De Europeesche Oorlog. vleesch wat duurder willen hebben. Ineens kwam spr. van het vleesch op de twee rijen kastanjes in do "Van-den-Endelaan. Zouden we die niet rooien? vroeg spr. De Voorzit ter en de Raad voelden er blijkbaar thans niet veel voor. MARKTBERICHTEN. HEIDEN, 3 Juli. 1915. Boter, prima la- brieksboter f 61 tot f 63. goede f 60. Prima boerenboter f62 tot f64. Goede f58 tot f60. Aangevoerd 204 achtste en 21 zestien- vaten, wegende 4290 K.G. Handel vlue. LEIDEN, Turfmarkt van 28 Juni tot en mot 2 Juli 1916. Langeturf, nihil Prjjzen: f 5.50 tot f 6. p. 1000 stuks. LEIDEN, 3 Juli 1915. E ie r e n. Aanvoer 16789 stuks: De prjjzen waren: Kipeieren f 5.35f 6.2o. Eendeieren f 5 30f 6. Kal- koeneieren 16 tot f7. Handel matig. LEIDEN, 3 Juli 1915. Graanmarkt. De omzet van Inlandsche Tarwe, wordt met de week minder, door het steeds eroo'.er wor dende verbruik van Regeeringstarwe en moet de eerete dan ook steeds lager worden af gegeven. Van andere artikelen raakt de voorraad tameljjk uitgeput. Tarwe, paar deugd, van f 11.50 tot f 12.50 p. 80 Kg. Haver f 15.25 tot f 15.90 p. 100 Kg. 'KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 Juli. 'Vei ling der Tninb.ver. Katwijk en O. Aardapp. Dnc of York per baal f2.55 ik f2.60, p. mand f 1.95 A f2.15, kleinen j>. halve fl.L. fl.10 A fl.45. Ronden p. mand fl.95 A f2.10, kleinen p. halve H.L. f 1.10 A fl.45. Bloemkool N.H. I f7 p. 100. Peen p. 100 bos f3.60 A f4. Aangevoerd 400 balen en 450 manden aardappelen. Handel vlug. LEEUWARDEN, 2 Juli. Vee. Op de markt alhier waren heden aangevoerd: 175 stie ren f80 A 340, 275 vette koeien f200 A 320, f 0.40 A 0.44 per i/o K.G.. 466 melk en kalfkooien f 170 a 2£0, 65 pinken f 60 A 95, 110 vette kalveren f50 A 70, f0.42J/a A 0.50 p. pond, 54 graskalveren f40 A 45, 230 nuchtere id. f 10 A 16, 4-33 vette scha pen f38 A 43, 284 weide id. f16 A 24, 198 lammeren f15 a 18, 16S vatto' var kens f91 A 100, f0.42 A 0.43 per i/2 K.G., 134 magere varkens f38 A 42, 638 vette biggen f65 A f90, f0.38 a 0.40 per i/2' K.G., 274 speenvarkens 18 A 13. Aanvoer behoorlijk, rundvee, ook vette iets vlugger, stieren en kalveren kalm, var kens vlug, slachtschapen vlug voor Duiisch- land, andere kalm1. LEEUWARDEN, 2 Juli. Kaas. 46246 K° Boerenkhas f27 A f93. Fabrieksbaas A f 53.50. TIEL, 2 Juli. Op de veiling van de Tielsclie Veilingsvereenigmg besteedde men heden voor: Meikersen le qua!. 912 c.; dito 2e qual. 3—8 e.; zwarte kersen le 8y2 12 c.: dito 2e 6—8i/2 c.j volgers le 7 11 c.j 2e 67Va cj roode kersen 6—71/2' c.: Napoleonkersen 12y215y2 c.; hofkersen le 91/2IO1/4 c.; dito 2e 56y2 c.; oogst- kersen 6147'/2 ckruisbessen 35 c.j roode bossen 91/2—12% c.; framlxizen 25— 27 c.; Rouanen 51/s-7 c., alles per pond. Perziken 79 c. p. stuk. Aanvoer zeer groot. Handel vlug. ALKMAAR, 2 Juli. Ter kaasmarkt heden aangevoerd 310 stapels, wegerde 240.000 Kg. Prijzen kleine fabrielrskaas f48, kl. boerenkaas f 48, commissie fabriekskaas f 46, commissie boerenkaas f48.50, middelbare boerenkaas f49.50. HOOFDDORP, 3 Juli. De noteeringen waren als volgt: Tarwe f 11.50 A f12. Ha ver f 15 A f 15.50. Groene erwten f 18 A f20. Gerst f9.50 A flO. Karweizaad'f 19 A f 19.50. ZWOLLE, 2 Juli. Vee. Op, de heden ge houden veemarkt bestond de aanvoer uit 1790 stuks, als: 478 runderen, 480 kal veren, 183 schapen en lammeren, 77 var kens, 872 biggen. Alles prijshoudend. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien f170 A 310, dit) vaarzen en schotten f160 A 240, guste koeien voor de vetweide of stal f150 A 220, dito vaar zen f150 A 200, voorjaars kalvende koeien f160 A 230, ossen voor de vetweide f170 A 230, lVs-jariga springstic-ren f85 A 170, iy2-jarigo pinken f80 A 125, jonge fok- kalveren f30 A 60, nuchtere kalveren f8 A 14, vette koeien en ossen aan bouten 80 a 96 ct., stieren 74 A 90 ct., dito kal veren 90 A 110 ct, dito schapen 45 A 75 pt per K.G., lammeren f10 A 12, 6-week- sche biggen f9 a 111, 10-wooksche id. f14 A 22, drachtige varkens f 65 a 95, magere id, 155 A 75 per stuk, vette varkens fö.80 A 0.83. Boter. 16560 K.G., waarvan 750/'8ste va ten, 105/16de vaten en 1020 slukken van 1/3 K.G. Prijs f 1.40 A 1.55 per K.G. Per één achtste vat van 20 K.G. prima f31 A 32, afwijkende 130.50 a 31., 2do soort f29.50 A 30. Per 1/16 vat van 10 K.G. f14.50 A 15.50. Willig. ZWOLLE. 2 Juli. Huiden Koe. 33 A 40 ct. pinkvellen 32 A 35 ct., stierenvellen 30 A 32 ct. Paardenvellen (met haar) f 15.75 A 116. Stemming stil, prijzen lager. SPORT. Zondag 4 Juli 1015. Kaatsen. LeidenKaatswedstrijden. Zwemmen. Een kloeke zwemster. Do afstand van Schiedam naar Maassluis welke een stoomboot 111 den tijd van 1 uur 16 minuten aflegt, is thans zwemmende ge daan door mej. Johanna van Wioringen, te Schiedam, in den tijd van 2 uur 25 minuten. Deze kloeke zwemster is 16 jaar oud en tweede zwenimeesteres aan de Gemeentelij ke Zwemschool aldaar. ACADEMIENIEÜWS. Leiden. Geslaagd zijn voor het pro- paedontiscli examen in de medicijnen de heer H. G. J. de Bruyn; voor 't 1ste natuur kundig examen de heeren R. P. v. d. Veld en P. Snietsvoor het candidaatsexamen in Nederl. letteren mej. J. M. van Geldér; voor het eindexamen voor den Ned.-Ind. Adm. dienst de heeren J. Allaart en F. van Konijnonburg. BÊnrienSand. Ged. Staten van Gelderland stellen voor, ont voor den bouw van een overbrugging van den IJsel bij Katerveer bij Zwolle door het Rijk, een bijdrage te verleenen van f 100.000. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren een deel van do middagvergadering der Yereeniging van Armenzorg en Welda digheid in Den Haag bijgewoond. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag 6 Juld a.s., des avonds te halfnogem Men meldt uit Nieuw ecliep, dat Hr. Ms. pantserschip „Heomskerck" aldaar gis teravond van West-Indië ia aangekomen. Aan den Ambachtsheer van Heemstede is ter keuze van predikant der Nedl-Herrv. Gem. aldaar, voorgelegd het volgende tweetaldr. H. T. Oberman, te Vlissmgen, en ds. M. J. A. de Y rij er, te Odijk. Pesêgevaüon op Java. Heden is het volgendre Regeeringsteler gram ontvangen betreffende pestgevallen op Java van 417 Juni: Malang 27 nieuwe gevallen, 25 dooden. Bangil 2 nieuwe gevallen, 1 doode. Kediri 30 ineuwe gevallen, 26 dooden. Paree 7 nieuwe gevallen, 6 dooden. Ma ge tan 5, Soc-ra béria (si ad) 4. Soera- haja (afdeeling) 1, ModjokeTto 3, Djoni- bang 3, Lamongan 3 en Soerakarta, 2 doo- delijke gevallen. De totaalcijfers over bovenbedoeld tijd vak zijn 87 gevallen, 79 dooden, over het nagenoeg overeenkomstige 14-daagsch tijd vak verleden jaar "(316 Juni) 628 gevallen, 555 dooden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Naar de „Times" uit Toronto verneemt, heeft een wervelstorm in de streek van Red- cliffe in de Canadeesche provincie Alberta voor een 100,000 schade aangericht. Do heele stad Redcliffo heet verwoest te Lijn. Te Calgary en in den omtrek heeft over strooming veel kwaad gedaan. In één nacht rees de Bow anderhalven meter. De heer J. H. Marais, onlangs overle den, heeft een som van 100.OJO pond sterling vermaakt aan een comité, bestaande uit ue heeren dr. D. E. Malan, dr. T. Muller, dr. W. A. Joubert, H. J. Bergh, W. B. de Vil- liers, W. A. Hofmeyer cn ds. J. A. Kesf !1, met do opdracht de renten van dit bedrag to bosteden ten behoeve van het Victoria Kollege to Stellcnbosch of van een even tueel tc Stellenbosch te ftichten universi teit, in het bijzonder ter bevordering van heb gebruik van do Hollandsche taal (in beide vormen, n.l. Afrikaanseh of Hooghol- landsch) bij het hoogor onderwijs. Tevens vermaakte do heer Marais oen deel van zijn vermogen, geschat tussehen 40.000 en 100.000 pond sterling aan een comité, dat met de gel don de nationale belangen der Hall. Afrikaners zal moeten bevorderen. Do regoering van de gefedereerde Ma- leische staten op het schiereiland Malakka, een der grootste rubbergebieden ter we reld, laat o phet oogenblik in do Londensche City een proef nemen met rubberbestrating. Over een ooderlaag van coirumt zijn rubber pannen gelegd, 12 duim lang en breed en een halvcn duim dik. J)E STRIJD IN HET WESTEN. Het Duitse he communiqué van gisteren wyst op een plaatselijk succes. Dit com muniqué meldt: Een nachtelijke aanvai *p onze steiTihgen ten westen van Souchezwerd In het westelijk deel der Argonne be- afgeslagen. haalde een gedeeit evan het leger van den kroonprins een mooi succes. De vijandelijke loopgraven ei; steunpunten ten noord-westen van Four-de-Paris, ter breedte van 3 kilo meters en van 2 tot 300 meter diep, werden door Wurttembergsche en Eiaas-Lotharmg- sche troepen stormenderhand genomen. De buit bedraagt: 25 officieren, 1710 man aan gevangenen, 18 mitrailleurs, 40 mgnwer- pers en 1 revolverkanon. De verliezen der, Franschen zjjn ia anzienüjkL In de Vogezen namen wij op de Hilsen- first twee schanswerken. Pogingen tot her overing werden afgeslagen. Aan gevange nen vielen 3 officieren en 149 man in onze handen. Het laatste Fransche communiqué beves tigt het gebeurde in de Argonne. Alleen Wordt niet gesproken over "de verliezen^ Dit communiqué zegt: In het noorden was de dag öetrekkelijk kalm. Ten noorden van Atrecht echter was he"o geschutvuur zeer hevig en het was in den (nacht vajn 1 opl 2 Juli zeer levendig op talrijke punten van het front, vooral1 in de streek van Woester (ten ncordwesten van Yperen), bij Souchez en Verneuil, ten noorden van de Aisuo. Na een hevig en aanhoudend bombarde ment deden de Duitsche grenadiers tegen 2 uur in den morgen een aanval tegen de posi ties der Franschen aan den weg A.blain- Angres, ten noorden van den weg naar Bé- thune. De aanval mislukte volkomen. Nabij Laboisselle vernielde een der Fran sche mijnen vooruitgeschoven versterkingen van den vijand. Voor Dompierre wierp 'n Fransche mijn gedeelten van vijandelijke verdedigingswer ken omver. Van het front aan de Aisne wordt een aanhoudend geschutvuur gemeld. Het wordt thans bevestigd, dat de Duit- schers op 30 Juni tussehen den weg van Binarville naar Four-de-Paris met de uiter ste hevigheid aanvielen, met het doel, door de Fransche verdedigingslinie te breken. Do eerste Fransche loopgraven konden slechts worden bereikt wegens de daarin aangerichte wanorde, veroorzaakt door gra naten van zwaar kaliber en het gebruik van stikgassen. De Duitschers werden terug gehouden, dank zij de krachtige organisatie der tweede Fransche linie, en onmiddellijk weder teruggeworpen door tegenaanvallen onzer infanterie, die zich nestelde op eea front, dat ongeveer 200 M. van de overblijf selen der eerste Fransche linie verwijderd is. De beschieting van den vijand duurde den geheelen dag van 1 Juli voort. Twee nieuwe aanvallen wérden onmiddel lijk door onze artillerie tot slaan gebracht Het artillerie-gevecht duurde gedurende den ganschen nacht van 1 Juli op zeer hevige wijze voort De Duitschers ondernamen slechts een aanval, met behulp van mijn wer pers van zwaar kaliber, en stikbomjnen, die echter werd afgeslagen. In de streek van het Bois d'Ailly, Flirey. en het Bois-!e-Prètro had een artillerie-ge-' vecht plaats. i 1 i i ('1-^j Bi; Quait-en-Réserve, in het Rois-Ie-Prè- tre, deden de Duitschers £en poging om ons na een hevige artilleriebeschieting aan te vallen. Zij werden door ons infanterievuur teruggeworpen. In dc Vogezen werden, na een beschieting van ons front LangenfeldskopfHilsenfirst twee aanvallen der Duitschers volmaakt af geslagen. Bij dc Dardanellcn. De Turksche mededeelingen over de laat ste verrichtingen aan de Dardanellen heb ben we gisteren opgenomen. Wo willen hier geven wat van Engelsche zijde wordt ge meld omtrent de laatste gebeurtenissen. Een officieel telegram over de krijgsver richtingen aan de Dardanellen meldt: In den middag van 29 Juni rukten vijandelijke colonnes op van het noorden van Achibaba en ten zuiden van Kalidbahr naar den Turkschen rechterflank, van waar uit des avonds een krachtig© poging werd gedaan om de stellingen te hernemen, die wij op SS Juni hadden veroverd. Na een hevig ge weer- en mdtrailleurvuur en eenig geschut vuur viel de vijand den linkervleugel der stel ling met een bajouetaanval aan. Hij werd echt-er met voor hem zware verliezen af geslagen. Aan het zuidelijk front deden de Turken een geconcentreerden aanval langs de kust. De kruiser „Volverine" echter slaagde er in zijn zoeklichten en kanonnen te ricfi*ii op de hoofdmacht en bracht deze zware ver liezen toe. Aan de oostzijde werd de aanval onder dekking van hevig artillerievuur door gezet, maar hij werd ten slotte toch nog op veertig meter afstand van onze borstwering (tot staan gebracht. Te half zeven 's morgens rukten de Fran- sohen op en te half acht hadden zij een sterk loopgravenstelse], de vierzijdige ge noemd, vermeesterd. De Turken werden ver dreven uit de loopgraven door de Fransche beschieting en bij hun terugtocht werden hun zware verliezen toegebracht. Vervol gens werden ook do zuidelijk aansluitende loopgraven na een meer hevig gevecht, ver- meesterd, zoodat dit gebéele deel van de vijandelijke linie, dat noodig om de door de Franschen op 21 Juni behaalde winsten af te ronden, veroverd. De vijandelijke verlie zen waren overal aanzienlijk. De vermees terde stellingen zijn bevestigd. Requisites in België. Men schrijft van de Belgische grens: Thans wordt in geheel België alles wat tot machinerieën gerekend wordt, zonder beta ling uit de fabrieken weggehaald en naar Duitschland gevoerd. Ook meubelen uit leegstaande huizen zijn thans een welkome prooi. Veldvruchten en hooi wordt den boe- ron slechts in zeer kleine hoeveelheden ge laten en in de streken, waar door de al daar weer hervatte mijnindustrie zepr wei nig aan landbouw gedaan wordt, is de nood weer nijpend. Dat de smokkelhandel in goe deren, welker uitvoer uit Holland is ver boden, door do Duitschers thans weer in meerdere mate geprovoceerd wordt, behoeft geen verdere verwondering te wekken. Hot aantal aanhoudingen door^ de Hollandsche grenswacht gedaan, neemt weer schrikkelijk toe. Geen nationale kleifren meer in België. Iemand, pas uit Brussel teruggekeerd, deelt aan hot „Hbld." mede dat nu te Brus sel de bekendmaking is aangeplakt, dat het dragen van de Belgische nationale kleuren of van de kleuren der vijanden van Duitsch land voortaan is verboden, op straffe van zware boete of gevangenisstraf. Een Oostenrijksche duikboot met bommon beworpen. Een communiqué van de Italiaansche ad miraliteit meldt, dat de Fransche vlieger Rouillet twee bommen wierp op ue Oosten rijksche duikboot „U 11" in de Adriatische Zeo. Naar het scheen met succes. Hoe de Grcna Afgesloten is. Men meldt uit Koewacht aan de „Midd. Ot." Do Duitschers zijn met den aanleg van de olectrische sluiting der grenzen genaderd tot de bebouwde kom van Koewacht (dorp). Eenige inwoners van het Belgische gedeelte hadden gehoopt, dat rnot het oog op hot vol komen gemis aan ruimte voor den aanleg, die met inbegrip van een pad langs de ver sperring een breedte van 2 tot 3 M. vordert, vqji den gewonen loop der grens zou worden afgeweken en alzoo met hun huizen ,,v r ij"' tc komen. Zo zijn echter in hun verwachting bitter teleurgesteld. De Duitschers weten er wol ict-s op te vinden. Ze volgen nauw keurig de grens: gaan met den aanleg dwars door een schuur, zagen in tuinen fruitboo- men af die in den weg staan, breken een muur verder of, in één woord, wat in den weg staat worüfverwijderd. Ook in het veld moesten ze over een ruim 3 M. breede strook kunnen beschikken; daartoe moesten de veldvruchtentarwe, rogge, aardappelen enz. weggeruimd worden. Dat de landbou wers dien. onrijpen oogst ongaarne naa^ huis brachten, begrijpt men, maar wat te doen? Een groote en ernstige moeilijkheid te Koewacht in verband met deze afsluiting vormen de kerk en dc pastorie, die beide, zooals men weet, op Belgischen bodem staan, temeer daar die kerk, dat is meermalen ge zegd, volkomen Nederlandsch eigendom is. Naar aanleiding van deze quaestie zijn hier aanrie grens de laatste dagen herhaalde ma len samenkomsten en besprekingen gehou^ den van Nederlandsche en Duitsche militair; 4 autoriteiten. De Zeeuwscho bevolking van Koewacht zou in de gelegenheid gesteld blij ven om, zooals dat totnogtoe het geval was, eenmaal in de week, des Zondags, ter kerke te kunnen gaan. Maar willen er godsdienst oefeningen gehouden worden, dan moet er ook een geestelijke zijn; do pastorie werd door de Duitschers, tot buitengewoon groot genoegen der betrokken N ectorlandeche gees telijken, prijs gegeven en de zaak was opge lost. In zooverre werd de loop der ver sperring gewijzigd. Vlak bij de grens over den ingang van het Kerkstraatje, loopt de olectrische geleiding op een hoogte van ca. 8 M., terwijl daaron der een poort van 4 M. breedte gemaakt is, die alleen 's Zondags driemaal voor het hou-' den van kerkelijke diensten en bij begrafe- nissen geopend wordt. Dan daalt de draad, loopt tussehen de gewone rijen van prikkel draad, gaat over een erf, over do verbin dingswegen naar Moerbeke en Stekene om den tuin der pastorie heen en volgt dan we der den gewone 1 loop der grens. De Belgen zij a dus nu volkomen van de Hollanders af- 1 geslotenzij zullen waarschijnlijk van alle godsdienstoefeningen verstoken blijven, want dan zouden ze van nabij eenige Nederlanders nadoren, geestelijke, koster, koorknapen, en dat willen de Duitschers ten strengste te gengaan. In het dorp en de naaste omgeving span nen de Duitschers do buitenste rijen prikkel draad af met vlechtwerk van ijzer; dat is een zeer verstandige maatregel. Kinderen kunnen dus niet bij den electrischen draad komen, terwijl honden, katten en kippen voor oen anders wissen dood behoed worden. Er is hier nog niets bekend, wie de twee personen zijn, die Vrijdag j.l. bij hun pogen om over de grens te komen aan de olectri sche geleiding den dood vonden. Dc Russen over de Waaide der Nordcnbcrichteu. We hebben er al eens moer op gewezen, dab het bureau-NorCicn, het telegraafagent- schap van Bjöfnson, zulke gekleurde be richten geeft als zelfs het Duitsche Wolfbu- reau niet wereldkundig zal_ maken. Men zal zich nog de berichJSh over revolq* tio in verschillende doelen van Rusland uit' den eersten lijd van den oorlog herinneren. Hot is nu weer verder gegaan dan in over eenstemming met de waarheid is. Het Pe- trogradsche Telegraaf Agentuur meldt In stede van Jubelkreten naar aanleiding van de ontruiming van Lemberg komen er slechts bespottelijke geruchten aangaande da „vredesstemming te Petrgrad" van de oevers dor Spree naar dië"van clc Ncwa over waaien, alwaar deze geruchten de overtui ging versterken, drjt Iieti succes van den, vijand in Galicië een ware Pyrrhus-zege is. Deze vreedzame verzinselen van het Björn- son-agentschap, die hier slechts oen schater* lacli wekken, zouden niet de geringste aan dacht verdienen, indien zij geen mogelijks BlaOHBSOFJB. Een sprookje door RICHARD LEANDER. Voor de poort, dichtbij do weide, stond een huis, waarin een paar mensehen woon den met hun eenig kind, een heel klein meisje. De ouders noemden hun dochtertje Blondkopje. Het was een lief, bij-de-hand klein meisje, dat zoo vlug was als een veld- muisj e. Op zekeren morgen, dat de moeder vroeg tijdig naar de keuken gegaan was om melk te halen, was het kleine ding haar bedje uit gestapt on in haar hemdje naar de voor deur geloopen. Toevallig was het een ver rukkelijke zomermorgen; terwijl het in de open deur staat, denkt het: „misschien re gent het morgen wel, als ik er daarom van daag maar eens op uitging". En zoo gedacht, zoo gedaan. Zij loopt naar de wei achter het huis en van de wei door het boschje. Als ze, aan het boechjo komt, schudden de elsjes heel ernstig dc taikken, haar |filuiqteren(d vermanend om spoedig huiswaarts te keerenzij is immers nog gansck ongekleed Maar het'meisje hoort niets, zij huppelt het boschjo in en als het door het bosckje geloopen is, komt hot aan den vijver. Een eend staat aan den oever met om zich heen een vol dozijn jonge eendjes, alle goudgeel als eierdooiersmoeder-eend begint erbar melijk te snateren en waggelt met een vaart je op Blondkopje toe, dén snavel dreigend opengesperd, alsof zij haar aanvallen wilde. Maar Blondkopje is niet bang, rechtop gaalt I zij op haar af en sust haar met een lief, zacht stemmetje. „Och zoozeide de eend, „dat is waar ook, 't is Blondkopje! Ik had je niet her kend, neem mij niet kwalijk! Neen, neen, jij doet ons niets. Hoo lief, dat jc hier eens bij ons komt, zoo vroeg. Du3 je wilt onzen vijver eens zien Mooi is het hier, nietwaar Als zij klaar is met haar gesnater, vraagt Blondkopjo „Zeg mij toch, eendje, hoe kom je aan dio vele kleine kanarievogels?" „Kanarievogels?" herhaalt de eend. „Maar heb ik het goed met je? Dit zijn toch mijn jongen „Maar zij zingen zoo mooi en zij hebben geen veeren, alleen maar wat haar. Wat krijgen die kleine kanarievogels eigenlijk voor' eten V' „Zij drinken helder water en eten fijn zand." „Maar daarvan kunnen zij toch niet groeien." „Ja, zeker wel," zei de eend; „de lieve God zegent allesook is er wel af en toe een wormpje of een slakje voor hen." ,,fs hier heelemaal geen brug?''? vOroeg Blondkopje verder rondziendo. „Neen," zeide de eend. „Wij hebben hier geen brug. Maar als je over den vijver wilt, zal ik je graag overzetten." Hierop ging de eend te water, zij breekt een groot waterlolieblad af, zot Blondkopjo er boven op, neemt de lange stengel in den snavel en vaart Blondkopjo over. En de kleine eendjes zwemmen dapper naast haar mede. „Wel bedankt, eendje", zegt Blondkopje, als zij aan de overzijde aangekomen is. „O, ik deed het graag en houd mij aan- bovolen voor een volgende maal groetjes aan je ouders, adieu 1" Aan den anderen kant van den vijver is wederom een groote, groene wei, die Blond kopje doorwandelt. Het duurt niet lang of zij ziet een ooievaar, waarop zij direct toe loopt. „Goeien morgen, ooievaar", zegt het klei ne ding. „Wat eet je daar, dat er zoo groen achtig uitziet en dat zoo kwaakt V' „Kikvorschensla," antwoordde d/a ooie vaar, „Kikvorschensla, Blondkopje." „Geef mij er ook wat van, ik heb honger." „Kikvorschensla is niets voor jouw", zei do ooievaar, „maar wacht oven." Hij stapt naar den waterkant toe, duikt met zijn langen snavel in het water onder en haalt er eerst een gouden beker mot mejk ui!b op, en daarna een broodje. Toen lichtte hij zijn eenen vleugel even wat op en een zakje mot bonbons viel er uit neer. Blondkopje laat zich niet noodon, zij gaat er bij zitten en eet en drinkt naar hartelust. Als zij ge noeg heeft, bedankt zij den ooievaar en gaat weer verder. Kort daarop komt er een kleine blauwe vlinder aangevlogen. „Lief blauw vlindertje, zullen wij krij gertje spelen?" vraagt Blondkopjo. „Ik wil heel graag, maar je moogt mij niot aanvallen," zogb 't kapelletje. Nu dartelen zij lustig over do wei rond, totdat het avond wordt. Als het begint te Bchomoren, gaat Blondkopje op don grond zitten, bij zichzelve overdenkend, dat het eorst wil uitrusten en dan huiswaarts gaan. Als het zoo stilletjes zit, bemerkt het, dat do bloemen in het graa ook alle reeds moe zijn en ingeslapen. Het madeliefje neigt heel slaperig zijn kopje, richt zich nog even op, kijkt met staroogjes om zich heen en dan knikt het nog eens zijn bolletje. Naast haar staat een witte aster (dat was zek'er de moeder), die fluistert „Madeliefje, engeltje, Val niet van je stengeltje Ga naar bed, mijn kind. En hot madeliefje duikt inéén en slaapt in. Bij die bewpging verschuift haar witte mutsje, waardoor do kantjes juist over haar gezichtje vallen. Daarop slaapt ook de aster m. Als Blondikopje ziet, hoe alles slaapt, vallen ook haar de oog'en toe. Daar ligt zij nu in de wei en slaapt, en intusscihen gaat haar moeder nog steeds het heele huis op en neer en zoekt en schreit. Zij gaat door alle vertrekken, zoefct in alle hoeken, onder de bedden, oncler de trap. Dan loopt ze naar de woidle tob aan het bosoh, en van het bosch tot den vijver. Over den rijver kan Blondkopje niet gegaan zijn, denkt zij en keert weer terug en doorzoekt van voren af aan alle hoeken, alle gaten, zoekt oncler do bedden, onder de trap. Als zij daarmee klaar ia loopt zij opnieuw naar het boschje tot aan den rijver. Zij doet zoo den ganschen dag, en hoe langer zij zoekt, hoe meer zij schreit. De man loopt intus- esohcn do geheele stad af en vraagt of nie mand Blondkopjo gezien heeft. Toén het heelemaal donker geworden was, komt een der twaalf engelen, dio eiken avond moeeten heenv liegen over d& geheele aarde, oim na te speuren of niet ergen9 luier of daar een klein kindje ver- diw'aalde om het de moedor terug te bren gen, ook op d'e groene weide. Als zij Blondkopjo hier ziet liggen en slapen, neemt zij het behoedzaam op, zonder het wakker to maken. Zij vliegt mót haar naar do stad, er op lettend, in welk huis no£ licht brandt. „Dat saI wel het huis zijn, waar hot kindje thuis behoort", zei zij bij zichzelf, 'toen zij het huk van Blondkopjo 3 onderaf zag, en ook hot licht, dat nog steeds in de woonkamer brandde. Heimelijk zag de engel door de ruiten naar binnen. Va der ©n moedor zaten ap.n do tafel tegen- j over elkander en schreiden, en onder tafej hielden zij zich bij de handen vast. HeeJ zachtjes opond© de engel de voordeur, lei het kind onder do trap en vloog weer heen. En do ouders zaten steeds nog aan de •tafel. Toen stond do vrouw weer op, stak oen kaars aan een lichtte nóg weer eens allo hoeken en gaten bij, zooht nog weer eens onder die bedden. „Vrouw," zed de man treurig, „je hebti reeds zoo dikwijls tevergeefs in alle hoé- kon en gaten en onder de trap gekeken. Ga nu naar bed. Ons Blondkopje zal in den vijver gevallen en verdronken zijn..." Maar do vrouw hoorde nietszij liep verder, en toen zij de trap belichtte, lag het kind! er onder en sliep. Vol vreugde stiet zij een luiden kreet uit die don man ijlings naar do trap deed snellen. Met hoj? kind op den arm kwam zij stralend van geluk hem tegemoet. Het kindje sliep zeer vast, het had zioh moe geloopen. „Waar was het? waar was het?" riep do man'. „Onder de trap lag het ©n hot sliep", 1 antwoordde de vrouw, „011 ik heb nog wel vandaag zóó dikwijls onder de trap gé- keken."- 1 Toen schudde do man zijn hoofd ©a zeide ,,'t Is niet in don haak', möecleiy maar laten wij God dankön? dat. wij cmè Blondkopjo wéér terug hebben!"

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2