Oe Europeesche Oorlog. SPORT. Uit de Omstreken Ambtsgeheim of Militaire Plicht2 Aan „De Tijd" wordt geseind, dat door den üèekrijgsraad t1 Willemsoord een officier van gezondheid eerste klas veroordeeld is tot één dag militaire gevangenisstraf, omdat hij liet beroepsgeheim van den geneesheer had bewaard. Naar het biad herinnert, was de veroor deelde officier van gezondheid beschuldigd, dat hij, belast met den geneeskundigen dierst aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter", on 31 Mei 1915. aan boord van dien bodem te Vlissingen. uitdrukkelijk heeft geweigerd en opzettelijk heeft nagelaten te voldoen aan de hem: namens zijn meerdere in rang, den kapitein ter zee, commandant van gemel de» bodem, in den dienst gegeven order, om den commandant voormeld een opgave te verstrekken van officeiren van Hr. Ms. „De Ruyter", die na 1 Januari 1914 vrij van dienst zijn geweest wegens het lijden aan te» geheime ziekte met vermelding van de data, waarop het vrij van dienst zijn een aanvang nam en eindigde. Aan den officier van gezondheid was door den eersten officier aan boord van de „De Ruyter" inzage verstrekt van de Reso lutie van den Minister van Marine, d.d. 28 Apri. 1915, inhoudende, dat moest worden ingediend, een opgave als bovengenoemd van de .officieren) lijdende aan een 'geheime ziek te, ontstaan na 1 Januari 1914. Uit die opgave moest in de rekening-courantboekjes der betrokken officieren dat tijdperk wor den opgeteekend, zijnde bij, Min. Res. be paald, dat genoemd tijdvak niet meetelt voor de berekening van periodieke firaktemente- verbooging. De thans veroordeelde heeft toen geweigerd, die opgave te verstrekken, daarbij opgevende, tot zijn spijt aan de or der niet te kunnen voldoen, daar hij hier door zijn ambtsgeheim zou schenden, dat h$ gezworen heeft te zullen bewaren. De eerste officier wees beklaagde op de ge volgen zijner weigering en gaf hem een unr bedenktijd, na verloop waarvan de of ficier van gezondheid bij zijn weigering bleef. Verdediger was mr. A. H. J. van den Biesen. Lawn-Ten nis. Intern. Lawn-Tennis-w edstrijden uit geschreven door de Noord- wijksche Sportvereeniging. Heden nemen deze wedstrijden een aan vang, die door de buiteniandsche Badgasten van Noordwijk gewoonlijk een eenigszins internationaal karakter dragen. De deelne ming van vreemdelingen zal dit jaar ze ker wel zeer beperkt zijn. De wedstrijden zullen evenals vorige ja ren echter door onze beste spelers en speel sters bezocht worden. In het heeren-enkel- spel zal mr. M. v. d. Feen, den beker, dien hD in 1911 en 1913 gewonnen heeft, ver dedigen. In 1912 zijn de wedstrijden verre gend en 1914 zijn ze in de eerste mobilisa- tiedrukte niet doorgegaan, zoodat de moge lijkheid voor mr. M. v. d. Feen openstaat den beker, voor de derde maal in successie te veroveren. De heer A. Diemer Kool, die eerst aan mr. v. d. Feen den kampioens titel ontnam en hem nog eenige dagen ge- .eden ter gelegenheid van de wedstrijden van „Leimonias" s.oeg, komt ook in deze wedstrijden uit en zaï er dus voor kunnen zorgen, dat de beker nog eenige jaren eigen dom blijft van de Noordwijksche Sportver eniging. Van het andere hoofdnummer, het dames- enkelspel, zijn de winnaars: 1907 •mej. Van Aken, 1908 mej. L. H. Dolleman. 1909 inej. LEverts, 1910 mevr. Koch, 1911, mej. Broese v. Grcenau en 1913 mej. C. v. Romunde. Ook mej. Van Romunde zal haar beker verdedigen, terwijl jammer genoeg, de Ne- dermndsche dam s-kamp'o. n. mej. L. Ever tri nog steeds niet kan spelen. Zeilen. [Wedstrijden van de Zeilvereeni- ging Sneek. In de G Meter-klasse behaalde „De Haag" van L. Dcedes, Den Haag den tweeden prijs. Nummer een kwam „Woelwater II". van Gescher en Van Hcogen, Warmond aan, in de klasse voor kiel- en midden-zwaardjachten, (handicap), terwijl „Woelwatertje" van <Te- zeifde eigenaren in cle jollen-klasse (stand- aard-model) eveneens een eersten prijs be haalde. Voetbal. Om den Zilveren Voetbal. De lot'ng heeft plaats gehad, zoodat het programma thans aldus is vastgesteld: 29 Augustus? Eerste ronde. A. 11—12.15. V. O. C. II—Quick. B. 1—2.15. H. B. S.—Xerxes. C. 2.303.45. Spart?.Ajax, loeiden i 5 September: Tweede ronde. D. 11—12.15. -V. 0. C.—Winnaar B. E. 12.30—1.45. D. F. C—Winnaar. A'. F. 23.15. HerculusWillem II. G. 3.154.30. HaarlemWinnaar Cl 12 September: Halve Beslissing. H. 12.15. Winnaar P.Winnaar F. I. 2.303.45. Winnaar E.Winnaar G. 19 September: Beslissing. E. 23.45. Winnaar H.Winraar I. Hij1 gelijk spel worden de wedstrijden twee- maai 7minuut verlengd, is er dan nog geen beslissing gevallen, dan wordt er ge loot. De eindstrijd is van deze regeling uit- gesioton. Er is nog njet bepaald wat er met de tweede kiassers zal gebeuren, die ade drie direkt in de eerste ronde groot gevaar ioopen. Wanneer deze drie elftallen verdeze», wat waarschijnlijk is, zullen w=> elkander nog moeten bestrijden voor den Revue-Beker. LEIDERDORP*. Benoemd is tot boekhouder van do Rijnsteenfabrieken, standplaats Woerden, de heer P. van Voorbergen, alhier. NOORDWIJK. In het. kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. had gisteravond een concert plaats, gegeven door Marie van Beekum, alt-zan geres te Bern, en Joh. Kres, organist. Een tamelijk aantal muziekminnende da mes en heeren, onder wie veel vreemde lingen. die tijdelijk in ons dorp vertoe ven, woonden het schoone concert bij. De heer Kres opende den avond met „Preludium und Fuge" van Bach. Later speelde Jiij nog dc eerst© sonate van Men delssohn „Dix Pieces'', no. 8 en 10 van Tb. Salomë. Als altijd wist de bekwame organist do heerlijkste tonen te ontlok ken aan heb schoone instrument met zijn vollen krachtigen toon. Vele vreemdelin gen zullen de Noordwijksche Hervormde Gcm. het bezit van zoo'n orgel benijden. Niet minder zullen zij gewaardeerd heb ben de kunst van den heer Kres, die de schoonheid van het instrument aan den dag weet to brengen. Mej. Van Beekum, geen onbekende ^cor de Noordwijkers, heeft met haar krachti ge, vollo altstem eenige liederen gezon gen. De keuze der liederen was niet alleen smaakvol, maar ook verstandig: zij vielen alle prahetig binnen den stempinvang der begaafde zangeres. Een alt-ario van Han del was haar eerste lied. Later zong zij lieve Kerstliederen, het ,.Panis angelious" van Franck, ,.Le Soir", van Gounod en een paar oud-Hollandsclie liederen. -~len hebben genoten van zang en orgelspel. Mogen wij den heer Kres dankbaar zijn voor zijn innig schoon spel, meer nog moet gewaardeerd worden de bereidwilligheid, waarmee» mej. Van Beekum haar kunst be schikbaar stelt, om een liefdadig doel te helpen bevorderen: het concert toch werd gegeven ten behoeve van de Nationale Vereen igingj tot! sbiun aan milicien.1! enl van het orgelfonds. Wij roepen de begaafde zangeres een tot weerziens toe, en hopen haar een volgend jaar als zij haar vacantie in Nederland passeert, wederom te hooren in de kerk te Ncordwijk-Binnen. OEGSTGEEST. f' Bij resolutie, van den Minister van Koloniën, is mr. J. M. Wesselink, alhier, geste.d ter beschikking van den Gouverneur- Generaa. van Neder].-Indië, om daar te lande "te worden geplaatst bij den "bureaudienst, waaronder begrepen 'de dienst t,er griffie van het Hoogerechtshof en van Europee- sche of inianösche rechtbanken. ALKEMADE. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Vaoi Wichen. Afwezig: de heeren De Jong en Straat hof. De heer Bonda komt terug op de ker- raiskwestie van de vorigo vergadering. Z. i. betcekent het besluit om dc zaak hetzelfde verloop te geven als verleden jaar: geen kermis, daar er verleden jaar ook geen kermis geweest is. Spr. zou er voor zijn om dat maar met rende woorden te zeggen. De Voorz. wil heb besluit maar zoo laten. Als het te druk wordt, zal beperkt wor den, in het aantal gelegenheden en in de uren. Spr. ziet niet zooveel verschil in' het gevierde oranjefeest en de kennis. Op 't fee»st was het veel luidruahtagerhet eenige was, dat het feest eerder in den nacht af- geloopen was. De heer Strijk meent, dat dc heer Bon- da propaganda maakt voor de kermis. Spre ker's jongens hebben nu al gevraagd, wan neer er kermis is. 't Algemeen gevoelen is, dat er tooh geen kermis zal zijn, zoodat de heer Bonda zioli ook maar bij dc zaak neerlegt. De notulen worden hierop vastgesteld. Gelezen wordt een adres van mej. See- bregts, onderwijzeres aan de o. 1. school to RoelofaroncBsvee-n, waarin, zij vergoeding vraagt voor de waarneming van de klas van het hoofd dor school tijdens diens ziek te, gedurende 2 maal 4 weken. Dit adres wordt naar B. en W. gezon den om advies. De heer J. Kleee, gemobiliseerd hoofd der o. 1. school te Kaag, heeft oen adres gezonden met de vraag, welk salaris hij krijgt als hij gaat trouwen. 't Blijkt eon lastige vraag, ten minste B. on W. doelen mede, voornemens te zijn, daarover eerst het schooltoezicht en wel licht ook nog Gcd. Staten om advies te vra gen. De Raad keurt dit goed. B. en W. bieden den Raad aan do Ge meenterekening over 1914 en de begroo- ting voor 1916. Besloten wordt tot ter-vi- sie-1 egging en toezending voor onderzoek naar de financieele commissie. Inzake overneming schoolgebouw Roelof- arendsveen worden, nu het R.-K. Par. Kerk bestuur van Roelo Ear ends veen zich met de tweede taxatie (tot hetzelfde bedrag der eerste f9700) heeft-kunnen vereenigen, een drietai besluiten genomen bij acclamatie. Het eerste besiuit is dat tot het opheffen der o. i. school te Roelofarendsveen op den dag der overname door het Kerkbestuur. Het tweede regeit den verkoop en de voor- v^aarden, terwijl het derde den overgang van het personeel regelt. De transformatiezuil blijft op het ter rein en de gemeente zal daartoe ien aflen 'dfode toegang 'hebben, evenais naar het ge meenteland, achter de schcol. De automatische in- en uitschakelaar zal verplaatst worden, ook het brandspuithuis. Tevens vervalt do gemeentelijke opslag plaats. 't Volgende punt der agenda: bezwaar schriften hoofdeüjken omslag, wordt aan gehouden. Goedgekeurd worden nog enkele wijzigin gen in de begroeting voor 1915.. De ge wone inkomsten en uitgaven worden met ±400 verhoogd en cle buitengewone met f26.000. Bij de rondvraag v.aagt Tie heer Bonda cf Leimuiden en Rgnzaterwoücfö reeds be»- riebt hebben gezonden over de brug De Voorz. antwoordt, dat Leimuiden aan het voorstel zijn goedkeuring heeft gehecht. Antwoord van Rijnzaierwoude is nog niet ontvangen. Zoo gauw dit komt, zullen ver dere stappen worden gedaan. De heer Bonda- dringt verder aan op spoedige plaatsing van lantaarns bij de spoorbrug te Oudewetering. De Voorz. zegt, dat de onderhandelingen gaande zijn. Nog deelt de Voorz. mede, dat de brand stoffen zeer goedkoop gekocht zijn. De heer Spijk klaagt er over, dat de ge meente-ontvanger in zijn kantooruren niet op zijn post is. Er rijn klachten van raèn- schen, die reeds zeiden betaald te hebben en vervolgd worden. Zelfs is spr.'s biljet b\;' de betaling niei afgeteekend. Spr. vraagt van B. en W. maatregelen. De Voorz. zegt een onderzoek toe. De vergadering wordt hierop 'gesloten. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: „Musis Sacrum'*. Concert. Zondag: „Zomerzorg". Concert. Muziekgezelschap „Appollo" Den Haag. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Kovno is reeds in Duitsche handen en daarmee is dc kracht van de tweede ver dedigingslinie gebroken. Het zal ons nu be nieuwen hoe ten opzichtvan Brest Litowsk gehandeld zal worden. Uit Boe karest verneemt de „Frankf. Zfcg." reeds, dat de vesting ontruimd wordt en dat de voorraden naar Minsk wor len overge bracht. BrestLitowsk is anders een vesting van beteekenis. In de „Lokal Anzeiger" schrijft een oud-Pruisisoh officier in verband met de aanstaande verdediging der Russen bij BrestLitowsk De kracht van een vesting ligt dikwijls minder in haar verdedigingswerken, dan in haa-r natuurlijke ligging en wanneer wij de ligging van BrestLitowsk beschou wen, moeten wij de kracht van de vesting toegeven. Gelegen in een groote inzin king, welke tusschen den West- en Zuid- Russischen heuvelrug van het Westen naar 't- Oosten loopt, waar de P/ipet met haar zij-rivieren doorstroomt en met de Rokitno-moerassen gevuld wordt, vindt BrestLitowsk haar hoofdverdediging in de genoemde moerassen, vooral in het Zuiden en het Oosten en gedeeltelijk ook in het Westen, terwijl in het Noorden deze bescherming der moerassen niet voldoen de is. Hier stroomt de Murowez in de Bug en een zeer bijzondere beteekenis werd. en wordt er nog, aan Brest-Litowsk toegekend als bruggehoofd aan de bevaar bare Bug, die hier 120 meter breed is. Wat :1e vestingwerken betreft, kunnen zij slechts gedeeltelijk als modern be schouwd worden. De kern der vesting, welke uit een machtig muurwerk bestaat op een eiland i.i de Bug, kan nauwelijks meer als een houdbaar vestingwerk be schouwd worden. De bouw der vesting werd in 1831 begonnen en ofschoon sedert 1871 aanmerkelijke versterkingen zijn be gonnen, kan slechts ongeveer de helft <lei 12 forten, welke het naar het Noorden vooruitgeschoven groote fort „Graaf Berg" op een afstand van w>..M. omrin gen, als moderne forten beschouwd wor den. Wat de Itokitnomo er assen betreft, is het nog de vraag, of zij thans nog de zelfde moeilijkheden-- opleveren zullen, als weinige tientallen jaren geleden, want aardrijkskundigen verzekeren ons, dat de Russische regeering in dezen tijd zeer veel voor de drooglegging van het geweldige moerasgebied en voor het vormen van bouwgrond gsdaan heeft. Er is gezegd, dat de ^sting Ossowice de taak heeft, door de verdediging van den Bobr-overgang een belangrijk aandeel te nemen in de verdediging van de stelling van Brest-Litowsk. De stad Bielostok moet volgens Reuter reeds ontruimd zijn. De burgers zijn heengegaan, de voorraden zijn meegeno men en ook het geld uit dc banken is el ders in veiligheid gebracht. In verband met de mogelijkheid van een bezetting door den vijand, gaf de gouverneur-generaal van Wilna bevel tot het verwijderen van koper, kerkklokken, paarden, vee en alle artikelen, welke den vijand van nu* kun nen zijn. Tauben hebben bommen cp Wilna geworpen. Naar de Roemeensche 'oladen uit Petro- grad vernemen, heeft dc Heilige Synode voor geheel Rusland een boete- en bede- week uitgeschreven om den bijstand des Hemels af te smeeken ter herovering van Polen. De correspondent van den „Lokal-Anz." op het oostelijk front deelt mede, dat vol gens Russische officieren het te veld staande Russische leger door de zware verliezen tot twee millioen is gedaald. Bij de groote doorbraak in het noorden was het Russische leger over drie groote fronten verdeeld. Het r.-eest belangrijke, het zuidwestelijke front, werd gecomman deerd door generaal Iwar.of, die tus schen Warschau en de Boeg stondchef van den generalen staf was Dragomirof. Ten oosten van de Boeg was generaal tMisjtsjenko bevelhebber. Het leger op het noordwestelijke front stond onder be vel van generaal Rocssky. Dit front strekte zich uit van Warschau tot aan de Njemen. In den laat sten tijd werd generaal Roessky tot bevelhebber "\an den uitersten rechtervleugel aangesteld. Aan dit front, dat bij Petrograd is gelegen en tevens tot strategische lioofdreserve dient, voerde tot nu toe gener: 1 Van der Fliet het commando. Het leger in den Kaukasus vormt een zelfstandig commandemcnt. De Duikbootoorlog. Een aanbal koopvaarders en t rei Iers, waaronder weer een paar Noorsche en een Spaansc-h schip, zijn weer door de duik boo ten in den grond geboord. Dc trawler „George" is gezonken. De be manning werd gered. Lloyds-agentschap deelt mede, dat de Noorsche stoombooten „Mineral" en Ro mulus" gezonken zijn, de bemanning werd gered. Het s.s. „Mineral", groot G49 ton, ge bouwd in 1890, behoorde aan dc Damp- sknbakties, Mineral, te Navik, en het s.s. „Romulus", groot 820 ton, gebouwd in 1913, aan de reederij O. A. Lindvig, to Kra- gerö. Lloyds-agcntsohap deelt verder mede, dat de Engelsohe stoomboot „Bonny" en de Spaanschc „Isidoro" tot zinken zijn ge bracht. De bemanning werd gered. D<e „Bonny" is een stoomschip van 1713 ton en het eigendom van de British and African Steam Nav. Co. Lim. te. Liver pool. Do trawler ..George Baber" is ter hoog te van Yarmouth gezonken. De „George Baber" is een in 1913 ge bouwd houten schoepje van 91 bon, toebe- hoorende aan Edward A. Baber, te Yar mouth. "Engel.sellc Oorlogsschepen vernietigd. In een gedeelte van ons vorig nummer hebben we nog kunnen melden, dat dc Duit- 6che admiüale staf mededeeling heeft ge daan van een succes der vloot. Die staf melddeOp 16 Augustus, om 10 uur dos avonds deden vijf booten van een onzer torpedoflottieljes bij het Hornsrif-licht-schip aan de kust van Jutland, een aanval op een modernen kleinen Engelsehen kruiser en acht torpedojagers en brachten den kruiser en drie Engelsehe torpedojagers door torpe- doschoten tot zinken. Onze flottielje leed geen verliezen. Een Nieuwe Zeppelin-Aanval op En gel a ïi ds Oostkust. Zeppelins brachten gisternacht een be zoek aan do oostelijke graafschappen en wierpen daar bommen. De anti-luchtkracht- kanonnen beschoten de luchtschepen; men gelooft, dat een Zeppelin getroffen werd Vliegeskaders waren in aetie, doch de on gunstige dampkringsomstandigheden maak ten het den Zeppelins mogelijk te ontsnap pen. Eenige huizen en andere gebouwen, o.a. een kerk, werden beschadigd. De vol gend© slachtoffers worden gemeldzeven mannen, twee vrouwen en een kind gedood, gedood, vijftien mannen, 18 vrouwen en drie kinderen gewond. Alle slachtoffers zijn bur- gers. Met de oostelijke graafschappen is liier waarschijnlijk de omgeving van Londen be doeld. Geen Offensief tegen Servië. Te Rome ontvangt men bericht uit Nisj, dat de bedreiging met een inval van Oosten rijk en Dnitschland in den Balkan, door Orsowa, als bluf beschouwd wordt, die ten doel heeft, Roemenië en Bulgarije vrees aan te jagen, Griekenland te bewegen rijn verdrag met Servië te verbroken en Tur- kije's weerstand in do Dar clan-el len te ver dubbelen. Dc Koning van Polen. Do „Times''-correspondent te Petrograd weet to vertellen, dat weldra de uitroe ping van aartshertog Karl Stephan als ko ning van Polen te wachten is. Oostenrijk en Duitschland zouden het over de kouze van dezen aartshertog eens zijn geworden. De kroning zou plaats hebben in de kathe draal van Warschau. Aartshertog Karl Stephan is de tweede zoon van nu wijlen aartshertog Karl Ferdinand. Hij is geboren in 1860 en gehuwd met prinses Maria The- resia van Oostenrijk. Zou dit niet een wat voorbarig bericht zijn 1 De Engelsehe Pers over de Wciischcii der Duitsche Nationaal Liberalen. De „Westminster Gazette" schrijft over het manifest der Duitsche nationaal-libe- rale partij, hetwelk uitbreiding eischt der grenzen m het oosten, westen en overzee, noodig om de reusachtige Duitsche offers te vergoeden, die het Duitscho volk ge bracht heeft en waarin de steun dei par tij wordt toegezegd aan elke regeering, die met kracht de vervulling dezer verlan gens nastreeft: de chauvinisten bewijzen in deze phase van den oorlog een goeden dienst aan de geallieerden. Deze manifes ten en besluiten van de regeerende klasse komen op het juiste oogenblik, om de ge- heele niet-Duitsche wereld er aan te her inneren, dat, wanneer aan Duitschland een vinger gegeven wordt, zij de geheeld hand wil hebben. Er kan den Duitschen chau vinisten slechts gezegd worden, dat hun begrip van Teutoonsch overwicht slechts een dwaze droom is, waaraan Europa even min zal toegeven, als honderd jaar gele den. Wij weten over welke hulpbronnen Duitschland beschikt, dat zij- zoo hoog mo gelijk worden opgevoerd en dat zij uitste kend georganiseerd zijn voor een politiek van plundering. Wij weten echter ook, dat zij minder zijn dan de tcgenovei haar gestelde macht. Rusland, Frankrijk, Groot Brittanië en Italic zijn, zoowel in aantal als in macht in hetr voordeel tegen over Duitschland. Het manifest der D{u tionaal-liberale partij spreekt van een uit. breiding der grenzen in het oosten, wes, ten en overzee, en bij dc eerste categorie moeten wij ongetwijfeld groote plannen op het Balkan-schiereiland insluiten. In een artikel in het „Perl. Tagebl.'-t kiest Theodor Wolff met karakteristieke Duitsohe takt dit oogenblik, om met groo. te vrijheid over dit onderwerp te spreken. De weg naar het oosten, welke ons dooi den Balkanoorlog werd verspeld, zegt hij, kan voor ons geopend worden na de ne derlaag der Russische lgers, wanneer wij en ook anderen met voorzichtige vastbe radenheid de gelegenheid van het oogen blik weten to gebruiken. Het verkrijgen van een veiligen verbindingsweg naar Konstantinopel is voor ons op het oogen blik in oorlogstijd en voor de toekomst in tijd van vrede zóó noodzakelijk, dat alles gewaagd moet worden, om dit doel te be reiken. Men moet bedenken, dat gezegd is, dat het succes der Balkanvolken tegen de Turken in den Balkanoorlog een slag voor Duitschland beteekent. Langs wel ken weg ook, zegt de schrijver, er moet een verbinding met Turkije tot stand gebracht worden, welke ons een nieuwe gelegenheid zal schenken, zoowel voor een gewapende, als een vreedzame actie. Wij weten uit het voorbeeld van België, hoe verbin iingen gevormd en wegen ge maakt worden door oorlogzuchtige Duit- schors en de heer Wolif is van meenihg, dat er met voorzichtige vastberadenheid een weg gebaand kan worden door één Balkanstaat en een weg gekocht door een andere. Dit is een tijdige waarschuwing aan de Balkanstaten, die nu precies we ten, dat een verbinding tusschen Berlijn en Konstantinopel of Weenen en Sa-loniki voor hen alles beteekend. Burgemeester -lax. Volgens een „Exehange"-telegram wordt burgemeester Max door de Duit-schers mot groote gestrengheid behandeld en wordt hem belet, aan de Belgische regeering te schrijven. Bij wijze van uitzondering werd hem toegestaan den minister van Koloniën bij den dood van zijn zoon een bewijs van deelneming te zenden. Dc Russische Anarchist Bourtzeff over het Doel van den Oorlog. De Russische schrijver Amphithéatroff, dio zich in Italië bevindt, heeft een brief ontvangen, welke Bourtzeff, dc leider der Russische revolutionnaircn, die in vrijheid is gesteld, tot hem heeft gericht bij zijn te rugkeer uit Siberië. Bourtzeff verklaart dar daarin, dat hij vast besloten is te werken. Allo kwesties aldus schreef hij worden nu op den achtergrond gedrongen, alleen de politiek van keizer Wilhelm moet vol komen uitgeroeid worden. Een Duitsche Courant in Warschau. Sedert Zondag verschijnt voor do Duit scho troepen te Warschau te „Warschauer Zeitung" meldt do „Voss. Ztg.". Genoemd blad deelt me'de, dat generaal Godeko tot gouverneur is benoemd, dat dc Russen uit het koninklijk elot do geheele mrichting in 90 wagons naar Moskou heb'ben ge voerd en dat door het Duitsche bestuur amnestie is verleend aan do door do Rui sen achtergelaten Poolscne politieke ge straften. Conferentie van Onzijdige Staten. De Nelerlandsche Anti-Oorlog-Raad meldt-: Het Zweedsche dagblad „Dagens Nyhe ter", dat geacht wordt in het algemeen zijn sympathieën aan de zijde der geallieer den te hebben, wijdt in zijn nummer van 12 dezer een uitvoerige bespreking aan den door den Nederlandschen Anti-Oorlog- Raad tot de Nederlandsche regeering ge- richten wensch betreffende de samenkomst van een conferentie van officieele verte genwoordigers van onzijdige staten in 't belang van den vrede „Dagens Nyheter" ondersteunt dit denk beeld en zegt o.a. .'iet volgendeNeemt de Nederlandsche regeering het initiatief, dan kunnen de neutrale landen niet na laten partij te kiezen. Het is nauwelijks anders denkbaar dan clat Zweden zich bij de conferentie zal aansluiten. Wat Noor wegen en Denemarken betreft, is het vrij wel zeker, dat ook zij dit doen zullen. Na tuurlijk is het zeer wel denkbaar, dat het Nederlandsch voorstel niet verwezenlijkt kan worden. Maar de tijd schijnt geko men te zijn, dat iemand het ijs breekt en een poging doet. Mocht dit een cersto keer niet gelukken, dan moeten anderen volgen en een andere methode voorstel len. Naar wij vernemen, is er ook een sterke strooming, die zich beijvert voor een actie, met president Wilson aan het hoofd. En voorts is het bekend, dat me nigeen Zweden voor wellicht den meest geschiktcn staat houdt, om zich te kwij ten van deze taak, waarop de lieele wereld ongeduldig wacht-, de oorlogvoerende lan den niet uitgezonderd. Ecu Nieuw Midclel tegen de Vergiftige Gassen. Sir Hiram Maxim heeft een nieuw middel bedacht ter bestrijding van het gifgas 'der, Duitschers (chloor). Het zijn hommen, die tamelijk groote branden veroorzaken- Het gas van den vijand komt dan in deD op- zuigenden luchtstroom, die veroorzaakt wordt door het vuur, wordt de hoogte ingezogen en aldus gevaarloos gemaakt. Do branden dienen dus to worden gesticht tusschen de soldaten en het langs den grond op hen aanwaaiende chloorgas. Tot dat doel gebruikt Sir Hiram Maxim een machine, die de bom men met nauwkeurigheid op afstanden van,; zeg 300 M., laat vallen. De bommen zijn go» vuld mot eon vloeistof.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2