Os Eurspeesche Oorlog. Uit d@ Omstreken. FÜ.ANSGK - BUITSGH - ENGELSGH. Vragsn en Antwoorden. Gemengd Nieuws. Velen weten nog niet, hoe hier een stuk echte Hollandsche natuur verscholen ligt, dat kan wedijveren met het mooiste wat er bestaat. Wedstrijdprogramma, voor Zondag. Cricket. Promotie en Degradatie lo kl. „N. C. B." Hilversum „Hilversum"„Ajax". Voetbal. Om den Zilveren Voetbal. Halve Beslissing. Rotterdam: „H. B. S."„Willem II" (1.2.15 uur). Rotterdam: „Quick'—„Sparta" (2.30— 3.45 uur). Ora den Reval-Beker. Rotterdam: „V. O. C. II"—„Xorxes" (11—12.15 uur). Cricket. Het Kampioenschap le kl. „N. C. B." Daar „Rood en Wit" geen tijd meer hoeft om nog een extra-wedstrijd tegen de „'s-Or. C. C." te spelen en zij met 3 pun- teolfen „Hermes" gewonnen heeft, wegens het opgeven van den wedstrijd door „Her mes", blijft „Rood en Wit" nummer eesn ojj do ranglijst en is dus definitief kampioen. Het Kampioenschap der 2do kl. „N. C. B." De beslissingswedstrijd om het kampioen schap der 2de klasse is door „Haarlem" ge wonnen gegeven, zoodat „Ajax" kampioen der geheele 2de klasse is geworden. In 1812 heeft „Ajax" dit kampioenschap ook behaald. HAARLEMMERMEER. De heer en J. Faber, hoofd van school 11, en J. A. Huisman, hoofd van school 9, zijn beiden benoemd tot hoofd eener school te Sliedrecht. HOOFDDORP. Door notaris Hcimeius werden gisteren publiek geveild in „Hotel de Beurs" Een perceel tuingrond en weiland, 28 aren, te Vijfhuizen, gekocht door B. Vreugdenhil voor f 1385.; een perceel bouwterrein, ge legen als voren, 14 aren £0 c.A., gekocht door O. P. Middelkoop voor f 95G; een perceel bouw- en weiland aan den Spieringweg, te Vijfhuizen, 1 H.A., 85 A. en 20 c.A., gekocht door J. Ran voor f 5950een perceel bouw land, 1 H.A., 21 A., 5 c.A., gelegen als voren gekocht door J. B. d'Hane voor f 2680 een perceel bouwterrein, gelegen aan den Slo- terweg en Kruisweg, te Hoofddorp, geza menlijk 74 A. 90 c.A., gekocht door R. van Dijk voor 3282een perceel bouw- en wei land, gelegen als voren, te zamen 1 H.A. 98 A. 80 c.A., gekocht door J. van Dijk, voor f 5349. Er was zeer veel belangstelling voor deze verkooping. BILLEG0M. De Bloembollenbeurs van het H. B. G. alhier, werd gisteren door ongeveer 220 per sonen bezocht. Er werd vrij veel verhandeld, tegen prijzen, die geen groot© aanleiding Jot klagen gaven. KATWIJK. Door den veehouder J. v. d. G. werd aangifte gedaan, dat hij zijn vee verdacht, dat het aan mond- en k'auwzeer lijdende was. Het deskundig ingesteld onderzoek. echter aangetoond, dat van de gevreesde ziekte geen spoor aanwezig was. KATWIJK-AAN-ZEE. Op 11 September as. zullen op het strand gevechtsschietoefeningen worden ge houden. Het strand en de onmiddellijk daar aan grenzende duinstrook moet dan a's oiir veilig worden beschouwd. KOUDEKERK. Naar aanleiding van het Gemeente- ra adsverslag verzocht men onzen corres pondent te willen melden, dat de geloofsbrie ven van de nieuwgekozen Raadsleden reeds waren onderzocht, waartoe in de vergade ring van 12 Juli 1.1., reeds een 'commissie werd benoemd. LISSE. De brug over de Lridsche Vaart wordt vernieuwd en voorzien van yzeren leggers. Het vervoer daarover is dientengevolge eenigen tijd gestremd. Als een bewys, dat er van dit jaar ontzettend veel bolgewassen naar het buiten land worden verzonden, blijkt o a. uit het feit, dat de firma M. Veldhuizen van ftinten Zonen dezer dagen de 6000ste kist heeft verzonden. OEGSTGEEST. In „Irene'' werd gisteravond door de Chr. Zcuigvereen. vExce!s'or", van Rijnsburg, en „Debora", van Oegstgeesf, een zanguitvoe ring aangeboden onder leiding van den heer P. Fontein. Ds. Ruys opende het samenzijn met al len een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. dankte de Zangvereenigingen voor de bereid willigheid en hoopte, dat de verwachtingen, die van dit groote koor gekoesterd werden, niet beschaamd zouden worden. Het koor zette den avond 6clioon in met „Gebed" van E. Drenth. In het geheel wed den zeven nummers door het dubbclkoor ten gehoore gebracht. Duidelijk bleek, wat men bereiken kan met een groot koor; de zang klinkt daardoor zoo vo-1 en schoon. „Excelsior" zong alleen „Wiegelied," „De bora" gaf „Vroege Lente" ten gehoore. Ver meld dient nog to worden dat m:j. T. Bree- dyk op eenvoudige en juist daardoor zoo pchoone wijze vertolkte „Heer, mijn hert is boos en schuldig," terwijl eerstgenoemde met mej. P. v. "d. Luyt met niet minder ge voel zongen: „Als de ziele luistert". De uit voering werd besloten met „Zomeravond- lied," aat met veel gevoel door beide koren gezongen werd. Bs. Ruys, dankte namens a'le aanwezigen RECLAMES a 40 Cts. per regel. Gij kent van deze talen niets en voelt het gemis hiervan, of gy hebt in Uw jengd een ot meer dier talen geleerd, doch zijt het geleerde grootendeels vergeten. Gaarne wilt gy alles nog eens grondig repetecren. Gij zyt echter te oud voor do schoolbanken geworden. Wat staat U nu te doen Proefnummers aanvragen van „Ons Stu dieblad33, Weekblad voor Zelfstudie. Voor elke taal een afzonderlijk weekblad. Prijs per maand /0.35. Proefnummers gratis en franco. 253 20 A. F. G. LE3DERSTZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, De Clercq- straat 34, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. koren ea directeur, waarna de schare zich raar den bazar begaf, waar alles gereed stond om het publiek op aangename wijze nog een tijd berig te houden. Ook deze tweede tïag mag a's welgeslaagd beschouwd worden. HIEUW VENNEP. Het bouwen van een burgerwoonhuïs voor rekening van J. Schouwenburg, alhier, ie bij ondershanclscho aanbesteding opgedra gen aan de aannemers P. Bakker en D. van Damme, aldaar. Als tijdelijk onderwijzeres aan de open bare school alhier is aangesteld mevr. Berre- voctsBoivwens. NOORDWIJKERHOUT. Den 1 sten Oct. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat do lieer A. B. Vermeulen in functie trad als secretaris-ontvanger al- bier. Gedurende een kwart-eeuw heeft hij zich doen kennen als een uiterst bekwaam en nauwgezet ambtenaar, die door zijn dienst vaardigheid en minzaamheid aller sympathie verworven heeft, terwijl ook mag wórden gememoreerd, hoe hij gedurende vele jaren als kassier der Raiffeisenbanlc heeft mede gewerkt tot den bloei dezer, voor onze ge meente, zoo nuttige instelling. Enkele notabelen hebben gemeend, dat deze dag niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Zij hebben zich gevormd tot een comité, dat ieder in de gelegenheid zal stellen, bij te dragen aan een passend huldeblijk voor den ge-achten jubilaris. Bo R.-K. ingezetenen alhier worden in do gelegenheid gesteld bij te dragen aan de electrische verlichting van „De Voorzienig heid". VOORSCHOTEN. Rc eds eenigen tijd Tcwalmen in het ho tel Deurloo, verschillende schaakspelers bij een, om tegen eikaar te spelen. Thans heeft men besloten een Schaakvereeniging op te richten; een voorloopig bestuur zal een voorloopig rcglemenf, enz. samenstellen, WARMOND. Door het 6ohoonstc weer begunstigd, maakten gisteren do leerlingen der School met den Bijbel onder geleide van het on derwijzend personeel, een uitstapje naar Den Haag e-n Scheveningen. Een jaar lang hadden de kinderen er voor gespaard, door elk 2 cents per week daarvoor af te geven. Het ontbrekende is door het schoolbestuur aangevuld. Hedenmorgen had alhier voor het eerst de gemeentelijke vischverkoop plaats, eoi mot succes. Bijwijze van proef was er 50 K.G. ingeslagen, en werd verkocht h. 14 cts. per pond. In een kwartier tijds was dezo 50 K.G. uitverkocht. Volgende week zul de voorraad grooter zijn. ZOETERWOUDE. Bode Vlasveld, van Hazerswoude, die op den Hoogen Rijndijk kort geleden met zijn hondenkar onderste hoven viel, werd er nu door een aute aangereden, waardoor een zijner honden vrij ernstig werd verwond. Zooals ooggetuigen verklagen, is dit onge val veroorzaakt buiten zijn schuld. De chauf feur moet verkeerd hebben uitgehaald. De pc li tie is hiermede in kennis gesteld. Gistermiddag is een vlet, gelaten met spoeling (veevoeder) in den Rijn gezonken. Het veevoeder was be temd vcor den veehou der Ilarte.veld, alhier. Het* schippertje, een knechtje van Harts- veld, wist zich ternauwernood te redden. Het woeste voorbijvaren van een motor bootje maakte zoo'n golf, dat het vaartuig onder spoelde. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgecst. Ned.-Herv. Corn. Zon dagmorgen te tien uren, dr. J. Ween er, van Haarlem. Voorschot en. Geref. Kerk. Zondag morgen te tien en 's avonds te vijf uren, de heer D. H. P. Vollenhoven, predikant te Amsterdam. Zwammerdam. Remonstr. Kerk. Zon dagmorgen to tien wren, ds. W. Mackenzie. HAARLEMSCIIE RECHTBANK. Déze rechtbank veroordeelde P. D-, landbouwer tc N o o r d w ij k, we gens verbode-n uitvoer tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. F., arbeider te Haarlemmermeer wegens vernieling, tot 2 maanden gevange nisstraf. Vraag: Ik ben van de landstormlichting 1913, dio in Nov. op moet komen. Tot wien meet ik mij wenden, om, met het oog op St.-Nicolaas b.v', 1 maand uitstel te krijgen? Antwoord: Ge zoudt dus een maand verlof kunnen vragen aan den compagnies commandant, die het verzoek wel verder zal zenden. U moet evenwel niet denken, dat zulks maar dadelijk wordt toegestaan, vooral niet, als go pas zijt ingedeeld. Vraag: Ik ben in Mei 1890 geboren, van welke jaarklasse van den landstorm ben ik dan Antwoord: Van jaarklassc 1910. In verband met de vraag, gist:ren over het vertrek van de J. P. Coen, lazen wij juist, dat dit schip morgennarniddag to <3 uren van de Javakado zal vertrekken. Gestoord Uonoert. Dinsdag- avond, zoo vertelt de „Zutph. Ct." m er wat herrie in den tuin van de Buiten-Socië teit te Zutphen geweest. Er werd een popu lair concerb gegeven door het Stedelijk Muziekkorps, maar eenige jongelui, onder wio ook Zwolsche voetballers, vonden de gelegenheid meer geschikt tot levenmaken. Dit hinderde natuurlijk allereerst den diri gent, den heer Engelsma, die onder her- rio niet verkoos door te spelen, maar dit begon ook het publiek danig te ergeren. Toen noch de houding van den heer Engels- ma, noch ook het optreden der parkwach ters hielp, hebben de bezoekers zelf do or- do gehandhaafd. Helaas niet op de meest eordeelkundigo wijze. De levenmakers wer den hardhandig den tuin uitgegooid, en één der jongelui uit Zwollo brak daarbij een j been. Per rijtuig moest hij naar het station vervoerd worden. In de m ij n „E m m a", te Hoens- broek, werd do mijnwerker D., een te Maastricht wonende -L»elg, door een kolen wagen overreden en gedood, Een felle brand hooft gis- teravond to Amsterdam gewoed in de werkplaatsen van de firma de Muinck en Co., Kunsthandelaren, Singel. Zoowel de derdo als do vierde verdieping zijn geheel uitgebrand. Te N i e u w-B u i n e n (Dr.), waar een staking is uitgebroken, hebben nu en dan ongeregeldheden plaats. Woensdag nacht is op het land een koe gedood en zijn twee jonge dieren verminkt. Een partij te veld staande haver werd in brand gesto ken. Door de S.S. is voorgeschre ven, dat ingaande 15 October a.s. de trei nen verwarmd zullen worden terwijl die ver warming van af l October a.s. facultatief is gesteld. Uit eenaangeteekenden brief van Rotterdam naar Wilp verzonden op 2 September j .1.zijn vermoedelijk onder weg of reeds vóór de ter-post-bezorging ont vreemd twee bankbiljetten, ieder groot f 10CO, respectievelijk gemerkt C E 59S9 en C P 987, benevens een zilverL-n, groot f 2.50 gemerkt E H 13386. Een millioen weg. TeGro- ningen is ter zake van de uitvoering van heb Raadsbesluit van 24 Augustus 1907 tot cn met 1914 voor do gemeentewaterleiding uitgegeven de enorme som van 1,098,329.48L De N.V. Groninger Water leiding heeft tegen den aanleg geprotes teerd met het succes, dat in drie instanties do gemeento veroordeeld wordt haar bron waterleiding niet alleen te sluiten voor par ticulier, maar ook voor eigen gebruik. MARKTBERICHTEN. LEIDEN. 10 Sept. 1915. Veemarkt. Verkochte hoeveelheid64 stieren ƒ140 a 460 235 kalf- en melkkoeien 250 a 380; 301 varekoeien 210 a 330: 152 vette ossen eu koeien T"5 a 480, 1.10 a 1.18 per K.Q.; 205 ffraskalveren 30 a 12518 vetto kalveren 65 a 145, 1.05 a 1.10 per K.G.51 magere kalveren ƒ9 a 18; 120 vetto schapen 36 a 46, f 0 74 a 0.82 per K.G.340 weido sohapen f 35 a 47; 779 magere varkens ƒ25 a 70; 569 biggen 14 a 218 bokken of geiten 3 a 14. Ter markt aangevoerd: 1007 runderen, 69 kalve ren, 460 schapen. LEIDEN. 10 Sept. 1915. Kaasmarkt. Aangevoerd 153 partijen kaas. Besteed werd voor: lo soort Goudsclio kaas 49 a 51, idem 2e soort 46 a 48; le soort Leidsche kaas 39 a 41, idom 2o soort 36 a 38, per 50 K.G. Handel voor Goudecho e.» Leidsche kaas vlug. Aan de Stadswaag gewogen: 140 partijen, 6068 stuks. 44565 K.G. HOOFDDORP. Graanbeurr De notccringen wa ren Donderdag als volgt: Nieuwe Witte Tarwe ƒ8.50 a 9.— Dude Witte Tarwe ƒ9.50 a 10.— Hpver 13.50 a 14.— Groene Erwten 16.50 a 17.po rat 9.a 9.50 Karwijzaad. 19.a 12-60. UITHOORN. 9 Sept. 1915. Heden aangevoerd op de kaasmarkt alhier 158 partijen, 300 K.G. per partij, le kw. 51 a 53, 2c kw. 49 a 51; Zware 54 a 56. Handel zeer vlug. Do Kaasmarkt bogint In hot vervolg om 8.30 uur. HOORN, 9 Sopt-, Kaas. Aangevoerd 20 stapola kleine fabriekskaae ƒ54; 71 kleine boorc-nkaas 54; 61 bocren-commi3siekaas 52.50; 1 middel- barekaae 52. Totaal 153 stapels, wegende 76.790 K.G. Hfvndel zeer vlug. MEPPEL, 9 Sept. Vorscho boter per 'A vat 1 soort 29.50, 2 soort 28.50, 3o soort 27.50. Per l'/a K.G. 1 2 25 a 2.50. Aangevoerd 1000 K.G. MEPPEL, 9 Sept. Vetto varkens per K.G. 82 a 86 ct.dracht, varkens 76 a 120; magere id. f 56 a 80 pc-r stuk; kleine biggen 1.60 a 1.80 per week; Friescho schapen 16 a 30; Drentsohe schapen 14 a 21 por stuk. LOOSDUINEN. 9 Sept. 1915. Groentenvoiling. Bloemkool le soort 3 a 9; Rijen Komkommers lc soort 2.60 a 4.20, dito 2o eoort 1.10 a 180, dito 3e soort 0 40 a 0.80: Kaskomkommcrs (gele) lo soort 3.50 a 3.90, dito 2e soort ƒ0.80 a 1.20; Roode Kool 3.40 a 5.70; Savoye Kool 4.90 a 7.60; Stilado le soort f 1— a 1.05, dito 2o soort f 0.30 a 0.55: Peen lo soort f 2.10 a 2.50, dito 2e soort 1 40 a 1.90; Andijvie ƒ0.50 a 0.90; Kroten ƒ0.70 a 1.20; Selderij ƒ1.20 a 1.40; Peterselie ƒ0.50 a .0.80 per 100; Spinazie 0 20 a 0.30; Zuring ƒ0.05 a 0.07; Postelein ƒ0.21 a 0.30; Komkommers tele ƒ0.11 a 0.20Booneustek ƒ0.17 a 0.49 por ben; Prinses8eboonen 0.39 a 0.6-1Snijbooncn 2.a 2 40 per 1000Tomaten le soort 9 a 10.50 dito 2e eoort 6.20 a 7.80, dito 3o soort f 3.10 a 5.— per 50 K.G.Pronkboonen ƒ1— a 1.05; Duitsohe prinsessen ƒ180 a 2.10 per 15 K.G.Periiken lo soort 6 a 9. dito 2o soort 3.60 a 6 per 100. Aanvoer: 8262 Komkommers, 12.825 struiken Andijvie. 10.239 pond Tomaten. WAALWXTK, 9 Sept. 1915. Huiden cn Leder. De toestand van den huid»*1 handel ondergaat se dert enkele vvelcen weinig verandering. Inlandscho huiden en vellen zijn flauw gestemd, met uit zondering van zware huiden voor zoolleerhorei- ding. Java-huiden, zware en lichte ronder- en buffel-, zijn thans in do centra Amsterdam en Rotterdam ruim ter markt.. Dientengevolge zijn importeurs wel zoo voorlcomond voor den looier, zoodat er nogal zaken gedaan worden. Dit is ook het geval met verschillende soorten van buitenlandsclien oorsprong die, hoewel tamelijk ruim aanwezig, niet van prima qualiteit zijn. Dc looierij, gezien, dat er vooralsnog geen kans is eerste soort La Plata os- en koe- to erlangen, is noodgedwongen 2o rangs-huidon in tc slaan om haar bedrijf op poil to houden. Buitenlandscho looimlddelcn zijn buitensporig duur, maar toch gaat er nogal wat om. Aanvoer bevredigend. Voor alle ledersoorten is do markt gunstig j gestemd. Oosteiirijkschc Ir triges in dc Ver. Staten. In niets, meent de „Times", heeft presi dent Wilson zoozeer zyn verlangen getoond ,om neutraal to blijven, dan in het dulden van do Oostenryksoh-Duitsoho propaganda in do yereeaigde Staten. De president is hierby tot het .uiterste gegaan, meent het blad, doch thans heeft zich eon geval voor gedaan, dat meer van zyn zolfbeheersoMng moet eischen dan eenige voorafgaande mis draging der Teutoonsche vertegenwoordi gers. Dr. Dumba, de Oostenrijksch-Hongaar- scho gezant, wordt er van beschuldigd met den Duitschen militairen attaché, kapitein Yen Papen, te hebben samengespannen bj} pogingen, om Amerikaansehe fabrieken,, wel ke munitie voor do geallieerden maken, te desorganiseeren. Dr. Dumba ontkent dit niet, maar beschouwt het, dwaas genoeg, als een onderdeel van zijn diplomatieke bezigheden. Zijn plan was, om ontevredenheid en sta kingen te bewerkstelligen onder de Oosten- rijksck-Hongaarsche werklieden in die fa brieken. Het optreden van een gezant als provocateur van stakingen in het land, waar hij geaccrediteerd is, is nieuw voor ons, doch dr. Dumba ziet er niets byzonders in en vertrouwt, dat alles op bevredigende wijze geregeld zal worden. Do Amerikaan- sehe bladen denken or anders over. en eischen zyn aftreden. Zijn intriges, en meer nog de verdediging daarvan, zijn wat Kipling in een ander verband eens een dwaling in do vierde macht noemde. „Wie is deze dr. Dumba, die aldus tracht het bekendo record van Oosfcenrijksch-Hon- gaarsche domheid te kloppen?" vraagt de „Times". Zijn diplomatieke loopbaan is min of meer ongelukkig geweest. Van Macedo nische afkomst, deed hij zyn eerste diplo matieke ondervinding bij de Oostenrijksch- Hongaarsche legatie te Belgrado op. Het werk, dat do Ballplatz van haar vertegen woordiger in de Servische hoofdstad ver langde, is de wereld bekend als een reeks schandalen en er is geen reden om aan te nemen, dat dr. Dumba iets anders was dan een dankbaar leerling van do kunst, welke graaf Forgach een Europeesche beruchtheid hebben bezorgd. Wanaetr de Oostenrijksch- Hcngaarsche diplomaten even bekwaam als immoreel waren, zouden zij formidabel zijn. Het incident kan moeilijk geacht worden bij te dragen tot cle goede verstandhouding tusschen do Vereenigde Staten en Duitscli- land en zijn bondgenoot. En het bewaren daarvan is plotseling, zoowel in Berlijn als in Weenen, een punt van politieke pogram geworden. De bladen in beide hoofdsteden belcogen, dat de situatie op den Balkan de onverdeelde aandacht van de Oostonrijksch- Duilsche diplomatie eischt, en dat alle andere complicaties, zoo mogelijk, vermeden moeten worden. Een Duitscli Succes aan het Westelijk Front. Het Franscbe communiqué van eergister avond deed reeds vermoeden, dat de Duit- schers in de Argonnen een succes hadden be haald. Dit vermoeden blijkt juist. Het Duit- sclie communiqué van gisterochtend zegt: In de Argonnen drongen gisteren (dat is dus Woensdag) ten noordoosten van Vienne le Chateau onze Wurtembergsche en Lo- tharinsche regimenten ten aanval vooruit, door de artillerie voortreffelijk ondersteund. Dg stormende infanterie stelde zich in het bezit over een frontbreedte van meer dan twee kilometers van de vijandelijke stellin- lingen ter diepte van 300 tot 500 meter en van verschillende steunpunten, oa. van het door de Franschen veelgenoemde werk Ma rie Thérèse, Dertig officieren en 1999 man werden gevangen genomen; 48 mitrailleurs, 54 mijnwerpers, een revolverkanon werden buit gemaakt. Gedurende den nacht van eergisteren op gisteren werden te Londen de dokken en andere haveninrichtingen met omgeving rij kelijk met ontplofbare en brandbommen be- worpen. De uitwerking was zeer bevredigend. .Onze luchtschepen, die zeer heftig werden beschoten, keerden zonder eenige schade terug. Duitsche vliegtuigeskaders deden een aan val op Nancy. nltusschen is de aanval tot staan geko men, wat blijkt uit het volgende Franscbe communiqué van gistermiddag: In Artois gevechten met handgranaten en geweervuur tusschen cle loopgraven in de sectoren van NeuvilL© en Roclincourt. Een vrij herige kanonnade ten zuiden van Alreckt en in de streek van Roye. In de Argonnen werden in de streek van Fontaine aux Charmes gedurende den geheelen nacht zeer heftige gevechten geleverd. Do Duit- schers hernieuwden de aanvallen met groote volharding. De Franscbe linie werd overal gehandhaafd, behalve een gedeelte loopgraaf ten oosten van Binarville. Wy maakten eeni ge gevangenen en vermeesterden oen mi trailleur. Uit Lotharingen worden enkele schermutselingen gemeld met een post in het hosch van Parroy, waarbij het voordeel aan onzen kant was. In de Vogezen een hand- grnnatengevecht op de hoogte, ten oosten van Metzeral. Er werden een vyftigtol bommen geworpen door een Franschen vlieger op het etation Challerouye. In den nacht van 8 dezer bombard eerde een Franscbe bestuurbare ballon het «tation en cle werkplaatsen te Meslee. Veldmaarschalk French meldt naar Lon den, dat sedert 30 Augustus er eenige mijn en artillerie-acties plaats padden ten oosten van Yperen. Twee Duitsche vliegtuigen wer den neergeschoten. J)c L a a ts teZeppel i n-R aid. Het Engeleche persbureau deelt mede, dat bij den nieuwen Zeppelin raid van Woensdag op de oostelijke graafschappen en het dis trict van Londen, gedood werden; 12 man nen, twroe vrouwen en zee kinderenernstig gewond acht mannen, vier vrouwen en twee kinderen, en licht gewond; 32 mannen, 23 vrouwen en 12 kinderen. Zij behooreu allen tot de burgerlijke bevolking, op vier solda ten na, van wie er één gedood en drie ga wond werden. Deze aanval is dezelfde, waarop het Duit sohe telegram, opgenomen in ons nummer van gisteren, betrekking heeft. Burgemeester Max. Er ie weer nieuws over den voormaligen burgemeester van Brussel Max. De Duitsche regeering heeft besloten, den burgemeester, die nu reeds sedert een jaar gevangen zit to Glatz, in Silezië, te doen overbrengen naar Frankfurt, waar het kli maat vooral in den herfst gezonder is. Zijn talloozo vrienden en vereerders zullen het met blijdschap vernemen. Hoe dc Dorde Duitsche Leuning tot stand zal komen. Ten einde de deelnoming aan de derde Duitsche oorlogsleening van 10 mÜKard mark waarop do inteekening loopt van 4 tot 22 dezer 's middags 1 uur, bij een nog grooteren kring der bevolking ingang te doen vindon, worden in alle plaatsen tot 20.000 inwoners, evenals ten plattelande bij iedereen, die ge acht wordt te kunnen teekenen, door do brie venbestellers inschrijvingsbiljetton aan huis bezorgd. Verder is bepaald, dat de intarestbewijzen door do postkantoren in betaling genomen en ingewisseld kunnen worden. Hiordoor wordt ooK velen, voor wie de aanwezige ge legenheid tot inwisseling der interestbewij- zen niet voldoende waren, de beslissing ovci do bolegging van geldmiddelen, gemakkelij ker gemaakt. Wanneer je zoo'n papiertje thuis krijgt zal de moed niet groot zijn om niet in te schrij ven, teneinde niet te worden versleten voor on-vaderlandslievende. De Badensche en Hessische regearing ge ven aan haar ambtenaren voorschotten op hun traktement, om hun het inschrijven op do derde oorlogsleening mogelijk te maken. Dc Dnikbootoorlog. Lloyds meldt dat de Noorsohe bark „Shoresand" en het Franscbe stoomschip „Bordeaux" zijn gezonken. Dé bemannin gen zijn gered. Do „Shoresand" komt in Lloycls register niot voor. Er zijn twee s.s. van dien naam „Bor deaux". Het e>en© behoort tot de Cie Ge nerate Transatlantique te Havre en meet 1530 ton, het andere aan de Ohemins de Fer de l'état to Dieppe en meet 744 ton. Het stoomschip „Guatemala" is getorpe deerd. De bemanning werd gered. Wanneer bovenstaand bericht bat rekking heeft op een Engelsche boot, wordt bedoeld oen in 1899 gebouwd stoomschip van 3327 bruto ton, toebehoorend aan The Pacific Steam Nav. Co. te Liverpool. Het stoomschip „Douro" is tot zinken gebracht. Ook hier werd de bemanning ge red. Volgons een Lteyds-berioht is het Russi- solio stoomschip „Rhea" tot zinken ge bracht. Do bemanning is aan land gebracht. Een Havas-berioht uit Parijs meldt, dat volgens daar ingekomen berichten uit Ne derland do weifelingen, in Duitsche regee- ringskringen ontstaan in verband met den duikbocten-oorlog, een ernstigen binnen- landsche toestand beginnen te scheppen. Te Berlijn loopt hot gerucht dat admi raal von Tirpitz, in tegenstelling met wat men oorsprcmkelqk geloofde, de door den Rijkskanselier voorgestelde gedragslijn niet wil aanvaarden. Hij zou thans zelfs de voortzetting van den zeeroovers-veldtooht prediken, zonder zich te storen aan de wet ten dei* mcnsohelijkheid of de protesten der Vereenigde Staten. Volgens een eveneens uit Berlijn afkom stig gerucht, zou de admiraal z^lf bevel hebben gegeven tot het torpedeeren Ta3T de „Hesperian", om aldus den Rijkskanselier te tarten. Do „Hesperian". Er is een officiecle lijst gepubliceerd van vermiste passagiers en leden van de beman ning tier „Hesperian". Volgens deze lijst worden 2 personen vermist, namelijk één lsto klas-passagier, vijf 2de klas-, vier 3de klas-passagiers en 22 leden der bemanning. Officieel is het volgende bekendgemaakt: Toen het schip vertrok, stond er één kanon opgesteld, 't Was eenvoudig voor verdedi ging bestemd. De duisternis was juist inge vallen, toen het schip om 8 uur 31 getorpe deerd werd. Niemand heeft een duikboot ge zien, voordat het schip getroffen werd. Er is hoegenaamd geen waarschuwing gegeven. Toen de „Hesperian' getorpedeerd werd, was zij 81 mijlen uit do kust, ten zuiden van Fastnet en 135 mijten ton zuidwesten van Queenstown. Dc kracht van de ontploffing was zoo groot, dat het schip onmiddellijk bleef stilliggen. De machines hielden op te werken. Er werd spoedig hulp geboden door de schepen van de vloot. De passagiers moes ten twee tot drie uren in de booten rondva ren, vóór zij aan boord van deze schepen werden opgenomen, die hen naar de kust brachten. Zij hebben hun groote tevreden heid geuit over do behandeling; ook te Queenstown. Kapitein Maine, do gezagvoer der cn 12 leden van de bemanning bleven aan boord, nadat 't schip getorpedeerd waa. Het waren3 officieren, 3 machinisten, 2 marconisten, 2 matrozen, de scheepstimmer man en de bootsman. Het schip werd zoo spoedig mogelijk op sleeptouw genomen, maar 38 mijlen verder bleek het onmogelijk hot boven water te houden. Lansing, clo Amerikaanscho mini-ter van buitenlandeche zaken, heeft aan den Arae- rilêaanschen gezant to Berlijn geseind, hem alle beschikbare inlichtingen aangaande hot vergaan van de „Hosperian" te verstrek ken. Do „Hamburger Nachrichten" drukt haar voldoening uit over 't vergaan van de „Hes perian", een voldoening waarin, meont zij, hot geheele Duitsche volk zal deelen. Het zelfde blad betuigt zijn leedwezen over de vernietiging van do „U 27" en verklaart, dat zij het slachtoffer van oen misdrijf van

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2