Nederland en de Oorlog. 17005 Donderdag S3 .A-ixgnstixs. A0. 1915. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieeie Kennisgeving. SPORT. Uit de Omstreken. ür,<&>ri&. PEIJS DER ADYERTENTEEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17-}* Kleine advertsntiên van 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoassoeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 maanden f 1.30 j per weel. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd aijn per weet i 1 0.10. Franco per post1 1.65 OPHEFFING VERBOD TOT VERVOER VAN RUNDVEE UIT, NAAR OF BINNEN DE GEMEENTE L E I D E N. De Burgemeester van Leiden; Brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat de lieer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij be schikking van '1 Augustus j.l., heeft goed gevonden met ingang van 5 Augustus 1915 in te trekken zijn beschikking van 29 Juni 1915, No. 16714, voor zooveel daarbij werd ver boden het vervoeren of doen vervoeren van rundvee uit, naar of binnen de ge meente Leiden. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Augustus 1915. LEIDEN, 5 AUGUSTDS. VARKENSSLAGEUS. Gisteravond vergaderden in café „Zomer- ustde slagers, meor speciaal de varkena- olagers uit de omliggende gemeenten van Leiden, opgeroepen door de eenige gewes telijke slagersvereenigingen, welke vergade ring werd voorgezeton door don heer Vooijs van Warmond. Deze begon met in zijn openingswoord de circulaire van don minister, welke het laatst was uitgevaardigd en waarmede on waar door alle dorpsslagers in een hoek gezet Werden, to bespreken. Er zijn geen varkens meer beschikbaar voor de dorpsslagers, al leen is er. spek disponibel on dan het liefst nog Amerikaansch, waarmede men zijn zaak heel spoedig ten gronde richten kanr aldus spreker. De voorzitter meende, dat nu maar ieder zijn meening over deze zaak eens geven moest. Het eerst maakte de heer Nieuwcnhuis te Lisse hiervan gebruik. Deze spreker protesteerde tegen de on billijke behandeling, die de slagers onder vonden. Er is verlof gevraagd voor de No- vembermaand en Paaschdrukte, voor ge- mobiliseerden, doch dat rukto het leger uit het verband, heette het. De bloemisten kre gen tot een hal. jaar toe voor hun reizigers, de tuinbouwers gedurende geruic.en tijd voor 3 dagen per week", de boeren en bloe misten, hooibouw- en rooiverlof, maar do slagers niets. Maar ook in onze zaken staan wij weer ver achter bij de bakkers, die door de re- geeringstarwe zelf nog brood verdienen.! En als er dan nog gedeeltelijk in voor zien wordt dian zijn weer de dorpsslagers in de slechtste conditie. Spreker hekelde die onbillijke bevoor rechting van den eenen burger boven den ander in een land, en zou wensohen een middenstands- en arbrads-mdmiister, die niet voor zulk een belachelijke angstvallig heid zorg droeg voor dien middenstand, als de landbouwminister voor de boeren. Spreker wil dian ook minstens eon behan deling als de baklkors. De heer Dompedang, van Aarlanderveen, meent dat do uitvoer en varkenslovering door de regeerdng eigenlijk niets met el kaar te maken hebben. Wij hebben in de oerste plaats voor ons zeiven to zorgen, en daarom dc grenzen maar sluiten, opdiat ook wij varkensvleesoh kunnen eten. Laat man aan do andere zijde van de grens dan maar meer spek eten. Ock onze zaken kunnen van enkel spekverkoop mist be staan. Verschillende sprekers voerden nog het woord over deze zaak, en meerdere midde len, dioor den een voorgesteld] en door den lender onuitvoerbaar verklaard, worden besproken. Voldoende blijkt in welke on aangename positie de varkensslagers ver tederen tegenover hun klanten en ook op fi nancieel gebied, daar hun de pas afgesne den ia itets te verdienen. Voor de boeren was daarentegen de toe stand anders, daar die, toen de prijzen der Varkens 10 oont minder waren en de mais f 2 duurder dan nu, nog zeer goed loo- nend varkens konden mesten. Niettegen staande dat werden ze toch nog door de Re giering boven allen en ieder beschermd. De heer Van der Meij, Hillegom, stelt voor een requesb mauw den monaster te zen- mab Daarmede ging de vergadering accoord. De heer Van IAerop, Lisse, wil dit re quest door een deputatie laten, aanbieden, ten einde te voorkomen, dat het regelrecht de praHemand Ingaat. Besloten Wordt dat een oommissie van vijf personen, bestaando uit de heeren Van der Meij, Sillegom, Dompeling, Aarlan derveen, Waardenburg, Alfen, De Mooij, Rijnsburg en Nieuwenhuis, Lisse, een adres zullen samenstellen waarin gevraagd wordt de levering van regeeringsvarkens ook van dorpsslagor&, zooveel als noodig zijn, (en alzoo gelijkstelling met de bakkers) en an ders maatregelen nemen dat door grens- sluiting of iets dergelijks, de prijzen weer normaal worden ein de voorraad voor ge bruik van eigen inwoners weer voldoende. De twee eerstgenoemden zullen het adres nadat het door allen geteekend is, den mi nister overhandigen, terwijl tevens beslo ten werd het aanbod van alleen spek leve ren van de hand te wijzen. Door den voorzitter werd hierop de ver gadering met een dankwoord voor de goe de opkomst gesloten. Dc Gasprijsvcrliooging. De Vereeniging van den HandeldqjVenden en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken, heeft aan den Raad dezer gemeente een adres gezonden inzake het voorstel tot gasprijsvenhooging van den vol genden inhoud: Geeft mot verscbyukiïgden eerbied te ken nen de Vereeniging van den Handeldreven- den en Industrieelen Middenstand voor Dei- den en Omstreken, goedgekeurd bg Kon. Besluit van 2 November 1914, dat zü met belangstelling kennis nam van het voorstel van B. en Wi ont tot verhooging van don gasprijs over, te gaan, dat reeds bij de laatste vernooging van den gasprijs er door haar op gewezen werd, dat een gasprijsverhooging uitsluitend ten Jaste komt der gasverbruikers, waaronder zeer veel kleine winkeliers, die toen reeds bij de verhooging van 10 pCfc een belangrijk offer brachten aan de gemeentekas. Nu echter wederom een belangrijke staging van den gasprgs wordt voorgesteJdj klemmen deze bezwaren te méér, en zal bij aanneming van dit voorstel wederom een zeer groote groep van den middenstand worden getroffen; Redenen waarom zij Uwen Kaaa verzoe ken, alvorens tot verhooging van den gas- prrjs te besluiten, wel te willen overwegen of er geen andere middelen gevonden kun nen worden om het geraamde deficit te dekken. i Bij de examens ter verkrijging van het eind-diploma voor hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, zijn van de Hoogere Bur gerschool te Leiden, te 's-Gravenhage ge slaagd mej. J. H. Rijstenbil, Ph. S. de Laat de -Kantor en J. H. van der Rotte. Beroepen is bij de Geref. Gem. (Nieuwe Rijn) de heer A. Voorhagen, oefenaar te Meliskerke. „St.-Ct." No., 181 bevat de Kon. goed gekeurde statuten van de Leidsche Korfbal club „Fluks". De Ned. R.-K. Bond van Bakkers en Cacao-, chocolade- en suikerbewerkers beeft aan de besturen der Leddsche Bakkerspa troons vereeniging „Ons Belang", der R.-K. Patroonsvereeniging „Sti-Antonius van Pa dua", der coöperaties „Ons Doel" en „Voor uit" en de directie der N.V. 'fabriek „Nu- trix" een circulaire gezonden, waarin, in verband met de dure tijden voor de gezellen een loonsverhooging of loontoeslag wordt ge vraagd. Te 's-Gravenhago slaagde voor de lagere akte Engelsch m'ej. 0. M. J. Hese mans, alhier. Bij 'de vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam op 19, 20, 21 en 22 Juli j.l. gehouden- examens slaagde o. m. voor boek houder onze stadgenoot de heer. A. de Graaft Hedenmorgen omstreeks haiftwaa-lf werd de 72-jarige vrouw B. op de Hooge- woerd plotseling van achteren aangereden dcor een wielrijder. De vrouw kwam te val len en bezeerde een barer armen. Zjj werd bij een banketbakker binnengedragen, waar, dr. K. de eerste hulp verleende. Getnigen zeggen, dat de wielrijder gebeld had* doch dat de vrouw overgestoken was. Hedenmorgen reeds de 16-jarige J. E. op zijn rijwiel gezeten over de Pieters- kerkgraoht, waar hij door het breken van de voorvork van het rijwiel 'kwam te 'val len. Hij werd in bewusteloozen feoeöband door eenige personen opgenomen en naar zijn ouderlijke woning gebracht, alwaar dr F. geneeskundoge hulp verleende. In het rijwiel bleken bij het naadeax oude breuken. AGENDA YAN DE WEEK. Zondagi Pleziervaart Post-HarmOnle „Prlnfite Ju liana". Afvaart Haven, 's morgenöfinun Den Burcht, öoncert. Stedelijk Muziek korps. Acht uur. „Zomerzo rg". Gonoert. Muziekgezel schap „Orpheus". Halfnegen. DE LANDSTORM. Van den landstorm jaarklasse 1915, zullen, naar het ,,Hbld." meedeelt, land- stormplic.htigen worlen ingedeeld alleen bij de infanterie en de genie. Van de infanterie zullen a opkomst bij de depots ook manschappen worden be stemd* voor administratietroepen, genees kundig personeel, etappe, autodienst en wielrijders. Voor den etappe-autodienst worden zoo veel mogelijk bestemd chauffeurs en ande re deskundigen in het automobielvak. DE KOLENNOOD. Met het oog op de vrees voo sterk op- loopende brandstoffenprijzen gedurende den aanstaanden winter, deelt de heer J. Oudegeest aan ,,Het Volk" mede, dat het Nationaal Steuncomité in zijn vergade ring van 7aterdag j.l. besloten heeft voor 50.000 aandeelen te nemen in de Kolen- reserve-Maatschappij, teneinde daardoor in de gelegenheid te zijn een belangrijke hoeveelheid steenkolen, zoowel voor huis houdelijk gebruik als ten bate van in hoofdzaak de klein-industrie te reservoe- ren, om, bij mogelijk gebrek, waardoor de prijzen zouden kunnen oploopen, de zen voorraad tegen den kostenden prijs te kunnen beschikbaar stellen. Ook kun nen deze kolen beschikbaar worden ge steld voor steuncomité's of andere corpo raties, die voor verderen verkoop of distri butie willen zorg dragen. BOMMEN OP EEN NEDERL. MOTORBOOT. De te Terneuzen binnengekomen en aldaar thuisbehoorende motorboot 7>Cor- nelis" is de vorige week Donderdag bij een vaart naar Engeland ter hoogte van de Schouwenbank uit een tweedekker met vier bommen bestookt. De bommen heb ben geen doel getroffen, doch vielen in zee en ontploften met zulk een gewe'1, dat stukken van* de bommen op het dek terecht kwamen. Een van deze stukken droeg een nummer. Men vermoedt met Duifcsche bommen te doen te hebben. Bij de terugkomst van de motorboot ter reede van Vlissingen werd den militairen auto riteiten van het gebeurde kennis gegeven. DE RELLETJES TE TILBURG. Men schrijft ons uit Tilburg aan „Het Volk": Do relletjes van Zondag hebben zich Maandagavond voortgezet. Toen het don ker wercl verzamelden zioh een groote drom militairen cn burgers voor het hotel waar de generaal woont, onder uitroepen als: „Divisie-verplaatsing", „Meer verlof" enz. en het zingen van de Internationale. Een strooien schilderhuisje op het terrein werd iu brand gestoken. Êen groote politiemacht trad zeer woest op. Weerlooze burgera werden neergesabeld; een man, die niet hard genoeg liep naar den zin der politie, werd een oor afgeslagen, anderen werd de arm stukgeslagen, enz. Laat in den avond vielen er schoten; of dit werd gedaan door de demonstranten of door de politie, is nog niet bekend. Er is groote verbittering onder de burgers over het optreden van de po litie. Van andere zijde schrijft men aan dit blad: Het is niet de onmiddellijke bedoeling der demonstraties om verplaatsing van gar- pizoen te krijgen maar 't is vooral om 'n be tere verlofregeling te doen wat betreft het vervoer bij het etmaal verlof op Zondag. Het was Zondag hoofdzakelijk een uiting van protest, tegen de omstandigheid dat men de meer gegoeden ziet vertrekken naar hun woonplaats, terwijl de mindere niet weg kan, omdat de reis to duur is. Van Maandag- op Dinsdagnacht kwam als straf een order af, dat het Dinsdags morgen om 4 uur reveille zou zijn, en 6 uur uitrukken voor een divisie-oefening, keu kenwagens en alles moest mee. In verband met het voorgevallene is een verbod van samenscholing afgekondigd en is ook bepaald dat de koffiehuizen tot nader order dos avonds 9 uur moeten wor den gesloten. Gisteravond waren alle mili tairen vroegtijdig in hun kwartieren gé- oonsigneord. Geen enkel incident deed zich voo». GEÏNTERNEERDEN W DB gjPOQR. poor de lage loonen genoodzaakt heeft Bet lhnperSoneel der jEL IjT, S. M. te Amersfoort zich gewon$ tot Boft stennoo- mite piet verzoek gebruik te mogen maken van de levensmiddelen, welke tot lage prij zen verkrijgbaar gesteld worden, Het steuncomité, alhpowel ten volle over tuigd van het ompogslijkp om ip deie du- deö tijd met een Jodh fcah L4Ö tot 1.60 per dag rond te komen, moest het verzoek weigeren, omdat alleen zij, die minder ver dienen dan in normale tijden, van dezen maatregel kunnen profiteeren. De H. IJ. S. M. neemt nu voor los3e stationsarbeiders geïnterneerde Belgisohe soldaten, die voor 1.40 per dag werken. EEN MISLUKTE TRUC. Een landbouwer uit St. Anthoniua (N.-Br.) bogaf zich bij Siebengewald met paard en kar naar de grens, naar hij voorgaf, om stroo te halen. De grenswacht vertrouwde het zaakje niet, daar de kar, een zooge naamde kleine kar, zooals door de boeren voor mestvervocr gebruikt wordt, voor stroo minder geschikt wa9, en hield een oog in het zeil. Toen de man aan de grens gearriveerd was, voegden zich een paar Duitaohe koop lieden bij hem, waarop de grenswacht paard en kar in beslag nam en den landbouwer naar de hoofdwacht overbracht. SMOKKELARIJ. De grenswacht bij Gennep zag den jonge ling A., die reeds meermalen op verboden uitvoer, o.a. van een paard, was betrapt, met een zak (naar het bleek met mais), de grens over gaan, zonder dat het mogelijk was hem aan te houden, doch er kon wordon waargenomen, dat hij even over de grens den zak afleverde en er geld "voor ontving. Bij zijn terugkeer werd hij derhalve inge rekend. REIZIGERS VERVOER VAN ENGELAND. De maatschappij „Zeeland" vervoerde in de maand Juli j.l. in totaal 6123 reizigers met de dagboot van Londen naar Vlissingen, waaronder 2056 Duitsche vluchtelingen, welke laatsten per aansluitenden sneltrein doorgingen naar Goch. GEBREK AAN GRONDSTOF. Met ingang van heden (Donderdag) zouden de fabrieken „Noorderhagen", „Transvaal" en „Oostburg'van de firma Van Heek Co., te Enschedé de drie laatste dagon der week stop gÊset worden wegens gebrek aan garen en grondstoffen. GEEN INMAAK. Eenige inmakers en fabrikanten hebben aan de ,,N. R. Ct." het volgende ingezonden stukje gezonden: De overtuiging van alle exporteurs van versche groenten is, dat als er aan den uitvoer van versche boonen geen paal en perk wordt gesteld de inmaakboonen een weelde-artikel zullon worden en er voor de huismoeders zoowel als voor groote en kleine inmakers geen kans zal zijn, om voor winter provisie eenigen voorraad te maken De prijzen zijn op heden reeds dubbel zoo hoog als in vorige jaren om dezen tijd. Hierbij de veel hoogere prijzen voor blik en vaatwerk, waardoor het op deze manier vanzelf spreekt, dat de boonen een luxe artikel zullen worden, onbereikbaar voor don werkman en den middenstand. Wordt dit niet spoedig ondor de oogen gezien, dan zijn de boonen voor 7/8 gedeelte de grens over en is do tijd voorbij om nog iets in ons goede vaderland te houden voor volksvoeding. KUNST, LETTEREN, ENZ. „De Verbrulksvereeniging als vriendin en hulp der Huismoeder", Van den Nederlandsclien Coöperatieven Bond ontvingen we een brochure over de voordooien, die vooral de huismoeder van de toepassing der coöperatie voor het gezin ondervindt, welke brochure de geautori seerde Nederlandsche vertaling is naar het propaganda geschrift van Frida Schweizer, hetwelk in Zwitserland en Duitschland een grooten opgang maakte'. De vertaling iB van de hand van mej. Marg. Meijboom. In een woord vooraf zogt do vertaalster „Wat me in deze brochure vooral bekoort, is, dat de schrijfster een open oog voor alle zijden van onze beweging heeft, en die helder in 't licht stelt, recht doendo naar alle zijden. Een verdediging van ons mooi werk, zóó evenwiohtig, zóó juist, zóó warm en diep gaande als deze, heb ik nog nergens onder de prbpaganclalectuuT voor brouwen ge vonden. Ik zon wel willen, dat alle Nederlandsohe vrouwen dit kleine boekje éénmaal aan dachtig lazen. Het onvermijdelijk gevolg zou gijn, dat bij verreweg de meesten het waan denkbeeld verdween, dat Coöperatie iét* vervelends en prozaisch was, alleen voor enkele handelaren van belang. Wie de brochure van deze Zwitsersche vrouw leest, voelt diep, dat we hier te doen hebben met de Broederschap in praktijk in den meest modernen, eenvoudigsten on voor allon bereikbaren vorm." We kunnen ons hierbij aansluiten en met de«e aanbeveling volstaan. Voetbal. Militaire Competitie. Legoringsgroep Leiden. Morgenoobtend om 10 uur apeelt op het Sportmanterrein het Ie Batt. 4 R, I. tegen Dep. Batt. TV I. 13r. Wielrijdcn. Dame a-a fstandsrit. De Toeristenvereeniging Bondsbelang in Zuid-Holland heeft een dames-af etande- rit uitgeschreven op Zondag 16 Augustus. Het vertrek is vastgesteld op 's morgens 8 uur van Rotterdam en de aankomst uiter lijk 6 uur 's middags te Rotterdam. De rit loopt van Rotterdam over Hil- legersberg, Bleiswijk, Den Kruisweg, Zeg waard, Zoeteimeer, Den Haag, Leiden, Alphen, Boskoop, Waddinxveen, Zevenhui zen, Nieuwerkerk en Kralingen naar Rot terdam. Afstand ruim 100 K.M. Alle deelneemsters, die dezen rit volbren gen ontvangen een fraaie herinnerings- broehe. Aanmelding kan geschieden bij M. H. van Zanten, Lieve Versohuierstraat 66, Rotterdam. In de "bepalingen ia opgenomen dat de dames zooveel mogelijk in het wit gekleed moeten zijn. Luchtvaart. De Aviateur Bikbergea. Omtrent den toestand van den aviateur Bikbergen verneemt het „Hbld.", dat deze gelukkig minder ernstig is, dan zich aan vankelijk liet aanzien. Een zijner armen ia intusschen op twee plaatsen vrij ernstig ge kneusd on over het geheele lichaam gevoelt hij zich wat pijnlijk, terwijl hij aijn gewone werkzaamheden aan het ministerie van het Departement van Oorlog, waar hij schrijver is, nog niet heeft kunnen hervatten. Betreffende de vliegproevon met het nieu we toestel, verneemt voornoemd blad nog nader, dat hij door een commissie financieel tot z n experimenten in staat was gesteld. Nadat hij tal van vliegtochten had volbracht met den aviateur Leo van Stein werkte hij ongeveer oen half jaar met een Duitsch technicus aan het nieuwe toestel. Door op een knop te drukken, weet de aviateur te bewerkstelligen, dat de parachute zich opent. Hij nam 19 Juli te Maarsbergen reeds eon proef, die volkomen slaagde. KATWIJK-A AN-ZEE. Gisteren was hier een partijtje pekel haring in veiling. Yolle haring bracht op 3G.95, maatjesharing ƒ34.makreel van 12.8(1, 13.65 per kantje., YOORHOUT. De „Maasb." meldt, dat de zeereerw* heer W. J. A. Bots aan Z. D. H. den Bisschop ontslag aangevraagd heeft ala pastoor dezer parochie. Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie is door B. en W. benoemd de heer F. 0, J. Huyfcs van hier. De oandidaatstelling voor een lid van den Gemeenteraad ter voorziening m de va cature J. van der Hulst ia bepaald op 9 September, de stemming en herstemming, zoo noodig op 21 September en I October; d. a. v. LISSE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering vas de Burgemeester voorzitter. Afwezig was de heer Warmerdam. Er is één vaca ture. De notulen van drie voorgaande verga deringen werden vastgesteld. Ingekomen was een missive van Ged. Staten, houdende de mededeeling, dat bij hun College in hooger beroep waren gekomen, de heeren C. H. Metter en L. L. Riinveld alhier, en C. J. Speelman te Sassenneim, inzake hun aan slagen in den Hoofdelijken Omslag, en dat door hun College was bepaald, dat de aan slag van C. H. Metter mest f25 was ver minderd, dat de aanslag van L. L. R-ijnveld was gehandhaafd, en dat de aanslag van C, J. Speelman als forens, was vernietigd. Voor kennisgeving aangenomen. Nog werd voor kennisgeving aangenomen een dankbetuiging van de drie gemeente veldwachters voor de hun toegestane ver hooging van salaris. Daarna werd mededeeling gedaan, dat ba kens het procos-verbaal van kasopaeming bij den gemeente-ontvanger iu kas waa f 2217.19^. Vervolgens kwam aan de orde een ver zoek van de Woningvereeniging Volksbe* lang", om aan de gebruikers van haar ter reinen toegang te willen verleppen over de door de gem. aangekochten Zuidhoek naar de Meer- en Duinstraat en de Kanaalstraat.- B. en W. adviseerden om afwijzend te beschikken, omdat men, door dit verzoek toe te staan, treedt in de rechten van der-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1