Nederland en de Oorlog. Donderdag Juli. A°. 1915. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. 7~ P®. stoomboot „Leeghwater," met ma chinerieën c.a.. in het Notarishuis aan de Geldersche kade te Rotterdam, ten over- tefóan van de notarissen Schadee 'en Lambert, aldaar en J. C. Spruijt, te Alphen, in bod gebracht op f 17.000, is bij den afslag ge- Wjtnd op f7000 en toegewezen aan de Maat- schappij „De Volharding", alhier, voör T 2-1.000. Binnenland. N». 16999 LEIDSCH PBIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0,171. Kleine advertentiSn ^an 30 woorden 40 Oente oontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incaweeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PBIJS DEZEB COUBANT: Voor Leiden per S maanden f 1.30] per weel. i f 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. i 0.10. Franco per post 1.65 DRANKWET. Burgemeester en Wothouders van Leiden; Gc-let op de artt. 12 on der Drankwet Bi'engen ter algemeone kennis, dat door OORNELIS ADD LAN US DE KEIZER, wonende to Leiden, een verzoekschrift is iugediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudender, anderen dau sterkon drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in do bcnedenlooaliteit van hot perceel Narmstraat No. 7 Burgemeester en Wethouders voornoem^, N. O. DE GIJSELAAE. Burgemeester. YAN STRIJEN, Sooretaris. Leiden, 28 Juli 1915. LEIDEN, 29 JULI. INBRAAK IN DE BANK VAN LEENING. Het hoofdkantoor van de Bank van Leening aan de Nieuwste eg heeft heden nacht omgewensefote bezoekers gehad. In- brokers hebben zich tot dit gebouw toegang weten te verschaffen. Door de Gekroonde Liefdepoort aan de Langebrug hebben ze de bank weten bin nen te komen Gemakkelijk was dit niet. Uit de poort moest eerst over een drie meter boegen muur worden geklommen. Op die wijze kwamen ze in den tuin van den heer Van Driel. Door weer over een muur te klimmen kwam 'e dader of de daders in den tuin der dames Van de Pavord Smits. Een derde muur scheidde deze tuin van dien van een pakhuis in ge bruik bij de firma Burgersdijk Niermans. Daar gekomen kon met het onmiddellijk werk van de inbraak worden aangevan gen. Met zagen en boorijzers werden de tra-lies voor een raam uitgezaagd. Zoo was het mogelijk in het gebouw te komen. Hier werden kasten opengebroken en daaruit werden een aantal gouden voor werpen ontvreemd. In een kast vond men de sleutels voor de brandkast, zoodat deze niet behoefde te worden opengebroken. Uit deze laatste werd het geld, dat in nogal tamelijke hoeveelheid voorhanden was, medegenomen Lange den gewonen weg hebben de in brekers zich ve.rmoedJeüijk: verwijderd, Want de ingang was niet zoo stevig gesloten als anders het geval was. Van do daders is nog geen enkel spoor gevonden. Vermoedelijk heeft men hier to dbenj met personen, die dit werk meer bij 'die hand hebben gehad. Hoeveel gastolen is, is nog niet juist vast te stellen. Vermoedelijk zijn het sl-echts Weinig beleende panden. De boekhouder, die met verlof afwezig was, is langs telegrafisohen weg ontboden om te kunnen nagaan, wat vermist wordt. Met de inventarisatie ds reeds een aan vang gemaakt. EEN WERKSTAKING. Vanmorgen kwam men ons mededeeleö, dat er bij de melkinrichting „De Land bouw," aan den Rrjnsburgschen Singel, al hier, een staking was uitgebroken, onder fle •lüélkroridbrengers. De oorzaak kon 'men ons tcYens noemen, n.f., dat één van het perso neel, reeds tien jaren aldaar in betrekicing, zonder geldige reden zoo maar zou ontsla gen zijn. Van de zijde der directie werd ons ver klaard, dat inderdaad een negental gezellen den arbeid had neergelegd. Van genoemd on gemotiveerd ontslag was evenwel geen spra ke. Wel was den melkbezorgers een "boete van vijf cents ieder opgelegd voor tien mi nuten te laat komen en vonden zij hierin redsn om tot staking over te gaau. Donderdag 5 Aug. a.s., hoopt onze stadgenoot Jac. van der Linden, den dag te herdenken, waarop hij vóór veertig jaar als boekbindersgezel "bij de firma Labree, aan de Langebrug. in dienst trad. In den Haag zijn voor liet eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus geslaagd de leerlingen van do H. B. S. alhier mej. M. J. Dorrepaal en C. M. Kan 'en H. 't Hooft. De lieer A J. Leckie, alhier, komt voor op de voordracht voor leeraar in dc wis- .u.?.^e.en c°smographio aan do H. B. S. met vijfjarigen cursus te Winschoten. STEUN AAN POLEN. J i Geen ander land ter wereld i3 zoozeer door den oorlog geteisterd als Polen. Bijna het geheele Russische en Qostenrijk'sche Po len alsmede het land. der Poolsche Mazoe- ren in Oost-Pruisen een gebied eenige keeren zoo groot als Nederland j3 sedert bijna een jaar onafgebroken het tooneel van den hevigsten strijd geweest. Dit land heeft een bev-olking van meer dan 15 mil- lioen menschen, die tegen hun wil en bui ten hun schuld het volmaakt passieve slacht offer van den oorlog zijn geworden. Van Russisch-Pfolen ondergingen meer 'dan 200 grootere en kleinere steden en 9000 dorpen het lot van den oorlog. Galicië, het Oostenrijksche Polen, heeft ook bijna geheel tot tooneel van den oorlog moeten dienen. Om hier p teun te verleenen heeft zich een „Nederlandsch Comité voor philantro- pischen. steun aan Piolen" gevormd, ten ein de hier te lande gelden in te zamelen tot leniging van do ellende, welke thans door het ongelukkige Polen wordt ondervonden. Voorzitter is prof. ar. H. Kern, te Utrecht, ondervoorzitter prof. dr. N. van Wijk te Leiden, secretaris mr. dr. C. O P. baron Creutz te 's-Gravenhage. Uit Leiden hebben verder in dit comité zitting ;prof. dr. P. J. Blok', prof. mr. "C. Snouck Hurgronje en de dames Wynandts Fran ekenDySerinck en Van It&llieVan Enibden. De giften worden ingewacht bij den pen ningmeester van het Nederlandsch Comité, leien lieer F. Th. Everard, te Amsterdam, Singel 397. AARDAPPELENUITVOER. Do „N. R. Ct." meldtHet bestuur van do Marktveroeniging Do Tuinbouw to Bo- vonkarspol heeft, na door den minister van landbouw, nijverheid en handel in audiën tie ontvangen te zijn, aan zijn leden bericht dat de bepaling aangaande den uitvoer var aardappelen tot en met 31 dezer niet gelden zou voor de verschillende muissoorten. In het „N. v. D." lezen wij Het uitvoerVbrbod van aardappelen geldt niet voor de z.g. niervormige aardappelen (de verschillende soorten van muizen)deze mogen dus worden uitgevoerd. Dit is alzoo een groote geruststelling voor de tuinbou wers, en daardoor wordt een daling op de markten voorkomen. Het uitvoerverbod geldt de andere soor ten. Hier en daar waren de boeren al begon nen mot het rooien van de winteraardap pelen, o.a. de Eigenheimers, die natuurlijk nog maar half rijp zijh. Om nu te voorko men dat ontijdig do wintervoorraad sterk wordt ingekrompen, daarom is nu het uit voerverbod voor die aardappelen gekomen. Vele boeren zien nu een fortuintje glip pen, want er werd heel wat aan die te vroeg gerooide Eigenheimers verdiend. Er werd al meer dan f 1000 per H.A. gemaakt.. En dan had men den bodem vrij voor winterkool. NEDERLANDERS IN ROME. Men schrijft uit Rome aan „De Tijd" Na het uitbreken van den oorlog zijn nog talrijke Nederlanders, waaronder ruim veer tig kloosterlingen, te Rome achtergeble ven. Ter geruststel ling van hun familiele den en vrienden in Nederland moge dienen, dat zij heb allen wel maken, en niet den minsten hinder ondervinden. Het is waar, dat bij het uitbreken der vijandelijkheden tegen de Nederlanders over het algemeen eenig wantrouwen aan den dag werd gelegd en zij zelfs als Ger manen met de Dnitschers werden verward. Vooral degenen, die een nogal Duitschge- zinde reputatie genoten, achtten het toen heter, over de grenzen te gaan; waarbij nog kwam het verleggen van de liooruoestu- ren veler kloosteroorden naar Zwitserland. Tot degenen, die om laatstgenoemde reden Rome verlieten, behoorde de Hoogeerw. iZeergel. pater dt. R. Oppenraay J., daar Ui et jgeneralfaat der Sociëteit nlaar Zwitserland werd overgebracht. MOBILISATIE-VRIJWILLIGERS. Door den minister van Oorlog 5a be paald, dat de z.g. mtofoiliisatie-vrijwilJï- gers", in afwijking van de bepalingen, in bijzondere gevallen kunnen worden voorge dragen voor bevordering. Hot legerbestuur heeft nu bepaald, dat bij hot dlöen Vara, voorstellen; tot bevorde ring, rekening moet worden gehouden met de wensolielij khoid, dat bevordering alléén behooït te geschieden, wanneer daardoor van do zeer ruime algemeono ontwikkeling van sommige dier vrijwilligers een beter en logischer gebruik kan' Worden' gemaakt ten bate van dén militairen' dienst. De bovordering moet dus niet als beloo ning beschouwd worden van personen, dlie, hoe verdicnstelijfc zij overigens ook mogen zijn, rich met boven het normale o'ntwikke- linggpeal verheffen. ONTVLUCHTE FRANSCHE KRUGS- GEVANGENEN. Aan dc grens bij Wellerlooi (L.) sudveil- leerende rijksambtenaren ontmoetten daar drie Fransche krijgsgevangenen, die uit het kamp te Friedrichtsfeld, bij Wsel, waren ontsnapt. Zij verklaarden reeds in Septem ber bij Maubeoige gevangen genomen te zijn. Men stelde hen in de gelegenheid een Frainsohen consul te bezoeken, om met diens hulp naar hun land terug te keren. SMOKKELARIJ. Volgens de ,,L. Kr." is te Gennep door een rijksambtenaar en een soldaat der grenswacht een bende Van veertien smok kelaars, welke mooi en spek trachtte uit te voeren, aangehouden. Het opbrengen dezer karavaan naar1 do mareoha/ussee-kazoroe verwekte heel wat belangstelling. De smokkelaars waren allen uit Milsbcek af komstig. DE LANDSTORMWET EN DE STUDENTEN. De „Ned." schrijft: „De aanneming van het „ingedijkte" ont werp-Landstormwet .heeft, gelijk ons reeds uit eenige vragen en opmerkingen is ge bleken, een ganschc reeks vermoedens en gdsgingen doen rijzen, die verband houden met de uitvoering der wet. Aan den Minis ter van Oorlog is toch oen zeer ruim ter rein van toepassing gelaten, zoodat nog op tal van vragen bet antwoord toeft, tot dat hij zijn beschikkingen heeft bekend ge maakt. Met verlieze dit niet uit het oog, wij kregen, den indruk, dat menigeen zich op grond der in dc Tweede Kamer uitge sproken redevoeringen voorstellingen maakt van beslissingen, die niet anders dan uit gesproken wenschen of adviezen zijn ge weest. „Het kan derhalve niet schaden, dat nu er nog tijd is, bekend zij, wat er leeft in dc kringen, die ten nauwste bij de nieuwe wetsbepalingen zullen betrokken zijn. Naturlijk mag de pers daarbij niet het voertuig zijn van dc duizend-en-één wen schen, aan eigenbelang ontleend; maar wei doet zij goed, in breeder kring en zoo mo gelijk tot in 'e Ministers Kabinet te doen hooren, waf aanleiding kan zijn of mede werken kan tot een praktijk, waarbij aan de werking der wet een zoo voordeeüg mo gelijk karakter wordt- gegeven in het be lang des lands. „Op dit terrein behoort o.i. ook thuis de vraag, welk nut te trekken zij van de hoeveelheid kennis en kracht, die aan de komende legeruitbreiding wordt toege voerd; waar aohier geen enkele uitzonde ring geldt, komen straks duizenden jonge lieden in het gelid, van wier toevalligen aanleg of kennis gebruik ware te maken ten bate van hen, die niet beschikken over de noodige ontwikkeling of intellectueele kracht. Wij denken hierbij inzonderheid aan onze studenten, wier leeftijd meebrengt, dat ze bijna allen in de termen der wet zullen vallen. Zij verrijken met een niet ge ring te achten quantum geestelijk bezit hes leger, en als vanzclE dringt zich te vraag1 op: Zal de Minister, op het Duitsche on 'Engelsohe voet-spoor zich begevend, ernaar streven, om dezulken en allen, die door hun positie daartoe zijn aangewezen, te doen opleiden voor het kader'1 „De ervaring in Duitschland, en later ook in Engeland opgedaan, Keeft geleerd, dat 'juist deze categorie van jongemannen in zeer korten tijd kan bekwaamd worden voor den arbeid, die to verrichten valt in het kader, dat onze legerhistorie van de laatste jaren heeft dat soms pijnlijk ge leerd maar alteveel lijdt aan behoorijko bezetting. Komen straks de nieuwe lichtin gen voor, dan zal opnieuw 'blijken, dab al leen een sterk bezet en wel onderlegd kader in staat is, de werking der Landstormwet to doen beantwoorden aan haar doel. „Het zou wellicht overweging verdienen, te onderzoeken of heb mogelijk ware, de daarvoor in aanmerking komende land- sborroplichtigen en daarbij denken we dan allermeest aan .studenten en algemeen ontwikkelde jongelui afzonderlijk op te leiden, om daarna bij den troep prac- tisch zich' verder te bekwamen. Misschien zou dit kunnen leiden tot de vorming van eigen kader voor elk Laüdstorm-contïn- goht, waardoor ook do band tusschen meer deren en minderen van duurzamer aard zou Worden. „Ue uitwerking dezergedachte aohten wij in het Dep. van Oorlog in goede handen, wij hebben haar, gevolg gevende aan een wenk uit studentenkringen, waar niet eigenbelang maar 's Ifinefe belang tot dit denkbeeld uitdreef, gaarne willen verbrei den, en hepen, dat haar de ernstige over weging, welke zij ongetwijfeld verdient, zal te beurt vallen. „Het beginsel, dat er aan ten grondslag ligt: dat elk militair reoht heeft op die plaats, waar rijn gaven en zijn kennis 't nteesb ten dutte van hef landsbolang kun nen zijn, naogo daarbij eên ruime en doèlftèffende tébpa-ssingl vinden". yER VOER VAN RIJWIELEN VAN MILITAIREN. I De Opperbevelhebber van land- en zee macht heeft, volgens de „Avp." het volgen de ter kennis van het leger gebracht: In verband m'et bij mij' ingekomen klach ten over aanmerkelijke vertragingen in den treinenloop1, tengevolge van tijdverlies, ver oorzaakt door het laden en lossen van het zeer groote aantal rijwielen, dat door ,de militaire verlofgangers wordt medegevoerd, wordt het volgende bepaald: Alle militairen, die rijwielen medevoeren, rijn ook wanneer hun rijwiel als militaire bagage wordt bevracht verplicht hun rij wiel na' de inschrijving daarvan als bagage of na afstempeling van de rijwielkaart, zelf naar den bagagewagen van den voor hen bestemden trein te brengen en het bij aan komst weder aan den bagagewagen in ont vangst te nemen. Ret mledenemen van een rijwiel voor Rijks rekening is niet veroorloofd en de vermel ding daarvan op het vervoerbewjjs van mi litaire ver lof gangera kan dus niet voorko- ïnem Teneinde fraude te voorkomen, moet ft>p de aan militaire verlofgangers uit .te reiken vervoerbewijzen en op de bijbekoo- rende strooken A en B het woord „rijwiel" op duidelijke wijze met een dikken inkt stee sp; wordc-n doorgehaald. NEDERLAND, LUXEMBURG EN DE HEILIGE STOEL. De oorrespondent van „De Tijd - in Luxemburg meldt: In Luxemburg gaan hier en daar stemmen op, die den wensch uitspreken, dat de re geering rich in verbinding zou stellen met Nederlandsch© overheden, om to bewer ken dat aan den nieuw benoemden Holland- schen gezant bij Z. H. den Paus, mr. Re- gout, tevens de behartiging dor Luxern- burgscke belangen in Rome bij de a.s. vredesonderhandelingen worde opgedra gen. Yooral met het oog op do onzekere toekomst van Luxemburg zou dit yan. groote beteekenis kunnen worden. Het was immer pijnlijk voor onze katho lieke Vorstin, dat bij feestelijke gelegenhe den aan het pauselijk hof, wanneer de ge zanten der verschillende landen aan den H. Vader hun gel uk wenschen aanboden, Luxemburg telkens schitterde door afwe zigheid. Nu echter de nationale belangen het eischen, daar het zelfstandig voortbe staan van Luxemburg als aan een zijden draadje hangt, zou een pleiter voor onze nationale belangen te Rome ernstiger dan ooit zijn gewenscht. Reeds heb ik hooren verluiden dat onze Groothertogin, Maria Adelheid, die vooral sedert het onvergetelijke bezoek aan het Nederlandsche Hof, ©en geregelde brief wisseling met H. M. Koning-n Wilhelmina onderhoudt, over het denkbeeld een gej- dachtenwisseling zou hebben ingeleid. A'an andere, meer betrouwbare zijde werd mij dit tegengesproken, maar een feit 'blijft, dat/ de bovenbedoelde wensch ook In Luxemburgscke parlementaire kringen ern stig is geuit. De correspondent meldt, dat in de Luxemburgsche Kamer, die sinds November 1914 niet weer vergaderde, doch de volgen de weck weder haar zittiDgen begint-, van katholieko zijde deze kwestie zal worden op geworpen. TRAKTEMENTEN DER OlEREN VAN DE LUCHTVAARTAFDEELING. Bij Kon. besluit zijn de traktementen van do officieren der luohtvaartafdeeling als Volgt geregeld: Tweede-luitenant 2000; eerste-luitenant bij aanstelling ƒ2300; eerste-luitenant na resp. 8, 12, 15, en 18 jaren dienst als oEfi- cier 2600, 2800, 30C0 en 3300 en na 15, 20, 24 en 28 jaren dienst als officier resp. 'f 3400, f 3600, f 3800 en 4000. OFFICIEREN IN BURGER. Do opperbevelhebber van land- en zee macht heeft nader bepaald, dat door de officieren geen burgerkleeding zal worden gedragen wanneer zij zzich met verlof in hun standplaat-s bevinden. RECLAME'S A 40 CEMT per regel. Voor U overgaat tot het koopen van een Parapfiuie, wordt U verzocht de Etalage te bezichtigen bij: 6S94 20 Haarlemraerstr., hoek Janvossensteeg. Zooeven Ontvangen een groote sorteering PARAPLUIES voor Dames, Heeren en Kinderen. Deze Para- pluies met prachtige stokken zyn alle zeer solide en worden tegen bijzonder lage prijzen nu aangeboden. OVERT ÜIOT U VAN DE LA Of E PRIJZEN IN DE ETALAGE. Door de Regeering is aan de Vereeni-; ging tot bevordering der Bijenteelt in Ne derland wederom vrijdom van suikeraccijna toegestaan. Men wende rich voor deze ac cijnsvrije voedersuiker tot den secretaris der Vereeniging voor Bijenteelt, den heer AV. A. van Os, te Leersum. Per bijenvolk wordt hoogstens 6 K.G. verstrekt. De suiker is verkrijgbaar van 1 Aug. tot 30 September* Naar wij vernemen zal de opening der school voor schipperskinderen te Vreeswijk niet op 1 September a.s. plaats hebben, doch op een nader vast te stellen datum. Waarschijnlijk zal Z. K. H. Prins Hendrik de plechtigheid bijwonen. Te Kampen ral wederom, aanvangende 3 Augustus a. s., een cursus worden gehou den ter opleiding tot don rang van sergeant- administrateur tb leger en landweer. De eerstfë opleiding ral 2 maanden, ,de tweede 6 weken duren. Aan dezen cursus zullen deelnemen': 14 sergeanten le kl. der infanterie;- 7 sergean ten der vesting-art-., benevens voor oplei ding tot S.-M. A. bjj de landweer 80 militie- en landweersergeanten. („Avp.") Men meldt uit Wormerveer, dat op 3 Aug. a.s., de heer J. A Laan, oudste lid der firma Bloemendaal Laan, den dag hoopt te herdenken, dat hij vóór 50 jaar zijn koopmansloopbaan begon. In de te 's-Gravenhage gehouden ,ver- gadering van den Ned. Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers werden, als bestuursleden herkozen de heeren Land heer en Stal, en werd als zoodanig gekozen mr. B. H. Vos. f Het bestuur werd gemachtigd onderhan delingen aan te knoopen met het weekblad „Ons Eigendom", om dat te verheffen tot Bondsorgaan en daarmede een collectieve overeenkomst te sluiten. De rekening over het vorige vereeni- gingsjaar en de begrooting voor het nieuwe jaar werden goedgekeurd. Tevens kwam' ter tafel de bespreking om' goedkoop er recht in gevallen van ontruiming te verkrijgen en werd aan het bestuur opge dragen, om te onderzoeken op welke wjize het m-ogelijk zou zijn, dat voor de huis eigenaren, die ongeveer 170,000 in aantal zijn, ivertegenwoordiging to krijgen is in onze bestuurslichamen. Te Almelo is overleden, in den ouder dom van 76 jaren, de heer E. ten Cate Sr., lid der 'firma H. ten Cate Ilzn. Go., katoenfabrikanten. De Regeering erkende zijn verdiensten bij het 50-jarig bestaan van bovengenoemde fir ma; in 1910 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. t Het bericht, dat H. M. de Koningin- Moeder aan het monument voor Christoffel Pullman, nabij het Paleis Soestdijk, een kranS de-ea hechten, was onjuist. De kranslegging' was een daad. van piëteit van geheel par ticuliere zijde, waarbij ten onrechte de per soon van de Koningin-Moeder genoemd wordt Heden namen de Minister van Binnen- landsche Zaken, mr. Cort van der Linden, en de secretaris-generaal van het departe ment, mr. Kan, de voor hen bestemde ver trekken in het nieuwre departementsgebouw' aan het Binnenhof in Den Haag1 in gebruik. Staatsexamen tot toel. aan de universi teit. Te Utrecht zijn geëx. 15 candidaten voor de faculteit der godgeleerdheid, enz., S candidaten voor de faculteit der genees kunde, enz., 1 candidaat voor beide diplo ma's. Geslaagd voor diploma A: J. P. Tuin- stra, O. J. Ligthart en J. H. C. de Groot; voor diploma B: H. Begemann. A. van Leeu wen. Th. Bodde en mej. E. Sanders. Gedurende den loop van het examen trok ken zich geen candidaten terug. Het examen wordt voortgezet, met 5 candidaten. Na voortgezet examen slaagden in de vori ge groep alsnog voor A,J. Baert. Door den Rijkswaterstaat is hedon te Haarlem aanbesteed het bouwen van zes woningen nabij het stoompontvoer te Yel- sen, behoorende tot de werken van het Noordzec-kanaal. Het laagste ingeschreven werd door de firma Braun, te Beverwijk, voor 20.640. De Stuwadoorswet. „Het Volk," meldt, dat .naar aanleiding van een adres van den Centralen Bond ran Transport- en Havenarbeiders, waarin orü in-werking-treding der Stuwadoorswet ge vraagd werd, minister Posthuma geantwoord heeft, dat de tijdsomstandigheden aanvan kelijk de voorbereiding hebben belet, maar dat sedert eenigen tijd de uitvoeringsbeslui ten in bewerking zijn. Het ligt in het voornemen van den Minis ter, om, nadat de Raad van State over de samen te stellen ontwerpen zal zijn gehoord, te bevorderen, dat deze openbaar worden gemaakt. Nadat aan belangh'ubb.n len geh-g h U ia gegeven, om hun opmerkingen over de ont werpen aan den Minister ter kennis te bren gen en deze zijn overwogen, zal eerst kun- pen beoordeeld, worden, wanneer de stuwa doorswet in .werking zal treden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1