De Europeeschs Oorlog. den, in casu, in de rechten van de heeren Gebr. Molenaar, als eigenaren van de Meer- en Duinstraat. De heer Pijnacker merkt in verband hier mede op, dat toch de Zuidhoek is aange kocht om een verbindingsweg tot stand te brengen met den Heerenweg en de Ka naalstraat, en dat men dus, hetzij vroeg cf Iaat, nmatregelen zal moet n nemen, dat het particulier eigendom van .Gebrs. Mole naar gieen beletsel meer 13 hiervoor. Er wordt echter besloten om de verdere diacussiën hiercver vcort te zetten in een vergadering met gesloten deuren. Daarna werd mededeeling gedaan, dat de tijdelijke leerkracht aan de openbare schorl, nvej. Joh. de Vos, wegens huwelijk, tegen 15 Aug. a.s. ontslag heeft aangevraagd. Voorts, dat het hoofd dier. schooi, geheel op eigen houtje, een oproeping had gedaan voor een vaste leerkracht, dat er bereids door hem en den schoolopziener, een voor dracht was opgemaakt, en dat er reeds ver schillende sollicitanten zich ten gemeente- huize hebben vervoegd. Uit de mededeelingen van de leden ver namen wij, dat de op die voordracht voor komende personen, reeds een bezoek hadden afgelegd bij verschillende Raadsleden, die met deze gelegenheid hun verwondering te kennen gaven, dat er een oproeping was ge daan van sollicitanten voor een bitrekking, waarvan zij niet eens wisten, dat deze va cant was, enz., enz. Het slot was, dat er besloten werd onn bij het hoofd dier school te informëëreo, hoe of hij er toe gekomen was om een oproeping te doen voor een vaste leerkracht, zonder daartoe een opdracht te hebben ont vangen van B. en W. Intusschen werd beslot:-n om geen vaste leerkracht aan te stellen en wel, omdat het aantal leerlingen dit met motiveert. Daarna werd beek ten om een viertal deelen van den kadastralen legger, die wegens gere gelde bewerking onpractisch zijn geworden, to doen vervangen door nieuwe. Goedgevonden werden voorts, af- en over schrijvingen dienst 1915, tot een gezamen lijk bedrag van f 626.59, en ook, dat de post schrgflconen verhoogd werd met f36 en de post onvoorziene werd verminderd met hetzelfde bedrag. Da geloofsbrieven van de herkozen leden Pijnacker en Kröischel, en heb nieuwgekozen lid Sohrama, werden onderzocht en in orde bevonden, en dientengevolge tot toelating besloten. De gemeente-rekening, dienst 1914, slui tende met een batig saldo ran f 1326.15. en de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur, sluitend met een batig saldo van i 1854.22, werden den leden aangeboden. Tot leden van de Commissie, belast met het nazien dezer rekeningen, werden ge kozen de hecren Graaf Van Londen, Lefeber e.i Tromp. Op voorstel van B. en W. werd beeloten om de kermis, wegens den oorlogstoestand voor dit jaar niet te doen houden, maar 'aan da Harddraverrj-Vereenigmg vei gunning to verleenen vcoi* het houden van haar wed strijden. Het voorstel tot verhoogmg der gasp rijzen werd aangehouden tot de volgende vergar dering. Bij de rondvraag werd op een desbetref fende opmerking van den heer Langeveld toegezegd, dat in het vervolg geen onthef fingen op de winkelsluiting meer zullen verleend worden, dan alleen wanneer het zal worden verzocht door meerdere per sonen uit eenzelfde branche. Daarna werd de openbare vergadering ge slotenen ging men over \fit een zitting mot gesloten deuren, ter behandeling van eenige reclames inzake Hondenbelasting en bovengenoemd verzoek van de Woningver- èenigmg. H1LLEGOM. Gemeenteraad. Voorzitterburgemeester Wenbholt. Afwezig bij de opening der vergadering: de heeren Jonkheer, Nieberding, Van Ier Schoot, R. V. van Zanten en Topper; de laatste met kennisgeving. De ingekomen stukken, meerendeels missdvea van Ged. Staten, houdende goed keuring van raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. De geloofsbrieven van de herkozen raads leden Topper, H. V. van Zanten, H. A. van Waveren en Vooren worden onder zocht door de heeren Guldemond, Van Til en Heemskerk en in orde bevonden. Diensvolgens wordt tot toelating beslo ten. De heer Van der Schoot komt ter ver gadering. Aan F. Benkers wordt op voorstel van B. en W. toegestaan het behouden eener zonder vergunning geplaatste afscheiding vóór zijn perceel aan den Stationsweg, onder voorwaarden en tot wederopzeg ging. B. en W. bieden aan de gemeente rekening 1914. In de commissie van on derzoek worden benoemd de heeren Voo ren, Balvers en R. V. van Zanten. Een verzoek van P. W. van Houwenin- ge c.s., bewoners van de Haven, om ver plaatsing van het daar ter plaatse staand uniroir,' wordt op voorstel van B. en W. naar hun college gezonden voor afdoening. Eenzelfde lot ondergaat een adres van P. H. van Raasbank c.s., bewoners der Weerestednsfcraat, waarin aan den Raad gevraagd wordt zoodanige maatregelen te nemen, dat óf de wisselinrichting der N. Z.-H. Tram en de bestrating aldaar binnen korten tijd aan de veiligheirls- eischen te voldoen, óf dat op die plaats niet meer gewisseld wordt als tot heden gebruikelijk is. 't Blijkt, dat B. en W. reeds over deze zaak gecorrespondeerd hebben. Vastgesteld worden op voorstel van Ged. Staten enkele wijzigingen in de verorde ning, regelende de uitbetaling der onder- wijzersjaarwedden bij afwezigheid met verlof. De heer Nieberding komt ter vergade ring. Waar gebleken is, dat de door den Road gevoteerde kasgeldleening ad 8000 te klein is om de voor de gasfabriek gekochte kolen te betalen, wordt deze met ruim 1000 verhoogd en gebracht op 10.430.S0. De lieeF Jonkheer komt ter vergadering. Hierop komt aan de orde het aange houden voorstel van de heeren Nieber ding, Guldemond en R. V. van Zanten, dat de gemeente zich garant stelle voor 25.000, in aansluiting met- staatsborg- stelling voor hen, die ten gevolge vaif den oorlogstoestand voorschotten behoeven en niet op de gewone wijze die voorschotten kunnen bekomen. Do heer Nieberding deelt thans mede, dat de Minister den norm van 1000 zeer ruim zal opvatten voor deze streek. Een enquete-commissie zal evenmin cloel treffen als bij den tuinbouw en commissie leden buiten den Raad om, daar heibei de voorstellers geen ooren naar. De heer R. V. van Zanten komt ter ver gadering. De heer Balvers meent, dat zij thans mensehen zuilen gaan helpen, voor wie de oorlog het lot heeft verhaast. Spv. dringt aan op een commissie, saamgesteld uit Raadsleden, en buiten den Raad staal den'. De heer H. A. van Waveren had gaarne gedécideerdo voorst-ellen van het Rijk ge zien. Do zaak is hem nog te vaag.. De heer Heemskerk is tegen het cediet vqrleenen. Waren die kleine baasjes maar liever groote knecht gebleven. Het door hem ingewonnen oordeel \an bloemisten luidt, dab de zaak niet noo- dig is. De heer Yooren zou nog osns een enquete-commissie wenschen. Dan zal volgens spr. blijken, dat geen hulp hoo- dig is. Onze belastingpenningen mveten niet gebruikt worden om oude schulden te voldoen. De heer Nieberding zegt, dat eerste ver- eisehte is, dat alles intact blijft en dan worden allen geholpen. De heer Heemskerk deelt nog mele, dat de Haarl. Bank o.a. niet zal mede werken. Lang en breed wordt er nog over geris- cuseerd, wie er mee geholpen zullen wor den. De meeningen daarover zijn 7. «.er verdeeld. De "een meent den middenstand, de ander de bloemisten. Ten slotte komt het voorstel van de heeren Nieberding c.s. in stemming. Het wordt met 7 tegen 5 stemmen aangeno men. Tegen de heeren Ycoren, Heems kerk, H. A/van Waveren, Yan Til en Yan der Schoot. Hierop wordt een uur gepauseerd Bij de heropening blijkt, dat Je heer Yan Til afwezig is. Een- discussie volgt over de samenstel-- ling der commissie, die over de aanvragen zal oordeelen. Een- voorstel-Balvers om daartoe 5 raads leden te benoemen en- 2 particulieren door de twee middenstandsbanken aan te wij zen, wordt met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Balvers, Yooren en Jonkheer, ver worpen. Op voorstel van de heeren Nieberding c.s., wordt hierop met 9 tegen 2 stemmen bepaald, dat de commissie zal bestaan uit 4 raadsleden en den burgemeester als voorzitter. De Voorzitter wijst hierop als leden aan de heeren R. Y. van Zanten, J. Gul demond, J. H. A. Vooren en H. V. van Zanten. Goedgekeurd worden nog een tweetal comptabiliteitsbesluiten. Bij de rondvraag vraagt de heer Balvers wat B. en V/. denken te doen inzake een gemeentelijke arbeidsbeurs. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit schrijven nog niet bij B. en W. behan deld is. De heer Balvers heeft verder gehoord', dat het vaarwater Kanaal-Haven bijna, onbevaarbaar is. Een schuit met 2^^ voet diepgang kan hier niet komen. De wethouder van P. W. zegt een onder zoek toe. De heer Vooren vraagt of er spoedig, nu er geen regeeringsvarkëns meer komen, toch goedkoop spek komt. De Voorzitter antwoordt, dat hij daar voor nog weer eens beraadslagen moet met de slagers. De vergadering wordt hierop gesloten. Mond- en Klauwzeer. Sedert de voaige opgave d.d. 28 Juli j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer gecoaistateerd o. m. in Zuid-Holland2 ge- gevallen te Oudenhoorn en 1 geval in- elk der gemeenten Hof van Delft en Nieuwer- kerk a/d. IJssel. De maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Leiden, Z 0 e t e r woud e, Zoetermeer," S-tompwijk, Wasse naar, Voorschoten, Bleiswijk, Pij nacker, en Kapelle (Z.-H.). MARKTBERICHTEN. KATWIJK-AAH-DEN-EIJU, 4 Aug. Veiling de» Tuinb.-Ver. Katwijk en O. Aardappelen ronden per mand f 2.35 tot 2.55. dito kleinen pér halve H.L. f 1.70, Bloemkool N. H. f 15 tot 18.50, dito II f6 tot 10, Peen per 100 boa f 4,30 tot 4.90, Uien per baal f 4.15. Handel vlug. LOOSDÜTNEN, 3 Aug. Groentenveiling. Bloem, kool le f 6-80 tot 15, id. 2e eoort f 1.60 tot 7, jjjeu komkommers le soort f 2.60 tot 4.20, Idem ?o aoorfc f 1 tot 1.90, 3g aoort 30 tot 70 ot., gele kaokom- kommers le soort f 2.60 tot 3, id. 2o soort f 3.20 tot 1.70, roode kool f 6.40 tot SJ0, eavoye kool f 6 tot 11.80, groen© kool f 2 tot 4.90. eaLado in soort f 1.05 tot 1.20, id. 2e soort 60 tot 80 ot„ peen le goort f 6.30 tot 6.40, idem 2e soort f 3 90 tot 4.70, andijvie f 0.80 tot 2.30, kroten f 1 tot i.70, prei f OAO tot 1.10, rabarber f 1.40 tot MO, selderij 40 tot 60 ot., peterselie 30 tot 60 ot.„ allee per 100 stuks, spinazie 12 tot 18 cfc., raring 7 tot 8 ot., postelein 13 tot 27 ot., etoofala 6 tot 10 ot,, komkommeretok 7 tot 40 et., boonenrtok 30 tot 60 ot., peron 65 tot 85 ot., allee per ben, prlnoe bo- boonen 62 tot 81 ot., enljboonen f 2 tot 2.60, por 1000, groot-o boonen 18 tot 20 ot., erwten f 0.45 tot 1.35, peulen 65 tot 60 ot., allee per mand, tomaten le eoort f 12.90 tot 16 2o eoorfi f 8 tot 12, id. 3e eoort f 2 tot 7, per 60 EJjJ., pronhboonon 80 tot 90 ot., Duitsohe paraossen f 130 tot 1.65 per 16 K.G., perziken le f 7 tot 13, id. 2e f 2.T0 tot 6, per 100, meloenen 30 tot 45 ot. per »tuk. Aanvoor 121,574 komkommer?, 19,850 anaijvie tot 11.100 pond tomaten. De Opmamh naar Warschau. De Duifschers verwachten spoedig War schau binnen to trekken. Het communiqué van gisteren heeft reeds gemeld, dot do aanval begonnen is. Eigenlijk hadden wo na do alarmeerende berichten van de vo rige weck al gedacht, dat Warschau niet meer in Russische handen zou zijD. Zo heb ben dus nog eenigo dagen weten te winnen. Een groot voordeel oan de voorraden uit do stad te halen en te verwoesten wat de Duitschers en Oostenrijkers voordeel kan bieden. Uit Genève wordt aan de „Daili Ex press" geseind, dat volgens uit Berlijn te Basel ontvangen beriohten do Duitsche kei zer, die zich in liet hoofdkwartier van Hin- denberg gevestigd heeft, voornemens is aa.n hot hoofd van een groot leger zijn intocht binnen Warschau te doen, als deze stad door de Duitschers bezet is. Belgisch stoomschip in den grond geboord. Lloyds meldt, dot het Belgische stoom schip „Koophandel op zeo gezonken is. Neigen man van do equipa-go zijn gered. Do „Koophandel" waa een stoomschip van 1735 ton, dat in 1911 wei cl gebouwd en toebehoorde aan de „Scheepv. Mij." to Ant werpen. Hulp van lisfië aan de Dardanellen. Een officier van het Italiaa-nsohe leger kwam, naar uit Parijs wordt gemeld, in het hoofdkwartier van het Brifscho expeditie- leger in de Middcllandsche Zee aan, ten eind'o maatregelen to bespreken voor sa menwerking van het Italiaaneche leger c-n d© marine- met do Franseho en Britsclio strijdkrachten in de operaties tegen Tur kije. De Duitschers in Luxemburg. Een Luxemburger beklaagt zich in een brief aan - de Zwdtsersche bladen over het optreden der Duitschers in Luxemburg. Men mag niet reizen zonder toestemming van de militaire overheid, vooral niet per auto. Dit ijzelfs voor de groother togin van kracht-. Hoewel Luxemburg tot de Duitsche tolunie is toegetreden, laat Duitschland slechts datgene in Luxemburg binnen, wat het voor invoer geschikt acht. Eenmaal heeft de Duitsche regeering haar grenzen zelfs geheel gesloten, terwijl zij Luxemburg noodzaakte, de Duitsche troe pen van ai het noodige to voorzien. Do toe gang tot de stations ie altijd volgens de zen Luxemburger verboden voor leden va-n het Roode Kruis, die de Fransohe ge wonden wilden bijstaan-, evenals do Duit sche. Het herstel van Polen Er zijn in de volgende week belangrijke conferenties in Berlijn te wachten, zoo lezen wo in de „N.GV" De hoogste ambten, van 't Rijk keeren daarvoor naar Berlijn terug. Do keizer zal a.a. Zondag reeds aankomen. Bij de opening van den Rijksdag op 17 Augus tus zal een gewichtig voorstel worden voor gelegd, dat verband houdt met de opera- tien in Polen. Naar het blad uit andere bron verneemt, is niet slechts een kabinetsraad te Berlijn te wachten, maar zal ook de bijeonroeping worden overwogen van een vergadering der Boncl-;vor?ten, welke bovendien zal wor den bijgewoond door twee Oostennjksche aartshertogen. Naar verluidt, zal 'de mogelijkheid worden besproken van het herstel van het in Polen veroverde gebied men hoopt tegen dien tijd Warschau in bezit te hebben welk ge bied zal worden vereenigd met Galiciö en een deel van Posen, dua ongeveer het oude koninkrijk Polen, dat voorloopig onder een Poolschen stadhouder zal komen, met een Raad van State, samengesteld uit Polen, Duitschers en Oostenrijkere. Bezoek van president Poincaré bij Koning Albert. De „Tinne V-correspondent te Parijs aerut d.d. 3 Augustus: President Poincaré is van een bezoek aan het noordelijk front teruggekeerd, waar hij vaandels heeft aangeboden aan verschillendo regimenten. Hij neeft te:, ens van de gelegenheid gebruik gemaakt, ora den koning en de koningin van België op den jaardag van het Duitsche ultimatum aan België te bezoeken en koning Albert het Fransche oorlogskruis aan te bieden. Ook heeft hij hem opnieuw verzekerd, dat Frankrijk de zaak van België als onafschei delijk van de zijne beschouwde. Yervolgens bezocht hij met den koning het Belgische front. Amerika en Engeland. Het Engelsche Persbureau publiceert een' uitgebreide correspond emtio tuaschen de Engelsche en de Amerika m a fiche regeerin- gen, betreffende -die vertoogen. vam Amerika; omtrent de Engelsche blokkado-bepalin- gen en het vasthofuden. vaar het Amerikaan.- sche 8toomscMip „Neehes", van Rotterdam naar Amerika, d!at te Londen toi vastge houden. Grey zegt o.a. dat hij niet kan toegeven, dtat een oorlogvoerende natie eenigé» fun- <fameaiteel principe van het iaaternataonaail recht schendt, door het uitoefenen van een blokkade op zoodanige wij zo, dat ój <fen handel des vijandig met vxeeaiwfe landen over neutralen havens afsluit, N.l. als de omstandigheden zoo zijn1, dat zulk een toe passing der blokkade-principes het geinige middel natmaakt om <Ke blokkade effectief te maken. Gxiey haalt dan Amerifcaaoscbe prece denten aan tot ondersteuning dor Engel sche opvattingen. Hij wipt et dan op. dat vereohAlkaxfe noutrale landen aam IXutsch- Innd grenzen, dte voor da* huid evenvelo gemakkelijk* lövetre® om rij» handel met vreemde landen' voort te zetten. Wanneer de blokkade tot de vijandelijke havens zelf beperkt bleef, dan zoucben daar door wegen openblijven, waarlangs de Duit sohe handel bijna evengoed^goederen van allerlei aard kon vervoeren, als van de ha vens in het eigen grondgebied. Rotterdam is inderdaad de naaste haven voor sommige Duitsche industrieele di strict e-n. Als tegenwicht voor do vrijheid waarmee de eene oorlogvoerende mogendheid zijn handel door een neutraal land kan leiden, zonder de neutraliteit' van dat land to schaden, mag dte> a-ndcre oorlogvoerende partij het recht eischen om dien handel te ondeinscheppen vóór die het neutraio land kan bereiken of naclat hij dit verlaten heeft, natuurlijk mits zij ka-n aantoon en, dat de handel, die zij belemmert, die van den vijand en niet bona-fiide handel uit of op den neutralen staat is. Het schijnt dien tengevolge, dat-, als 't erkend is, dat een blak in zekere gevallen de geschikte mefeh«xle is, om den handel van een vijan delijk land te belemmeren en dat, als een blokkade slechts effectief kan worden door dit uit te breiden tob don handel des vij- ands door neutrale havens, zulk een uit breiding te verdedigen is en niet in strijd met de grondslagen, die algemeen zijn aan genomen. Het is noodzakelijk, dat elk oimoodag na deel wordt vermeden. Wij mogen gerust verklaren, dat deze voorwaarden bij de stappen, die wij doen om levensbehoeften op weg van en naar Duitschland aan te houden volkomen vervuld worden. Wij ver grijpen ooi.s door onzo blokkade niet aan goederen, die wij niet zouden mogen nemen als de geoprapliische ligging en voorwaar den van Duitschland op heb oogenblik zoo danig waren, dat zijn handel van eigen havens uitging. Wij dragen zooveel mogelijk zorg om den handel, die inderdaad bestemd is voor of uitgaat van neutrale landen, niet tc belem meren. Verder hebben wij de gestreng heid- waarmede maatregelen op neutra len zouden kunnen drukken, getemperd-, door niet den regel toe te pa&sen, die al tijd deel uitmaakte van do oud© blokkade- wijze, dat schepen en goederen op weg naar of van een blokkade-zóne, verbeurd ver klaard kunnen werrden'. Uit de cijfers van do laatste maanden blijkt, dat de door den oorlog vermeerder de gelegenheden van Amerika tot het doen van zaken, dit land meer dan schade loos hebben gesteld voor het verlies van de Duit sche en Oostenrijksch© markten. Grey verdedigt dan verder met nadruk d<e wettigheid van dë handelingen van do En gelsche prijzenkoven en zegt, dat in beide landen dezelfde beginselen door die hoven: worden toegepast-, daarbij verklarende, dat feder burger der Yer. Staten, wiens zaak aanhangig is bij het prijzenhof, het recht heeft om de meening te verdedigen1, d!at de een of andere order in. council, die zijn zaak raakt, niet overeen te brengoiu is met de beginselen van het volkerenrecht. Weigert heb prijzenlvof op zijn bezwaren' in te gaan', dan kunnen de Vereenigdo Sta ten de kwestie onderwerpen aan het oor deel van het ïnternatkma-le Hof. Nog steeds: De houding van Roemenië. De It-aliaansche „Secoio" brengt het vol gende telegram van zijn Londenschee. corres pondent Gisteren verzekerde ons een ofücieusë nota uit Roemenië, dat de regeering beslo ten heeft) onverbiddelijk den! uitvoer en doorvoer van munitie en wapens als strij dig met de onzijdigheid te weigeren. Van daag berichten echter de telegrammen, dat de Turken hun waanzinnige beschieting van de positie der Geallieerden na een lange periode van stilstand weer hebben begon nen. Men moet dus in Turkije weer over groote voorraaden van munitie beschikken. En men vraagt zich nu hier af: hoe zijn de Turken aan deze munitie gekomen, zoo niet van Duitschland via Roemenie1? Opvallend is in samenhang met deze feiten een bericht uit Sofia, dat de spoorwegverbinding met Turkije weer eens onderbroken is, wijl in Thracië belangrijke zondingen geschut van groot kaliber passeeren met eindbestemming naar de Dardanelles En alweer stelt men zich do vraagYan whèr komt dat zware geschut nu de spoorwegverbinding Bulga rijeTurkije onderbroken is? Duitschlarid's behoefte aan koper. De militaire overheid in Duitschland heeft den 31en Juli bij verordening bepaald, dat voorwerpen van rood- en geel koper evenals van zuiver nikkel onderworpen zul len zijn aan inbeslagneming. Het is een maatregel, die bijna evenzeer als die der broodkaarten nagenoeg alle kringen dor be volking in aanraking brengt met de oorlogs- noodzakelijkheden. Zoowel huurder als huis eigenaar ziet zioh bijzondere verplichtingen opgelegd, want hot gaat er vooral om, kope ren voorwerpen van huishoudelijken aard uit keuken, badkamer onz., evenals koperen voorwerpen, die bij den bouw van *en huis worden aangebracht, in handen der mili taire overheid te brengen, die zooveel koper noodig heeft voor munitieaanmaak. in een artikeltje in het „Berl. Tagebl.'' wordt erop gewezen, dat men juist dezen weg dor inbeslagneming van huishoudelijke voorwerpen heeft gekozen, omdat deze voor werpen gemakkelijk zijn te verkrijgen en in do moeste gevallen gemakkelijk gemist kun nen worden of vervangen door andere van ander materiaal. De regeling van de inza meling is aan gemeentelijke verordeningen overgelaten. De groote opofferingsgezin^eid'dër Ehrft- iche bevolking heeft zich na de uitvaardi ging van deze verordening weder getoond, waar Maandag al dadelijk massa's menschen liun koper bij de aangegeven „Sammelatel- len" zijn komen inleveren. Uit Berlijn wordt gemeld, dat dien eersten dag in do hoofd stad alléén reeds honderden centenaars ko per en nikkel zijn bijeengebracht. Yoor het aldus ingeleverde metaal, al dan niet be boerende tot- de soorten van voorwerpen die onder de inbeslagneming vallen, wordt betaling verstrekt. Tot deze onmiddellijke inlevering was men niet verplicht, wèl tot aangifte van hetgeen men in zijn bezit had, dat dan verder bij de bezitters in gebruik kon worden golaten tot de opvordering noodzakelijk zou zijn. Do groote massa der bevolking schijnt echter onmiddellijk alles te willen afstaan, waar mee zij do militaire overheid van nut kan zijn. De menschen moeten in een rij staan to wachten en zij, die groote hoeveelheden hebben af te geven, worden reeds verzocht-, vooraf met de „Sammelstellen" overleg te plegen. In totaal meent men, dat het in particu lier bezit zich bevindend koper in Duitsch land een hoeveelheid van 2 millioen ton be draagt. Daarbij moet in aanmerking wor den genomen, dat ook het koper in hotel- en café-ondernemingen, winkels van gasor- namerden, in handen van installateurs en fabrieken, aanwezig in hospitalen, badin richtingen, enz. in de verordening op dë inbeslagneming is begrepen. Het koper, dat voorloopig alleen aangegeven en nog niet opgevorderd wordt, mag zonder speciale toe stemming niet- meer verkocht en verhandeld werden. Het bombardement van R"heims. Do Parijsche correspondent van do „Maas bode" heeft een bezoek gebracht aan Rheims en beschrijft in ©en paar artikelen de ver* schrikkelijke verwoestingen in die plaats, door het Duitsche geschutvuur aangericht-. En nog steeds duurt de beschieting voort. Daaro\er uit de correspondent zijn verba zing in de volgende bewoordingen: ,^Maar waartoe die dagelijksche beschie ting Met welk doel Er is bijna niemand meer in de stad, die voor een groot gedeelte in puin ligt. Troepen zijn er niet. Die liggen in den omtrek in de bosschen verscholen, onzichtbaar. Dat bombardeeren van de open weerlooze stad, van leege huizen en leego straten, is absoluut noodeloos. Ik voel een toornigen opstand om het volstrekt doel- looze van dit systematisch vernietigen van puinhoopen Van een (törlaten stad. Yan: ochtend zijn weer twee obussen op de kathe draal gevallen." Beveiliging tegen mitraifleurvuur. Arthur Conan Doyie heeft in de „Ti- mos aangedrongen op het invoeren van beschermingsmiddelen tegen geweer- :t(n mitrailleur vuur. De schrijver deelt nu mede, dat hij een stroom van betuigingen van instomimijng en van plannen van uitvinders heeft ont vangen die hij bestudeerd en aan de com missie voor uitvindingen heeft doorgezon den. Eén van die vindingen is reeds eerder in YlaandeVen in do praktijk beproefd en; heeft daar uitmuntend voldaan. De gene raal dor divisie die het gebruikte en vele andere hoodofficieren hebben op do invoe ring ervan aangedrongen. D'e uitvinder is een officier. Bijzonderhe den wórden om begrijpelijker redenen niet medegedeeld. Oorlogswinst. Een blik in de werkwijze van Duitsohe' handel/j-agemten dio, door zich bij leven ranties voor het leger tusschen do fabrikan ten en het legerbestuur te plaatsen, enor me winsten weten op te strijken, wordt ver sohaft door een proces wegens beleedigmg, dat dezer dagen voor een gerechtshof te Berlijn behandeld is. Tusschen twee kooplie den, die vroeger bij de uitvoering van l^ger- begtellingen broederlijk hadden sammenge- werkt-, was twist ontstaan, doordat de een zich door den ander benadeeld achtte. Hij govoeldo zich daarom verplicht zijn ex- compagnon per 'brief allerlei liefelijkheden toe te voegen, als: „oplichter", „afzetter" onz. Do ander liot zich niet onbetuigd, zoo dat zij ten slotte beiden tegen elkaar een aanklacht wegens beleediging mdien- den. Bij het proces kwamen allerlei bijzonder heden aan hot lioht over de manier, waar op deze agenten zich voor hun diensten lie ten betalen. Een tusschenpersoon, die niets anders had behoeven te doen dan éen tele fonisch gesprek te voeren, bracht daarvoor 4000 mark in rekening; voor ransels, die> don eenen klager door een andoren agent voor 3ö mark waren geleverd, vroeg hij aan het legerbestuur 48 mark, zoodat hij zonder zelf een cent te riskeeren, op eon besteling van 10,000 stuks op één dag! 90,QGÓ mark had verdiend. De eigenlijke fabrikant, die zelf van den agent 20 mark per stuk had ontvangen, had met het ge- hoek» proces niets uitstaande. Het gerecht veroordeelde den eenen klager tot 300 mark boete, den anderen tot 150 mark. Een Deensch oordeel na één jaar oorlog. Yolgeoas een Reuter-bericht uit Kopen hagen, zegt „Poldtükeri', het Deenseho re- goeringöOTgaan, omtrent de proclamatie van. den Duitsohen Keizer o.a. het vol gende: „Het wae gemakkelijk te begrijpen, dat Du-itschlaind de eerste ronde zou winnen, maar de beslissende vraag is, of Duitsoh- laud, dlat, ton gevolge van den geweldigen militairen en in-daistrijeelen voorsprong, dien het op dén vijand had, in den loop van dit jaar zooveel hoeft gewonnen, ook in staat za-1 zijn-, do economische en industrieele meerderheid, die zijn vijanden hebben ten gevolge van hun vrije beschikking over de zeo, te oqmvaieeren. „Ondanks alle overwinningen heeft Duitsdhlan& Frankrijk niet kunnen, onder werpen, welik land op het oogenblik, uit eeai militair oogpunt beschouwd, sterker is dan bij heit began van den oorlog, terwijl Rus land? leger nog verre van 'overwonnen is. „De>- overheersdhendo vragen van het öogenblik zijn Heeft Duiitschland zoo overweldigende overwinningen behaald, als hert) eigenlijk met het oog op zijn geweldigen voorsprong moest hebben gecHaan? En kan het, even goed aïe zijn tegenstanders, g^* duld oefenen?"

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2