A0. 1915. BRIOEN UIT PARIJS. Gemeentezaken. Slappe Binnenland. 17031 Zaterdag- 4 ^eptei-ïitoer 'JL VV ©ede E5latlo (Van onzen Parijschen Briefschrijver.) (Kadruk Verboden). Al eon heolen tgd geleden heb ik een grappige teekening gezien van één van do Fransche humoristen als ik me niet ver gis was ze van Abel Faivre. Twee soldaten deux „poilus", zooals we ze tegenwoor dig noemen zitten in hun loopgraad. De eerste zegt nadenkend: „Pourvu qu' ils tiennentl" ,,Qui <?a?" vraagt de ander. „Dame! les civils!" Ik zou dien braven poilu kunnen gorust- Btellen. In de gelegenheid, als ik ben, het Fransche publiek van nabij te observceren, kan ik hem verzekeren: ils tiendront! Ze zullen volharden! En de burgers, op hun beurt, behoeven zich voor het uithoudingsvermogen van hun soldaten geen zorgen te maken. Dat weet iedereen hier, die een paar verlofgangers gefpreken heeft. Sedert een week of wat heeft de regee ring den goed-gezienen maatregel genomen, allen soldaten, die sedert minstens 6 maan den aan het front zijn, een kort verlof tv geven in den regel van vior dagen plus den tijd voor de reis om) moeder-de-vrouw te gaan verrassen. Het contact met de soldaten van het Iront heeft ongetwijfeld menig burger die even ongerust was over de soldaten ais de soldaat van Abel Faivro het was over hem, een riem onder het hart of, om elymolo- gisch-juist, ma'cJi- tegen-alle-taalgevoel-m te Spreken: een hart onder den riem ge- tsoken. Want we weten het nu h n' en pas douter: ook de soldaten zullen volhouden!!! En mocht al eens een enkele gemopperd hebben bij het vooruitzicht op een nieuw wintercampagne, de vier dagen verlof heb ben hein. met z'n lot verzoend! Ik heb dus, zooals iedereen, verscheiden verlofgangers gesproken, waarbij officieren en onderofficieren. De eerste indruk, die ze allemaal kregen, bij de eventueel-meewarige gezichten waarmee de vrouwen hen ontvin gen, was die van verbazing. Wat nu? Be zorgdheid? Over ons??? En dan oen lachbui, dat liet schaterde. Eu de paradoxale gerust stelling van de vrouwen door de soldaten: maken jullie je in 's hemelsnaam over ons niet ongerust; Als jullie wisten wat een pret wo maken! Het is ik verzeker het met nadruik do zuivere waarheid! Dit is het algemeene oordeel van do Fransche soldatenals do eerste dagen van zenuwachtigheid voorbij zijn, r.ordt alle zorg aan den leant gezet. Het ideemorgen kan onze laatste dag zijn dat de eerste diagen onlekker is wordt oen gewoonte, evenals het zien van de zwaargewonden 'n gewoonte wordt. En juist omdat de dag van. morgen de laatste zon kunnen zijn, is het vandaag zaak nog- eens hartelijk to lachen. Er worden mop pen gemaakt op alles, en er worden spelle tjes gedaan het is een man van bij de veertig dfie het me verteldealsof hot schooljongens waren inplaats soldaten. En nieta schijnt heilzamer voor de gezondheid te zijn dan do gedwongen open-luokt-kuur. Ik vroeg of er niet waren, die vergingen van rheumatiek. Antwoordik kon er ver soheiden, die oukkelden aan oen maag kwaal of rheumatiek. De eerste dagen wa ren zo doodziek, en ongelukkig dat zo hun leefregel niet konden volgen en hun flesoh Yiöhy niet bij de hand hadden. Nu drinken zo gewoon water en eten zo allesen zijn nooit zco gezond geweest! En allemaal zijn ze vol geestdrift en goedten moed geen vrede vóórdat de vijand het loodje legt Ik had oen interessant gesprek met oen kapitein-verlofganger. „Hoe ia het", vroeg ik, „kunnen jullie niet doorbreken t' „Neen", zei-ie, „ik geloof het niet! Maar de Boches zullen evenmin doorbreken als wij-. We hobben aan beide kanten een on doordringbare muur van ijzerdraad-ver- sperringen en loopgraven. Dat we elkaar om beurten eens een paar honderd meter terrein afnemen, wil niets zeggen. Een de finitieve overwinning is militairement niet te halen. Maar we zullen blijven liggen cn den vijand vermoeien, totdat hij het op geeft. Hoe lang niog? Niemand kan het zeg gen. Maar ik, die den geest van de mannen kon, iik zeg u dat we in onze loopgraven zullen blijven, totdat Duitsohlond om vre de vraagt!" „En wat weet u van do stemming onder de Duitscliers V' vroeg ik. „Wel", zei-ie, „na alles wat ik daarvan gezien heb, kan ik naar volle waarheid zeg gen dat dio niet halen kan bij de onze. In twee woorden is dit het verschilwij vech ten allemaal met de geestdriftige woede dio het verdedigen van een rechtvaardige zaak ons geeft. Zij stormen voorwaartsomdat de of ficieren met dc revolver in de hand achter hen loopen. De gevangenen, die we maken, ruiken, haast zonder uitzondoring, naar al cohol cnether. Ze worden dronken ge maakt als er moet worden aangevallen. Ik verzeker u dat wij onze mannen "geen bor rel hoeven te geven vóór den aanvalAls wij officieren ze niet tegenhielden, zouden ze cr elk oogenblik op in stormen, on zich nutteloos laten doodschieten!" „En wat zeggen, de Duitscho gevange nen?" „Ze zijn dolblij dat ze gevangen zijnZo geven hun wapens en hun helm af met de zucht van verlichting van iemand, die zegt: oef! ik ben er va<n af! Ze zeggen het trou wens ronduit! Er zijn er nog altijd bij ik moet het eerlijkheidshalve erkennen die gelooven aan de overwinning van hun land. Maar het overgrootste deel heeft al len moed verloren. Er was hun gezegd, dat ze binnen de zes weken in Parijs zouden zijndat is een jaar geleden, en ze we ten heel goed, dat ze er niet zullen ko mentenzij als krijgsgevangeneDe Fransche soldaat is een held. De Duitscke soldaat is eon gedisedplineerde machine. Wo hebben er bij onze stonn-a-anvallen, ge vonden, die aan hun mitrailleuse waren vastgeketend, om hun het vluchten te be letten. Dat wil zeggen, dat ze heel eenvou dig veroordeeld waren, aan hun stuk te sterven. Nooit zou een Fransch soldaat zich een zóó vernederende behandeling laten welgevallenWe zouden het niet met hem moeten probeerenHet is trouwens niet noodighij sterft aan z'n stuk, zonder er aan vast te zitten met een ketting. En daarom zullen wij overwinnen!" Ik vroeg mijn verteller, of hij zich een-of- ojiclere bij zonder-vorrrvel don-swaardige epi sode herinnerde. „Ja", zei hij, „ik zal nooit vergeten den heldenmoed dSen ik heb zien bedrijven door onzen kolonel. Het was bij een aanval. De kolonel stormde zelf aan het hoofd van den troep vooruit bij ons loopen de officieren niet achter den troep, maar er vóór. Wij hadden dien dag geen chance, en weTden bot tweemaal toe teruggeslagen. Er was tegen den Duitsohen kogelregen niet in te stormen. Toen we terug waren in de loop graaf, miste de kolonel z'n ordonnans, een brave kerel, die zonder den minsten twij fel z'n kolonel nooit, aan zijn lot zou heb ben overgelaten. We zochten met onze kijkers het veld af, en zagen den achterge blevene liggen, een meter of twintig vóór do loopgraaf. Hij bowoog. Hij was dus ge wond, maar niet dood. „Vrijwilligers vóór!" riep de kolonel. Niemand bewoog. Het was tien-tegen-één dat. je er niet van terugkeerde. Toen nam de kolonel een-kruiwagen, en vóórdat een van de andere officieren hem kon tegenhouden, was-de met z'n kruiwagen uit de loopgraaf, en op weg. Hoe hij het heofb klaargespeeld, vraag ik me vandaag nog af. De kogels floten om hem heen, maar niet één schot dat hem raakte. Hij laadde z'n ordonnans op den kruiwagen, en hij heeft hem levend teruggebracht in do gelederen. Is het niet prachtig! Hij is er voor geciteerd in de dagorder van het le ger, en het oroix de guerre op z'n borst is w<bl verdiend Zoo zij u de Fransch e offi oi eren de vrienden van hun soldaten CABOCHON. Saiarisverhooging der leeraressen H. B. S. voor Meisjes. In de toelichting, behoorende bij een voor stel tot herziening van de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier, deelden B. en W. mede, dat het hun voornemen wa-s, na de vaststelling van de nieuwe sa larisregelingen ten behoeve van genoemde leeraren, ook een herziening van de sala- ïisrogeling der leeraressen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes ten spoedigste aanhangig te maken. Nu die vaststelling op 15 Juli j.l. definitief heeft plaats gehad en de desbetreffende ver ordeningen dezer dagen ook de goedkeuring van den Minister van Binnenland^che Zaken hebben verworven, bieden zij derhalve thans een nieuwe salarisregcling voor de leerares sen aan de Hoogere Burgerschool voor Meis jes ter vaststelling aan. Aan de indiening van het voorstel is een langdurigo voorbereiding vooraf gegaan en over de nieuwe salarisregeling is een uit voerige correspondentie met de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs gevoerd. Tegelijk met haar voorstel tot verhoog'ng van de salarissen der leeraren aan de Hoo gere Burgerschool voor Jongens, diende de Commissie van Toezicht ook een voorste' tot herziening van de jaarwedden der leera ressen aan do Hoogere Burgerschool voor Meisjes bij hun College in. Tegen het door de Commissie aangegeven stelsel bleken echter onoverkomelijke be zwaren te bestaan, weshalve B. en W. haar met die bezwaren in kennis stelden en tot haar het verzoek richtten B. en W. een nader voorstel, gebaseerd op het bestaande stelsel, te doen toekomen. Op 22 Januari 1915 mochten zij een nieuw voorstel van de Commissie ontvangen. Zeer tot hun leedwezen konden zij echter, na nauwgezette overweging en na berekening van de met het voorstel gepaard gaande meerdere jaarlijksche uitgaven, geen erij- h iel vinden dit voorstel onveranderd bij den Raad aanhangig te maken. De meerdere- kosten voor de gemerte toch zouden niet minder dan pl.m. 5800 per jaar bedragen. Een dergelijke stijging der uitgaven acht ten B. en W. niet voldoende gemotiveerd, vooral ook, wanneer men in aanmerking nam, dat dc nieuwe salarisregeling voor de i Hoogere Burgerschool voor Jongens mofc grooter leeraarspersoneel slechts een hoo gere jaarlijksche uitgave van ruim 3600 medebracht, gerekend naar den toestand op 1 Januari 1915. Met het oog op een en ander werd door hen een salarisregeling ontworpen, waarvan de gevolgen minder bezwarend zouden rijn voor de gemeente en voigens welke rege ling do leeraressen een voldoende verhoo ging van wedde deelachtig zóuden worden, waarbij ten slotte de Commissie zich neer legde. B. en W. toetsen dn een uitvoerige be schouwing hun regeling aan die in do ge meenten Arnhem, Dordrecht, Groningen, Haarlem en Utrecht en komen daarna tot conclusie, dat do door hen voorgestelde verhooging de leeraressen in even goede conditie brengt al3 in de genoemde ge meenten. Het. salaris der directrice is gesteld op f 2700, met 4 verhoogingen van 1,16, om de 3 jaar, zoodat het maximum bedraagt 3200, een en ander zonder het genot van vrije woning. Voor die leeraressen in de nieuwe talen, de wiskunde en de geschiedenis en aard rijkskunde is het stam-traktement bepaald op 1600 's jaars, met 4 verhoogingen van ƒ125, om die 3 jaar. Het maximum voor haar bedraagt, dus ƒ2100. Voor dit sta-m- ■traktement zijn de genoemde leeraressen verplicht ten hoogste 16 lesuren 's weeks te geven. Evenwel kunnen zij, ingevolge art. 4 der ooncept-verordeDing, in liet vak, waarvoor zij zijn aangesteld, met meer dan dat maximum aanta-l lesuren worden be last. In dat geval genieben zij echter voor elk uur boven het maximum een toelage van ƒ100 'sjaars. Meer dan 25 lesuren 's weeks kunnen intusschen aa.n de leerares sen buiten toestemming in geen geval wor den opgedragen. De Commissie geeft in haar missive van 28 Juli jl. in overweging in plaats van ,,25" te lezen „22", aangezien volgons een haar verstrekt deskundig advies een leerares in het algemeen geen 24 of 25 lesuren per week gedurende oen jaar of langer goed naar bchooren kan geven. Heb Collego kan dit gevoelen niet dee- len. Een maximum van 25 lesuren per weck, d. i. 4 5 uur per dag, vinden zij voor een leerares niet zoo bijzonder hoog. In Don Haag en Utrecht bijv. zijn ver schillende leeraressen verplicht voor het staim-traktement tot 25 uur les te geven, terwijl B. er TV. in eerstgenoemde ge meente bovendien nog, gehoord de Com missie van Toezicht, bevoegd rijn, meerde re uren op te dragon, tot een maximum van 30 per weck. Zij meen en dus aan een maximum van 2ö lesuren voor de leeraressen te moeten vasthouden. Voor de leeraren is het maxi mum bepaald op 30, evenals bij het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Overigens wordt, zooals uit de concept-verordening blijkt, bij de salaris- regeling geen verschil gemaakt tusscken leeraren en leeraressen. Do nieuwe regeling zouden B en TV. in werking willen doen treden op 1 Octo ber 1915. De meerder kosten zullen bodragen 2775 per jaar berekend naar den toestand die vermoedelijk op 1 October 1915 zal gelden. Mocht de nieuwe cursus splitsing van de eerste klasse noodzakelijk maken, dan stij gen de kosten vermoedelijk nog met 1475. Met deze nieuwe regeling vervalt de vroeger toegekend1© verhooging van mej. dr. C. Ligtenberg. Ten slotte doelen B. en W. hun voorne men mee-, dat zij nu ook de herziening der traktementen van de leeraren en leerares sen in de gymnastiek en het teekenen ter hand zullen nemen In do Raadsvergadering van 25 Februari 1909 werd besloten het aantal onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten der huwe lijken, dat. ingevolge de verordening van 14 April 1904 zes bedroeg, met één te vermeer deren, on een zevenden persoon als zooda nig benoemd. Door een onwillekeurig ver zuim is toen echter vergeten do zooeven genoemde verordening in dien geest te wij zigen. Thans doet. zich wederom de behoefte ge voelen, om tot uitbreiding van bet aantal ambtenaren van den Burgérlijkcn Stand, belast met het sluiten der huwelijken, over te gaan, aangezien velen tengevolge van andere werkzaamheden of uitstedigheid meermalen, vooral in don zomer, niet in de gelegenheid zijn als ambtenaar van den Burgerlijken Stand te fungeeron. B. on W. zouden daarom willen voorstel len tot de benoeming van nog een tweetal ambtenaren van den Burgerlijken Stand voor het sluiten der huwelijken over te gaan. Hoewel zulks niet door de wet wordt ge- edscht, me enen zij voor de twee nieuwe plaatsen to moeten aanbevelen dc keuze to bepalen op oen tweetal leden. De aanbevelingen luiden de heeren I. lo. J. P. Vergouwen, cn 2o. J. Bosch. II. lo, J. Hartevelt Azn. en 2o. P. Hoogenboom. Andera Benoemingen, De Commissie voor het Stedelijk Mu seum bericht, dat dit jaar aan do beurt van aftreden zijn de hceron mr. Coebergh, Ko- revaar en Reimeringer. Voor de hierdoor ontstane vacatures worden aanbevolen: voor de vacature mr. Coebergh dc heeren mr. J. A. F. Coebergh cn dr. P. D. Clian- tepie de la Saussayevoor de vacature Ko- revaarde heeren J. Korevaar P. Azn. on dr. S. G. de Vries en voor do vacature Reimeringerdc heeren A. L. Reimeringer en mr. P. E, Briët. Benoeming Onderwijzeres Mandwerken. Voor de benoeming van een onderwijze res in de handwerken aan de openbare la gere school der 3de klasse No. 4 alhier, ter vervulling van de vacature, welke is ont staan door het ontslag, dat met ingang van 15 Augustus 1915 eervol werd verleend aan rnej. J. W. Zwart, worden voorgedragen lo. mej. E. Korenihoif, onderwijzeres in die handwerken aan de O. L. school der 4de klasse No. 2; 2o. mej. G. Olivier, werk zaam aan de O. L. sohool der 3de klasse No. 5; 3o. mej. G. Ho-ff, werkzaam aan do O. L. sdhool der 3de klasse No. 2. Gemengd Nieuws. In Vilten- en Stot-Reishoeden. Nieuwe Rijn 46. H. A. TIMMERMAN, Hofl. AGENDA VAN BE WEER. Zondag: Leidsche Schouwburg. „Oorlogs-K-inde- ren", Realistisch Spel. 8 uur. „Zomer zorg". Uitvoering Zangv. „De Stem der Volks" en „Morgenrood", 8 uur. Maandag: Jjeidsche Schouwburg. „De Derde Man". Blijspel, 8 uur. Dagelijks: Thalia Bioscoop en Variété Theater, Haarlemmerstraat 52. 7 uur. Zondags al leen 8 uur. Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. ZaterdagZondag 8 uur). Het bestuur der Rem. Gcni. te Amster dam lieefo in zijn laatste vergadering be sloten, twee fondsen te vormen, waarvan het eene zal dienen voor hot Houwen van een tweede kerk, het andere ter bezoldiging van een derdon predikant. Uit 26 sollicitanten is tot commies ter gemeente secretarie te Heemstede benoemd de heer J. C. deUaan, te Deventer. Te Wildervank is onverwachts overle den de heer U. Uges, burgemeester, in den ouderdom van 61 jaar. Vorens het maandblad „Onze Vloot" is het getal dier Vereeniging in de laatste j vijf jaren met 6094 vermeerderd en bedraagt dit thans 8379. Op uitnoodiging van den raad van be- j stuur was gister namiddag in de, in een ver gaderzaaltje herschapen, met groen en bloe men feestelijk versierde oranjerie van de stichting Huis te Lande, Tumbouwonder- wijsinrichting voor meisjes te Rijswijk, een vrij talrijk gezelschap dames en heeren bij eengekomen om de officieele opening der stichting bij te wonen. Verscheidene per sonen voerden het woord. Men heeft elder3 in ons blad aldus het „Hbl-d." kunnen lezen, dat te Lei den, geen onverdeeld gunstïgo ervaringen zijn opgedaan met den vuilvcrbrandings- oven. Voor onze stad (Amsterdam) is dit van belang, omdat hier dezelfde leveran cier, de maatschappij „Vesuvio", to Mün- c-hen, cle installatie leveren zal. Het be zwaar, dat de inrichting voor het breken cn sortoeren niet bleek te voldoen, is te Lei den reeds door technische wijzigingen ver beterd. Daarmede zal men dus hier ter ste de zijn voordeel kunnen doen. Of ook hier ter stede de fijne asch onver koopbaar zal blijken, moet nog worden af gewacht. In elk geval zal men, door dc gunstige ligging in den Buiksloterhampol- der, hier wel met voor aanmerkelijke af voerkosten komen te staan. Men rekent, dat de Amsterdamsche in- richtijng begin Ü91S volledig in werking zal rijn. Het administratiegebouw staat er reedsonder- en bovenbouw van het vuil verbrandingsgebouw met sortecrinrichting moeten nog aanbesteed worden. Do Minister van Oorlog, generaal- majoor Bosboom, zal hedenavond voor tien tal dagen Den Haag verlaten met verlof. Het bestuur van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand te Deventer beeft, naar „Het Centr." meldt, met ingang van 1 Januari benoemd tot huisarts aan ge noemde instelling dr. S. Visicr, arts te Arnhem, oud-officier van gezondheid bij het Indische leger. Een lezeres meldt aan do „De Ned.": Toen onlangs de Koninklijke Familie op Het Loo aak wam, was het publiek opge togen en kwam er aan het gejuich geen einde. Maar zoodra was de familie niet in huis, of het terrein vóór het Paleis werd vrijgemaakt, zoodat iedereen heenging. Wij ook keerden huiswaarts. Onze weg voerde langs het huis van zuster Marting. ge huwd met den chef-chauffeur van den Prins. Wie schetste onze verbazing, toen, nog geen drie minuien nadat wij de Koninklijke Familie hot Palcis Het Loo hadden zien binnongaan, wij daar het geheele Konink lijke gezin bij zuster Marting op bezoek zagen. De Prins vertrok het eerst, maar de Koningin bleef bij de Prinses. Door den tuin, naar de kippen, naar de perziken kij ken, er eentje voorzichtig afplukkende en Jater het geheele huis onderzoekende, toonde ons Prinsesje haar verlangen, om alles van haar opvoedster te weten te ko men. Eiken morgen prompt tien uren is zij daar op morgenbeze:k. Den Haag wordt vo r- mist Hendrika Johanna van der Horst, ge boren te 's-Gravenbage, 2 Augustus 1893, typiste, wonende ten huize van haar ouders) Reaumurstraat 79. Kaar signalement is: lengte middelmatig; donker blond gegolfd haar, bruine oogen; dikke gebogen heus; flink postuur; kleeding: kanten blouse, blau we rok, bruine slroohoed met bruin lint, geruite leverkleurige mantel, zwarte kousen en schoenen. Ilaar ouders ontvingen van haar per post een brief, waarin zg te kennen gaf zieli van hst leven te zullen berooven. Namens haar ouders verzoekt de commis saris van politie der 4de afdeeling te 's-Gra- venhage haar opsporing, aanhouding en voorgeleiding en bij het vinden van hr.a-r lijk bericht. Te Vlissingen is in dert nacnt van Woensdag op Donderdag wederom getracht brand te §tichten. Ditmaal aan de jalouzieën van een woning in de Clrjverstraab van welke woning de ramen gesloten waren. De jalouzieën verbrandden gedeeltelijk. De politie te Vlissingen' heeft een man en een vrouw aangehouden, die het niet met elkaar konden vinden en; ieder-fli'uns weegs wilden gaan; zij lieten echter twee kinderen van 10 en 12 jaar, onverzorgd achter. De Koek anger moordzaak. Naar aanleiding van hel bericht betref fende de onthullingen ia da bakende moord zaak in het Koekangervold, meldt men uit Koogeveen, dat Even "V ictorie, die werd aan geduid als de hoofdschuldige, verklaard heeft een gerust geweten te hebben. Wel zeide bil» dat hij op dien bewusten avond op zeer korten afstand de hut van Bakker, waar, de driedubbele moord werd gepleegd, is ge passeerd en vlak bij deze hut heeft staan' fluiten en roepen of zijn kameraad (waarmee hij naar de Emmer marlet zou gaan) ook langs de spoorlijn kwam, maar wanneer hij had geweten, dat er zoo iets vreeselyks zou gebeuren of _gebeurd was, had hij daar niet voorbij gedurfd. Wel is deze V. des tijds verdacht van den moorrl, en is hij twee maal voor den rechter van instructie ge weest. Ook is er huiszoeking bij hem gedaan, maar overigens was er toen geen onder be wijs tegen hem, dan dat hij 's avonds ia de buurt is geweest en dat hij oen paar plek ken op zijn gezicht had, waarvan de her komst met dnidëlnk was. Door den fourfer K. L. J. B. is aangifte gedaan, dat hij een verpiar- larlijtje in het Oosteinde te Rotterdam had bijgewoond en f50 was kwijt geraakt. De ontvanger van de ^ge meente Weerselo (Ó.j de heer IC, is spoor- loso verdwenen. Men vermoedt malversa tiën. Te Zaandam is ingebroken in h.t kantoor van cle firma Pieter Schoen <fc Zoon, verf- en blauvsel-fabrikanten. Na eerst getracht te hebben zich door het pri vaat toegang te verschaffen, is het den die ven daarna gelukt binnen te komen door aan de achterzijde van het gebouw een ruit in tc* drukken. In de afdeeling Kassa werden alle lessenaars geopend en alles doorzocht. De firma heeft echter de gewoonte alle waarden in de brandkast te sluiten, zoodat niets gevonden werd. Toen is getracht do brandkast te forceercn, wat echter evenmin resultaat heeft- opgeleverd, zoodat niets van cemge beteekenis gemist wordt. De firma was tegen inbraak verzekerd. Gistermiddag werd er Ij rand ontdekt aan boord van de motorboot „An nie", behoorende aan den heer Vincent Eras en liggende in de Nieuwe Haven langszij van het Schuitenhuis der Dordrechtsche Roei en Zeilvereeniging te Dordrecht De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat, toen de chauffeur W. v. D. den motor in werking zette, de vonk van de ontsteking sloeg in een benzinereservoir. Het vuur greep om zich heen en vond in de kajuit een goede prooi. De chauffeur trachtte met een emmer het vuur te blusschen, doch toen vloeide de brandende benzine overal heen. Het vaartuig werd verhaald, daar het voor het schuitenhuis van de Dordr. Roei- en Zeil vereeniging ernstig gevaar opleverde. Aan de gasten van een spuit gelukte het ten slotte het vuur meester te worden. Bijna drie-vierde van de boot is verbrand. („D Ct.") De s c h eepswerf en inachinefa- briek firma O. Gips en Zonen, te Dordrecht werd Donderdagavond afgemijnd voor ƒ57.650 in drie peroeelen. Dij de veiling was de opbrengst 47.575 geweest. Met- dezen verkoop, verdwijnt een grooto Dordtsohe scheepswerf, die meer dan een; eeuw bestaan heeft. In het midden der 18de eeuw in het bezit, van »Samuel 't Hooft, kwam de werf in 1794 aan Pieter Gips, on- dor wien een begin gemaakt werd met den bouw van zeeschepen, waarvan het eerste, liet kofschip „De Hoop", .in 1826 te water weTd gelaten. Na- den dood va-n Pieter Gips in 1828 kwam de werf in handen van Cornelis Gips, en zijn vier zonen, onder den naam van firma C. Gips en Zonen. In den bloeitijd van 1S201861 stond de werf „De Merwedie." gcheeten, bekend om haar soliditeit en zorgvuldige afwerking der schepen. Zij werd uitgebreid met. slcephcl- lingen te Schiedam en te Pap end recht ctt

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9