it de Omstreken. Binnenland. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers ALPHEN. Gistermiddag [is atyiier een treurig! ongeluk gebeurd, liet 3-jarig kind van v. d. H. geraakte te water. De moeder, die de kleine terstond miste, cog liet klompje van het kind in den Rijn drijven. Terstond word alles in het werk gesteld 'öm de kleine te redden, doch tevergeefs; na ccn tijuiang dreggen, werd het kind levenloos opge haald. AALSMEER. Het „Stsbld." bevat een Kon. besluit, bepalende de vestiging van een locaal Rijkj- telefoonnet alhier. BODEGRAVEN. Het „Stsbld." bevat een Kon. besluit, bepalende dc vestiging van een locaal Rijks- telefoonnet alhier. HAARLEMMERMEER. Mej. I. H. Vergonet, onderwijzeres aaa school 9, aan wie met ingang van 15 Sep tember eervol ontslag was verleend, nam Vrijdag j.l. afscheid van do school. Zij was elf jaar in onzo gemeente. werkzaam, waar van negen in haar laatste betrekking. In dien tijd had zij zich de achting en toege negenheid verworven van kinderen, ouders en collega's. Geen wonder, dat zij den laat ste n dag ondubbelzinnige blijken mocht ont vangen van vriendschap en waardeering. De kindoren brachten haar een ware bloe menhulde; cadeautjes in verschillenden vorm werden haar aangeboden; kortom, men heeft dezen dag voor de vertrekkende- onderwijzeres tot een onvcrgetelijken ge maakt. Op haar beurt onthaalde zij do jeugd, die haar cenige liederen toezong. Het hcofd der school, de heer Huisman, sprak mej. Vergonet namens de kinderem ouders en personeel toe, groote waardeering uitsprekendo voor Kaar arbeid, dien zij m?t> zoo groote toewijding had volbracht en haar geluk toewcnschend op haar verde-- ren levensweg. De heeren J. A. Huisman, hoofd van school 9, en J. Faber, hoofd van school 11, hebben ontslag aangevraagd, wegens be noeming to Sliedrecht, tegen 1 Nov. en 1 Oct. a.s. LEIDSCHENDAM. Hl 'j -} In de heden gehouden vergadering van den' Bond van Melkveehouders1, Veur, Leid- schendam en Omstreken, onder-afdeeling van den Provincialen Z.-H. Boerenbond, is met' algemeene stemmen besloten den winterprrs van melk, van 1 October 1915 tot 1 Ajriï 1916 te handhaven op IOV2 cent, vrij van huis. Er waren 51 loden tegenwoordig. LE1MUIDEN. Zondag was het voor de Geref. Kerk alhier een blijde dag. Nal bijna elf maanden herderloos te zijn geweest, trad in den voor- middagdienst op ds. F. G. Petersen, van Veendam, om den beroepen predikant, den cand. D. Drenth, van Rotterdam, in het ambt te bevestigen. Z.Eerw. deed dit met de woor den uit 2 Korinthen 4 7. Aan de hand- oplegging namen tevens deel de em.-predi- kant, ds. v. d. Voet en de consulent ds. Brouwer, van Oude-Wetering. Des avonds verbond zich de nieuwe leeraar aan de Ge meente met de woorden uit Lu kas 16 27-31. Na de predikatie richtte ds. Drenth zich lot den bevestiger, den Kerkeraad, ds. v. d. ,Vcet, ds. Brouwer, enz., enz., waarna hij hartelijk werd verwelkomd namens den Ker keraad door ouderling D. Zemel, door ds. v. d. Voet en door ds. Brouwer a's consulent en afgevaardigde der classe. Een groote schare ruilde des morgens, maar ook vooral des avonds het kerkgebouw. LISSE. Bij dc Chr. Geref. Gem. alhier is bi- roepen ds. Vermeide, te Enschede. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Benoemd is aan de Chr. School alhier (hoofd de heer H. de Boer) mej. M. L. Pas- sciiicr, oud-leerlinge dier school, thans on derwijzeres aan de Chr. School te "Warmond. NIEUW-VENNEP. Gisteren geraakte een paard van den landbouwer K. Verkuyl, alhier, in dc diepe spoorsloot. Na lang tobben en met behulp van vele handen, mocht het ten slotte ge lukken met takels den bemodclerden vier voeter tegen den hoogen walkant op het drogo to werken. Ter benoeming van een onderwijzeres aan do openbare school alhier is de volgei- de voordracht opgmaakt: mej. M. P. van Zwienen, te Ouderkerk a/d. IJsel; mej. C'. Dievenbaeh, te Haarlem, en mej. E. Zijl- st-ra, to Wormerveer. TER-AAR. Alhier met Langer-Aar, Kort er-Aar en Aardam heeft do „Unie"-coliecte f 117.95 opgebracht. VOORSCHOTEN. Gistermiddag bracht „De Volkszanger" ook ons dorp een bezoek. Na eenigen tijd hier en daar gespeeld te hebben, vereenig- den. om twee uren de leerlingen der Open bare en Chr. school, zich op het plein der openbare school en werden enkele liederen door de jeugd meegezongen. *De meeste lie- tterea waren echter den kinderen onbekend. Een en ander lokte natuurlijk veel "toe schouwers. In hotel „Deurloo" vergaderde gister avond de afd. Voorschoten van 'de Holl. MaatscL v. Landbouw, onder voorzitterschap van den heer E. Vernède. Na opening der vergadering worden de notulen van twee voorgaande vergaderingen ongewijzigd goedgekeurd. Onder do ingekomen stukken, is een .schrij ven van de Centrale commissie van Waak zaamheid, in zake mond- en klauwzeer, met het verzoek te willen meedeelen," of er ook ;n Voorschoten zulk een commissie bestaat. De voorzitter deelt mede, dat een derge lijke commissie hier niet bestaat, maar dat het toch wel "wenschelijk zou zijn, er een in 't leven te roepen. Het mond- en klauwzeer is in Voorschoten en in bijna geheel Z.- Holland wel geweken, maar waakzaamheid blijft toch geboden. Hij stelt voor aan do Centrale Commissie inlichtingen te vragen omtrent den aard der werkzaamheden en verzoekt de vergadering het bestuur, vol macht te geven, desgewetócht zulk een Com missie samen te stellen, en den leden daar van vergoeding voor reis- on verblijfkosten Ie geven. Wordt deze som te groot of de werkzaamheden to omvangrijk, dan zal in een vergadering er over beslist worden. Al dus goedgekeurd. Ingekomen is ook een boekje, over de nieuwe Rijksinkomstenbelasting, hetwelk op voorstel van den secretaris aaA alle leden zal worden toegezonden. De rekening en verantwoording 1914 luuf- de als volgt; ontvangsten f458.05, uitgaven f200.31, batig saldo f257.74. De heeren Lekkerkerker, Romevn en Koot zien. op uitnoodiging van den voorzitter, deze reke ning na en berinden alles in orde, waarna de voorzitter den penningmeester bedankt voor zijn beheer. Na drie stemmingen worden tot leden van van het bestuur herkozen de- heeren P. Hooymans, J. C. de "Graaf, en A:. Owel. Tot afgevaardigden naar de Algem. Vergadering worden gekozen de heeren C. C. Breukink en J. Lekkerkerker, en tot plaatsvervangende leden, de heeren A. C. Dgkman en "C. H. Koot. De beschrijvingsbrief dezer vergadering vereischte geen bijzondere bespreking. Met een woord van dank aan de weinige aanwezigen, sloot de voorzitter de verga dering. 1 WOÜL-RÜGGE. Maandagmiddag werd de 18-jarige mon teur A. v. L., van Hoogmade, die te Bode graven onder het vallen van een elevator den dood vond, alhier onder groote belang stelling begraven. Aan do groeve spraken zijp patroon, do heer Sillevis, de meester knecht en een zijner kameraden, die hem al len als eon trouwen plichtbetrachtfc^.ide V knecht en beminden makker Detreurden. Ds. Olicier sprak de diepbedroefde ouders toe, die hun zoo oppassend kind op zoo'n droeve wijze plotseling van zicti zagen weg genomen. WASSENAAR. Verleden week werden hier vijf jon gens, weggeloopen uit het gesticht te Loos duinen, in de duinen aangetroffen. Gisteren trof veldwachter De Kerweder twee van die vijf aan. Zij vonden het rijden zeker zoj heerlijk, dat zij nogmaals ontvluchtten, om deftig te worden thuisgebracht. MjIj-u:roPettcn, Handschoenen en alle lVillnair6Equipeme.nten Nieuwe Rijn 46. H. A. TIMMERMAN. AGENDA VAN DE WEEK. Dinsdag. Den Burcht. Concert Leidseh Muziek korps. 8 u u r. Woensdag Schuttersveld. Militaire- en Sport-Uit voering ten bate van het Leidseh Steunco mité. 's Midd. 2 uur. Zomerzorg. Zomerlust. Concert Leidseh Muziekkorps, 's M i dd. 4 uur. Den Burcht. Groot Café. Concert. Vrijdag. Voorschoten. Groote zaal Deurloo. Le zing Ds. N. J. C. Schemerhorn (Nieuwo Niedorp), 8 uur. Dagelijks: Thalia Bioscoop en Variété Théater, Haarlemmerstraat 52. 7 uur. Zondags al leen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. ''Zaterdag, Zondag 8 uur). Voetbal. Do Competities van don L. V. B. De competities van den L. V. B. nemen Zondag 2€F September een aanvang met do volgende westrijden Eerst© Klasse. „Alphen II"—,,Do Sportman II"- „L. F. C."„Lugdunum". „Bcrestcyn"„Leiden". Tweede Klasse. „D. L. V. II"—„Lugdunum II". „Bercst-eyn"„Norvicus" lCd uur. „Lisso"„L. F. C. II". Dorde Klasse. „Norvicus II „Lisse II". „Leiden II"—„Noordwijkerhout". De Beker-Competitie van don „L. V. B." Voor dso Beker-competitie van den L. V. B. hebben ingeschreven Boresteyn I en II, D. L. V. I en II, L. F. C'. I, L. V. V. I, II en III, Norvicus I en De Sportman I, II en III. Winnaars van den Zilveren Voetbal. Voetbal is sedert de instel- Do Zilveren ling gewonnen In 1901 door In 1902 In 1903 In 1904 In 1905 In 1907 In 1908 In 1909 In 1910 In 1911 In 1912 In 1913 In 1915 H. V. V. H. V. V. H. V. V. Velocitaa H. B. S. H. B. S. Quick Q u i ck Sparta V. O. C, Haarlem Sp a r t a Quick tegen Rapdditas. Quick Sparta. Sparta. Sparta:, Achilles. Haarlem. V. O. C. H. B. S. Quick. H.F.C. D.F.C. M H. B. S. Een Ongeluk met dc Koninklijke Anto. Men meldt ons uit Den Haag: Het gedeelte van den Leidseh'en Straat weg in het Haags'clie Bosch, waarop uit komt de laan, toegang gevendo 'tot het Huis) ten Bosch, blijkt herhaaldelijk een gevaar lijk punt te zijn, doordat vreemde automo bilisten niet bekend zijn met het bestaan van die laan en deze voorbij rijden zonder signat- len te geven. - Zoo had gisteren op dat punt een aanrij ding plaats tusschen de auto van H. M. de Koningin, die met Prinses Juliana naar Sche- veningen reed, en een Utrechtsche auto, 'waarin gezeten de heeren jonkheer. Schiin- melpenninck uit Utrecht, baron Van Heem stra, burgemeester van De Bildt, en freule Repelaer, uit Utrecht, met een paar kinderen. De chauffeur van de Utrechtsche auto wist niet ,dat op dat punt van den Leidschen Straatweg een laan uitkomt3 kon deze door het geboomte ook niet zien, en gai geen sig nalen. Door krachtig remmen van beide chauf feurs, werd erger voorkomen. Wel Lad een aanrijding plaats, doch do inzittenden van beide auto's bekwamen geen letsel. Dé ko ninklijke auto was zoodanig beschadigd, .dat H. M. de Koningin met Prinses Juliana moes ten uitstappen en iu een inmiddels ontboden andere hof-auto haar tochtje naar Solie- venmgen voortzelteu. Hel politiebericht omtrent het gebeurde deelt mede, dat twee rechercheurs meldden, dat .gistermiddag te Z}(i uur de autov waarin gezeten waren H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, op den hoek van den Leidschen Straatweg cn den dwarsweg, lei dende naar het Huis ton Bosch, werd aan gereden door de 'auto L 654, bestuurd door jhr. Schimmelpenninck, wonende te Utrecht Maliebaan 71. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Beide auto's werden niet ernstig beschadigd. Volgens de rapporto: rer.de politie-lxamb ten zou do laatstgenoemde auto veel te snel hebben gereden en geen signalen hebben gegeven. Proces-verbaal is opgemaakt togen den be stuurder der Utrechtsche auto. Nader berichtte nog een agent van politie, dat van de koninklijke auto de vooras brak en het chassis werd beschadigd. De brj do Tweede Kamer ingediende begrooting van Ned.-Indië sluit, ook wat den gewonen dienst betreft, met een nadee- lig saldo. Het partijbestuur van do S. D. A. P. adviseerde don hoer Vliegen voor het Ka- merlidmaaatsehap te bedanken. De heer Vliegen heeft aan diezen raad gevolg gegeven. Aan mej. Zemioke, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente to Bovenknijpo (Fr.), ia met ingang van 1 October a.s. eer vol ontslag verleend. Zondag a.s. houdt zij haar afscheidspreek. Bij Kon. besluit as de Minister van Fi nanciën gemachtigd tot de uitgifto van schatkistbiljetten en schatkdstprom§ssen tot een gezamenlijk bedrag van f 20.000,000. Do rente der schatkistbiljetten os bepaald op 4h pCt. in het jaar. In verband met do plaats gehad heb bende trambotsing te Voorburg bracht Z. K. H. de Prins een, bezoek aan die ge meente. Z. K. H. begaf zich, na zioh om trent het ongeluk te hebben laten inlichten, met den burgemeester, baron D. Mackay, naar het ziekenhuis St.-Anfchoniushove, ten eind o zich van den toestand der gekwet sten op dc hoogte to stellen. Dr. H. T. Oberman, van Vlissingen ge komen, deed Zondagnamiddag zijn intrede bij de Ned.-Herv. Gem. te Heemstede, na des morgens to zijn bevestigd door ds. Aal- ders, em.-pred te Bergen-op-Zoom. Hij sprak naar aanleiding van Joh. 17 3. ACADLMIENIEUWS. Leiden: Prof. dr. J. W. Muller, bo no eihd tob hoogleeraar in do middel-neder- landscho taal- en letterkunde als opvolger van prof. dr. J. Verdam, zal zijn ambt aan vaarden met heb uitspreken van een rede op Woensdag Q October, des namiddags to tweo uur, in het grootiauditorium. Dr. A. L. W. E. van der Veen, toege-- laten tot privaat-docent in do cristallo- graphie en de mineralogie, zal zijn colleges openen met het houden van een openbar© les op Vrijdag 8 October, des namid dags te hal frier, in het klein-auditorium. Amsterdam. Zondag was het vijf en twintig jaar geleden, dat dr. G. H. J. W. J. Geesink benoemd werd tot hoogleeraar aan do Vrije Universiteit te Amsterdam. Gister middag hield de jubilaris in de Vrije Uni versiteit een druk bezochte receptie. Namens directeuren en curatoren werd prof. Georink toegesproken door den voorzitter van het college van curatoren, ds. B. van Schelven. Mr. Th. Heemskerk en mr. S. de Vries Czn. waren ter receptie verschenen in hun hoe danigheid van lid respectievelijk secretaris van het college. De rector, dr. C. van Gel- deren, verscheen eveneens om den jubilee renden collega geluk to wenschen. Een commissie uit Rotterdam bood hem namens zijn vereerders een album ton een stoffelijk bewijs van hulde aan. Ook versche nen deputaties der kerkeraden van Amster dam, Watergraafsmeer en Rotterdam. D o 1 f t. Het aantal novitiï voor den cur- sus 1915'16 bedraagt totaal 235 en wel 61 civiel, 6 bouwkundig, 46 werktuigkundig, 36 electro-techniek, 5 scheepsbouwkundig, 41' technoloog en 17 mijnbouwkundig. Tot het Delftsch-Studentenkorps zijn toe getreden 88 nieuwe todon, n.l. 30 civiel, 3 bouwkundig, 20 werktuigkundig, 13 cleetro- technisch, 3 scheepsbouwkundig, 16 techno loog en 3 mijnbouwkundig. Do groentijd duurt 3 weken. Mot ingang van 1 October is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in do afdee- ling der mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool, om onderwijs te geven in mijn- weten en kartceren de heer J. de Koning Knijff, mijnbouwkundig ingenieur, oud hoofdingenieur, chef van het mijnwezen in Ned.-Indië. UTRECHTSCHE RECHTBANK. Diefstal van een paarlen c 1- liorvan ƒ7. 5.0 0 0. .Voor deze rechtbank heeft een dame uit Amersfoort terechtgestaan, beschuldigd vau diefstal van een paarlen collier ter waardo van 75.000 ten nadeele van mevr. L., uit Amsterdam. Deze laatste had met haar man een twee tal dagen, in het laatst van October en het begin van November 1914, bij beklaagd© en haar echtgenoot to Amersfoort gelogeerd en was den tweeden November met de auto naar do hobfdstacl vertrokken, toen daar aangekomen do kamenier haar op het feit attent maakte, dat het waardevolle col lier uit de koffer was verdwenen. Zij tele foneerde direct naar Amersfoort, en kreeg van bcklaagdo te liooren, dat het collier daar niet gevonden was, doch dat ze er naar zoeken zou. Des avonds gingen de heer en mevr. L. zelf naar Amerfoort, doch zonder resultaat. Den volgenden dag kwam bij do beklaagde ccn Amsterdamsch mspecteur van politic, dio een vrij lang onderhoud met haar had en haar ten slotte tot do beken tenis bracht, dat zij het collier uit; den kof fer van mevr. L. had weggenomen, en in den tuin had verstopt, waar do inspecteur het inderdaad terugvond. Beklaagdo ontkende op de zitting, dat «ij don inspecteur een bekentenis zou hebben afgelegd van het wegnemen uit den koffer. Zij heeft gezegd en dat verklaarde zij nu nog, dat zij het sieraad 's Maandagsmorgens heeft gevonden, doch dat zij zich jq een toe stand bevond, waarvoor zij nu nog staat als voor een raadsel. Zij heeft zich dio vondst niet meer herinnerd, zoodat ze zelf mede is gaan zoeken. Dinsdagmorgen bij het ver hoor is haar herinnering teruggekeerd. Beklaagdc's geestestoestand is door rier doctoren onderzocht, namelijk dc artsen F. H. Lamberts, W. P. Wolffensperger, prol. dr. C. Winkler, van Utrecht, en dr. C. T. v. Valkenburg, van Amsterdam. Do eerste drie (do twee eersten zijn h charge, de twee laatsten A décharge) achten het mogelijk, dat beklaagdo haar daad heeft gepleegd in ccn droomtoestand, -die van voorbijgaanden aard en periodiek is, noortspruitend uit een ziekelijke afwijking. De laatste deskun dige is pertinent tot het oordeel gekomen, dat beklaagde ontoerekenbaar was bij het plegen van het feit. Het O. M. nam niet aan, dat beklaagdo ontoerekenbaar is, doch wel, dat zij is psy chopaat, en eischte in verband daarmee en ook in verband met het feit, dat op deze beklaagde een gevangenisstraf zwaarder drukt dan op iemand uit lageren kring, een liehto straf in aanmerking nemende do waardö van het ontvreemde en wel drie maanden gevangenisstraf. Mr. Van Raalte, uit Amsterdam, pleitte vrijspraak. DOOGE RAAD. Het O. M. bij den Hoogen Raad nam conclusie in do zaak van C. W. A. baron van P., student te Leaden, door het hof t-o Arnhem veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf met verbeurd-ver klaring van een in beslag genomen geweer, wegens het in een jachtveld onder Arnhem, waar hij met zijn broeder jaagde, bedrei gen van ©enige veldwachters-jachtopzieners met zware mishandeling door, onder hot uiten van de woorden „donder op", ©en geweer aan te leggen ©n af to schieten, waardoor die veldwachters, of één hunner, door hagelkorrels getroffen werden of werd. Aangevoerd was, dat de misdadigo schuld, noodig voor het hier bedoelde misdrijf, niet is ten laste gelegd en niet voldoende is be wezen. Adv.-gen. mr. Lcdeboer achtte dit mid del ongegrond en concludeerde tot verwer ping. Uitspraak 18 October. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Heb Hof deed uitspraak in de zaak tegen den 21-jarigen K. I. G. v. d. S., geboren te Zoetcrwoudle,' milioion-soldaat der inf., die door den krijgsraad was veroordeeld tot 2 maanden militaire detentie en 6 maanden tuchtklasse, tor zake van het te Leiden op 4 Juli 1915, t-oen de foureir K. hem op de Haarlemmerstraat aldaar een bemerking maakte over het te laat groeten, d'czo be- loodigde door hem toe te voegen„Kwa jongen, waar bemoei jij jo mede, wat denk je wel V' Het Hof d-eed de 6 maanden tuchtklasse te niet, tïoch bevestigde overigens het von- FAILLISSEM ENTEN. J. VoereaKiiis Senior, landbouwer op het ervo Heetbrink, te Almelo. H. Gerrits, vleeschhouwor, te Nijmegen. A. J. van Hasselt, restaurateur, te Arn hem. H. E. A. Echehk, van Toutenburg, wedu we J. F. Hcrbschleb, zonder beroep, Am sterdam. H. A. F. ten Hooven, koopman in ma chinerieën en aanverwante artikelen, Am sterdam. W. Korzelius, koopman in glas cn aarde werk, Amsterdam. KUNST, LETTEREN, ENZ. Christine Poolman. Raar hot „Ebld." meedeelt zal Christine Poolman aan het eind van dit jaar, in den loop van dit seizoen dus nog, de K. V. „Het Necterlandsch Tooneel" verlaten en het too- neel vaarwel zoggen. Nico do Jong. Naar wij vernemen, heeft de heer Nico de Jong, van het Rotterdamseh Tooneelge- schap, die 2 September voor een blinde darmoperatie in het ziekenhuis yvas opge nomen, dit gisteren weder hersteld verlateK Kunsthandel Sala3 Den Haag. Onzo vroegere stadgenoot, do heer S. J. Sala, heeft thans een kunsthandel geves tigd in Den Haag, Noordeindo 27a, waar hij van 20 September tot j- October een tentoonstelling van kunstwerken van G. v. d. Windt houdt. op Meden tot opening van de gewone Zitting üer Staten-Generaal. De heer J. J. G. BARON .VAN VOORST TOT VOORST, die den yoorzittersstoel be kleedt, opent, nadat dé leden der beide Kamers zich naar de Ridderzaal op het Bin nenhof hebben begeven, des namiddags te twaalf uren, de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 6 September, hou dende zijn benoeming tot Voorzitter, van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die h'e^ den zal aanvangen. De VOORZITTER benoemt een commis- missie, die H. M. de Koningin in het ge bouw zal ontvangen en uitleiden. Do commissie bestaat uit de heeren Krause, Cromer, De Gijselaar, De Vos van Steenwijk, van Swaay, leden der Eerste Kamer, en Smeenge, Wan Vlijmen, Foek, Janssen (Maastricht), Van Foreest, Van Doorn, Limburg, Van der Voort van Zijp, Ankerman en Van Vollenhoven, leden der Tweede Kamer. De Ministers, hoofden van Ministorieele Departementen, de leden van den Raad van State vereenigen zich, te één uur des na middags, mede in de vergaderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, wordt daarna de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaale op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. de Prin* naast Haar gezeten is. de volgende rede: Mijne Heeren! Nu Ik weder in Uw midden ben, is het Mij een behoefte allereerst openlijk uit to spreken, hoezeer Ik vervuld ben van dank baarheid dat ons vaderland vrij is gebleven van de verschrikkingen van den oorlog, dis nog steeds geen einde neemt. De vaste wil ,van regeering en volksver tegenwoordiging om onze zells'aiidighfid to bewaren en de plichten der neutraliteit st:pj na te komen, vindt alom waardeering. Onze betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden bleven van vriendschappelrjken aard. Zeer en landmacht blijven gereed tor be-< scherming onzer nationale belangen. Dc dienst hier te lande en in de koloniën ver eischte onafgebroken inspanning. Do her innering aan hen, die daarbij het leven lie ten, vervult Mij met weemoed. Met bijzondere waardeering gedenk Ik de vele mannen, die, door de vervulling van hun plicht, nu reeds zoo geruimen tijd verstoken zrjn van do uitoefening van hun beroep, de behartiging hunner zaken en de samenleving met hun gezinnen. Ofschoon ook thans het economische leven nog sterk gedrukt wordt door den toestand waarin Europa verkeert, kan er toch met voldoening op worden gewezen, dat de land en tuinbouw over het algemeen in gurrstigea toestand verkeeren. Door samenwerking van de Regeerïng met de georganiseerde belang hebbenden in verschillende takken van be- drijf, konden voor Handel en Nijverheid do nadeelige gevolgen der verschillende moei lijkheden worden beperkt en de zaken zoo veel mogelijk in gang worden gehouden. De Nederlandscho reederrj leverde, voor! zoover de groote vaart betreft, gunstige uit komsten op. De toestand der kleine vaart is daarentegen zeer ongunstig. 1 Ondanks de daarbij ondervonden moeilijk heden en gevaren, zrjn de uitkomsten van de zc-ovisscherij bevredigend. Die van de andere takken van visscherrj zijn zeer uiteenloo pend. Do Regeermg ziet zich nog genoodzaakt m vele opzichten haar tusschenkomst in bui tengewone mate te verleenen voor het aan voeren van levensmiddelen, voor het tegen gaan van prijsopdrijving en 0111 to voorko men, dat levensmiddelen en grondstoffer, dié hier niet gemist kunnen wordeu, het land' verlaten. De beperkte aanvoer van grond- en hulp stoffen, brengt het geregeld voortwerken van menige fabriek niet zelden in gevaar. De Regeering tracht den aanvoer zooveel mogelijk to bevorderen. Hoewel het havenbedrijf, het bouwbedrijf en de diamantnijverheid kwijnen, is de om vang der werkloosheid over het algemeen tol) nog toe niet zorgwekkend. Dankbaar erken Ik den moeitevollen ar beid, dio door zoo velen, hetzij in commis sies, hetzij persoonlijk, in het algemeen be lang wordt verricht. Hoewei do druk der tijden zich uiteraard ook in Nederlandseh-Indië doet gevoelen, ge-oft de algemeeno economische toestand ook daar to lande geen reden tot bezorgd heid. Met voldoening mag vastgesteld worden, dat de berichten omtrent het verloop der pestziekte reeds geruimen tijd veel gunsti ger zijn dan 111 het vorig jaar. De toestand in Curasao is na het inval len van den regen in de eerste helft van het loopende jaar en tengevolge van eeni- go toeneming van het handels- ©n scheep vaartverkeer, verbéterd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2