Kederiand en tie Dorian. N°. '17027 Dinsdag; 33- Augustus. Eerste Blad. A0. 1915. tsx':ym (Deze Qourant- wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Feuilleton. Officieels Kennisgevingen. Uit de Omstreken. PEIJS DER A.DYERTENTIEN Van 18 regale /"1.06. Iedere regel meer /0.17£. Kleine idvertentië» van 80 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. I'ltIJS DEZER COURANT: tfooi Leiden per 3 maanden 1.30; per wee). I 0 f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per post i B 1.66 Morgen, 1 September wordt met tiet groote boeiende Feuiüeton „DE WILDE OLIJF" begonnen. BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders der gemeen te l\:dcn, brengen ter algemeene kennis, Idat, ingevolge art 203 der Gemeentewet» de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1916 aan den •Raad is aangeboden, op de Secretaris dezer gemeente voor een ieder ter inzage is neder- 'gelegd, en in druk, tegen bstaling der kcs- Iten, algemeen verkrijgbaar zal worden ge- otold. Burgemeester en Wethouders voorn., i N. C. DE GIJSELAAR, BurgenL, VAK STRIJEN, Secretarie. - ~Lc-iden, 31 Augustus 1915. MAX3iV2Uft3-PmjS VAs^i BOTER. "Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat door Zyne Excellence den Minister van landbouw, Handel en Nijverheid is bepaald: a. dat de maximum-prijs voor boter, be stemd voor verbruik in Nederland, geleverd floor producenten aan verkoopers vaa boter, gedurende de mr.and September 1915 £1.45 per K.G. zal ^ijn by verpakking in wit fust yan 50 E.G. Bij vorpakking in wit fust van 25 E.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden piet 1 cent per E.G. Bij verpakking in Dolftsch of Leidsrh fust vm 20 E.G. kan vorengenoemde prijs met 5 cent per X.G. en- bij verpakking in Delf tsch of Leidsch fust van 10 E.G. met 6 cent per K.G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco station .Van afzonding; b. dat de maximum-prijs voor bo'.er, ver kocht aan verbruikers gedurende de maand September 1915, fl.60 p:r E.G. zal z'jn. De verkoop aan verbru kers tegen detail prijs kan geschieden onafhankelijk van de to leveren hoeveelheid. Voor speciaal verpakte boter en yoor boter bereid onder rabbinaal toezicht, kan door het Rijks Centraal-Bureau veor den uitvoer van boter, in overleg met de betrok ken handelaren of boterbor eiders, een ver hoogde prijs worden toegestaan. Bij overtreding zal de Onteigeningswet worden toegepast. De Burgome re Ier voorin, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 31 Augustus 1915. HINDER V/ET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gen'en art. 8, le alinea, dor Hinderwet; Brengen bij dezo tor algemeene kennis, dat door hen op 26 Augustus jl. vergunning is verleend aan do wed. C VAN" DER LOO—Van Uldcn en rcchtverlcrijgondon tot het uitbreiden van de ■waaohinrichting in liet perceel Uaarlemmertrek- vaart no. 52, Seot.ic K. no. 2699. Burgemeester cd Wothouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Loiden, don 31eu Augnstus 1915. LEIDEN, 31 AUGUSTUS. De ,,Sts.-Crt." bevat de statuten van de wijnkoofery, likeurstokerij en distilleerderij „De Globe," voorheen Leo Oudshoora en Co. alhier. Directeuren de heeren G. W. Zand voort Jr. en F. H. Eriek. Voor diploma A Stenografie Riënts Balt in de Engelsche taal is geslaagd de heer M. van Driel, alhier. Do heer W. C. A. Ridderhof, alhier, is benoemd t-ot tijdelijk Jeeraar ia recht lijnig teekenen aan de H. B. S. voor Meis jes in Den Haag en de lieer D. C. de Bruyn, mede alhier, tot onderwijzer aan een Openbare Lagere School aldaar. Tot hoofd der Openbare Burgerschool aan de Kcningin-Emma-Eado in Den Haag is benoemd do heer H. J. Zijlstra, tot voor korten tijd hoofd alhier. POLITIE. Do Commissaris van Politie alhier ver zoekt degenen, die op Donderdagmo.g-m, 19 November 1914, te omstreeks 9 uur. oogge tuigen zijn geweest van het overrijden van eon manspersoon door oen automobiel aan de Plantage nabij de Ulrechtsehe brug te Loiden en daaromtrent inlichtingen kun nen verstrekken, zich te vervoegen aan zijn buroel Brecsteoat alhier. Verjaardag van n. M. de Koningin. Ingevolge den wensch van H. M. de Koningin wordt heden Haar verjaardag voor de tweede maal niet gevierd, zooals dit geschiedde vóór den oorlog. Het feestbetoon bepaalde zich bier dan ook tot het doen wapperen van vlaggen van de openbare gebouwen en particuliere buizen, tot bet bespelen in het middaguur van het carillon van den Stadhuistoren en het dragein door menigeen van de Oranj ekleur. Toevallig is er, wijl het Dinsdag is, van avond concert in het Park, en ook hebben een paar Stedelijke Vereenigingen zich opgemaakt tot een feestviering met het oog op den dag van heden, n.l. de muziek - vereeniging ,,T. en D.", welke vanavond een uitvoering hoopt te geven in den tuin van „Zomerzorg", en de Onderofficiers- Vereeniging ,,Door Vriendschap Veree- nigd", welke hedenmiddag een boottocht naar en over de Meren ©n hedenavond een samenkomst op ,,Den Burcht" of in ,,De Graanbeurs" organiseert. In de Pieterskerk vo-rdt hedenavond een dank- en bedestond gehouden. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. werd het volgend telegram, heden morgen vroeg, verzonden namens de Leid- sche Chr. Oranje-Verecniging AAN H. M. DE KONINGIN, 's-CRAVENHACE. De Leidsche Christelijke Oranjeveree- niging biedt op dezen blijden dag Uwe Majesteit, en Haar Huis haar beste wen- schen aan. Zij dankt vurig den God onzer vade ren, dat Hij dezen dag weder over Uwe Majesteit, over Koninklijk gezin en familie, over het dierbare vaderland deed lichten. Haar bede klimt uit het diepste des harten op tot lism, die Oranje en Nederland in het midden van den we reldbrand zoo lieflijk behoedde, of het Hem moge behagen, om Uw Majesteit en Haar Huis tot in lengte van jaren te sparen, en te zegenen met de keure Zijner zegeningen. En geestdriftig betuigt zij Uw Majes teit bij vernieuwing haar ongeveinsde liefde, haar warme hulde, en haar on wankelbare trouw. THOMAS, Voorzitter. SPAA, Secretaris. Belasting op de openbare vermakelijkheden. Naar wij vernemen wordt ter secretarie eon nieuwe verordening, regelende de hef fing eener belasting op de openbare verma kelijkheden in deze gemeente ontworpen, die eerlang den gemeenteraad ter vaststelling zal worden aangeboden. Zooals men zich ral he:inn?ren, werd reeds tweemaal een zoodanige verordening voor gesteld, doch door den gemeenteraad ver worpen. Driemaal is scheepsrecht, zullen B. en W. donken. Wij vermoeden, dat men thans in den Raad den moed niet zal hebben, dezo hernieuwde poging om deze belasting ingevoerd te krijgen, weder te verijdelen. Hedenmiddag hield de Ned. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf op do bovenzaal van de Harmonie" alhier, haar jaarlijkscho vergadering, onder voor- ztiterschap van den hoer St'ahle, te Amster dam. De niet druk bezochte vergadering- was voor de pers niet toegankelijk, zoodat we van het verhandelde geen verslag kun nen geven. Hedenmorgen kwartier voor zevenen, had een aanvaring plaats tusschon een zol derschuit van do gemeente, waarop de ge meentewerkman Gaillard werkzaam was, en een motorboot met schipper C. v. d. B^, uit Gouda. De motorbootschipper signaleer de met zijn hoorn, doch G., n.et in het bezit van zulk een instrument, kon zijn collega geen blaasinstructies geven, zoodat een aan varing plaats had, die schipper G. van boord dcea tuimelen. Hij wist zich zwammende te redden. De materieele schade was geluk kig niet van belang. Het ongeval had plaats in de omgeving van de Nekslulsbrug. AGENDA VAN DE WEER Dinsdag: Zomerzorg. Concert. Muzdek-Verg. ,,T. en IV', halfacht. Den Burcht. Ontspanningsavond Onder- officiers-Vereeniging ,,D. V. V." 8 uur. Woensdag Wekelijksohe Collecte ,,I dubbeltje of 1 cent". ,,Den Burcht". Concert Stafmuziek 4e Reg. Infanterie. Halfacht. Zondag: „Zomerzorg". Uitvoering Zajigv. „De Stem dor Volks" ea „Morgenrood", 8 uur. UITWISSELING GEWONDEN. Na-ar wij vernomen, is de eerstvolgende uitwisseling van Engelsche en Duitsche ge wonden via Vlissdngen, vcorloopig vastge steld op 7 October. STEENKOLENINVOER UIT t ENGELAND. i Yi' In de afgeloopen week werden door 10 stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens 9.507.000 kilogrammen steenkolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd, tegen 8.170.750 kilogrammen in de daaraan voor afgaande week. LEGERING GEDURENDE Yt V Y DEN WINTER. Y.ïfYi. A De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft den hoofdintendant geschreven: ,,In verband met het naderende koude jaar getijde acht ik het noodig er U. H. E. G. op to wijzen, dat het mijn wensch is, dat alle troepten, die thans nog in stroo 'legeren, dezen winter van stroozakken worcfen voor zien. By de voorstellen ter verbetering van de legering, geeft een der dviisiekommandanten in overweging, voor de onderofficieren krib ben beschikbaar te stellen, voor zooverre zulks nog niet is geschied. Ik hed de eer u te verzoeken mij in te lichten, in hoeverre aan daartoe door de commandanten der tros- perafdeelingen aan u rechtstreeks to rich ten aanvragen, uwerzijds zou kunnen wor den voldaan. Tevens gelieve u mij mede te deelen, of, voor den a. s. winter, de hoeveelheid de kens voldoende zal zijn. Met de uitbreiding- van het leger sedert den vorigea winter met een sterkte van ongeveer 70.000 man. dient rekening te worden gehouden, terwijl van inkwartiering bij do inwoners, althans van nieuw gevormde afdeeüngen, zoo weinig mo gelijk sprake zal mogen wezen." („Avondp.'j DE UITSPRAKEN IN ZAKE DE MARIE" EN DE „BATAVIER V." In een communiqué van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken, waar in een overzicht wordt gegeven van de uit spraken van het Duitsche Pry zenhof te Ham burg, in zake do Nederlandsche stoomsche pen „Marie" en „Batavier V," wordt gezegd, dat het effect van deze uitspraken schijnt te zijn in d9 praktijk het verschil tusschen absolute en c-onditioneele oorlogscontraban de op te heffen. LE VBNSMIDDELBN VP OR ZI EN IN G N TEN PLATTENLANDE. VERDACHT VAN SPIONNAGE. Aan de „0. H. Ct." schryft men uit Zand voort: Een onzer ingezetenen, den heer P. A. S. overkwam dezer dagen een minder aange naam avontuur. Met zijn gezin vertoevend te Valkenburg, begaf hij zich, na zijn pas uit voorzorg te Maastricht nog eens te hebben laten onderzoeken, naar Aken. Doel der reis was het opkoopen vaa een zeventigtal zilve ren penningen met de beeltenissen der Duit sche veldheeren, welke penningen door een kennis voor diens verzameling zeer werden begeerd. Daar geen zilver mocht uitgevoerd word°n, slaagde de heer S. niet naar wensch, slechts één generaal kon hij machtig worden. Den trein missend, die hem naar Nederland terug zou voeren, wijdde do heer S., wach tend op 'fc perron, veel aandacht aan de be schouwing der langzaam voorbijstoomende treinen met gewonden. Daardoor werd waar schijnlijk de achterdocht opgewekt; althans een arrestatie volgde, na een scherp verhoor geschiedde, een visitatie, waarbij tot zelfs het naakte licliaam aan een minitkus onderroek werd onderworpen. Slechts de bovenkleeren, waarvan de schoenen on'z o'd en o:ni uw ge zoold bleken, werden teruggegeven; tot zeifis Ide zakdoek werd den arrrs ant -:n houd n, die den nacht in oen zeer enge cel van het poli tiebureau moest doorbrengen, waar hij des morgens onthaa'd werd op oorlogsbrood met drabberige koffie. Gelukkig voor hem. dat een paar kennissen te Aken, waarmede hij eenige jaren geleden in handels-relaxen had gestaan, hem herkenden. Di: hncL t?n minste j gevolge dat den gevangene een voegzamer verblijf toegewezen werd. Naar onderscheden plsa'sen inDui's.-h'and, waarmede de heer S. opgaf in handelsbetrek- king te staan, W9rd nopens hem geïnfor meerd en onderwijl werd met beur een lange tournée gemaakt door AJcen om hein te con- fronteeren met do winkeliers^ welken hij j een bezoek bad gebracht. Daar hy, om toch I maar niet langer voor scion te worden aai- j gezien, verklaard Sial geen Fransch of En- gelscli te kennen, werden hem meermalen listen en lagen gelegd om zich van de waar heid dier verklaring te overtuigen; gelukkig voor den arrestant» dat hij niet in de val liep. Na drie dagen werd hij in vrijhrid gesteld met de vermaning maar niet in Dnitschlar.d terug te komen. De heer S-, die do hem onthouden onderkleeren benevens zijn geld terugbekwam, is geenszins voornemens deze vermaning in dor. wind te s'aan. Den éénen „Duitschon generaal" dien hij, voor hem on- begrijpolrjkerwrjze, nog over de Nederland sche grens heeft b'nnengehaa'd, acht hij, het offer tod drie dagen vrijheidsbercoviiig niet waard. BEZWAARSCHRIFTEN NOPENS VER GOEDING WEGENS KOSTWINNERSCHAP. DE HAVERPRIJS. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat de haverprys van 1 September af zal bedragen f 0.13 de E.G. en dat alle vroeger verleende vergunnin gen om tegen hooger bedrag in te Roopen, Hierdoor vervallen. i LADING „TRITON". De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat blijkens mededcelang van den consul-generaal te Londen door den procaireur-generaal oen eisch is inge diend in het Londenscho Prijzenhof tot ver beur verklaring van een deel der lading- van het s.3. „Triton" ,to&behoorende aan do Kon. Ned. Stoomboot-Mij. te Amsterdam. PAARDKNSMOKKELAARS. "Zondag zijn te Wehl vijf paard-ensmokko» laars gearresteerd. NEKKRAMP ONDER DE SOLDATEN. ODder de manschappen van de kusiwadifi te Kijkduin, bij Loosduinen, heeft zich een' geval van nekkramp voorgedaan. De patiënt is naar het hospitaal overgebracht, en maat regelen zijn .genomen om uitbreiding tegen te gaan. Logies, cantine, wachtlokaal, alles wordt ontsmet en alle verloven zijn voorloo pig ingetrokken. PAUL MARTIN DUPONT. Op initiatief van de vereeniging van klei ne stedelijke en plattelandsgemeenten (se cretaris de heer H. Th. Klein Jz, secre taris van Vrijenban) is Zaterdag te Am sterdam een bijeenkomst gehouden van af gevaardigden van gemeentebesturen uit alio deelen van het land, tor bespreking van de maatregelen door gemeentebesturen te ne men, naar aanleiding der circulaire van minister Posthuma van 20 Augustus, be treffende beschikbaarstelling van winter voorraad. Daaromtrent wordt het volgende medege deeld: Do vergadering bleek algemeen van oer deel, dat het behoudens dan sommige plattelandsgemeenten, waar de inwoners zelf algemeen zorgen voor inmaken en opslag van wintervoorraad en de handel or geheel buiten blijft zeer gewenscht meet wor den geacht, gebruik te maken van het aan bod des ministers om van de Regeering de door den minister genoemde groenten (ingemaakte snij- en spersieboonen, zuur kool en andijvie, uien, peen, rapen, bieten en vorseno andijvie) te betrekken. Gewenscht werd geoordeeld de distributie zooveel mogelijk aan de particuliere hande laars over te laten, die de groenten tegen ,een door den burgemeester vast te stellen winstpercentage van de hand kunnen doen. Deze regeling is verreweg de eenvoudigste en levert voor de gemeente de minste risico op, terwijl zoo weinig mogelijk wordt inge grepen in het gewone maatschappelijke leven. Alleen wanneer do particuliere handel gec-n voldoende medewerking mocht verleenen, wat echter geenszins is te verwachten, zal de gemeente zelf den verkoop moeten ter hand nemen. Zeer werd de nadruk gelegd op de wen- schelijkheid van eenvoudige administratieve regeling. Het bestuur zal een diitributie- plan ontwerpen en daaromtrent met den minister overleg plegen. Den minister zal worden verzocht, zoo spoedig mogelijk ook maatregelen te nemen, opdat hot Nederlandsche volk tegen billijke prijzen aardappelen kunne bekomen. Het bestaande uitvoerverbod werd daartoe niet voldoende geacht Bij Kon. besluit van 27 dezer zijn o. ra. benoemd tot lid van de bij Kon. besluit van 17 dezer ingestelde provinciale commissiën van voorlichting, in zake bezwaarschriften ever door de burgemeesters genomen be slissingen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen van militie, landweer en landstorm: voor Z.-Holland: mr. M. L C. M. Lolkman, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, oud-minister van financiën; mr. L. Ch. Besier, advocaat-generaal bij den Koogen Raad der Nederlanden en J. Nielsen, huis bezoeker-controleur bij het Haagse-hé Steun comité, allen te 's-Gravenhage; vcor Noord-Hollund: J. Zjp Hzm. lid van Gedeputeerde Staten van NVord-HolIand, te Wieringerwaard; mr. M. Mendels, lid van de Tweede Kamer der Scaten-Genaraai, te Amsterdam, en M. L. A. Klein, lid van den raad van beroep voor de ongevallenwet voorzitter van de steun commissie van den Rooir sch-Ketkolieken Volksbond (afloeliug Haarlem) te Haarlem; HET SMOKKELEN EN DE DUITSCHE MAXIMUMPRIJZEN. Een smokkelaar uit Ileijen (L.) wist de Holland :che gr en b. waking te vc:s balken en naderde met een zak meel van honderd pond j do grens. Da Duitsche schik1.wacht iag den man kernen en heette hem hartelijk welkom'. Toen hij evenwel de streep over was, gelastte de schildwacht hem met zijn zak mede naar de wacht te gaan. waar hem de vastgestelde maximum-prijs van 35 mark werd uilbetaa'd. Dit was een tegenvaller, want de burgerij betaalt de voorschriften omtrent de maxi mum-prijzen ontduikende volgaarne 52 M. Hiermede was echter des smokkelaars mi sère nog niet ten einde, want... men vroeg hem om zijn pas. Daar hy deze niet bezat, kreeg hij wegens overtreding der pasvoor- schriften twee dagen gevangenisstraf op wa ter en (Kriegs)-brood. De brave Heyer.aar is van zijn smokkel- manie totaal genezen. Indien de Duitsche grensbewaldngsdiensfc op deze wijze blijft optreden, is zij voor de Nederlandsche grenswacht een niet te on derschatten bondgenootl („Te!.") De talrijke vrienden van den heer Paul Martin Dupont, predikant bij de ÜVaalsche Korlc te Haarlem, zullen met genoegen ver nomen, dat de Fransehe minister van Bui tenlandsche Zaken te Parijs, het volgende nieuws omtrent hem, heeft medegedeeld „De ziekenbezoeker Paul Scipion Martin Dupont, vrijwillig ingelijfd bij de 16e sectie van ziekenbezoekers en toegevoegd aan de ambulance 2/6-3, geniet een goede gezondheid. Hij toont, in hot uit-oefenen van zijn dienst een bijzondere opoffering en geniet de ach ting en het volle vertrouwen, van zijn chefs. BODEGRAVEN. Tot. twee dc-luitenant bij de-n landstorm is benoemd dr. H. Vaïkoina Blouw, alhie-r. Aan hem is opgedragen het coram-atn-do van de afdeeling vrijwillige landstorm te dezei plaatse. Gisteravond gaf de Eaimonievereeni- ging „Werkmajïs Vriendenkring", alhier, onder directie van den heer J. Vink, te Lei den, een goed geslaagd concert in don mooi verlichten tuin van dr. Valkenm, alhier. HOOFDDORP. Ds. E. Schouten, alhier, komt vooT, op het tweetal voor prod, bij de Gerëf. Kerk te Axel. KATWIJX-AAN-ZEE. Ter gelegenheid van den verjaardag van .H. M. de Koningin, wapperden hier heden van de openbare gebouwen, zoome de van vele particuliere woningen, de va- derlandscho driekleur. Om bekende redenen hadden hier geen feestelijkheden plaats, 's Ochtends maakt o de milt ai ren voorafgegaan door hun mu ziekkorps, onder leading van den kantonaie- montsoonimandant, majoor Kroon, een mi litaire wandeling door de gemeente. De schoolkinderen waren bijna zondof uitzondering, allen met Oranje getooid en uitten hun geestdrift door hot zingen van vaderlandsehe liederen. Bij ïGob. besluit is. als blijk van £oed- keuring ©n tevredenheid, do bronzen e-ere- peimine voor 'menschlievend hulpbetoon en.' een lof fel', ik getu'grchriffc toegekend nan W. van der P-as, alhier, wegens met levensge vaar verrichte redding van een drenkeling* uit de Noordzee op 26 Juni. Gisteren kwamen hier 5 partijen pekel- haring in veiling. Do opbrengst was van vcllo haring f41.80 tot f43.35; maatjes haring f 39.50 tot f40.90; steurharicg f41.95 tot f42.50; makreel f21.30 tot f23.15. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat behalve de bovengenoemde party en, ook drie tonijuvisschen bij afslag werden ver kocht. De opbrengst was f5 en f' 5.70 per stuk. RIJNSBURG. 15 September a.s. zal het 25-jarig be staan van de School met den Bijbel, Smid- steeg, worden herdacht. WASSENAAR. Gistermorgen had de plechtige tor- aarde-beeteiling plaats van den zoo nood lottig omgekomen militair. De overledmo werd grafwaarts gebracht door a! z:jn ka meraden. Aau de groeve werden eenige har telijke woorden gesproken door luitenant Smit en een der kameraden van den over ledene. In Iden middag raakte een der inge kwartierde soldaten onder een wagen, die

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1