Hederland en de Oorlog. Oe Europeesclie Oorlog. burg si. P. L. van Haeften en D. Stikker "*63, 64; L. Noë en Ribbius si. J. Sdiultz van Hagen en Jan Visser 62, 60; A. II. Dros en M. G. de Baat si. P. van Velden Heyn en B. Kosters 61, 63; G. Scheurleer en A". Diemer Koof si. J. J. Ent- hoven on N. Boevy 60, G0;-H. Con stats en J. Lim si. G. Picard en J. R. Hc^ger7yeil G1, 63; J. Ruys en G. R. Castendijk si. W. A. v. d. Noorda en A. Jurgens 60, 63; W. van den Eerg en M. E. L. v. Voorst v. Beest si. jhr. L. Michiels v. Kessenich en H. J. Viotta 61_, 6—0; H. Kolff en O. Kolff winnen wegens nic-t-opkomen van de tegenstanders; 0. Bos- saerü en M. C. Sigmoud si. M. Cremer en jhr. L v. Schuylenbiugh Jr. 62, 62; A. v. d. Minnen en P. J. Signiond winnen we gens niet-ot komen van de tegenstanders; M. van der Feen en Racket si. La Cka- pello en W. Ladenins 62, 64; Tweede ronde: G. Leembruggen en W. Wi.de si. A. S. Ghabot en L. Hoffman 61, 60; Tli. Mundt en Van Kampen si. F. van Hoyden en A. van Berckel 63, 3—G, 6—3. Daine3 Dubbelspel. Eerste ronde: Mej. C. van Romunde en mej. C. van Rees sl. mej. H. "Wynands en mej. M. A. Blom 62, 6S, GO. Al de andere damesparen komen zon der to spelen in de tweede ronde. Tweede ronde: Mevr. Beukema toe Wa ter en mevr. Van Onnen sl. mej. M. Cas- tenciijk en mej. A. Carp 62, 63; mej. L. Biljardt en mej. A. de Kempenaer sl. mej. W. D. Vriesendorp en mej. R. v. Breda Kolff 6—1, 6—1. Dames- en Heeren Dubbelspel. Eerste rondo: mevr. Beukema toe Water en Broese von Groenau sl. mej. A. Jurgens en A. v. Berckel 64, 63; mej. B. Wisboom van Gicsendam en Van Kampen sl. mej. R. v. Breda Kolff en D. v. Freijburg 119, 6—3; jncvr. L. Cremer en L. van Eeghen sl. mei. M. Missotten en Chils Polis 6—4* 63; mej. R. Alting Mees en Poacher sl. mej. H. Gijselman en mr. D. Meertens 108, 75; mej. L. Sweijs en D. W. Boissevain sl. mej. M. Boissevain en M. E. v. Heukelom 64, 6—3. Tweede ronde: Mej. C. Vriesendorp en P. J. Signiond sl. mej. M. de Bruyn Kops en K. J. van Pr elm 63, 86; mej. C. van Romunde en G. J. Scheurleer sl. mej. Re- goufc en J. Brouwers 60, 61mej. A. van Vliet en W. vail den Bergh sl. mej. W. A. v. d. Willigen en C. de Kempenaer 62» 61: mej. v. Diemer Kool en A. Diemer Kool sl. mej. S. M. den Bleker en H. Con- stans 61, 60; mej. A. Carp en j,Never More" sl. mej. M. van Hemsifc en H. Gevers 60, 62; mej. N. v. d. Minne en H. Le- brefc sl. baronesse Van Pallandt en L. B. Heemskerk 61, 7—5; mej. Gransberg en W. Ladenius sl. mej. H. C. Brandt en F. A. Brandt 60, 64; mej. A. de Kempenaer en M. E. L. v. Voorst van Beest sl. mej. W. D. Vriesendorp en A. v. d. Minne 60, 60; mej. M. Onnen en. C. van Schaarden burg sl. mej. E. Carp en L. v. Schuylen- burch Jr. G4, 60. RESERVE-OFFICIEREN VAN £i i.*;.; GEZONDHEID. i l 1 1 Naar het „N. v. d. D." verneemt, zullen met 1 Sept. a.s. de adspirant-reserve-offi- cieren van gezondheid naar huis gaan met studieverlof. HET MEEL VRAAGSTUK. Naar aanleiding van de door meel-impor- tcurs hier to lande geopperde bezwaren betreffende het Regeeringsbelcid in z*ike he>t tarwe- en meel vraagstuk, waarvan in do pers reeds melding werd gemaakt, deel de do Voorzitter der Nederlandsche Ver- eeniging v. Meelfabrikanten, de heer A. de Koster te Leiden, het volgende mede De heer Do Koster schetste allereerst, hoe in het begin van den oorlog, toen er gebrek ontstond aan graven, hier te lando is opgericht een Rijksgraanbureau, het welk o.a. de. voorziening van tarwe en van tarwebloem op zich heeft genomen. De aanvoer uit exporteerendo landen als Rusland, Roemenie, Bulgarije en Duitsch- land werd onmogelijk en was het z. i. ze^r geroeid naar een zij-arm van do haven, waar weinig verkeer was. II. „"Do Onvcrwinlijke" had opnieuw zijn an ker uitgeworpen. Men was nu eenmaal weer terug in de haven en kapitein Everest vond hot raadzamer de jacht op de smokkelaars eerst r.a het groote tuinfeest voort te zetten. Oi-dcr hen. dio verlof'hadden aangevraagd, behoorde ook Hobhause. Toen de zon op nieuw onderging, wandelde hij door de tui nen van hot Engelsche conoulaat. Aan zijn anri ging het nichitje van kapitein Everest. Zij spraken over veel, wat jonge harten vervullen kan, en onder de dansende paren waren zij stellig een der gelukkigste. Hot was middernacht, toen Hobhause het gastvrije oord verliet-. Hij wandelde alleen terug, met ccn omweg, de haven te gemoet. Plotseling blcof hij staan en luisterde. Uit een kleine hecht ergens in de haven, door boomen onzichtbaar, ving hij gedempt ge fluister van stommen op. Daar ontdekte hij aan den oever een jonk. Zou toch Als een bliksemstraal doorschokte hem de gedachte dat dit het doodeuschip zou kun nen zijn. Hij wilde er meer van weten. Hij hoorde weldra duidelijker stemmen. Voor zichtig sloop bij nader en, achter een boschje verborgen, ving hij dc gesprekken op en zag hij de gezichten. Ja, hij had zich nïot vergiet, hij zag de kapitein van de jonk duidelijk staan. Zijn volk sleepto doodkisten uit de jonk, doch zeer plechtig ging men er niet mee om. Er werd veel gelachen en dikwijls werden de kisten ruw neergesmakt. Hobhause was ver bluft. Opeens zag hij, dat bij het neorgooien van een der kisten, deze openbrak en er, jui»t gezien iemand voor dien aankoop to zenden naar Noord-Amerika, waar tenge volge van een overvloedigen oogst, groote voorraden voor export beschikbaar kwamen. De wij-ze van aankoop diende, ook al weer met het oog op de bijzondere tijden, zoo praetisch mogelijk te worden geregeld. De Amerikaanscho verkooper, die zijn aanbie dingen anders c. i. f. Rotterdam moet ma ken, behoefde in deze cribioko tijden de risico's van de zee niet te loopen. Hij werd door de Regeering in staat gesteld boord vrij in een Amerikaansohe haven te leve ren, terwijl met medewerking der nationale stoomvaartlijnen de beschikking over de vracht-ruimte werd verkregen om die aan- koopen naar het vaderland te vervoeren. De betaling van het gekochte graan, wel ke anders in Nederland plaats vindt, werd zoodanig geregeld, dat zij dadelijk in Ame rika kon geschieden. Het is toch duidelijk dat het meest ris kante gedeelte van de taak van den expor teur in Amerika door de Regeering werd overgenomen. Nu wordt wel is waar van de zijde der meelimporteurs beweerd, dab de tarwe veel te duur werd ingekocht. Tastbare bewijzen voor zulk een bewering zijn ech ter nooit aangevoerd en waar het aankomt op liet uiten eener opinie meent de heer De Koster, dat meelfabrikanten voor wier re kening in normale tijden bijna de geheele tarwe-invoer in Nederland geschiedt, min stens evenveel bevoegdheid hebben tot het uitspreken van een oordeel als de meel importeurs, wier bedrijf het koopen en im porteeren van tarwe niet omvat. In het najaar bij de oploopend© markten kwam het vroeger tegen lagere prijzen gekochte graan eerst aan en werd dit geconsumeerd toen de prijzen op de wereldmarkt reeds belangrijk hooger ware^j. Ook al werd toen reeds tot doorsnee-prijzen gedistri bueerd toch bleef het brood, dat wij toen nuttigden, steeds te goedkoop in verhou ding tot die prijzen op cl» wereldmarkt. Het is dus volkomen consequent, dat bij het eventueel terugloopen der prijzen het zelfde stelsel wordt gevolgd. Kwam dus eertijds de verhooging van den broodprijs later, maar behoefde deze de ta-rwe-prijs niet tot het allerhoogste niveau to volgen, verlagingen zullen eveneens iets later ko men. Het resultaat blijft echter dat in to taal zoo goedkoop mogelijk brood ver- strékt wordt, zonder al te veel prijssohom- melingen, terwijl bovendien de minder ka- pitaal-krachtigen, die destijds zoolang mo gelijk van de te goedkoope prijzen hebben geprofiteerd, thans in staat worden ge steld het goedkoope ongcbuilde regeerings- broocl to nuttigen. Verder dient niet uit het oog te worden verloren, .dab degenen, die zich geroepen gevoelen thans op deze prijs verschillen te wijzen, geenerlei verant woordelijkheid hadden, om juist in de meest kritieke tijden en toen de gelegen heid daarvoor open kwam, voorraden van tarwe en van tarwebloem in te voeren. Ware de transatlantische vaart intus- schen gestaakt geworden, zonder dat deze reserves zich hier bevonden, dan zouden dezelfde stemmen op nog bestraffender en neg beslister wijze vermoedelijk hebben gesproken van grove nalatigheid en plichtverzuim. Trad de regeering niet regelend op, .dan zouden deze schommelingen zich van dag tot dag voortplanten op onze nationale markt, zoodat ook dc broodprijzen aan voortdurende wijzigingen zouden bloot staan. Do speculatie-zucht van sommigen of wellicbb zelfs \an velen zou dan een ruim veld vinden. Nu doet de regeering dienst als stootblok, dat al die schommelingen opvangt en ni velleert. Door deze fluctuatie van tijd tot rijd om te zetten in officieel© prijsverande- ringen, gebaseerd op doorsnee-prijzen van aankoop, beperkt de handel in tarwe en tarwebloem zich tot een meest natuurlijke functie, namelijk die van do verstrekking van dc grondstoffen benoodigd voor dc brood-industrie. De bij de maal en de brood-nijverheid betrokkenen, zoowel als het brood-etende publiek, zullen deze sta biliteit evenzeer vaarde-eren als zij door de meer speculatief aangelcgden wordt be treurd. Do heer De Koster kan dan ook de ge uite meening niet deelen, dat bij het vrij laten van den handel het 'brood goedkoo- pcr zou worden. in plaats van een lijk, vele planten uit vie len. Dus de kisten bevatten geen lijken, geen van alle misschien? En de inhoud be aten d dus uit. Voor dat hij er vei der over na kon denken, hoorde hij een uitroep van een der mannen, die zijn opmerkzaam heid eischte. Op den kring der Chineezen kwam een man toe, wiens uiterlijk en heele houding den Amerikaan verried. De kapitein ging hem te gemoet. Gooien avond, Ohiug-Ting-Fu," zeide de Amerikaan. „Dus gelukkig toch binnenge- loodsd En hoe staat heb met de opium- kisten Ik vernam, dat de Engelschen jullie op de hielen zaten." De „rust der dooden" wordt niet ver stoord; oorlogsschepen slepen ze zelfs de haven mee in zelfs de tol wordt voor hen betaald," antwoordde de Chinees. En op den vragenden blik van den Amerikaan werd onder onderdrukt geproest het geval met „Do Onverwinlijke" verteld. Dus deze bier was de beruchte en ver geefs gezochte opium-smokkelaar. En Hob hause had hem bijna in handen gehad on hij had hem laten ontglippen. Kon hij maar iets zijn eigen mannen deen weten, maar muisstil en oppassen was nu de boodschap. Dc. Amerikaan lachte berekenend mee. „Bij Jupitorzei bij, dat alles is eenig, w. een boffen Zc-lfs de tol-onkosten werden bespaard, dus die kan ik van de rekening schrappen." „Nee, die heb ik verdiend," zeide de an der opgewonden* ,,Ik heb last genoeg ge had met een jongen kerel, die mij onbehaag lijk! veel wilde uitvragen. Maar de katte lijk jes hebben hun verdienste gehad hoor! De vent; zal den reuk niet gauw vergeten. Maai ROGGE. Do landbouwvereen'ging „De Eendracht" in De Krim (0.) zegt in een 3dres aan den minister van landbouw, nijverheid en iiaqdeï, dat de rogge verbouwende landbouwers, ge- .et op den maximumprijs voor rogge door de regeering, bepaa.d, hun bedrijf niet lan- g r kunnen voortzetten. Adressanto berekent de onkosten per II. A. op f383.50 en de opbrengst op f338 (31 H.L. rogge f8 en 5000 K.G. stroo i f 18 de 10Q0K.G.)Zij verzoekt den minister, dit jaar den maxi mumprijs van rogge te verhoogen en voor het vervo.g de landerijen geschikt voor rog gever bouw voor een matigen prijs voor re kening van het rijk te doen bebouwen. Te Siochteren hebben, naar aan het „Hbl." wordt geme.d, 12 landbouwverc-enigingen en een groot aantal particuliere rogge-verbou- wers vergaderd en na' uitvoerige discussies besloten aan den minister per adres te ver zoeken, den prijs van rogge vrij te laten, gelijk ook de prijs van tanve, gerst, haver enz. aan geen ministerieele beperkingen zijn onderworpen, ofp wel: den prijs der rogge zoodanig te*bepalen, dat deze. in gelijke ver houding staat tot andere landbouwproducten. OUDE CONSENTEN VOOR BO.TER- UITVOER. De minister van Landbouw brengt ter kc-nnis van belanghebbenden, dat aanvra gen om; verlenging van den geldigheidsduur van oude consenten voor uitvoor van boter alsnog tot Woensdag 25 dezer tot het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter, kunnen worden gericht en dat de na. dien dalum-aan genoemd bureau tot dat doel in gezonden consenten niet pre er zuilen wor den behandeld. BELANGRIJKE CIJFERS. In het eerste jaar der mobi'i-atie, 1 Aug. 19141 Aug. 1915, zijn in de gemeente Haarlemmermeer uitgekeerd aan de ingezetenen: wegens militie- en landweer- vergoeding f113,000, wegens inkwartiering! f124,000, wegens de paardenvordering p'm. f175,000, te zamen f412,000. TRAWLER OP EEN MIJN GEL00PEN. Gistermiddag één uur landde aan het strand van Schiermonnikoog, tegenover het Strandhotcl een sloep met de geheele be manning van den trawler. „IJmuiden 49". De trawler was Dinsdag uit IJmuiden ver trokken en steitie Donderdagvoormiddag 11 uur op een mijn ten N.W'. van Ameland. Des namiddags te 4 uur werd de zinkende traw ler verlaten; bijna 24 uur had de beman ning geroeid. Doornat en uitgeput kwam zij aan en werd in het Strandhotel liefderijk verzorgd en van het noodige voorzien. MEELSMOKKELAAIS GESNAPT. In het Ven onder Oitersum (L.) nabij de ontginning van den heer Jager werden he dennacht vijf zakken bloem in b:s~ag geno men. Twee der smokkelaars konden gevat worden, de anderen wisten te ontkomen. Kitchener en Millerand aan het front. Kitchener en Millerand brachten Maandag en Dinsdag bij het Fransehc leger door en inspecteerden Woensdag het Britsche leger. Tijdens de reis onderhield Kitchener zich langdurig met Millerand en Joffre over al lerlei kwesties, die dc beide legers aangin gen en de meest dringende zaken werden on middellijk geregeld. Maandagavond kwam de generaal na- een bezoek aan de Woevrc, to Bar-le-auc aan, waar de bevolking hem een buitengewoon hartelijke ovatie bracht. Aan het einde van het diner dat volgde, dankte Millerand Kit chener voor de herhaalde verzekering van zijn bewondering en vertrouwen, welke hij tegenover de Fransche troepen had gegeven, en die voor deze een belooning en aanspo ring zullen vormen. Millerand voegde er bij De vijand zelf, die in ccn jaar oorlog onder vinding heeft opgedaan, vleit zich niet meer met do hoop, onze legers te overwinnen. Het blijkt, dat hij de overwinning niet meer alleen op heit slagveld, wi(ï behalen. Hij ik wil er mijn verdienste vap. hebben." „Nu, goed, goed, ik zal je niet beknibbe len. Stil, ik hoorde wa/b, iets van een vallen den tak. Laten wij eens gauw naspeuren." Hobhause had zich inderdaad door een be weging verraden. In een oogwenk wist hij, dat zijn leven er van afhing en hom niet anders dan wegrennen te doen stond. Hij sprong vooruit en joeg zichzelf voort, de ha ven te gemoet. Direct vielen er twee revol verschoten vooruit snelde hij, zonder om kijken. Heel in de verte flikkerden de lich ten van zijn schip. Even zag hij om zich heen, twee vervolgers zaten hem op de hie len. Hij rende zoo snel als zijn beonon maar konden. Was zijn leven al niet meer in di rect gevaar, dan toch moest zijn kapitein de aanwezigheid der smokkelaars ton spoedig ste gemeld worden. De liobten doken duide lijker op. Een boot lag niet aan den oevor, want eerst den volgendien morgen werden de verlofgangers terug verwacht. Er wa3 geen moment meer te verliezeneven be dacht hij zich nog, toen sprong Lij pardoos k in de zee. Hij was altijd een goedi zwemmer geweest en werkte zich mot krachtige slagen vooruit. Maar do haautige vludit had hem toch uitgeput. Meer en meer voélde hij zich do krachten ontzinken. Het werd hem zwart vo' de oogen, de lichten zag hij als in een nevel. Iets scheen hem do keel toe te knij penEen eDkolen kreet stiet hij nog uitToen voelde hij zich bewusteloos worden en hij zonk, zonk Steedg dieper zonk hij weg. Maar de bodem der zee scheen hem niet donker en ook wierp een zacht getemperd licht zijn schijnsel op hem en flauw schommelde zijn lichaam nog heen en weer. Nog eenmaal deed hij een slag met zijn armen. Doch zij doorkliefden maakt reeds van zijn gewone praktijken ge bruik, om onder de neutralen eu tot zelfs onder de oorlogvoerende landen vredesbe wegingen uit. te lokkeii. Maar het Fransche volk, het parlement en de regeering zijn meer dan ooit besloten de wapens niet neer te leggen, voordat het doel bereikt is, dat wij ons gesteld hebben. En al is de weg lang, do prijs, die ons wacht, is groot genoeg, om ons alle moeilijkheden van den weg te ver goeden, want deze prijs is de bevrijding v~ i de wereld. Kitchener antwoordde, dat hij na het prachtige leger van Joffre gezien te hebben, meer dan ooit de zekerheid van de overwin ning had en eindigde met te herhalen, dat Engeland bereid was tot alle inspanning om Frankrijk, zijn trouwen bondgenoot, te helpen en tot het einde too voort te gaan. Nadat de beide ministers Woensdagmor gen een onderhoud met French hadden, in den loop waarvan zij verschillende kwesties regelden, begaven zij zich naar het Britsche front, waar zij de verdedigingswerken be zichtigden. Millerand inspecteerde ver schillende Britsche regimonten. Dc Houding van Griekenland. Wat zal Griekenland doen? Dat is de vraag, zegt de „Matin", welke men stelt op het oogenblik, dat de in Mei gekomen Kamer bijeenkomt. De Vierbond, welke zich bozig houdt met 't herstellen van het Balkanverbond en met het zoeken van bondgenooten tegen Turkije, vraagt Griekenland toe te stemmen in het afstaan van het kleine gebied van Cavalla, Sérès en Drama aan Bulgarije, dat daar aanspraak op maakt, als een noodzakelijken uitweg naar de Egeische Zee. In ruil daar voor zou Griekenland uitgestrekt grondge bied in Klcin-Azië ontvangen, wat alleen de geallieerden kunnen verzekeren, omdat zij geen bondgenooten van Turkije zijn. Oogenschijnlijk is de keuze voor de Grie ken niet moeilijk, omdat zij tienmaal zooveel krijgen als geven, maar zij hechten bij zonder aan het bezit van Cavalla, omdat zij 't in 1913 met hun bloed kochten. Zij hou den niet van Bulgaren en zij hebben geen vertrouwen in hen. Bovendien is de streek zeer rijk en bevat zij groote tabaksaanplan- tingen. Drama telt 12.000,1 Cavalla 20.000 en Sérès meer dan 32.000 inwoners. Wat Griekenland zou terugkrijgen omvat bijna het geheele vilajet Smyrna, bij elkan der ongeveer 70.000 vierk. K.M., een aan zienlijke aanwinst voor Griekenland, dat met het in 191213 verkregen gebied slechts 120.000 vierk. K.M. groot is, (Frankrijk 536.000). Smyrna moge minder rijk zijn dan Cavalla, 't is voor belangrijke ontwikkeling vatbaar. Het telt reeds drie groote steden Sïdin 80.000, Magnésië 90.000, terwijl Siriyr- na met 250.000 inwoners, de meeste van Grieksch ras, grooter is dan Saloniki en Athene. Op het eerste gezicht, lijkt het, .dat Grie kenland, om dit oude Helleensche gebied te herwinnen, slechts troepen op Smyrna be hoeft te landen, 't Durft dit echter niet, uit vrees voor een actie der Bulgaren. Al leen een entente, met Bulgarije, gegaran deerd door den Vierbond, zou Griekenland in staat stellen, zijn Helleensche bestem ming op de Aziatische kust te vervullen. Dat is het wat Venizelos begreep en zon der te onderzoeken of zijn politiek nog kans heeft te Athene te worden gevolgd, zullen wij ons er mede te vrede stellen te consta- teeren, dat de keuze tusschen Cavalla en Smyrna voor Griekenland ten slotte niet moeilijk kan zijn. Duitsch Complot in Rusland? Het Milaansche blad „Secoio" verneemt uit Rome, dat daar berichten zijn ontvan gen uit Londen en andere hoofdsteden van de entente-mogendheden, welke be richten betrekking hebben op een wijd vertakte Duitsche samenzwering in Rus land. Het schijnt volgens die Secoio" bewezen te zijn, dat- Duitschland reeds verscheidene jaren agent, n heeft onder houden, die hun net hebben gespannen tot in de geheimste bureau's van» de lands verdediging. Voornamelijk hebben ba ronnen uit dc Oostzee-provinciën aan deze samenzwering deelgenomen, wien voor het geval van een Duitsche overwinning en een annexatie van Koerland en Estland fortuinen en eere-ambten waren toege zegd. Daardoor is het te verklaren, dat niet de golven, maar gleden over een zachte deken en zijn rechterhand stiet tegen een houten wand. Waakte hij? Hij trachtte de oogen te openen. Waar was hij Toen hoorde hij zeer duidelijk een mannenstem. Hij was dus niet in de zoo verdronken „Nu, beste kérel, hoe gaat het er mee?" Was dat niet de stem van zijn kapitein? Hobhause wilde salueeren, doch toen ont dekte hij opeens, dat hij in het bed in de ka-pit ei risk aj uit lag. „Kapitein Everest", vroeg hij zacht. „Ja-, altijd neg dezelfde", antwoordde de ze op zoo buitengewoon vroolijke wijze als Hobhause nog zelden had opgevangen. „Kapitein Everest. Vergeving! Ben ik eigenlijk ziek?" „En of, hoor kerelGewond als een rechtschapen soldaat. Do dokter heeft de kogel wel is waar er uit, maar do doorge stane uitputting heeft jc zenuwen heftig ondermijnd en jo herinneringsvermogen, heeft een leelijken knauw gekregen. Maar ik wil je wat helpen. Je gelooft, dut je ver dronken bent, is 't niet? Vergissing, man, Onkruid vergaat niet! Je hebt alleen maar wat in de haven rondgezwommen. Toen heb je geschreeuwd. Dien kreet hebben wij gehoord en direct een boot uitgezet. En daar ik een uur te voren reeds aan boord was, ben ikzelf in de sloep gegaan. Dat komt nu juist niet vaak voor, dat een ka pitein er op los roeit om zijn adelborst uit hot water op te pikken. Maar niet velen bezitten; die waarde, dio jij hebt, kerel. Ik heb nog heel veel aan je goed te ma ken'. Ja, ja, hoor maai- eens. Toen je aan boord kwam, begon je te fanbaseeren, je sprak van Ohong-Ting-Fu, va& opiumlijk- kiflteri, Amerikanen eoi weet ik wat met de Duitsche regeering bij 't uitbreken van den oorlog nauwkeurig op de hoogte was over de sterkte van de Russische artiilsriè en munitie en dat zij ervan kennis droeg?. dat, volgens de plannen van don minister] van oorlog Soekowliof, de ingebruikne ming van -lieuwe fabrieken was te eer wachten, waardoor de productie van wa pentuig verviervoudig zou worden. Dati zou dan volgens de berichten, die ïe „Secoio" uit Londen en andere hoofdste den had ontvangen een der redenen geweest zijn, waarom Duitschland het uit breken van den oorlog had verhaast; want in Duitschland, wist men, dat de Russische munitievoorraden in zeven of acht maanden zouden zijn uitgeput. De oorlogsverklaring van Engeland had in Duitschland een zoo pijulijken indruk gemaakt, omdat Engeland en zijn bondge_- noot Japan de zee beheerschen en daar door de toevoer van Engelsche en Japan- sche munitie naar Rusland verzekerd was. Om dat voordeel echter v eer te niet' te doen, werd Turkije in den oorlog betrok- kon, zoodat Rusland slechts over Archangel en Wladikostok toevoer kon krijgen. Men verzekert, dat in den laatsten tijd/ verscheidene agenten van Duitsche afkomst in Rusland ;omplotten hebben aangesticht, ^door welke het bedrijf der munitiefabrie ken zooveel schade leed, dat zij veel minder munitie konden produceeren n w s voor zien. Het Munitievraagsfuk in Engeland. De bewijzen voor het succes der organi satie van Lloyd George in zake de ver vaardiging van munitie, nemen dagelijks toe. Een aantal brieven van officieren wordt gepubliceerd over de z.g. Lloyd George-granaten, waarin de schitterende uitwerking der nieuwe projectielen wordt' beschreven. Eenige nationale fa-brieken, welke Lloyd George de vorige maand aankondigde, zijn nu in voHe werking. De arbeidsgeschillen zijn opgelost en bekwa me arbeiders leggen de grootste bereid willigheid aan den dag, om vrijwilligers te onderwijzen, wier vorige bezigheden totaal geen verband hielden met het vervaardigen van munitie. Deze samenwerking van oefende en' ongeoefende mannen, gevoegd bij de ver eenvoudigde machinerieën heeft de oefen periode tot een minimum teruggebracht' en in enkele fabrieken zijn de mannen na enkele dagen, zelfs na enkele uren instruc tie aan het werk. Men rindt werk voor alle soorten van fabrieken en textiel-fabrieken maken .'n enkele gevallen stukken van ingewikkelde mechanismen voor wapenfabrikanten. De bepalingen, welke vroeger het gebruik van sommige garens voor leger-materiaal ver boden, zijn thans ingetrol&en, zoodat fir ma s met groote voorraden, die niet ge bruikt werden, in staat zijn, snel laken voor liet leger van Brittanië en zijn geal lieerden te léveren. De uitwerking van a\ deze maatregelen is over het algemeen, dat geen tijd verloren gaat en dat geen materiale of machines, die benut kunnen worden, ongebruikt worden gelaten. Togen dc Vergiftige Gassen. De technische commissie van het Fran sche departement van oorlog heeft eenige maatregelen voorgeschreven, te nemen door de burgerbevolking voor bet geval vliegers bommen met vergiftiige gassen werpen. De commissie is van meening, dat wat? ook de samenstelling der bommen mogen! zijn, het gevaar tooh altijd van korten duur en zuiver plaatselijk zal zijn. Daarom raadt zij de bevolking aan zich bij voorko mende gelegenheid in veiligheid te stel len op de midden etage van de huizen, daar, kelders en benedenverdiepingen door dé zware dampen kunnen gevuld worden en' do bovenverdiepingen geen voldoende vei- lighead bieden, aangezien de projectielen door de daken kunnen heenslaan. Verder moet men steeds water en ruige badhand doeken gereed houden. Dreigt gevaar, da-n moet men een handdoek nat maken, een weinig uitwringen en voor neus en mond bevestigen. Natuurlijk is het raadzaam zich ijl inga te verwijderen van een plaats, waar een bom is gevallen. En waar jij jo revolverschot na wel niet di rect uit vriendschap zult hebben opgeloo- pen, -rijmden wij het een en ander met el kaar en hebben direct st-oom gemaakt cn zijn do kust gaan afzoeken. Het trof zeer, toevallig, dat juist meneer de opiumhunde laar met zijn schuit er vandoor wilde gaan. Wij stelden ons in zijn weg en joegen hem ccn paar kogels in do planken. Toen wij tot dichtbij gekomen waren, vliegt ineens het heele gedoe de- lucht in. De smokke laars hadden zichzelf een uitweg bereid. En dab wij nu van dat rapaille bevrijd zijn, danken wij onze besten, bra\<.n adelborst'. Ja, ja zeker, beste jongen. Ik had mijn oogen beter moeten gebruikon. Natuurlijk' is dlit ddenstgeheim, en de geschiedenis met de douane in de 'eerste plaats. Maar nu nog iets. In je koorts heb je van alles uit- gebrabbeld je hadt het ook druk over een. jonge dame. Hoo heet zij toch?" „Miss Kinderley", zei Hobhause verrast. „Juist, kereltje, juist! Dat wilde ik nog eens nauwkeurig van je hooren. Dus dé naam van mijn nichtje is je nog niet uit het geheugen gegaau? Trouwens, heeje- maal onopgemerkt is me die flirtation^niet geweest. Na, je hebt, haar oom een diens# bewezen cn wanneer deze oom nu eenB als huwelijksaanzoeker mag optreden voof. een jongen luitenant, want adelborst,- dat gaat niet, dat is natuurlijk niet hoog genoeg in rang dan kan die jonge luite nant zelf zijn hart nu eens voor zijn ka pitein- Everest uitstorten Alles natuurlijk dienst/geheim. Maar vooreerst, vooreers^ speek jo geen woord meer, allereerst moe* je gaan slapen en op krachten komen Dan zullen wij verder «en. Saluut". M

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6