N*. 17043 Zaterdag IS September. Eerste lilad. fro |g]g Officieele Kennisgeving. Brieven van een Leidenaar. Persoverzicht. KLEINE ADVERTENTIES! Binnenland. Ingezonden. NAJAARSSCHOUW. Burgemeester en Wethouders van L o i d o n. Gezien artikel 17 der vorordoning van den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15) laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4); Brengen tor kennis vau belanghebbenden dat, lo beginnen met Maandag 4 October e.k., zullen gogObouwd worden: uJlo wegén, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, btegen, eloppep of poorten en gangen, benevens de daarin golegen of daartoe behooren- .de bruggen cn andere kunstwerken, voor zoover ?ie bljzondor oigendom zijn, on, zonder verhin dering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkocr openstaan; cn alle wateringen en slooten en de riolen, ter vervanging daarvan gemaakt, benovens de daartoe behoorende sluizen, duiker*, buizen, toegangs- kokers eït dorgolljke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJ6ELAAB, Burgemeester. YAN STBUEN, Secretaris. Leiden, 9 September 1915. 111 DZX.VXI. De heer Van Hamel heeft verleden Maan dag, bg de opening van de nieuwe H. B. S., Üo overbrenging van de bestaande inrich ting naar geheel nieuwe gebouwen, een ge beurtenis in het gemeenteleven ge roemd, en de belangstelling, die dit feit in verschillende kringen in de gemeente heeft genekt, toont nan, dat zij ook a'.s zoodanig door talrgke gemeentenaren is opgevat. Het vreugdebetoon, waarvan de feestre denaar sprak, is echter helaas, ook al weer niet onvermengd. XJit onderlinge gesprekken zoowel als uit ingezonden stukkon in het Dagblad, blijkt, dat de instemming niet liet gebouw on do in richting er van, niet geheel onverdeeld is. El- zgn er men heeft het kunnen lezen in dc enthusiast» beschrijvingen in het „Leidsch Dagblad", van den heer Willem Brouwer die met de architectuur dwepen; er zijn anderen, die het gebouw uit' het oogpunt van schoonheid, maar zóó zóó vin den. Men zou in dit verband kunnen volstaan met de opmerking, dat over smaak niet valt te twisten. D.e bouwmeester, die het plan heeft ont worpen, heeft dit gedaan, naar z'rjn opvat ting van schoonheid en als hij daarover an dere denkbeelden had gekoesterd en daar om oen ander plan uitgewerkt, zouden de gevoelens er eveneens over verdeeld ge weest zijn. Een norm van schoonheid, door allen, zónder onderscheid, schoon gevonden, is er niet, en dat is maar gelukkig ook. Onze Steden en dorpen zouden er 0111 slechts op het gebied der bouwkunst te blijven troosteloos eentonig uitzien. De gaven zijn haast veelvuldig als de smaken en zoo vindt ten slotte elk wat wils. Toch meen ik, dat zj, die voor de archi tectuur \-an dit gebouw geporteerd zijn, daarvoor althans één goede reden kunnen aangeven. Wjj hebben hier voor 011s iets eigens, iets oorspronkeljks; iets, dat tot ons ge zoel spreekt, omdat er één gedachte in ligt en niet; zooals bij do meeste, ook in Lei den, zelfs in de laatste jaren gestichte ge bouwen, iets, waarin eiken stijl ontbreekt en waarvan het eene onderdeel hier- en het an- here daaraan is ontleend. Die verschillende onderdeelen kunnen dan in hun soort mooi zjjn, het vormt geen har monisch geheel, dat ten slotte zelfs den leek op het gebied der bouwkunst; alleen kan bevredigen. En dit is zeker: do nieuwe H. B. S. is een stuk moderne bouwstijl, dat een geheel vormt, waaraan niets te veel en niets te weinig is. Men moet aan het nieuwe wennen, ook al is het mooi, en daarom geloof ik. dat ten slotte het gebouw algemeen zal bevredigen, terwjjl mannon van het vak met zin voor mo dernen bouwstijl, het zullen blijven roemen. Een tweede bezwaar, meer algemeen ge boord, is, dat hot gobouw te veel heeft ge kost en te weelderig is ingericht, vooral, Voor dazen tijd. JVat de laatste restrictie betreft, wil jk opmerken, dat door den Raad, tot den bouw is besloten, en met de uitvoering der plan nen is begonnen, toen men nog aan geen wereldcrisis dacht. Men kon daarmede dus toen geen rekening houden. Gelukkig, durf ik zeggen. .Voor uitvoering van openbare werken, die aangewezen zijn, het eene ge slacht na het andere te overleven, niag men zich niet laten beheerschen door crisistoe standen, die, hoe ernstig ook, toch trjdelgk aju. Dit wordt ons in deze dagen door staat huishoudkundigen van naam herhaaldelijk releeraard. Ik wil daarmede niet beweren, uat de inrichting, om ook in de toekomst aan de practijk te voldoen, niet eenvoudiger had gokund. Ik geloof zelÉs het tegendeel. Men vergote echter niet, dat de meerder heid van don Raad, voor het gebouw en z'rjn inrichting een bedrag van 245 mille heeft toegestaan. Jóoolang- de kosten dit bedrag niet overschrijden, treft het. Col lego van B. en W. en vooral den bouw meester cm den uitvoerders van het werk, geen verrvjt aVfl zullen dus goed doen, ons oordeel op te schorten, totdflt de eindrekenlng bekend Cal ifla j i_l I De Baad had geen f245.000 moeten toe staan en B. en W. hadden niet met zulke dure plannen moeten komen, hoor ik zeggen. Men weet ook, dat het aan oppositie daar tegen in den Baad niet heeft ontbroken, die hot ton s'.otte heeft moeten verliezen. Zeker had het goedkooper gekund, indien, zooals 'door B,ommigen werd voorgestaan, de school op de plaats van het oude Inva- liedenhuis ware gebouwd. Wij hadden dan echter een .monumentaal gebouw minder ge had, en ook een gemeente stelt ,er een eer in, goed te kunnen uitkomen en hoeft daar terecht; wat voor over. Ten slotte wil ik nog even opmerken, dat mg van bevoegde zijde werd medege deeld, dat de eenheidsprijs, d.w.z. de prij3 per kub. Meter inhoudsruimt», voor dit ge bouw lager is, dan voor verschillende ge bouwen van denzelfden aard, In andere plaat sen, zoodat wg, vergelijkenderwijs gespro ken, in het geheel geen reden tot klagen zouden hebben. Met genoegen heb ik Jcennis genomen van do mededeeling in het „Leidsch Dag blad," dat de Leidsche geneesheeren reeds langen tijd zich bezfrr hebben gehouden met het vraagstuk, hetwelk ik ter sprake bracht, toen ik voor eenige weken een pleidooi hield voor een onderlinge verecniging-ter be strijding van do kosten van operatieve be handeling, in het bijzonder voor den midden stand. De Le'.dsche geneesheeren hebben de zaak breeder opgevat en ■pillen feitelijk de ge- heele ziektebehandeling voor de middenstan ders, die niet opgenomen kunnen worden in de gewone Ziekenfondsen, er onder doen vallen. Het komt mij van onze geneesheeren goed gezien voor, dat zij zelf, geheel buiten d:ze verzekering wenschen te blijven en dit. over laten aan een verzekeringsmaatschappij, die, als de mededeelingen juist zijn, weldra haar tarieven zal bekend maken. Met belangstelling zal ik van deze tarieven kennis nemen; misschien vind' ik daarin aan leiding nog eens op deze belangrijke zaak terug te komen. Ik dank intusschen voor de ta'rijko be wijzen van sympathie en medewerking, met het door mij geopperde denkbeeld, ontvan gen, al had ik er nog veel meer verwacht. Op zichzelf Jijkt mij, als de zaak goed aangepakt wordt, coöperatief samenwerken voornamelijk op dit gebied, heter toe, dan aansluiting bij een particuliere Maatschappij, omdat het voordeeliger zal uitkomen in de corsto plaats en ook en vooral, omdat daar door totr ontplooiing zou kunnen komen, de solidariteit van groepen menschen, die in zeker opzicht bij elkaar behooren en wel op ee» gebied, waar al reeds humaniteits- gevoel moest nopen. Maar met humaniteitsgevoel en goede wen schen komt men er niet. Als er niet krach tig wordt aangepakt, komt er van onder ling samenwerken niets, terwijl een particu liere Maatschappij' met ondernemingsgeest en durf de propaganda wel zóó zal weten te voeren, dat zij er in komt. „DE AMSTERDAMMER," a^ti-rov. Om blad, de brochure van mr. Heems kerk besprekend, zegt: De brochure van mr. Heemskerk heeft ons aangenaam aangedaan. Geen bitter, geen scherp woord komt er in voor. Er wordt een historisch overzicht ge geven van wat in 1907 is voorgevallen. Dr. Kuyper heeft mr. Heemskerk niet meer of minder verweten, dan dat hij op zettelijk een ministerieel crisis heeft uit gelokt, om daardoor zelf aan 't bewind te komen en om daardoor te voorkomen, dat in 1909 dr. Kuyper weer minister zou worden. Op die veronderstelling baseeren zich alle verdere grieven. Mr. Heemskerk antwoordt daarop, gelijk hij privé reeds meermalen deed; dr. Kuy- per, gg vergist u; aan een dergelijken op zet heb ik zelfs niet gedacht. Tegenover een zoo stellige verklaring is, dunkt ons, slechts één houding voor dr. Kuyper mogelijk. Hij zal waar be wijs van innerlijke motieven van mr. Heems kerk niet mogelijk is de verklaring van mr. Heemskerk moeten aanvaarden, zgn ver ontschuldiging voor het grievend verwijt moeten aanbieden en alle gevolgtrekkingen, dio op de veronderstelde neiging van mr.- Heemskerk waren gebouwd, moeteen intrek ken. Andors zou te veel voet gegeven worden aan de meening, dat heel de driestarren- reeks uitvloeisel was van persoonlijke ge raaktheid; een toestand, die bij een hoog staand christen niet mag voorkomen. Kan dr. Kuyper na de brochure vau mr. Heemskerk daartoe komen, dan is in prin cipe de moeilijkheid van verder overleg opgelost.. Dan kan verder gesproken worden 'over de befceekenis van het leiderschap eener partg; over de grenzen daar vau; over do taak van de parlementaire club en wat meer aan de orde is gesteld. De zaak met mr. Heemskerk is dan in bet reine. DaD blijft nog over de aanklacht tegen de juridische professoren der Vrjje Uni- X&afteiL i "Wg zijn belangstellend om te vernemen, of die het voorbeeld van mr. Heemskerk, om in een brochure te antwoorden, zullen volgen. Nu de zaak toch eenmaal publiek is, gevoelen wij daar veel voor. 't Is beter, maar eens op.nhartïg de za ken te behandelen waarmee dr. Kuy per is voorgegaan dan in stilte te mokken. „HET HUIEGEZIN" bevat onder het op schrift Leiding onder staan Je driestar: „Het onverkwikkelijk geschil Kuyper Heemskerk betreft voor een goed deel de kwestie der partijleiding. De heer Heemskerk heefc in December 1907 met zijn fractie de Oorlogs-begroo- ting helpen afstemmen en Oen ministerieele crisis in het leven 'geroepen, zonder de partijleiding te raadplegen. Do partijleiding, dat is 'dr. Kuyper. Geen enkele andere partj 'kent en aan vaardt een dergelijk absoluut gezag van één 'man. Dr. Schaiepman heeft indertgJ, fen terecht, in onze de R.-K.-partij grooten invloed uitgeoefend; de heer Lobman i3 een zeer geziene persoonlijkheid in de christel gk- hi3torische partij, dr. Bos in de vrijzinnig- democratische, de heer Tydeman in de oud-l[beraTei mr. Troelstra in de sociaal democratische, maar van geen van alien kan worden gezegd, dat z>j de partij-leiding zijn, dat hun woord en wil wet is. Bjj de anti-revolutionnairen is 'dit anders. Ook in andere partgen komt onder de voormannen wel verschil vau meening en inzicht voor, maar dit verschil neemt niet een persoonlijk karakter aan. Bg de anti-revolutionnairen echter wordt een afwijkende meening, een aanslag op de partijleiding, een persoonlijk conflict, een tekort aan eerbied ten opzichte van den leider. Wie anders denkt dan dr. Kuyper wordt van laakbare bedoelingen verdacht 'en be schuldigd zooals treffend blijkt uit een ingezonden stuk in DE STANDAARD" en zoo'n man behoort 'door de Deputateli- vergadering ten afschrikkend Voorbeeld in den ban te worden 'gedaan. Nu moet de anti-revolutionnaire partij zelve weten, hoe zij 'zich inricht en hoe zij de partij-discipline verstaat. Maar zij kan toch het oog niet sluiten voor het feit, dat 'dr. Kuyper sterfelijk is, dat zij hem zal 'wenschen te overleven en dat geen tweede Kuyper gereed staat om den profetenmantel over Ij nemen. De anti-revolutionnaire partij zal het dus te eeniger tijd zonder "dr. Kuyper moeten stellen. Maar hoe zal zij dat kunnen, als zij enkel geleerd heeft op 'één min te leunen en alle overige staatslieden 'in haar midden als krullejongens te beschouwen en te be jegenen De Deputaten-vergadering kan bij accla matie dr. Kuyper gelgk gev^-n, mr. Heems kerk in het ongelijk stellen en hem zelfs uit 'de (gelederen verwijderen, maar daarmee is het ernstige vraagstuk, 'dat aan het ge schil tot grondslag ligt, niet opgelost." In „DE NEDERLANDER" worclt, in een breede polemiek met antirevolutionai re bladen over o.a vraag wat nu toch eigen lijk „calvinistische beginselen" zijn en wie uitmaakt hoo men ze vindt het wonder lijke gehaspel ir de eedskwestie nog eens als volgö samengevat: Onder leiding van van-huis-uit gerefor meerde hoogleeraren, promoveert aan de Vrije Universiteit een oveneens van-huis-uit gereformeerd student op een dissertatie, waarin- de facultatief stel ling van den eed wordt vordedigd. Hetzelfde standpunt nemen de hoogleer- aren der Vrije T Universiteit zelf in. Ook de leden van een réchtskabinet. Voorts is de getuigeneecl een instituut, dat geenszins op Gods Woord steunt en veeleer op rationalistische en vrij „wereld- sche" overleggingen berust. De leider der anti-revolutionaire partij, hoe schrander ook, is het nog niet met zichzelvc-n eons over de oplossing van het „vraagstukof schoon hij reeds in 1879 een oplossing aan de hand deed, die echter moeilijk houdbaar blijkt., terwijl de eedskwestie al dien tijd door steeds aan de orde is geweest. On danks dat alles is die kwestie verheven tot een uit Calvinistisch oogpunt van zóó groot principieel gewicht, dat men liever de rechtszekerheid er aan opgeofferd heeft, dan zich neer te leggen bij een oplossing, die ook van links werd goedgekeurd. De Calvinistieche 1,evens- en —ercldbcsckoir- wing echter liet ons ook bier weer in den steek. En zoo gaat het telkens. Ons dunkt derhalve dat, als 'n „Calvinis tische levens- en wereldbeschouwing "grond slag zijn kan en moot van ons rechtswezen, het wel tijd wordt ons eens precies te zeg gen wait daarmee 1 do-' 1 wordt. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden en worden tegen 35 Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m. tegen 40 Cis. Den 29sten Mei verleden jaar dion- den de Amsterdamsoh© Raadsleden Mat- thijsen, KI. de Vries en Van Kuijkhof liet voorstel in om den hoofden der openbare lagere scholen in die gemeente het onder wijs in een eigen klasse op te dragen en dus het z.g. „ambulantdsme" te doen ver dwijnen. Aan den districts-school opzien er, dr. J. H. Gunning Jr., werd verzocht daarom trent advies uit te brengen en deze heeft 't wenschelijk geacht de 7 arrondissements- schoolopzi eners over kwestie te raad plegen Het colleotieve advies der heeron is opgenomen in het jongste Gemeenteblad. Het advies is veertig bladzijden groot, waarvan 32 bevatten het oordeel van den heer Gunning. Toen, een goede tien jaar geleden, dezelf de kwestie ter tafel kwam, doordat de toen malige Raadsleden mr. S. de Vries Can. (de tegenwoordige Wethouder van Finan ciën) en Storok voorstelden de hoofden voor de klas te zetten, 'heeft de heer Gun ning zich in begirnsel daarvoor verklaard, alleen er op gewezen, dat dit voor groote,. z.g. „dubbele" scholen niet mogelijk was. Die scholen zelf vond hij echter uit don booze, als te groot. Maar hij legde tevens den nadruk er op, dat men geleidelijk het a.mbulantisme moest afschaffen. In hoofdzaak is de heer Gunning nog hetzelfde oordeel toegedaan, al wegen enkele motieven daa n oor thans zwaarder of lichte dan nu. Om verschil lende redenen zou hij echter willen ai on, dat men eerst, allo gebroken, die aan de openbare scholen kleven, trachtte uit den weg te ruimen en daartoe in de eerste vijf jaar alle krachten inspannende, tot zoo lang de kwestie van het am'oulautisme liet ruston. Dat dit gocn ambtelijk advies is, erkent dr. Gunning maan misschien is het iets beters, schrijft hij. Van de 7 ar romdi ssementssohool o p zien ers is slechts één beslist voorstander van de af schaffing van het ambulantisme aan alle openbare scholen, doch tot geleidelijke in voering van den eventueelen nieuwen toe stand, één is er alleen voor met betrek king tot-de „enkele" scholen, de vijf ove rigen zijn besliste tegenstanders. Men meldt uit Groningen Op uitnoodiging van de commissie uit het college van Ged. Staten voor de haven te Delfzijl is een vorgadering gehouden tor bespreking van de wcnschelijkheid cn de mogelijkheid van de oprichting van oen stoomvaartverbinding tusschen Delfzijl en een Engelsoho haven, bij voorkeur Lon den. Deze belanghebbenden vertegenwoordig den do fabricage van strookarton en aard appelmeel, van handel, landbouw tuin bouw, zuivelbereiding, scheepvaart en an dere takken van nijverheid in onze pro vincie. Over de wensohelijkheid der bedoelde di recte stoomvaartverbinding in het belang van do Groningsohe nijverheid waren allen het eens, aangezien daarvan mag worden verwacht een snellere en misschien good- koopere verzending. Omtrent die mogelijk heid bestond bij sommigen twijfel, bij an deren geenszins, terwijl nog anderen niet voldoende gegevens hadden tot het vormen van oen oordeel. Daarom werd, nadat de wenschclijkhe-id met a!gemeene stemmen was uitgesproken, con commissie benoemd, om de mogelijk heid te onderzoeken. In deze commissie zijn alle belanghebbende bedrijven vertegen woordigd, terwijl haar'het reoht werd go- geven andere leden aan zich toe te voe gen, wanneer daartoe de wenschelijkhéid zal blijken. De commissie zal na ingesteld onderzoek rapportoeren en trachten te komen mot voorstellen in een volgende vergadering van belanghebbenden in een stoomvaart- verbinding van Delfzijl mot Engeland. De afdeeling „Nederland" van liet. Ned. Onderwijzers Genootschap heeft eenigen lijd geleden het initiatief genomen tot het bij eenroepen van een koloniaal onderwijzers- congros. Het doel is, om door het bespreken van het onderwijs in onze koloniën op een reeks congressen, over verschillende jaren te ver- deelen, te vinden een algemeen onder wijsstelsel, waarop het onderwijs in de ko loniën het voorbereidend, lager, middel baar en hooger kan worden opgebouwd. Do constitueerende vergadering had plaats welke bijgewoond werd door afgevaardigden van do volgende vereenigingenOost en Wost, Volksonderwijs, Bond van Nedcrland- sche Onderwijzers; Nedcrl. Onderw.-Ge noot schap; Yereeniging van hoofden van scholen Atgemeen Nederlandsch Verbond Ned. In disch Onderw. Genootschapafd. „Neder land" N. I. O. G. Verecniging van Ambte- naron bij liet Binnenl. Bestuur in N.-I. Moe derland en Koloniën; Indische Verecniging; Chang Hwa HuiMaatschappij tot Nut van 't Algemeen; Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder land en zijn Overz. Bezittingen. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandse!) c Zaken, is bepa-ald, dat hot examen ter verkrijging van do akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in do vrije- en ordeoefenin gen cTer gymnastiek voor 1915 zal aanvangen op 14 October en dat de commissiSn, met het aannemen van dit examen belast, zitting zullen houden te Breda, Venlo, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Zwolle en Groningen. Ged. Stoten van Noord-Brabant heb ben, naar de „'s-H. Ct." meldt, de gemeeu- tebesturen in hun gewest er op gewezen, dat hun aandacht er op gevectigd is, dat bij pe riodieke verkiezingen voor den Gemeente raad soms stembiljetten worden gebruikt van doorschijnend papier, zóó ze^fs, dat deze dichtgevouwen naar dc zijde, waar op de namen der candidaten zijn gesteld toelieten te constateer en, wie der candida.- ten was gekozen. De aandacht wórdt daarom er op gevestigd, dat de stembiljetten be hooren te zijn vervaardigd van ondoorschij nend wit papier. Niet-naleving van dit voor schrift. bedreigt ten zeerste de wettigheid der verkiezing en kan haar vernietiging ten gevolge hebben. De Nieuwe H. B. S, Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van do twee achter el kaar ingezonden stukken, die in verschil lende graden insinuaties genoemd kunnen worden aan het adres van den heer Brou wer, verzoek ik U beleefd mij eenig ruirnto te willen afstaan voor het volgende Do achterbuurtachtige veronderstelling, dat de heer Br. zijn architectonische beschou wingen ten beste heeft gegeven, omdat zijn fabriek aan den bouw der H. B. S. misschien iets zou hebben geleverd, lijkt mij te onwaar dig om daaraan verdere aandacht te schen ken. Dkn wat betreft het stuk van „H." waarin min of meer gezegd wordt, als zouden de be schouwingen van den heer Br. slechts heb ben gediend, om de aandacht op zichzelf te vestigen. Da-t is toch werkelijk wel heel grappig I Zou de verdekt opgestelde heer H. nu I heuseli meenen, dat het eon persoon als de heer Brouwer hoegenaamd iets kan schelon wat men in Leiden van hem zegt, of hoe m e n in Leiden over zijn kunstzin denkt 1 Hij staat te ver van Leiden af en van de eigenaardige, kwaadaardige kloinzieligheid, dan dat dit vermag hem iets te interes seer en. Hoogstens zou bij hem de lust gedoofd kun nen worden, ons in het „Leidsch Dagblad" voor te lichten en ons te wijzen hoe wij den kunstzin moeten trachten op te bouwen, Waarom moeien toch de meeste der inge zonden stukken bijna altijd een toonbeeld van onhoffelijkheid en geringschatting zijnf Do oenige dank, dien voorlichters als de heer Brouwer kunnen genieten, 's, dat men hen met vuil tracht te werpen. Ten slotte meen ik goed to doen den heer H. de opmerking, te maken, dat over smaak wel degelijk valt te twisten. Menschen met smaak meenen over kunst te mogen spreken, en er een oordeel over te mogen kenbaar maken, terwijl eerzame vaders, die trachten hun kinderen een goede opvoeding te go- ven, het heusch wel onder zich zullen laten, zich een oordeel aan te matigen over peada- gogiek oftewel opvoedkunde. Intuschen hoop ik, dat kwaadaardige stuk jes als welke wij de laatste twee dagen moch ten genieten, geen aanleiding voor voorlich ters als de heer Brouwer zouden zijn, ons te onthouden van mededeelingen, die ons op veel schoons willen wijzen en daarop attent willen maken, zooals de heer Br. dit ^roeger reeds deed ton opzichte van hot schoone in de nieuwe electrisehe brug, in den decoratio- ven bouw van het Aleonoratooneel, in zóó veel. dat hem treffen mocht in ons provincie stadje. „Iemand, die van zaakkundige voorlichting houdt, en op prijs weet.te stellen." Leiden, 16 Sept. 1915. Onze Nedcrlandsche Taal. Mgnheer de Redacteur! Onze arme Nederlandscke taal! Moet ik heusch gelooven, dat het gevoel voor haar zuiverheid, voor ons taaleigen, zoozeer al onder ons aan het verdwijnen is, dat er allerlei germanismen in binnensluipen, zonder dat het publiek er iets van merkt? Daar lees ik in uw nummer van heden avond de opmerking, dat de vergoeding voofi de verschillende lessen, cursussen, enz op' het Volkshuis gevraagd, zoo „billijk" is, dat niemand zich daardoor behoeft te laten: afschrikken! De bedoeling is toch niet, dat' de 10, 5 of 21/2 ct-, die dat alles kost. do rechtmatige, juiste prijs er vau zou zijn? Dat' zou ten minste zuiver Nederlandsch wezen! Maar laten we dat niet hopen. De schrijver, wil natuurlijk zeggen, dat het alles zo O goedkoop, of de prijs zoo laag of gering is. En daarvoor liet woord „billijk" te gebrui ken, is een echt germanisme; en het treu-1 rigste van de zaak is, dat velen, die de op-" merking hebben gelezen, hiervan, waarschijn lijk niets hebben bemerkt! Mede dank. dat moet erkend worden, zij onzen drukadvor- teerenden winkelstand! Kan het taalonderwijs op de verschillende' scholen er niet wat meer op gericht worden, om de jeugd op zulk© fouten te wtjzon en er haar voor te waarschuwen? TL fS Sept. A -

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5