N®, 17003 T>insélag 3 Augustus,, Tweede JBlad. jqj§ Gemeentezaken. FEUILLETON. SY LVA. ingezonden. EIBSC Verhooging Subsidie Tcekenscliool. Door de afdeeling Leiden van den Ne- derlandschen Roomsch-Kaitholieken Yolks- bond is verzocht om: de ten behoeve van de teekenschool dier afdeeling van gemeente wege toegekende jaarlijksche toelage van I 750 te verhoogen met 250. Blijkens de by het verzoek behoorende toelichting kunnen ten gevolge van den steeds stijgenden toeloop van nieuwe leer lingen de uitgaven niet meer door de inkom sten worden gedekt en heeft de afdeeling zich zelfs, ten einde de exploitatierekening over het loopende jaar sluitende te maken, genoodzaakt gezien een leening van f 300 aan te gaan. De afdeeling is blijkens haar schrijven niet "in staat haar bijdrage, die thans f600 be draagt, te verhoogen, met het oog op den weinig rooskleurigen toestand harèr finan ciën. Ten einde nu niet genoodzaakt te zijn verschillende leerlingen te weigeren, heeft de afdeeling niet alleen ,tot de gemeente, doch ook tot het Rjjk eR de Provincie het verzoek gericht do jaarlyksche subsi die te verhoogen. Bij inwilliging van haar verzoeken zou dan de Rijkssubsidie ten be drage van f 800 worden verhoogd met f 300, die der Provincie ten bedrage van f 375 met f125 en de gemeentelijke subsidie, ge lijk gezegd, van 750 op f 1000 's jaara wor den gebracht. Het komt B. en W. voor, dat er voor de gemeente wel aanleiding bestaat, om met het oog op het nut der teekenschool, de ge vraagde'subsidieverhooging toe te staan, mits ook het Rijk en de Provincie de hoogere subsidie geven. Verbouwing cencr Bewaarschool. Door de Commissie voor de Bewaarscholen V, de aandacht gevestigd op den gebrekkigen pes tand, waarin de bewaarschool in hot Eli- tóeuhshcf verkeert. Deze school telt on geveer 350 leerlingen, verdeeld in zeven k1 assen van ongeveer 50 kinderen. Voor de kinderön zijn beschikbaar vijf lokalen met banken en één speellokaal. Vijf klassen kun nen derhalve zittend worden beziggehouden, terwijl twee klassen bij goed weder om beur ten in den tuin kunnen spelen. Wanneer echter by slecht weder van den tuin geen gebruik kan worden gemaakt, moeten alle klassen binnen blijven. Voor 80 h 100 leer lingen biedt echter het speellokaal geen be hoorlijke ruimte. Meermalen trof de Com missie dan ook, zoo schrijft zij, een groep leerlingen aan, „opgeborgen" in 'gangen en portalen. Een derge]ijken toestand, ook al bestaat dio al geruimen tijd, acht de Commissie niet langer houdbaar. De Commissio geeft daarom zn overweging tot vergrooting van "hc-t schoolgebouw over Te gaan door bijtrekking van een aangrenzend huisje, dat aan öe gemeente behoort en thans gratis bewoond wordt door de werk vrouw der school. B. en W. zijn niet de Commissie voor de Bewaarscholen overtuigd van de urgentie der verbouwing en kan zich ook met de wijze, waarop de Commissie die wenscht uitgevoerd te zteu, volkomen vereenigen. De kosten, verbonden aan het maken van een speellokaal ter plaatse, waar zich thans het huisje bevindt, worden door den Direc teur van Gemeentewerken geraamd op onge veer f 3000. Bovendien zal aan de werk vrouw een ander huisje in gebruik moeten worden gegeven of haar de huur moeten werden vergoed. Op grond van een en ander geven zij mits dien den Raad in overweging een bedrag Naar het Fransch" van A. ADEREZ. "Albert Rello, te Toulouse aan het con servatorium bekroond, reisde met die hoo- go onderscheiding en met een beetje geld, door zijn moeder, officiersweduwe, zuinig jes opgepot, naar Parijs. Tot zijn directen inventaris behoorde ook nog een lyrische compositie, „Sylva" genaamd, die volgens zijr. vaste overtuiging voor hem de basis zou worden van een machtig fortuin. Na eenige. maanden waren de spaar duitjes reeds belangrijk ingeteerd en kon de jonge „(bekroonde" nog juist zijn hoofd bo ven water houden met eenige lessen als accompagnateur; wat „Sylva" betreft, ter- rij geschoven door alle theater- en concert directeuren, wat nu eenmaal het lot is van bijna alle werken van onbekenden, had zijn maker het weggestopt in een diepe lade der commode. „Helaas!" had hij uitge roepen, ,,do wereld zal dus nimmer de heer lijke muziek kennen, mij geïnspireerd door de liefde der nimf Sylva en van den herder Daphnis". Albert Rello was zijn „Sylva" bijna ver geten, toen hij op zekeren dag van een der vele Toulousenaren, bij wie hij zijn kaartje had gepousseerd, een briefje ont- met den .voegenden inhoud: van f3000 beschikbaar te stellen voor de vergrooting van de bewaarschool fn het Ell- sabethshof. Aanschaffing van een Schudapparaat voor do Ijsfabriek. In een uitvoerig schrijven geeft de Com missie voor het Openbaar Slachthuis, over eenkomstig het advies van den Directeur dier inrichting, in overweging tot de aan schaffing van een schudapparaat voor de ijsfabriek over te gaan. Het College van B. en W. kan zich niet dit voorstel, alsook met d9 gronden, welke de Commissie ter verdediging daarvan aan voert, volkomen vereenigen. Onder verwijzing naar het afgedrukte schrijven en het ter visie liggend rapport van den Directeur, stellen zij den Raad voor een bedrag van f2000 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van dit apparaat. "Wijziging van Verordeningen. Ten einde in het vervolg de gemeente voor, financieel nadeel door onwilligheid van de zijde der schippers te vrijwaren, komt het B. en W. wenschelijk voor, dat de Ver ordening, regelende de invordering van Lig geld, worde aangevuld in dien zin, dat daar uit duidelijk blijke, dat de Algemeene Ha venmeester en andere tot zijn tak van dienst behoorende ambtenaren zijn belast met het toezicht op de in de openbare wateren m de gemeente liggende schepen en met het opsporen van overtredingen van de ge meentelijke verordening, regelende de invor dering van liggeld, en dat zij mitsdien het recht verkrijgen, om te onderzoeken of een vaartuig is bewoond of geheel of gedeel telijk tot woning is ingericht. Op grond daarvan, geven zij den Raad alsnu in overweging over te gaan tot wij ziging van bedoelde verordening in dien geest. Ton gevolgo van de opheffing van de Lier- nurinrichting zijn ook de betrekkingen van machinist en stoker bij die inrichting ver vallen en is de stoker te werk gesteld bij den gemeentelijken reinigingsdienst, terwijl de machinist, die reeds bij de brandweer werkzaam was, o. a. bij de stoomspuiten, dcor B. en W. tot brandwacht is aangesteld. In verband met een en ander kunnen uit de artikelen 9 en 10 der verordening op de Brandweer de woorden „uitgezonderd de ma chinist en stoker, tevens werkzaam bij de Liernurinnchting" worden geschrapt. B. en WL geven nu in overweging tot wijziging van de betrokken verordening over; te gaan. STOOMSCHEPEN. ROTTERDAMSCHE LLOYD. ..Bandoeng" (thuisreis) arriv. 31 Juli to Suez; „Djombor", van Now-York naar Java, arriv, 29 Juli to Port Natal; „Jacatra", van Port-Said naar New-York, passeerde 30 Juli Gibraltar; „Medan" (uitreis) 1 Aug. te Padang; „Merauke" (uitreis) passeerdo 31 Juli Sagres; „Eindjani" (uitreis) passeerde 1 Aug. Porim; ..Sindoro" (uitrois) vertrok 31 Juli van Gravesend. on pas seerdo 1 Aug. Dovor; ..Tabanau" (uitreis) arriv. 1 Aug. to Batavia; ..Wills" (thuisreis) vertrok 31 Juli van Padang. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Commewijne" (thuisreis) vertrok 31 Juli van Lissabon. HOLLA ND-AMERIKA LIJN. „Andijk", van Newport Nows naar Rotterdam, is 1 Aug. Portland Bill gepasseerd; „Nieuw Am sterdam". "van New-York naar Rotterdam, was 1 Aug. W. van Falmouth; „Blotordijk" vertrok 31 Juli van New Orleans naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. „Amstolland" arriv. 1 Aug. van Amsterdam te Buenos-Ayres„Delfland" (uitreis) passeerde 30 Juli Madera; „Eemland" (uitreis) passeerdo 31 Juli Madera; „Gooiland" (uitreis) passeerde 31 Juli Lizard; „Hollandia" (uitrois) passeerde 30 Juli Teueriffe; „Maasland" vertrok 1 Aug. van Buenos-Ayres naar Amsterdam..Zaanland" (uitreis) passeerdo 31 Juli Wight; „Zoelandia" (thuisreis) vertrok 31 Juli van Bahia. Al weer Gasprijsverhooging. Mynheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U mij eenige plaats ruimte te willen toestaan. Daarvoor bij voor baat m'n dank. 't Was niet zonder bevreemding, dat ik gisteravond in Uw blad las, dat B. en W. van Leiden den gemeenteraad voorstellen den prijs van het gas te verhoogen. En de lezing van de verdediging van dit voorstel heeft er mij niet toe kunnen brengen de rede lijkheid van het voorstel in te zien. De eerste opmerking, die zich bij mij op drong was deze: Moet daar nu weer in een vloek en een zucht een verhooging van den gasprijs worden doorgejaagd. Nauwelijks drie dagen voor een raadsvergadering kan de burgerij kennis nemen van zoom voorstel en de gemeenteraad meet maar onmiddellijk aanpakken, want over ruim1 een drietal we ken zal met de uitvoering worden begonnen. Het is niet te verwachten, dat er voor dien ,tyd nog een raadszitting zal plaats hebben en dus moet ook dit belangrijk voor stel we weten allen dat niet voor de eerste maal volgens dit recept met belang rijke kwesties wordt gewerkt er maar vlug doorgejaagd. Blijkbaar geldt hier: hoe min der de burgerij gelegenheid heeft om blijk te geven van haar misnoegen, des te beter. Dat dus over de wijze van indiening. En nu het voorstel zelf. Ruim een halfjaar nadat de gasprijs ver hoogd is, komt dus een voorstel voor een nieuwe verhooging. In dén tijd van acht maanden zullen de gasverbruikers een deel, want niet allen betalen de verhooging den prijs zien stijgen van 5l/2 op 7 cente. Een klein dreigement was reeds versche nen. Toen de straatverlichting werd inge krompen, werd den particulieren verbruikers ook aangeraden zuinig te zijn, want hoe langer de kclenvoorraad strekte.' des te beter voor de exploitatie. Anders zou men spoe dig genoodzaakt zijn-andere maatregelen te nemen. Thans komen B. en W. met de be wering, dat de zuinigheid bij de gasverbrui- kers niet noemenswaard is .toegenomen. Een Vrij dwaze redeneering m. i. In den zomer toch is het gebruik van lichtgas gering en voor een proef, als door het gemeentebe stuur bedoeld, was het nu allerminst de tijd. - Doch we zitten nu voor het voorstel tot verhooging. Is het billyk? Allerminst! Dit voorstel doet zien, hoe hier in de gemeente met twee maten wordt gemeten. Laten we daartoe even vergelijken met de electrici- teitsfabriek. Jarenlang heeft het gasbedrijf groote winsten aan de gemeente geleverd. Al dien tjjd hebben de gasverbraikors een extra-belasting in. de gemeentekas gestort Niet alzoo de verbruikers van electriciteit. Die hebben tot nu toe steeds een cadeautje gekregen. De electriciteit brengt niet op, wat het aan den fabrikant, in deze de ge meente kost. Een ongezonde toestand alzoo. Maar veel komt het er niet op aan, met de winst van de gasfabriek stopt men de gaten. Is er niet zoo pas nog f30,000 ge bruikt om heit verlies van de elecfcriciteits- fabrieken goed te maken? En te onbillijker is dit, waar do verbruikers van electriciteit de meer met aardsche goederen gezegenden zijn, zij dus, die zich de grootste uitgaven kunnen veroorloven. Zij toch mogen minstens wel betalen wat de hun geleverde waren kosten. Van winst behoeft geen sprake te zijn; de winst van de gasfabriek aan de gemeentekas is mij toch al onsympathiek. En naast deze categorie verbruikers kan men nog stellen die middenstanders, wier zaken tot de grootsten mogen worden ge rekend (winkelmaatschappijen, enz.). Nu is wel beweerd, dat op den duur dit in orde komt. Met de electriciteitsfabriek dGorleven we kwade jaren, gevolg van de snelle uitbreiding van de levering aan de buitengemeenten. Ons gemeentebestuur oor deelt dat men zich daarom wel een nadeel mag getroosten. Hoe inconsequent toonen zij zich nu. Voor de gasverbruikers telt deze overwe ging niet. Van hen behoeft slechts gehaald. Alleen op grond dat er ditmaal geen winst zal zyn, moet de gasprijs verhoogd. Naast den hoogeren hoofdelijken omslag waar voor ten minste eenigermate met de draag kracht wordt rekening gehouden de on billijke gasprijsverhooging. Men verwacht evenwel een nog grooter stijging van gasverbruik, wijl de brandstof fen duur zijn. Een vraag: wie gebruiken gas voor verwarming? Toch niet rij, die met beperkte salarissen in deze dure tijden moe ten zien rond te komen? Dat de muntgasverbruikers builen schot blijven ,is wel te verdedigen, doch even on verdedigbaar is deze geheele verhooging. Sedert 1 Januari betalen de gasverbruikers al meer. Zou het nu niet billijk zijn orn den prijs voor electriciteit eens te verhoogen? Daar is alle jaren een deficit, voor de gas fabriek is dit nog dubieus. Het eenige wat men weet is, dat er geen winst zal z'rjn. De middenklassen moeten hier weer het loodje leggen: de kleine winkeliers en zij die met inkomens van laten we zeggen 11000 f2500 moeten rondkomen. Maar men treft ook de maatecliappijen, waarvan de aandeelhouders elders wonen, wordt ons voorgespiegeld. En die maat schappijen dan, die electriciteit voor licht en kracht gebruiken? En dat zullen de klein sten niet zijn. Voorlcopig wordt een verhooging gedu rende vier maanden voorgesteld. Och, men weet hoe zulks gaat, als ze er is, verdwijnt ze zoo gauw niet. Die voorspiegeling van vier maanden, is m.i. alleen om het voor stel er gemakkelijker door te sleepen. Naast de overhaaste behandeling kan dit zijn voor deel en doen. Wanneer ons gemeentebestuur inderdaad rekening houden wil met de belangen vaii alle gemeentenaren, dan zou het- moeten ko men met andere voorstellen, die hen be lasten, die daartoe beter in staat zijn dan diegenen, welke nu weer worden getroffen en die alle jaren de gemeentekas roeds door het betalen van een indirecte belasting ferm; hebben gespekt en zelfs beter gesitueerden aan electriciteit henedon kostprijs hebben geholpen. 't Is te hopen dat de Raad dit plan zal verijdelen, door het voorstel van B. en W. te verwerpen en hun uit ts noodigen met billijker voorst dien tot stijving der gemeen tekas te komen. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dan kend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Leiden, 2 Aug. 1915. W. De Landstormwet en dc Studenten, Geachte Redactie Omtrent het door U, uit het blad -"e „Nederlander" overgenomen stuk, en ge publiceerd in uw blad van 29 Juli, zou ik I gaarne eenige opmerkingen willen maken. Genoemd blad acht zich geroepen, gelet op een wenk uit studentenkringen ontvan gen, het denkbeeld te verbreiden, en zij hoopt zelfs dat die wenk in ernstige over weging zal worden genomen, de studen ten vooral te bestemmen voor het kader van den landstorm. Hierbij wordt in overweging gegeven, zoo het mogelijk ware, deze, en verder do algemeen goed ontwikkelde jongelui, af zonderlijk op te leiden, om zich naderhand bij den troep verder practiseh te bekwa men. Het meent verder, dat dit misschien zou kunnen leiden, tot een band van duurzamen aard, tusschen meerderen ea minderen. Uit bovenstaande meen ik dan ook de gevolgtrèkking te kunnen maken, dat er in ons leger tusschen meerderen en min deren zoo een- band nooit bestaan heeft. En die band zal ook door het hierbo ven bedoelde niet gelegd kunnen worden. Hoe dit komt Omdat, hier alweer niets anders in- sohuilt, dan een klassc-bevoorrechting, een gelegenheid scheppen Voor jongelui vaü goeden huize, om zich zoodoende een plaatsje als officier te kunne - verwerven. Ik meen dan ook te moeten betwijfelen, of aan deze zoogenaamde wenk, geen luchtje zit, en ik hoop, mocht hieraan, en aan misschien nog meerdere wenken uit studentenkringen, door onzen Minister van Oorlog het oor worden geleend, dat de kamerleden dei' S.-D. A.-P. zulien waken, tegen in 't leven roepen van een dergelijk instituut, waarbij de proletariër voor kamerwacht mag spelen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik Uw Aoonné J. W. v. H. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s.v.p. een plaatsje in Uw blad. In „De Amsteibode" gelezen hebbende, dat de burgemeester van Leiden de sla gers bedreigd heeft met in-heslag-neming of onteigening, wanneer zij niet do prijzen blijven nemen, 'die hij wenscht. zou ik wel eens willen weten, waarom hij de boeren, die' daar op fie markt komen, niet bedreigt om de varkens goedkoop er te verkoopen? U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de .plaatsruimte, teeken ik JOH. M. STEVENS. Nieuwe Spiegelstraat 911, Amsterdam. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadstlmmerwerf. Telephoon Ho. 127. Geordend: 's mor^ena van 9—12 on des midda-i?? van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 3 Kantoorbedienden, 16 Timmerlieden, 1 Kisten* maker, 21 Metselaars, 3 Steenhouwers, 8 Opnerliei den. 5 Schilders, 2 Behangers, 2 Stokers. 1 M-icbi- nist-Bankvrerker, 1 Smidsjongen, 1 Grof Bank* werker, 1 Koperslager, 11 Typografen, 1 Kleer maker, 1 Koetsier, 2 Grondwerkers. 5 Loopjongens, 12 Loopknechten, 16 losse Werklieden, 1 Verpleeg ster. 1 Dienstbode, 10 Werksters, 7 Naaisters, 5 Wasohvrouwen, 1 Baker, 2 Huishoudsters. RECLAMES k 40 Cl. per regel. ^aa sssJss (KIMDERRlESLj hei boste VoecÜngsmlddöl j Voor Kinderen j 1 x 1 „Waarde landgenoot. Mijn vrouw organiseert ten bate van eenig liefdadig doel een concert. Ik hoorde van een door u vervaardigde compositie, die zeer mooi moet zijn en niet zwaar. Mijn vrouw gelooft, dat uw werk ,,de clou" van den avond zou kunnen worden. Men zal eenige journalisten en critici uitnoodigen... Een en ander kan u slechts van nut zijn. Wil over een en ancter persoonlijk met mijn vrouw komen spreken. Uw dw. X...." Rello was in de wolken! Dienzelfden dag" ijlde hij naar het hem opgegeven adres en alles werd geregeld. Hij willigde alles in, wat „zij", die hij 'luid „mevrouw", inwendig „weldoenster" noemde, hem voorsloeg. Het orkest zou worden samengesteld uit versoheiden lief hebbers, het zanggedeelte en speciaal de hoofdrollen zouden, worden vervuld door artisten van eerste-klasrtheaters, een zan- gero8 van de Opéra-Oomique een bariton van het oude Italiaansche theater, een der zeven of acht tenoren van de opéra, die nooit zingen. Toen Albert Rello, na het onderhoud huiswaarts keerde, liep hij niet meer, maar zweefde rij. De illusies kwamen weer in vollè kracht op hem aan; gouden droo- men ded'en zijn oogen tintelen en het beeld van de glorie, een oogenblik aanschouwd, doch reeds verdwenen, dook opnieuw op en streelde zijn gedachten. Maar daar er op deze wereld geen vol maakt geluk bestaan kan, vond hij thuis komende, correspondentie, dio weinig goed nieuws inhield een brief van een leerling, dio om e®, <de> lessen moest staken een andere brief behelsde de mededbeling, dat een leerling eenige maanden om een reis de lessen onder brak.... Dus dat beteekende, dat van af dit oogenblik de jonge componist niet meer dan één leerling bezat, wat zijn inkom sten tot twee-derden deed slinkenhij moe9t dus nu maar zien met veertig francs de maand rond te komen..., iets meer dan niets „Vooruit!" zei hij tot zichzelf, met stoïcijnsohe gelatenheid, „vooruit, dan nog maar wat zuiniger levenBinnen een week of zes zal men mij kennen, zal ik er dus „zijn", en dón..." Wat al verwachtingen lagen er in dat woordjedónLessen hoog betaald, com posities, die uitgevers en uitvoerders von den, invloedrijke kennissen, belooningen, onderscheidingen, genietingen, o, en nog zooveel, zoovéél! Vol vertrouwen klom Rello de trap op naar zijn zolderkamertj 0. „Enfin!" voltooide hij zijn gedachte, „enfin, ik zalnu meer tijd hebben voor de uitvoering van mijn werk!" Een paar dagen hierna werd hij opgeroe pen om samen te komen met alle uitvoe renden. Hem werd gevraagd zijn werk aan de piano te willen voordragende ver schillende partijen zouden daarna den ko- pfïsb gegeven worden, opdat zou gauw mo gelijk met de repetities kon worden aan gevangen. Toen Albert Rello zijn werk aan de piano had voorgedragen, volgde er een stormachtig applaus. Hij had zich nog noodt zoo gelukkig gevoeld. D'o zangeres der Opéra-Comiquo wenschte direct te re- potcerende tenor vroeg eenige points- d'orgues en eenige transpositie^de bari ton beproef da even zijn geluidjmpb.m een hoek eenige gamma's te neuriecn Toen de partijen waren overgeschreven, werden ze vergeleken en de repetities begonnen. Niemand ontbrak er in den be ginne. Maar de ijver "verflauwt gemakke lijk; de. een na -den ander ontliep dan ook af en toe die drukkende, vaste bijeenkom sten. Op zekeren diag was do zangeres door haar theater opgeeischt.een andere maal was den tenor gevraagd te zingen bij een begrafenis; den volgenden dag den bari ton bij een huwelijksplechtigheidEn de componist viel in voor den afwezige, wan hopig, onrustig; naarmate de datum dor voorstelling nadlerde, ontdekte hij steeds meer fouten in zijn werk, onvolkomenhe den in de uitvoering en, zooals de schuldi ge den vervaldag van heb gecontracteer de graag zou zien verdagen, zoo vroeg hij zioh meermalen af of hij nieb de dames, organisatrices van het concerb, om eenige dagen uitstel zou verzoeken. Hij durfde heb niet wagen, uit vrees haar te ontstem men hij voelde vaag het warme enthusias- me der eersite dagen verkoelenhij voelclo zich worden meer of minder oen bron van last, van beslommeringHij voelde maar al te fijn, dat hij geen moailijkhe- den moest maken; dus onderwierp hij •zich. Bij de generale repetitie, cïïe niet slecht, ging, waren eenige personen uitgonoo- ddgd. Eén onder hc-n, die den componist niet kende, zei luid in zijn presentie „Een beetje slaapwekkend is die „Syl va", maar niet slceht. Er zijn heel goede momenten ook in „Men is in Parijs minder enthusiast dan in mijn land", zei Rello tegen zichzelf. „In Toulouse zou men mij omhelsd böb- benl" De groote dag naderde; Reeds om negen uren 's morgens belde Rello aan de deur der zangeres en vroeg naar haar gezond heid. Zij ha/d veol gjeh'oesb den vorig.li avond en do componist trilde bij het denk beeld, dat zij, op het laatete oogenblik, nog zou kunnen afzeggen. De kamenier, die Rello te spreken kreeg, antwoordde hem, dat het mevrouw beter ging, nu nog rustte. Rello vroeg maar niets meer. Tot twaalf uren liep hij Parijs door, links en rechts, steeds te voet, om bij verschil lende menschen invitatiekaarten te bezor gen, die hem nog waren opgegeven. Hij schraapte met moeite nog twee of drio critici bij elkaar, enkele journalisten en vele landgenooten. Toen hij met die ver moeiende zwerftochten klaar was, trad hij een meer dan eenvoudig restaurant binnen en bestelde een heel schraal maaltje. Om te betalen ledigde Rello zijn gansche beurs, of bijkans. „Nu heb ik dan ook niets meer" zeidc hij in zichzelf, evenwel zonder de minste bitterheid; „nu heb ik misschien alléén nog juist geld genoeg om morgen een postze gel te lcoopen, die de blijde tijding mijn moeder moet overbrengen". Hij liep daarna zeer rustig in de richting van zijn kamertje, probeerde den tijd aan te vullen met kijken naar het tentoonge stelde achter grooto winkelruiten. Hij dacht niet direct aan iets. Hij vreesde öf te wei nig- óf te veel te zullen denken aan de na derende gebeurtenis. Tegen zes uren kleed de hij zich, toen, hernemend den weg, dien hij reeds 's middags had afgelegd, nep hij in do richting der concertzaal: zijn hart sloeg hem in de keet (Slot voliflfe^

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5