on dei-staande voorbeelden verduide lijkt, aan den heer A. Vroesom do Haan, Laan v. Meerclervoort 360, Den Haag. De opgaven zullen er als volgt moeten uit zien A. J. straat no. Den Haag, 60 j., gep. In genieur, geoefend ama/teur-instrumentma- ker, acht zioh geschikt voor hulp en toe zicht bij aanmaak van ammunitie enz. B. P. straat no Utrecht, 50 j., oud-No taris, acht zich geschikt voor administratie* ven arbeid. C. D. straat no. Nijmegen, 55 j., aud- Leeraar H. B. S., is bereid voor militairen een cursus te geven in... of voordrachten te houden over... Mevr. Xstraat no. Groningen, zonder beroep, acht zich geschikt voor toezicht of hulp bij aanmaak van kleedingstukken Mej. Y. straat no. Alkmaar, zondier be roep, aebt zioh geschikt voor toezicht of hulp bij toebereiding of inmaak van spijzen. Een zeer groot aantal mammen van naam en invloed op politiek en ander terrein be velen dit denkbeeld- ten zeerste aan. DE VERMISTE YISCHBOTTER. Yan don vermisten visohbotter „EH 110", welke vermoedelijk op een mijn is geloo pen, is het lijk vaa den matroos W. Weer stand uit Urk cloor den kotter „De Hoop" opgevischt en te IJmuiden aangebracht. De verongelukte was 22 jaar oud en te Urk woonachtig. OPKOOPERS YAN ZEEP. In Zeeland, zoo meldt men ons van daar, loopen vreemde kooplui het platteland af, die .elke hoeveelheid sunldghtzeep, Stui- ver&zeep, kaarsen, slaolie, enz., welke zij machtig kunnen worden, opkoopen De winkeliers gaan er grif op in, want zij kun nen voor een kistje zeep een winst van ƒ5 a ƒ6 maken. INTERPARLEMENTAIRE UNIE. De Nederlandsche groep der Interparle mentaire Unie heeft vergaderd onder lei ding van haar voorzitter, het lid der Eer ste Kamer jhr. Yan der Doos de Willebois, in het gebouw der Eerste Kamer. Het bestuur deed, bij monde van den se cretaris, mr. M Tydeman Jr., mededeo- ling van de gevoerde correspondentie met den seoretaris-generaal der Interparlemen taire Unie over de mogelijkheid van een te 's-Gravenhage te houden conferentie van afgevaardigden der bij de Unie aange sloten groepen van neutralen. Yoorts deelde het bestuur mede, op 27 Augustus een telegram te hebben ontvan gen uit Petrograd van den voorzitter der Russische groep, den heer Efremoff, waarin deze verzocht, een poging te doen om gra tie te verkrijgen voor twee leden van den Oost-en rijksch en Rijksdag, de heer en Di- nitry Merk off en Wladimir Komilovitsch, te Weenen ter dood veroordeeld. Het be stuur der Nederlandsche groep heeft zich toen namens de groep onmiddellijk tot den voorzitter van de Oosten rijksch© groep ge wend, met het dringende verzoek, bij de Oostenrijkscihe regeering t-o interveniceren een verzoek om gratie. Die voorzatter heeft ovenwei doen weten, dat het hem onmoge lijk was aan het verzoek te voldoen, omdat het gold een deel van militaire justitie. In de vaoatire, ontstaan door het bedan ken als bestuurslid door den beer J. T. Cremer, werd voorzien door de keuzo vani het lid der Eerste Kamer dr. J. Kraus.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1