k Europeesche Oorlog. Uit de Omstreken. naar goedvinden van een commissie, welke in overleg met den heer Laan zal worden ingesteld. En eindelijk een bedrag van tienduizend gulden aan de Maatschappij van Nijverheid te Haarlem, ais studiefonds voor de leer lingen der Handelsdag- en Avondschool te Zaandam, welk fonds beheerd zal worden dcor het departement Zaanstreek van die maatschappij. De verkeerswegen in den Haag. Omtrent het advies van Ged. Staten de zer provincie «an den minister van Bm- nenlamlsche Zaken betreffende het verzoek van k. en W. van 's-Gravenhage aan den minister om mogelijk te maken, cLat de onteigening voor de 'verkeerswegen nog eemge jaren word uitgesteld, "wordt ge meld, dat Gedep. Staten den Minister hadden voorgesteld, in elk geval aan de gemeento uitstel te verleenen van de toe passing van art. 61 der onteigeningswet het welk bepaalt, dat binnen eén jaar nadat het vonnis tot onteigening kracht van ge wijsde heeft"verkregen, moet worden be gonnen met het tot stand brengen van het werk, waarvoor de onteigening is aange vraagd. Wat in het adres van Gedeputeer de Staten gezegd wordt omtrent de mo gelijkheid van het door verhuring der ont eigende perceelen productief maken daar van gedurende de jaren, waarin na de ont eigening het werk niet wordt uitgevoerd, hield verband met dit door hen aangeraden uitstel. Intusschen is de minister op dit advies niet ingegaan cn hebben deze beschouwin gen van Gedeputeerde Staten dientenge volge haar beteekenis verloren. Thans im mers zal binnen één jaar na de onteigening begonnen moeten worden metde totstand brenging van de verkeerswegen, aangezien belanghebbenden anders krachtens evenge- melde «bepaling hun eigendom kunnen te rugvorderen tegen terugbetaling van de daarvoor toegekende -schadeloosstelling. Dat risico meenden B en W. kan de gemeento niet ïoopen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier bij' het kantongerecht te Amersfoort jlir. mr. A. A. van Tellingen, thans griffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede; is met ingang van 1 September 1915 be noemd tot directeur van het huis van bewa ring te Zutphen P. J. A. D. Dirkmaat, thans commies lsten rang in de gevangenis sen te 's-Hertogenbosch. en tot directeur van het huis Van bewaring te Winschoten J. L. 0. Ligman, thans commies lsten rang in het huis van bewaring tc Arnhem; is bij het personeel van. den geneeskundi gen dienst van 'het leger iu Ned.-Indië be noemd tot oificier van gezondheid 2e klasse de aits A. B. F. X. Pondman. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. 8 'Eieren 2 jaar. Twee glazen wasschers was ten iavta ge legd, dat zij op een nacht t3 Bjóssum zich door inklimming toegang hadden verschaft tot een villa en daar tanige voorwerpen, benevens 8 eieren hadden gestolen. De be- klaagdeg beweerden in die buurt te zijn geweest om werk op te nemen en de eieren gekccht to hebben. De eisch luidde tegen ieder der beklaagden D jaar gevange nisstraf. De rechtbank veroordeelde hen, met vrijspraak van het verder ten laste gelegde, wegens diefstal van do eieren ieder tot 2 jaar gevangenisstraf. BOSKOOP. Naar verluidt hebben de confessïonee- len in de Ned.-Herv. Gemeente" e?n gev bouw aangekocht, ton einde er godsdienst oefening in ,t-e houden. Dus zal Boskoop spoedig twee evangeli^sattolokalen rijk zijn, één voor de gereformeerde en één voor de confessioneele leden der Herv. Kerk. („N. R. Ct.") KATWIJK AAN DEN RIJN. Door de Ant. Rev. Kiesvereeniging alhier, "werd in verband met de a s. verkie zing voor een lid van den Gemeenteraad, be-~ sloten, om den heer W. Schoon eve ld, can- didaat te stellen. KATWIJK-AAN-ZEE. Voor de acte teekenen M. O. (Md.) slaagde gisteren te Rotterdam onze plaats genoot, de heer A. Dubbeldam en voor de hoofdakte slaagde te 's-Gravenhagc de heer N. Swierstra, medle alhier. Gisteren kwamen hier 4 partijen pe kelharing in afslag. Voor volle haring werd betaald van ƒ36.30 tot ƒ37, maatjesharing van 33.50 tot 34.35, makreel van ƒ12.75 tot ƒ15.15, alles per kantje. Thans, nu de meeste schepen voor de eerste reis zijn binnen geweest, is het moge lijk oen vergelijkend overzicht te geven van de haringvisscberij ten opzichte van vorige jaren. Den aanbrengsten zijn tot op heden niet schitterend te noemen. Wel steken zij echter nog gunstig af, in vergelijking met het vorige jaartoen moest evenwel do vissoherij tijdelijk onderbroken worden, dloor de onzekerheid waarin de vis-:ehers op zo verkeerden over den toestand i:i het va derland, waartoe de oorlogsgeruchten die tot hen doordrongen aanleiding gaven. De marktprijzen van thans, zijn zóó buitenge woon hoog, dat wij nu als bijzonderheid melding konden maken van besommingen, waarvoor in gowono omstandigheden twee ferme reizen gemaakt moesten worden. De exploitatie van de hari ng vissch er ij brengt dit jaar evenwel hoogcr onkosten met zich waarmee men rekening dient te houden bij beschouwing over de resultaten van het afgeloopen jaar. De aannemers van de te bouwen 56 woningen, voor rekening van de „Katwijk- eohe Bouwveieeniging", aan dc-n Sluisweg al hier, hebben met de voorbereidende werk- rrv-irohrilen een aanvang gemaakt. Dé terrei nen zijn afgezet_en enkele fundteringen zijn reeds gelegd. Het behoeft geen betoog, dat deze bouw aan vele handen volop werk geeft. Gepasseerden nacht kwam de laatste electrische trein op de Tramstraat alhier in botiing met een boerenwagen, bela den inet netten, waardoor laatstgenoemd voertuig nogal schade opliep. Gelukkig kwa men geen persoonlijke ongelukken daarby voor. De voerman beweerde, dat zulks de schuld van den bestuurder was, omdat deze geen signaal had doen hooreo; de bestuurder houdt juist het tegendeel vol. LEIMUIDEN. Door stemgerechtigde manslidmaten der Ned.-Hcrv. Gem. is in een gisteravond gehouden vergadering tot notabel dezer gemeente gekozen de heer D. van der Helm ter vervanging van den lieer K. Stigter Sr., die voor eenige weken als zoodanig be dankte. LISSE. Na des morgens door ds. Bolkestein te Katwijk-aan-Ziö te zijn bevestigd, hoopt ds. L. J. van Leeuwen te Asperen, beroepen predikant brj de Ned.-Herv. Kerk alhier, cp Zondag 22 Augustus a. s., 's avonds te zes uur, zrjn intrede te doen. N OORD WIJK-A AN-ZEE. Evenals andere jaren organiseerde ons „Kilrhaus Huis ter Duin", ook dit jaar een feestavond tot amusement van de eigen gas ten en die van andere hotels en pensions. Ditmaal traden de heer en mevrouw Speen- noff op in een schitterend verlichte zaal, die prachtig bezet was met een uitgelezen badplaatspub: iek. Geen tafeltje was onbezet. De opkomst was benijdenswaardig. Speen- hoff heeft op de bekende wijze oude en nieu we liedjes gezongen. Men weet niet, wat meer te bewonderen bij dezen dichter-zan- ger: zijn talent, om!#zoo treffend juist, zoo pakkend en ontroerend vaak weer te geven, wat hij ziet en voelt, of dis wijze, waarop hij die eenvoudige, soms simpele liedjes voordraagt. Een nieuw liedje was: „De fir ma Eduard Yerkade en Co. Lim." een fijne satire op de wijze, waarop Yerkade het land voorziet van „geconserveerde kunst in blik." Mevrouw Speenhoff heeft ook wat liederen gezongen en "een voordracht gedaan „de Of ficierspet," voorts hebben ze samen een één- actertje „Jaloersch" gespeeld. Dat was alle maal heel aardig, en 't oogstte een dank baar applaus, maar 't mooiste waren toch' maar ue liedjes van Speenhoff zelf. Zoo ziet men, hoe de eenvoud, het ongekunstelde, dab werkelijk „naar de natuur' is, den mensch aangrijpt. Én het geheim van die kunst bezit Speenhoff. 't Was een mooie avond; de zaal van „Huis ter Duin," versierd met pracht- gladiolen, leopt zich bijzonder voor zoon avond. De golfbanen, die een paar jaar ge leden ender leiding van den heer Liêfferink zijn aangelegd in de Noorder duinen, zullen nu naar wre vernemen in September geopend worden met feestelijkheid en in ternationale wedstrijden. Bat het zoo lang geduurd heeft, eef de banen in gebruik werden 'genomen, wordt nu eens niet op don breeden rug der mobilisatie geschoven; de kwestie is, dat de banen begroeid mos ten zijn met gras, en dat vooral de begin- en eindpunten mooie, gelijke grasvelden moe ten zijn. En 't is geen klein kunstje, om) grasvelden te onderhouden op de duinen. Dank zij do veen- en kleilaag, die op de banen is aangebracht, en de ondergrondsche waterleiding langs de banen, die besproeiing mogelijk maakt, en vooral dank den velen regen, die do vorige maand viel, zijn de banen nu bespeelbaar, pat kan voor onzé badplaats een attractie to meer worden; al leen is het maar vreeselijk jammer, dat men die golfbanen niet anders dan langs „on gebaande wegen" kan bereiken. Daarin zil rcg. voorzien moeten worden, 't Zij, dat men er een weg heen maakt van af den Duinweg, 't zij, dat men van af den Ncordboulevard een weg door de duinen legt, maar komen m-cet er een. Met auto of fiets kan men er niet komen, en dat is toch eon bezwaar. Wel weten we, dat er ernstig aan gewerkt werdt, maar de moeilijkheden, dia overwon nen moeten worden zijn gelijk aan de moei lijkheden, die in werkelijkheid het leggen van een weg in den weg staan. VOORSCHOTEN Voor het examen schoon sok rij ven M. O. is geslaagd de heer H. A. Diephoinzeo, alhier. Tot diaken der Ger. Kerk is benoemd de heer J. v. Oost erom. ZW AMMERD AM. Te 's-Gravenhage is gasteren voor de hoofdakte geslaagd de heer A. Tapma-, al hier. Katwjjk-ann-Zec. Te IJrnuiden kwam binnen de logger „Een dracht" KW 31, met 13 last pekelharing. Hengsten Keuringen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de gewTono Rijks- na jaarskeuringen \an tot dekking bestemde hengsten in 1915 gehouden zullen worden voor Noor d-H o 1 1 a n d om. op 23 September a.s. te Hoofddorp voor Z u i d-H o 11 a n d op 19 Octobor a s. te Leiden op 20 October a.s. te Rotter dam op 21 October a.s te Dirskslandop 18 November a.s. te Dordrecht. KUNST, LETTEREN, ENZ. Journalistiek. Dé oud-hoofdredacteur van de ..Suma tra Post", ie heer A. J. Lic\ ergoed, be noemd tot lid van do redactie der „Nieuwe jftobt. Crfc." Dc Strijd iL. het Oosten. Dat Duitschers en Oostenrijkers nog steods met succes in het oosten operoeren bewijst het volgende Duitsche cofnmumquó d.d. gisteren: In de gevechten bij Mitau werden 500 gevangenen gemaakt. Ten oosten van Poniewiesj gaf de vijand, na gedeeltelik uit zijn verschillende stel lingen verdreven te zijn, den tegenstand op en trok af in oostelijke richting. Onze troe pen overschreden den straatweg Wobolni- kiSoe en maakten 1250 gevangenen; twee mitrailleurs werden buitgemaakt. In de richting van Lomsja gingen wij vooruit j-vTuim 30G0 Russen werden Kier ge vangen genomen. Overigens hadden op het Naref-front en voor Warschau slechts kleine gevechten plaats, die voor ons een gunstig verloop hadden. Het leger van Von Woytsch verbreedde met do Duitsohe troepeD, het bruggenhoofd oostelijk van den Weichsel; 750 gevangenen werden gemaakt, De bij dit leger behoorendo Oosten- rijksch-Hongaarscho troepen onder gene raal Von Kövess, die voor het westelijk front van Iwangorod opereeren, behaalden een beslissend succes. Zij maak/ten 2300 gevangenen, namen 82 kanonnen, waaron der 21 stukken zwaar geschut en 2 mortie ren. Yoor het leger van Vón Mackensen hield de vijand gisteren sok stand in de lijn Nowo Alexandrija-LentsjaSawin (ten. noorden van Cholm.) In den namiddag werd zijn linie ter^ oosten van Lentsja en ten noorden van Cholm doorgebroken; do Rus sen begonnen nu over een groot deel van het front in den naohfc hun stellingen te ontruimen. Slechts op enkele plaatgen biedt hij nog tegenstand. Ten oosten van Lentsja werden gisteren 2000 gevangenen gemaakt, tusschen Oholm en den Boeg op 1 en 2 Augustus 1300 go- vangenen. Een aantal mitrailleurs werd buit gemaakt. Engeland verbiedt den kolenuitvoer. In Engeland is hij order in council "deq, uitvoer van steenkolen naar elke andere bestemming dan Engelsche koloniën' verbo den. De loyauteit der Engelsche Koloniën. De Canadeescke minister van .oorlog1 heeft medegedeeld, dat er in drie weken door open bare inschrijving 200,000 pond voor machi negeweren is bijeengebracht Er zijn in Ca nada vijfenzeventig particuliere verblijven aangeboden als herstellingsoorden voor sol daten. De regeering gaat te Quebec een hos pitaal voor herstellenden openc-n. Oostenrsjksche gevangenen in Servië. Yiolgens een mededeeling van den bijzon deren correspondent van do „Times'* teKra- goojewatz, werken vele Oostenrgksche ge vangenen in de .Servische arsenalen, waar zij helpen bij het geschikt maken van buitge maakte kanonnen, munitie, wagens en ambu lances, voor Servisch gebruik. Zij arbeiden daar, volgens dien correspondent, met groo te opgewektheid. Ook in andere industrieën en bedrijven verrichten zij nuttig werk. Sommigen doen dienst als koetsiers in de groot9 steden, als ziekenoppassers in de hospitalen, als kell- ners; zij werken in de openbare parken en als wegarbeiders. Zij, die een beroep ken nen, kunnen daarin werkzaam zijn. Znj staan slechts weinig onder toezicht of dwang, En kelen zijn dan ook ontsnapt. Over het alge meen gevoelen zij zich tevreden. Te Nisj zijn 400 offioieren geïnterneerd, die daar niets te doen hebben en groote vrijheid genieten. Zij hebben p.a. een schouw burg, waar zij geregeld voorstellingen ge ven. De vrouwenrollen worden door mannen gespeeld. In het algemeen worden zij zoo goed en vriendelijk mogelijk behandeld. Een dagorder van den Servlsohen Kroonprins. Hot nieuwsagentschap van Havaa meldt officieel uit Nisj Kroonprins Alexander van Servië heeft dd. 30 Juli de volgende dagorder uitgevaardigd„Daar er aan de grenzen van Frankrijk, België en Italië, op de vlakten van Galicië en van Rusaisoli Po len bloedige gevechten zijn ontbrand, is het oLmogelijk onze militaire taak als geëindigd te beschouwen en ons zwaard in de Bcheede to laten. Wij zijn verplicht onze nationale taak tot aan het eind te vervullen, evenals onze taak tegenover onze bondgenooten. Generaal Radko Dimitrleff. Een bericht uit Sofia aan do „Az. Est." meldt, dat generaal Radko Dimitrief het commando vah zijn voormalig leger weer heeft overgenomen, met dé opdracht om Iwangorod te verdedigen en een nieuw plan vcor het offensief uit te werken. De vernietigde Duitsche torpedojager. Thans is bekend, welke Duitsche torpedo jager door een Engelsche duikboot vernield is. Uit de Engelsche bladen zien we dat het bij do Duitsche kust is gebeurd en dat de torpedojager vermoedelijk behooroe tot de klasse G ItO. Daartoe behooren zes van de grootste tor pedojagers van 650 tan en een snelheid van 32.5 knoop. Do bemanning bestaat uit 83 koppen, de bewapening uit twee 2l ponders, vier machinegeweren en vier torpedolanceer- buizen. Verklaringen van Miilerand. Men seint uit Genève aam de Zririts^rschp bladen eenige aanhaKngeni uit een houd van den Frauschea minister van1 oor log met oen. vertegenwoordager van „Excel sior". Zoo zou Mdlllerand! o.a). gezegd heb ben, dat do 75 c.M. kanonnen, die tot aan den slag bij de Marne aan munitie-gebrek leden, nu ruimschoots voorzien zijn. Het aantal zware kanonnen is sedert diion tijd vertienvoudigd, hand- en machinegewe ren namen too in verhouding vani 113. Het aantal vliegtuigen is vertienvoudigd, het aantal vliegers is driemaal zoo groot ge worden. De voorraad ontploffingsmnte riaal is driemaal zoo groot als op 1 Januari, en ook bij den verplegingsdienst klopt alles als een bus. België van Paarden Beroofd. In enkele Belgisch-Brabantsehe gemeen ten worden weer paardenkeuringen gehou den door de Duitsche militaire overheid. De officieren stollen de boeren gerust door te verzekeren, dat alleen, indien hard nood zakelijk, van de goedgekeurde paarden ge bruik zal gemaakt worden, tegen hooge be taling. Bovendien zal de gelegenheid ge boden worden, afgekeurde paarden van het legerbestuur te koopen tegen geringen prijs. Oorlogsprijzen toor Schepen. Een van de natuurlijkegevolgen van den oorlog is het dpurder worden van schepen. De „Times" geeft daarvan eenige spreken de voorbeelden. Een vrachtschip, dat vier jaar geleden voor f360.000 werd gekocht, is dezer dagen verkocht voor f 800.000, ter wijl een schip, dat f600.000 had gekost, bijna f 1.200.000 opbracht. Een kleine maat schappij van twee booten, welke er finan cieel ongunstig voor stond, verkocht haar schc-pen tegen zoo hoogen prys, dat alle schulden konden,, worden afbetaald, waarna' de aandeelhouders nog de beschikking hiel den over een bedrag, dat 200 procent van hun oorspronkelijke inschrijving bedroeg. Italië cn Turkije. Naar de „Tagesanzeiger" uit Rome ver neemt), heeft het persbureau aan journalisten van onzijdige landen meegedeeld, dat Italië niet voornemens is, Turkrje den oorlog' te verklaren. TJiü Zwitserland komen berichten dat Ita lië mee zal doen aan de actie bij de Dar da- nellen. In de havenplaatsen zouden reeds troepen op inscheping wachten. ZwitserlandBelgic. In het „Hbld." lezen we, aan dit blad uit Zurich geschreven: 1 Augustus is de nationale feestdag voor Zwitserland. De bladen van elke richting brengen ernstig gestemde artikelen en her denken de eerste Augustusdagen van het vorige jaar, toen de oorlogskreet hier plot seling de nationale feestvreugde kwam sto ren en het dekkingsleger naar de grenzen trok'. Bij déze gelegenheid brengt de democra tische ),Zürcher Poet" een zeer sympathiek' artikeltje van een harer medewerkers, een uiting van hulde en van medelijden voor de Belgen. „Het was mij uit het hart gegrepen, schrijft de'ongenoemde medewerker, toen in de laatste dagen te dezer plaatse betoogd werd, 'dat wij meer dan ooit tevoren reden hebben onzen eersten Augustus-dag to vie ren, zij het dan ook met ernstige overwegin- en 'ernstige voornemens. Bij allen zal de her innering weer levendig worden aan de barge Augustus-dagen van het vorige jaar, toen niemand -onder ons met zekerheid kon zeg gen, 'of wij niet de eerste slachtoffers van den oorlpg zouden worden. Dicht iu onze buurt is de bliksem) ingeslagen. Het Belgi sche volk is verpletterd, wel is waar, niet onH ons te redden, maar dan toch in onz8 plaats. En wat er dan ook over België moge gezegd én geschreven worden, het staat on- omstootelrjk vast, dat al dat bittere lijden niet over ons gekomen is, omdat een'ander volk in onze plaats geleden heeft. „Dat is het, wat mij op het hart ligt, en dat helaas veel te weinigen onder ons voelen. Dqcb wat mij vooral tot schrijven heeft genoopt, dat is een treurig anonymi geschrift, dezer dagen onder ons volk' ver- verspreid, en waarin aan het Belgische volk tot verwijt gemaakt wordt, datgene, wat vol gens regelen van internationaal recht, zijn uiterste, supreme verdediging was, om maar te 'zwijgen van het bekend „Not kennt kein Gebot," dat door anderen met vermeend recht 'geciteerd, toch tenminste'gold voor dit .overvallen volk. „Daarom' nogmaals, zoo besluit de schrij ver, wanneer wij vandaag den eersten Aug. vieren, 'en dankbaar berdenken, dat ons volk gespaard bleef, dan willen wij ook de Belgen gedenken, dio geleden hébben, wat ook ons lot bad lrunnen zijn!" Dc Katocnhandcl cn dc Oorlog. De „Morning Post" verneemt uit de hoofdstad der Vereenigde Staten, dat tele grammen uit Londen aan Amerikaansche bladen verklaren: De regeering zal naar alle waarschijnlijkheid "katoen tot contrabande verklaren, doch zal maatregelen nemen out 'de Amerikaansche katoénplanters schadeloos te stellen. 'De beweging om; de Engelsche regeering te noodzaken het overschot van den oogst te koopen, is gedeeltelijk een beweging in het belang van Duitschland en. maakt deel uit van een algemeen plan om een vooroor deel tegen Engeland te doen ontstaan. Do ppr&cmcn, beweging steunen, ver klaarden aan de planters in het zuiden dat Engeland door zijn Order in Council de internationale wetten geschonden heeft, het zuiden tot de ruïne bracht en dat do eenige manier om Engeland tot reden te brengen is ,het verbod "tob uitvoer van ammunitie. Zjji voegen er bij dat Ijlngeland door de be perking vau het vrije vervoer van katoen don prijs heeft gedrukt tot een laagte, waarop het aankanten van katoen geen winst meer oplevert. Senator Hobe Smith! van Georgia, die de leider is van de beweging, wil Engeland niet ent den geheelen oost te koo pen, iaaar in het 'Congres het uitvoerverbod doen afkondigen, omdat Engeland daardoor genoodzaakt zal zijn te onderhandelen. Hij heefb in dejiers verzekerd, dat, ^00 de En gelsche Order en Council niet was uitgevaar digd, de katoen veel hooger zou zijn in pry's1,: en hij heeft een groot aantal zijner kiezers! en andere belanghebbenden bij den katoeir- handel overtuigd van zijn redeneering. Dit is tot zekere hoogte juist, wijl Duitsch land ongetwijfeld een buitengewonen pry3 betalen wil, om katoen te verkrijgen voor- militaire doeleinden, maar dit kan niet van' invloed zijn op den algemeenen prys die door vraag en aanbod wordt geregeld en door de wereldbehoeften. Het" is daaróm' duidelyk, dat, tenzij de Engelsche regeering bereid i s, een buitangeweon hoogen pry's te betalen, doj^ersonen, die v.oor hoogere prij zen opkomen, niet zullen voldaan zijn. Een geluidloos Schot. De „Times,p-correspondlent te Myfcilen© schrijft aan zijn blad, dat hij een eenvoudig toestelletje heeft gezien, dat de Turksch- Duitscko scherpschutters op het Gallipoli- schiereiland gebruiken om hun schot on hoorbaar te maken. Het bestaat uit twee onï elkaar heen liggende koperen buisjes, en kan op den loop van het geweer worden bevestigd. T usschen de beide buisjes ligt een ring, van stalen veeren gemaakt. Wanneer het geweer wordt afgeschoten, drukt de» daaruit komend© lucht de vceron naar bui ten en verliest daardoor haar spanning, zoo dat er geen knal meer ontstaat. De Engelschen gebruikten onlangs vol gens denzelfdcn correspondent met suc ces gepantserde autoryobielen bij den aan val op do Turkscke stellingen in de buurt van Krithia. Aan deze auto's hangen aan korte kettingen stalen hakende auto rijdt nu met vollo vaart tegen de draadverspor- ringen in do haken grijpen nu hot prik keldraad en do auto rijdt met volle vaart achteruit cn trekt een stuk van de versper ring mede. In één geval was dit stuk zelfs 150 meter breed. Déze opening wercl onmid dellijk door de troepep der geallieerden be stormd, wien het gelukte den vijand uit zijn stelling te verjagen. Do Landbouw en de Werkloosheid. Men schrijft uit België: Door bemiddeling van de provinciale co- mité's zijn in geheel Belgie krijgsgevangen dienstplichtigen in vrijheid gesteld, om aan de akkerbezigheden mede te werken. Y001* den hooioogst waren in Leuven e. o. ge meenten niet minder dan 83 jongenmannen aangekomen. Hun is allen aangezegd, dat zij ook na den oogst in vrijheid zullen blij ven, wanneer zij voldoen aan liet gebod van den gouverneur, zich twee maal in de week aan do commandantuur ter plaatse to melden. Vluchten wordt, gelijk vroeger, met zware straffen en geldboeten bedreigd. Over den oogst kunnen onze landbouwers tevreden zijn. Er is in de gchecle provincie Brabant zeer weinig gras. Akkervruchten staan goed Het is wel vreemd, dat men in Nederland schijnt to meenen, dat hier in België elk stukje grond benut is door de gemeentelijke •overheid, om er aardappelen of kor011 op to brengen. Langs de spoorwegen en tuin- wanden kan men zoo iets inderdaad op en kele plaatsen waarnemen. Doch men vindt ook heele volden, die sedert Augustus van het vorig jaar niet bebouwd geweest zijü, 011 waarop ook nu niets staat. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat enkele boerenbedrijven van hun hoofd beroofd zijn en de krachten ontbreken, om den werkzaamheden geregelden gang te ge ven. Er wordon thans maatregelen getroffen van overheidswege, dat in den aanstaanden herfst de zaaiing geregeld zal geschieden. Met do werkloosheid is het in Leuven e.o. nog altijd heel droevig. Daar wordt thans 00*. zoo goed als niets gedaan om de men- schen aan werk te helpen. De bouwvakar beiders werden verleden week verblijd met het bericht, dat twintig woningen zouden gebouwd worden. Maar drie dagen geleden vorscheen een kennisgeving, dat de voorge nomen werkzaamheden niet konden door gaan. In alle takken van nijverheid is het nu weer opvallend stil. Het wordt eer si een ter dan beter. KORTE BERICHTEN. De Duitsohe Bondis raad hoeft, na het auto-verkeer geregeld te hebben, nu ook oen verordening op liet. verkeer me»t motor- booten afgekondigd, s» Na 15 Augustus mo gen nog alleen motorbooten dienst doen, die een bijzondere vergunning hebben. Zulk een vergunning wordt alleen ver leend voor motorbooten, die dienst, doen voor het rijk of overheid, voor redddngs- dlo el einden, voor het blussohen van brand, voor het vervoer van zieken, ten behoeve van het openbaar vervoer van personen en goederen en ten behoeve van industrieelc ondernemingen. Geen pleiziervaart dus! Te "Wilheknehafen is een groote krudser van stapel geloopen, die op bevel van dép keizer den naam „Hindenburg" heeft *ge- Heti ministerie van biimenlandsche zaken to Londen heeft bekend gemaakt, dat van den lOd'en Augustus af alle reizigers, die zich van Engeland uit ruiar Denemarken, Zweden of Noorwegen willen inschepeD, van een specialen „.permit" moeten zijn voorzien. Zooals onzen lezers bekend is, wordt de^Q maatregel op Nederland reeds maanden lang toegepast. Onlangs heeft de vereeniging van vrou welijke hoofden van solïolen in Engeland in de pers uiting gegeven aan de meeningl van do meerderheid harer leden, dat het jongen meisjes moest verboden worden, .bloemen, vlaggetjes on dergelijken voor liefdadige doeleinden te verlfoopen, omdat deze bezigheid haar dikwijls minder wen- schelijko relaties bezorgde. Thans heeft de minister vap binnenlapd- sche zaken, volgens een bericht in de

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2