N®. 17039 Dinsdag 14 Septeml>ci\ Tweede JBlad. A°. 1915. Binneniand. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. Met ingang van 1 October is aan L. H. Bonneville, hoofdcommies voor de admini stratie bij de Topografische Inrichting, op zijn daartoe gedaan verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, een eervol ontslag uit zijn voormelde betrekking verleerd. Met ingang van 16 Sept. a.s., is be noemd tot concierge voor de gebouwen der Technische Hoogeschool te Delft aan den Ververs dijk C. van Os, thans bediende aan do bibliotheek dier Hoogeschool. Naar „Het Volk" meldt, is de heer [Van Kol 11 September op zijn doorreis naar ons land, te Petrograd gearriveerd. Hij zou gisteren van daar weder vertrekken. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht gister middag het kasteel Doorwertk, om aldaar de werkzaamheden, door de fabriek L. O. V., 'te Oosterbeek uitgevoerd voor de inrichting der vertrekken voor de Johanniter Orde, in ©ogenschouw te nemen. Z. K. H., die zich door de heoren Pelt en Mertens, de direc teuren van L. O. V., liet inlichten, sprak herhaaldelijk zijn groote tevredenheid uit over het werk. Vervolgens word een be zoek gebracht aan de fabriek L. O. V., waar Z. lï. H. met belangstelling het nog onder handen zijnde werk voor de Johanniter Orde bezichtigde H. M. de Koningin-Moeder bracht gis teren eon bezoek aan do Industrieschool voor meisjes aan de Van-Diemenstraat in Den Haag. Ds. W. Hoek, Ned.-Herv. predikant te Brussel ontving voor dien arbeid in die Pro- test-antsohe Gem. te Brussel postmerk Hil versum f 1000. Te Amersfoort komt gedurende dirie dagen het 67ste Nederlandsch Landhuis- boudkundig Congres bijeen. Ds. A. G. Kloots, to Sdddeburen, is be roepen tot predikant bij d'e Ned.-Herv. Gem. te Jukwerd. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraren aan het Semi narie H age veld, te Voorhout, de weleer w. hoeren Th. A. Vis, J. C. W. v. d. Wiel en G. P J. v. d. Burg; tot kapelaan te Loid- echasndam, den weleerw. heer M. M. No- let (16 Aug. 1.1. priester gewijd)tob kape laan te Stompwijk, den weleerw. heer E. ■Mathotte kapelaan te Wassenaar, don weleerw. G.Keyzer; tot ka-pelaan te Rijp- wetering, dien weleerw. heer F. J. Bemel- man (15 Aug. 1.1. priester gewijd) De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 17 September a.s. niet plaats hebben. HAAGSCIIE RECHTBANK. Nadat mr. Castillo Salomons in de Was- senaarsche valsche-aangifte-zaak had gepleit vrijspraak op grond, dat noch uit de feiten, noch uit het bewuste schrijven aan den Of ficier van Justitie is gebleken, dat bekl. do bedoeling had een valsclie aanklacht te doen; ontslag van rechtsvervolging, omdat het O. M. den inhoud van de dagvaarding gebaseerd heeft op een wetsartikel, dat in deze zaak niet toepasse1 ijk is, en niet-ontvan- kelijklicid van het O. M., omdat hetgeen bij dagvaarding is ten laste gelegd niet straf baar is, kwamen aan de orde Mishandeling te Boskoop. Beklaagde heet A. de L. en telt 26 jaren. Hij is schipper, bij zijn vader in dienst, die hem te eten geeft en er voor zorgt, dat hij .wat geld in den zak heeft, zakgeld dus. D. J. de Leeuw, koopman, evenals bekl. wonende te Boskoop, eigen zaken drijvende, was den schipper geld schuldig. Hij beloofde telkens wel te zullen betalen, doch deed dit niet. Hij wilde, zoo zei de koopman ter te rechtzitting, betalen, als bekl. persoonlijk bij hem aan huis kwam. De president vond 's koopmans houding niet correct. De twee De L.'s bevonden zich op 11 Juni op de Voorkade. Beklaagde De L. was toen driftig geworden en had den koopman ge schopt en geslagen. Volgens dezen laatste had de schipper hem bij de keel gegrepen en gesproken: „Ik"'zal je wurgen". Tevens had hij hem met een mes gedreigd en hem mishandeld. Den verklaringen van den mishandelde-, werd kracht bijgezet, door die van mej. Ber tha Blijleven, die den koopman het snoodo lot had zien ondergaan. Do eisch luidde vijftien gulden boete of vijFtien dagen hechtenis. Burenruzjtó to Boskoop. Mejuffrouw A. H., geboren J. V wonen de to Boskoop, zat voor de heeren ter zake van mishandeling op 11 Juni van haar buur vrouw, mej. Van Hovelingen, geb. Toorn, door dezo met een emmer te slaan tegen het hoofd, waardoor eerst een bloedende, wonde ©n later een littceken ontstaan was Met een vloed van woorden, die de anders boo ernstige gezichten van de edelachtbaren al heel gauw uit de plooi bracht, beschreef bekl. de situatie. Buurvrouw had gescholden, edelachtbare heeren, achter mijn rug en in mijn gezicht. Zij had b.v. gezegd, dat ik een vuile dweil was. Zij had het gehad odelachtbarc heeren, over mijn jongens en mijn meisjes, dat deze niet knap zouden wezen. Van de jongens kon ik het laten gaan. maar van do meisjes, edel achtbare heeren, geenszins die waren en die zijn knap. Zij, buurvrouw, had het gehad over de mooie witte blouses van mijn meis jes, waarvoor de ouders maar kunnen wer ken. Nu, dat 33 mijn zaak; daar heeft buur vrouw haar neus niet in te steken, edelacht bare heeren. En buurvrouw had het niet ge laten bij woorden, zij had ook gedreigd. En om haar vóór to wezen, edelachtbare heeren. had ik genomen een emmertje 'en dat em mertje, waarin een beetje water was, edel achtbare heeren, had ik eerst gezet op een schut, tusschen mij en die vrouw. En zie, edelachtbare heeren, het emmertje valt om, het water loopt er uit. Verder kon ik er niets aan doen, edelachtbare heeren. De oude buurvrouw wordt gehoord. Ook zij is rederijk. Blijkbaar hebben die twee buren zich goed geoefend in 't redeneeren. 't Mensch was uèg verontwaardigd als zg aan 't geval daoht. Zij schold niet, noch achter noch vóór den rug van buurvrouw. En die emmer was naar haar toegegooid om haar te raken. En hij had geraakt tegen haar hoofd. Twee doeken vol bloed waren van de plek gekomen, heeren. En ziet dit litteeken, hier, ja, hier. Eerst was zij drijfnat geweest van het water uit den emmer 'en toen kwam de emmer zelf. „Daar, dat heb je nog toe!" riep buurvrouw. Deze ontkende natuurlijk en begon weer het reeds bekende- relaas, willende dit hier en daar aandikken. "Wordt nog voorgeroepen Cornelia den Hertog, vrouw vau De Loos, die echter niete gezien en weinig gehoord heeft. Bekl. brengt nog in 't midden, dat mejuf frouw De Loos gezegd had, dat als die buur vrouw Van Hovelingen van haar gezegd had wat zij gezegd had van bekl., zij haar zeker, had gewurgd. Vijf gulden of vgf dagen vraagb het 0. M. „Dat valt zeker nog al mee?" vraagt de president aan bekl. te vragen. Onder méér ze>gt bekl., dat het haar bitter tegenvalt. Wcdcrspanniglieiil te Alphen. Tegen L. J. v. d. A., schippersknecht niet aanwezig, werd veertien dagen gevan genisstraf gevraagd. Op 20 Juni werd G. Zoefcoman, agent van politie te Alphen, door Van den Berg ontboden om bekl. uit diens localiteit te verwijderen. Om Van den Berg1 had hg niet gegeven en ook om Zoeteman gaf hij niet. Hij wide niet weg, wierp zich op den grend, betoonde zich wederspannig. Daarvoor eischte het 0. M. veertien dagen gevangenisstraf. Met gesloten deuren werd behandeld een Oegstgeester-zaak tegen P. E. Uitspraak over acht dagen. Het Drama' in het H ja: a g- sehe Bosch. Omtrent dezen moord en zelfmoord kan nader het volgende gemeld worden: Een man, die in den nacht omstreeks één uur door het Haagsche Bosch naar .Was senaar ging, zag daar op een bank op een laantje bij den straatweg, die haar de Laan van Nieuw-Oost-Indië leidt, een paartje, over elkaar liggend, schijnbaar in slaap. Hij ging naar hen toe en trachtte den jongeman over eind te zetten, doch bemerkte tot zijn schrik, dat hi] bloed aan de handen kreeg bij de aan raking yan het lichaam. De man ging toen ijlings de politie halen, die constateerde, dat beiden dood waren. I-let bleken te zgn een 20-jarige bewoner van do Koningstraat en de 23-jarige dochter, van een ^veeluwe uit de Jacob-Cats-straat. Op hen werd een brief aan de politie ge vonden, waaruit valt af te leiden, dat de jongeman het meisje door een schot in de hartstreek heeft gedood en daarna zelfmoord pleegde door zich een revolverschot in het hart toe te brengeD, omdat de wederzijdsche familie weigerde toestemming te geven tot een engagement. In dezen brief werd tevens verzocht, ©enige brieven, die nog op de lijken verden bevonden, aan de geadresseerden te bezorgen. Er werd tevens in te kennen gege ven, dat het beider stellige wensc.h was, te sterven. Nog in den loop van den nacht werden de ouders van den jongeman en de moeder van het me'sje van het gebeurde in kennis De jongeman had ongeveer een jaar om gang met liet meisje en kwam gedurende dien tijd bij haar moeder, de weduwe B., aan huis. Buren vonden, dat hij zich nogal „aanstelde" en vaak zonderling deed. ras had men Ken nog vroolijk en opge wekt te zamen gezien on 'savonds zouden ze naar een bioscoop gaan. Het me.'sje kwam ook wel, doch niet vaak, ten huize van de ouders van den jongeman. In afwachting van de gerechtelijke sectie zijn de lijkon overgebracht naar het lijken huis op do Algeméén© Begraafplaats. Op de revolver, waarmede de daad werd gepleegd, werden nog vier scherpe patronen gevonden. Ten slotte is gebleken, dat voor de daa'd geen enkele aanleiding bestond; beiden ge droegen zich den 'laatslen tijd zeer zonder ling en verkeerden blijkbaar in hoogst over span nou toestand. Door den architect H. v. .Vlijmen is aanbesteed de bouw van het café- restaurant „De Burcht" aan het Gevera-Dey- noot-plein te Scheveningen. Minste inschrij ver was <de heer C. Eykelen, aannemer, te Scheveningen, voor 'f83,915. Maandagmorgen reden twee jonge menschen riit Velsen in volle vaart per fiets de Zwaanstraat af te Wijk-aan-Zee. Juist passeerde ©en heer uit Rijswijk, ko mende van den Hoogen weg, die straat. Een aanrijding volgde, lm et het noodl ottig gevolg, dat de heer, ernstig aan een slaap verwond, dood werd opgenomen. Tegen de wilde rij ders is proces-verbaal opgemaakt. Een dame deelde Zaterdag- ftvond op tte Nassaukade br> de Raampoort te Amsterdam aan een agent mede, dat haar rijwiel zoo juist daar ter plaatse ontvreemd was. De agent leende een rijwiel van een burger en «vervolgde den dief. Toen hg dezen byna had ingehaald, liep de ketting van het rijwiel, zoodat de dader, wist te ontkomen. Sedert 11 dezer wordt uit de ouderlijke 'woning aan de Brouwersgracht no. 91 fte Amsterdam vermist: Albert ïïool- horst, geb. '13 November 1905. Hij was gekleed in 'licht gestreempt sporthemd, blau we cheviotbroek, "zwarte kousen en idem rijgschoenen; hij is van gewone lengte, blond haar en tenger van postuur, en was bloots hoofds. De jongen is op bovengemelden datum des namiddags te 3 uren naar de woning van zgn schoolvriendje Hubert Haanen, aan de Prins Hendrikkade no. 56ii, gegaan om te spelen, laatstgenoemde -kon niet medegaan en toen is hij alleen vertrokken, onbekend waarheen. Hij is goed bg de hand. Men meldt uit Den Helder: Zaterdagavond is het ruim zeejarig doch tertje va-n den sergeant-stoker J. H. Sta/dib- man, alhier, door een auto van het leger overreden. Ernstig gewond werd de arme kleine opgenomen en naar het Ziekenhuis vorvoerd. Bij aankomst aldaar kon eohter slechte de dood geoonsta/teerd worden. Do familie Haak, wonende Berg- sohelaan te Rotterdam, maakte Zondag morgen per trein een uitstapje naar den Hoek. Korfc bij het station aldaar sprong do deur van den coupó open en viel het vijfjarig dochtertje uit den trein. In deerndsweikkenden toestand werd de kleine opgenomen en bij den rangeerder Plaas binnengedragen, waar spoedig dr. Rij ken, benovens twee leden der Redding brigade, versohenen. Nadat de dokter de kleine, die een schedelbreuk en een samen gestelde armbreuk had bekomen, had ver bonden, werd zij onder zijn leiding naar de ouderlijke woning vervoerd. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Scheepsbrand Reuter seinde uit Londen, d.d. 13 dezer: Hedenochtend is brand uitgebroken aan boord van hot stoom schip „Vaderland" van de Batavier-lijn, lig gende in de Theems. Na eenige uren wist de brandweer het vuur meester te worden. Nader wordt geseind: Het bericht omtrent den brand in het stoomschip Vaderland" werd door een der avondbladen gemeld. Het wordt niet beves tigd. maar Lloyds deelt mede., dat brand heeft g ewoed in het stoomschip „Batavier V" doch dat het vuur reeds is ^gebluscht. De lading werd beschadigd. Beide berichten hebben waarschijnlijk be trekking op hetzelfde schip. In een tot witglasfabriek ingericht pand aan de Noordvestgracht te Schiedam van tie firma J. J. Melchers Wz. brak Maandagnamiddag een fel uitslaande brand -uit door den al te ruimen toevoer van teer. Toen de teeraanvoer was afgesne den, was ook de brand weldra gebluscht, docli het dak en de zolder van het pand waren door het vuur vernietigd. De landweerman O. Kop pelaar is gisteren bij het zwemmen in het Nieuwe Kanaal te Oosterhout verdronken. Geruimen tijd heeft men gepoogd de levens geesten op te wekken, doch tevergeefs. Hij: laat een vrouw en vier kleine kinderen on verzorgd achter. Een drama op zee. Uit Grimsby wordt bericht, dat verscheidene le den van de bemanning van don logger „Noordzee" krankzinnig zgn geworden mid den op zee. Zg doodden drie kameraden. Een Noorsch schip werd aangeroepen, 'dat den logger naar Grimsby sleepte, nadat de krankzinnigen waren overmeesterd en in boeien geslagen. De autoriteiten te Grimsby stelden een onderzoek in. Het schip blijft voorloopig te Grimsby. Volgens de lijst van koopvaardijschepen is de „Noordzee" een stalen kof en behoort thuis te Groningen. Kapitein-eigenaar is J. Buisman. BijdepolitieaandeKattenbur- gergracht te Amsterdam werd aangifte ge daan, dat in de houtops'agplaats en het kan toor der firma De Vlugt en Do Waal, geves tigd groote Wittenburgerstraat 19a, was in gebroken. Uit eén kast werden eenige post zegels en oen aanfca1 sigaren ontvreemd. Niet tevreden mot dezen buit, hadden do inbre kers hun krachten beproefd op de brand kast, die eveneens in het kantoor staat. Rond het slot waren vier gaten geboordde schilfertjes metaal vond men op den grond. Naar do politie vermoedt, is men aan 't werk geweest met een mechanische boor. Om welke reden het werk gestaakt is, is niet bekend. In elk geval is het vermoeden gerezen, dat men hier te doen heeft met een poging van allesbehalve geroutineerde vak lui. Zij hadden zich toegang verschaft door een defect venster. De inbraak moet geschied zijn tusschen Zaterdagavond en Zondagmor gen. De po'itie is or nog niet in geslaagd, de daders te arresteeren. Ongeveer 9 urengisteravo n d is een militair, die aan het Gedempte Zui- derdiep te Groningen op schildwacht stond voor een verdacht huis, van B. de S., door eenige belhamels aanvankelijk gesard en la ter ernstig mishandeld. De soldaat heeft toen een schot gelost en de bajonet getrok ken. Daarop wilde men hem opnieuw te lijf; de soldaat is toen een gebouw binnen ge vlucht. De politie heeft vervolgens eenige charges gemaakt om het opdringende pu bliek uit elkander te jagen. Dit gelukte. La ter verscheen een patrouille militairen on der leiding van een kapitein ter plaatse. Het bleef nog langen tijd onrustig aan het Zui- derdiep. De toestand van den 2 4- jarigen jongen man uit Gouda, die Zondag avond in het café van Meulstee op den Zee dijk te Amsterdam door revolverschoten in het hoofd werd verwond, is iets beter. De twist schijnt ontstaan te zijn, doordat de bierhuishouder een van het drietal vroeg niet tegen een bierpomp te leunen, aan welk ver zoek niet werd voldaan. Daarop ontstond een handgemeen, waarbij, volgens getuigen, do kastelein van achter de toonbank een re volver te voorschijn haalde en er eenige schoten mee loste met het bekende gevolg. De aangehouden kastelein blijft intusschen ontkennen. De vervaardiger der val- sche bankbiljetten, de boekbinder J. O. Eike boom te Amsterdam is gistermorgen ter be schikking van den officier van justitie ge steld. Toen de celwagen voor het bureau aan de Nieuwe Tolstraat voorreed, stroomde de geheele buurt uit-, om den dader te zien. Tot het laatste oogenblik heeft E. tegen over den hoofdinspeceur Ploos van Amstel volgehouden, dat hij de biljetten zonder voorbeeld heeft, vervaardigd. Hij werkte steeds „uit het hoofd". Maandag, ongeveer 6 uren werd nabij het station Naarden-Bussum de 19-jarige timmorman D. door een trein van Amsterdam overreden en gedood. Het slacht offer wilde achter een trein, van Buscum komende, de spoorbaan oversteken, toen een trein van de tegenovergestelde richting komende juist passeerde en hem greep. BÜITENLANDSGHE BERICHTEN. Grootefabriekshrand. Donderdagnacht te ongeveer halfdrie is de biscuitfabriek „Holland" +o Kloef door brand geheel vernield. Door de nalatig heid der poKtie kwam de brandweer eerst ter plaatse, nadat de 'brand anderhalf uur had gewoed. De brandweer kon er zich dan ook slechts toe bepalën de belendende nieu we fabrieksgebouwen te vrijwaren. Het oude gebouw werd echter geheel in de asch ge legd. Een der firmanten, de heer Van de Loeff, werd tijdens heb biusschingswerk aan de linkerhand gewond. Do andere firmant, de heer Van "Doesburg, bevindt zich op het oogenblik in Nederland. De schade wordt op 600.000 mark ge raamd. Ï30 arbeiders zijn als gevolg van den brand werkloos. Men vermoedt, dat de brand door kortsluiting ontstaan is. Verzekering dekt de schade. Generaal Villa. Te-New-York gingen uiteenloopende ge- ruchten over het lot, dat de Mexicaansche generaals Villa en' Fierro zou hebben ge troffen. Fierro was Villa's adjudant en on getwijfeld dezelfde Fierro, die- beschuldigd is van moord op den Schotschen boer Ben ton twee jaar geleden. Volgens een telegram uit El Paso (Texas) hebben Villa en Fierro zich naar de woning van generaal Urbina begeven met 400 man om zich meester te maken van diena krijgsbuit, welke eenige millioenen dollars bedraagt en dat zij ge dood werden in een gevecht, dat daarvan het gevolg was. De ambtenaren te Washington kregen oen niet bevestigd telegram, meldende dat Villa Urbina liet fusilleeren. Villa's broeder ontving een telegram van hem, waarin hij het bericht van zijn dood tegenspreekt. .j Vraag: Ik las in uw blad in de; „Kleine Advertenties" de aankondiging van een cursus in Esperanto. Ik hoorde nog kort geleden beweren, dat d'e Esperan- to-taal al door 2.5 millioen mensch-" n wordt gesproken en geschreven. Zou u mij aan raden zoo'n cursus te volgen, daar ik het' doel en practisch nut er niet van weetfl Antwoord: Esperanto heeft, -even als andere nieuwigheden, vurige voorsfcan- ders en heftige bestrijders. Of ze een to©-« komst zal hebben, waardoor ten slotte haaxS waarde zal worden bepaald, weten wij ni'et. Het denkbeeld zelféén gemakke lijk aan te leeren, eenvoudige wereld taai is eebter zeer sympathiek. Inderdaad telt Esperanto al vele beoefenaars. Of het 2.5 millioen is, weten wij niet. Maar als u er tijd voor heeft, zoud'en wij u wel durven raden den cursus te volgen. Eea mensch leert nooit te veel en baat het' niet, het schaadt ook niet. In ieder go* val kunt u dan correspondentie voeren met beoefenaren dezer taal in ander lal den. Vraag: In de brieven van een Lsi- denaar van Zaterdag 21 Augustus staat, dat de Gasfabriek (hetwelk een gemeente bedrijf is) aan de Gemeente moet betalen 65.000.omdat de gasbuizen liggen in gemeentegrond. Waarom moet nu de Gemeente-gasfabriek aan de Gemeente betalen 65.000.voor het leggen d'er, buizen in gemeentegrond, terwijl de Duin water-Maatschappij (welke een particu liere Maatschappij is) niets betaalt voor het leggen der buizen in gemeentegrond t Is dit nu soms gedaan, om de winst, die de Gasfabriek maakt, denkbeeldig weg te werken door haar met 65.000.te ver minderen, om zoodoende den gasprija makkelijker op to kunnen voeren Als nu' door deze verhooging de winst weder on geveer normaal is en gaat do Gemeente weer retributie heffen voor straatlan taarns, staande op den openbaren weg en palen en gasbuizen of zinkers in de grach ten, dan is de winst weer weg en kan de prijs weer omhoog. Antwoord: Men heeft nu eenmaal d'e concessie aan de Leidsohe Duinwater- Maatschappij verleend tot 1925. Na dien tijd zullen wol andero eischen worden ge steld, zoo niet ie gemeente het waterlei dingsbedrijf tot zich neemt. Men moed echter nieb uit het oog verliezen, dat de gemeente toch een deel van de winst d'er Gasfabriek ontvangt. Voor 1916 is het bedrag geraamd op 54.000. Wat het betalen van retributie door de Gasfabriek aan de Gemeente betreft, dit bevordert een behoorlijk overzicht over de exploita tie. Men wil het bedrijf op zich zelf be schouwen en zien b'eoordeeld. V raag: Kunt u mij ook inli 'htingen geven, hoe ik peren goed kan houden voos den winter? Zou u mij ook kunnen zeg gen, hoe ik ze moet drogen? Antwoord: Late soorten stoofpe ren kan men den geheelen winter goed houden, wanneer ze tot het najaar aan den boom blijven, voorzichtig worden ge plukt en op een frissche, drog'e, vorstvrije plaats worden bewaard. U kunt ze ook wel gedroogd bewaren. U snijdt ze dan in vieren, ontdoet ze van het klokhuis en laat ze bij een bakker op den oven drogen. Zijn ze goed droog dan in oen trommel op een frissohe plaats bewaren. Zij moeten geheel vrij zijn van vocht, anders beschim melen ze. V raag: Zou u mij ook kunnen zeg gen of er hier in Leiden een bond bestaat uitsluitend van Winkelbedienden 1 Zoo ja, zou u dan zoo goed willen wezen mij het adres van het bestuur te willen noe men Antwoord: In het Adresboek voor i Leiden en omstreken vindon we geen ver- eeniging, uitsluitend van winkelbedienden. Zij werden ondergebracht bij de Handel en Kantoorbedienden. Alleen de boek- verkooper9bedien ien hebben zich afzonder lijk georganiseerd. Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden, afd. Lei den, adres: Joh. A. de Mooy Gzn., Rijn en Schiekade 45; R.-Kath. idem: G. J. Schoonderwoerd, Morschweg 11 FChris telijke idem: J. v. d. Woude, Vreewijk- st r aa t 1 o De Verkiezingen In Zuid-Afrika. Do algomoeno verkiezingscampagne is in Zuid-Afrika thans in vollen gang. Er vech ten vier partijen om de volksraadzetelsde Zuid-Afrikaansche partij, de national sten, de Unionisten en de arbeidsparty, en de voornaamste slag wordt geleverd tusschen de Zuid-Afrikaanscho partij (Botha) en de nationalisten (Hertzog). Er is feitelijk geen enkoio onbetwiste zetel; de nationalisten plaateen hun candidaten tegenover eiken Botha-man. SCHRIJVERS van Ingezonden Stukken moeten Naam en Adres aan de Redactie bekend maken. Ongeteekende Stukken worden terzijde gelegd. Den vrager, die na de uitvoerige toe'ich- ting zijn vraag samenvat onder het woord „geldkwestie", zoud'en we willen antwoor den, dat hij het best doet zich tot den notaris te wenden, die indertijd bij het versterven van vader in de zaak is ge weest. Het hangt er maar van af, hoe groot hot bedrag is waarover mo'eder het vruchtgebruik heeft en. hoe de zaken nu marcheeron. Daarover kan de notaris het best oordeelon. Heeft u nog wat te wach ten, dan zult u ?r wel wat geld op kun nen krijgen. Maar kan de Middenstands- credietverleening u niet helpen Daarvoor kunt u u aanmelden Lange Mare 66 of Hoogewoerd 154. Deze instelling is spe ciaal voor gemobiliseerden opgericht.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5