k Europeesclie Oorlog. G?insngd Nieuws. ductiviteit van Java makkelijk kunnen wor den verdubbeld. In Japan is binnen dertig jaren de in dustrie op gelijke lrjn gekomen met den landbouw. Daar moet het ook op Java been. 't Is mijn vaste overtuiging." Ten slotte hebben we den heer Van Kol attent gemaakt op een in het „Algem. Hbld." gepubliceerde correspondentie uit Yokoha ma van mevr. Henriette HolstHendrix, een schrijven van een zeer tendentious anti- Van Kolsche strekking. De heer Van Kol haalde de schouders op: 1 „Och -ja! Tc Heb 't gelezen; maakte op jnij niet veel indruk, ben aan ongunstige persbeoordeelingen gewend, laat me nog al kond. .Vooral dit geschrijf, en hij wees op do krant, waarin 't bewuste epistel vooral dit neem ik de schrijfster niet kwalijk, want het echtpaar Holst verkeert in een buitengewoon aenuwachtigen toestand, wat ook volkomen begrijpelijk is. Deze men- schen toch zijn slachtoffers van een syste matische, jarenlange lastercampagne, waar van de bron te zoeken is in het gebouw van het Nederlandsche gezantschap. Ik heb er mij voorgespannen en ben nog werk zaam om de waarheid aan het licht te bren gen, omdat ik er van overtuigd ben, dat dit echtpaar onbillijk is behandeld. Overigens kon mevr. HolstHendrix over mijn werk niet oordeelen en zal zij 't ach teraf zelve betreuren, dat de redactie van een groot blad 't niet beneden haar waar digheid heeft geacht, dergelijken theeklets op te nemen, alleen omdat het uit Yoko hama komt." Tot oprichting van een Bou.tswerkloo- zenfonds is Zaterdagnamiddag te Utrecht aangevangen een buitengewone algemeen-j vorgadering van den Algemeenen Neder- landschen Timmerliedenbond. Vertegen woordigd waren 107 afdeelingen. In zijn openingsrede wees de voorzitter de heer L. van der Wal, uit Amsterdam, er op, dat do Bond zich reeds jarenlang met bet werkloozenvraagstuk bezig houdt. Do noodregcling der Regeering in het vo.igc jaar baatte alleen den arbeiders, die verze kerd waren, zoodat, vooral op het platte- land, er vele arbeiders buitenvielenvan de 6500 Bondsleden ongeveer 2000. die aan- gewezen waren op de publieke liefdadigheid. Voor die leden werd uit de Bondskas f 10 0>j uitgetrokken, torwijl het Nationaal Steunco mité een bijslag gaf. Een poging om een ce:- tfalo werkloozeiikas op te richt© misluk:.»?. Do nieuwe circulaire van den Min'.,ter open.- de echter een weg voor bona fide kassen oui nog tot de noodregcling toe te treden. De zes maanden contributiebet aling werd 3 u door het Centrale Comité teruggebracht tot drie maanden, zoodat de mogelijkheid om een Bondskas te stichten, grootér Werd. Het hoofdbestuur onderzocht of de afdeelingen welke reeds een werkloozcnfonds hadden, be reid waren hun kas aan den Bond ov.cr e dragen onder toezegging, dat de 'eden dat.-; door geen nadeel zouden ondervnden. De plannen voor een centrale kas vonden al- gemeene instemming. Bij de algemeene beschouwingen stelde i verschillende afdeelingen dé vraag, hs'e hot1 met de plaatselijke kassen zal gaan als de nccdregeling is opgeheven. In sommige ge meenten wil men alleen gemeentelijken bij slag geven aan plaatselijk geadxbutrtroer de fondsen. Do voorz. antwoordde hierop, dat er ta melijk gerustheid kan bestaan ten aanzie i van hetgeen er zal geschieden na bet ophou den van de noodregcling, daar het groote avntal BoncSskassen, welke door de cris'.s tot stand komen, de gemeentelijke fondsen wel zal noodzaken een ander standpunt in deze te gaan innemen. De heer Verdorst wees er in verband hier mede op, dat, als het Bondsfonds tot star/i zai zijn gekomen, bij de gemeentebesturen er op zal moeten worden aangedr mgen hun standpunt ten opzichte van de plaatse'ijk© kassen te herzien. Ten slot/tel werd besloten tot stichting van een Bondswerkloozenkas. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat ontvangen was een te legram van het Kon. Nat. Steuncomité, waarin medegedeeld werd, dat het comité besloten heeft, dat bij in-werlringtreding van Eet Bondsfonds op 1 October aan hen, dio drie maanden op een uitkeering zouden moe ten wachten, direct een uitkeering kan wor den gedaan waarvan het Steuncomité drie vierden der kosten voor zijn rekening zal nemen. De voorzitter merkte op, dat dit besluit van het Kon. Nat. Steuncomité den dank van alle leden verdient. Naar „Het Volk" meldt, zal mr. Trocl- stra voorloopig geen parlementaire werk zaamheden mogen verrichten. Benoemd is tot directeur van het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, de heer J. Haaitsraa, thans in gelijke betrekking tie Leeuwarden. RECLAMES, h 40 Cts. per regel. wordt door 21.000 Irfeen.erkend als het beste versterkingsm.ddel voor Zenuwen en Lichaam. FAILLISSEMENTEN. J. Holleman Azn., koopman in landbouw werktuigen, tc Rotterdam. H. van Holten, koopman en behanger, te Rotterdam. J. de Vos, vroeger koopman i-n verfwaren thans reiziger, te Rotterdam. W. Porton, koopman, te Utrecht. Ch. Weyts en P. J. Weyts, beiden to Vught en aldaar handelend© onder do fir ma Weyts Oie. Stoomtimmc rfa'oriek. Mej. H. Be-kor, weduwe van G. H. V/ig- gers, te Arnhem. Hen meldt ons uit Ha arlem: Alhier is ingebroken bij mevr. Immink, wo nende aan den Ver sp ronk weg. Daar het ge zin uitstedig was, kon nog niet worden na gegaan, wat vermist wordt. Tenhuizevan ds. Creutzbe r g te IJmuiden, is ingebroken, doch werd óe dader gestoord, zoodat slechts eenig zilver werk van geringe waarde kon worden mede genomen. Rattenplaa. Men schrijft uit Utrecht aan de „Maasbode" In de veldkazerne te Utrecht hebben zich bij een 20-tal manschappen van de bereden troepen ernstige ziekteverschijnselen voorge daan, die het noodig maakten, dat nog des nachts de militaire geneesheeren ontboden werden. De geheele geneeskundige dienst van het limestafkwartier stelde rcecls den volgen den morgen een nauwkeurig onderzoek in en de3 middags arriveerde eveneens uit Den Haag de generaa'-majeor Quanjer, inspec teur van den geneeskundigen dienst om de voeding en de ligging na te gaan. Bij een door ons ingesteld onderzoek naar do oorzaak van deze ziekteverschijnselen, werd ons het vozende medegedeeld. De geneeskundige dienst zocht in de rich ting van het gebruiken van becmette spijzen en dacht aanvankelijk, dat de oorzaak: ge zocht moest worden in besmetting van de paarden, die bij den aankoop met serum wa ren ingespoten. Spoedig werd echter het on derzoek in andere richting geleid, toen uit kwam, dat brood en kaas, door de manschap pen, die met den bedzak plat op vloer moe ten slapen en geen berging hebben, ook op den grond voor een tweeden maaltijd be waard werd. De manschappen zijn gehuisvest op de zol ders der paardenstallen, die onmiddellijk aan do Mineurslaan staan. Onze zegsman beweerde, dat het in deze stallen krioelt van r-.tten, waarbij exemplaren zijn zoo groot als een klein© kat. Om nu van dis diertjes bevrijd te worden, had een onderofficier een partijtje oud brood gedrenkt in erum, dat verleden jaar door de Rotterdamsche Seruminrichting voor het uitroeien van ratten was verstrekt. De rat ten, die van het serumbrood gegeten heb ben, schijnen later aan het brood en de kaas van de ziekgeworden manschappen ge knaagd te hebben, waardoor deze voedings middelen besmet werden, met het bekende gevolg. Bij denjuwelifcr J. Koning, Pontanusstraat hoek Wagenaarstraat, in Amsterdam, heeft een brutale inbraak plaats gehad. Tusschen halfdrie en Jialfaüit was de familie Koning Zondag uitgeweest en had men den winkel onbeheerd achtergelaten. Daarvan hebben inbrekers misbruik gemaakt om op zeer eigenaardige wijze in te sluipen. In het open portaal der aangrenzende wo ning lichtte men het luik op, dat daarin is aangebracht om werken aan gas- en waterlei ding mogelijk te maken. Door het gat kroop men na.ar de nabijgelegen woning, forceer de een luik, dat uitkwam in den kelder. En zoo bereikte men liet magazijn van den heer Koning. Do inbreker.! Jieten zich daar niet .onbe tuigd. De winke', ruim voorzien van zilve ren en goeden voorwerpen, klokken en pen dules, leverde een dankbaar „jachtveld" op. Het zilver raakte men zelfs niet aan. Doch kleine, gemakkelijk te vervoeren voorwer pen vormden den buit. Ongeveer 80 gouden ringen, ve'e broches en armbanden werden meegenomen. Blijkbaar waren de dieven bang gestoord te worden, want zeer veel hebben zij achtergelaten. Zoo zijn alle voor werpen. die den heer Koning ter reparatie waren toevertrouwd, niet meegenomen. Do waarde van het gcstolene is nog niet opgemaakt. Het zal eenige duizenden gul dens beloop en-; 20 gouden horloges, 350 gou den ringen en 20 gouden kettingen. De heer Koning is tegen inbraak verze kerd. Dubbele misdaad. In het pand O. L. Yrouwc-Kacle" No. 8, te Maas tricht, heelt zich Zondagmiddag- ccn ont zettend drama afgespeeld. De verhouding tusschen het aldaar wonende kinderloozo echtpaar K. schijnt reeds gedurende gerui- men tijd minder goed te zijn geweest. Uit jaloezie zocht de man, een oud-Indisch mili tair, herhaaldelijk tw'sfc met zijn vrouw. Dit was ook Zondagmiddag, omstreeks drie uur, het geval, nadat P. A. J. K. in den voormid dag uit was geweest en enkele café's had be zocht. Bij den twist kwam het al spoedig van woorden tot daden, en in een vlaag van he vige woede, heeft K. zijn echtgenoote toen niet minder dan veertien steek- en snijwon- den-toegebracht. De man keerde claarop het wapen een tafelmes tegen zijn eigen persoon en bracht zich enkele ernstige ste ken in de- hartstreek toe. De politic was spoedig op dc plaats vaa het gebeurde aanwezig, eveneens dr 9c' mei ding, die aan beide, gewonden geneeskundi ge hulp verleende, en op wiens 'ast zij per raderbaar naar het gesticht Calvariönberg werden overgebracht. Dc man is a'daar tegea acïït uur des avonds aan do gevolgen van zijn verwondingen overleden. De vrouw verkeerde heden in niet oa- gunstigen toestand. Dc haar toegebracht© steken zijn van niet levensgevaarlijken aari <„L. K.") D e 1 ij n Uithoor a—N ieuwor sluis der Hollandsohe Electriecihe Spoorweg- Maateohappij zal 1 Dec. voor het publiek verkeer worden geopend. ,,D© Avp." meldt in zake de ver duistering van f 50.000 ten nadoel o van den inmiddels overleden heer H., destijds wonende aan het Oranjeplcin in Den Haag, dat dc zoon Henk van een der reeds inge sloten vrouwen, eveneens in deze zaak betrokken was. Ook hij is thans aangehou den en naar het Huik van Bewaring over gebracht. De toestand van debeide slacht- offers van de stoomtrambotsing aan de Laan van N.-Oost-Inclië blijft bevredigend, doch de machinist Planye kon nog steeds niet door dé justitie worden' gehoord. De heer K. van Kol over des» toestand in Rusland. Elders in dit blad is een interview opge nomen, dat een verslaggever van de „Tel." had met het Eerste Kamer-lid Van Kol. Bij dit onderhoud heeft deze verslaggever den senator ook de vraag gesteld, hoe hij over den toestand in Rusland oordeelde, nu hij dien gedurende -eenigen tijd door de omstandigheden met eigen oogen had aan schouwd. De heer Van Kol antwoordde, in het land teruggekeerd zijnde, zeer verbaasd te zijn geweest over de hier verspreide berichten, die het tegendeel gaven van den indruk, dien iemand opdoet bij het bezoeken van Rusland in deze dingen. Rusland zelve is lang niet aan het einde van zijn weerstand- 't Heeft soldaten in overvloed en wat de Duitsohers namen, staat tot het enorm groote rijk in dezelfde verhouding, alsof Jjier een stuk grond ver overd was van Sittard tot Maastricht. In de verschillende door den heer Van Kol be zochte groote plaatsen was van den oorlog niets te bemerken, dan ontzaglijke troepen- bewegngen. 't Klinkt zonderling, aldus de heer 'Van Kol, maar ik h-eb in Russische kringen geen officieren gesproken, die mij niet verzekerden: ,,Ils sent finis les Alle man ds". Aan de'overwinning der Russische wapenen na don winter twijfelt niemand. Do Russische terugtocht is alleen veroor zaakt doo-r gebrek aan munitie, 't Waren artilleriegevechten tegen geweersalvo's. Dat was niet te houden. Daarin wordt nu met alle kracht verbetering gebracht. De, in aantal millicenen mannen bedragende, nieuwe lichtingen worden aan gene zijde v. d. Oeral geoefend. Japan, Amerika en ook Engeland leveren munitie. Een aantal da gen was de Trans-Siberische spoorweg voor personenvervoer gesloten wegens den aan voer van munitie uit Japan. In Rusland zelve zet men alle zeilen bij. 't Is, naar den heer Van Kol in Russisch© kringen werd medegedeeld, aldusDo Russen hopen op oen winter, die over enkele weken reeds be gint. De Duits-obers hopen voor den winter gereed te zijn. Nu dit niet lukt-, zitten ze met hun overwinningen verlegen. De Duit schers, in 't eerst snel voonritgedrongen, gaan nu voet voor voet. Zij hadden hun hoop op een afzonderlij ken vrede met Rusland gevestigd. Het zich plaatsen aan het hoofd' van het leger door den tsaar sloeg deze verwachting den bo dem in. De toes tam d in hun land haart den Rus- een geen zorg en verstoort niet in 't minst hun vaste vertrouwen in de landsverdedi ging der geallieerden. Wanneer het leger van vol doen do munitie voorzien zal zijn, zal oen krachtig Russisch offensief niet uit blijven. De Dutischers in België. Al drukker en drukker woreüb het met 't réquiroeren in Vlaanderen. Na 'fc graan en de paarden vorderen de Duitschers in Noord-Vlaanderen veel ijzer, platen, sta ven, pijpen, tot spijkers en bouten toe, blijkbaar voor de kustverdediging. Na 't laatste bombardement van Zeebrug- ge schijnen de Duitschers op de westelijke kust veel waakzamer. Den 7en September werd de bezetting driemaal gealarmeerd door den kreet, dat de Engelsche vloot na derde. Waarschijnlijk was het als oefening bedoeld, ofschoon veel mariniers in de mec- ning verkeerden, dat er waarlijk vijande lijke schepen in 't zicht waren. Overigens is 't leven daar kalmOm dat 3 burgers er in geslaagd waren d© Duitsche soldaten te verschalken en naar Nederland to vluchten, werden de paspoor ten to Heyst veertien dagen opgeschort. 't Grand Hotel te Knokko is al meer dan een jaar zonder gasten, maar zeker als provisio tegen den te verwachten kwaden winior, hadden soldaten een big met de lift naar do vlieringkamer gebracht en hebben 't dier daar tot een vet varken gekweekt. Ja do tijd, dat* men stukken vleescli ach terliet omdat men er verzadigd van was, is lang voorbij. De Duitschers spreken snel recht. On langs werden bij een mislukte poging om over de grens bij Bouchout te sluipen, een handelaar uit Gent en zijn gids R., aange houden. Daar er bij deze arrestatie eoa Duitsch soldaat neergeschoten werd wel iswaar door een vergissing van een zijner makkers vreesde men, dat de gevange nen een strenge straf zouden oploopen. Dc bevolking heeft niet lang op 't vonnis moe ten wachten en dit viel mee. De handelaar moet 750 mark boete betalen, terwijl de gids v< or zes maanden naar Duitschland gaat. Eenige mannen en vrouwen van 't zelfde dorp, werden nu aangehouden om Duit schers bespot te hebben. Het bombardement van Ostende heeft zeer veel schade aan de militaire kustw-er- ken veroorzaakt. Ook zijn er verscheidene dcoden onder de mariniers en de militaire werklieden. De Duitschers hebben nu nieuw vèrdragend geschut in de duinen geplaatst. Het is waar, dat in Vlaanderen nieuwe troepen zijn waargenomen. Deze komen niet van Rusland, zooals algemeen werd geloofd, rnaar zijn eenvoudig reoruten, die in het kamp van Bevcrloo geoefend zijn en wier oefening nu ten einde is. Groot opzien wekte een afdceling doof stommen, die natuurlijk op bijzondere wijze, door teekens, worden gecommandeerd. De tsaar ais opperbevelhebber. ■Prof. Otto Hoetsch schrijft in de „Kreuzzeitung" naar aanleiding van de politieke gebeurtenissen^ in Rusland Do tsaar is voor heli uitertyjk vriend schappelijk gescheiden van zijn oom die de hoofdaanvoerder was van de oorlogspartij, welke men in Europa ten onrechte „groot- vor&tenpartij" heeft genoemd. Daaraan is .stellig een hevige strijd te Petrograd voor afgegaan, waarover tot nu toe slechts praatjes verspreid konden worden. De- voorstelling, dat in dozen hf strijd de oor logspartij tegen een andere partij het on derspit gedolven zou hebben en dat de wil- loozo tsaar nu van cleze zijn bevelen krijgen. Nicolaas II is bij ons altijd onderschat. Hij heeft aan de gebeurtenissen steeds een veel grooter aanaeel gehad, dan men in Europa meent. Eu dit zal dezen keer nog moer het geval zijn, daar het om het be staan van de dynastie begon to gaan en hij rekenen kon op krachtige hulp in zijn eigen familie. Hem steunt de energieke, verbitterde vij- ai)>cl van grootvorst Nicolaas, grootvorst» Cyril. En van belang is vooral, dat het bondgenootschap tusschen zijD moeder en grootvorst Nicolaas, dat een vijftien jaar geleden den tsa:.r zelfs op den troon be dreigde, thans verbroken is. De tsaritza- moeder vormt met de tsaritza en grootvorst Cyrillus een groep, die zeer goed de be sluiten van den tsaar tegen den nog toe al- machtigen oom kan steunen. Japansche munitie-industrie. De correspondent van de „Temps" te Petrograd seint, dat hij uit Tokio bericht heeft ontvangen, dat het Japansche minis terie van oorlog besloten heeft tot oprich ting van 1200 munitie-fabrieken, waarin 100.000 uian werken zullen. Bovendien over weegt het thans plannen tot het bouwen van een nieuwe kanonnenfabriek. Generaal Koeropathin. De „Birsjewia Wjedomo&ti" vraagt waar om de Russische regeering geen beroep doet op generaal Koeropathin, om een verant woordelijk commando op zich te nemen, 't Blad noemt Koeropathin een der weinige groote strategen van Rusland wien men niet kan verantwoordelijk stellen voor 't verlies van den oorlog tegen Japan. Die oorlog was bij het volk niet populair, het gevechts terrein lag 10,000 K.M. ver en was slechts door enkel spoor met Rusland verbonden. Onder die omstandigheden kon de opper bevelhebber zijn gaven niet tot volle ont plooiing brengeD, doch in dezen oorlog zou hij daartoe wel in staat zijn. Vliegmachines voor Brizsche leger. De Britsche Over-Seas Club heeft het plan gevormd om door elk van haar afdoeling een vliegmachine aan de Britsche regeering te deen schenken. Tot dusver zijn er reeds 20 aangeboden, en wel: Hong-Kong 3, Ca nada 1, Britsch West-Indië 1 Montreal 1, Gibraltar l, Nieuw-Schotland 2, Zuid- Af rika 1, Rhodesië 2, Melesische Staten 3, Taamanic 1, New-Founclland 3, Sierra Leo- no 1. Erosie VancServeide over den toestand. Een vertegenwoordiger van een Belgisch Dagblad heelt te Londen een onderhoud ge had met den Belgischen minister van staat ^Vandervelde.Aan het verslag daarvan ont- leenen wij' het volgende: Wat is uwe meening over den algemee nen toestand? vroeg do journalist. Wij houden den goeden end. Duitsch land moet overwonnen worden. Dit is' een mathematische zekerheid. Een volk van 70 millioen dat zich veertig jaar tot den oorlog beeft voorbereid, overwint men niet na een jaar. 'tKan immers nog te sterk reageeren. België komt vrij, politisch! en economisch. De Belgen moeten daarvan overtuigd wezen. Duitschland zou graag ons land in zijn Zoll- verein opnemen, doch wij willen niet en onze bondgenoolen verzetten er zich evenzeer te gen, omdat zij die economische knechtschap met hand en tand1 zullen bekampen. Hoe vat u den aftocht der Ruseen op? Zij hebben, zooals ieder weet, muni tie te kort. Er is ook verraad in hot spel geweest. De Duitsche Balten van Rusland zijn niet to betrouwbaar. Doch de Russen hebben onuitputtelijke reserves. Thans fabri- ceeren zij veel munitie. Zij ontvangen er ook uit andere landen. Laat de Russen een overwinning behalen en de Balkanvolkeren werpen zich op Turkije en op Oostenrijk. Meent u niet dat het noodig is de propagandatochten van Belgen in den vreem de voort te zetten? Waarom heeft men ze onderbroken? Ik wenschle niets beters dan, Zuid-Amerika te doorreizen, doch van dit plan is, tegen mijn wil, nog niets gekomen. België's zaak' zcu veel meer moeten bekend en verdedigd worden. Daaruit wordt niet genoeg voor deel getrokken. Al de opgewekte sympa thieën voor België zouden de zaak der ver bondenen ten goede komen. Dat ieder werke m zijn sfeer. In dezen tijd ook, moet de hulp van alle manschen van goeden wal en van talent, die voor het vaderland wenschen te ijVeren, met dank worden aangenomen. Alle man op het dek, is mijn leus. En ons leger? Ons leger is voortreffelijk. Het over treft verre het leger van Augustus 1914, dat nochtans zoo heldhaftig wa>. Het is flink uitgedoscht, in een nieuwe en warme khaki-uniform; het beschikt over "de modernste wapenen en oorlogstuigen, het is talrijk en het bezit zeer vele reserves. De geest is bewonderenswaardig. Voor hun ko ning zouden allo soldaten door een vuur loo- pen. Officieren en soldaten wedijveren in moed. .Vreest men geen win ter veld tocht? De minister glimlachte. De soldaten zeggen mij, dat zij' reeds gewoon zijn 'swinters -te vechten en het des te beter zullen doen, omdat ze-zullen gehard wezen. Zij vragen echter uit hun loopgraven te springen en op den vijand los te stormen om België te bevrijden. Tweeërlei lezing omtrent den toe stand te Konsiantinopol. De moeit© waarmee men betrouwbare berichten udfc Konstantinopel krijgt, wordt op treffende wij^o geïllustreerd door de te genstrijdige medodeelingen, die ce-n bijzon dere Balkan-correspondent van de „Ti mes" de laatste dagen uat de Turksclie hoofdstad heeft ontvangen. Die onbetrouw baarheid is een paar procent minder ge worden sedert de „Agonce Milli" haar wei nig Gewaardeerde medewerking sterk heeft verminderd. Een Amerikaarusohe vriend van den cor respondent, een man van groote bekwaam heid, die in zijn land een voorname post be kleedt, vertelde, toen hij dezer dagen uit' Konstantinopel terugkeerde, het volgende, voor den Engelsdhman weinig opwekken de, nieuws omtrent den toestand en do stemming in de Turksdie hoofdstad. Kon- stantinopel is op het oogenblik een van do vroolijkste steden in Europa. Men merkt er nauwelijks, dat het land in oorlog is. Niemand denkt er in de verste verte aan, dat do Dardanellen ooit zullen worden ge forceerd of dat de geallieerden de stad ooit zullen bereiken. De Ecugelschen m<a- kem, meende de Amerikaan, niet den min sten voortgang. De grondgestel d'hoicl is van dien aard, dat de mannen geen loopgraven kunnen delven. Het eenige wat zij kunnen doen is, de Turken uit hun stellingen jagen en deze bezetten, hetgeen eohter nutteloos is, omdat ze altijd zijn blootgesteld aan het vuur van den Turksohen kant. Het gevolg daarvan is, dat er voor iede- ren Turk vijf Engelschen verloren gaan. Daar komt nog bij, zei de Amerikaan, dat de Turksdhe mensehenlevens waardeloos zijn, want de Turken gebruiken er niet hun beste troependie wxxrden in de on middellijke omgeving -van Konsta n td nop cl gehouden. Het materieel dat in do gevech ten wordt gebruikt, bestaat uit minder waardig o lichtingen uit Klein-Azie. Ze heb ben zóóveel voor op de troepen van de ge allieerden, dat onder die omstandigheden alle troepen hot wel klaar zouden spelen. Kortom de Amerikaan was in 'n heel gedrukte stemming uit Konstantinopel te ruggekeerd'. Er is in Salonika (daar komt de brief van den Times'-correspondent vandaan)eöh ter ook een Turksch agent aangekomen van een heel groot handelshuis. Hij heeft zijn. hecle leven in Konstantinopel gewoond cn kont het volle door en door. Deze zegsman vertelde, dat de toestanden wanhopig wa ren. In weerwil van do pogingen, die de i*cn geering aanwendde om de waarheid te ver bergen, komt het nieuws van het front in de'stad' en zoo is het volk tob de overt uagiing gekomen, dat het vonnis over de stad ge veld is. Zij weten, dat de geallieerden iedc - ren dag naderbij komen. Zij zijn heel -kwa^d om do beperkende bepalingen, die voor heb vrije verkeer zijn gemaakt. Zij haten de Duitsche officieren. De prijzen van cl» levensmiddelen zijn ongelooflijk hoog geste gen. De Turksche verliezen zijn ontzettend- Een ontelbaar aantal gebouwen zijn tot hospitaal ingericht en allo zijn ze ovcrvuld met gewonden. Hij gelooft-, dlat het aantal gewonden in de stad de 100.000 al over schrijdt. Toen hij do stoa verliet, werd zei Is het cijfer 120.000 genoemd. Deze tegenstrijdige verhalen, merkt clo correspondent op, zijn bedde geheel te goe- der''trouw ged'aan. Ze geven beide de per soonlijke ervaring van den verteller weer hét verschil bestaat slechts hierin, dat dé twee mannen de stad onder verschillende hoeken hebben bekeken. De Amerikaan be woog zich natuurlijk voornamelijk in offi- oieelo Kringen en kroeg zijn inHoVitingon voor het meerendeel uit officieel© bron. Do ander spreekt namens een groot deel van het volk. Een nog optimistischer lozing geeft een Fransch officier, dde aan de Dar- danellen gewond is geweest en thans to Sa- loniki vertoeft. Hij vertrouwde, dat Kon stantinopel voor het einde van September in handen van geallieerden zal zijn. Er if slechts één punt, waarop alle ver klaringen overeenstemmen, dat is het vree- selijk karakter van de Turksche gruwelen, die in Armenië worden gepleegd. Men meent te mogen aannemen, dat de Turksche regeering het vooropgezette plan heeft, allo Armeniërs, dat zijn 'n 800.000 tot 1 millioen, stelselmatig uit te roeien. De Christenen kunnen aan die moordpartij ontkomen door tot het Mohammedaansche geloof over to gaan. In dergelijke gevallen worden alle vrouwelijke leden van huwbaren leeftijd uit het gezin van dén bekeerling aan Turken overgeleverd, waarmee ze huwen moeten zoo is een toekomstige terugkeer tot het Christendom uitgesloten. Do Amerikaansche minister tc Konstan tinopel moet onlangs tegon deze uitmoor ding hebben geprotesteerd, om het gevaar, dat Amerikaansche zendelingen er bij lie pen. Heb eenige antwoord op zijn protest was de terechtstelling van 'n twintigtal aanzienlijke Armeniërs, die de volgenden dag in d'e straten van Konstantinopel wer den opgeknoopt. Burgemeester Max. Het gerucht gaat, dat burgemeester Max, die nog steeds in Duitschland gevangen zit, tot Belgisch minister van Staat, in de plaats van den pa-s overleden minister Louis Huys- mans zal worden benoemd. De Russen over dc Lucl&traid bij Riga. Naar aanleiding van het radiogram uit) hét Duitsche hoofdkwartier, ter zake van de aanvallen van zes Duitsche watervlieg tuigen in de Golf van Riga, de stad Riga' en Oustdrinsk, verneemt het Pelrogradschc Te legraaf Agentuur, uit gezaghebbende bron, dab de wapenfeiten der twee eerste vliegers nieb bestaan hebben. Het Russische vlie- gerstationschip werd niet door bommen van den eersten vlieger geraakt en evenmin een torpedojager door die van den tweeden. De bommen van den derden vlieger kon den het vliegerstationschip bij Arendsburg bezwaarlijk treffen, om deze eenvoudige re den, dat een dusdanig sclrip daar niet was. De vierde vlieger heeft met denkbeeldige Russische vliegmachines den strijd aange bonden, want die waren er niet, bij de mon ding van de Corel. Zijn bommen zijn dus waarschijnlijk in het water gevallen. Wat den vijfden vlieger aangaat; als zijn bommen inderdaad twee duikbuiten gerankt hebben, en deze zouden gezonken zijn, dan heeft dit treurig lot Duitsche booten getrof fen, daar het stellig geen Russische waren. De zesde vlieger zou gewoed hebben tegen de ,,werf voor toupedobooten" bij Oust Dwinsk (Dünamünde), hetgeen des te opmer kelijker is, daar er in of bij deze stad geen 'dergelijke werf bestaat.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6