Met het Horloge in de hand De Europeesche Oorlog. In de Meliaai HCLLAMQIBO-MEBIKA hYPOTHEEKBANK. GORINCHEM. Mevr. ANNEMA PIANINO GEVRAAGD, H.H. Veehouders VTak-Tefekenischool. zuivere PREANGER-KOFFIE, t=r Te koop aangeboden: gfro©t Faktrais, Bovenhuis. Ned. R.~K. VolksTboiid - Leiden. Lord Kitchener over (\cn Militairen Toestand. Lord Kitchener deelde in hot Hoogerhuis mede, dat het front, dat de geallieerden in het westen b-zet houden, in de laatste paar maanden zoo goed ala ongewijzigd is. Dit beteekent niet, zeido liij, dat er een ver slapping is geweest in den dienst te velde, omdat onze posities aanzienlijk versterkt zijn, niet alleen door een zorgvuldige uit breiding van het sjsteem van ingegraven versterkingen, maar ook door een groote vermeerdering van het zware geschut. De loopgraven in Frankrijk vorn.on thans een netwerk van bijna onneembaro versterkin gen. Do Duitschers hebben in den laatsten tijd gebruik gemaakt van gas en brandende vloeistoffen en onze linicn gebombardeerd met granaten, die verstikkende gassen ver spreiden, maar der> wijzen van aanvallen, die thans geen verrassing meer vormen, hebben niet aan hun doel beantwoord en veel van hun waarde voor het ffensief verloren, ten gevolge van de door ons ge nomen maatregelen om do uitwerking van dezo verwerpelijke methodet welke de vij and toepast, tegen te gaan. Er zijn aanzienlijke versterkingen naar sir John French gezonden. Deze nieuwe divisies hebben thans ondervinding opge daan in den werkelïjken oorlog, waardoor zij in staat gesteld zijn hun plaats in de loopgraven naast het overig© deel a an hot Britscho leger in to nemen. Met deze nieuwe versterkingen, ten ge tale van elf divisies, heeft sir John French zijn liniëii kunnen uitbreiden en van de Franschen ongeveer 17 mijlen van hot front overgenomen. Sprekende over den toestand op het. oos telijk oorlogstooneel zeide Kitchener, dat het dool van do Duitschers blijkbaar was de kracht van het Russische leger te bre ken en aldus de vrije beschikking te heb ben over een groeft aantal troeoen wor den strijd elders, maar, evenais het geval was met vele andere plannen, door den Duit- 8chen generalen staf ontworpen, zijn er teekenen, die wijzzn op een mislukking in de uitvoering van de oorspronkelijke voor nemens. In de geschiedenis van dezen oor log zijn weinig gebeurtenissen zoo op den voorgrond tredend en zoo lofwaardig als de aanvoering van het Russische ieger, dat terwijl het weerstand bood aan do hevige aanvallen van den vijand, die veel over- machtiger was, niet alleen in aantal maar vooral iD kanonnen en munitie, als strijd macht ongeschonden bleef. Men moet niet vergeten, dat Rusland met zijn uitgestrekt grondgebied altijd in staat is geweest om legers, die een inval hebben gedaan, ten slotte t-o omsingelen, en te vernietigen en de macht hiertoe bezit het thans stellig niet. minder damden eeuw geleden. Het blijft, dat de Duitschers bijna hun laatste pijl hebben verschoten. Hun op- marsch in Rusland, die op een oogenblik uitgevoerd werd met een gemiddelde da- gelijkscho Spelheid van vijf mijlen, is thans vertraagd minder dan één mijl per dag, en wij zien dat de troepen, welke zij zoo bluffend beschreven als verslagen, gedemo raliseerd en voor hen wegvluchtend, nog taai en moedig over de geheele linie vech ten en op enkele plaatsen, door zich tegen de bezetters van hun grondgebied te kee- ren, dezen zware verliezen toebrengen. Over het geheel mogen wij dus gerust zeg gen, dat, terwijl de Duitschers de over- foacliti hadden uitsluitend door liun aantal kanonnen en ten koste van ontzaggelijke verliezen, bij het terugdringen van liet Rus sische front niets dan een dorre streek en ontruimde vestingen hebben gewonnen. Het is derhalve duidelijk dat hun plannen mis lukt zijn en de overwinningen, waar zij aansprak op maken kunnen slechts, als zoo- Veel voorbeelden welke de krijgsgeschiede nis oplevert, bedekte nederlagen blijken. De Actie van (le Engclsehc Vloot tegen Duikbooten. René Bazin, een van de Fransche letter kundigen, die onlangs een bezoek aan de Briische vloot heeft gebracht, zegt in een j artikel in de „Echo de Paris'': Ik vernam, dat door verschillende metho den,'die tegen de duikbooten van den vijand gebruikt worden, de Britten de Duitscho duikbooten-vloot zulke krachtige slagen heb ben toegebracht, dat de laatste, ofschoon zij nog in staat is om last te veroorzaken, geen eind-beslissing ter zee kan Drengen. Haar verliezen, die niet geheel bekend zijn, zijn te zwaar geweest. Ik kan zeggen, dat de Engelschen een gioot aantal Duitsche duikbooten tot zinken hebben gebracht, dat de Fransche "torpedo- booten anderen voor hun rekening hebben genomen en dat de helft van de oorspron kelijke duikbootenvloot op' den bodem van de zee ligt. Indien de vijand zich 'n schijn Van men- schelijkheid jegens de neutralen geeft, is het omdat de gevaren van allerlei aard werkelijk te talrijk zijn en het beter is ge matigd te schijnen, wanneer do middelen om aan te vallen beginnen te ontbreken. De maritieme medewerker van de „Times" schrijft, naar aanleiding van de Duitscho mededeeling ever het verlies van de „U. 27", dat hierdoor de verklaring van de Brifeche admiraliteit van den 26sten Aug. bevestigd wordt. Volgens deze verklaring is het niet de gewoonte van de admira liteit iets te melden ever de verliezen aan Duitsche duikbooten. De maritieme mede werker neemt a's waarschijnlijke reden voor deze erkenning, door de Duitschers, de be wering aan, dat de „U 27" 'n Britschen krui ser vernietigd heeft, wat echter niet be vestigd werd. Misschien zegt hij, willen de Duitschers ook door dit bericht, neutralen I doen gelooven, dat andere berichten over verliezen der Duitsche vloot ongegrond zijn. i Anders zou liet immers wel ufb Berlijn ge meld zijn, zooals bij deze gelegenheid. De „Timefi'-medewerker wijst dan op de ver klaring van Balfour, dat de Duitschers groote verliezen aan duikbooten hebben geleden. In verband hiermede is een 'bericht, dat m Vlaanderen sinds geruimen tijd het boibardement van Zeebrugge niet medege- rekend uit westelijke richting, vooral van Kieuwpoort weer scheepsgeschut is ge hoord. In het begin ran den slag aan de Yser steunde de vloot menigmaal de land-opera ties, maar later niet meer. Nu heeft, een eskader de stellingen bij Westende beschoten, te zamen met de veldartillerie en het volk meent ook hierin een bevestiging te zien, dat de Engelsche oorlogsschepen zich vei liger gevoelen voor de Duitsche duikbooten. gelijk ook bij Zeebrugge op 23 Aug. 1.1. het geval was. Japaiisehc Hulp voor Rusland. De Russische pers wijdt groote aandacht zegt de „Times" aan de mogelijkheid dat Japan Rusland hulp zal zenden. De „Roes- koye Slovo" van Moskou zegt in een arti kel van 1 Sept.: Zelfs Japan, een mogend heid, die bij het Europeesche conflict het minste betrokken is, haast zich ons hulp te bieden. Op bet oogenblik bestaat die hulp in de voorzieniug met munitie, dat thans op groote schaal in Japan wordt geproduceerd. De Japansche regeering heeft, ook aange boden troepen naar Rusland te zenden. Mensjekof echter blijkt in de „Novoje Vre- mya" van 2 Sept. op zulke hulp niet te re kenen. Hij merkt op, dat hij niet inziet, waar om Japan een millioenenleger zou zenden, 8000 mijlen ver, om een zuiver Europeesch conflict te beëindigen. Bovendien meent hij dat de quadruple-entente niet meer man nen noodig heeft. Wat zij behoeft is muni tie 6n uitrusting voor de milliocnen solda ten, die reeds /.ijn opgeroepen. Rusland, zoo zet hij uiteen, heeft mannen genoeg voor zijn leger, maar de hulp van Japan voor dte uit rusting dezer legers zal van hooge waarde zijn. Een Duitsche duikboot in de Zwarte Zee. Turksch-Duitsche duikbooten heeten on langs in de Zwarte Zee, langs de kust van de Krim te hebben gekruist. Een daarvan werd opgemerkt door een Russisehen wacht post, op het meest Zuidelijke punt van het ■schiereiland Kertsj. De onderzeeër kwam ter verkenning boven tegenover Kaap Psjaudi, en werd onmiddellijk door de Rus sische kustwacht beschoten. Na met enkele schoten te hebben geantwoord, verdween 't vaartuig snel. Uit do officieele mecledeeling blijkt dui delijk, zegt de Pctrogradsche correspondent van de „Morning Post', dat deze duikboot een van de nieuwste Duitsche modellen was en voorzien van kanonnen, omdat zij scho ten met do kustwacht wisselde. Men ver moedt, dat, de duikboot over zee naar de Turksche wateren A was gegaan. De Munitie-Aanmaak in Rusland. Het militair-industrieel comité in Rusland heef aan de arbeiderspartij verzocht zich in het comité te laten vertegenwoordigen. Het geheele Russische "volk moet samenwerken om het Russische leger to steunen, heet het in den oproep.. Wie in technisch opzicht de meerdere blijkt, zal den strijd winnen. DiiUm-Iic Duikbooten aan de Franselic Kust. Het Fransche ministerie van marine deelt mede, dat Duitrche duikbooten verschenen zijn ter hoogte van de monden van de Loire en Gironde. Alle noodigo voorzorgsmaatre gelen zijn genomen, voegt liet ministerie aan deze mededeeling toe. Generaal Polivanof en do Zware Artillerie. De militaire medewerker van de Petro- gradsche „Rjetsj" deeit bijzonderheden mede over indertijd door generaal Polivanaf (den tegenwoordigeu minister van oorlog) in het werk gestelde, doch niet geslaagde pogin gen, om liet Russische leger te voorzien van zware artillerie en bijbehoorende mu nitie. De medewerker van het Russisch blad schrijft: Tijdens de geheime zitting van de Doema, gehouden in de maand Augustus j.l., heb ben de afgevaardigden er op aangedrongen, dat de hooge ambtenaren van het departe ment van oorlog verantwoordelijk zouden worden gesteld voor de gebrekkige voor bereiding van het leger wat betreft de mu nitie. Generaal Polivanof verzette zich niet tegen den wensch' van de Doema, maar ging zelfs nog .verder, door le yerklaren, dat een bijzondere commissie zou worden inge steld om te onderzoeken, wie voor den toe stand verantwoordelijk waren, zelfs al moch ten de schuldigen zich bevinden onder de hoogste autoriteiten. De minister voegde hieraan toe, dat de Poemaleden oen groot aandeöl zouden nemen in de werkzaamhe den van die commissie. Opgemerkt dient te worden, zoo ver volgt de deskundige schrijver, dat reeds in 1911, binnen de muren van diezelfde zaal, eveneens in een geheime zit-ing, een krach tige stem zich verhief om de onvoldoende voorbereiding van het Russische leger, wat betreft bewapening en voorraden, aan te toonen. Deze persoon vroeg de noodige cre- dieten voor de instelling van een bijzondere afdeeling aan het departement van oorlog, welke tot taak zou hebben het leger te voor zien van zware artillerie. Die persoon was generaal Polivanof hij was toen toege voegd aan het departement van oorlog. De credleten werden natuurlijk toegestaan en generaal Polivanof werd benoemd tot chef van de afdeeling. Hij koos zich eenige des kundige militaire en burgerambtenaren en toog aan den arbeid. Deze duurde van Juni 19Ï1 tot April 1912, toen generaal Polivanof belast werd met een andere belangrijke func tie. Na het aftreden van generaal Polivanof werd de afdeeling opgeheven. Een rapport werd opgesteld en overhandigd aan denvroc- geren minister van oorlog, generaal $oecli- homlinof. In dat rapport wees generaal Poli vanof met groote scherpzinnigheid op do overwegende roR welke de zware artillerie in een toekomsligen oorlog zou ten deel val len. Hij werkte een reeks maatregelen uit; waardoor de bewapening van de Russische troepen zou kunnen worden versterkt. Maar helaas, zoo besluit het Russische blad, misschien heeft niemand dat rapport gelezen, want het rust nog steeds in de archieven van het ministerie, zonder dat er verder met een Woord van gerept is. tn ieder geval blijkt er uit, dat de tegen woordige minister van oorlog sinds lang het groote belang heeft ingezien van de jnate- rieele factoren in een modernen oorlog. Omkooping van Amerikaansche arbeiders. In do „Ncw-York World" vau 4 Septem ber komt het volgende, voor: „Een ernstige beschuldiging richtte pre sident Gompers (Gompers is eeii oud-Ne- dcrlander, die een paar jaar geleden ons land nog eens heeft bezocht. Red.) van de Amerikaansclie Federatie van Arbeidsloges tot de organisatie, die zich '„Vrienden des yredes" noemt. „Betaalde zendelingen van dio vereenigingen" zoo beweert hij, „zijn van stad tot stad gegaan, om door valsche voor stellingen to trachten georganiseerde arbei ders der Vereenigde Staten te misleiden". Klaarblijkelijk dienen die z.g. Vredesvrien- d'en Duitsche belangen en het is onlangs in do kolommen van de „World" onthuld. „De „World" leverde bewijzen, dat Duitschland gereed stond om meer dan een enkelo werkstaking in ons land financieel te steunen. Er is reden om aan te nemen, dat van dezelfde zijde een aansporing werd gericht tot vele onwettige daden tot on lusten, die van tijd tot tijd uit onze indus- trieele centra werden gemeld. De heer Gompers verklaart, dat er pogingen zijn ge daan om Amerikaansche werklieden om te koopen, 0111 zich van hun organisatie af te scheiden. Allerlei omstandigheden, te veel om te noemen, wijzen er op, dat zulke po gingen in vele gevallen zijn geslaagd. „Wij behoeven van een zoo trouwen die naar van den georganiseerden arbeid als Samuel Gompers de erkenning niet te ver wachten, dat zijn ondergeschikten voor werk stakingen en onlusten omgekocht kunnen worden. Hij zegt dat ook niet. Maar zijn be sehuldiging is, 'dat er voor dat deel Duit-sch geld werd aangeboden en hij veroordeelt die praktijk evenzeer als een aanranding van het Amerikanisme en het trade-unionism© zijner volgelingen. Na zooveel te hebben gezegd, is wel te verwachten, dat hij meer zal zeggen. „Welke zijn de namen der vertegenwoor digers van den georganiseerden arbeid, dio men met aanbieding van Duitsch geld heeft trachten om te koopen En hoe zijn de na men van hen, dio dat beproefden? Ér is slechte een manier, om die zaak voor goed uit te roeien en dat kan alleen geschieden door een genadelooze ontmaskering van al len, die er zich mee inlaten." Volgens een bericht uit New-York heeft de „New-York Times" pas weer documen ten gepubliceerd ten bewijze, dat. er van Duitsche zijde een millioen dollar was aan geboden om 23.000 Amerikaansche havenar beiders te bewegen het werk te stekel. Dernburg, die onlangs vandaar naar Ber lijn terugkeerde, heet achter dat plan te hebben gezeten en er waren ook onlusten on der de arbeiders beraamd. De president van den Amerikoansohen dokwerkers'oond stel de de regeering te Washington met het com plot in kennis. Er zal nog heel wat aan het licht komen, dat ook in andere neutrale landen veel kan ophelderen. liet Onmisbare Katoen. Sedert katoen contrabande is, is de vraag meer aanje orde, waarom dit artikel zoo gewichtig is, sohrijft de „N. R. Cfc." Men weet natuurlijk, dat het in de eerste plaat-s als grondstof voor schietkatoen (nitrocellu lose) in aanmerking kwam, daar het rook- loos kruit zonder schietkatoen niet gemaakt kan worden. Jn de tweede plaats heet het onmisbaar voor de constructie van draag vlakken der vliegtuigen, en waarschijnlijk ook wel als verbandstof (watten). Het is met dat al zeker wel doenlijk de draagvlakken met ander weeföel te bespannen, en ook kan men zich wel ander poreus materiaal verschaffen voor de wondbehandeling. Maar voor hot kruit is dit wat andera. Naar men weet, kan ook uit hout nitrocel lulose gemaakt worden, die in veel opziohten die uit katoen nabij komt. Dit is evenwel niet genoeg. Zoolang het bericht uitblijft, dat de verwerking van hout tot hetzelfde voert, als wat men uit katoen placht te ma ken, zal Duitschland nog door den katoea- nood even ernstig bedroigd worden als door gebrek aan vetten, waaruit dé glycerine voor de explosrfva gemaakt moet worden, of door gebrek aan levensmiddelen. Van de constante samenstelling van het kruit toch j hangt de betrouwbaarheid der gegevens af, die met zoo groote moeite, en blijkens het succes tot dusver, met. zulko nauwkeurig heid \erzamold zijn, om door berekening da instelling der artillerie en het richten met de handvuurwapenen mogelijk te maken. Een minder goed genitreerd product maaktj namelijk de drijfkracht van het kruit gerin ger, de aanvangssnelTieid van het projectiel dus kleiner, en de richtmiddelen en tabellen dio daarnaar berekend zijn, onbetrouwbaar.! Men behoeft or niet aan te denken, de dui zenden stukken licht en zwaar geschut in dat opzicht tijdens con oorlog te verbeteren, noch hun lading overeenkomstig do geringe re drijfkracht te vergrooten. Dit laatste zou een ingrijpende verandering van den vuur mond of het. geweer meebrengen, die te velde niet uitgevoerd kan worden. Dat het besluit, katoen tot contrabande te verklaren, pas ha een jaar oorlog-voe ren genomen is, is dus eigenlijk wel bevreem dend en een groot voordeel de centrale mo gendheden geweest. KORTE BERICHTEN. Het uitleveringshof te New-York heeft de uitlevering gelast van Tribich Lincoln, dio wegens in Engeland gepleegd bedrog gear resteerd was. Tribich Lincoln is het gewezen Engelsche parlementslid, Vien in Engeland behalve een proces wegens bedrog, ook een wegens hoog verraad wacht. K Te Birmingham heeft "een groep fabri kanten en handelaren het plan opgevat, reizende tentoonstellingen van Engelsche fa brikaten t© organiseeren, teneinde de Brit scho industrie te bevorderen. De tentoonstelling zal onder leiding staan van bekwame kooplieden en tevens als op leidingsschool voor handelsreizigers dienen. De directeur van een groote Fransche reedërij wordt vervolgd omdat hij voor de bepaling van de vergoeding voor gereqi- reerde schepen va'sche opgaven van ex perts heeft overgelegd. Sommige Schepen 2jjn dientengevolge iy2 ton te hoog betaald. De reeder bevindt zich in hechtenis. De Engelsche postboot „Descado' is op weg van Liverpool naar Buenos Ayres met eon lading goud ter hoogte van Brest twee uur Jang door eon duikboot vervolgd, doch heeft weten te ontkomen. Twee afgeschoten torpedo's misten. Heb Londenscbe persbureau heeft de vol gende kennisgeving openbaar gemaakt: Het hoofd van de politie wenscfit er ïïe aandacht op te vestigen, dat een ieder, die ia zijn district onbevoegd een straatlantaarn uit dooft, een overtreding begaat en vatbaar is om op staanden voet te worden g. arres tee rd. De huidige beperking in dver]icIi- ting berust op een weloverlegdnwlan en al? onbevoegde personen straatlantaarn1 ui dro ven, kan dat groote verwarring e.i'.giv^ar opleveren. TOO: De Duitsche Rijksdag heelt, gelijk men we#'» een Wetsontwerp aatngencmer, waarbij herkeuring van vroeger voor den krijgsdienst voor altijd afgekeurde niannel^jke Duitsche onderdanen, die geboren zijn tusschen 8 September 1870 en 31 December 1895, wordt gelast. De aanmelding was vastge-. eteld tusschen 13 en 16 September hij de plaatselijke besturen voor die herkeuring. Onder koningin Victoria was te Dunblanel een school opgericht voor weezen van sol-, dateq en matrozen. Dezer dagen is deze in richting door de regeering overgenomen. Bij een toespraak van Lord Rosebery, wees deze er op, dat voor den oorlog ge ëindigd zou zijn. Engeland millioenen man nen in het véld zou hebben en gezorgd! zou moeten worden voor honderdduizenden weezen. In de toekomst zouden daarom hon derden, duizenden, zelfs van dergelijke schó len Doodig zijn. Volgens de berichten zullen de Fransche. een leger vormen van 700,000 man, sa aange steld uit de bewoners van de koloniën, le gen liet volgend voorjaar zou dit gereed zijn, om aan de krijgsverrichtingen deel te nemen. Het zal door Fransche of ficieren worden opgeleid en onder hun lei ding blijven. I 523 16 ROZEN VERWELKEN, Schepen vergaan, Gedézalfs roem, 527 9 blijft immer bestaan. Prijs: Likdoornzalf de Gedé. 30 Cts. per doos. Verkrijgbaar bij: Fa. DIJKHUIS (J. ELZINGA) Hoogstraat 5, C. OVERSLUIS (Fa. REIST KRAK), S. A. BROERSE. brandt men dagelijks op Duitsche wijze uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 70 Cent. VERKOUW STOKHUYZEN, Nieuwe Rijn 47. CO co CTQ CD PT o O Terugkoop beneden afgiftekoers. Alles volgens circulaire. 3624 45 Kapitaal f1500 Gevraagd, liefst van een par ticulier: f 1500, tegen rente 6pCt., met 2 solide borgen, voor 2 jaar. Brieven Bur. v. d. Blad No. 518. SO a 60.000 Barn's Conspectius. B. KOOLHAAS, 5122a 6 Leimuiden. Kunt u bij Hoofdpijnlijders de genezing controleeren, na gebruik van Dr. MEBNK's hoofdpijnstillende Poeders. Zenuwhoofdpijn wordt beslist genezen door het gebruiken van één of 2 poeders. Deze poeder3 ge nieten dan ook een wereldreputatie, en moeten steeds bij de band zijn; alsmede de bloedzuiverende pillen, die niet de poeders samenwerken en de maag geheel zuiveren. Indien U een Dr. MÉENK's kuur onderneemt, kost U die bijna niets en is U een gezond mensch opnieuw. De poeders kosten 5 Cts. per stuk, de Pillen 30 Cts. per doosje van 30 pillen. Bij iederen Drogist verkrijgbaaar en in Uw huisapotheek be slist onontbeerlijk. En gros en detail bjj E. M. BRASKAMP, Den Raag. Een doos poedor3 van 25 poeders kost f 1.40 met de pillen franco thuis. - 51 80 S.-D. Zangv. „De Stem des Volks" Adsp. Afdeeling. Van bovengenoemde Zangver- eeniging kunnen lid worden Jon gens en Meisjes van 12—16 jaar. Repetitie: Woensdagavond. Aanmelding bij P. DE WOLF, Tweelingstraat 10 en J. G. v. d. ZEEUW, Magd. Moonsstraat 55. Oudere personen kunnen zich als Lid of Kunstlievendlid opgeven van de groote afdeeling. Repetitie Donderdagavond van 8—10 uur in de zaal „Vooruit". 515 16 is verhuisd naar de Wllhelmlna- straat 34, DEN HAAG, by het Bezuidenhout» 5226a 6 voor studie, doch goed Instrument en goed merk, h Contant. Brieven met opgave van prijs en merk aan het Bureau van dit Blad onder No. 514. 8 Neemt proef met de prima Melassekoeken en U blijft af nemer; waar niet vertegenwoordigd is, wordt rechtstreeks geleverd. 532 13 Aanbevelend, Wed. J. SCHUUR, Zoeterwoude. Telef. 1. Veekoekenfabr. en Graanmaalderij. Te Huur: een 5257a 6 bijzonder geschikt voor opberging van winterprovisie of andere doel einden. Adres: Oostdwarsgracht lo. Terstond te aanvaarden: een on langs modern verbouwd Bovenhuis,- op drukken stand, met fraai uitzicht; bevattende: 7 Kamers, waarvan 1 met groot Balkon. Ver der: Keuken, Gas- en Waterleiding. Voor zeer billijken prijs. Te bevra gen: WONINGGIDS, Boommark 11, en bij W. A. VAN LITH, Br ee straat 86. 546 12 P.S. INSCHRIJVING van nieuwe Leorlingen op Woensdag 22 en Zaterdag 26 Sept. a.s., telkons des av. v. 8—9 uur, in het Lokaal v/'d. Verhuurdersbond, Eoogl. Kerkgr. 40. Nieuwe leerlingen moeten aan de leerplichtwet voldaan hebben. 529 80

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10