Nederland en de Oorlog. lOooclevcIaa; ,T a ili. <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgevingen. UIT ONS LAND. Binnenland. I\|o. 16987 Ah 1915. PBIJS DER ADYERTENTIENt Van 16 regeli /'1.0B. Iedera regel meer fO,17J. Heine advertentiSn nan 30 woorden 40 Cents oontant] elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoaeaeeren wordt ƒ0.06 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. i 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 15, 0.10. franco por poeti 1.65, VERKIEZING GEMEENTERAAD. v-ïrgemeostcr en Wethouders van Leiden i Gelet op artikel "1 der Kiesw^' Brengen ter algemeene kennis, dat hot proces verbaal van de zitting van het Hoofdstoi. 'V ireau. bedoeld bij art. 93 dor Kieswet, tot het vaststellen van den uitslag der herstemming tor verkiozing van éCn lid van den Gemeenteraad in hot dordo kiesdistrict van do gemecntb Loidon, op do pers van liot Baad huis is aangeplakt cn voor eon ieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage nedcrgelcgd. Burg6meo9ter en Wothouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeestor, .VAN STRIJEN", Secretarie. Leiden, 15 Juli 1915. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. CEMEEN7ELIJKE INKOMSTENBELASTING. Burgemcoster en Wethouders van Loidon bren- g -i tor kennis van do belastingschuldigen, dat, tengovolgo van de bijzondere tijdsomstandighe den. door de gemeente ook dit jaar vclo bnlten- gowono uitgaven zullen moeten worden gedaan, waartoe de gemeentekas niet altijd toereikend kan zijn. In dit geval zal tot het opnemen van grootcro bedragen aan tijdelijk kasgeld moeten worden overgegaan, hetwelk noodwendig groote onkosten zal veroorzaken. Ten r!-We deze onnoodige kosten te voorkomen wordt tot de helastir-sohuldigen met eon boroop o~» hun burgerzin, hot dringend verzoek gericht- niet het voldoen van hun aanslag in do gemcente- inkoinatonbclasting niet te waoliten tot de respectieve termijnen versohenen zijn maar reeds nu, zoo mogelijk den geheelen aansla" of ten minst o do helft daarvan te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR. Burgomccstor. VAN STELTEN, Secretaris. Leiden, den 15en Juli 1915. LEIDEN, 15 JULI. Bekroning Prijsvraag Faculteit Wis- cn Natuurkunde. Door Rector en Senaat der Universiteit te Leiden, werd den 15den Mei 1914 o.a. de volgende prijsvraag uitgeschreven: Faculteit van Wis- en Natuurkunde. De Faculteit verlangt een bijdrage tot de kennis der praecessie-constante en der. in de Eigen-Bewegingen der sterren aan wezige systematische gedeelten, welke af hangen van haar plaats aan don hemel, .waarvan de voornaamste termen kunnen op gevat worden als parallactische E. B., af spiegeling van de beweging van ons zonne stelsel (Zie ook V. J. S. d. Astr. Ges. 9. 1874, 173. 17. 1882,249 en Anding', Kri tische Untersuchungen liber die Bewegung <3er Sonne durch den Weltraum, Ier Theil, München 1901.) Deze bijdrage moet verkregen worden I door middel eener vergelijking van K s t- I aer's catalogus van 10663 sterren, (Ver- I öffentl. Bonn No. 10. 1908) met een of Keer der zeneeatalogi van de Astronomi sche Gesellschaft, en de verkregen uitkom sten moeten kritisch vergeleken worden met die van andero soortgelijke onderzoekingen, bepaaldelijk ook voor zoover deze op zwakke Sterren betrekking hebben (Zie de litera tuuropgaven in Newcomb Tho processio nal constant). Daar het hier de bewerking van in declinatio smalle strooken betreft, moet men zich in hoofdzaak bepalen tot het nagaan der afhankelijkheid van do rechte klimming waarnevens echter ook op den invloed der helderheid moet gelet wordon. In de eerste plaats wordt gevraagd de 'A. R. van Eüstner's catalogus te vergelij ken met die van den zonecatalogus Berlijn A (Deel. 15 gr. tot 20 gr.), waarmede hij 'eirea 600 sterren gemeen heeft bjj een Spoche-verschil van 25 jaren (vergel. bjjv. het onderzoek van N y r n in Bull. Acad. St.-Petershourg 14. 1870). Zeer zal het in- tusschen op prjjs worden gesteld, wanneer tnen het onderzoek uitbreidt, hetzij door het iïever.s de A. R. ook do declinaties te doen omvatten, ihietzg door de A. R. van Berlijn A. ook die van beide aangrenzende zonae Berlr.n B (kleiner epoche-verschil bij groo- ter nauwkeurigheid) en Leipzig I, of van oen van beide te bewerken. (Zie omtrent de on derlinge verhouding der zonecatalogi de ver handeling van Auwers in Ast". Nacbr. 161. 1903). Op deze prijsvraag is een antwoord in gekomen onder het motto: „Es irrt der Mensch, so lang' or strebt." De Faculteit van Wis- en Natuurkunde heeft besloten voor dit antwoord den gou den eerepenning te doen uitreiken. Bij opening van het naambriefje, bleek de schrijver te zijn de heer C. de Jong, can- öidnat (thans doctorandus) in de wis- en ster renkunde fc Leiden. Een Zilveren Jubileum b(j de H. IJ. S.-M. Heden was het de dag, waarop de heer A. Wt van den Heuvel, commies bij de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij, vóór 25 jaar alhier in dienst trad bij da af- deeling comptabiliteit. De heer Van der H. had toen reeds ongeveer 12ys 'dienstjaren achter zich, doorgebracht in Utrecht en Schiedam. In Leiden won de' heer Van den H. Vele vrienden, in de eerste plaats onder de amb tenaren en beambten, die met hem samen werkten, en verder onder het reizend pu bliek. dat in do gelegenheid was met hem in aanraking te komen. Zoo was het te voor zien, dat de dag van heden voor don jubi laris niet onopgemerkt voorbij 2011 gaan. Toen hij vanmorgen het plaatsbureau bin nen trad, vond hij hot geheel met groen en bloemen versierd en al de ambtenaren, werkzaam op het bureau, en vele anderen maakten hun opwachting. Bjj monde van den heer J. H. Blokpoel werd den jubilaris op hartelijke wijze ge luk gewenscht en hém uit veler naam een met goud gemonteerd» vulpen als een her innering aan dezen dag aangeboden. De heer Van den Heuvel dankte diep- geroerd, voor de hulde, hem bewezen. Tal van ambtenaren, beambten en enkele particulieren drukten den jubilaris de band. De stationschef kon wegens verlof niet tegenwoordig zijn. Hij on vele anderen had den schriftelijk hun gelukwenschen aange boden. De gemeente heeft ook dit jaar veel buitengewone uitgaven te doen en de kas is daarvoor niet altijd toereikend. In verband hiermede verzoeken B. en W. den belasting schuldigen zoo gauw en zoo veel mogelijk te betalen. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: Den Burcht. Invitaïieooncert, 8 uur. Vrijdag: Concert, Buroht, 4e Keg. Infanterie. Maandag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag: Bioscopo Variété Théater, Stations weg 19. 1 uur. (Zaterdag, Zondag S uur). DIT ONZE STAD. GEMEENTELIJKE VISCHVBRKOOP. I Heden nas de visch om elf uren reeds uitverkocht. Morgen is weer tarbot en groo te schol voorhanden. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 28 Juni3 Juli. Totaal Ledental 1723, Werklooze lcdon36 Aantal kinderen be- ncdon do 16 jaar 40 Loonverlies per weak f 443.68 Vergoeding v. d. Patroon f 3.— van het Steuncomité 33.60 TJitkeering werkloozenkas 139. Loonverlies por week CedoeltelIJk werkloo- zo loden 198 Aantal minder werk uren per week 2390s Aantal kinderen be neden de 16 jaar 305 Loonverlies per week Vergoeding v. d. Patroon f van het Steuncomité TJitkeering werkloozcnkas -f 268.OE f 364.84 14.25 176.38 Loonverlies per week Aantal onder do wapenen 263 Aantal kinderen be neden do 16 jaar 2-39 Loonverlies per week Yergoeding v. d. Patroon f 291.02' van het Rijk 993.15 Stouncomitó 11.15 f 3239.05 Loonverlies per week Totaal loonverlies per weok, waarbij betrok ken 495 leden 1295.32» 1943.72 - - - - f s ONDERLINGE VERZEKERING. iVioor den tijd, dat de Oorlogsteeongeva 1- lenwet niet in werking is getreden, hebben de reederijon te Kat wij k-aan-Zee een onderlinge verzekering opgericht, ten einde tegemoet te komen in de schade, door vis- schers of hun nagelaten betrekkingen ge leden, ten gevolge van zeerampen, door den oorlogstoestand veroorzaakt. Iedere reede- ry zal. raar verhouding daartoe bjjdragem INVORDERING SCHOOLGELD. Het is te vreezen, zoo schrijft de Minis ter van Binnenlandsche - aken aan Ged. Staten der provinciën, dat, bij het voortdu ren van de tegenwoordige buitengowono tijdsomstandigheden, zïok meer en meer gevallen voordoen, waarin personen, die ter zako van het openbaar lager onderwijs sdhoolgeldpdicktig zijn, -door fmane/Leeleji achteruitgang niet in staat zijn het door hen verschuldigde schoolgeld op cle vast gestelde tijdstippon on tot het volle bedrag te voldoen. Het zou, zoo schrijft de Minister verder, noodlottig te achten zijn, indien als ge volg van zoodanige-n staat van zaken, door toepassing van het dwangmiddel „wegzen ding van de school" het onderwijs voor de betrokken leerlingen wierd onderbroken. Do Minister heeft mitsdien Ged. Staten verzocht, namens hem, de aandacht der gemeentebesturen voor zooveel noodig op dit punt to vestigen, met uitnoodiging aan die besturen, bij wanbetaling niet na te laten de oorzaak van den achterstand te onderzoeken en buitengewone matiging toepassing van bedoeld dwangmiddel te betrachten, zoodat slechts bij onomstoote- lijk gebleken onwil van de zijde der sohool- geldplichtigen, dat expedient "ware in wer king te stellen. VALSCHE PASSEN. J) Dit getal wordt govormd doori Gehuwden en kostwinners, welke vergoeding ontvangen120 Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoorwog- Hoatsohappijen 36 Ongehnwden, welke geon vergoeding en geen loon ontvangen 107 Totaal... 253 Door de gemeentepolitie t-e Maastricht werden aangehouden en ten politiebureelo in voorloopigo bewaring gesteld een twee tal kantoorbedienden, vroeger in dienst bij den Duitschen consul te Maastricht, doch sinds e enigen tijd ontslagen, wijl de werk zaamheden verminderden. Beiden worden verdacht, eigenmachtig passen aan belang hebbenden te hebben uitgereikt en het geld daarvoor gekregen, ten eigen bate te heb ben aangewend, nadat zij reeds uit den dienst van den consul Heijer warén ont slagen. Vermoed wordt, dat ze zich een aantal formulieren hadden toegeeigencl, en deze van de voreischte ste-mpela en hand teek enin gen hebben voorzien. Aan de gren zen zou het bedrog door de Duitschers ont dekt zijn, daar bleek, dat zij, wien eerder een pas was geweigerd, thans in het bezit waren van een door het Duitsche consulaat afgegeven pas. Een der verdachten genoot in die mate het vertrouwen van den Duit schen consul, dat hij nu en dan met het re gelen van aangelegenheden in België werd belast. Beide verdachten zijn Nederlanders één hunner was in een andore betrek king.. De politie zet het onderzoek voort. LANDBOUWYERLOVEN IN DEN -OOGSTTIJD. De Minister van Oorlog deelt mede, dat alleen aan bedrijfsleiders en aan hen, die als zoodanig fuwgeeren in den oogsttijd, wanneer aan den betrokken compies. (ceks., baittij., fort-, dets.)-eommandant de nood zakelijkheid daartoe blijkt, een verlof kan worden verleend. Onder bedrijfsleiders moeten ook worden verstaan smeden, wa genmakers, hoefsmeden, loonmaaaers en loondorsehers in het bezit van een machi ne, zoomede paardenhouders, wanneer de-ze dienstplichtigen met den landbouw in betrekking staan. In verreweg de mees te gevallen zal met een verlof van 14 da gen of minder kunnen worden volstaan; in geen geval zal het den duur van 3 we ken mogen oversohrijdon. Het verlof, waar om het hier gaat, mag naar verkiezing in één of meer perioden worden genoten, maar mag niet verleend worden aan do miliciens, die voor eerste oefening onder dp wapenen zijn, en oök niet aan hen, die slechts in het buitenland grond in eigen dom of in pacht hebben. Het verleenen van oen oogst verlof aan arbeiders en knechts is mot het oog op de belangen van den dienst on die van ande ren niet mogelijk en behoort dus achter wege té blijven. De voor den hooibouw door den opper bevelhebber van land- en zeemacht aange geven grens van 18 pOb. voor do afwezi gen, mag ook na 1 Augustus a.s. ten be hoeve van Üc oogstverloven niet worden overschreden. Belanghebbenden bij tarwe-, rogge-, aardappel-, haver- en bietenoogst dienen hun schriftelijk verzoek om verlof zoo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk op oen door don compies. (esks. battij-, fort-, dets)- oommandant aan to geven, datum in. Op bij andero autoriteiten inkomende verzoe ken zal niet worden gelot. De compies. (csks. battij., fort-, dots).- oommandant stelt persoonlijk een onder zoek in (door ondervraging van den betrok ken dienstplichtige en zijn dorpsge no oten, door nagaan van de controle-lijst en het administratieboek, enz.) en vraagt bij twij fel advies aan het betrokken bemiddelings bureau voor den landbouw. Hij regelt het verlof zoo billijk mogelijk, rekening hou dende met de belangen van den aanvrager, maar ook met die van anderen, zoodat ge gronde klachten over onrechtmatigheden behooron te worden voorkomen. Door een bedrijfsleider reeds genoten hooibouw verlof behoeft voor een gemengd bedrijf een verlof in den oogsttijd niet uit te sluiten. De compies. (esks. battij., fort-, dets)- commandanten houden aanteeketaing van de door hen verleende extra-verloven in den oogsttijd en dienen dozo opgave on middellijk na afloop daarvan rechtstreeks aian het departement van Oorlog in. Deze en andere axtra-verloven, om eco nomische redenen verleend, hebben, indien het onvermijdelijk is, den voorrang boven de periodieke verloven ofschoon dus mot het oog op 'den goeden geest in den troep het streven moet zijn het periodieke ver lof niet geheel of gedeeltelijk stop te zet ten, zal dat bij enkele onderdeelen niet altijd kunnen worden vermeden. De Minister deelt nog oenige gegevens mede met betrekking tot den aard en den duur van sommige oogsten in de verschil lende provinciën. Deze gegevens zijn ver strekt door het Departement vain Land bouw, Nijverheid on Handel. BRANDSTOFFEN-VOORZIENING. „De Maasbode" deelt mede, dat hot Cen- traal-Besiuur van den Ned. R.-Kath. Volks bond zich heeft gewend tot den Minister van Landbouw, met een adres, waarin verzocht wordt die maatregelen te willen treffen, die noodig mochten blijken, om de zekerheid te hebben, dat in dén a.s. winter de noodige brandstoffen voor de werklieden en de klei ne burgerij te verkrijgen zullen zijn, zon der dat daarvoor een buitensporig hooge prijs zal moeten worden betaald, maar zoo mogelijk de thans geldende prijzen ongeveer kunnen worden gehandhaafd. AANGEHOUDEN EN VRIJGELATEN SCHEPEN. De kapitein van den Nederlandschen schoe ner „Zeemeeuw', met een lading ansjovis, van Bilbao naar Umuiden, laat rapportee ren, dat zijn schip; bij Duins is aangehour den en ten anker gegaan. De te Vlaardingen thuis behoorende log- gerschepsn VL 64, schipper P. Groeneveld, VL. 35, schipper A. Haasnoot, VL 76, schipper W. van der Velden en VL. 119, schipper P. Zevenhuizen, die door Bngel- sche oorlogsschepen waren opgebracht, zijn weder vrijgelaten. UITVOER VAN LEVENDE SCHAPEN. De Minister van Landbouw brengt ter ken nis, dat voorloopig wéder vergunningen tot uitvoer van levende schapen zullen worden verleend. DE ZAANDAMSCHE KERMIS. B. cn W. van Zaandam hebben, naar aan leiding van het voorstel-Baas e.a., om dit jaar de kermis niet te laten doorgaan, een praeadvies bij den Raad ingediend, waar- bij zij voorstellen, het voorstel van de hand te wijzen, eerstens op grond van den gelde- lijken toestand der gemeente, en tweed ens in het belang van do ingezetenen, yier za ken door de mobilisatie en den oorlog toch al réeds zooveel hebben geleden. B. en W. ontraden derhalve de opbrengst der kermis gelden, voor het loopende jaar, een bedrag van ongeveer f 10,000, prijs te geven. LUCHTSCHEPEN BOVEN DE NOORDZEE. Men meldt van Vlieland d.d. 14 Juli: Heden passéerden hier twee Zeppelins, komende uit N. N. O. en N. O. richting, bei den gaande in westelijke richting. Uit Terschelling: Hedenmorgen kruiste hier een Zeppelin boven de Noordzee. Hedenmorgen, aldus meldt men uit Nes op Ameland, d.d. 14 Juli, passeerde, in Weste lijke richting gaande, een groot luchtschip benoorden Ameland. KUNST, LETTEREN, ENZ. Door den heer P. Buitendijk, arts te Lei den, cn don heer J. L. F. do Moijcro, te Ede, zijn aan 's Rijks museum van Natuur lijke Historie te Leiden, belangrijke verza melingen naturaliön ten geschenke gegeven. Nieuwe itgaven. Bij de Uitgevers Meulenhoff Co., te Amsterdam: „Harem", Schetsen uit het leven van de Turksche Vrouw. Prijs 75 Cents. Bij den Uitgever L. J. Veen, to Araster dam: Inferno, Roman uit don Wereldoorlog 19141915, door Ediward Stilgebauer, scürij- ver van Götz Kraft. Geautoriseerde ver taling door Mevrouw J. P. Wessclïnck Van Rossum. Prijs f 3.50 ing., f 3.90 geb. Do Raad van Hilversum heeft beslob ten tot het instellen van een cdsoh in re conventie tegen, den gewezen directeur der gasfabriek, den heer W. J. Sligting. In beginsel i3 thans besloten een; vaik- eohool voor sigarenmakers te Eindhoven op te richten. De Regéering zal eventueel voor 50 pOt. in' de kosten bijdragendé andere 50 pet. zul len bestreden worden uit subsidies van de provincie, gemeente, patroons en werklie den-organisaties,donateurs etn ee rededen; Aan onvermogen den zal niet alleen geheel kosteloos onderwijs worden gegeven, maar zoo noodig ook eon toelage voor de oudere, indien dezen bij-inkomsten moeten ontbe^ ren., door dat de kinderen wegens vakk schoolbezoek voorloopig niet op de fabrie* ken werken. (,Hbld."> In de vergadering van het Neet. Zen delinge nootschap te Rotterdam werden tot leden van het hoofdbestuur herbenoemd:; cis. J. Bergman, dr. A. M. Brouwer en dia. P. J. van Melle, te Rotterdam, prof. <3r. P. D. Chantepie de la Saussayo en prof. dr. H. M. van Nes te Leidenmr. W. J. baron Van Lynden en ds. P. J. Molenaar, te 's-Gravenhageds. H. E. Vinke, te Alk* maar en benoemd prof. dr. G. J. Thierry, te Leiden. In den ouderdom van 70 jaar is over leden prof. dr. H. T. Karsten, oud-hoog leeraar in de Lafijnsche taal- en letterkunde aan de gemeentelijke universiteit t-e Amster dam. Staatsexamens tot toelating aan de Universiteit. Te Utrecht zijn van 1214 Juli geëxamineerd 17 candidaten voor do faculteit der godgeleerdheid enz. en 8 can didaten voor de faculteit der geneeskunde, enz. Geslaagd voor diploma A: mej. G. van der Burgh, J. W. Ph. Borleffs, me-j. E. M. Smit, mej. M. J. A. van Wessem, P. Kik kert, mej. T. J. Günther, J. D. L. de Vries, mej. A. Schnittzer; en voor diploma B: J. de Vries, C. J. Brester, C. Beekhuis, mej C. E. Blocker, A. C. Elsbach, W. N. M. Mares, A. P. J. Schoenmakers en F. W. Booy. Het examen wordt met één candidaafc voortgezet. Gistermiddag had in Artis", te Am> sterdam een vergadering plaats van voor zitters <?n secretarissen der afdeelingen. van de Neder 1. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, onder presidium van den voorzitter der Maatschappij, jhr. mr. J. W. G. Boreol van Hogelanden, waarop ook tegenwoordig was het eerelid cn oud- voorzitter der Maatschappij, do heer G. Baron de Senarolcns do Granoy, uit Vueht. Bij de opening dér vergadering wees do voorzittor op de omstandigheden in don tuinbouw, die wel verre van rooskleurig, toch in sommige opzichten goed zijn te noe- mon, wat oen reden was om met moed en vertrouwen do toekomst te gemoet te gaan. Verder hoopte spr. dat de beraadsla gingen op deze vergadering en de advie zen, die zouden gegeven worclen, aanlei ding voor de afcleelingon mogen zijn om in do aanbevolen richting mede te werken. Een schrijven van den directeur-generaal van oien Landbouw gaf den voorzitter ge legenheid om bij de aanwezigen aan te dringen op zorg voor een doeltreffende funotioneering der Commissies van Toe zicht op de Tuinbouwcursussenwaaronder er zijn die haar taak wat zeer licht blijken op te vatten. Hierop verkreeg de heer jhr. G. F. van' Tets, als voorzitter der afd. Zeist, het woord om to spreken over „het bevorderen van den aanleg van bondbediden of vaste plantentuinen in gemeenteplantsoenen." De heer H. Niessink, voorzatter der aid. Apeldoorn, heeft met gro-o-te instemming den heer Van Tets gehoord en deelt inede, dat het gemeentebestuur van Apeldoorn zijn af deeling hoeft opgedragen een ge- schikff stuk grond voor den aanleg van mik een border of vasteplan ten tuin aan te wij zen, en daar zulk een beplanting aan te brengen, welke mededeel ing met applaus wordt begroet. Punt 2 van de agenda was: „bespreking van de maatregelen tot invoering van het leerlingwezen door de af deelingen.". De heer J .M. Yas Visser, voorzitter der 's-Gravenhaagsche Tuinbouw ver ecnigiiig, heeft eenigo bezwaren tegen liet stelsel, o.a. vindt hij dat do vakeommissies niet al leen uit vaklieden moeten bestaan, maar ook het recht moeten hebben een uiet- valcrnan als voorzitter te 'kiezen. Ten aaidc- re vindt spr. den leeftijd van 14 jaar voor de leerlingen te laag, terwijl hij gaarne een bepaling in het stelsel opgenomen zag, om ook anderen in de gelegenheid te stel len do diploma's te halen. De heer C. H. B. Alsche, uit Velp, zou gaarne in het programma eenigo eischen voor de behandeling van vruchtboomen op genomen zien cn tevens aan kleine af dee lingen liet recht zien verleend, gezamenlijk een vakcommissie in te stellen. De lieer A. J. van Laren, uit Amster dam, wiens afdeeling het caitworp-leerling wezen heeft ingediend), beantwoordt uitvoe-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1