Nederland en de Oorlog. N®. 17017 Donderdag 19 Augustus. A®. 1915. <§eze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. OfficieeEe Kennisgeving. Binnenland. PttIJS DER ADYERTENTIEN; ^aD iQ regels /"1.05. Iedere regel meer 0.17b Kleine advertentiëo van 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het incasaeeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.30per weekI l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. l B 0.10. Franco per post I 1.65 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt 12 en 37 der Draal:wet Brengen ter nlgcmeone kennis, dat door N. OPDAM, wonende te Leiden, een verzoekschrift ia ingediend, om verlof voor den cerko >p van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebri.ic tor plaatse van verkoop, in de benedenloculit-t van het perceel Middelweg no. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR. Burgemeester. J. DRAAIJER, LO.-Secretaris. Leiden, 18 Augustus 1915. LEIDEN, 19 AUGUSTUS. Het congres van den Bond van Sme denpatroons in Nederland is te Groningen gehouden. De Bond telt 1526 leden en 70 afdcclingen. Aan de orde kwam een voorstel van de afd. Leiden„De afd. Leiden spreekt als haar meening uit, dat het vertrouwen in de algemeenc leiding van het H.-B. zooal riet is geschokt, dan toch meermalen in haar vergadering aanleiding goeft tot ern- tige critiek, hetgeen tpt haar leedwezen voor den B. S. P. N. niet opbouwend werkt, waar zij dan ook ongetwijfeld de eerste oor zaak zoekt van het zwakke en ongeorgani seerd zijn van het afdeelingsleven." Leiden, dat haar afkeurend oordeel mon deling en schriftelijk toelichtte, betoogde, dat het beleid van het H.-B. in de eerste cririsdagcn der mobilisatie niet krachtig ge noeg was geweest, in 't belang van de leden, tegenover willekeurige handelingen van de meer groote leveranciers van materiaal te genover de bondsleden in 't algemeen en tegen de zwakkere bondsleden in 't bijzon- der. TTct zwakke van het bondsleven in die cri- sisdagen was vooral naar voren getreden in' zake de hoefbeslagkwestie. De eerste de beste speculant zag kans de bondsleden uit te buiten, terwijl het H.-B. daartegen, geen maatregelen nam. Bovendien vond de afd. Leiden het optre den van het H.-B. bij de leiding der gehou den Landb.-tentoonstelling in Sept. 1913 te Scheveningen te zwak. Zij meende, dat daar door dezo tentoonstelling voor de afd. Smidswerk zoo treurig verliep. Verschillende afdeelingen daarentegen prezen datgene, wat het H.-B. in genoemde zaken had gedaan. Voorschoten o.a. laakte liet, dat Leiden dit afkeurend oordeel, alvo rens het op het congres te brengen, niet aan het H.-B. had kenbaar gemaakt en be sproken. De voorzitter kwam op tegen de klachten van de afd. Leiden. Zeer talrijk zijn de be wijzen van goedkeuring, schriftelijk bij het H.-B. ingekomen. Het H-.-B. stelt er prijs op, dat de afd. verschillen van meening met het. H.-B. kenbaar maken; maar zij moeten dat dan doen in opbouwenden en niet in afbrekenden zin. "Door wat Leiden nu. deed, was het H.-B. niet in de gelegenheid zich te verklaren en te verdedigen. In de eerste da gen bakens te leggen, zooals Leiden had ge- wenscht, was het H.-B. niet mogelijk. De knapste menschen hadden dat niet kunnen doen. Dat de Bond do zwakke leden aan hun lot had overgelaten, is onjuist. Het H.-B. deed wat het kon tot steun van allen. In zake de kwesie van het hoefbeslag heeft het H.-B. de leden voorgehouden voorzichtig te zijn. Dat de afd. smederij op do Landbouw tentoonstelling fiasco maakte, ligt niet aan het H.-B. Een betrekkelijk groot aantal le den gaf zich op voor inzending, maar de mecsten bleven achterwege toen het er aan toe was. Nadat verschillende afdeelingen hün mee ning hadden uitgesproken, werd een motie ingediend, waarhij het congres zijn volle vertrouwen uitspreekt in dc leiding van het hoofdbestuur. 'Deze motie werd met algemeen© stemmen aangenomen. Ia het Noordemde No. 33, heeft 'de lieer Jac. Oostendorp heden een keurigen '■fruitwinkel geopend. Ook hier geldt het een nieuwe zaak. Vroeger een gesloten huis, is took dit perceel door een algeheele verbou-- wing tot een winkel ingericht, die voldoende ïuimte biedt voor een grooten voorraad fruit Wij namen vandaag eens een kijkje in de Èaak, en kunnen verklaren, dat den overvloed Uitgestalde fruit een alleraangenaam:ten in druk maakt. Men vindt er van de fijnste Soorten. Fijnproevers, wier verlangen bijv. hitgaat naar versche aardbeziën, kunnen hier terecht. Vanavond frlj elcctrisch licht, zal «cze etalage vooral een aardigen aanblik topieveren. Wie persoonlijk geen bestellingen wil doen, kan ook den ijver'gen fruithandelaar f-or telefoon bereiken. Ingekomen is voor „Sc\hoolkindeiJ-j weeding" f 4.25, opbrengst tombola, gehou- Cn op de bruiloft van Lena en Nico. Gisternamiddag omstreeks zes uren vloog luitenant Van Heyst met - een 'ver kenner in een tweedekker boven Leiden en Omstreken o. a. ook boven Katwijk, waar de strandbezoekers hen toewuifden, welke attentie met een cirkel vlucht boven het strand werd .beantwoord. Hedenmiddag is in de Raam- steeg, hoek St.-Jaccbsgracht, een nieuw* café geopend, naar de straat „St.-Jacob"- genoemd. Do Raamsteeg heeft naar het uiterlijk daardoor een groote verbetering ondergaan. Het perceel was vroeger een onooglijk huisje, waarin een kleerenwin- keltje was gevestigd; het is nu een floris sant gebouw, dat aan den hoek der straat een aardig aspect geeft. Ook van binnen ziet het er royaal uit. Achter het ruime café met fraai buffet is een diepe frissche Bierkelder aangebracht. De ambachtslie den, onze stadgenoot/en de heeren Van der Poel, gebrs. Beukering, Duindam en De Bruin (de laatste zorgde voor de electrischo installatie) hebben sa men gewerkt tot het maken van een goed en degelijk geheel. Zegt men; al weer een café, dan kunnen wij er tegenover dat daarvoor twee andere vergunningen zijn opgeheven, die door den eigenaar moesten worden aange kocht, n.l. die van de Leidsche IJsclub en van do firma Pommée uit cle Wolsteeg. We wenschen de ondernemers C. van Schie—Van der Poel goed succes. Op voordrachten voor onderwijzer aan op. lag. scholen te 's-Gravenhage komt voor de heer D. C. de Bruyn, alhier, en op een voorckracht voor hoofd der openb. bur gerschool aan d© Ko-ningin-Ernmakade al daar, de heer H. J. Zijlstra, tot voor kor ten tijd hoofd der school aan de Aalmarkt alhier. VERBOD UITVOER ZUURKOOL. Staatscourant No. 193 bevat het Kon. besluit houdende intrekking van de tijde lijke opheffing van het verbod van uitvoer var. zuurkool. - ENGELSCHE GARENS. De lieer J. B. van Heek te Enschede heeft aan de „Tel." medegedeeld, dat er thans uitvoerp emissies van het War-Trade- Department zijn verkregen en er bericht is ontvangen van afzending van ,een voldoende hoeveelheid Engelsche garens, om reeds deze week den maatregel der gedeeltelijke stop zetting, voor wat de firma Van Heek "Co.v betreft, in te krimpen. OPBLOEI DER MANDENMAKERIJ. Door het stilleggen van een buitengewoon groot aantal stoomtrawlers in het buiten land, heeft de uitvoer van versche visch uit IJmuiden naar Engeland en Duitschland een kolossalen omvang genomen, doch dit brengt aan de andere zijde het bezwaar met zich, dat men voortdurend te kampen heeft met gebrek aan manden om de visch te verpakken. Het is weliswaar gebruik, dat de manden door buitenlandsche afnemers worden terug gezonden, maar het spreekt vanzelf, dat een groot getal verloren gaat door beschadi ging of aanwending voor andere doeleinden. Naar een berichtgever te IJmuiden van een grooten exporteur vernam, betaalt men thans voor manden, die reeds 3 of 4 malen gebruikt zijn en anders naar do vuilnis belt verhuizen, grif 50 h "60 cents per stuk, terwijl de prijs in normale tijden zelden een bedrag van 45 cents overschrijdt. Voor de mandenmakerijen is te IJmuiden dus een gced afzetgebied te vinden. PAARDENMARKTEN EN SMOKKEL HANDEL. Door den gemeenteraad van Druten werd besloten tot het instellen van een paarden markt aldaar. Alvorens dit besluit goed te keuren hebben Ged. Slaton van Gelderland echter het advies ingewonnen van den Com mandant van het veldleger, en thans is aan Jen betrokken gemeenteraad verzocht 't on- derwerpelijke besluit voorloopig in te trek ken, daar het bestrijden van den smokkel handel door het.' instellen van nog meer paardenmarkten zeer wordt bemoeilijkt. NEDERLANDS BEMIDDELING? Aan de „Daily Express" wordt uit Rome gemeld: De Duitsche keizer zou, naar de geruchten willen, voorgesteld hebben, dat Nederland bemiddelend zou optreden bij vredesonder handelingen tusschen Duitschland en Rus land. De keizer zou gezegd hebben, dat Nederlands geografische ligging vanzelf zijn volkomen integriteit waarborgt en dus nadere verzekeringen daaromtrent met behoefden te worden gegeven. Wij merken naar aanleiding van dit be richt, dat langs een geheelen omweg tot ons komt, op, dat reeds door de „Nordd. Allgem. Zeitung" is tegengesproken, dat vredesvoorstellen zouden zijn gedaan. HET OORLOGSGEVAAR VAN VREEDZAME ZEELIEDEN. Wij ontvingen bezoek van eenige Hol- landsoho zeelieden, die gevaren hadden op een Camadeesoh stoomschip, welk schip, als bohoorende t-ot een oorlogvoerende mo gendheid, Engeland, door ee nDuitsche on derzeeër in den grond geboord is, zoo lezen we in het „Rott. Nieuwsbl.". Van hun we dervaren gaven zij het volgende treffende verhaal, dat kenmerkend is voor de geva ren, waaraan de zeelieden van handels vaartuigen zich in den oorlog blootstellen en die zij niettemin dapper trotseeren om in het onderhoud van hen zelf en de hun nen te voorzien en tevens om het economi sche leven, de béstaansvoorwaarde van alle beschaafde volkeren nog zooveel moge lijk op gang te houden. Wij waren aldus vertelden zij ons met ons zevenen Hollanders, zes Rotter dammers en één Amsterdammer, aange monsterd, deels als dek-, deels als machi nekamer-personeel, op het s.s. „Midland Queen", dat toebehoorde aan de Canadian Steamship Company te Toronto en dat een lading staal van Sidney (Australië) naar Engeland zou vervoeren. Den 20sten Juni vertrokken wij van Sidney en do reis had een gewoon verloop, bot wij in don morgen van 4 Augustus, om 5.20, op 75 mijlen afsbands van de Iersohe kust, den Xhiitschen onderzeeër „U 68" ontmoetten. Kans om dien gevaarlijken vij and to OTitloopen had ons schip nietieder aan boord begreep, dat het met de „Mid land Queen" gedaan was, maar de Duit- sohers lietcin ons voldoende tijd om in de booten te gaan, d)at wil zeggen om het voege lijf te redden. Zij, die op dit oogen- blik dienst hadden, waren er nog het beste aan toe, omdat zij ten minste gekleed wa ren, erger was het voor anderen, die „wacht to kooi" hadden (sliepen). Uit hun slaap wakker geroepen, moesten zij, zooals z ij-waren, blootsvoets en half gekleed, het schip verlaten en tijd om iets-mee te ne men had niemand. Nauw waron wij, in twee booten, van boord gegaan, toen de onderzeeër kanon schoten begon af te vuren op de „Midland Queen", die na het negende sohot haar kop in dc golven stak en voor onze oogen verdween. Na zijn vernielingswerk verricht te hebben, dook -de „U 68" onder zonder zich verder te bekommeren om ons, die in open sloepen, zonder proviand en zon der drinkwater, hulpeloos op den wijden Oceaan dobberden overgeleverd aan het spel van wind en golven. Wij zaten met elf mannen, een vrouw en een kind in een boot, die onder bevel van den kapitein stond. Het was vliegend stormweer en somwijlen daalden slagre gens neer, die ons t-ot op de huid toe dooi*- w-eekten. Zoo hebben wij 36 vreeselijke uren doorgebracht, in ellende en steeds met den dood voor oogon, totdat er eindelijk red ding kwam opdagen in de gedaante van hot Noorschc s.s. „Eddy" van Bergen, dat ons den volgenden dag, tusschen 5 en 6 uur in den namiddag oppikte. Aan boord werden wij liefdevol behan deld, konden onzen honger en dorst stillen en leende men ons kleedeTen om de onze te laten drogen. Toen dit gebeurd was, moesten wij evenwel onze eigen kleedercn weer aantrokken en de geleende terugge ven en den volgenden morgen werden wij overgenomen door don Engelschen torpe dojager Greta", die ons naar Queen- stown bracht, waar men ons in het Zee manshuis onderdak verschafte. Wij bleven daar tot Maandagavond 9 Augustus, toen wij per trein naar Dublin vertrokken. Yan Dublin reisden wij door naar Holy Head, waar wij den volgenden morgen por s.s. „Leanster" overstaken naar Liverpool. Den lOden Augustus 1 uur, 's middags, kwamen wij daar aan en de Hollandsbke consul verschafte ons reisgelegenheid naar Londen. Hier werden wij door de zorgen der No- derlandsohe legatie in een hotel onderge bracht-, totdat de consul te Londen onze reisbiljetten en passen voor Holland had in OTde gemaakt. Onze landgonooten beklaagden rich over de behandeling, welke zij, zoowel van den gezagvoerder der „Mfidtiafloid Queen", als van den vertegenwoordiger der maatschap pij te Quoensbown ondervonden. Zij kwa men daar aan, deels onvoldoende gekleed en alles, wat zij a-an boord hun eigendom hadden mogen noemen, was met het schip in de golven vedwonen. Zonder daar reke ning mede te houden, wilde de kapitein hun gage betalen tot op den dag, dat het schip gezonken was en toen zij bij den ver tegenwoordiger der maatschappij hierover reolaimeorden en verzochten om schadever goeding voor hun verloren zeemansgoed en verdere benoodigdheden of althans hun gage voor do geheel© reis, die toch buiten hun schuld was afgebroken, kregen zij het Porsche antwoord, dat zij zich mot het ge- bodene to vreden hadden te stellen, anders kregen zij in hot geheel niets. Wat moesten wij doen zei onze zegsmans. Sommige van ons hadden niet eens bovenkleeren en waren barrevoets, zoodat zij zich zelfs niet op straat begeven konden. Het eenige, wat er voor ons op zat, was onze gage voor het afgelegde deel der reis aan te nemen, opdat wij ons tenminste van kleeding en schoeisel konden voorzien. Daarmee, en met de reis naar huis, die ook geheel voor onze rekening kwam, was al het geld, dat ons werd uitbetaald, verdwe nen en nu staan wij hier, zonder geld, en wat het ergste is, zonder het goed, dat wij noodig hebben, willen wij opnieuw monste ren. Gelukt het ons wCer een schip te krij gen, dan zal het geld van de „note" geheel besteed moeten worden voor een nieuwe uitrusting en blijven onze vrouwen weeT zonder geld achter. De zeelieden zijn evenwel niet voorne mens het er bij te laten en zij doen hier do noodige stappen bij bevoegde autoriteiten om alsnog te trachten schadevergoeding of voor 't- minst het hun onthouden deel der gage uitgekeerd te krijgen. AAN HET i FRANSCHE FRONT GESNEUVELD. Bij de familie te Groningin is 'door be middeling van den Franschen consul aldaar bericht ontvangen, dat een der zoons van den directeur der Grand Bazar Francais, de heer Tanchette, den 24sten April aan het Fransche- front is gesneuveld. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN GEVLUCHT. Te Erica (Dr.) zijn drie Fransche mili tairen aangekomen, een officier met twee minderen. Zij waren gevlucht uit Meppen (Duitschland), waar zij op 13 Augustus waren aangekomen, om in de veenen te wer ken. Het drietal had een voorspoedige reis gehad en verlangde weer naar het front. DE FURIE IN HET KAMP TE UDEN. Naar wij vernemen, werd de furie, die in het kamp van Belgische vluchtelingen te Uden dezer dagen uit minnenijd, met een aardiappelmes een jong meisjes levens gevaarlijke steken in het- hoofd toebracht, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den geheelen duur, dat zij in het kamp zal ver toeven, resp. dat zal bestaan, daar men haar te gevaarlijk acht voor de samenle ving. NEDERLAND, LUXEMBURG 7 'N EN HET VATICAAN. In een correspondentie uit Luxemburg aan een Nederlandsch blad is onlangs de wen- schelijkheid bepleit van de opdracht der Luxemburgscho belangen aan den Neder landsch en vertegenwoordiger bij den Hei ligen Stoel. Ook buitenlandsche bladen blijken aan die uiting aandacht te hebben gewijd. Het is daaróm wellicht niet geheel overbodig mede te deelen, dat uit de meest gezaghebbende bron is vernomen, dat de mogelijkheid van de behartiging der -belan gen van eenige buitenlandsche mogendheid, welke ook, door den Nederlandschen verte genwoordiger bij den Paus, als volstrekt uit gesloten moet worden beschouwd. VRirWILLIGER-LANDSTORiVIMAN- WIELRIJDER. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan eiken vrijwil iiger-landstormman- wielrijder, voor zoover door hem bij de uit oefening van zijn vrijwilligen dienst van een niet door -h'et legerbestuur beschikbaar gesteld rijwiel of motorrijwiel gebruik wordt gemaakt, een toelage zal worden verleend van f0.50 per week, gerekend van 1 Juli j.l. af en hem uit te betalen aan het einde van elk kwartaal, doch met inhouding van die weken, waarin door hem zonder wettige reden of buiten toestemming van zijn com mandant verzuimd is aan een of meer oefe ningen deel te nemen. Tevens is bepaald, dat in den vervolge geen kosten, welke ook, wegens herstelling, vernieuwing of verlies van de hiervoren be doelde'rijwielen of motorrijwielen zullen wor den vergoed. BANDEN-GEBREK, "f*. Men meldt uit 's-Gravenhage: In een door de afd. Den Haag van dén Ned. Bond van arbeiders in het handels- en transportbedrijf te land uitgeschreven vergadering van taxi-chauffeurs, gisternacht alhier gehouden, is een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat ten gevolge van het banden-gebrek reeds verschillende on dernemingen hun chauffeurs ontslag aan zegden of het vaste dienstverband verbra ken en het huur-autobedrijf binnenkort zal moeten worden stopgezet, waardoor het groote leger van workloozen nog met eenige honderden arbeiders zal worden vergroot. Gevraagd wordt, dat de regeering ten behoeve van genoemd bedrijf, ten einde de voortzetting er van mogelijk te maken, ge lijksoortige maatregelen zaf nemen als zij reeds (d eed ten behoeve van andere be dreven. V Het bestuur van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand te Deventer heeft met ingang van 1 Januari 1916 benoemd tot huisarts aan genoemde instelling den heer H. C. Van der Horst, arts te Putten op de Veluwe, terwijl de benoeming van nog twee huisartsen en twee specialiteiten binnenkort verwacht kan worden. De huldebetooging aan H. M. de Ko ningin vanwege de Nationa. Vereeniging voor den volkszang, afd. s-Gravenhage en omstreken, ter gelegenheid v. den verjaar dag van H. M., gaat tevens uit van de afd. 's-Gravenhage van de R.-K. Vereeniging voor den Volkszang. Zij ral ond leiding van den heer J. D. van Hamshorst op 31 Augustus, des avonds te half negen,, voor het Huis ten Bosch plaat, hebben met medewerking van de zangkoren der beide organiseer en de vereenigingen, de zangclub ,,Con Amore" en de Jagerkapel, welke door den comandant voor deze gelegen* beid welwillend ter beschikking is gesteld, ter begeleiding der verschillende zang nummers. De Ned Dansonderwijzersbond hield zijn jaarlijkscli congres in het „Americain Hotel", te Amsterdam. Nadat de president, de heer Gerard P. F. Goossens, uit 's-Gravenhage, de leden, die uit alle oorden van ons land waren gekomen, met een hartelijk welkom had toegesproken, bracht de secretaris, de heer J. S. H. Crispijn, uit Amsterdam, verslag uit over den stand van den Bond. Hieruit bleek, dat de Bond steeds in bloei toeneemt en zich weder eenige personen candidaat gesteld hadden, die echter niet ovor het lidmaatschap in aan merking zijn gekomen. Uit het verslag van den penningmeester, den heer II. J. v. Leeuwen, uit Leiden, bleek dat er een ruim batig saldo was; er werd pp voorstel var. den president met het oog op de ruime ka-s en den kritieken toestand besloten dit jaar geen contributie te heffen. Voorts weid als 3e leeraar aan den Bond benoemd de heer O. P. Meulendijk, uit Rotterdam Door de drie leeraren, de heeren G. P. F. Goossens, H. J. van Leeuwen en G. P. Meulendijk, werden de nieuwste f meri- kaansche dansen aan de leden onderwezen. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren Gerard P. F. Goossens, presi dent, 's-Gravenhage; J. S. H. Phrispjjn, secretaris, xAmsterdam H. J. v.m Leeu wen, penningmeester, Leiden; IJ. I. de Rooy, le commissaris, Deventer, en O. P. Meulendijk, 2e commsissaris, Rotterdam. Ter gelegenheid van den- verjaardag van den Keizer van Oostenrijk werd gis teren in de St.-Jacobskerk aan de Park straat in Den Haag door deken Wijt-en- burg een H. Mis opgedragen. In het koor hadden plaats genomen ba ron De Griska, gezant van Oost-en rijk- Hongarije met de leden der legatie erf hun dames. Verschillende parochianen en leden der Oo6tenrijksch-Hongaarsche kolonie woon den de plechtigheid, die een zeer eenvou dig karakter droeg, bij. De benoeming van een mannelijk hoofd aan de meisjesschool te Alkmaar in do plaats van het op verzoek eervol ontslagen vrouwelijk hoofd dezer inrichting, heeft nog eon ongedacht naspel opgeleverd. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, die in deze zaak een advies had gegeven, beschuldigde den wethouder, den heer Lubbe, dat hij eeni ge zinsneden uit dat advies niet in het juiste verband had weergegeven bij de ter zak© in den Raad gevoerde discussie en daardoor een onjuiste meening omtrent de bedoeling der commissie had doen post vatten. De commissie meende zulks niet te mogen laten passeeren en vroeg aan den Raad eerherstel. Do Raad ging hierop niet in, van oordeel, dat het een kwestie betrof tusschen de commissie en den heer Lubbe. Het advies werd dan ook voor ken nisgeving aangenomen De commissie heeft in deze ueslissing thans aanleiding gevonden unatiem haar ontslag te vragen. Met ingang' van l September is aan mr. R. Macalester Loup. te Hilversum, op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, onder dankbetuigingen is met. iingjang) van laatstgemeld en datum, als zoodanig benoemd de heer V. Noest, benoemd secre taris-generaal bij die instelling. Met ingang van 16 November is aan den directeur van het post- en telegraaf kantoor te Oud-Beierland D. J. Huyer op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. KANTONGERECHT TE HAARLEM. net kantongereohffieeffc vrijgesproken A. J. H., te Sassenheim, beklaagd van overtre ding politie-veroTdoning te Velsen

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1