Nederland en ile Oorlog. 17026 Maandag SO Angiistus. Eerste Blad» h«. 1915. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Feuilleton. Officieels Kennisgevingen. UIT ONS LAND. ingezonden. 1 DA&BLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN i Van 18 regela 1.05. Iedere regel meer f 0.17L Kleine advertentiên ^an 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het inoaeaeoren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANT: ..Voor Leiden per 3 maanden ƒ1,30; per wee).. I Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per weelt. Franco per post 0,09. 0.10. 1,06 Met het nieuwe groote Feuilleton wordt begonnen in ons Blad van 1 Sept. a, s. GEMEENTELIJKE INK03I STEN BEL A STIN G Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat op den 31en Aug. n.s. de 2c termijn vervalt van de Gemeentelijke Inkomstenbelasting, dienst 1915, en dat alzoo op den lon Sep tember d.a.v. minstens twee zesde ge deelten van den aanslag moeter zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien hela ^hebbenden uit om, ter voorkoming van vcrvolgings- kosten tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente ontvanger over te gaan. Tevens worden de belastingschuldigen er op gewezen, dat, tengevolge van het aanhouden der bijzondere tijdsomstandig heden, ook dit jaar door de gemeente vele buitengewone uitgaven moeten worden gedaan. Aangezien de gemeentekas hier toe niet altijd toereikend zal zijn, zullen grootcre sommen voor kasgeld moeten worden opgenomen. Teneinde deze on- noodige kosten zooveel mogelijk te voor komen, worden de belastingschuldigen verzocht hun belastingpcnni.igen stipt op tijd te betalen. Ei verdient bovendien aanbeveling om, zoo mogelijk, den gebeden aanslag of ten minste dc helft daarvan te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSEI.AAR Burgemeester. TAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 'den 30sten Augustus 1915. TERSTREKKING VAN BROODKAARTEN. 'K°den is een. aanvang gemaakt met de vc-/ending der broodkaarten der zeven ie eer" Deze broodkaarten worden geldig op Vrijdag 3 September. Op ddenzelfden d-vtuta werden de oude broodkaarten on gel. en moeten alsdan ten spoedigste, «doch in elk geval voor Zaterdag 4 Sep tember des avonds 9 uur, worden terug bezorgd op het bioodbureau, Visch- markt 18. Aan personen, die hiin oude broodkaar ten niet, of te laat terugbezorgen, kunnen geen nieuwe kaarten meer worden ver strekt. Het is verboden, bakkers, bro- ^depot houders of br< odventers. met de Terugbe zorging der broodkaarten t.r belasten. De Directeur van het L_- •"•bureau, Dr. J. J. TAN ECK. Leiden, 30 Augustus 1915. MAXIMUM-KA A SPR IJ ZEN. De Burgemeester der gf.u..onti "eiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat de maximum-kaasprijzcr tor-r bin- nenlandsch verbruik, behalve oor roem en lunchkaas en kaas bereil ouder rab binaal toezicht, gedurende dc maand September 1915 zijn bepaald ais volgt p. -v.G. p. 50 K G. .Yoor volvette Goudsclic Meikaas met Eijksmerk f 0.6l'/i f 47.— Voor volvett-o Goudsolio Meikaas 0.60 45.— Voor volvotto jongo Gondscho on Edammer kaas m. Itijksmerlc' 0.57% 42 Voor volvette jonge Goudsclic kaas0.5j 40.— Voor jongo Edammer kaas ('0+) 0.55 39.— Gondscho kaas (40 0.50 33.— Voor Edammer en "töudscho kaas (30 0.42'.'. 33.— Voor Edammer en Gondscho kaae (20 0.37J4 28.— Voor rua^ere Edammer en Goudsoho kaas 0.27% 18.— Voor Loidsoho en Delflsche komijnekaas 0.50 38.— Voor F-*-- o nagelkaas O.ok 21.— Onder kaas gemerkt 40 30 of 20 -y wordt kaas verstaan, welke respec tievelijk 40 pGt. of meer, 30 pCfc. of meer of 20 pCt. cf meer vet in de droge stof bevat. Bij verkoop aan detailhandelaren kan 2 boven den maximumprijs voor verkoop in hot groot in rekening worden gebracht, indien de hoeveelheden ten hoogste 50 K.G. Ver zending en per week aan den/elfden bedrogge*». Bij verkoop per ons moet ook naar bo venstaande prijzen, zouder eenigc verhoo- ging, worden gerekend. De winkeliers zijn verplicht nieuwe lijs ten, houdende de maximumprijzen, op van den openbaren weg af duidelijk zicht bare plaats op te hangen en opgehangen te houden. De lijsten zijn verkrijgbaar ten staclhuize, Kamer No. 10. Bij overtreding zal de Onteigeningswet worden toegepast. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 30 Augustus 1915. DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemccnc kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeel© belasting No. 13 van don dienst 1915, executoir verklaard den 26en Aug. j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden vo.ö te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 30 Augustus 1915. LEIDEN, 30 AUGUSTUS. Onderoffieiers-Ycrccniging „Door Vriendschap Yereenigd". Bovengenoemde Vereniging heeft eeni- ge feestelijkheden op touw gezet, op goed weer berekend, om haar leden en gasten wat genoegen te verschaffen en hun tevens den verjaardag van H. M. de Koningin niet te doen vergeten. Gisteravond werd met die feestelijkheden begonnen. Het voornemen bestond een concert te geven op bet verlichte Burcht- terroin, dat ruimte biedt voor 3500 per sonen. Het weer, de stortregen, verhin derde echter aan dit voornemen gevolg te geven. Daarom behielp men zich met ,,De Graanbeurs". Dit behelpen viel ech- tr kolossaal mee: de ruimte bleek vol doende; de met bloemen versierde tafel tjes en de stoelen waren gezellig gerang schikt om het podium, die een andere plaats had bekomen dan gewoonlijk. En zoo waren spoedig allen al heel goed ge humeurd, nog voordat de uitvoering een aanvang nam. De concertgevers hebben er voor ge zorgd, dat deze avond een hoogst aange name werd en dat allen bij maneschijn en sterrengeflonker zeer voldaan huis waarts keerden. Zang en muziek klonken in dc zaal dan ook uitstekend. Mej. Cla-sina van Starrenburg, sopraan- zangeres, Den Haagde heeren Bram van der Stap, bariton, Delft; Henk van We zel, violoncellist, Rotterdam, e-n Anton Limb ach, pianist, Delft, hebbn de aanwe zigen veel goeds te hooren gegeven, hetzij als solisten, hetzij bij samenzang en sa menspel. De heor Yan der Stap zong ook het nieu we „Feestlied 31 Augustus" van J. P. J. Wierts, dat morgen door eenige Vereeni- gingen in Den Haag der Koningin zal worden toegezongen. Morgennamiddag hoopt de Vereeniging een boottocht over de Meren te houden met een salonboot der „Volharding" en morgenavond een feest met bal na te ge ven m „De Graanbeurs". Mej. N. de Nooy, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school te Leiderdorp. Op Koninginneverjaardag zat 's avonds in dc Pieterskerk alhier een openbare dank- en bedestond gehouden worden. In Den Haag is voor boekhouden M. O. (schoolakte) geslaagd mej. E. No tenboom, alhier. In de Stedelijke Werkinrichting zijn van 22 Aug. tot 28 Aug. opgenomen 268 volwassen personen en 78 kinderen totaal 346 personen. Do kapelmeester van het stafmuziek korps van het vierde reg. inf. alhier, de heer W. van Erp, zal 1 Oct. a.s. den mili tairen dienst verlaten. Naar het ,.Hbld." meldt heeft een sla ger uit Leiden Vrijdag bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hij eenige maanden geleden door een Amsterdamsch advocaat is opgelicht voor 7500. De advo caat zou gezegd hebben, dat hij een erfenis te goed had, terwijl later bleek, dat dit niet hc': geval was. Een vermoedelijk te zwaar met grind grinden vaartuig, geraakte heden tweemaal aan den grnod vast in het water van het Sleenseiiuur, eerst bij de brug van het Gan getje, daarna bq die aan de Garenmarkt. Het loswerken kostte veel t^d en lcrachtrin- sjwming. DIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914, In de afgeloopen week meld den zich om steun aan. 4 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad K A 3226 Totaal. 3230 pers. Tot 21 Aug. waren behandeld 2462 aanvr. In de afgeloopen week kwa men in behandeling 2 Totaal. 2464 aanvr. Buitendien waren op eerste aanvrage afgewezen 716 pers. In de afgeloopen week 3 Totaal. 719 pers. Thans v. orden nog ondersteund 175 personen. INWISSELING VAN BROODKAARTEN. De directie van het broodbureau verzoekt ons de aandacht van houders van broodkaar ten te vestigen op de officieelo kennisgeving in dit blad voornamelijk wat betreft den ter mijn van inlevering van ongeldig geworden broodkaarten. De bepaling, dat broodkaarten die na Za terdag inkomen, niet zullen worden ver nieuwd, zal ditmaal strong worden gehand haafd. ECONOMISCHE TOESTAND. De commissaris der koningin in Zuid-Hol land heeft tot de burgemeesters in die pro vincie hot volgende gerichtNu de oorlogs toestand een jaar heeft geduurd, zou ik gaarne een overzicht verkrijgen van den economischen toestand in uwe gemeente en do vooruitzichten voor den a.s. Winter. Ik heb derhalve de eer u uit te noodigen mij uw indrukken, voor zooveel uw gemeente betreffende mede te doelen, te weten, be schouwingen over de landbouw, tuinbouw, veeteelt en eventueel oen of meer belang rijke takkeen van nijverheid, den toestand en de vooruitzichten v. d. winteT aan te geven, evenzoo ten aanzien van den stand van loon en, den omvang der werkloosheid en de prijzen der eerst levensbehoeften. HET BLOEMBOLLENBBDRIJF. Niettegenstaande het bloembollenbedrijf in 1914 door den oorlog zoo gedrukt werd. bedroeg toch nog, volgens de ,,N. R. Ct. de uitvoer 2 1,893,000 K G., tegen 21,997,000 K.G. in 1913. Deze cijfers mogeri echter1 nog niet voor financieel© resultaten als maatstaf genomen worden. In de eerste plaats was het gewas in 1914 veel zwaar der dan jn 1913 en ten tweede zijn groote Voorraden leverbare bollen naar de veilingen in het buitenland gezonden. Toch bleek "aan het einde van het oorlogsjaar, dat de toe stand niet zoo donker was als het zich in Üen beginne liet aanzien. GRAAN- EN MEELHANDELAREN. Zaterdag werd te Utrecht in „Hotel de 1'Europe" een drukbezochte vergadering gehouden van don Nederlandischen Bond van graan- en meelhandelaren. Deze ver gadering werd gehouden tot het verkie zen van een nieuw bestuur, bestaande uib elf loden, en tot vaststelling van het oon- cept-adres aan dc regeering, waarvan de inhoud later zal worden gepubliceerd. Do vergadering werd o.a. bijgewoond door den rcohtkundiigen adviseur van die „Korenbeurs" te Amsterdam. MELK VOORZIENING. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft Zaterdag een bijeenkomst ge houden met vertegenwoordigers vap de voor naamste fabrieken van gecondenseerde melk en eenige andere personen uit het zuivel bedrijf, teneinde een besproking te houden en zoo mogelijk maatregelen to treffen, die kunnen leiden tor voorkoming van hoogere melkprijzen. Op voorstel van den minister hebben de aanwezigen een commissie benoemd, die zoo spoedig mogelijk omtrent dit onderwerp een rapport zal uitbrengen. MAATREGELEN TEGEN SMOKKELEN. Ter bestrijding van den smokkelhandel worden thans langs de Duitsohe grens in het Ven on de Milsbeek, onder de gemeente Otter sum, door de militairen diepe grep pels gegraven en breede prikkeldraadver sperringen aangelc-gd, waarna bij de te genwoordige zeer verscherpte bewaking liet smokkelen geheel onmogelijk ral wor den'. FOURAGÈNOOD. Te Amsterdam heeft een vergadering plaats gehad, uitgeschreven door het bestuur van den Nederlahclschen Schouderbond, van stalhouders, sleepers- en andere bedrijfs- paardenrïoucTers, ter bespreking van den fou- ra genood. De voorzitter, de heer W. J. Voorthuysen uit Zwolle, wees er ot> do tijdsomstan digheden het dringend noodzakelijk maken, dat iets gedaan wordt tegen de verhooging der fourageprijzen; in het stalhouders- en sleepersbedrijf zijn thans noodtoestanden ge schapen. Op verschillende adressen betref- fendo de hooge fourageprijzen, aan den mi nister gezonden, is nog geen antwoord ont vangen. H< t doel dezer bijeenkomst was, zeide spr., gezamenlijk maatregelen te beramen om in den toestand verbetering te bfengen. De mi nister heeft de ontvangen requesten gesteld in handen van een commissie voor Voeding van Mensch en Dier. Deze commissie doet echter, sedert haar installatie niets meer van zich hooren. De voorzitter betreurde het, dat in deze commissie geen enkele slee- perspatroon of stalhouder zitting heeft. De afgevaardigde van de sleepe'.spatroons- organisatie te Rotterdam, de heer De Koe, las daarna een verzoekschrift voor, door zijn organisatie opgesteld, om aan den minister to worden verzonden. Het is onderteekend dcor bezitters van ruim 3000 paarden. Er wordt in gevraagd maximum-prijzen vast te stellen voor fourage. Hij stelde voor, (dat a'.le aanwezigen ter vergadering het request zouden medeonderteekenen. Hij zou dan het rf quest persoonljjk den minister willen aan bieden en het daar toelichten. De secretaris van den Stalhoudersbond deelde daarop mede, dat reeds een request ols boven bedoeld, aan den minister was verzonden. Dit request was door £000 stal houders onderteekend. De sleeperspatroonsorganisatie Rot'erdam bleef aandringen op een persoonlijke con ferentie met den minister. Na nog eenige besprekingen werd beslo ten een telegram met aanvrage tot een con ferentie aan den minister te zenden. In dit tc-legram wordt den minister verzocht direct m te grijpen om te voorkomen, dat de stal houders en sleepers door onvoldoende voe ding der paarden hun bedrijf zullen zien te gronde gaan. Voor het geval deze audiëntie wordt toe gestaan, zal een commissie van 5 leden naar .den minister gaan. UITVOER VAN PAARDEN. Men schrijft uit Winterswijk aan het „Hbld." Maandag zal dan eindelijk do tang ver wachte gelegenheid aangeboden worden, tot uitvoer van paarden beneden 20 maanden. Do poardenhandelaars hadden reeds lang reikhalzend naar dit tijdstip uitgezien, doch blijkbaar waren de veredsohte maatre gelen nog niet geheel in orde, om het ver lof eerder to kunnen geven. Er is overi gens in den laatsten tijd ontzaglijk veel aangekocht. Wij hoorden zelfs van een han delaar, die er 2000 stuks in voorkoop had. Do prijzen zijn voortdurend in de hoogte gegaan, niettegenstaande in de laatste da gen het gerucht liep, dat men in Duitsch- land op het oogenblïk minder betaalt als gevolg van het groot aantal paarden, dat in Rusland buit gemaakt was. Om zich een denkbeeld te vormen van de enorme prijsopdrijving noemen we slechts de prijzen, die op do jongste Hengelosche paardenmarkt besteed werden. Daar be taalde men voor veulens, d/io vroeger niet meer dan ƒ150 deden, tot f 425 en voor U- jarige paarden zelfs 725 of bijna driemaal zooveel als an normale tijden. Zaterdag zijn alleen te Tiel, tien wag gons paarden geladen, bestemd voor Duitschland. DE VELDPREDIKER Ps. TALMA. Het bericht omtrent het ontslag nemen floer ds. A. S. Talma als veldprediker be vestigend. voegt de „Tel." daaraan toe, dat de heer Talma op last van zijn geneesheer gedurende de eerstvolgende weken absolute rust moet nemen. De patiënt is in hooge mate overspannen en moet het bed houden. SPIONNAGE? EEN ONTVLUCHT BELGISCH OFFIOIER OVER DE DUITSCHE GEVANGENKAMPEN. Dozer dagen vertoefde te Vlieringen oen Belgisch artillerie-officier, die reeds in het begin van den oorlog door de Duitschera krijgsgevangenen was gemaakt, en wien het vorige week gebukt was uit Duitschland te ontvluchten. De behandeling in die krijgsgevangenkampen is zeer streng en de bewaking scherp, daar bijna dagelijfcsöhe pogingen tot ontvluchting voorkomen. Do bewakingstroepen zijn reeal oude land- sformers of in den oorlog verminkte Duit- schers, die aan het front niet meer te ge bruiken zijn. De meeste klachten betroffen het eten, de soep was blijkbaar van aard appelschillen gekookt, het brood smaakte zuur, gevolg van een speciale bereiding waardoor het wekenlang goed blijft, vloesch kreeg men heel zelden. Dikwijls gingen groote troepen krijgsgevangenen naar Oost-Pruisen tot het horstellen van wegen enz., die bij de invasie der Russen verwoest waren. Fransche en Belgische krijgsgevangenen werden als regel beter dan de Engelsche behandeld. Met de eersten heeft rren mede lijden, omdat zij door hun regeeringen mis leid zijn, zoo de Duitschers zeggen. De En- golschen worden cahter als huurlingen be schouwd die rich verkoopen om Duitsch land te vernietigen. De ontvluchte officier is naar Engeland vertrokken om zich weer bij het Belgische legc-r te voegen. EEN DUITSOHE VLIEGMACHINE GEDAALD. Men meldt uit Venlo d.d. 28 Augustus: Hedenmorgen te ongeveer 11 uur daal de nabij Albertushof, aan den Yeldenscbe- weg, een Duitseh vliegtuig (tweedekker), waarin twee Duitsohe officieren waren ge zeten. Toen de vliegeniers, door aangeloopen boeren medegedeeld, bemerkten, dat zij zich op Nederlandsch grondgebied bevon den, wilde zij weder opstijgen, hetwelk door toegeschoten grenswachten werd verboden. Volgons hun mededeeling waren zij van plan naar Wesel te gaan, dooh waren do boers kwijtgeraakt. Beide officieren werden per auto naar den garnizoons-commandant overgebracht. Ten rinde door don r'echter-eommis.-:a.ris te worden gehoord, aangezien zij beschul digd worden van Spionnage, bevinden zich thans in het huis van bewaring te Rotter dam de heeren Van.D., en D., boiden corres pondenten van Engelsche bladen te Rotter dam, de eerste eon stadgenoot., de tweede een Engelschman. Do verdenking bestaak dat er foto's en teekeningen gemaakt zijn langs de kust. (Rott. Nwbl.") VERPLEGERS EN DE LANDSTORM. Het hoofdbestuur der Nedorknckebe Vorplegers-Va'kverecniging, zond een adres aan den minister van Binnecnlandsohc Za ken met hot verzoek, verplegers met of zon der vaste aanstelling, die tot den land storm worden opgeroepen, niet te ontslaan en Voor zoover ontslag is verleend, dit als nog ongedaan te maken. Het VoorsteLSytsma in den Raad. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een kleine plaatsruimte in Uw blad naar aanleiding van het ingezonden sink van den lieer Bomli in Uw blad van Zaterdag 28 Augustus. De heer Bomli schijnt zich nogal geërgerd te hebben over het woord van hn'de, door ïnijl gezegd in de Raadsvergadering van jl. Donderdag. Het \vü mij tech voorkomen, dat een woord van hulde èu aan de Regeering èn aan onzen Voorzitter toch wel op zijn plaats is. Om hier echter een juist oordeel over te vellen, moet men den gedachtengang na gaan, waarin dit woord werd gesproken. Het was hiertoe beter, dat de heer Bomli het stenografisch verslag van de vergadering had afgewacht, dan had hq beter oordeel kunnen vellen. Wat het laatste gedeelte betreft omtrent do "brandstoffen-voorziening, wil ik den heer Bomli verwijzen naar hot antwoord, ontvan gen oi' IS Aug. door he-t Centra al-bes tuur. van den R.-K. Volksbond, naar aanleiding van een door hem gezonden adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del inzake de brandstoffenvoorziening en 'te .«zen in de „Volksbanier", van 26 Aug. Minheer de Redacteur, mijn hartelijkert dank voor de plaatsing en ik ral op deze zaak niet meer terugkomen. i C. J. VAN TOL. In de Tram KatwijkLeiden. Geachte Redactie! Mag ik u een onaangenaam Voorval ver halen? Bij een 'dor na middag-trams Katwijk Leiden, van Zaterdag 2S dezer, was het open middengedeelte bezet o.a. door eenige mili tairen. Blijkbaar had één hunner de onachtzaam heid of lompheid een meerdere, die even eens op dat middengedeelte stond, op de teenen te trappen; althans op een gegcveil oogc-nblik kon men hooren hoe dien mili tair, onder heftig gevloek zijn onhebbelijk heid werd verweten, waarna hem, eveneens onder gevloek, gelast werd van "den wagen te gaan. De militair voldeed daaraan en de rust keerde weder. Het is geen prettig gevoel, wanneer men op die teenen wordt getrapty docli dit gebeurt meer in de tram. En is dit nu een r eden om zoo de zelfbeheersching t-e verliezen, dat men 'n mindere in 't openhaal! gaat uitvloeken, tot ergernis van medepassa giers! ij TrampaSsagier» Leiden, 29 Aug. 1915. 11

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1