De Europessche Oorlog. |\|0, 17033 .Disisclagg *7 ^epteirafoer. Tweede 331acl. A0. 1915. Binnenland. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Be wild© Olijf. LEIDSCH DAGBLAD Dr. A. Kuyper, is vail zijn verbluf in het buitenland in Den Haag teruggekeerd. De commandant der Ainsterdamsche brandweer, de lieer Gordijn, zal zich. naar „De Tel." mededeelt binnenkort naar Hamburg en Bremen begeven, ten einde zich op do hoogte te stellen van de maatregelen tegen brandgevaar, die daar getroffen wor den ter beveiliging der katoenopslagplaat sen. Mochten deze maatregelen van doel- treffenden aard blijken, dan zuilen ze ook op de katoenopslagplaatsen toegepast wor den, die men hier clenkt in te richten. Gisteren had in een der zalen van ho tel „De Twee Stedon" in Den Haag, de 17de jnarlijksehe algemeene vergadering van de Vereeniging voor, Waterleidingsbelangen in Nederland plaats, onder voorzitterschap van den heer Ch. van Spall, Leiden. Spr. betreurde het, dat niettegenstaande het buizenmateriaal, in gebruik bij waterlei dingen, voortdurend grooter wordt, dit nog steeds uit het buitenland moet worden be trokken. Hij acht daarom thans een gunsti- gen tijd aangebroken tot het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van ge goten ijzeren pijpen, hulpstukken, enz., even als zulks is geschied voor de kabels ten behoeve van electrisch licht en kracht. Spreker, spoort de Nederlandsche fabri kanten verder aan, zich beter in te richten tot het vervaardigen van watermeters, enz. Uit hot jaarverslag van den secretaris, den heer D. Drost, blijkt, dat het aantal leden 143 bedraagt. De penningmeester, de lieer J. L. Roborgh, to 's-Hertogenbosoh, kondigde een batig sal do van f 1000 aan voor 1915 en van ver moedelijk f 1500 voor 1916. Het bestuur bracht bij monde van den secretaris rapport uit betreffend*^ het ver- krijgen van een eigen orgaan. Wijl uitgave van een tijdschrift in eigen beheer op ver schillende moeilijklieden stuitte, besloot de vergadering een overeenkomst aan te gaan met de redactie van het tijdschrift „Het Gas", orgaan van de Vereeniging van Gas- fabrikanten, hetwelk dan zal uitgebreid wor den- met een rubriek betreffende „Water". In plaats van den heer Gh. van Spall werd tot voorzitter gekozen de heer G. J. Leverland, Groningen, en werd verder tot bestuurslid benoemd de heer J. D. A. Sneep, Boskoop. De heer D. Drost werd als secre taris herkozen. Middenstandsbond. Ter 12do alg. vergadering van den Mid denstandsbond, te Utrecht ge-houden in Hotel de l'^urope", waren o.m. aanwe zig mr. J. P. Fockema Andreae en mr. F. A. van Engen, resp. burgemeester en wethouder der gemeente Utrecht. Nadat de bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, met een welkomstwoord door den voorzitter der Utr. Handelsvereeni- ging, den heer J., van Noordenne, was in geleid, waarin spr. wees op de nadeelen, die de Middenstand ten gevclgc van den oorlogstoestand ondervindt en waarin hij dank bracht aan mr. P. J. Aalberse voor het succes, door hem verkregen met zijn wetsontwerp tegen oneerlijke concurren tie, sprak de heer H. K. Koppel Jr., uit 's-Gravenhage, de openingsrede uit. Spreker deelde allereerst mede, dat de voorzitter van den Bond, d-e heer Meuw- sen, vrij ernstig ongesteld is geweest cn sprak daarop de beste wensclien uit voor diens spoedig herstel. Daarna bracht spreker de buitengewone omstandigheden bij het uitbreken van den oorlog in herinnering. Toen bleek de macht en het groote nut van organisatie in het algemeen, maar ook van ons Middenstanders in het bijzonder. Na verder de werkzaamheden van het bestuur in het afgeloopen jaar te hebben nagegaan, wees spreker op het tot-stand- komen van de wet tegen de oneerlijke con currentie. Zoo ooit het gezegde ,,frappez, frappez, toujours", is bewaarheid gewor den, dan is dit hier het geval. Immers geen congres had in de laatste jaren plaats of de tot-stand-koming van dit onderwerp, waarnaar de Middenstand reikhalzend uit zag, werd besproken en de verwezenlij king onzer wenschen in deze bepleit en Erlangd, totdat het eindelijk aan den on vermoeiden strijder in deze, mr. Aalber se, gelukte de vrucht van zijn werken roemrijk te mogen binnenhalen. Ten slotte bracht spr. hulde aan H. M. de Koningin en dank aan de Rijks- en gemeentelijke regeeringen, voor de hulp die ze den Middenstand in deze benarde tijdsomstandigheden ver1 eende. Na de rede werd een telegram aan H. M. de Koningin gezonden. De inkomsten bedroegen in 1914 4111, de uitgaven 2722.21, zoodat ter een batig saldo is, groot 1388.79. De begrooting voor 1916 werd na eenige discussie vastgesteld op f 4361.29 aan ont vangsten en uitgaven. De Voorzitter herinnerde aan het plan om een prijsvraag door den Bond te doen uitschrijven over de gevolgen van den oorlogstoestand, alsmede over de midde len ter verbetering van de schadelijke ge volgen uit dien toestand voortgevloeid. Aan Ie bekroonde prijsvraag zal een prijs vain f 500 toegekend worden, en voor de beste na deze een consolatieprij? van 100. Daarna kwam aan de orde het voorstel tofc oprichting van een Bond van Informa tie- en Incassobureau's over geheel Ne derland. De Voorzitter bracht in herinnering dat tot het doen van een onderzoek nanr dit vraagstuk indertijd een commissie is be noemd, die rapport beeft uitgebracht, welk rapport na overleg met bet Bondsbestuur geleid heeft tot vermeld voorstel. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de volgende besprekingen werd o.a. geklaagd over het feit, dat gemobiliseerde middenstanders zoo moeilijk verlof kunnen krijgen ter behartiging hunner zaken. De Voorzitter antwoordde, dat aan spr. van het departement van Oorlog de ver zekering gegeven is, dat met de belangen der gemobiliseerde middenstanders zoo veel mogelijk rekening zal worden gehou den. Besloten werd tot het zenden van een telegram aan den Minister van Bin- nenlandscho Zaken, waarin aan minister Gort van der Linden hulde wordt gebracht voor de wijze, waarop hij in deze moeilij ke tijden 's lands zaken heeft geleid en 's lands belangen heeft behartigd, werd de bijeenkomst tot Dinsdag verdaagd. Te zes uur had daarop in Maison Buurds een gemeenschappelijke maaltijd plaats. Aan den maaltijd werd door een 90-tal personen deelgenomen. FAILLISSEMENTEN. J. H. Espeldoorn, bakker te Kampen. M. G. Klapwijk, in rijwielen, te 's-Gra- venzande. De vrachtboot „Stad Winscho ten" is in de stadsgracht te Sneek omgekan teld en ligt ondersteboven in het vaarwa ter. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. He t aanstellen van eenre- cherche, om den dader af de daders te ontdekken van de hondenvergiftiging te Almelo, heeft nog geen resultaat gehad. Integendeel, kwamen de vergiftigingen tot dusver buiten de bebouwde kom voor, nu wordt het vergif ook reeds op de stra ten gedeponeerd. Het is zoo goed als ze ker, dat de hier gevestigde apothekers en drogisten de gevaarlijke ingrediënten niet leveren, maar dat dezo betrokken wor den buiten de gemeente, waarschijnlijk van drogisten, die, wa<t de levering van ver ten betreft, minder streng op de vingers worden gekeken dan apothekers. Naar men verneemt zal bij den Raad een voorstel --iaën ingediend, om eige naars van vergiftigde honden restitutie van hondenbelasting te geven. Tusschen Helena veen en Venlo werd Zaterdagavond uit den trein feen kistje, inhoudende 25 Edammer kazen, ge stolen. Te Helenaveen waren zij nog in den trein aanwezig, doch bij aankomst te .Venlo werd de diefstal onmiddellijk opge merkt. Het zegelloodje van de wagondeur was verbroken. Een uitgebreid onderzoek, dat onmiddel lijk werd ingesteld, leidde tot geen resul taten. Men vermoedt, dat de diefstal is gepleegd, terwijl de trein in volle vaart was. Zaterdagnacht tegen twee uren brak in de bakkerij van den heer P. Rik- kers-Büring op de Markt, te Helmond, brand uit. Direct toegesnelde militairen van de 1ste com]:-. wielrijders konden niet verhoeden, dat do geheele bakkerij in enkele oogenblikken in volle vlam stond. Alvorens de brandweer ter plaatse was, hadden de vlammen, welke snel om zich heen grepen, reeds het woon huis aangetast, hetwelk ook geheel uitbrand de. Het aangebouwde café Francois kreeg eenige waterschade. Kranig hield zich de milicien C. Cooman, die met groot levensge vaar nog een 4-jarig kind uit het brandende perceel wist te redden. De wakkere redder schroeide zich daarbij de hoofdharen en klee- ren. Tegen 8 uren kon de brandweer weder inrukken. Verzekering 'dekt de schade. De in 1908 gebouwde che mische fabriek ,,De Valk," van leder-con- Ferveeringsartikelen, oliën, enz., van de fir ma Engelsman en De Vries, Ban het Plant soen te Amersfoort, is geheel uitgebrand. De brand ontstond door het aanmaken van den stoomketel, waarvan de rookpijp defect moet zijn geweest, waardoor de bovenliggende zol der, volgeladen met licht brandbare stoffen, in brand geraakte. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, voorkwam, mede door het verwijderen van zes .vaten benzine en het beschermen van nex cementeerauis, ontploffingen. In een halfuur had zij het vuur gelokaliseerd; zij kon echter niet voorkomen, dat de fabriek geheel uitbrandde. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgekomen. De schade wordt gedekt door verzeke ring. („N. R. C:.") Kerkbrand te Oudenhoorn. Omtrent dezen reeds in 't kort door ons vc-rmelden brand, wordt nader nog het vol gende bericht gemeld uit Den Briel: Bij het hevig onweder, dat in den nacht van 4 op 5 September over heb eiland Voorne woedde, 6loeg de bliksem in den toren van het dorp Oudenhoorn, met het gevolg, dat toren zoowel als kerk geheel afgebrand zijn. De kerk was zeer oud, na 1355 en zeker, vóór 1403 gesticht. De toren dateert van iets later, maar bestond reeds in 1431, toen de klok er in gehangen werd, tenminste dit jaartal kwam op den rand dier klok voor, waarop nog het volgende inschrift voor kwam: „In die eer goids, en zijn lieve moeder, (die machet Maria ben ic gemaeckt, „Ic love den waerachtigen goa, „Ic roep dat vole, ic verzamen die (clerken." In de 18de eeuw verkeerden toren en kerk in vervallen staat, waarom er in het jaar 1781 aanzienlijke herstellingen aan plaats- ha ddem De hooge toren was een sieraad van het landschap, en vooral van het Haringvliet af 'een mooi gezicht. In den aanvang liet zich de brand als iets zeer onbeduidends aanzien en was al leen wat rook uit de spits waarneembaar, tot na geruimen tijd plotseling zich vrij1 wat lager de vlammen vertoonden. Er bevond zich een fraai orgel in de kerk', 'dat slechts eenige jaren oua was. De mooie lichtkronen, benevens het grootste gedeelte v^n den inboedel, heeft men kunnen redden. De vlagvoorNe w-Y ork. Men schrijft uit Amsterdam: Wij waren in de ge legenheid do vlag te bezichtigen welke door ons gemeentebestuur aan dat van New-York wordt geschonken. De vlag is van zijde en elko baan is 1.30 M. breed en 2.60 M. hoog. De Amerikaansclie commissie, bestaande uit j de heeren John B. Pine, I. N. Philps Sto kes, R. T. N. Hasley en Frances C. Jones, heeft deze driekleur, waarvan de banen ver tikaal loopen, ontworpen naar gevonden ge gevens. In de witte baan is een teckening gebor duurd', welke werd vastgesteld naar een oud zegel? In een lauwerkrans staan een Holland- scke schipper met het dieplood in de hand en een Indiaan. Zij houden een schild vast waarop aangebracht zijn molenwieken, waar- tusschen bevers en meeltonnen Onder dit EcHild staat het jaartal 1664. Het geheel wordt gedekt door den Amerikaanschcn adelaar, wiens klauwen rusten op een we reldbol. Deze teekening is op de witte zijde ontwor pen door den heer T. van der Laars en twee leerlingen en behandeld en silhouette, waar- tusschen,witte lijnen zijn gewerkt. Aan de School voor Kunstnijverheid heeft mevrouw Yan EmstedeWinlcler er met vier leerlingen ongeveer zes weken aan ge arbeid. Do Chineesch-Japansche methode werd hierbij gevolgd, omdat aan weerszijde de afwerking precies dezelfde moest zijn. Het borduurwerk is een meesterstuk van kunstnaaldwerk. Te Amsterdam is g.stermor- gen een dienstbode in een woning aan de P. C. Hooftstraat dpor gas bedwelmd in haar slaapkamer gevonden en in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij is overleden. B ij oenbewoner van de buur t- schap Zwanonhurg, in de Haarlemmermeer, ik de waakhondgestolen. Te Tilburg is Zondagnacht ingebroken in het kantoor der N. V. „Noord- brabantscho Elektriciteitsmaatschappij." De brandkast werd door inboringen opengebro ken en een niet groot bedrag aan muntspecie ontvreemd. Yan den dader geen spoor. De „Hesperian" getorpedeerd. De „Hesperian" heeft de haven niet meer, kunnen halen. Het sohip is gistermorgen' gezonken. De aanvankelijke beriohten, dat de veis niotiging van dit sohip geen slachtoffer* had geëisoht, worden thans tegen gespro* ken door de feiten. Men gelooft, dat verscheidene personen' het loven verloren bij het torpedeeren van' do „Hesperian". Het lichaam van do eer* ste klas passagier miss Oaroervy, van New! Foundla-nd, is uit zee opgehaald. De juist* cijfers zullen verkrijgbaar zijn, wanneer de kapitein te Liverpool aankomt. Het aantal vermisten van de „Hesperi* an" bedraagt blijkens de laatste berichten! 13 passagiers en 7 leden der bemanning. Het postbestuur deelt mede, dat er 35-15 mailzakken aan boord waren, waarvan ver* scheidene bestemd waren voor de Yereenig- de Staten en sommige uit onzijdige landen' afkomstig waren. Het sohip was op wog van Engeland naar de Yer. Staten. Onder de 315 passa* giers bevonden zich majoor Barros, 12 offi cieren en 35 man van een Oanad'eesch I>a-< taljon, die allen gewond waren en voor hun herstel naar Canada op v-eg waren. Dö majoor vertelt, dat zij om tien minuten' vóór half 9 's avoids met eenige officieren' op het dek zat te rooken, toen er plotse ling een luide ontploffing plaats had. Het schip kreeg een hevigen schok. Er viel een ca. 50 M. hooge waterstraal op het dek. De vrouwen en kinderen weiden het eerst veilig in de reddingsioepec gebracht. De orde aan boord was voorbeeldig. De Engelsohe bladen herinneren nu aan de belofte van Bernstorff aan de Ameri- lcaansebe regeerine en noeraeD het torpe deeren van de „Hesperian" een zware trouwbreuk jegens Amerika. Zij wijzen er op dat er geen 'sprake van kan zijn dat do commandant van do duikboot- geen kennis droeg van het nieuwo stelsel van graaf Bernstorff aan de Amerikaansche regee ring heeft ontvouwd. Graaf Bernstorff zelf immers verklaarde dat het 6telse>l om passagiersschepen vóór het in den grond boren te waarschuwen vóór 19 Augustus was aangenomen. Niettemin is nauwelijks de inkt droog van het memorandum of de wereld wordt geschokt door een nieuwe wandaad van een duikboot, even schande lijk cn gewelddadig als het in den grond boren van de „Lusitania" en „Arabic"- Dat er geen mensohenlevens verloren gin gen is te danken aan de bekwame zee manschap van den gezagvoerder, niet aan' eenige zelfbeperking van de zijde van den' commandant van de duikboot. De algemeene opvatting van de pers is, dat deze laatste wandaad toont dat Duitschland nog steeds van zins is elke overweging van humaniteit in den wind te slaan om zijn doel te bereiken. Hefc bericht van de torpedeering wekte groot-o opgewondenheid en ernstige be duchtheid in Amerikaansoho kringen. Do Amerikaansche bladen hebben de regeo- ring gewaarschuwd geen overdreven waar de te hechten aan de Duitsohe tegemoet komingen maar het antwoord was steeds, dat de regeering Duitschlands beloften in zake den duikbootenoorlog aanvaardde en ■dat de toekomst het bewijs zou leveren van de juistheid hiervan. Do „Daily News" meldt, dat de eenige man aan boord van de „Hesperian" die de duikboot gezien heeft, do man was die de wacht had. Hij kreeg de duikboot op «enigen afstand in het oog en waarschuwde den kapitein. Men weet hier nog niet ze- Eoroan naar het Engelsch. (Nadruk Verboden). 6) Hij begon die nog eens nauwkeurig op te nemen en één voor één de waterverf- Bchetsen aan den wand to beschouwen, ten einde iets omtrent haar persoon te weten to komen. Do eerste schets stelde een zus ter in een kloostertuin voorde achter grond was ecnigszins Fransch en toch an dere. De volgende was een trapper of vo yageur, die een kano in de ontsluimige wa teren van een meer in 't Noorden voortbe weegt. De daarop volgende, een groep wigwams met vrouwen en kinderen op den voorgrond. Dan kwamen weer zusters, daar na weer voyageurs met hun kano's en weer Indianen en wigwams. Het viel Ford op, dat do zusters naar hot leven zouden zijn geschilderd, do reizigers en Indianen uit 't hoofd. Hij wendde zich naar do twee van lijsten voorziene schilderstukjes op den schoorsteenmantel. Bedde stelden win-ter- taiereelcn voor. Op hef. een' ver voor de een stoere voyageur zijn vrouw met haar lut tele bagage in een slede, door een paar honden getrokken, over de bevroren sneeuw. Op het ander was een vrouw, waarschijnlijk dezelfde als op de voorgaande schets, 'neergezegen in een geweldigen storm, terwijl een slanke man met een Europeosoh voorkomen beslist niet- de voyageur naast haar stond met con baby in zijn armen. Dit waren blijkbaar stukjes uit het hoofd gesóhildord en naar het Ford voorkwam was 't het werk van iemand, die een bijna vergeten herinne ring trachtte te doen herleve«n. Hij was echter te zeer van zijn eigen toestand ver vuld om er langer zijn aandacht aan te wij den. Hij keerde zich weer naar het midden der kamer en keek ongeduldig zoekend in het rond of hij ook iets eetbaars kon vin den. De tinnen trommel, waaruit hij al de biscuits had verslonden, lag leeg op den vloer, maar hij raapte dien op en at hon gerig de weinige kruimels, die in de hoe ken waren blijven kleven. Hij doorzocht alles in het kleine, donkere vertrekje in de hoop iets meer te vinden, maar tever geefs. Voor zoover hij Icon zien, was de hut nooit gebruikt voor het doel, waarvoor zij had moeten dienen, cn evenmin langer bewoond geweest dan af en toe een paar uren. Zij was waarsohijnlijk gebouwd in een gril, die reeds voorbij was bij de voltooiing. Hij giste er naar, waarom er nergens een schets was te ontdekken van het natuur tafereel buiten, ofschoon dit punt. blijkbaar om zijn schoonheid was gekozen. Hij had niets bij rich, dat den tijd kon aangeven, maar hij wist, dat kostbare uren, die hij had kunnen gebruiken om te ont snappen, waren verstroken. Hij begon zich boos te maken over die vertraging. Met den aandrang dei* jeugd om werkzaam te wezen, verlangde hij buiten te zijn, waar hij ten minste zijn voeten kon gebruiken. Zijn kleeren waren aan zijn lijf opge droogd ondanks zijn honger had de slaap liem verkwikthij was overtuigd, dat hij, eenmaal in don open lucht zijnde, wel zou weten te ontkomen. Weer trok hij het gor dijn weg, ten eindo het terrein te verken nen. Het was van belang, zoo goed moge lijk op de hoogte te zijn van do ligging van dit punt, opdat hij partij zou kun nen trekken van elk voordeel, dat zij mooht aanbieden. De kleuren, door de opgaande zon te voorschijn getooverd, waren verdwenen en hij oordeelde, dat het zeven of acht uur moest wezen. Tussohen de openingen der lage heuvelen door glinsterde het meer als zilver, terwijl daar, waar de Vermont sleohts een schaduwmassa was geweest, nu blauw-groene bergen in een driedubbele rij te voorschijn kwamen en de laatste nevelen zioh in de lucht oplosten. Aan den linker kant waren do Adirondacqs nu in een door schijn en den damp gehuld, in een paars waas van hitte. Terwijl hij de onverschrok kenheid trachtte terug te krijgen, die plot seling bij zijn eerste jacht naar vrijheid over hem was gekomen, gleed zijn oog over het landschap en merkte de punten op, die hem bekend waren. In het westen, in een nis tussohen Graytop en de dubbele piek van Windy Mountain wist hij de hoofdstad van het graafschap te plaatsen in het noor den achter liet mooie voorgebergte en de glinsterende inhammen wachtte de gevan genis van Plattsville op zijn komst. Ver der naar liet noorden lag Canada en in het zuiden leidde de groote waterweg naar de bevolkte doolhovon van New-York. Met een ongeduld, dat aan zenuwachtig heid grensde, begreep hij, dat die algemee ne gegevens hem niet hielpen. Hij moest- natuurlijk de gevangenis en do hoofdstad van het graafschap vermijden, terwijl zoo wel New-YoTk als Canada hem de laatste kan:en boden. Maar de dreigendste geva ren scholen voor hem in het omliggende ter rein en daarop kon hij niets zien dan een helling met essolien en pijnboom-en. De vlugheid van instinct, waardoor hij den vo- rigen avond preoies had geweten wat hem te doen stond, week dden morgen voor den. hem eigen meer langzamen gedachtengang. H£ tuurde nog verslagen naar buiten, toen hf1 door de boomen achter de strook gras, iets wits zag fladder°n. Hij trad dichter op het raam tóe,'ten einde beter te kunnen zien, en een paar 'seconden later kwam. een meesje, in wie hij de nimf van den vorigen avond herkende, uit het bosch te voorschijn, ge volgd door een lichtbruinen herdershond. Zr liep licht en vlug en droeg een groote mand in haar rechterhand, terwjjl z'rj hem met haar linker beduid ie, dat hij zich van het raam moest verwijderen. Hij week ach teruit en liep naar de deur, toen zij die ont- Sioot, or^ haar van haar last te bevrijden. „Dat moet u niet doen," zei rij haastig sprekend. „U moet niet uit het* raam kij ken of bij de deur komen. Wei honderd man nen zoeken de bergen af om u te vinden.'" Zjij deed de deur dicht en sloot die aan den binnenkant. Terwijl Ford haar mand op den lessenaar midden in de kamer zette, trok rij het groene gordijn voor het raam, haastig weer dicht. Haar bewegingen waren zoo .vlug, dat hij niets van haar gelaat kon onderscheiden, ofschoon hij tijd had om weer de eigenaardige geruischloosheid op te mer ken, die haar handelingen kenmerkt?. De hond liet een dof gebrom hooreu. ,,U jnoet hier ingaan," zei zjj op beslis ten toon, terwijl zij de deur van het kleine vertrekje .openwierp. „En u moet niet spre ken of naar buiten kijken, tenzrj ik het u zeg. Ik zal u dadelijk uw ontbijt brengen. Ga liggen, Micmac." Het gebaar, waarmede zij hem nood zaakte over den drempel te gaan, hal meer iets dwingends dan gebiedends. Voordat lnj begreep,^ dat h^ haar gehoorzaamd, had, stond hij alleen in de duisternis, met den! naklank van een zachte, vloeiende stem in zijn ooren. Van haar gelaat had hij slechts donkere oogen gezien, schitterend met een niet Kaukasischen gloed; oogen, die hun vuur ontleenden aan een bron, vreemd aan eonig Arisch ras. Maar hjj verwierp dien indruk als dwaas. Haar woorden droegen den onmiskenbaren stempel van beschaving, terwijl een blik op haar persoon haar als een dame dc-ed ken nen. Hij merkte ook op, dat haar kleeding, ofschoon eenvoudig, die was van iemand van middelen en stand. Zij was. geen Poca hontas en toch kwam de gedachte aan Poca hontas bij hem op. Er was bepaald iets in haar manier van spreken en haar be wegingen, dat eenige verwantschap had met de gpootsche, oorspronkelijke natuur, waar- Uit zij scheen voortgekomen te zijn als het menschelijk element in al zijn schoonheid. Hij. dacht hierover nog, toen de de4ur open ging en zij weer binnenkwam met een bord hoog .opgestapeld met koud vleesch, brood en boter. „Het spijt me. dat het slechts' dit is," zei ze glimlachend, terwijl zij het voor hem' neerzette, „maar ik moest nemen, wat ik kon krijgen. „Ik hoop, dat het in 't ver volg beter zal zijn." Hr jnsrkte den stelligen toon op, waar op- zij de laatste woorden zei, alsof zij lang samen zouden blijven; maar hij was voor 't oogenblik veel t? hongerig om te spreken. Eenige seconden bleef zij hem onder het eten gadeslaan, doch toen verdween z'rj weer, met de bevallige vlugheid, die al haar be wegingen eigen wa3. (Wordt vervolgd). 1

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5