Ge Europeesclie Oorlog. Uit de Omstreken. SPORT. KLEINE ADVERTENTIEN. HILLEGOM. Gistermiddag heeft het draaiorgel van den Volkszang hier zijn intocht gedaan. Na schooltijd arriveerde het voor de katho lieke school, waar het ten aanhoor© voor namelijk van schoolkinderen enkele stuk ken speelde. Do kinderen vonden hot blijk baar nog wat vreemdzij zongen lang niet allen mee. Heden, Dinsdag, om elf uren ongeveer zou het orgel er wcor terugko men, oen tocht door de gemeente maken en dan naar Liase gaan. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren kwam hier een partij eteur- haring en makreel in veiling. Voor do stenrharing werd van 38 tot 42 betaald, makreel f 29 tot ƒ31 per kantje. Gistemamiddag kwam bier de logger Sch. 466, Jacobus Cornells'6ohdpper Maarten Mos voor den wal. Ten einde nog met den vloed de haven te Soheveningen te bereiken, zag de schipper zich genood zaakt van hier uit telefonisch een sleep boot te vragen, aangezien met de ingetre den windstilte aan op eigen kracht bin nenkomen niet to denken viel. De logger had de niet onbelangrijke vangst van 27 last haring aan boord. Katwijk-aan-Zce. Te IJmuiden zijn binnengekomen': KW 110 „Gïjsbert. Karei vah Hoogendorp" met 22 last; KW 155, „Hollandll", met 22 last. KW 54, Annie", met 27 lastKW 145, „Kat- wijk-aan-den-Rijn H", met 12 last. LISSE. In de laatgehouden vergadering van 'de Bouwvakwerkliedenvereening „Een zij ons d-oel", werd besloten, om een adres te richten aan den Raad dezer gemeente, met het. verzoek, bijwijze van werkverschaffing, het bouwplan van de woningbouwvereeni- ging „Volksbelang" in dezen winter geheel of gedeeltelijk uit te voeren. OEGSTGEEST. Volgens aankondiging vervalt morgen het „Oegstgeesfcertje", wat in het eerst voor menigeen oen ongerief zal zijn. Voor al zal dit 's Zaterdags het geval wezen, waardoor het vervoer van het groot aan tal militairen van Katwijk naar Leiden vele trams zonder stoppen Oegstgecst pas- eeeren. VALKENBURG. De paardenmarkt, van jaren her dag- ïeekenend, is weer voorbij. Dank mede den schoonen dag, was er een zeer .druk bezoek. Kooplieden en neringdoenden kwamen van alle kanten aan, zoo ook de paarden en veulens, drie weldra in de scha duw der iepen aan de lijn stonden, 't Is eigenaardig uit je binnenkamer te zien en te hoeren, wat er zoo'n dag omgaat. Handgeklap en gedraaf, geroep en ge schreeuw, 't wisselt elkander onophoude lijk af. Zonder kermis drib jaar weertoch iets, dat er naar zweemtbehalve een koek kraam op het dorpsplein, langs de straat allerwege kraampjes of stalletjes met de meest verscheiden waar, waarvan „gerook te paling" 't leeuwenaandeel, want„Naar de Valkenburgsche markt te zijn geweest cn zonder paling thuis te kom on", dat gaat niet. WARMOND. Gisteren geraakte, vermoedelijk door het spelen Van kinderen met lucifer:, een rietschelf, slaande in het Oosteinde, en eigen dom van den bloemist P. van Eeisen, t9 [Voorhout* in brand. De schelf gaf geen ge vaar voor andere perceelen, waarom in deze met toezicht werd volstaan, en geen brand weer gerequireerd. Vooral in den avond gaf met den donkeren achtergrond de brand een fantastisch gezicht; en kwamen nog heel wat menschen een kijkje nemen. Behalve de beide wethouders, was ook de burgemeester op het terrein van den brand aanwezig. Echter, toen tegen halfvijf in don morgen een ontzettende stortbui viel, deed het water hier in korten tijd1, op de meest afdoende en yoordeelige wijze brandweerdiensten. Korfbal. Om den Zilveren A. L. 0.-Korf. Voor de ssriewedstrjjden om den zilveren A. L. O.-Korf, die Zondag op „Houtrust" gehouden zullen worden, zijn da volgende wedstrijden vastgesteld: AFDEELJNG I. Eerste ronde: A. H. S. V. I—0. S. C. E.I. B. Vitesse I (H.)Fluks I. C. A. L. 0. I.Vitesse I (L.). Halve beslissing: D. Winnaar AWinnaar B. E. Winnaar C.Minst verliezende 1ste ronde. iu.j. Beslissing: F. Winnaar D.Winnaar E. AFDEELING II. Om de Zilveren A. li. O.-medaille. Eerste ronde: A. KesidentioVitesse II (H), B. Fluks IISpartaan L C. H. S. V. II—Dordt I. D. A. L. 0. II— 0. K. K. II. - >- E. Kosenburg I0. E. K. L r- Dordt II vrijgeloot. Tweede ronde: j - F. Winnaar A.Winnaar D. G. Dcrdt IIWinnaar E. H. Winnaar 0.Winnaar B. Halve beslissing: I. Winnaar. G.Winnaar F. .Winnaar H. vrijgeloot Beslissing: K. Winnaar I.Winnaar H. -r" UTBECHTSCIIE RECHTBANK. Oplichting te Aclittienbovcn. De beido Amsterdammers, de 35-jarige photograaf L. J. v, d. Tw. en do 30-jarige metaalbewerker H. J. P. die do bekendo oplichting to Achttionhoven pleegden, waar bij zij zich uitgaven voor rechercheur van politie, zijn door de Utrechtsche rechtbank gisteren veroordeeld tot 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf, met aftrek van de voor hechtenis. Do eisch was 1 jaar en 8 maanden. HAAKLEMSCUE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde W. S., S. P. H. en H. J. H., veehouders te Alkemade, wegens diefstal, den 1ste tot 10 dagen gevangenisstraf, den 2de en 3de tot f 10 boeto of een maand tuchtschool. G. W. S. en A. H. van der W., werklie den to Haarlemmermeer, wegens mishande ling, den 1ste tot 3 weken gevangenisstraf, den 2de tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. KUNST, LETTEREN, ENZ. Directeur Museum Mesdag. Naar „Het Vad." verneemt, is het zoo goed als zeker dat Willy Martens benoemd zal worden tot directeur van liet Museum Mesdag. Harmonie- en Fanfare-Muziek. De Nederlandse!) e Federatie van Harmo nie- cn Fanfare-Gezelschappen, heeft tö Delit vergaderd, onder leiding van jhr. mr. F. v. d. Poll van Zeist In deze vergadering deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur in de aan de algemeen© voorafgaande bestuursvergade ring benoemd heeft tot leden in de commis si© voor het uitkiezen van de verplichte stukken op do Federatieve muziek-concour- sen in 1916, de heeren De Vletter (Loos- duinen), De Groot (Tilburg), De Vries Utrecht) en Mürse (Wormerveer) en tot plaatsvervangende leden de heeren .Veer man (Leid.cn) en Kroes (Breda). Tot jurv-led^n werden aangewezen de heeren Bikkenes, v. d. Blij, Bolte, Bouw man, Van Dam, Dik, Doornboom, Van Erp (Leiden), De Groot, De Hartog, Haze- brcek, Hutscbenruyter, v. d. Klerj, H. Kriens, L. Kriens, C. v. d. Linden, Jan Morks, Ruygrok, P. Stenz, Bart Verhallen, Vul- mer, Wensink, Zaagmans en De Koning. STOOMSCHEPEN. STOOM V A ART-MIJ. NEDERLAND. „Java" (thuisreis) vertrok 12 Sept. van Port- Raid; „Kangean" (uitreis) arriv. 13 Sept. te Padang. ROTTERD AF.1SCHE LLOYD. ..Insulinde" (thuisreis) arriv. 12 Sept. te Deal; „ICawi" (uitreis) passeerde 11 Sept. Bevozier; „Samarinda" arriv. 12 Sept. van Java te New castle. N.Z.W.„Tarobora" (uitreis) passeerde 11 Sept. Porim. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ..Oranje Nassau" (uitreis) passeerde 12 Sept. Duiigeness; ..Nickerie" (thuisreis) passeerde j2 Sept. Bevezier. HOLLAND-AMERIKA LIJN. ..Maasdijk", van Botterdam naar New-York, passeerde 11 Sept. Lizard: „Waaldijk'', van Am sterdam naar New-Yorlc, passeerde 11 Sept. So;Jly; „Wcsterdijk" vertrok 11 Sept van Ncw-York naar Botterdam: „Zijldijlc", van Botterdam naar Sa vannah, passoerde 11 Sept. Wigh; „Powldiik", van Botterdam naar Philadelphia, poseerde Sept. Prawlepoint; „Botterdam", van Botterdam naar New-York, vasscerdo 12 Sept. Lizard; „Zui- derdijk", van Bottordam naar New-Orleans, pas seerde 12 Sept. Lizard: „Zaandijk" arriv. 12 Sept. van Botterdam te Philadelphia: „Züldijk", van Amsterdam naar Savannah, passeerde 12 Sept. Lizard. KON, H0LL. LLOYD. „Frisia" (thuisreis) vertrok 11 Sept. van Bahia; „Amstelland" (thuisreis) passeerde 13 September Dungeness. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag Pieterskerk. Kerkconcert. Acht uur. Dadelijks; Thalia Bioscoop cn Variété Theater, Haarlemmerstraat 52. 7 uur. Zondags al leen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. 'Zaterdag, Zondag 8 uur). GEMEENTELIJK! ARBEIDSBEURS. Stadstïmmerwerf. Telephoon No. 127. en des middags van 2—5 uur. Geopend i 's morgens van 9—12 AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 2 P^izigers, 1 Kantoorbediende, 20 Timmerlieden, 8 Opperlieden, 1 Metselaar, 5 Steenhouwers, 15 Stucadoors, 1 Voeger, 2 Schilders, 1 Meubel- jnaker, 1 Behanger, 1 Stoker, 1 grof-Bankwerker, 1 Smid, 1 Koperslager, 1 Blikslager, 1 Loodgieter, 17 Typografen. 1 Banketbakkers jong en, 3 Motor- schjppers, 1 Warmoezier, 1 Bloemist', 10 Grond werkers, 3 Loopjongens, 13 Loopknechten, 17 losso Werklieden, 1 Verpleegster, 4 Werksters, 2 Naai sters, 3 Breisters, 1 Waschvrouw. 1 Jongste Kan toorbediende (meisje). KLEINE ADVERTENTIES .kunnen iederen morgen worden aangeboden en worden tegen 35 Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m. teg'en 40 Cts. Vereenigde Staten en Duitschland. Een telegram uit Washington zegt, dat Graaf Bernstorff, verontrust door de moge lijkheid van arbreking der betrekkingen tus- schen Amerika en Duitschland, onverwachts daar aangekomen is om te confereeren met minister Lansing, met het doel klaarheid to brengen in den toestand. Naar het schijnt, moet de crisis vandaag of morgen komen, oordeelt men te New- York. De regeering heeft reeds beslist over den te volgen koers. De moeilijkheid van den toestand bestaat blijkbaar daarin, dat Duitschland weigert do verplichting to er kennen, dat het schadeloosstelling moet ge ven voor do „Arabic", al zou de comman dant van den onderzeeër zich ook vergist hebben ten opzichte van do bedoelingen van do „Arabic". Dit wordt beschouwd als een schending van Duitschlands belofte omtrent de veiligheid van do Amerikanen op zee. Een ambtenaar zcide„Duitschland schijnt zich, te oordeelen naar zijn eigen woorden, op het standpunt te hebben ge steld, dat de commandant in zijn recht was. Maar al of niet in zijn recht, hij had gelijk." Deze redeneering kan door do Ameri- kaanseho regeering niet aanvaard worden als de grondslag voor een scheidsrechterlijke uitspraak." Men gelooft, dat Bernstorff met beslist heid de mededeeling zal tegenspreken van een New-Yorksch blad, dat hij gezegd zou hobben, dat een oorlog onvermijdelijk zou zijn, wanneer de diplomatieke betrekkingen moeten worden afgebroken. De autoriteiten echter, die voor de waarheid van het inter view geenszins kunnen instaan, zijn van mee ning, dat deze mededeeling gepubliceerd is door Bernstorff of zijn vrienden om het mi nisterie van buitenlandscho zaken te over bluffen of om zo te gebruiken tegen hot af breken der diplomatieke betrekkingen. Bernstorff zal waarschijnlijk trachten het optreden van Von Papen tc bemantelen; er zijn echter aanwijzingen, dat er maatrege len zullen worden genomen voor het vertrek van den attaché binnen enkele dagen, ver moedelijk door liem een andere functie op to dragen, waardoor het lastige van de po sitie zoowel voor de Amerikaansche als voor de Duitsche regeering verminderd zal wor den. Hij zal misschien verlof krijgen, maar nooit terugkeeren. Heb interview waarop hiervoor gedoeld wordt, is dat, waarover ook de correspon dent te Washington van de „Petit Parisien" iets meldt. Deze correspondent seint aan zijn blad. dat de Amerikanen zeer geprikkeld zijn door de zijdelingsche manoeuvre van intimideeren door graaf Bernstorff in praktijk gebracht door middel van het interview in de „New- York Sun", waarin do Duitsche gezant ver klaart, dat de afbreking van de diplomatieke betrekkingen voor Duitschland zou beteeke- non den oorlog met de Vereenigde Staten binnen drie dagen en dat allo Amerikaansche schepen dan onmiddollijk door Duitcche duikbooten zouden worden vernield. Graaf Bernstorff voegde er aan toe, dat de weg zending van den Oostenrijkschen gezant Dumba zou kunnen leiden tot het geven van het paspoort aan den gezant van de Ver- èemgde Staten te Weenen. Bernstorff, die wist, dat het interview in do middageditie van de „Sun" zou ver schijnen en onmiddellijk zou worden overge nomen in allo na dien verschijnende New- Yorksche bladen, wachtte tot den avond, clus nè, dat het bericht zijn uitwerking had gehad, om het tegen te spreken. En weer later erkende hij, (lat zijn verklaringen „ge deeltelijk'' juist waren weergegeven door de „Sun". Deze manoeuvre wordt te Washington be schouwd als een proefballon en als een be wijs, dat de diplomatieke betrekkingen tus- schon do V3ercenigde Staten en Duitschland op het oogenblik zeer gespannen staan. De Russische Mecning over den Toestand. Behalve het feit, dat over het geheel© Rus sische front een verbetering van den toe stand te constateer en va.t, is vooral één zaak op het oogenbiik volkomen duidelijk, dat xü. de bevelhebber yan het Duitsche. leger tracht, zoo snel mogelijk in oostelijke richting in het binnenland van Rusland door, to dringen. Het staat echter niet vast, in welke richting de vijand een beshssenden slag voorbereidt. .Volgens de „Rjetsj" wachten de militaire autoriteiten kalm af, wat gebeuren zal, over tuigd als zij zijn, dat het Duitsche leger, ondanks zijn sterkte, toch slechts weinig kans van slagen heeft. Op, het oogenblik zijn op ons front meer dan 100 vijandelijke legercorpsen bijeen getrokken, waarvan 90 die tot het groote leger behooren, 11 divisies Oostenrrjksche en 9 divisies Duitsche cavalerie. Een gedeelte, van deze troepen beslaat uit honveds, land weer- en zelfs landstorm troep en. Do sterkte van elk corps is niet meer dan 25 tot 26,000 man. Men kan aannemen, dat in het geheel op het Russische front plm. 2,560,000 tot 2,600,000 man vijandelijke troepen samengetrokken zijn. Op het front aan de Oostzee en Litthauen bevinden zich ongeveer 28 Duitsche, in Polesie bijna 20 en op, het zuidwestelijk front 12 Duitsche en 30 Oostenrijkse he legercorpsen. In de laatste twee maanden bedroegen de verliezen van den vijand bij het offensief op; Russisch grondgebied anderhalf miliioen man, het Duitsche leger, gaat dus snel zijn uitputting tegemoet en dat te meer, daar, reeds alle reserves opgeroepen zijn. Indien het bericht juist is, dat de Duit- schers met koortsachtige haast de forten yan Kowno herstellen en zelfs aan 1de oost zijde 2 nieuwe forten bouwen waartusschen twee rijen loopgraven van gewapend beton toerden aangelegd en dat de forten met ka nonnen van enorm' kaliber worden bewa pend, dan moet men zeker hun buitengewone energie bewonderen, al betreurt men te vens, dat deze enorme opofferingen, waartoe het Duitsche volk aan' don vooravond van Zjjn ondergang wordt gedwongen, aan een verloren zaak worden besteed. In Duitsch land 6chrjnt nu heb beeef door te dringen dat deze enorme opofferingen nutteloos zijn. De bedreiging in een Duitsch blad geuit* dat een vloot van Zeppelins alle Engelsche ste den vernietigen zal, blijkt een wanhoops kreet. Do Groote Rede van Lloyd George. Men weet dat Lloyd George een kraSsae en, om de plaats waar zij wercl gehouden, ook moedige rede heeft uitgesproken op het vakvereehigingscongre3 te Bristol. Onder do voornaamste punten, door den minister voor de fabricage van oorlogstuig te berde ge bracht, waren de volgende: Dit is een materieel-oorlog. De Duitsche opmarsch in Rusland is een overwinning van de Duitsche vakvereenigingen. Onvoldoend materieel béteekent do nederlaag. "Wij vol voeren krachtige pogingen om ons oorlogs- materieel te vermeerderen, en onzen moedi gen soldaten een behoorlijke kans te geven. Wij hebben 16 nationale arsenalen ingericht en wij bouwen er nog 11 bij. Wij hebben nog 30.000 vakarbeiders en 200.000 ongeschoolde werklieden noodig. Dit land doet op het oogenblik zijn uiterste best niet. Yijftien percent van de machinos voor de vervaardi ging van geweren, kanonnen cn granaten blijven 's nachts ongebruikt. Wij kunnen niet intijds onze legers uitrusten, tenzij de vakbonden bereid zijn om ons te helpen. In dien do taktiek van de machinewerkers te Woolwich gehandhaafd blijft, dan gaan wo rechtuit op een ramp aan. De regeering zou dan net zoo goed haar program kunnen laten schieten, en dat program moet gevolgd wor den, willen wij liet winnen. Een onderdeel van de afspraak, die do regeerng met de werklieden had gemaakt', was, dat de gewoonten en voorschriften, die de productie belemmerden, dienden te wor den opzijgezet. En toch worden in bijna alle districten behalve in enkele waar grana ten worden gemaakt. die voorschriften onwrikbaar gehamdliaafd en wordt daar het leven van de arbeiders, die probeeren hun best te doen, ondraaglijk gemaakt. Do mi nister gaf op dit punt duidelijke voorbeel den mt Enfield, "Woolwich en Coventry. Zelfs had men Belgische werklui gewaarschuwd niet al te ijverig te zijn. Hieraan moet waarschuwde Lloyd George een eind ko men. Zijn de Ru sen ook al teruggedreven, zij zullen terugkomen; maar totdat zij gereed zijn om terug te komen, rust de zwaarte der taak op ons land. Laat ons die last dragen op een wijze, die strookt met de waardig heid van onze overleveringen. Gij zijt do lei- dors van den georganiscerden arbeid. De verantwoordelijkheid rust op u-lieden. Ik vraag u de sympathie van hot land met van den arbeidenden stand te vervreemden door den arbeid in de kluisters to laten van voor schriften en gewoonten. Verbreekt die kluis ters. Laat ons één volk zijn en wij zullen op rukken tot do grootsto overwinning die de arbeid ooit heeft behaald. Dc Positie van Zwitserland. Den 'correspondent van de „Petit Pari sien" is het gelukt, een onderhoud te heb ben -met Motte*, den president van de Zwit- schö republiek, tegenover wien deze zich als volgt uitliet: „Wij behooren tot de neu tralen, 'maar verkeeren in een zonderlinge pesitie. Zwitserland heet hier Duitsch, el ders Fran&ch en in een ander gedeelte Italiaansch, kan Let dan onverschillig blij ven 'in een strijd, waarin zoowel Duitsch ais Fransch en Italiaansch bloed vloeit? De gebeurtenissen volgen elkaar zoo snel op, dat de gemoederen geen tijd hebben de din gen kalm te verwerken en de pers draagt er nog het hare toe bij, om de opgewon denheid nog groober te maken. De Zwit- serscli-Fraasche 'en Zwitsersch-Duitsche blar den leveren hier als het waxe voorgevech ten" 'op ons grondgebied. Toch blijft ons volk eendrachtig, en het is daar trotsch op. Do meerderheid van Duitschen oor- spreng, hetgeen zich afteekent in haar zeden 'en smaak, het Fransche element, is in mindere mate vertegenwoordigd, terwgl het Italiaanscho de kleinste minderheid vormt. Maar ook de neutraliteit heeft ons heel wat gekost, en, vast besloten om deze te ha.ndhaven, hebben wij al bij het begin van den wereldoorlog onze 300,000 man gemo biliseerd. Wij waren er zeker van, dat onze neutraliteit zoowel van Duitsche als van Fransche zijde zou geëerbiedigd worden, en daarom brachten wij het aantal in werke- li'ken dienst staande manschappen geleide lijk 'terug tot 100,000, waarbij "het aflos singssysteem in toepassing wordt gebracht De rest moet evenwel gereed zjjn, om bij den eersten oproep onder de wapens te ko men. Het onderhoud van een dergelijke troe penmacht is zeer zwaar, de kosten bedra gen al een half milliard, hetgeen voor een volk, dat numeriek maai- een tiende van het Fransche bedraagt, niet te onderschat ten is. Wij maken evengoed een financieele crisis mede als de groote naties. Terwijl onze uitgaven grooter worden, nemen de inkomsten door den achteruitgang van han del en industrie, al Onze zijde- en katoen- fabrieken lijden groote schade. De grond stoffen "komen in veel mindere mate aan dan anders, omdat de veiligheid ter zee te wen- schen overlaat; en den exporteurs worden zoo groote moeilijkheden in den weg gelegd; dat men bijna uitsluitend aangewezen is op de binnenlandscho cliënteele. De groote factor van ons land, het toerisme, ltan thans 'op geen enkele wjjze geëxploiteerd werden, omdat de vreemdelingen natuurlijk niet komen opdagen, en daar de bodem ons niet Weldoende voeden kan, wordt het le vensmiddelen vraagstuk steeds dringender. Wij moeten Frankrijk de hulde brengen, dat het ons voortdurend een loyale vriend schap heeft betoond. En toch niemand is onschuldiger aan dezen oorlog, dan wij en 'toch lijden wg er zoozeer onder. Hij sluit onze grenzen volkomen in, hy plaatst rich tusschen ons en de wereld, hg put ons uit en ruïneert ons. En toch moeten wg dankbaar zijn, dat op onzen bodem geon bloed vloeit Cn wij toonen 'dat door het lot te' verzachten van hen, die wel op deze wijze lijden. Wij recruteeren onze onzicht bare legers van edelmoedigheid en mede lijden, maar wat bebeekent dat ten opzicht^ van ae grooto wonden, die deze strijd slaat? Op de neutralen wordt steeds minder gé* let, zij moeten hun stem verheffen tegen den oorlog en zich vereenigen, want.zij lijden allen. Do 'tgd is hiervoor echter noc niet gekomen. Roemenië cn dc Centrale Mogendheden. Duitschland en Oostenrijk stellen alles in het werk, om Roemenie terug te brengen van het beoluit, om geen munitietranspor ten naar Turkije door te laten. Op ver schillende wijze wordt getracht pressie op Roemenië uit te oefenen. De „Corrière del- la Sera" verneemt daarover de volgende (bijzonderheden uit Boekarest: Terwijl de vertegenwoordigers van Duitschland en Oostenrijk te Boekarest hun protesten herhalen, blijft do Oosten- rijkscho gT-ens gesloten voor den uitvoer van Roemeense lie granen. Het doel hier van is duidelijk: men hoopt bij de groote landeigenaars ontevredenheid to verwek ken tegen het kabinet-Bratiano. De Oosten- rijkech-Duitscho pressie blijft hiertoe ech ter niet beperkt. Do vier legerkorpsen, welke de centrale mogendheden in Boekowi- na hebben geconcentreerd he^en misschien niet alleen ten doel, de Bessarabisohe grens to fore eer en. Men zegt dat de Kar- pathen-iijn in Transylvanic en het kanaal Ternes var de laatste dagen versterkt zijn. Aan de grens zelf hebben de Hongaar sch© autoriteiten sedert een week uitdagende maatregelen tegenover de Rocmeensche rei zigers toegepast. Van Brasso tot Riu Sadu- lui wordt slechts met gesloten vensters gereisd; het ia verbodon naar buiten te kijken. Bij de garnizoenen langs do gelieele Roemeensche grens worden buitengewone troepenbewegingen waargenomen. Zware batterijen zijn ter bescherming van de meest blootgestelde batterijen opgesteld en de Ternes-vallei zou over haar geheeio lengte ondermijnd zijn. Tal van Oostenrijksche, Hongaarsclio en Duitsche exporteurs die naar Boekarest wa-« ren gekomen om groote hoeveelheden graan beaizmo en olie te koopen, hebben hun zaken geliquideerd en Roemenie verla ten. De pogingen der Duitschers, om op slink- scho wijze munitie naar Turkije door te voeren, worden echter voortgezet. De douane-beamocen aan het station r'redeal hebben een groot aantal doozen ontdekt, welke meliniet en picriet bevatten. De, twaalf daarmede beladen wagons werden in beslag genomen.. De Roemeensche minister-president gaf openlijk als zijn meenmg te kennen, dab de bestaansvoorwaarden der volken, door wel ke Oostenrijk wordt gevormd, bestemd rijn om binnenkort een verandering te onder gaan. En hij voegde er aan toe, dat de be volking van do Donaustreek gerechte hoop mocht koesteren, dat de oorlog haar een grooto vrijheid zou brengen. Dc Dumba-zaak. D-e correspon-deaib vaoi do „Daily Tele graph" te New-York seint, dat de Ame- rikaansohe regeering niet verwacht, dat Oostenrijk dr. Dumba zal vervangen. Men is n.l. van meening dat hij in opdracht van zijn r eg coring heeft gehandeld en dat deze he-m dus de hand boven het hoofd zal hou den dkx>r lie-m terug te roepen en geen plaatsvervanger te zenden Grickschc Officieren teruggeroepen. Reuter verneemt uit officieel© Griek> soh© bron, dat ail© Grieiksoh© officieren van land- en zeemacht, die met verschillende' zendingen in het «buitenland bola-st waren, bevel hebben ontvangen, naar Athene terug te keereai. Men neemt aan, dat dit beteokent, dat do Grieksehe strijdmacht te land en ter zee voor allo gebeurlijkheden bereid worden g©. houden. Verboden Duitschland te Ttyrlatcn. E.©n der col-respondenten van het „HbldA van do Oostgrens meldt: Allen mannelijken Duitschers van 17 tot en met 45 jaar is thans verboden, Duitsch land te verlaten. Velen aan de grensstati ons zijn reeds teruggezonden. Het Russischo Kaukasus-Lcgcr. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Konstan- tinopel medegedeeld, dat het Russische le ger in den Kaukasus, waarover grootvorst Nicolaas het opperbevel gaat voeren, oen 120,000 man sterk is. Het bestaat uit d© meest heterogene elementeneen mengsel van Kaukasisohe raosen, Perzen, Tsjerkes- sen, Georgiers en betrekkelijk veel Joden; terwijl het zuivere Russische element in: de minderheid is. Einde September, op rijn laatst midden.' Oriober is elk© groote operatie in deze strekon met haar gebrekkdgo wegen, dooti den intredenden sneeuwval, die dan een' natuurlijk beletsel vormt, onmogelijk. Dc Derde Duitsche Oorlogsleening. Door verschillende kerkelijke autoriteiten in het Rgnland, zooals den bisschop van Münster «n het aartsbisschoppelijk vicariaat- generaal te Keulen, worden thans de kerk-, besturen en' geestelijke voorgangers aange spoord, om het deelnemen aan de derde' oorlogsleening in de hand te werken en de nog beschikbare kerkelijke .fondsen zooveel mogelijk voor deze leening te doen bestem-i men. De Keizer en Von Falkenhain. D© keizer heeft den chef van den genev ralen staf Von Falkenhain door een kabi netsorder zrjn bjpge erkentelijkheid betuigd voor de leiding der groote operaties op heil Oostelijk oorlogstooneel en voor de schit terende uitvoering van wat de strategie 'had uitgedacht.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2