Mesland en sie Sering. Vragen en Antwoorden. FEUILLETON. Be wild© Olijf. zeereis van den jeugdigen zeeman. Den 20sfcen Mei kwam men in New-York aan, en na oen week tevergeefs voor graan ge wacht te hebben, vertrok do „Noordd'ijk", naar Galveston in Texas. Hier werd een lading graan.aan boord genomen maar boen bleek, dat het graan voor Bordeaux bestemd was, weigerde de bemanning om voor dezelfde gage te varen en verlangde bet dubbele. Toon dit d'oor den kapitein, op last der maatschappij, ge weigerd werd, liet de bemanning zioh af monsteren en vertrok de ,,Noor<idijk" met een nieuwe bemanning. De 29 man der „Noorddijk", waaronder voornoemde V. K., vervoegde zich bij den Nederl. oonsul te Galveston, met bet verzoek om overtocht naar Nederland. Dit werd hun geweigerd, omdat zij zelf verlangd hadden afgemon sterd te worden. De bemanning is toen uit elkaar gegaan, en do leden hebben succes sievelijk plaatsing gevonden op verschillen de schepen. Voor den 16-jarigen jongen is het verblijf te Galveston, vooral toen de ontvangen gage opgeteerd was, een heele dobber geweest, en meer dan eens heeft hij den nacht moeten doorbrengen, slapen de op het strand. Yan allerledi baantjes heeft hij er aan de hand gehad om aan den kost te komen, zooals bijv. eenige dagen kcllner spelen. Verder heeft hij dagen den post van kajuitsjongen waargenomen op eern kustsleephoot, maar toen de afwezigo kajuitsjongen, wiens plaats hij had ingeno men, ten tooneele verscheen, behoorde ook dit baantje voor hem tot het verleden. Na nog eemgen tijd in Galveston rond gezworven te hebben, waar hij den mees- ten steun van aldaar wonende Nederlan ders genoot, vond hij eindelijk een sohip, waarop hij zich liet aanmonsteren als „messroomboy". Het was het Engelscho s.s. „Charterswell", dat graan aan boord had geconsigneerd aan de Fransohe regeering. Hoewel hij zich aan hetzelfde gevaar bloot stelde, dat hij zou geloopen hebben, als hij op do „Noordelijk" gebleven was, nam hij toch graag dienst op het Engelsehe schip, daar hij een bijna 4 maal grootere gage kreeg en trouwens om daar uit Galveston weg te komen zo 1 hij zelfs met den „Vlie genden Hollander" gevaren hebben De plaats van bestemming was Le Ha vre. Na in Newport News kolen ingeno men to hebben stoomde men verder, toen, 28 dagen na het vertrek uit Galveston, de „Oharterswell" in den grond geboord werd door een Duitschen onderzeeër in do nabij heid der Scilly Eilanden. Hiervan vertelt V. K. het volgende In het geheel kregen we een flink kwar tier tijd om het schip to verlaten. Toen we tegen 7 uur goed en wel een eind er ran afgeroeid waren, doorboorden de Duifc- eoliers liet schip met negen kogels. Spoe dig was er van do heele schuit niets meer te zien Onze kapitein, die zag, hoe we naar de plaats zaten te turen, waar ons schip in do golven was verdwenen, beurde ons wat op, gaf ons ieder een sigaret en vroeg, of wo niet een mopje met hem wilden zingen. Dat deden we dan-ook, want merken lie ten wo den Duitschers er niets van, dat we danig het land hadden. Toen we weg wilden roeien, werden we nog door de duikboot gepraaid. Zo vroegen aan den kapitein, of ze ons soms een eind op sleeptouw zouden nemen, maar kalm wees onze kapitein deze beleefdheid van de hand met een krachtig „No!", dat door do matrozen herhaald werd, en hierop be gonnen wo naar do 80 K.M. verafgelegen kust te roeien. In onze boot bevonden zioh de kapitein meegerekend, 13 mando an dere 11 bevonden zioh in een andere boot. Togen half één zagen we oen Noorsch schip, we heschen de Engelscho vlag, maar wer den niet opgemerkt. Omstreeks 3 uur ont moette we oen Fransoh schip, dat een Fransche mijnen!egger bleek te zijn, die ons opnam en waar we goed werden ont vangen. De mijnoöJlegger werd tegen acht uur gepraaid door oen Nederlandsch schip, dat 30 overlevenden van een getorpedeer de Belgische tankboot aan boord bracht. Tusschen 5 en C» uur kwamen we den vol genden morgen to Brest aan, waar wo zeer goed worden ontvangen. Dë kapitein ging naar den Engelsohen consul en het gevolg van dit bezoek was o.a., dat we 'e middags naar een kleedingmagazijn gingen, waar ieder van cms verstrekt werd, wat hij noo dig had. In Brest vertoefden we tot 'den volgenden dag 6 uur, toen we naar St. Mala gingon, waar we weer een dag gebleven zijn. Daar kwamen we op het Engelsohe s.s. „Vera" en vertrokken naar Southampton. Hier gingen we uit elkander. Sommigen moesten naar Oardiff, anderen weer ik weet niet waar naar toe. Ik zelf moest naar Londen en kreeg oen brief mee voor het „Seamen's Home" aldaar. Den volgenden dag moest ik naar den Nederlandschen oonsul, waar mij een paspoort verstrekt werd en toen naar het „Permit Office", waar ik alles, wat me overkomen was, haarfijn; moeefc navertellen. Daar kreeg ik mijn gage uit betaald, werd naar Tilbury gestuurd, en hier ging ik op de „Batavier IV" scheep naar Rotterdam. Dinsdag kwam ik om 4 uur te Rotterdam aan en landde te midder nacht in de ouderlijke woning aan, waar ik den boelen pacht door heb moeten ver tellen van mijn eerste zeereis". Op de vraag, of hij er nog aan denkt, om weer te gaan varen, zoolang do oorlog duurt, antwoordde hij„Natuurlijk, wat diaclib u dan Zeker ga ik weer varen en wel zoo gauw mogelijk. Jammer, dat al mijn spulion in de pekel liggen Het is te hopen, dat zijn tweede reds dan wat mmdteg avontuurlijk is („Hbld."). DE NEDERL. AMBULANCE NAAR, FRANKRIJK. Men verzoekt te. melden, dat de Neder- landsehe ambulance, die per „Batavier III" naar Frankrijk vertrokken, goed te H&vre is aangekomen. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd is voor het arts examen, eerste gedeelte*, de heer H. I.. Levie, en bevorderd tot arts de heer D. G. Gohen Tervaert. Delft: Aan de Technische Hoogeschool zijn geslaagd voor het prop. examen voor werktuigkundig-ingenieur de heeren: 0. Blankeyoort, J. Bos Azn., B. W. A. Bijvoet, P. K. J. Leendertz en P. J. Chr. van de Loo; voor electrotechnisch-ingonienr de heeren J. Goudriaan, F. C. A. Th. Michielsen en V'. Chr. M. J. Snijders1. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, WAARVAN DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. (Terugontvangen in de le helft der maand Sept.) Binnenland. Brieven: Alg. Adv. Bur. Eouma Co., Amsterdam. P. Anders, Den Haag. Butsolx Am. Tabaee Co., Botterdam. E. Bruins, Velsen. Mgvr. N. v. Dorsten, Leiden. Mej. Essen, Rotterdam. Mr. E. J. Evorwijn Lange, Hilversum. I. do'Graaf, Eindhoven. Grothendorat, Amsterdam Mej. Hoogerliuia, Botterdam. Letter A. W., Kiosk, Amsterdam. Mevr, Konings, .Leiden. Konings, Botterdam. J. Kroon, Voor^Dut. Redactie v. d. Graf. Weekblad, Amsterdam. Mej. Buys, Leiden. TJnitas Chocolade Fabriek, Botterdam. Mej. Wassenaar, Katwijk nan den Rijn. G. 0. 0. Wiggers v. Kerohem, zonder pl. v. best. Eén zonder adres. Briefkaarten: Mej. H. Alberts. Utrecht. J. Boon, Delft. Mej. N. v. d. Burg, Utreoht. Mej. M. Cornen,. Oegstgeest. Mej. Dekkers, Grave. Mej. J. Dop, Amsterdam. J. W. Eshuiz, Utrecht. Mej. 1L Evers, Heorovcen. Goldschmidt, Nijmegen. P. Hcmerik, Weert. Moj. Hoogervorst, Oudshoorn. Frau Kiithe Riesonfeld, Leiden. M. Kraffels, Den Haag. Lada, Leiden. 0. v. d. Lee, Amsterdam. Mej. H. B. Middendorlf, Amsterdam. M. E, Muller, Arnhem. N. N., Den Haag (3 stuks). Dames 0. D. Niessink. zonder pl. v. best. B. Pansier, Tiel. 0. v. d. Plas, zonder pl. v. bost. B. A. Roorda, Den Helder. P. J. Schrage, Amsterdam. Mej. A. Vcrztjdcn, Amsterdam. Mevr. v. Vollcnhoven, Zandvoort. 0. v. d. Wint, Leidon. Moj. Wouters, Warmond. Vier stuks zonder adres. Buitenland. Briovoni P. J. Groenendijk, Berlin. Mr. B. y. d. Schoot, Harrogate. Briefkaarten: FI. Manta BIschoff, Manster. NOTA. Aan do afzenders wordt aanbevolen, hun adres op de stukken to vermelden, opdat deze bJJ onbestolbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. FAILLISSEMENTEN. A. van den Doe1, boter- en kaashandelaar, Rotterdam. C. Bakker, schilders knecht, Rotterdam. Geëindigd zijn de faillissementen van A. Elferink, vroeger winkelier te SasBenheim, en B. Littooy, manufacturier te Waddinx- veeiL F. Ytsma, koopman, te Workum. J. H. Prangers, te 's-Gravenhago. 0. Verhoeff, koopman, te 's-G ravemkagc. Vraag: Bestaat er een cursus (mon deling of schriftelijk) tot ppleiding van klerk bij de Posterijen en Te^gvafie in Nederlandsch-Indié Bij wien kan ik in lichtingen bekomen Welke vakken om vat het examen? AntwoordHier ter stede is thans gevestigd een school tot opleiding voor commies bij den Post-, Telegraaf- en Te lefoondienst in Ned.-Indië. Wendt u om inlichtingen tot den directeur dezer in richting, den heer Bitter, alhier. Vraag: Ik zou graag appelen widen drogen, zure on zoete. Zou u me ook kunnen zeggen, hoe ik dit doen moet en hoe ik ze moet bewaren? Welke soorten zijn er het beste geschikt voor Antwoord: De appelen in vieren snijden, van de klokhuizen ontdoen en naar verkiezing al of niet schillen. Go el afwasschen, daarna laten uitdruipen on vervo^ons laten drogen bij 'een bakker op den oven. Als de vruchten geheel droog zijn, kunnen ze in bussen langen tijd blij ven bewaard. Alle appelsoorten kunt u er voor gebruikende beste on smake lijkste soorten zijn natuurlijk in het ge bruik te verkiezen. V raag: Wilt u zoo goed zijn mij me de te deel en hoe ik andijvie moet inma ken Antwoord: De bossen andijvie, na ze goed te hebben gewasschen, eerst wat opkoken om ze wat to laten slinken, koud laten worden en daarna laagsgewijs in een Keulschen pot doen en tusschen elke laag wat zout. Men gebruikt op 100 stronken 1.5 K.G. zout. De andijvie wordt stevig ingedrukt, een ""oek er overgelegd, die aan alle kanten moet worden ingestopt. Daar op een plankje met een zwaren steen er op om te drukken. Vcoral moet men een doek over alles heenleggen om het inval len van stof te voorkomen. Zindelijkheid bij de bereiding is noodig. Bewaren op een frissche, luchtige plaats. V raag: Waarom wordt het Steen- schuur tegenwoordig voor algemeene klee- denklopperij gebruikt? Betalen die be woners soms geen belasting? Waarom kunnen de kleeden onder andere van een bewoonster van de Breestraat niet op de Breestraat g*eklopt w'orde Zeker omdat haar huis dan te veel met stof wordt, beter is het de bewoners en wandelaars van het Steenschuur dat te geven. Vroeger mocht er geen matje op de leuning vain de brug hangen, maar daar kijkt tegenwoordig de politie niet naar. Maar het wordt er nu een aardige babbelplaats, laat de gemeente er nu ook banken plaatsen. Antwoord: U bent, gelooven wij, bij het opstellen uwer vraag niet in uw humeur geweest. In den tijd, dat het kleedenkloppen is toegestaan, kan men het doen waar men wil. Dat de bewoners aan de Breestraat nabij het Steenschuur daar heen gaan, zal wel komon, omdat het daar vooral aan den waterkant rusti ger is. En wat het neerhangen van een matje of kleedje op de brugleuning be treft, de politie zal daarvoor haar instruc ties wel hebben. Veel zal het niet voor komen. U moet, wat het plaatsen van banken betreft, maar eens een verzoek richten tot den gemeenteraad (op zegel natuurlijk). Het denkbeeld is zoo geestig geworden, dat de Raad het stellig aan vaardt. Vraag: Nu eerstdaags de oude H. B.-S. leeg komt, zou het nu niet een mooie gelegenheid zijn om de tweede k'asse school weer in haar oude doen te herstellen Of moet al weer de middenstand, zooals altijd, het langst lijden Mij dunkt, die stand heeft het juist noodig de vereischte les uren te krijgen, waaraan nu nogal wat ontbreekt. Zij :,och kunnen gewoonlijk door privaatles niet aanvullen wat de leerling te kort komt. Antwoord: De oude H. B.-S. komt niet leeg. De z.g. „post-school" is er nu in gevestigd, alsmede, zooa-ls vroeger, de school van Mathesis. Wij vernemen, 'dat* er eerstdaags nog weer twee lagere scho len vrij komen, waardoor ook do leerlin gen der tweede klasse seholon gelegenheid krijgen meer geregelJ onderwijs te ont vangen. V raag: Zou u s.v.p. een middel kun nen zeggen tegen zweetvoeten daar ik telkens mijn voeten doorloop? Antwoord: Er wordt in de meeste apotheken en cl.ogistwinkels een poeder tegen zweetvoeten verkocht, waarvan som migen goede resultaten zegg'en te hebben verkregen. Voor menschen, die met zweetvoeten behept zijn is het aan te be velen de voeten geregeld te waaschen, schoone zacht wollen kousen te dragen en lage schoenen. Vraag: Is het houden van behendig- heidswedstrjjden strafbaar? Antwoord: Loterijen, waarbij de deel nemers invloed kunnen uitoefenen op den uit-slag, zijn niet bij de wet verboden. Dit neemt niet weg, dat men het u door een proces-verhaal toch wel lastig kan maken, al zoudt u worden vrijgesproken. Wij ne men met dit antwoord dus geen verant woordelijkheid op ons. Vraag: Ik heb c-en zoon, die bijna 5 maanden op 'zee heeft gevaren, op een vraeht- hoot, en daar hij nu weggeloopen is, op een Enge'sche boot, heeft hij haast nog geen geld gehad, ook niets naar huis toe gestuurd. Zou hij nu al dien tijd voor niets gewerkt hebben, of zou er-nu g en middel op wezen, om dat geld te krijgen, want ik' heb 't ook hard nooclig, en hij is nog minder jarig. Zelf kan hij er niets aan doen, want hij is op het oogenbiik in Montevideo'. Antwoord: Wegloopen is altijd een slecht iels. Wij weten natuurlijk niet hoe de Vork in den eteel zit, of uw zoon door weg te loopen zgn salaris verbeurd heeft. Vraagt u )dat 'eens, of laat u het dcoiVemancl informeeren bij de Teederij, waafnoe het schip behoort. Dan weet u ook of zijn Salaris is uitbetaald. Vraag: Daar er met verhuren niet over vacantiedagen is gesproken, heb ik er nu toch recht op; zoo ja, op hoeveel dagen? Antwoord: U 6chrijft niet waartoe n zich' verhuurd heeft. Dat doet er veel toe. Is er niet over gesproken, dan heeft u ook geen recht, V raag: Zou u mij een mi-irfdel kunnen noemen om watervlekken t/> verwijderen uit een blauwgroene zijden blouse? Antwoord: Met water, dat slechts handwarm is, waarin een stukje Marseille ze ep is opgelost, voorzichtig uitwrijven. Vraag: Kunt u mij s.v.p. ook zegg'en hoeveel procent het „Nieuws van den Dag" uitgekeerd heeft over 1911? Antwoord: 20 pCt. Vraag: Zou u kunnen zeggen hoe ik Moerbeziën op brandewijn ini moet maken Antwoord: De bessen goed afwas schen in een flesoh doen en daarop de bran dewijn gieten, zoodot do drank boven de bossen staat. Met kandijgruis maakt u -don drank het best zoet. Dit doet g'o naar ver- kiozing. Na oen paar weken kunt u de in gemaakte vruohten gebruiken. Niet te veel tegelijk e. r. p. V raag: Hoeveel procent successierech ten wordien er geheven van een nalaten schap beneden de f 10.000 (voor neven en nichten) Antwoord: Dat kunnen wij met de l enkele gegevens dor vraag naeè precies zeggen. De thans geldende wet ecihepb zooveel bijzondere regels, dat men feitelijk elk geval op zichzelf moet beschouwen. Wij weten niet of geërfd wordt bij testamentair re beschikking, hoeveel er kunnen erven, en niet het bepaalde bedrag. Reken maar 10 pCt. dan zal u niet ver van do waarheid zijn. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, of hier in Leiden een cursus gegeven wordt in het maohi neschrij venen waar ik mij vervoe gen moet? Antwoord: In de school van „Ken nis is Macht". U moet u vervoegen bij den directeur den heer De Hondt De directeur os te spreken des avonds van acht tot tien uur aan de school, die tij dens de mobilisatie gevestigd is in het Gymnasium, Doezastraat. HET BROODVRAAGSTUK. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, is de volgende circulaire tot de Burgemeesters gericht: Naar aanleiding van gehouden controle op de naleving van de in verschillende ge meenten getroffen regeling met betrekking tot de verstrekking van goedkoop ongebuild tarwebrood, is mij het volgende gebleken. De tijdvakken, gedurende welke de uitge reikte broodkaarten loopen, zftn bijna in elke gemeente verschillend. Het gevolg hier van is, dat bijna elke gemeente de moeilijk heid ondervindt over een afgeloopen tijdvak een juiste controle uit te oefenen over de aan de bakkers in de gemeente verstrekte hoeveelheid meel, omdat veelal de gegevens: van aangrenzende gemeenten ontbreken, en, zoo zij al zijn ingekomen, deze gegevens over andere tijdvakken loopen. Aangezien het controle uitoefenen op de verstrekte hoeveelheden meel in verband met de verbakken en verantwoorde kilogram men Ijrood, een zeer belangrijk deel uit maakt van de broodregeling, komt het mij bij nadere overweging noodzakelijk voor dat voor alle gemeenten voor de broodkaarten dezelfde tijdvakken gelden. Mitsdien heb ik de eer u beleefd te ver zoeken, het daarheen te leiden, dat met 1 November a.s. .een nieuw tijdvak voor 4e broodkaarten begint en vervolgens telkens kaarten worden uitgereikt voor den duur van een kalendermaand, welke kaarten tel kenmale de laatste van elke maand vervallen. Wordt dan tevens zorg gedragen, dat uiter lijk na verloop van 14 dagen de gegevens aan aangrenzende gemeenten worden ver strekt, dan zal de maatregel zonder twijfel het uitoefenen uwerzijds van de bovenge noemde controle ten goede komen. Het uitreiken van kaarten vóór 1 Novem ber a.s. moet dan uiteraard zoo geregeld worden, dat de vervaldag van de laatst uit gereikte kaart op 30 October valt Aangezien nog een tijdruimte van ander halve maand vóór 1 November beschikbaar is, vertrouw ik dat de nieuwe regeling in elke gemeente zonder bezwaar zal kunnen worden voorbereid. PATRIMONIUM EN DE REGEERING S- MAATREGELEN. Hefc bestuur van Patrimonium hoeft, naar het orgaan van dien bond meldt, een com- misio benoemd, welke zal hebben te onder zoeken, wat in de verschillende deelcn des land door de gemeentebestuur werd ge- dOan ter uitvoering van door do regeering getroffen maatregelen. Nagegaan zal ver- dor moeten worden in hoeverre de geno men maatregelen ook na de crisis als bruik bare mddcöelen en als niet in strijd met de anti-rev. beginselen tot verbetering van de sociale toestanden aanvaard zouden kun nen worden. Als leden der commissie werden aangewe zen cle heeren J. Douw es, J. Huizinga, K. A. Grondijs, P. Ouworkerk en C. S me enk. VERONTSCHULDIGINGEN V.VN DUITSOHLANP. Wij vernemen, dat do Duitsoho regee- rdng aan de Nederlands oho haar veront schuldigingen heeft aangeboden wegens op 2 Augustus onopzettelijk vliegen van een Duitsoh vliegtuig boven Nederlandsoh ter ritoriaal water en do kust van Zeeuwsoh- Vlaanderen. Het nevelachtig© weer is de oorzaak gewoest, dat de bestuurder van het vliegtuig niet heeft bemerkt, dat hij zioh boven Nederlandsoh territoriale watoren bevond. AVONTUUR VAN EEN NEPER- LANDSCH ZEEMAN. To Maastricht is na een vrij avontuurlij ke reis in de ouderlijke woning terugge keerd de nauwelijks 16-jarigo V. K. Zelf vertelt hij over zijn lotgevallen het volgen de. dat "^e in „De Tijd" vinden Hij werd aangemonsterd als lichtmatroos op het s.9. „Noordelijk", dat 15 Mei 1.1. uit Rotterdam vertrok naar New-York, om al daar graan in te nemen. Dit was do eersto C: Roman naar het Engelsoh. (Nadruk Verboden). 1G) „Goede God!" mompelde hij binnens monds.. „nu weet ik het...... het is mijn schuld niethefc is do hunneZij heb ben mij in d-ezen toestand gebrachtZij hebben mij dit bedriegen, dit listig zijn en kruipen opgelegd. Dezen uitweg heb ik niet gezochtzij hebben mij dien aangewe zen. Zij hebben de verantwoordelijkheid van mij genomen. Als zij mij van mijn rech ten ontnemen, ontheffen zij mij van mijn plichten. Zij hebben mij gedreven, waar recht en onrecht niet meer voor mij be staanZij hebben mij uit hun Georden de Maatschappij geworpen en ik moest gaanNu ben ik vrijEn il: zal pro- Eiteeron van mijn vrijheid." Opgewonden door de zo ontdekkingen, doorkliefde hij weer het water. Hij herin nerde zich, dat hij iets dergelijks had ge zegd op dien avond van zijn onderhoud met Waynemaar hij had eerst nu de be- teekenis er van begrepen. Het was het vrij maken van zijn geweten. Welke moeilijk heden hij ook van buiten af mocht onder vinden, innerlijke bezwaren zouden hem niot belemmeren. Hij was daarvan ver lost; zij waren van hem genomen. Daar niemand eenige verplichting jegens hem had, had hij geen verplichting jegens an deren. Als hij de menschen moest bedrie gen, was dat hun schuld. Hij moest van het verminkte bestaam, dot men hem" bad gelaten, maken wat hij kon. Achting voor zichzelf zou leiden tot gehoorzaamheid aan de algemeene wetten van waarheid en eerlijkheidmaar verder behoefde hij nooit belangen van anderen boven de zijne, te. stellen. Van die noodzakelijkheid was hij van te voren ontheven. In do sfeer, waarin hij zijn innerlijk leven zou door brengen, zou niemand wonen dan hijzelf. Men had hem geworpen uit die wereld, waar mannen en vrouwen verbonden wa ren door banden van liefde en medelijden en wederzijdsohc verplichting hadden, en hem geduwd in een geestelijke hel, waar geen van al die dingen voorkwamen. Het was niet meer dan billijk, dat hij van zulke voordeelen, als zijn lot hem veroorloofde, partij t-rofc. Met een zekere geestvervoering greep Inj deze stelling als zijn levensregel aan. En nu keek hij op en zag plotseling den dage raad. Die was ongemerkt gekomen en sloopals een grijs, nevelig lioht over dc toppen der heuvelen van den Vermont; de hoogste punten kwamen flauw zichtbaar uit de duisternis te voorschijn als de gees ten van even zoovele reuzen. Over een der hoog© toppen der Adi ron-daoks gleed hefc eerste schijnsel van den naderenden dag, terwijl dc lagere reeks één reusachtige sil houette bleef onder de merkbaar verblee- kende sterren. Over Canada hing de sluier nog neermaar hij meende, dat de duister nis minder dicht werd. Toen kwam er, terwijl hij lango ecai mot bosch begroeide landpunt roeide, een sla perig getjilp uit een kleinen, roseaohtig gelen snavel, die amper uit zijn opgevou wen vleugels was te voorschijngekom-en gevolgd door ander getjilp en nog ander, totdat die lucht boven bedde oevers trilde van dat klagend geluid, half treurzang voor de vluchtende duisternis, half wel komstlied aan de zon, als de lofzang van een koor van kinderen, opgestaan om bij de vroegmis te ringen, maar nog droomo- rig. Ford's slag was nu zachter, alsof hij bang was dat dommelig gekwinkeleer te verstorendoch toen later kreken en ka pen uit de grijze schemering opdoken eü nog later een saffraankleurig schijnsel ver scheen boven de toppen in hefc Oosten, be greep hij, dat het tijd werd een schuilplaats voor het daglicht te zoeken'. Het saffraankleurig schijnsel weiü vuur hefc vuur verlichtte een ronerocden', violet- ten hemel. Maar terwijl hefc meer als eon metalen spiegel voor de sterren wiaa ge weest, kabbelde en glansde het met tinten van paarlemoer. Hij wist, dat de zon moest zijn op de helling aan gene zijde van de Green Mountains, daar de voorkant, dien rij hem toekeerden, in dichte schaduw lag, evenals hefc onverlichte gedeelte van do maan. Aan den westelijken oever verrezen de Adirondacks zoo dauwachtig frisah uit 't nachtelijk bad, alsof zij pas waren gescha pen. Maar de zon stond werkelijk aan den hemel, toen hij bemerkte, dat hij niet lan ger het meer voor zich alleen had Uit een dorp, dat in een baai lag verscholen, kwam een roeiboot op het open meer een vis- schor, dio uitging op de morgenvangst. ForéJ kon zioh gemakkelijk op vooraohti- gen afstand houden, maar het samenzijn met dien man gaf hem een gevoel van on behagen, dat niet verdween voordat de eerste stoomboot uit noordelijke richting nader de. Hij vestigde vervolgens zijn aan dacht op een klein eilandije, twee of drie mijlen voor hem uit. Er stonden hoornen op en waarschijnlijk waren er ook varens en gras. Kij roeide er heen, en kwam op een weinig bezocht gedeelte van het meer, waar de oevers met bosoh waren begroeid. Weilanden en volden met rijpend gropn gaven op de meest verwijderde hellingon van den Vermont het dichtst bij zijnd toe ken van leven. Overal om hem heen was stilte en eenzaamheid, met de prachtige, opwekkende schoonheid van den nieuw ver rezen dag. Nadat hij met verstijfde ledematen was geland, trok hij de kano op een soort zand bank, waarover forsche oude struiken, vlier en berken, door de noordenwinden geteis terd, zich vriendelijk beschermend heenbo- gen. Hier sou hij zich kunnen uitstrekken tusschen de hooge varens en laag groeien de blauwbcsstruiken, en even afgezonderd en veilig zijn als hij ooit in de gevangenis was geweest. Hongerig en dorstig als hij was, at en dronk hij en raadpleegde onderwijl de kaart, om bij bonodoring vast te stellen! waar hij rich bevond. Hij keek op zijn klein horloge en wond het op, en bladerde in het spoorboekje ,dat hij er bij vond. Hierbij kwam hem het beeld van het meis je voor den geest, dat hem van al dezo nut- tigo hulpmiddelen voor zijn vlucht had voorzien. Bij gebrek a-an een anderen naam noemde hij haar de Wilde Olijf, terwijl hij er aan dacht, dat zij, evenals hijzelf, weer verlangde, geënt te worden op den goeder, olijfboom van de Geordende Maatschappij. Met eenige schaamte bemerkte hij, dat hij nauwelijks dien nacht aan haar had go- docht, en hij verbaasde er rich over, dat er nog geen twaalf uren waren verstreken, einds zij hem gekust en op reds gezonden had.k Voor hem was de kloof tusschen toen en nu zoo groot en diep, dat het even goed twaalf weken of twaalf maanden of twaalf jaren konden geweest zijn. In dien nacht was er een nieuw wezen geboren, had er een zielsverhuizing plaats gehaddie nacht was met geen tijd te meten en wierp al het-voorafgaande in de nevelen vain voor geboorte! ijke tijden. Deze gedachten gingen door zijn hoofd, terwijl hij een hoofdkussen maakte van zijn wit flanellen, jas, en daar boven do varens ine^ndraadde als een beschutting te gen de vliegen. Toen hij dit had gedaan, bleef hij peinzend staan. „Ben ik werkelijk een nieuw wezen ge worden?" vroeg hij zichzelf af. In zijn uiterlijke omstandigheden was veel, dat deze fantasie voockel kon geven, terwijl zijn innerlijk bewustzijn er toe neig de geloovig te zijn. Er was niets van Nox- rie Ford overgebleven dan zijn vlecsóh en beenderen het minst duurzaam gedeelte van oen persoonlijkheid. Norrie Ford was weg niet dood, maar weg vernietigd, te niet gedaan, uit hefc leven gestooten door do Geordende Maatschappij. In zijn plaats had de nacht van overgang een ander op geroepen. „Maar wieWie ben ik?... Wat bon ik?" Bovenal ccheen er een naam i oodig te zijn, om een persoon te zijn. En na ward weer hetzelfde gevoel bij hem opgewekt voor de Wilde Olijf het meisje in dc hut in het woud. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6