De Europeesciie Oorlog. N». 17027 Dinsdas 3^1. Tweede Sllad. A° 1915. Binnenland. Gemengd Nieuws. Duifschiands financiën. 'Aan de „Tel." schrijft men het volgende paar aanleiding van de rede van den mi nister van financiën, dr. Helfferich, in den Rijksdag over Duitschland's financieelen toestand „Do Rijksdag verhoogde verleden week bet voor oorlogsdoeleinden toegestane cre- deb van 20 op 30 milliard mark. Vergis ik mij niet, dan reiken de oorlogsuitgaven op dit oogenblik reeds vèr boven de 20 milli ard en kan het gelïeelo bedrag van 30 milli ard nog slechts enkele maanden strekken. Van deze 30 milliard zijn 13 milliard door twee leeningen opgebrachtdo zuiver papie ren hoedanigheid, vooral der tweede lee- mg, laai ik nu maar rusten. 17 milliard zijn dus nog ongedekt. Wolff'fl bureau wijst voor dit, in zijn bericht wijselijk maar niet genoemde bedrag, op yi-t* bronnen, waarvan er één gepreciseerd is. Zij zijn: io. een batig saldo van 219 milliocn 2o. een batig saldo in den Juliustoren te Spandau; dit appeltje voor den dorst, voor bereid; naar een maatstaf van 44 jaar gele den, bedraagt120 millioen thans juist toereikend voor 1 a 2 dagen. Eigenlijk diende men nu met deze 2 bronnen, opleverend 339 millioen, en onge dekt latend ruim l&i milliard, tc eindigen immers. 3o. het kasgeld, uit cn voor den gewonen dienst voorhanden, zal toch wel niet defi nitief cn zeker niet in zijn geheel aan zijn gewone bestemming onttrokken kunnen worden. Rekenen wo het evenwel mede en stellen wo voor liet tijdstip Juli; stellig te hoog rekenend dit bedrag eens op 1/3 der ge wone rijksinkomsten, dus op 1 milliard, dan zou voor 4o. de disconteering van schatkistaanwij zingen, d.w.z. voor do voorloopigo schep ping van vlottende schuld, nog 1&£ milliard overblijven. Waar oohter deze aanwijzingen, eerlang moeten worden afgelost, zou men in plaats van „bron" hier ook van dificit kunnen spreken Derhalvevoor racer dan de helft der gtootendeels reeds verrichte uitgaven, moe ten nog middelen gezocht worden. En da-n acht Wolff's Bureau het nog een triomfkreet waard, er op te wijzen, dat er van de 17000 millioen meer-uitgaven toch heuschelijk 339, ja, misschien wel 1339 door geldmiddelen gedekt zijn 1" Dc Duikbooteiioorlog. Het bericht, dat Duitschland wijziging zou brengen in de politiek ten aanzien van den duikbootenoorlog, is in de Engelscho pers met groot wantrouwen ontvangen. De be kende schrijver over maritieme onderwerpen Archibald Hurd, schrijft in de „Daily Tel.": Als de moordenaar zijn slachtoffer waar schuwt dat hij hem zal dooden en zijn eigendom zal vernielen en daarna lot zijn misdaden overgaat, zou hij van misdadiger tot deugdzaam man worden? Dat i3 toch feitelijk wat de wijziging in politiek, die naar gemeld wordt, door graaf Bernstorff te Washngtoin werd aangekondigd, betee- kent. Het is van het hoogste belang voor do geheele wereld, dat aan Duitschland niet vergung wordt, het cardinale punt weg te moffelen met de blijkbare bedoeling om het schandelijk karakter te verbergen van de misdaden, die elke duikboot beging, die koopvaarders in den grond boorde en daarbij onschuldige weerlooze mensehen doodde. Of id o schanddaad geschiedde met of zon der waarschuwing is van ondergeschikt be lang. Hoe er gehandeld moet worden bij het nemen van koopvaardijschepen is nauw keurig vastgesteld. Do regel is, dat koop vaarders aangehouden mogen worden en 'doorzocht, en dat zij alleen in den grond mogen worden geboord in het geval dat het onmogelijk is het schip voor een prijs- gerecht te brengen. Hurd wijst op de „Emden," die steeds volgens den regel handelde en zegt dan: Toen Duitschland geen kruisers meer had om op koopvaardij schepen te loeren, begon het een andere politiek to volgen, met schepen, die evenals do „Emden" kanonnen en Törpedos voeren, maar tevens nog het verdedigingsmiddel heb ben, dat ze onder water kunnen duiken. De „Emden" was een schip van 3592 ton, met een snelheid van 24 knoopen en voor zien van kanonnen en torpedolanceerbuizen. De nieuwste Duitsche duikbooten hebben een waterverplaatsing van 1200 ton en eeu hc-ogere snelheid dan 20 knoopen. Zij heb ben minder kanonnen en meer torpedo lanceerbuizen dan de „Emden." Het is zui ver oen kwestie, die den Duitschers aan gaat of ze zulke nieuwe gewapende snelle kruisers op de zeehandelswegen willen uit zonden, maar de Duitschers hebben nu de onbeschaamdheid, om zich gerechtigd te achten allo goddelijke en menschelijke wet ten opzij to zetten en in volle zee moorden en schanddaden te begaan. Dat is het laagste, waartoe eenigo mogendheid ooit is gezonken. Brynii nis Bemiddelaar. Uit New-lork komt het bericht, dat de oud-minister Bryan naar Europa zal komen, om als bemiddelaar op te treden te pogen tussehen de strijdende mo gendheden den vrede te herstellen. Dc 0ostenrijk-Jïongaarsclte Verliezen, Een paar maanden geleden werd melding gemaakt van een berekening der zware ver liezen van de Oostenrijk-Hongaarsche legers tot op 1 Juni, door een Hongaarschen cor respondent van uit Boedapest aan de „Mor ning Post" verstrekt. Die berekening was gemaakt door een Hongaa sch s'ats i:us, aan de hand van officieer verlieslijsten, par fir culi re rapporten van afdeeliugscommar.dan- ten en van de maandelijksche rapportender hospitalen. Tot op genoemden datum be droegen de Oostenrijk-Hongaarsche verliezen nagenoeg 2*/o millioen aan dooden, gewon den en krijgsgevangenen. Van de gewonden en zieken keerden een half millioen na her- stol naar het front terug, zoodat de werke lijke verliezen ongeveer twee millioen man bedroegen. In de laatste twee maanden verloren de Oostenrijk-Hongaarsche legers nog ruim een half millioen man. Dezelfde correspon dent meldt in een den 19en Aug. van uit Budepast verzonden en in de „Morning Post" van 26 dezer opgenomen schrijven, de ver liezen tot op 1 Aug. Naar hij zegt, werden tot dusver 239 lijsten gepubliceerd. De oorlog tegen Italië had op dien datum reeds 104.400 man gekost. De jongste opgaaf van genoemde corres pondent is als volgt: Oorlog tegen Rusland. Gewonden Krijgsge- Dooden en zieken vangenen. Tot 1 Jan. 15 124.300 500.900 110.000 Tot 1 Aug. '15 307.5001.240 600 470.0C0 T&oaal 421.8001.741.500 580,000 Oorlog tegen Servië. Gewonden Krijgsge- Do oden en zieken van genei. ffl>t 1 Jan. 15 47.500 90.0G0 78 000 Tot 1 Aug. 15 2.900 5.900 Totaal 50.400 95,900 78 000 Oorlog tegen Italië. Gewonden Krijgsge- Dooden en zieken vangenen. Tot 1 Aug. 15 17.200 73.710 13.50) Den afgeloopen winter streden er ook Oostenrijkschc- troepen in België. Daarbij verloren zij 1600 dooden, 4000 gewonden en 600 krijgsgevangenen, zoodat dc Oos'.en- rijk-Hongaarsche legers tot op 1 Augustus hadden verloren: 501,000 dooien, 1,915,100 gewonden en 672,100 krijgsgevangenen, sa men 3,088,200 man. Maar daarbij zgn niet begrepen 200,000 man, die stierven of inva lide werden door besmettelijke ziekten, be vroren handen en voeten en tering, opgedaan tijdens de wintercampagne in de Karpathen. Het totaal der verliezen was dus tot 1 Augustus 3,288,200 man! Naar de correspondent meldt, zijn van de gewonden en zieken bijna een mihoen nog geschikt voor den dienst, waarvan 77 pCt naar het front teruggezonden kunnen wor den. De overigen zijn bruikbaar voor ander oorlogswerk. Van de gesneuvelde soldaten behoorde één derde cn van de gewonden 56 pCfc. tot Hongarije, welk land 20 millioen inwo ners heeft, tegen Oostenrijk 35 millioen. Dat zooveel meer Hongaarsche soldaten gewond raken wordt toegeschreven aan hun meer stoutmoedig vochten dan de onderdrukte ras sen van Oostenrijk, die lichamelijk ook min der sterk zijn en daarom eerder aan wonden bezwijken. Do Dienslpliclit-Actie in Engeland. De „Nation" acht den veldtocht voor dienstplicht in Engeland al zoo goed als verloren. De werkman is er tegen. Dat is niet langer twijfelachtig. Verscheiden verantwoordelijke leiders van de groote vakvereenigingen hebben zich ondubbel zinnig in dien geest geuit. Intusschen maakt zich de conservatieve pers gaande weg van dc beweging van de Northcliffe- pers los de Observer, de Daily Telegraph, de Express en de Morning l ost. Het zou het blad niet verwonderen, dat, als het kabinet ten deze de eenige mogelijke be slissing heeft genomen, Lord Curzon, als de groote voorstander van dienstplicht, zal aftreden. Gilbert naar Zwitserland terug. De Franschc vlieger Gilbert, die naar men weet, uit de interneering in Zwitser land was ontsnapt, heeft zich op bevel der Fransche regeering weer derwaarts moeten begeven. De brief, waarin hij zijn woord terug nam zoo was achteraf gebleken had de Zwitsersche autoriteiten niet eerder bereikt dan toen hij reeds was ontkomen. Bij zijn vertrek heeft Gilbert zich aldus tegenover journalisten uitgelaten: „Dit is 't bitterste oogenblik van mijn leven. Ik stond tussohen twee plichten, te voor komen dat een Fransch officier e~ van verdacht zou worden zijn woord terug te nemen, of mijn beloften, mijn vaderland te dienen, te verzaken. De eerste plicht was de meest gebiedende, daarom ga ik terug naar de gevangenis". Hij was in uniform en droeg al zijn "~5reteekenen. Dc Paus cn rankrijk. De Parijsche correspondent van „De Tijd" seint aan zijn blad he., volgenle: Nadat Z. H. de Paus de vorige week aan Z.Em. Kardinaal Lugon het veei gecom mentarieerde schrijven heeft gericht, waar in met nadruk de titel: „Frankrijk, oud ste dochter der Kerk" werd gehandhaafd (men herinnert zich de Duitsche ironieen op dien titel) heeft thans de pauselijke Staatssecretaris aan een Fransche pro cessie te Lourdes een telegram doen toe komen, dat -og meer opzien baart. Ofschoon er di. jaar geen Fransche na tionale bedevaart met ziekentreinen naar Lourdes is getrokken, is desondanks een groot aantal pelgrims derwaarts gegaan. Aan het bestuur der nationale bedevaart, dat een telegram van hulde had gezonden aan den Paus, is thans het volgend tele grafisch antwoord door bemiddeling van den bisschop van Tarbcs toegekomen „De H. Vader, de hernieuwde hulde uit naam van cle Fransche nationale be devaart aanvaardend, voegt zijn gebe den bij die van zijn beminde Fransche kinderen om voor hen van de H. Maagd te verkrijgen hetgeen hun Let naast aan het hart ligt, en Hij smeekt God u, pa ter BailJv, en al degenen, d op dit oogenblik het geluk hebben voor de mi raculeuze grot neer te knielen, te ze genen. (w. g.) Kardinaal Gasparri. De „Figaro" schrijft bij het telegram dezen commentaar „Wat den Franschen Katholieken op dit oogenblik het naast aan het hart ligt, is de overwinning van Frankrijk en zijn bondgenooten, en Benedictus XT weet dit ook. De Fransche Katholieken zullen daarom Zijne Heiligheid dankbaar zijn voor de verceniging van Zijn gebed met het hunne, waarin het zeker bewijs zien, dat de Paus gelooft in cle rechtvaardigheid der Fransche zaak, want men kan niet ge- looven, dat de Paus zal bidden voor den triomf van het kwade". Ook andere bladen schrijven uit verge dreven Nationalistische beweegredenen in gelijken geest. De Russische Oostzce-Vlool. De te Posen verschijnende „Kurjer Poznanski" weet te melden, dat het Rus sisch eskader in de Oostzee den laatsten tijd aanzienlijke versterkingen heeft ont vangen. Dc jongste gevechten tusschen de Russische en de Duitsche vloot, aldus het blad, geven clleszins recht tot do ver onderstellingen, dat verscheidene nieuwe oorlogsschepen aan de Russische Oostzee- vloot zijn toegevoegd. Voor alles dient op<- gemerkt te worden, dat de vier pantser kruisers van het „Gangul"-type wel het meest het Russische eskader versterkt heb ben. Deze schepen zijn verleden jaar te water gelatenzij hebben een inhoud van 23.400 ton, terwij! de bewapening bestaat uit 12 kanonnen van 30.5 cM. en 16 van 12 cM. Dan zijn er rog vier andere linie schepen, waarvan er één een inhoud van 17.700 ton en de drie overige van 13.000 ton hebben. De bewapening dezer sche pen bestaat uit 4 kanonnen van 30.5 cM. cn een groot aantal lichtere stukken ge schut. Vier kruisers van liet „Borodino"-type (32.500 ton, 12 stukken van 35.5 cM. en 24 van 12 cM.) zijn bijna voltooid en zul len in het begin van het volgend jaar te water gelaten worden. Het Russisch-Oostzee-eskader beschikt vorder over vijf pantserkruisers, twee krui sers van het M'akharof-type en vier lichte kruisers, die uiterst snel en uitmun tend bewapend zijn. Bij de Dardancllcn. Ü6 Turken hebben bij de Dardanellen een succes bevechten, dat in Konsfcmtinopel de mrnschen in vreugde heeft doen ontvlammen. Allerwege stak men de vlaggen uit als een hulde aan het leger. Nu is deze hulde niet evenredig aan het succes, maar de vooruit gang, z'gj 't dan ook langzame voortgang der vijanden, had, meermalen zijn hieromtrent mededeelingen gedaan, de Turken veront rust. Zoo'n opflikkering had men wel noodig. Men weet (lat de Engelschen cn Franschen naar Anaforta oprukken om de Turksche ver bindingen van Galip.oli met Konstantiiiopel to verbreken. Een heel eind waren ze ge vorderd. Dio opmarsch is thans tot staan gebracht. Het Turksche hoofdkwartier deelt hierom trent mee: De vijand herhaalde op 28 Aug. z\jn aanvallen in de streek van Ana for ta. De aanvallen waren in de jongst» drie dagen 2oer hardnekkig. Toch werd do vijand terug geslagen. Hij leed ontzaglijke verliezen. Wij heroverden door een tegenaanval eeni ge in ons centrum gelegen loopgraven, die door den vijand genomen waren en doodden de bezetting. In de gevechten van de jongste^ twee dagen verloor de vijand 10.000 man aan dc-odeou Tn vergelijking daarmede z\jn onze Verliezen gering. Door onze aan hot gevecht deelnemende vliegtuigen werden met succes bommen ge worpen op vijandelijke stellingen en kam pen. i i H. M. de Koningin-Moeder zal Donder dag 2 September a.s. een bezoek brengen aan do Weesinrichting te Neerbosch en aan het R.-K. Sanatorium „Dekkcrswold' te Groesbeek. - De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 3 Sept a.s. niet plaats hebben. Zondag werd in do Badkapel van de Ned.-Herv. Gem. te Scheveningen onder leiding van ds. J. F. van Duyne, predikant te Spijkenisse, de sluitingsgodsdienstoefe ning gehouden. Geen onkele plaats in de kapel was onbezet. De voorganger leidde een woord van dankbare herinnering bij dit laatste samenzijn na een tijdperk van -H jaren in met de voorlezing van een gedeel te van het gesprek van Jezus met de Sama ritaan sche vrouw, en zulks ter kenschetsing en beschouwing van de zegeningen in dit bedehuis genoten, en onder het uitspreken, van de verwachting, dat elders door meer plaatsruimte beter in de geestelijke behoef ten zal kunnen worden voorzien. oorts wierp spr. een terugblik op den inwijamgs- dienst, vóór '1 jaren door Prof.Van Ooster zee, gehouden. Na zijn predikatie deelde ds. Van Duyne namens den kerkcraad mede, dat van 5 September af tot nadei o kennisgeving de kerkelijke diensten zullen worden voortge zet in het voormalig vorstelijk paviljoen. Wijlen mej. J. M. Hulshof heeft aan de Vereeniging tot opvoeding en verple ging van idioten en achterlijke kinderen te Ermelo-Veldwijk 3500 gelegateerd, rij van rechten. Dr. D. Bakker, de oudste Bloemen- daalsche geneesheer, is 1 Sept. 40 jaar te Bloemendaal gevestigd. Hoewel op verzoek van den jubilaris van dezen dag geen feest dag zal gemaakt worden, wordt door een commissie uit patiënten aan den geneesheer een huldeblijk aanngeboden. Dr. Bakker promoveerde 3 Juli 1375 aan de Leidsche hoogeschool. Gisteravond hield de Afd. Amsterdam van het N. O. G. een drukbezochte buiten gewone vergadering, ten einde te kunnen protesteeren tegen het feit, dat enkele sol licitanten voor hoofd eener school te Am sterdam hun stukken terugontvingen met de enkele medodeeling, zonder meer, dat zij niet tot het vergelijkend onderzoek van sollicitanten zouden worden toegelaten. Uit de inlichtingen, ter vergadering ont vangen, Week, dat het motief bij de auto riteiten moet zijn geweest, dab zij die vier of vijf keer aan het vergelij kend onderzoek hebben deelgenomen, dezen keer niet zouden worden toegelaten. De ontevredenheid der vergadering uitte zich Diet zoozeer over dezo bepaling dan wel over het feit, dat do uitsluiting van sommige candidaten niet vooraf werd ge publiceerd, waardoor voorkomen zou zijn geworden, dat enkele collega's op deze on- heusche wijze werden behandeld. De afdeeling Amsterdam IX der S.-D. A.-P. besloot in haar gisteravond gehouden huishoudelijke verga-dering het partijbe stuur te adviseeren, dat do heer Vliegen reeds nu voor zijn Kamerlidmaatschap zal bedanken. Bouwfonds voor Binncnlandschc Zaken. Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo- ging van de begrooting van inkomsten cn uitgaven van het Bouwfonds-voor het De partement vaai Binnenlandsehe Zaken, voor het dienstjaar 1&15, met totaal f 91,223. Noodig gebleken zijn de volgende verhoo gingen: Verbouwing Provinciaal Gouvernements gebouw te Utrecht 32.721,56; verbouwing 'Physiologisch Laboratorium to L e 11. e n 5250Rijks universiteitsgebouwen te Utrecht: bouw pharmaceutisch laborato rium 1031; uitbreiding van de klinieken. 2300; idem van het chemisch laboratorium f2285; bouw psychiatrische kliniek aan de Rijks-universiteit te Groningen 1500. Voorts wordt voorgesteld 19.200 ads eer ste van vijf termijnen van een bedrag van 96,000 als koopsom van een terrein groot 10.66 H.A. in den Wijspolder, van de ge meente Delft te koop en voor de stichting van een nieuw laboratorium voor analyti sche scheikunde in de technische Hooge- sohool te Delft. Voor deze school wordt verder gevraagd f 8250, om verschillende localiteiten van het gebouw voor mijnbouw kunde oorspronkelijk als bergzolders be doeld in te richten ten behoeve van weten schappelijk onderzoek 'en sorteering van verzamelingen, terwijl voor uitbreiding van lokalen voor scheikunde f 15,500 gevraagd wordt en voor de bibliotheek een verhooging met 715. Voor gebouwen der Rijks Hoogere Bur gerschool worden de volgende verhoogingen voorgesteldbou j van een nieuwe gymnas tiekzaal voor de R. H. B.-S. te Groningen electrische installatie in do R. H. 13.-S. te Hoorn f 327.75, en gymnastiekzaal voor de R. H. B.-S. te Meppel f 1063.61. FAILLISSEMENTEN. A. Veerman, timmerman, te Arnhem. J. G. Kreeftenberg, bakker en koop man, te Enschedé. Samuel, zich noemende en schrijvende S. L. Daniëlson, koopman, Amsterdam. J. Th. Drubel, bakkersknecht, te Am sterdam. Oiidor Warga is de turner Cas- telem, die sen vriend, die met een kano; was omgeslagen, wilde redden, verdronken. Naar n. o -i f goede bron ver- neemt, za] de winterdienstregeh'ng bg de Nederlandsche Spoorwegen niet op 1 Oc tober, doch op Maandag 18 October a. s. worden ingevoerd. Zondagavond is te Leeur warden een rijtuig ir.et vijf personen aan het Vliet te water geraakt. De architect Bouwer is daarbij verdronken. Dezer dagen meldde een der bIit- den, dat een dominee binnenkort zijn zil veren jubileum zou vieren. Thans bericht hetzelfde blad, dat het zich vergist heeft. Het jubileum zal pas zijn m 1925. trein der H. I-J. S. M., die ta 9.20 van Amsterdam te Zutphen moet aan komen, kreeg gistermorgen even voor dl IJselbrug een defect aan den tender, waar door twee wielen van den tender ontspoor den. Dit gaf eenige schade aan materiaal er. ongeveer een uur vertraging. De reizüreia gingen te voet naar het station. 't Was Zondag een heel feest op het buitengoed „De Wildhoef', onder Loos duinen. Met vaandels cn banieren kwamen daar aan de jong*ero leden of kinderen van leden der S. D. A. P. uit Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Leiden, Delft en Dor drecht. Er heersclita een prettige steirsming onder dat jeugdige volkje; jammer, dat in den laten namiddag de regen de pret kwam bederven. Ernstig ongeluk in do Oranje- Nassau-mijn. Men meldt uit Heerlen d.<L 30 Augustus: Hedenmiddag omstreeks 2 uren zijn de 21-jarige mijnwerker Curwels \an Heorlor- baan en de 18-jarige mijnwerker Dirks, uit Sittard, door neervallende steonen bedolven in de mijn Oranje-Nas:-au I alhier. Den mijnwerker Dirks hebben ze nog drie maal om hulp hooren roepen, moar hot was onmogelijk hem te redden. Twee en vijftig wagens steenen heeft men moeten opruimen, vooraleer het zeer vee-, mmkto lijk van Curwels werd gevonden. Om 7 uur 30 is het lijk naar het St.- Jozef-hospitaal overgebracht en omstreeks 8 uur 15 het lijk van Dirks. Een royale boef. Na afloop van de jongste strafzitting der Bossche rechtbank werden een paar beklaagden., die tot hiertoe in voorarrest hadden, geaet.ai, veroordeeld en per cel wagon van het leis van Justitie naar de gevangenis ge bracht. Toen zij daar aangekomen waren en de wagon geopend werd, om de veroord oei- den gastvrij achter de tralies te zetten, stapte een der beide veroordeelden op den koetsier toe e-n stopte hem een k.vartje fooi in do hand. Dit zal wel een unicum zijn in de annalen van de boevenkoetsiera. Do 5 3-jarige J. G., uit Rotter dam, reed Zondagmorgen bij Gouda op den Rotterdamschen dijk per rijwiel voor dö auto van den heer B., fabrikant te Rotter dam. Op het signaal van de auto sprong de man verschrikt van zijn rijwiel en stak dwars den weg over mcb het gevolg, dat de auto over hem heen reed. Hij werd' zwaar gewond opgenomen en met. dezelfde auto* liaar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. In de haven te Berge n-o p-Z oom is een schip aangekomen met een vracht van 1,600,000 K.G. nieuwe hoefijzers, ter wijl weldra een tweede schip met 60.000 K.G. volgon zal. Deze hoefijzers worden aangevoerd door een firma aldaar, ten ein de in het groote gebrek aan hoefijzers voor paarden in het boerenbedrijf te voorzien. („Hbld."). Maandagmorgen werd te O 1- debroek oen Belg doodgeslagen door dec; bliksemhij laat een vrouw met 2 kindo» ren achter. Te Delft zal Donderdag 2 Sep tember a.s., onvoorizene omstandigheden buitengesloten, wederom -veemarkt worden gehouden. Van af 27 Mei j.l. is de markt wegens het heerschein van mond- en klauw- zoer gesloten geweest. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen in Den Haag. In de Muzenstraat heeft de dief of hebben de dieven zich langs een ijzeren trap, door het verbrijzelen van een ruit van con nooddeur en het vernielen van een tocht scherm toegang wete-n te verschaffen tot don bovenfoyer. De laden van heb buffet vertoonen sporen van inbraak, maar or wordt, voor zoover men zulks kan nagaan, niets vermist. In de laden was geen geld aanwezig, daar volgens gewoonte nooit des nacht, gelden in het. gebouw worden achter gelaten. To Halfweg erden Zaterdag 2 jongens aangehouden wegens diefstalzijn 21 en 15 jaar oud en behooren to Rotter dam thuis. Aan elkander geboeid zouden ze naar Haarlem worden overgebracht, doch onderweg wisten zij do boeien tel verbreken. De oudste is later te .Schoten aangehouden; do jongste is nog zoek. Do Lei-do naar en de Haar lemmer, twoe compagnons, dio to Haarlem zijn aangehouden in verband met do zaak van do valscho zilverbons, zijn Zaterdag naar het huis van bewaring overgebracht

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5