Nederland en de Oorlog. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. A°. 1915. XMnsdag l.T Augustus. Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. PRIJS DER ADYERTENTIENs Van 16 regel» /"1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Klein» adTertenüSn san 30 woorden 40 Oento oontnnt| elk tiental woorden meer 10 Oentfl. Voor het incassoeren wordt f 0.05 berekend. Bew^enummor 6 Oente. PRIJS DEZER COUR AST 8 Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. IJl/- 0.09. Buiten Leiden en waar agenten goTestigd zijn por weok. 0.10. Franco per post i 1 1 1 1.65. LEIDEN, 17 AUGCSTÜS. Voor het examen Hoogduitsclï L. 0. is in Den Haag geslaagd mej. A. M. E. de Leeuw, alhier. De nieuw-benoemde reserve-Side lui tenant A. te Volde is ingedeeld alhier. Volgens verkregen inlichtingen biedt een onbekende man hier ter stede den bewoners een kaart aan, roet verzoek om steun voor de militairen. Hoewel het overbodig kan geacht wor den mede te doelen, dat voor militairen niet behoeft te worden gecollecteerd, 38 het niet onwaarschijnlijk toch gewenscht de ingezetenen te waarschuwen, dat zij niet roekeloos hun geld aan een misschien minderwaardige afdragen. In een der lanen van Rhijnhof werd in den vroegen morgen een 7-jarig meis je, dochtertje van den meesterknecht van de fabriek De Ridder, met slechte bedoe lingen aangerand door zekeren D. E., wonende aan den Morschweg, bakker van beroep, die naar zijn werk zou gaan. De man is na in voorloopig verhoor te zijn genomen en te hebben bekend, ter beschikking van dc Justitie in Den Haag gesteld. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat een der militaire deelnemers aan den wan deltocht LeidenHoek van Holland en te rug, ten gevolge van overspanning zou zijn overleden. Uit door ons ingewonnen informaties is ons gebleken, dat dit geluk kig niet 'het geval is. Wel zijn twee der deelnemers m het Militair Hospitaal al hier opgenomen, doch deze maken het naar omstandigheden redelijk wel. DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE N V DEN OORLOG. Si vis pacem, para pacem, is nu de nieu we leuze en zij die vooruit zien beweren ook, dat thans reeds moet gedacht wordenHoe zullen wij werken als het vrede is Een tijd perk van bloei kan er voor ons' vaderland aanbreken, zoo men zich nu reeds prepa reert, om met het geslopen ploegijzer en het sterke paard gereed te staan als dc tijd van ploegen aangebroken is. Wie in de gelegenheid is zijn industrie in banen te leiden, zoodat hij, als de volkeren onderling weder in den handel hun kamp zullen voortzetten, mede aan de spits kan staan en voor de Engelschen bijv. het Duit- sche artikel kan vervangen, die late zulks thans niet na. Naar wij vernemen, heeft een onzer stad- genooten, de heer L. Valk, pianofabrikant alhier, het plan opgevat, zijn kunstig hand werk meer voor de massa productie in te richten. Hij heeft tegen 1 Sept. zijn buiten- landscho vertegenwoordigingen en de zaak' aan dc Breestraat overgedaan en is thans bezig een fabriek in Den Haag aan den Zuid- Binnen Singel in te richten, waar hij zijn lievelingswerk, het construeeren en perfec- tionneeren van piano's, kan voortzetten. Het idee dat een piano per se een Fran- sche, Duitsclie of Engelsche moet zijn, met dc bekende beroemde namen, dat moet er bij de Nederlanders uit en wat meer zegt, bij de buitenlanders moet dc Yalk-piano er in. Aangemoedigd door attesten van be roemde pianisten en musici, ziet de heer Walk cTe toekomst on het oogenblik gunstig. Voor cle vaderlandsche Industrie is het ceer zeker een aanwinst wanneer wij op de wereldmarkt op velerlei gebied, met onze na buren kunnen concurrocren. LIJST VAN ONBESTELBARE DRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, WAARVAN DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. (Terugontvangen in dc lc helft der maand Aug.) Binnenland. Brieven: Advertentie Bur. letter E. zonder pl. v. best. do Bazar, Leiden C. Belt Obvrejr Boon, Den Jlaae O. do Brnyn, Leiden Burgemeester, Eimicrwold Vej. L. Citroen, Amsterdam Mevr. Dutz v. Windieyn. Den ITaap B. Droslcainp, Leiden C. IT. Felix. Beverwijk Mej. Fleurlce, zonder pl. v. best. L. Grothendorst, Amsterdam (2 etulis) Uofcnbcrg. Haarlem. Briefkaarten: Mej, Binnehoven, zon der pl. v bc.st O. de Bode. Albla-sserdain "W. Boston. Eindhoven Mej M. Bouwman. Berkel Bruystors. zonder pl. v. best. D. v. Dam, Noordwiik Mej. L. v. Heusdon, Am Verdam H. Langozaal. Amsterdam De Neeff, Den Ilaag A. O wol, Arnhem Mej. M. do Baad. Amster dam J. L. Itinkie, Hellovoetsluis Mej. F. E. Seliarn. Arnluni Mej. Stevens. Amsterdam Mej J. Stok huizen. Alkmaar L. Tamboer, N. Wetering L. v. Wieringcn, zonder pl. v. best. Mej. B. de Wijz6, Botterdam Zondorvan, zonder pl. best. Zeven stoks zonder adres. Buitenland. Briovèai: F. Meuge. Antwer pen Zuid. Uriefknarten: Maxonchin, Londen. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbevolen, nun adres op de stukken to vermelden, opdat deze hu onbestelbaarheid aan hen kunnen worden wmggogevon. GEEN" VARKENSUITVOBR. De Minister van Landbouw enz. heeft be paald, dat voor het tijdvak van 19 Augustus t-ot en met 18 September geen uifcvoercon- senten voor varkens zullen worden afgege ven. De Minister heeft den prijs van het varkensvleesch per Kilo op 80 ets. bepaald. 1 De volstrekte sluiting der, grenzen voor den uitvoer van varkensvleesch is een maatregel van tgdelijken aard. Zoodra er voldoende' aan wijzingen zijn, 'dat er overproductie is van slaohtrjjpe varkens zal wederom een rege ling) ingevoerd worden, wa&rbg er bepaalde uitvoer wordt toegestaan. HET BIEDEN VAN MEER ARBEIDSGELEGENHEID. De Kamer van. Arbeid voer de Confeotae- b©drijven te Amsterdam heeft aan den mi nister van Landbouw enz. het volgende schrijven gezonden ,,Bij het herstellen vam den vrede in Europa en de daarmede in verband staan de demobilisatie van het Nederlandsche le ger, zullen velen bij hun terugkeer in het maatschappelijk leven ervaren, dat het slui ten van den vrede, instede van een ople ving van industrie en handel met zich me de te brengen, integendeel daarop een de- prdmeerenden invloed zal oefenen. Ddt zal ten gevolge hebben, dat de vraag naar arbeid het aanbod verre zal overtref fen. De maatregelen, welke zouden kunnen worden getroffen, om dde dreigende werk loosheid tob oen zoo gering mogelijken om vang te beperken, hebben oen onderwerp van bespreking in onze Kamer uitgemaakt, wel-ko besprekingen er toe hebben geleid, het volgende onder uw aandacht te bren gen Het wil dor Kamer voorkomen, dat wel de eerstaangewezen weg tot bestrijding van werkloosheid ds „het bieden van meer aiheidsgelegenJhoid'Deze meerdere ar beidsgelegenheid zal o.m. kunnen worden verkregen door bestaande industrieën tot grootere omvang te brengen en voor Ne derland nieuwe industrieën to doen ont staan. In hoeverre dit naar het inricht der Ka mer mogelijk za/1 zijn, moge uit het volgen de blijken Er zijn artikelen, welke zoowel in het binnenland ala buitenland worden vervaar digd, doch die, hoewel het inlandsoh fabri kaat èn in prijs èn in hoedanigheid met die van het buitenlandsche met 6ucces kan wedijveren, nog zeer vaak, eensdeels door onbekendheid met het Nederlandsohe fa- frikaat, anderdeels door lang gevolgde gewoonten van dndustrieelen, handelaren en_afnemers, uit het buitenland worden be trokken. Teneinde nu Nederlandsche industrieel en, handelaren en afnemers in kennis te bren gen mot buitenlandsche fabrikaten, welke evengoed hier te lande zouden kunnen worden vervaardigd, en bovendien met tot nu toe onvoldoende bekende inlandsohe artikelen, zouden tentoonstellingen kunnen worden georganiseerd, waarop de eerst genoemde artikelen worden getoond en daarnaast hetgeen op dit gebied in Neder land wordt geproduceerd. Ten slotte meent de Kamer, dat spoedi ge aanvatting in dezen gewensoht is, opdat reeds voor dë demobilisatie resultaten zul len zijn bereikt en de meerdere arbeidsge legenheid te dien tijde zal kunnen zijn ver kregen. VOOR NEDERLANDERS TE ROUBAIX. Ten bate der „Hollandsclie Kolonie te Roubaix" in Noord-Frankrijk is op een op roeping van mr. A. J. E. A. Bik te 'sJJra- venhage, oud-voorzitter der Ned. Commissie bij de in 1911 te Roubaix gehouden tentoon stelling, frs, 2060 bijeen gebracht. Deze aan den vice-consul te Roubaix gezonden geldon worden door dezen uitgekeerd na ge ploegd overleg met de voormannen der Hol landsclie kolonie in maandelijksche toela gen van 5 tot 10 fres. per gezin. Spaarzamer kan het haast niet. En toch zal tegen half September a.s. de uitkeering moeten worden stop gezet, indien den vice-consul niet de middelen tot voort zetting der uitkeeringen worden verschaft. Dat de nood in het door de vijandelijke legers bezette Noord-Frankrijk groot is en vermoedelijk nog grootor zal worden met het oog op het naderende koude jaargetijde, be hoeft geen betoog. Bijdragen met de bijvoeging voor de Neder landers te Roubaix kunnen worden gezonden aan mr. A. J. E. A. Bik, Oarnegielaan 11, Den Haag J. M. Pijn acker Hordijk, Nassau- plein 30, Don Haag; jhr. J. A. Hoeufft, Kei zersgracht 567, Amsterdam; H. J. Knotten belt Zzn., Matthoncsserlaan 340, Rotterdam. BELGISCHE .VLUCHTELINGEN TE VUSSINGBN. Niettegenstaande in Zeeland aan uitgewe kenen, behoudens door de autoriteiten vol gens vaste regelen aangewezen uitzonderin gen, geen ondersteuning wordt verleend, be draagt het aantal, tijdelijk te Vlissingen ge huisvest, volgens de laatste telling, nog 2-563 .Van dezen wordt echter slechts aan '323 Regeerings-onderstand verleend, waarvan 237 volwassenen en 86 kinderen. De overige 2240 voorzien, hetzij zelfstandig, hetzij met particuliere hulp, in eigen onderhoud. In de observatie-loods aan het station is het nog dagelijks een komen en gaan van ongelijke aantallen vluchtellingen, die on- miadclijk onder toezicht werden gesteld, om na' enkele dagen hun bestemming to vol gen, hetzij naar België 0i Engeland, hetzij naar een der- vluchtoorden, hetzij (bij vol doende bewijsstukken) naar bloedverwanten in Nederland, die bereid zijn in hun onder houd te voorzien. tyBRKLOQSHEID. ,,De Vakbeweging" bevat gegevens om trent de werkloosheid in de bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen aangesloten bondon op 1 Juli j.l. Zooals uit de cijfers blijkt, is de werk loosheid de afgeloopen maand eenigszins vermeerderd. Wel nam het cijfer van de gedeeltelijke werkloozen af van 3002 op 1 Juni tot 2781 op 1 Juli, maar daar staat tegenover, dat het aantal geheel werkloo zen met 723 steeg. Het aantal werkloozen vermeerderde niet onbelangrijk in den A. N. D. B., de Havenarbeiders en Sehil- dersgezellenbond. Hot volgende staatje geeft een overzicht van het verloop der werkloosheid in deze bonden van 1 Sept. 1914 tot en met 1 Juli 1915: Aantal leden waarvan Aantal Segovons vraten Aantal gedeeltelijk .verstrekt. vrorkloozen. werkloozen. 1 Sept. 87678 193S7 11843 1 Oct. 87G95 17947 11911 1 Nov. 87026 16392 8316 1 Dee. 8736G 16073 7696 1 Jan. 86399 15961 6794 1 Febr. 88521 14814 6521 1 Maart 89029 13478 566S April - 88784 11874 4852 1 Mei 90S32 10815 3828 1 Juni 90347 9810 3002 1 Juli 91791 1053S 2781 KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ. Blijkens de vijftigste lijst is er van 25 tot on met 31 Mei 1915 voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 aan bijdrage ingekomen een bedrag van 42.735.GIV2, makende met de bedragen van vorige lijs ten een totaal bedrag van 2.539.433.97 aan ingekomen bijdragen en toezeggingen. BROODVOORZIENING LANGS DE GRENS. De brooduitvoer door bemiddeling van de Nederlandsche commissie tot vooiz.en ng in den nood van de Belgische grensgemeenten, dreigt stop gezet te worden. De Delftsche gistfabrieken hebben be richt gezonden aan de voornaamste bakke rijen in Eindhoven e. o., dat van af Za terdag geen gist meer verkrijgbaar zal zijn. Wanneer niet in de behoefte langs een anderen weg wordt voorzien, zal het er voor vele Belgische arinen nog treuriger gaan uitzien. BEHEER VAN SPOORWEGEN. POS TERIJEN EN TELEGRAFIE VAN DEN BELGISCHEN STAAT. Do dienstovorste der betalingen te Amster dam, verzookt te berichten, dat het per soneel van vermelde beheoren, uitgeweken naar Nederland en er standvastig verblijven de,, het hulpgeld voor Juni zal ontvangen, o.m. Zaterdag 21 dezer, te Leiden. De belanghebbenden worden verzocht het" groene kaartje mede te nemen en rich to wenden daar, waar zij gewoonlijk trokken. De gepentionneerdon worden bovendien ver zocht "een levensbewijs af te geven, wolk hen zal afgeleverd worden door het gemeentebe stuur der verblijfplaats in Nederland. EEN TREFFEND GEVAL. In het vluohtolingeïikamp te Uden Bpeel- de rich deze week een aangrijpend toneel tje af. Een lid van liet Maastrichtsche comi té Voor de vluchtelingen -geleidde naar het kamp onder oneer anderen ook een kindje, dat in het vluchtelingenkamp, verder rijn verzorging zou vinden. Bft aankomst van het kindje, nam de bur gemeester van het vluchtoord het op den arm en droeg diet de verschillende eetza len door. In oen der ^alen had plotseling een incident plaats. Een vrouw, die aan ta fel zat, het kipdie ziende^ ^laakte eon schol- leb gil en yiel 10 zwjjmi- Toen later bg- kwarn, bleek, dat het kindje haar eigen lie veling was, dat zij bij. haar vlucht uit Bel gië. had verloren. HET INTERNEERINGSKAMP TE HARDERWIJK. Als eon bewijs hoezeer de van regee- ringswege te Harderwijk te bouwen wo ningen voor familieleden van 'geïnterneer den in een behoefte zullen voorzien, moge blgken uit het feit, dat zich reeds 40 gega digden hebben aangemeld. De woningen zullen van hout worden op gebouwd en 3 of 5 kamers bevatten. De gemeenteraad heeft een terrein in de nabijheid der Nieuwe Kazerne beschikbaar gesteld. HET ONDEROFFIOIERSKADER. Naar „De Avondster" meldt, heeft de heer Juten, lid van de Tweede Kamer, de volgende schriftelijke vragen aan den minis ter van Oorlog gesteld; lo. Waarom worden die leden van het vrijwillig onderofficierskader, die diensten verrichten, welke zouden moeten worden "Verrricht door onderofficieren van hooge- ren rang, niet tot dien rang bevorderd1? Is dit alleen, omdat, het Bevorderingsvoor- schrift 1913 daartoe den minister niet de be voegdheid geeft? 2o. Zoo ja, acht de minister het dan niet wenschelijk, dat de desbetreffende bepalin gen van het Bevorderingsvoorschrift worden herzien, zoodat aan deze leden van bedoeld kader ten minste die hoogore rangen titulair kunnen worden verleend, met tijdelijk de overeenkomstige traktemenstverhooging 3o. Bestaan cr onoverkomelijke bezwaren om deze leden van bedoeld kader te bevor deren tot don rang, van welken zij de werk zaamheden verrichten 4o. Welke overwegingen hebben den mi nister er toe geleid nogmaals de toelage voor do ongehuwde officieren te verlagen, zoodat die op het oogenblik voor subalterne officieren vijftig centen per dag bedraagt? 5o. Acht de minister een dergelijke toe lage wel overeenkomstig de waardigheid van den officiersstand? POSTWISSELS VOOR RUSLAND. De directeur-generaal' Tier posterijen en 'telegraphie maakt bekend, "dal tot nader be richt geen postwissels voër Rusland zullen worden aangenomen. OORLOGWINSTJES. Een onzer Amsterdamschc corresponden ten schrijft ons Al meer en meer wint de mee-ning veld, c#at het aantal personen, die van den oor log geprofiteerd hebben, zeer groot is. Aanvankelijk scheen het, dat ieder onder den oorlog zou moeten lijden. Toen kwam de levensmiddelen-handel met Duitsch- lan-d, en in con ommzien vloeiden de irril- lioenen van Berlijn naar Amsterdam. Wij •voor ons kunn-en ons niet goed voorstellen, clat in die levensmiddelen-handel duizenden Amsterdammers betrokken zijn geweest. Maar wij hebben verschillende gegevens, waaruit niet Sanders te conc-ludeeren is, dan dat er door zeer velen grof geld verdiend is. Het aantal Amsterdammers, die een paar weken naar buiten zijn gegaan, is niet veel kleiner dan in andere jaren. Verkoopers van luxe artikelen hacldlen het do eerste maanden van de crisis zeer stil, maar thans zijn ze weer tevreden. Een sigarenwinke lier vertelde ons, dat hij 't ongeveer even druk had als andere jaren. Een groote zaak in huishoudelijke artikelen had het zelfs drukker. Een bekend meubelfabrikant deel de ons mee, dat hij het nog nimmer zoo druk gehad had als thans, ondanks het feit, dab -het hout en leer zeer in prijs ge stegen was. Perry in de Kal verstraat verbouwt, bre-idb zich uit, krijgt een praohtwinkel men werkte er aan dag en nacht om maar tijdig klaar te zijn. De reusachtige magazijnen van Gerzon, nog betrekkelijk nieuw, gaan al-lo voor den grond er zullen nieuwe mo de-paleizen gebouwd worden voor reke ning van die firma, waarvoor tal van nieu we panden zijn aangekocht. Een bierfabri- lca-nt heeft voor veel geld in de oude stad rich van een prachtig terrein verzekerd, waar een reusachtig café-restaurant op ge bouwd zal worden .Verder komt er een combinatie tot stand, dio een bioscoop, an nex café-restaurant wil bouwen, een cine ma, die voor niet minder dan 1500 men- solien zal plaats bicden. Ook op het Frede- rikspleün zou, naar wij vernamen, een mo dern café verrijzen. Ge riet, de onderne mingsgeest is er niet uit, cn geld kan men krijgen, 't Ia zelfs of men temidden van vet te jaren rit in plaats van crisis. We hoorden nog een typüsoh staaltc. Een bediende van een Diiitscho firma kreeg gedaa-n, toen de oorlog begonde firma gaf haar Amsterdamsoh kantoor er aan. De ontslagen bediende ging in den handel. Dank zij z'n goede informaties schijnt hij geweten te hebben, wanneer een uitvoer verbod to wachten was, en zoodra hij van zoo'n uitvoervea^bod de luobt had, kocht hij van het bowuste artikel op, zooveel hij kon. Na een paar dagen was het *al weer van de hand gedaan met aardige winalh Zijn verdiensten zouden tonnen gooida bedragen, en do eenvoudige kantoorklerk' zou thans van een derde bovenhuis ergend in een nieuwe buurt verhuisd rijn naar oen g-roote villa in het Museumkwartier, waaï hij o.a. een auto zou hooiden. TEGEN DE LETTER DER WET GEZONDIGD. De Hollandsche arbeider W., afkomstig uit Amsterdam, had geruim en tijd ih Essen gewerkt en wilde nu naar zijn va-- derland terugkeeren. Hij vroeg den voor geschreven verlofpas om het land te verla ten a.an en verzocht hem dien naar Emme rik na te zenden, waar hij zich eenige da* gen zou ophouden. Daar de par. niet kwam, trachtte de man langs binnenwegen via Elten de grens over te steken; zijn toeleg werd evenwel ontdekt en onze voet reiziger ingerekend. Wijl hij tegen de (letter der) voorschriften der General Kommandantur gezondigd had, veroordeel* de de strafkamer te Kleef hem tot twee dagen gevangenisstraf, die als door het voorarrest uitgeboet beschouwd werden..., waarna hem de inmiddels aangekomen 'pa? werd uitgereikt, zoodat hij nu wel de grens over mocht. ENGELS CH GAREN. Naar de „Manchester Guardian" ver neemt, heeft het Engelsche departement van oorlogshand el, op aanvrage van de Manchester Kamer van Koophandel, be^ paald, dat voor de verscheping van garen naar Nederland, niet alleen het getuig schrift van de N. O. T. noodig is, maar ook Verklaring A, waarin dc ontvanger verklaart, dat heb garen in zijn eigen fa briek zal worden versponnen en dat het geen er van wordt-gemaakt of-afvalt niet uitgevoerd zal worden naar, noch op eenigerlei wijze gebruikt ten bate van een vmet Engeland ooilog voerend land. M E EL VOORZIENING Door den secretaris van de Ned. Ver. van Handelaren in Buitcnlandsch meel, den heer J. Witsenburg, is namens deze tereeiiiging een telegram gezonden aan den Minister van Landbouw, waarin o.m. wordt gezegd „Vernemend dat op Dinsdag 17 Augus tus weer een conferentie zal plaats heb ben betreffende meelvoorziening, voelen rij ons genoopt onze verwondering te kennen te geven, dat de impcrthandel van meel, vertegenwoordigend één derde deel van het geheele debiet van bijwoning dezer bespreking werd uitgesloten. Wij protesteeren tegen deze handeling, welke een nieuw uitvloeisel is van heb systeem van be voorre ebbing der inlandsche meelfabrieken ten koste der importeurs, en met geheele voorbijziening van de be langen van het broodetend publiek". BOTER. Naar aanleiding van een bericht uit Lim burg, volgens hetwelk do boterfahiek tc Belfeld besloten heeft, niet meer aan par ticulieren to verkoop en, welk voorbeeld de fabrieken in tal van andere gemeenten heb ben gevolgd, wordt in do „N. R. Ct." dc opmerking gemaakt, dat ten onrechte aan dc regeering de schuld hiervan wordt ge geven. Immers niet de regeering, maar do burgemeesters hebben to zorgen, -dat de particulieren in hun gemeente voor'de bo ter niet meer hebben te betalen dan den vastgestelden maximum-prijs, en indien de fabrieken togen dien prijs aan particulie ren weigoren te leveren, heeft de burge meester krachtens de Levensmiddelenwet de bevoegdheid tot inbeslagneming van de boter over te gaan. Voorts wordt in hot bedoelde bericht de regeering er een verwijt van gemaakt, dat rij den maximumprijs-bepalingen niet doet handhaven in de veilings- en marktplaat sen, met name aan de Maastrichtsche 'oo- termijn, waar de Limburgscho fabrieken ƒ1.78 k ƒ1.79 uitbetaald krijgen, terwijl de groothandelprijs ten hoogste ƒ1.46 be draagt. Naar aanleiding van deze grief wordt or op gewezen, dat, indien de minis ter ook voor deze markt den maximum-bo- terprijs handhaafde, er op die markt geen kilo boter me-er zou worden aangevoerd, aangezien dit een exportmarkt is. Het is, aldus wordt opgemerkt, niet de taak van den minister, den exoprthandel te bemoei lijken, maar do minister lteeft to zorgen, d/at er genoeg boter in ons land blijft om het boter-etonde publiek te voldoen. En de burgemeesters hebben „te zongen, dat de winkeliers voor die boter niet meer dan don maximumprijs behoeven to betalen, en als do fabrieken daarvoor weigeren te leveren, de boter in beslag te nemen. De boter prijs voor buitonlandsch verbruik mag echter door de regeering niet worden neer gedrukt tot het peil van den maximumprijs voor binnenlandsoh verbruik.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1