De uitbreiding onzer Vloot. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. verdient het aanb.velicg, ditmsa! geen vijf-, ncaai* een vier-percentfi-leering uit te schrij ven. Het scheelt op honderd nidllioen een mil lioen aan rente, en men maakt voor do mid denstanders niet opnieuw het geld duurder. Een aflossingsonfcwerp noemt „HET VOLK" het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van dpn Landstorm, nu cie Memorie van Antwoord is gepubliceerd. Het blad vat zijn oordeel als volgt, samen: „Het ontwerp krijgt door deze uiteenzet ting het karakter van een aflossingsont- werp. Meer kunnen wij er lieden niet van zeggen. Is het nu aannemelijk geworden? Blijft het onaannemelijk? Er is een kor ie poos van nauwgezet nagaan der onderdeelen en van het geheel noodig, voor een beslist oor deel kan worden uitgesproken. Maar ook indien dit oordeel ten slotte ongunstig moet luiden, kunnen wij met voldoening consta- t eer en, dat het tweede ontwerp een belang- rijs minder ongunstig aanzien heeft dan het eerste. En al moge er ook door de Re- geering kwaad worden gesproken van onze agitatie, deze verbetering is, mede en dank y.ij vooral aan haar, alvast bereikt-.'- lil. Do taak der kruisers. Waai- het drijven van machtspolitiek en het daaruit voortvloeiende oorlogsgevaar voor een kleine natie is uitgesLot-en, 'zal voor haar het gevaar voor oorlog veeltijds voortspruiten uit schendingen van de onzij digheid. Handhaving van de neutraliteit beteekent actief noch passief oorlogshandelingen steu nen, m.a.w. voorkomen dat oorlogshande lingen van uit het neutrale gebied bevor derd worden. Om schendingen der onzijdig heid tegen to gaan, zijn schepen noodig. oriogsschepen, die met kwade bedoelingen binnen ons gebied komen, laten natuurlijk geen onderzeebooten naderen, terwijl deze laatste niet in ondergedoken toestand haar torpedo's kunnen lanceeren, indien zij geen zokerheid hebben van de bedoelingen van den vreemdeling. Schepen 'bieden een veel betere accommodatie voor 't personeel dan de ondorzeebootenzij kunnen zooveel lan ger achtereen in zee blijven; hebben veel krachtiger stations voor draadlooze telegra fie; hebben een talrijke bemanning en be schikken over geschut om een vijand aan den wal te bestoken of hem het zich nes telen aan den wal te beletten. Onderzeeboo- ten vermogen tegon den wal niets en zijn door haar kleine bemanning en gebrekkige communicatiemiddelen weinig geschikt voor de diensten, die bij de handhaving der -neu traliteit op den voorgrond treden. In oorlogstijd zal de actio der onderzee booten voornamelijk bestaan in het zich op stellen in bepaald strategisch daarvoor aan gewezen gebieden, waai- zij de gelegenheid moeten afwachten om haar slag te slaan. Voor een voortdurend kratsen in open zee, voor het opzoeken van den vijand op groo- ten afstand van haar basis zonder omtrent diens plannen en bewegingen te zijn inge licht, zijn zij niet geschikt. Voor dezen af mattend cn dienst zijn haar bemanningen te klein en in te ongunstige conditie. Daar voor zulleD bij voorkeur kruisers moeten dienen, clie zidh snel kunnen verplaatsen, berioht zenden van de nadering van den vijand en daardoor den onderzeebooten gele genheid goven zich naar de bedreigete plaatsen te begeven. Een naderende vijand zal zijn bedoelingen zoolang mogelijk verbergen en daartoe zijn vloot laten voorafgaan en omringen door lichte kruisers, jagers en andere lichte vaartuigen, die hem tevens moeten inlich ten omtrent de bewegingen en maatrege len van den verdediger. Het zal uoor het lichte materieel alle toegangen en schuil hoeken laten afzoeken en daar de onder zeebooten deze handelingen bezwaarlijk kunnen beletten, zal het den vijand moge lijk zijn de actie van onze onderzeebooten tegen zijn hoofdmacht te verijdelen of al thans zeer te bemoeilijken. Kunnen wij -ech ter daartegenover stellen een aantal snel- loopendo kruisers, zóó krachtig bewapend, dat zij de verkenners van den vijand kun nen vernietigen, dan zal bet dezen niet- 26) Ja, hier sluimerden de goden van Sas- sendal. Tuisschen de steen brokkelingen 'en de mo- iaenen waren kfinksachtige koppen te zien met vreemd verweerde trekken. Zij bogen zich over het dal, sommige rekten hun hals. Waar geleken ze op? Op Clathor met de koe-ooren, de gezellin van den Egyptischen zonnegod? Onze vrienden bleven een oogenblik staan. Al het naargeestige van die versteende won derwereld kwam over hen; die doode steen- oogen staarden hen aan Ze liepen, dat het jjswater en de modder on* hen heen spatten,ze struikelden, gleden en liepen weer, liepen zoo hard ze konden naar het huisje, dat op de verste delta van de Sassenrivier hen tot zich wenkte. xxr. BIJ DE PELSJAGERS. 1 De hut, waar zij aankwamen, was Storsta/l's oude overwinteringshut. welbe kend bij allen, die den ijsfjord hebben be zocht. Er steeg een dunne blauwe rook op uit de schoorsteenpijp, en een groote, stevige man, met een dikke ijs'andsche trui aam zat voor de deuropening, bezig met het villen vau een rendier. 't Was een typisch voorbeeld van een pelsd i er vangershut, dat onze reizigers ie aen kregen,, - mogelijk wezen zijn bewegingen geheim I te» 'houeïen en .onzen Archipel binnen te j dringen zonder op "bepaalde punten kraoh- tigen tegenstand te ontmoeten. Do personeel-kwestie. Do onderstelling dat aan het voorstel tot aanboiTw van kruisers niet vreemd zou zijn geweest de wensch om aan hoofdofficieren de gelegenheid te geven als commandant op to treden, wijst de minister van Marino uitdrukkelijk af. Vooropstellende dat het bezit van sche pen alg de thans voorgestelde kruisers nood zakelijk is om onzo" marine in staat to stel len de taak, waarvoor zij in lndië wordt gesteld, naar behooren tc vervullen, heeft hij gemeend in de Memorie van Toelichting er op te moeten wijzen, dat langer uitstel van den aanbouw dier soliepen tot ont wrichting van haar organisatie moet leiden. Daarbij was liet oog gevestigd op de per- soneelorganisaitio in haar geheel.. De kosten. Bij het nader uitwerken der plannen ie gebleken, dat om te voldoen aan de hooge eischen van snelheid en werkingssfeer de waterverplaatsing meer dan 6000 ton, ja zelfs niet minder dan 7000 ton zal moeten bedragen, waardoor -do prijk evenrocüig hooger gesteld moet worden. Deze omstan- heid en de steeds stijgende materiaaJprijzen zijn oorzaak dat het voorzichtig schijnt den totaalprijs van het schip geheel uitgerust voer zee op ongeveer 10 millioen gulden te stellen. Het. totaalcijfer van de bouw kosten voor de 2 kruisers en de 4 onder zeebooten s t. ij g t daardoor van 25 op 28 millioen gulden. Watervliegtuigen. Daar in Nederland nog geen watervlieg tuigen zijn vervaardigd, lag het ook met het oog op de gewenschte vlugge aanschaf fing in de bedoeling deze vliegtuigen recht streeks uit het buitenland te betrekken. Sedert dien zijn echter aanbiedingen ont vangen van een in Nederland gevestigde fabriek van vliegtuigen, waarvan gaarne zal worden gebruikgemaakt, wanneer er voldoende waarborgen zijn tot het verkrij gen van goed materiaal. Het waterterrein van de Rijkswerf te Amsterdam en ook het terrein dat ziali in de onmiddellijke nabijheid daarvan bevindt zijn ongeschikt voor de stationeering van /watervliegtuigen. Yoor den aankoop van watervliegtuigen, inrichting bergplaatsen enz., is 200,000 aangevraagd. Hierbij werd uitgegaan van de veronderstelling, dat aan het waterterrem geen kosten behoefden te worden besteed. Bij nader onderzoek bleek, dat- het terrein waar men eerst op gerekend had, niet 'bruikbaar was Een geschikte plaats werd gevonden in de Mok, op de Zuidkust van Texel. Ei' zal daar evenwel een aanzienlijk bedrag besteed moeten worden voor heft uitdiepen en in orde breügen van een beschutte water vlakte van voldoende grootte. Ook is het door de meer afgezonderde- ligging noodig om te voorzien in d© huis vesting van het personeel en ïn afzonder lijke inrichtingen voor watervoorziening, electrische drijfkracht en verlichting en voor verwarming. Yerder zal de vliegera.f- deeling moeten beschikken over een zee waardige motorboot voor assistentie bij de oefeningen en voor de communicatie tus- schen Nieuwediep en Texel. Alle uitgaven tezamen met inbegrip van aanschaffing van vliegtuigen en mo torboot «- worden geraamd op een bedrag van ongeveer f 450,000. In het oog hou dende, dat die ramingen felfechts jglbbaol zijn en berusten op eenheidsprijzen, cüe door de tijdsomstandigheden kunnen te genvallen, zal dus op een totale uit gaaf van 5 00,0 0 0 gerekend moeten worden. De thans gevraagde f 2<X>,000 moe ten ctós als een eerste termijn van het benoodigde bedrag worden beschouwd. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden en worden tegen 35 ets. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m. tepen 40 ets. ii ij hetnazion en schoonmaken van maehmegoweren had de landweerman Tonnis van t Hof, woonachtig te Dirksland on vader van een vijftal kinderen, het onge luk door een patroon, die nog in een der geweren aanwezig was, in de linkerzijde tus- schen de tweede on derde rib getroffen te worden. Zwaar gewond is hij naar het mili taire hospitaal alhier vervoerd. Zijn toe stand is zeer ernstig. Door den Ned. Centralen Bond van Geëmployeerden in het Logement en Koffiehuishoudersbedrijf is een landelijke actie begonnen tegen het ondoelmatige en onpractische van het dragen van witte slo ven door do kellners in café-restaurants. In een circulaire richt de Bond zich tot do patroons-organisaties en werkgevers in het café-restaurant-bedrijf, waarin er op ge wezen wordt, dat deze dracht op practisoho en hygiënische gronden moet worden afge keurd; daarbij werkt een dergelijk kleeding- stuk, gedragen door mannelijk bedienend personeel, belemmerd voor een zich vlug bo- wegen, terwijjj het hen bovendien ten zeerste vermoeit, hetgeen niet bevorderlijk kan worden geacht in het belang eener vlugge bediening der gasten; roden, waarom de vak-organisatie aan de patroons in dat be drijf verzoekt mede te werken om tot een afschaffing van dat kleedingstuk te gera ken, waardoor tevens bereikt wordt, dat mannelijk personeel niet langer als vrou welijk© bedienden zijn uitgedost. Een worsteling. Woensdag trof de oppenwaclitmeesiter der Kon. Marechaussee te Glanorburg, gemeente Lom nek er, op Hollonidsch grondgebied, on middellijk bij de grens aan den Dudtschen landbouwer G. Schoften, wonende te Gro- nau i/W., wiens aanhouding hier te lande was verzocht, cfiaa>r hij een gevangenisstraf van vier maanden -moest ondergaan, we gens verboden uitvoer vaai goederen. De opperwachtmeester trachtte den man to arresteeren, waartegen deze zich met alle macht verzette, zoodat oen worsteling ontstond, waarbij beiden over den grond rolden. Met behulp van een marechaussee werd S. eindelijk opgebracht en gevangen ge zet. De familie van S. en eenige andere Duitsehers, die die worsteling hadden ge^ zien, beklaagde zich bij de Duitsohe gen darmerie en den Ober-Iaeutenant der grenswacht, als zou S. op Dudtsch gebied zijn gevat. Door het uitzetten van piketten bleek werkelijk, dat do wachtmeester bij de schermutseling oinlbewust 1 k 2 meter op Duitech gebied was geweest, op grond waarvan S. weder in vrijheid werd gesteld. Het spoorwegolukteHattem- merbroek. In de dagbladen was mede gedeeld, dat naar de oorzaak van het spoor wegongeluk te Hattemmërbroek geen om vangrijk onderzoek za worden ingesteld, om- da-o deze reeds voldoende bekend zou zijn, Hot zou namelijk vaststaan, dat hot onge val- te wijten is aan het overhalen van een wissel, terwijl de trein nog niet geheel was gepasseerd en tevens zou bekend zijn wie daarvan de schuld draagt. In aar aanleiding hiervan schrijft men aan „Het Yolk" van deskundige zijde Mocht dit bericht juist zijn en inderdaad de bedoeling voorzitten geen uitvoerig on derzoek naar do oorzaak van het ongeluk in te stellen, dan dient door het publiek een ernstig protest tegen deze manier van doen te worden uitgebracht en zou het op den weg liggen van de Tweede Kamer bij de Regeering op een volledig en onpartij dig onderzoek aan te dringen. Als het vaststaat, dat het ongeluk is te wijten aan het ontijdig overhalen van een wissel, is daarmede de zaak niet verklaard, doch stelt zich met nadruk de vraag op den voorgrejnd: Hoe kómt het, dat het mogelijk was den wissel ontijdig te trekken"? Bij een benoorlijken beveiligden spoorweg is het on mogelijk in een hoofdspoor een wissel te trekken, terwijl een trein daarover gaat. SCHRIJVERS van Ingezonden Stukken moe ten Naam en Adres aan de Redactie be kend maken. Ongeteekende Stukken worden terzyde gelegd. Vraag: Zou er eerst een binnenland- sche revolutie moeten komen, voordat de regeering verbiedt, aardappelen naar het buitenland to zenden, zooals naar Duitsch- la-nd, dat liier alles, zooals spek, vleescb, groenten enz. vandaan houdt. Wij, minder- gegoeden, kunnen maar nergens aankomen; moeten wy, rustige Nederlanders, dus maar voor dat vreemde volk lijden? Nu zyn de aardappelen 45 cents de 5 kop, andere jaren in dezen tijd 26 of 28 cent. Een boer van Rijnsburg vertelde mij, dat wanneer do uitvoer niet verboden wordt, er m den a.s. winter voor den werkman aan geen aardappel te komen is of tegen hooge- pre zen. Wat dunkt u hiervan? Antwoord: Gezien van het standpunt van den verbruiker, zeggen we met u, dat het beter ware wanneer dei Regeering den uitvoer vau voedingsmiddelen meer, be perkte. Maar de landbouwers zyn met die hooge prijzen wel ingekomen. Er komt geld mee in het land en dat is er de goede zyde van. Trouwens, by beperkten jiitvcer, zou het tooh kunnen, dat er voor binnenlandsch verbruik maximumprijzen, voor de aardap pelen bijv., werden vastgesteld. We mogen echter gerust aannemen, dat de Regeermg meer oog zal hebben voor de belangen van eigen laud en volk, dan voor die van de buitenlanders en daarnaar haar maatregelen inricht. En zij overziet het ge- heele terrein, beter dan .u en wij. YraagIu de gemeente Katwijk-aan- Zoe schijnt 'het, dat geen dnvul'ldngsformu- lieretn worden rondgebracht der Rijksrn- komstenbelasting, zoodlait die behoorlijk per soonlijk ingevuld kunnen worden. Een Rijksambtenaar beweert, dat hij hiermede belast is en stelt daarvoor de •noodiige vragen. Is een opgave niet naar diens zin, dan durft hij onbehoorlijk optre den en de antwoorden in twijfel trekken. Moet dit gedoogd worden Waarom wordt geen formulier met uittreksel van de wet, zooals dn andere gemeenten geschiedt, uitgereikt, waarvan inzending na twintig dagen moet plaats hebben? Antwoord: De aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting, (dit zijn de biljet ten, welke door de belastingpliohtingecn zeiven worden ingevuld) zijn of worden in uw gemeente, evenals overal elders, uitge reikt., doch als gij er niet een ontvangen hebt, zal dat zijn, omdat gij daarvoor niet in -de termen valt. De ambtenaren zijn belast met de invul ling van de zoogenaamde besdhrijvingsbil- jetten en als de ambtenaar, die toege rust 13 met de noodiige kennis van personen en toestanden, een opgave als onjuist be schouwende, de antwoorden in twijfel trekt, kan hierin niets onbehoorlijks gevon den worden en doet hij, naar onzo meenrng, (niets anders dan zijn plioht. Het onbehoorlijke in het optreden van den ambtenaar hebt gij niet nader aange duid en daarom kan nieb worden beoor deeld of gij dit ajl dan niet moet gedoogen. Wensoht gij een aangiftebiljet m to vul len, dan moet gij dit verlangen kenbaar maken aan den ontvanger der directe be lastingen. Yraagi Ik heb vlokjes in mijn japon, wit wol mousseline met 'n blauw streepje, de vlekken zijn ontstaan door mijn mantel, een golo bijna oranje van kleur, die nat geregend is en toen afgaf aan mijn japon. Weet u een middel om deze te verwijderen, een paar plekjes heb ik aJls geprobeerd met benzine, terpentijn, ammoniakzeep dóch zon der resultaat. Antwoord: De vlekken op uw japon zijn verfvlekken geworden. En er zal niets anders aan te doen zijn dan uw kleedje te laten verven. Ge ikunt het nog eens pro- beeren mot een verdunde oplossing van chloor, maar vooral niet op de blauwe streepjes. Y r a a g j Hoe verwijdert men water vlekken' uit een blauw voilen blouse? Antwoord: Ge moet do blouse ge heel onder water dompelen en zoo weinig mogelijk wringen niet geheel laten opdro gen en spoedig uitstrijken. Beter is het echter, dat go de blouse laat stoomen. Y r a a gIs er met 't oog op de tegen woordige tijdsomstandigheden gelegenheid om de omstreken van Yalkenburg in Lim- Rondom het kleine gebouwtje was vuil heid en slordigheid aan alle kanten. De omgeving deed ongeveer denken aan een cholerakerkhof, waar men geen tijd had ge had om al die dooden te begraven. Aller lei soorten van dïerlickamen lagen op en dcor elkaar: vossen, y^beren, rendieren. Ze waren ontdaan van hun pels en zagen er in hun roode naaktheid bedroevend uit. En tusschen die lyken lag allerlei walglijke rommel. Alles was er liolder-den- bolder neergesmetenleege blikjes, scher\eDr etensrest]es, aardappelschillen, vellen en vuil. Zelfs het meest gematigde lid van een ge zondheidscommissie zou dit gezioht waar schijnlijk niet overleefd hebben. Maar het vreemdst was, dat zo Aan al 'die organische stoffen geen vieze lucht ro ken. Niets verrot op Spitsbergen. Als y sheer en vos er niet waren, zouden allo lijken als mummies gorden. Ze drogen in door wind en weer, het vleescb verwelkt op de beenderen, maar geen verrottings-bacterie heeft ooit op Spitsbergen kunnen tieren, zelfs niet rondom de hutten der. vangers. Frida keek uiterst verbaasd om zich heen. In de zes maanden van Onverschilligheid voor het uiterlijk was haar smaak voor ver fijning wel verminderd; zo nam het zoo nauw niet meer met roet en smeer, maar deze vuile wildernis hinderde haar toch. „Wonen hier werkelijk menschen?" vroeg ze half luid. „Vuilpoetsen," antwoordde Brait op den zelfden toon, „zooals ze alleen kunnen go- boren worden aan rle uiterste kanten van mijn vaderland. De armoede en het harde leven hebben hen zoo gemaakt. Zelfs de Indianen aan de Parananvier zijn ordelijker dan deze pelsdieren vangers. De kou maakt hen lui on slordig, zooals ze het ons deed. Maar ze kunnen veel verduren, die raen- Bchen; er zyn geen taaier kerels onder) eenige hemelstreek." „Goeden dag," zei Bratt tot den man in de hut. Het was een vierkante kerel met een grooten ruigen baard. Hij zag nieuws gierig op, toen de twee vreemdelingen in sealskin-kleeren over alles, wat voor de hut lag, heen op hem toe stapten. „Goeien dag," zei hij vriendelijk, zonden zich heel verbaasd te toonen. „Ik zie, dat Boy bij jelui is," ging hij voort; „de Zweed is zeker doodgevroren op het gebergte, dat kan i*k me aenken. 't Was ook een be denksel, alleen daarheen te draven 1" „We vonden wat er van hem over was een kwart-myl ten westen van het Fulmar- dal," zei Bratt. De man knikte. Hij schrapte met groote langzaamheid dei tabak uit zyn pijp, stopte die met pruim- bak en stak haar aan. O, men leert alle haast wel af in het hooge hoorden. „Ja, zijn jol ligt nog aan^t strapd1,'* be gon hij. „Wat zegt de man?" vroeg Frida' nerveus. „U moet geduld hebben, freule! We zyn nu op Noorschen grond en moeten ons Fchik- ken naar 's lands wys. De voorstelling gaat niet in zoo'n vlug tempo als in Europa. Er moeten eerst voorzichtig eenige plicht plegingen plaats hebben, eer mön over den drempel komt." „Wft komen van ver," vervolgde Bratt tot den man. „Die jonge dame en ik zyn da 'eenige geredden van een groote toe ristenboot, die den vorigen zom'eT, ver gaan is." In den man voor het gat van de deur kwam opeens leven. „Victoria?" vroeg hy. „Ja," was Brattfs antwoord. A j „En waar hebt gij overwinterd?" >,In Agardhbaai." j „Gy en die dame?" „We waren met ons vieren, maar twee z^jn er dood." „En de hond?" „Die kwami bij ons in 't laatst van Augustus onder den Noor der storm." De man knikte opnieuw. „Jelui zijt wolkom1," zei hij. „Dit is Hog- steds hut en ik ben Eilert Antonsen van Tromsö. Myn kameraad heet Lars. Hij is naar de vallen gaan kijken." Zij gingen de hut binneu. Ze bestond uit tweè kleine vertrekken en een voorportaaltje. Ordelyk was het er niet. De lucht was druk kend en zwaar door etensgeuren en slechte tabak. De dingen lagen, waar het toeval zo had doen terecht komen. Kopjes en pan- !nen stonden ongewasschen overal in het rond. De grond was bezaaid met spaanders en beenderen; vossenhuiden hingen te dro gen en een heele rendierenbout bungelde aan 'de lage zoldering. Maar al die grie zelige versierselen werden vergeten bij hot knappende vuur aan den haard. Het oude drijfhout brandde knetterend, en de vlam men sloegen gezellig tegen een grooten yzeren pot. De 'man sneed 'een flink stuk van het rendiervloesch af en wierp h'et zOndere ver dere formaliteiten in dieu soepketel. Bratt nam den ransel van zyn rug, logde de belde slaapzakken op de broedé bank» burg fce bezichtigenof is een reisje daar- heen niet aanibevolenswaardii'g Zoo ja wann-eor is het daarvoor do mooiste en ge! schikste tijd. Wat is do beste en. goedkoop ste reisgelegenheid (per K.M.-boekje of degelijke). Hoe ver logt Voorthuizen, iü Gelderland, van Nijmegen on as er gemak'. Lelijke verbinding tussohen bedde plaatsen!? Antwoord: U kunt gerust naar Val kenburg gaan. Wanneer u 's morgens omè uur uit Leaden vertrekt dan zijt ge om 12.63 dn Valkenburg. De goedkoopste ge legenheid kost u f6 retour per S.S. De beste verbinding van Yoorthuyzen noar Nijmegen is per S.S. over Baraevekl Vraag: Kunt u mij een middel geven om witte linnen schoenen helder wit té krijgen Ik heb liet reeds geprobeerd mdti' pijpaarde, miaar dat droogt erg gooi op. Antwoord): U moet de schoenen eeTist goed 6ohoon maken en dan inwrijven mtó een oplossing van wit krijt en water en zoo spoedig mogelijk laten drogen Ge kunt ook potjes smeer voor witte schoenen bekomen bij eiken soboenWinkelier, wat wel wat duurder is, maar ook beter. Naar aanleiding1 van een vraag, omtrent een verkleurde gummi-mantel, deelt men one mede, dat men dezen gemakkelijk èn mc& goed resultaat kan laten verven. Als antivoord op de vraag „een middel tegen eksteroogen", zendt men ons het vol gende middel: „Men neemt een ui, laai eenigen tyd trekken in azijn, tot deze wat zacht is geworden. Dan neemt men 's avonds een schil van den ui, leg dien op 't ekster oog, doe er een lapje om en dan ka$ men 's morgens 'fc eksteroog er geheel af halen. Dit eonigen tyd volhouden, dan zal men spoedig goede resultaten er van zien." MARKTBERICHTEN. LEEDEN, 10 Jnli 1915. Graanmarkt. Dc handel in «"-anen onderging nog weinig verandering. Tarwe evenals Haver kalm met kloinen omzetj. Van Wint-ergeret is uitvoer dubieus, en handel daardoor zonder netoekenis. Tarwe, naar kwa liteit. van f 11.75 tot 12.80, per 80 Kilo. Haver f 15.40 tot 16.— per 100 Kilo. KATWTJK-AAN-DEN-RIJN. 9 Juli. Veiling der Tuinb^Ver. Katwijk -en O. Aardappelen Duke of York por baal f 3.60 tot 3.85, dito per mand f 2.20 tot 2.45, dito kleinen per halve H.L, f 1.20 tot 1.45. Aardappelen ronden per baal f 3.30. dito per mand f 2.g0 tot 2.55, dito kleinen pet1 halve Hl/, f 1.20 fot 1.65, Bloemkool N. H. I f 9.60 tot 10.—, Peen per 100 bos f 2.60 tot 3.80, TTion per 100 bos f 2-90. Aangevoerd 600 balen Duke of York, 250 baal ronde, 350 manden aardappelen. Handel vlug mot oploopondo prijzen. Veel vraag voor export. Leeuwarden, 9 Juli. 'Vee Op do markt alhier waren heden aangevoerd165 stieren f 80 a cGO, 195 vette koeien f 210 a 330. f 0.42 a 0.47 vr K.G.. 739 melk- en kalfkoeien f 180 a 300, 80 pinken f £0 a 95, 108 vette kalveren f 45 a 65, f 0.40 a 0.45 per pond., 218 graskalveren f 40 a 45, 185 nuohtoro ld. f 10 a 16, 602 vetto schapen f 39 a 44, 2-39 weide id. 18 a 25, 163 lammeren f 16 a 18, 195 vette var kens 91 a 100, f 0.42 a 0.43 per pond, 175 magare varkons f 39 o, 43. 886 vetto biggen f 65 a 90, f 0.38 a 0.40 por pond, 340 epeonvarkons f 8 a 13. Aanvoer gebruiksveo groot, vette klein, handel tamelijk vlug. etloren vlu-ger, graskalveren kalm. varkens eerst kalm later vlu--or,, wolvee tamelijk vlug. ZWOLLE, 9 Juli. Veemarkt. Men besteedde voor neurende en versch gokalfdo koeion f 170 a 310, dito vaarzen en sohotten f 160 a 240, guetG kooien voor de vetweide ot stal f 150 a 220, ditó vaarzen f 150 a 200, voorjaars kalvondo tooion f 160 a 230, ossen voor de vetwoido f 170 a Z50, l/£-jarige springBtioren f 85 a 170, lJÓ-jarige pin ken f 80 a 125, jongo fokkalvoron f 30 a 60. nuchtere kalveren f 8 a 14, vette koeien en 09aon aan bonten 80 a 96 ot., stieren 74 a 90 ot., dito kalveren 90 a 110 o., dito schapen 45 a 75 ot., per K.G lammeren MO a 12. 6-weeksche biggen f 9 a 11. 10-weoksohe biggen f 14 a 22, drachtige varkens f 65 a 95, magere id. f 55 a 75 per stuk, votto varkens f 0.80 a 0.83^ ZWOLLE, 9 Juli. Boter 17010 K.G., waarvan 770/8e vaten. 110/16e vaten en 1020 stukken van 'A K.G. Prijs f 1.45 a 1.60 per K.G Per 1/8 vat van 20 K.G. prima f 31.60 a 32. afwijkende f 30.50 a 31. 2e soort f 30 a 30.50. Per 1/16 vat van 10 K.G. f 14.60 a 15.50. WiUig ARNHEM, 9 Jnli. Heden aangevoerd 160.000 eieren. Prijs f 6.75 a 6.25 per 100 etuks, LEEUWARDEN, 9 Juli. Kaas. 48632 K.G. Pabriekskaas f 21 a 63. MAASTRICHT, 9 Juli. Aan de botermijn alhier zijn aangevoerd 63605 K.G. Middenprijs bnitèn' land f 1.79. prijs binnenland f 1.40, algemeeneh middenprijs f 1.71 ALKMAAR, 9 Juli. Ter kaasmarkt heden aan gevoerd 330 stapels, wegende 245.000 K.G. Prijzen kleine fabrlekskaas t 62, kleine boerenkaas f 61, commissio fabrlekskaas 1 48.60. commissie boeren kaas 50, middelbare boerenkaas f 50.50. SCHIEDAM, 9 Jnli. Spiritus. Petroleum, enz. Noteering van den „Bond van Distillateurs". Moutwijn f 19, Jenever f 23 per H.L. zonder fust en zondor bola-stin" Noteering van de Beurecommissiön. Moutwijn f 17 uei- HJD. zonder en belasting. Stemming prijshoudend Spoeling f 1.50. Spiritus. Graanspiritus f 32 Melasse id. f 29, Ruwe id. f 15 a 15.60. vond ©en paar d^bens en maakte een gó- gemakkelijke ligplaats voor zijn reisgenoote. „Kust wat uit," zei hg, „u zal wel moe zgn." Frida glimlachte vriendelijk, maar Laaii handen beefden en haar beenen waggelden. Ze wilde iets zeggen, maar bracht geen woord over haar lippen. Het koude zweet brak uit op haar bleek voorhoofd eu het mooie kopje viel voorover. Bratt snelde toe en ving haar op in ngn' armen. Voorzichtig droeg hij haar naar de bank en logde haar neer op het geïmpro viseerde rustbed. „Ziek?" vroeg de pelsdiervanger. „Ze is oververmoeid," fluisterde Bratt ea keek bezorgd naar het bleek©, magere ge zichtje, dat half verscholen was onder hol berenvel. „Goed gedaan," zei Antonsen op zijn korte manier. „Zjj is do eerste vrouw, die dwars over; Spitsbergen is geloopen," zei Bratt. „Er is geen tweedo zooals zg op de heele wereld. Zij legde don weg af, die aan Martin Con way een wereldberoemden naam heeft be zorgd, en die te moeilijk was voor Rabot. Ze slaapt 11," mompelde hij. „Arme kleine Frida! Spoedig zjjn Uw zorgen voorbij! Hot lange, trieste avontuur Is nu gauw uit En dan Hg stond zuchtend op. „Je vrouw7" vroeg Antonsen, dio bij dén vleeschpot stond. „Neen," was Brett's torsche antwoord. „Ik kende haar niot, we werden san»! aan land gespoeld. Zo b uit Hamburg. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6