Uit de Omstreken. Ingezonden. SPORT. Korte Oorlogsberichten. een reserve werf aan het Willigenbosoh, fce Dordrecht. Tal van fregatten, koffen, barken en klip persehepen werden op dc werf gebouwd, ruim honderd in bijna een halve eeuw. Een paar der laatste groote oorlogsschepen wa ren do „Kai-Yoo-mar" in 1865 en do „Nitssia" in 1869, dio voor Jnpansche reke ning gebouwd werden. En hoe kan al die bloei zoo verdwijnen? Do houtbouw werd vervangen door ijzer en staalbouw en de nieuwe schepen hadden afmetingen, waardoor ze op de Dordtsohe •werf niet konden op stapel gezet worden. AVel werden door de firmanten do bakens verzet, en ging de werf zich toeleggen op etoombootenbouw en reparation, enz., waar voor tal van nieuwe machinerieën werden aangeschaft, maar, na den dood van den oudsten firmant, den heer D Boest Gips, die in 1910 zijn gouden jubileum aan de werf vierde, scheen de zaak niet meer tot bloei te brengen althans sedert het uittre den van den firmant den heer P. Bos, werd zij stopgezet en was het uur der ontbin ding geslagen. Op de Zaajndamsche kermis werd in den nacht van Woensdag op Don derdag ingebroken in een werptent, z.g. Amerikaansohc Hoepla, en wei-den eenige voorwerpen, die als prijzen dienen, ont vreemd. Het toeval wilde, dat de bestolene des morgens vroeg op reis moest naar Den Bosoh, zonder nog bekend te zijn met het geen 's nachts gebeurd was. Wijl hij voor oen goede aansluting te Amsterdam eeni ge uren moest wachten, besloot hij een eindje do stad in te gaan. Zijn weg voerde hem over een marktplein, waar zijn aan dacht getrokken werd door een uitstalling, waarin op zeer voordecldge voorwaarden horloges cn z.g. bamsteencn sigarenpijpjes te koop aangeboden werden, welke voor werpen hem zeer geschikt voorkwamen voor cijn „hoepla". Na eenig over en weer pra ten werd de koop gesloten en werd beslo ten in een naasbbijzijnd oaf6 af te rekenen, tot er iets tusschenbeide kwam. Een politde-agont had ongemerkt de zaak. «die hem verdacht- voorkwam, gadegeslagen. Verkoop er en kooper werd verzocht medo naar het bureau te gaan en daar bekende verkooper, na aan een scherp verhoor on derworpen te zijn geweest, de voorwerpen gestolen to hebben uit een werptent te Zaandam. „Welke werptent?" vroeg nu belangstel lend de kermisreiziger. „Die op het Stadhuisplein", luidde het antwoord. „Dat is de mijne", klonk het daarop ver baasd uit den mond van den bestolene. Zoo had de bestolene zijn eigen goederen teruggekocht. Dc dader werd in arrest gesteld on de ontvreemde goederen in besla-g genomen. MenmeldtuitBarneveld, dat de persoon, die de vorige week aldaar bij den winkelier Van den Brink een valschen zilverbon aanbood, door de politie is opge spoord en door den winkelier is herkend. Een natte A m e r i k a a n s c h e post. Door den brand aan boord van heb 8.s. „Rotterdam'- zijn een groot aantal post stukken dcor vuur en water beschadigd. „Do Tel." deelt mede, dat het op het bureel van aankomst aan 't postkantoor te Amsterdam eontreurige chaos was. Een groot aantal sor teerders haalden met de grootste voorzich tigheid do zakken leeg. De grond was als bezaaid met koffieboonen, klompen meel, afgeweekte postzegels, monsters katoen en etiketten. Het uitzoeken van dit zonderlin ge allegaartje is natuurlijk een wanhopig work. Aan sommige pakketten of brieven mankeert het adres; bij andere is het to taal doorgeloopen, dank zij het veelvuldig gebruik door de Amerikanen van aniline- inkterï. Soms werden leege enveloppen uit den zak opgevischt, dan weer een brief, waarvan de enveloppe zoek is geraakt. En dat alles drijfnat of verkoold In groot partijen wordt de inhoud gesor teerd; dc verbrande, de naamlooze en de doorweekte. En wat eenigszins leesbaar is, wordt terstond verzonden. Als dit moeilijke- werk is afgcloopen, zu"en de partijen door do handen gaan der voorsorteerders dat zijn beambten, die de meeste adressen in Amsterdam kennen. Hierdoor zal nog veel den eigenaars kunnen bereiken. Bij het beschadigde waren ook aangetee- kenfle brieven. In den loop van den middag kwam gisteren nog een andere zending mail- zakken, die in een nog deplorabeler toestand verkeerden. HAZERSWOUDE. De collecte voor het Tuberculosefonds van ^Ziekenverpleging", heeft opgebracht tajbet Dorp fl24.66V2 en aan den Rijndijk f S9.35, dus totaal f 214.011/2, Ds. H. Smelt, alhier, is beroepen bij do Ned.-Herv. Gem. te Doetinehem. HILLEGOM. Door elf sociale vereenigingen, alhier is besloten adhaesie te betuigen aan het adres van veertien melkhandelaren, die aan den Minister van L. H. en N. verzocht heb ben een rnaximum-prijs voor melk vast te stellen. Zij besloten tevens adhaesie to be tuigen aan het adres van de afd. Hillegom van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf aan den Gemeenteraad, verzoekende om ver krijgbaarstelling van goedkoop vet, spek, yisch en brandstoffen. De Vereeniging „Middenstand", al hier, heeft in haar ledenvergadering be handeld den beschrijvingsbrief voor de al gemeen© vergadering van den Midden standsbond, op 6 en 7 September te Utrecht te houden. Een lid werd geballo teerd en de rekening over 1914 goedge keurd. Van de bestuurstafel werd meege deeld, dat een motie aan genoemde alge- meene vergadering is ingediend, waarbij het Hoofdbestuur wordt uitgenoodigd po gingen to doen om te verkrijgen verloven voor gemobiliseerde middenstanders ©n gemobiliseerde zoons van middenstanders, die tot heden daarvan verstoken bleven. De deposito-rent© van dc Hilleg. Midden- standscrediet en Spaarbank, de biblio- th :k en de rechtstandig adviseur kwamen in de rondvraag ter sprake. HOOFDDORP. In een vergadering van de afd. Haar lemmermeer van tie Holl. Maat-seh. van Landbouw, in hotel „De Landbouw", al hier werden tot bestuursleden herkozen dc hoeren B. Biesheuvel en J. van Zijverden, terwijl in do vacature-Bay er werd geko zen de heer A. Buurman. De agendo voor cle a s. algemeene verga dering te Seheven-ingen werd behandeld en o.ru. besloten als lid van het hoofdbestuur aan to bevelen voor Noord-Holland den heer K. Brccbaart, te Winkel, en voor Z.- Holland den heer P. S. Overwater, to S tri jon. De afdecl'ing zal voor beide heer-en aan alle afd'eeliimgon aanbevelingen zenden. Tot afgevaardigden naar de algem. verga dering werden gekozen de lieeren B. Bies heuvel en J. van Zijverden. De rekening en verantwoording van den penningmeester 67-erd nagezien door oen commissie en acooord bevonden. Zij sloot in Ontvangst op f 1623.28 en in uitgaaf op ƒ1035, alzoo een batig saldo van f 5SS.-J3. Bij de rondvraag werd nog een te houden ploeg wedstrijd besproken, welko echter zooveel bezwaren oplevert, dat hier niet verder op ingegaan zal worden. K ATWIJK-A AN-ZEE. Ondanks het naite, koele weer van de laatste dagen, bood de zee gisteravond een buitengewoon schouwspel aan. Het zooge naamde „vuren" dat zich anders alleen bij warm weer vertoont, was mede u'.t oorzaak van een flinken golfslag, thans zoo hevig, dat zulks een majestueus gezicht opleverde. Sommige „uatuur-kenners" alhier, meenen hierin een voorteeken te zien, dat ons nog mooi weer te wachten staat. Wanneer men een paar loggervaartui- gen, die bijzonder laat aan de haringvis- scherij gingen deelnemen, mét rekenr, dan kan worden gemeld, dat reeds alle logger- vaartuigen van de eersle reis terugkeerden. Hoewel de vangsten, over het geheel geno men, gering waren, is de besomming, in doorsnee genomen, beduidend hooger dan het vorig jaar. KATWIJK. Blijkens bekendmaking zullen de vol gende week op 6 en 11 September door het 15de reg. infanterie 'schietoefeningen op het fcitrand worden gehouden. Er zal in noordelijke richting geschoten worden ter hoogte van pruil 81. Het strand met de aangrenzende duin- reep, zullen in de omgeving van het schiet- terrein onveilig zijn. c De spekslagers van Katwijk, Rgnsburg en Oegstgeest, hebben zich gecombineerd, tot het slachten van „regeerlngsvarkens," zoodat ook weldra in deze gemeenten het varkensvleesch goedkooper zal worden. Dat in onze gemeente het gebruik van „regeeringsbrood" „er in" is, blijkt zeker wel uit het feit, dat, niettegenstaande het aantal broodkaarten vrijwel stationair is ge bleven en ongeveer 1550 bedraagt, 't ge middeld ve.bruikscijfer van den laa''sten tijd bijna 65 pCt. hooger is, dan dat van de eerste dagen der verstrekking. Van de uitreiking der eerste serie brood kaarten, 8 Juni jl. tot 1 September werden in totaal 156.025 K.G. „regeeringsbrood" verbruikt. Niettegenstaande herhaalde waarschu wing, werden door een broodbakker alhier, op broodkaarten hoeveelheden broed als af geleverd, afgeteekend, terwijl in werkelijk heid minder brood was afgenomen dan die kaarten aangaven. Verder bleek uit een ingesteld onderzoek op verscheidene broodkaarten, nog geen af geleverd brood was aangeteekend, niettegen staande aan de houders, dier kaarten reeds gedurende verscheidene dagen ongebuild tar webrood tot den prijs van 12 cents was geleverd. In verband hiermede, heeft de burgemeester den betrokken bakker voor het tijdvak van 7 September tot en met 4 October van de lijst der bakkers, wien on gebuild tarwemeel tegen verminderden prijs wordt geleverd, geschrapt. NOORDWIJK. Gisteren genoot ons dorp wederom de eer, bezocht te worden door H. M. de Koningin ea Z. IC. H. den Prins der Neder landen, met klein gevolg. Het gezelschap kwam te paard langs het strand vanaf Katwijk gereden. Do beiden Noordwijken werd doorgereden, in de straten stapvoets waarna H. M. en de Prins plaats namen in een auto, die in „De Klei" gereed stond. Onze gemeente-veld wachter B., mocht het gezelschap vergezel len, om den weg te wijzen. Hjj werd door den Prins vriendelijk bedankt voor zijn dien sten. i NOORD WIJKERHOUT. Aan burgemeester J. P. J. M. Sweens is eervol ontslag verleend als hoofd dezer gemeente wegens benoeming a's zoodanig te Stompwijk en Veur. Wederom had een droge veiling plaats van leverbare bloemlbollen, uitgaande van den onlangs opgerichten veilingkring van do afd. Noordwijkerhout en Voorhout van het H. B. G. 300 verschillende soorten wa ren aangevoerd. De handel was vlug en vele exporteurs waren ter veiling aanwe- zig- u j- De opgebrachte prijzen waren bevredi gend. Dc tulpensoorten, als: Murillo en Prins van Oostenrijk, gingen weg voor flinke prijzen. Van de Narcissen braohten het'meest op „Ajan Princeps". Gisteravond waren ter veiling aange veerd ruim 1700 zakken boonen. De koop lust was graag en de prijzen waren vrij hoog. Snijboonen, 12 15'ets., Heerenb.o- ren 9 k 13 ets. per K. G. STOMPWIJK. Tot burgemeester van Stompwijk en Veur, is met ingang van 1 Sept- j'. benoemd de heer J. P. J. M. Sweeus, tot dusverre burgemeester van Noordwijkerhout. VOORSCHOTEN. Do koopman F. de Gr. had gister avond het ongeluk in de sloot, tegenover de Goudfabriek, terecht t: komen. Door eeni ge personen, die daar op de tram wachtten, en een voorbijkomenden fietsrijder, die met zijn lantaarn bijlichtte, we d hij druipnat op het droge gebracht Zijn fiets werd door den nachtwaker der fabriek, V.. opgevischt Al leen de lantaarn, welke hij in de hand had, was verdwenen. G'sleravond is hel tijdelijk Militair Te huis geopend. Het initiatief hiervoor is genomen door de afd. Voorschoten der Chr. Nat. Gehee'.ont houd ers-Vereeniging. Het oorspronkelijk plan was, dit Telïuis te stichten in een kamer van de Hoofdwacht, door de militairen daar voor gaarne afgestaan. Bij dengene, die dit huis aan de militairen verhuurd had, rezen echter telkens bezwaren, zoodat men nu een toevlucht gezocht en gevonden heeft in de calechisatiekamer der Ned.-Herv. Kerk, daar toe welwillend door de Kerkvoogdij afge staan. Luitenant Schmidt ope~.de het Tehuis met een toepasselijk woord. Hij hoopte dat zijn jongens hier de gezelligheid zouden vinden, die zij zoo dikwij s moeien missen, en ver trouwde, dat de militairen de moeite, die men voor hen gedaan had, zouden beloonen door een trouw bezoek. Een woord van dank, sprak hij tot de dames en lieeren, die voor het inrichten hadden gezorgd, en ver zocht den aanwezigen een driewerf „hoera" voor hen aan te heffen, waaraan geestdrif tig werd gev.olg gegeven. Ds. G. van Wijngaarden ze', dat het de Gcheelonth.-vereen. een genot was, iets te kunnen doen, voor lien, die een eigen tehuis ni dezen mobilisatietijd, moeten missen. Hij hoopte, dat het lokaal heel veel gebruikt zou worden en dat het den militairen een genot zou zijn er te komen, men zou trach ten hun het er zoo gezellig mogelijk te ma ken. Het lokaal ziet er vriendelijk uit, terwijl, behalve verschillende spelen, ook een piano aanwezig is. Ook couranten en boeken zijn er, terwijl men gebruik mag maken van de Nutsbibliotheek. Den aanwezigen militairen werd een kop koffie aangeboden en reeds spoedig zag men verschillende groepjes rondom de tafeltjes z'tten, gezellig praten de of z'ch verdiepende in het een .of ander spel. Het Tehuis zal iederen (lag geopend zijn van 'smiddags 12 uren tot 's avonds 10 uren, zoodat de militairen steeds in de ge legenheid zijn daar te vertoeven, terwijl zij er ook koffie zullen kunnen gebruiken. ZOETERWOUDE. In den nacht van 3 op 4 September j.l. zijn ten nadeele van den watermole naar G. Spijker, zes fuiken ontvreemd, die in den Geerpolder te water stonden. De politio stelt een ondorzoek in. KERKELIJKE BERICHTEN. Kaag. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen t-o tien uren, ds heer Huigens, proponent te 's-Gravenhage. O u dew e. tering. Rem. Gem. Zon dagavond té zeven uren, ds. N. Blokker, Rem. predikant, te Yla-ardingen. Voorhout. Ned.-Heiw. Gem. Zondag morgen te tien uren, ds J. Hoogenraad, van Leiden. De Strand kwestie to Noord wijk. Aan de Redactie van het „Leidsch Dagblad." Beleefd verzoek ik u mij eenige plaats ruimte af te staan voor iets, dp,t ik gaarne aan het publiek wil bekend maken. Bij voor baat dank voor Uw welwillendheid. Ieder lezer kan weten, en de 'meesten zullen 'net ook wel weten, dat de rechten, welke de gemeente Noordwijk bezit op het strand onder Noordwijk, in pacht zijn over gegaan aan de N. V. Maatschappij „Zeebad," doch onder zekere voorwaarden, vastgesteld in de Raadsvergadering van 11 Juli j.l. In de Raadsvergadering van 8 Juni, waarin bedoelde „Strandverpachting" insgelijks on derwerp van uitvoerige besprekingen uit maakte, werd naar aanleiding van een door mij ingediend verzoekschrift besloten, dat: „geen badkoetsen zullen mogen worden geplaatst op het strand, gelegen tusschen den zuidkant van het plankier vóór de Hoofdstraat en de Noordgrens van de Villa Poonsgen, tenzij de toestand der zee de plaat sing aldaar ter beoordeeling van het bad- personeel dringend noodzakelijk mocht ma ken. Dit bedoelde strand werd vroeger ook altijd voor stoelenstrand gebruikt; dus bleef liet bedrijf zijn oude plaats behouden. Daar mijn doel dezen zomer veel naar Noordwijk-aan-Zee was, heb ik ook mjjn oogen goed den kost gegeven, en is alzoo mij niet ontgaan, dat men al heel spoedig begonnen is. met de grens van het Badstrand te overschrijden en enkele koelsje9 tijdens het baden op het Stoelenstrand plaatste, en zeer zeker geen vermaning of protesten hoorde, werd het aantal steeds grooter, tot zelfs voor verleden week een dubbele rg koetsjes op het stoelenstrand werd geplaatst, en toen zelfs ook 's nachts gedeeltelijk niet daarvan verwijderd werden, hetgeen nog al tijd was geschied. Daarentegen kon men opmerken, dat vóór „Pension Noordzee," eigenaar de heer W. van Beelen, die wethouder en bestuurslid is van „Zeebad," steeds minder badkoetsjes stonden, zelfe wel zóó, dat Zondag 29 Aug. door mij en nog iemand, geconstateerd werd, dat er nog verscheidene daar geplaatst kon den worden. Een van beiden: óf de verordening is niet gehandhaafd door B. en W1., óf de zee vóór „Noordzee", was den ganschen zomer zoo onveilig door „muien" of gedierte mis schien, terwijl de zee voor „Oranje-Hotel" en villa „Cato" immer veilig was. Niemand zal het laatste voor de waarheid aannemen, zoodat liet eerste overblijft. Volgens mijn inzien, schijnt er trouwens met dë „voorwaarde," waarop Zeebad ge pacht heeft, wonderlijk te zijn omgespron gen. In de jongste Raadszitting heeft de heer Van der Meer nog gevraagd naar de strandvvachty met welke opmerking ik mij terecht kan vereenigen; daarover spreek ik niet vierder. Wel moet ik nog even wijzen op de uitvoering van art. 14, dat spreekt over de aanwezigheid van privaten en uri noirs op het strand, of in de nabijheid, waarvan ik weinig heb bemerkt. Het is mij maar niet duidelijk waarom dit alles over het hoofd gezien wordt, wat toch waarlijk de gewoonte van B. en W'. niet is of nooit geweest is, of zou dit nu alleen komen, omdat één der wethouders zoo'n gel delijk belang bij die zaak heeft; dat zou toch schahde zijn. Ik wil nog duidelijker mij uitlaten; het ligt ieder zoo versch in 't geheugen, dat vroeger de strandverordening (in de dagen van Vink's badbedrijf) wel degeljjk werd gehandhaafd; ja zelfs evenals dezer dagen onze grens, het strand met prikkeldraad werd afgezet, en processen-verbaal werden opgemaakt. Van dit alles ziet men niets, nog geen Vermaning hoort men, of zoo deze ge geven wordt, niet opgevolgt. Nogmaals vraag ik mij af en vraag een ieder onpartijdig beoordeelaar: Is dat nu rechtvaardig, zrjn dat nu die mannen (ik bedoel het bestuur der Maatschappij „Zee bad"), die dat onrecht in de hand werken en. vroeger overal aanmerking op maakten. De heer Kervel had in de Raadsvergade ring van 8 Juni nog een Vraag: „De con trole op de uitvoering van het contract is bij B. en W. Maar nu is een der wethouders (de heer Van Beelen) tevens bestuurslid van „Zeebad," (wat ik reeds hiervoor heb ge zegd), dat vond spr. principieel onjuist. l)e Voorzitter antwoordde, dat zoo io;s in klei ne gemeenten wel meer voorkomt, endat de heer Van Beelen misschien wel voor één van beide functies zou bedanken. jNu, als dat zijn bedoeling is, dan vind ik, dat hij beter geschikt is, om voor zijn ven nootschap geld te verdienen, a's om wet houder te zijn, waarbjj hij ieders belang en recht hooger moet stellen dan eigen belang, want dat eigenbelang heeft hij gedurende de geheelo onderhandelingen over strandverpachting, te veel als eigenbelang beschouwd. Nu was alleen mijn vraag, oi de Raad het maar zal slikken, dat de door hem gemaakte voorwaarden a's „vodden" zullen worden be handeld, en de rechten van burgers met voeten worden getreden. Ik heb met deze r egelen gewacht tot het drukke seizoen voorbij was, omdat ik niet wilde handelen als anderen, die voor eenige jaren het strand maakten tot een tooneel vol herrie en gekijf. Maar i k wenscli recht en b i 11 ij k h e i d, en vertrouw, dat een volgend jaar het con tract) door B. en W. beter zal worden na geleefd. W. P. DE VREEDE. Noordwijk, 8 Sept. 1915. KUNST, LETTEREN, ENZ. De Nieuwe ïïaarleiiisclic Schouwburg. Het ligt in het voornemen, om nog dit jaar een aanvang te maken met den bouw, van den nieuwen schouwburg, op het .Wil- sonsplein te Haarlem, waardoor een onbe kenden gever f250,000 is geschonken. Naar men weet, is de heer J. A. G. van, der Steur, arohitect. Kerk concert. Ten bate van de Nat. Vereeniging tot Steun van Miliciens en Landweermannen bij Demobilisatie, zal Donderdag 16 Sept. a.s. in de Pieterskerk alhier een concert wor den gegeven door den lieer C. B. Duyster, organist dier kerk, en door Marie vauBee- kum, alt; Willem Versteeg, cellist, en Joh. Joh'. Feitkamp, fluitist. 't Is te verwachten, gezien het program ma en de namen der medewerkers, dat iets goeds zal worden ten gehoore gebracht. ACADEMIENIEUWS. Leid en: Dr. H. van Gelder, benoemd tot hoogleeraar in de archeologie en de oude geschiedenis aan de universiteit alhier, als opvolger van prof. dr. Holwerda, zal zijn col leges openen met het uitspreken van een een inaugureele rede op Woensdag 29 de zer, des namiddags te 2 uren in het groot auditorium.. VARIA. Huwelijk en Sterfte. De onlangs overleden Parijzer aabhro- poloog Bertillon heeft statistische onder zoeken gedaan over den invloed van het huwelijk op den levensduur der men- eöhen. Hij is daarbij tot het belangwekken de resultaat gekomen, dat gehuwde lieden meer kans hebben, een hoogen ouderdom te bereiken daai ongehuwde. In den leeftijd van 25 tot 29 jaar bedraagt het sterfteper centage, dat bij jonggezellen, één is, slechts een half. Pen verschil dus van 100 percent. Waarschijnlijk ligt hier de 6chuld bij de vermaledijde hospita's, die zich de zorg voor de maag van haar commensaals niet zoo zeer aantrekken als teerbeminnendo eegaas. Ook voor jonge vrouwen is trouwen ge zond. Hoewel het versohil hier minder groot is, dan bij mannen en men altijd nog reke ning moet houden met het feit, dat een suk kelend, zwakke vrouw niet huwen zal, kun nen Bertillon's cijfers toch -het advies mo- tiveeren. „Trouw, indien gij oud wilt wor den." Inmiddels moet men wel zorg dragen, geen weduwe of weduwnaar te Worden, Want in zulke gevallen zijn weer de cijfers vanden celibatair van kracht. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. 't Is nog merkwaardig kalm in de Leid- sche Sportwereld. Do tijd van de populaire sport breekt aan, maar men ziet nog van geen voorbereiding. Daar „Ajax" morgen niet cricket en er van een cricket-thuiswed- strijO na de verklaring van „Hilversum," dat het in de onmogelijkheid verkeert om buiten te spelen, geen sprake meer zal zijn, hadden we iwel een oefenwedstrijd van „Ajax" verwacht. Ook „De Sportman" en „L. V. ,V." houden zich nog stil, alsof het midden in den zomer was. Den 19en September vangt het nieuwe 6eizoen aan en met den dag van morgen gaat een van de weinige vrije Zon dagen verloren. 'Van de Zilveren-bal-wedstrijden, de voor bereiding der eerste fcfassers wordt de tweede ronde gespeeld'. Met uitzondering van „Wil lem II" zijn al de deelnemers, die heden uit komen, westelijke eerste-klassers. De kan sen van het seizoen worden morgen in Rot terdam druk overwogen. De competities van den „L. V. B." Voor de competities van den „L. V. B." schreven tot heden in: „Beresteyn I en II", „D. L. V. I ,eh II", „L. F. O. I en II," „No- vicuS I en II" en „Lugdunum| I en II" voor loop ig. Er ontbreken dus nog de inschrijvin gen van „Ajax," „De Sportman." „L. V. V.", „Leiden," „Lisse," „Noordwijkerhout" en „Alphen." i Wiclrijdcn. Weer een 24-uur-rit. Do Meeren A. H. Goldberg, 2e luitenant ta Leiden, en M. H. van Zanten, voorzitter der Wie'rrjdersvereeniging Rotterdam, heb ben een 24-uurs-afstandsr it uitgeschreven per, rijwiel, op Vrijdag 17 September a.3. Plaats van vertrek Lei de n. Ver trek 6 uur namiddag. Sluiting contrdle Zaterdag 18 September,; 6 uur n.m. De tocht gaat van Le iden via Alfen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Zeist, Driebergen, Amerongen, Wageningen, Arn hem, Dieren, Zutphen, Voorst. Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht, Montfoort. Oudewater, Gouda, Waddinxveen, Hazerswoude, Lei den. Afstand 290.1 K.M. Alle deelnemers of -sters, die dezen tocht volbrengen, ontvangen bij aankomst een bre vet, rechtgevende op een herinnerings-me- daille, hetwelk zoo spoedig mogelijk wordt nagezonden. De gelegenheid tot inschrijving ia geopend tot en met 14 September bij den heer A. Jï. Goldberg, Gehoorzaal, Leiden. Onder de bepalingen komt o.a. oor, dat de deelnemers niet als renners gekleed mo gen zijn en den leider niet mogen voorbe raden. Cricket. Stand. NEDEELANDSCHE OEIOKETBOND. Kampioenschap Twoodo Klasse. Voroon. gesp. gow. tjow, gol vorl. vor). pt. gom s-2 m a .S a .2 q o a op a 5 fs je 2 a a a a Ajax (Zuid) 2 - 1 - 1 - 2 1,- Haarlom (Noord) 2 1—1—2 1.— LC.H. V. „AJAX." Bowling- cijfors. Namen. O vors Maidens Runs Wickota Qem „Duko" 233 3,92 421 75 B.Ql J. H. Gunning 221 2,6 61 470 66 7.2J Minimum aantal wickets 2. Batting- cgfors. Namen. Buns O -A O S5 Si _a ~a a Hoog9to Scoro Gem. „Duke" 327 3 13 67 not out 82.70 G. J. H. Gunning S09 1 18 61 not out 2^.76 L. Gunning 321 13 95 24.92 Barnard 36 8 7 9 8.76 F. v. d. Moy 86 11 41 7.72 L. Scüllthuizen 86 12 27 7.03 H. H. Tioloman 27 2 6 9 6.76 Mr. G. G. v. d. Kaaden 46 1 8 25 not out 6.67 „Hunn" 71 1 18 17 5.91 F.'" Janssen 67 10 26 5.70 Mlnimum-gomiddeldo 5. Minimum aantal innings 5. De „Daily Tel.'- deelt mede, dat een kor poraal van liet Army Service Corps, die bij een gevecht in Vlaanderen doofstom was ge worden, dezer dagen te Liverpool bij een bioscoop-vertooning gehoor en spraak terug kreeg. Do film, die vertoond werd, bezorgde hem een lachbui, daarna had hij een bran dend gevoel in de keel en een vreemde ge waarwording in de oor en, alsof daarin iets barsten moest. Plotseling hoorde hij .veer zijn eigen stem, stormde naar buiten, dankte den directeur van het theater en ging toen naar het hospitaal om van zijn genezing ken nis te geven. In het Rothschild-hospitaal te Parijs werd onlangs een soldaat binnengebracht, wiens gezicht totaal verminkt was. Een fotografie, nai aankomst genomen, toonde een versplin terde kin, weggeschoten neus en üppen, een kaakbeen, waaraan de onderste helft ont brak. Na eenigen tijd was behoudens eenige litteekens van al die verwondingen niets meer te bespeuren. Met beenstukken en stuk ken van het vel werd het kaakbeen weer in orde gemaakt, voor lippen en huid van den patiënt gebruikte men een stuk van de huid, dat uit den buik was weggesneden. Het gezioht kreeg daarna weer den gewonen vorm, die het vroeger had. Volgens de „Sun," van New-York, heeft de Engelsche regeering in Amerika eenige anti-zeppelins besteld. Dat zijn kleine lucht schepen, van het stijve model, 75 M. lang en 8 M. in doorsnee, die 130 K.M. snel heid hebben. Zij schieten een luehttorpedo af. De ontwerper is Thomas R. Macmecben, voorzitter van de Amerikaansche luehtvaartr yoroeniging.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10