Nederland en de Oorlog. De Europeesche Oorlog. N°. 16977 Zaterdag 3 «Juli. iOei'de 3Bla<l. flo jgjg IDSCl UIT ONZE STAD. COLLECTE DUBBELTJE-CENT. Dezo collectie heeft deze week opge bracht f 256.43^. De penningmeester vestigt er de aam-dacht op, dat vele ronde stuivers Aanwezig waren, die vaai ai 1 Juli waarde loos zijn. NEP. ANTI-OORLOG BAAD. Op de vergadering voor alle medestan ders dn de afd. Ledden en O. van den Ned. Anti-O orlog-Baad, die in het Nutsgebouw werd gehouden, braóhten secretaresse en penningmeester verslag uit over het ver richte werk en den 'huldigen stand van za ken. De groep Leiden wordt gestadig groo t-er het aantal medestanders in onze stad bedraagt thans 540, terwijl 19 Vereenigin- gen rich hebben aangesloten. Door de vrij groote uitgaven, die de pro paganda meebrengt, vertoont de kas een klein tekort, waarover do voorzitster, ver trouwende op de milddadigheid van Lei- dens ingezetenen, ach. niet heel ongerust gpaakto. Yoor het internationale werk is tot heden afgedragen aan het hoofdbestuur f 143,77i. De g©Schriften van den Ned. A.-O.-R rijn op versohillende leestafels neergelegd en vele boekhandelaren hebben rich bereid verklaard deze lectuur ten verkoop in voor raad te nemen. Het comité stelt aioh voor de propagan da o.a. door huisbezoek krachtig voort te zetten. Het resultaat tot op heden bewijst, dat er in alle lagen der maatsohappij sym pathie bestaat voor het streven van den Baadkrachten, die mede willen werken om dat streven nog meer overal bekend te maken, worden gaarne welkom geheeten. Secretaresse is mevr. J. 0. v. Poelgeest- Brand, Huize Weltevreden", Leiderdorp. GAB UIT TURF? Tengevolge van den hoogen prijs en schaarschte der steenkolen zal aan de ge meentelijke gasfabriek te Akkrum een proef worden genomen met het maken van gas uit turf. Tot dit doel zal 250 ton (circa 500,000 stuks) van de zwaarste Groninger bagger- turf worden aangekocht. Proefondervinde lijk is bewezen, dat de opbrengst aan gas uit turf minstens die van goede steenkool evenaart, zoo niet overtreft. („Leeuw. Ct.") BELASTINGBETALING EN DE OORLOG. De nadoelige invloed der tijdsomstandig heden doet zich ook bij de betaling der be lastingen gelden. Het „Hb]d." deelt n.l. mede, dat te Amsterdam op l Juni j.l. over het belastingjaar dat 1 Mei geëindigd was, bij een geraamde opbrengst der gemeente lijke inkomstenbelasting van 7 a 8 millioen nog verschuldigd was een bedrag van acht- (tien ton. Daar op 1 Juni van het vorig jaar over het daaraan voorafgaande jaar nog acht ton betaald moest worden, volgt hier uit dat de meerdere achterstand in dit jaar een millioen gulden bedraagt. HET ROOPE KRUIS IN DE HAAR LEMMERMEER. UIT OriS LAND. DE NEDERLANDS CHE REGEERINGS- C0MMISSARIS TE ANTWERPEN. De correspondent te Antwerpen van de „N. R. Ct." schrijft, d.d. 30 Juni: Naar aanleiding van het vertrek jiit Ant werpen van den Nederlandschen regeeringa- coiranissaris, mr. W. A. Rutgers, die nu zoowat tien maanden geleden uit Brussel hierheen is gekomen als toegevoegd pan het Nederlandscli gezantschap, om er de belangen der Nederlanders te behartigen, heeft hedenamiddag in de bovenzaal van het Rocher de Caneale een jntieme ver gadering plaats gehad. Namens het Nederlandsche Steuncomité alhier, heeft de voorzitter L. H. Smeding den lieer Rutgers, die samen-met den con sul-generaal Van den Bargh het eerevoor zitterschap van dit comité heeft waargeno men, hartelijk toegesproken. Burgemeester De Vos nam deze gelegenheid waar om nogmaals in herinnc-ring te brengen de gul hartige, echt broederlijke wijze, waarop het Nederlandsche volk in benarde dagen örze vluchtelingen heeft bijgestaan. Mr. Rutgers bedankte de verschillende sprekers. Vanwege de autoriteiten, het Comité te Brussel, en de rechterlijke macht ondervond de heer Rutgers, naar hij gaarne betuigde, voortdurend de aangenaamste medewerking. GRENSVERKEER MET DUITSCHLAND. Men schrijft uit Oldenzaal aan het ,,Hbld.": Omtrent liet grensverkeer met Duitsch- land kunnen we pit de beste bron nog het volgende mededoelen: Het verbod van uit voer voor verschillende goederen blijft ge handhaafd, doch het is niet de bedoeling den tijdelijken uitvoer te beletten van paar den, welke gebezigd worden door Neder landsche landbouwende grensbewoners voor het bebouwen hunner binnen oen uur af stand van de grens in Duitschland gelegen landerijen. Ook paarden van Duitsche grens bewoners kunne hier te lande gebe zigd worden voor de bewerking hun ner binnen onze grenzen gelegen landerijen. Het verbod van uitvoer dient met vrijgevigheid to worden toegepast ten aanzien van paarden, voertuigen, rijtuigen, motorrijtuigen, enz., die jn het internationaal grensverkeer gebez:gd worden tot het ver voeren van personen en goederen, zoolang geen misbruik blijkt of vermoed wordt. Te gen uitvoer van landbouwvoortbrengssleii, gewonnen op gronden binnen één uur af- stands van de grens gelegen en in gebruik bij buitenlanders, behoeft voorshands geen bezwaar te worden gemaakt. Van Duitsche grensautoriteiten vernamen we nog, dat voor het verkeer met auto's en motorrijwielen in Duitschland een bewijs noodig is van den desbetreffenden plaats verv. generaal-opperbevelhobber. HET BIJEENKOMEN VAN DEN MILITIERAAD. Bij kon. besluit is bepaald, dat de tweede zitting vnn den Militieraad voor de lich ting der militie voor 1916 wordt geopend op Maandag 12 Juli 1915, Op initiatief van mr. A. Blob, burgemees ter van Haarlemmermeer, en dr. U. J. van Mansum, ia in den Haarlemmermeer polder een afdeelmg opgericJ.it yan bet Rood© Kruis. Het comité bestaat uit drie maal vijf bestuursleden, onder wie drie da mes, verdeeld over drie districten. Yoor de opleiding tot vorming van een transport colonne meldden zicb 20 dames en boeren aan. De afdeeling omvat bet gebeele zuidwes telijke deel der stelling Amsterdam. DEN HELDER IN DONKER. Naar aanleiding van de circulaire aan b.h. gaédireotouren gericht inzake de kolenle- veramfcie door bemiddeling van bet Alg. Steuncomité is door B. en W. van Den Hel der besloten van lieden af de straatlan taarns niet te ontsteken. Reods nagenoeg van het begin der mobi lisatie af was de straatverlichting tot de nachtlantaarns gereduceerd, omdat men, wegens do afdamming van bet Heldersche Kanaal geen of zeer moeilijk kolen aange voerd kan krijgen; thans worden dus ook deze weinige lantaarns gebiuscht. NAAR HET FRONT IN FRANKRIJK. Ds. A. Breyton, predikant bij do Waal- sctfie gemeente te Rotterdam, gaat voor de tweede maal naar liet front. PROF. GUST. COHEN. Men schrijft uit Amsterdam Gelijk men weet, ia prof. Gust Cohen, hoogieoraar in het Framsch aan de Amster dams ohe hoogesohool, tide zich bij die verde digers van rijn vaderland had gevoegd, in den strijd op hefc westelijk front ernstig ge wond. De senaat cler Amsterdamsoho hoo- gesohool heeft, daarop 'n officieel schrijven tot hem gerioht, waarin de beste wenschen voor zijn welzijn wordt uitgesproken. Do hoer Cohen hoeft daarop geantwoord1 of juister zijn eohtgenoote hoeft het voor hem gedaan in een schrijven, waarin hij voor de goede wensohen dank zegt en het vaste vertrouwen op de overwinning dor gealli eerden uitspreekt. Men weet dat de hoogloeraar een ernsti ge kwetsuur aan do rechterzijde heeft op- geloopen, doch in -hoeverre deze verwon ding wellicht een belet-sol voor hem zal kun nen worden om zijn ambt als vóór den oorlog te bekleeden, blijkt niet. Laten we op zijn volledig herstel zonder blijvend ongemak hopen ZOET GEFLUIT. Een Duitsoh koopman sohrijft het „N. v. d. D." bood aan den beurtschipper van Dra-clifcen op Amsterdam f 2000 on f 500 extra voor de bemanning voor het over brengen eener lading uit Amsterdam naar do Duitsche kust. Do schipper bedankte. ENGELSCHE GEWONDEN. Zooals we mededeelden, waren honderd en vijftig Engeisohe gewonden, die uitge wisseld zouden worden, te Brussel achter gebleven, daar de aansluiting met den trein was gemist. Het Nederlandsche Rood© Kinds heeft tot dusverre tevergeefs te Roosendaal op de komst der gewonden gewacht. Thans wordt gemeld, dat deze gewonden niet zullen amiveeren, daar Duitschland verklaard hoeft, voorloopig geen uitwisse ling van gewonden meer te zullen doen plaats 'hébben. De Strijd het Oosten. Officieel wordt dato 2 Juli uit Weenen van het Russische oorlogstooneel meege deeld: In verbitterde gevechten, die ver scheidene dagen duurden, wierpen de ver bonden troepen het Russische leger uit de zeer sterke Gnila Lipa-stelling, stroomaf waarts van Firlejof. De vijand* die in Oos telijke richting terugtrekt en over het ge- heele front vervolgd wordt-, leed opnieuw 'zware verliezen. In deze gevechten wer den 7765 man gevangengenomen en 18 ma chinegeweren buitgemaakt. Aan het daaraan in het noorden grenzend gebied duren de gevechten dok voort. Aan de Dn jestr vond niets van beteekeni£ plaats. Jn Russisch Polen strijden de de verbon den troepen tusschen Weichsel en Bug met sterke Russische legers aan de Por en Wya- nica. Onze legers treden overal offensief op. Ten westen van den Weichsel vielen onze troepen de vijandelijke stellingen bij Tarlof aan. Om vijf uur in den namiddag werd een steunpunt ten noorden van deze plaats be stormd. In de avonduren waren onze troe pen aan bet overige gedeelte van dit front tot op een afstand genaderd, vanwaar zij konden stormloopen en drongen 's nachts de Russische stelling binnen. De terug tocht van den vijand ging in een vlucht over. In do vervolging werd Jozcfof aan den Weichsel genomen. Ook werden de Rus sen uit de stellingen ten zuidoosten van Sienno geworpen; hierbij werden 700 man gevangengenomen. Het Duitsche hoofdkwartier meldt, dat ten 2uid-oosten van Kal var ja den vijand, na he- vigen- strijd, een hoogtestelling ontnomen werd. Daarbij maakten wij n.l. de Duitschers, 600 Russen gevangen. Nadat ook de hoogten ten zuid-oosten van Kurostowice (ten noorden van H^tlicz) be- sormd waren, werden de Russen over het geheele front in de streek van Marjampol tot den noorden van Firlejow tot den terug tocht gedwongen. Heb leger van Ma ekens en drong den tegen stander ten westen van Zamosc, onder voort durende gevechten terug op de Labuka en den Por-sector en trok deze reeds met troe- penafdeelingen over. Verder westelijk is de vijandelijke stelling op de linie TurobinKrasnik-Jozefow /aan den Weichsel), bereikt. De voorste stelling bij Sfcroza en Krasnik en deze plaatsen zelf, arjn nog gisteravond genomen. Ten westen van den Weichsel hadden de Russen onder den druk van den aanval, een bruggenhoofd-stelling bij Talow moeten ont ruimen. De zuidelijke oever van de Kamienna is van vijanden gezuiverd. De troepen van generaal-overste Von iWiOVrsciThebben in succesvolle gevechten de Russen uit hun stellingen ten zuid-oosten van Sienno en bij Ilza geworpen en daarbij on geveer 700 gevangenen van het korps gre nadiers gemaakt. FAILLISSEMENTEN. H. Taktor, rijwielhandelaar, te Ridder kerk. O. Hoogovoem, vroeger te Nijkerk, ÜbanB zonder beleende woon- of verblijfplaats. G. H. H. Dekking, behanger en stoffeer der handelende onder de firma J. H. den Ouden Zn. te Amsterdam. I «.uou yi H. A. Verin-ga, werktuigkundig©, te Am- werken, sterdam. De naaste aanleiding tot de oprichting In Belgiö. Alle couriers. dio voor enkele dagen nog do Engelsche bladen, met name de „Times", naar Brussel smokkelden, zrjn, zoo wordt uit plinge gemeld, thans door de Duitschers ge vangen genomen. In Belgisch Clinge werd Woensdagmiddag bekend gemaakt, dat de electrische stroom daar dien dag door de draden der grens- versperring zou worden geleid. Ieder, die de versperring aan de Belgische zijde tot op een afstand van minder dan 5 meter nadert, wordt met boete gestraft. De militaire overheid is in het bezit ge komen van een lijst van personen uit Bel gisch Clinge, welke indertijd vluchtelingen over de grens brachten. Dit kwam den be trokken personen ter oore en dezer dagen vluchtten er rijf met vrouw en kinderen de grens over. Men verwacht hier met onge rustheid de houding der Duitschers bij de aanstaande oproeping van dienstplichtigen, want van de laatst opgeschreven dienst plichtigen uit Belgisch Clinge ziin nicer dan vier vijfde gevlucht. De Duitschers hebben thans een afzon derlek corps ingesteld voor de grensbe waking. Deze „Politzei" wordt uit de ge wone soldaten gekozen. Zij dragen de infan- terie-uniform, maar hebben nooit eenig zicht baar wapen bq zich. Hun doel is smokke laars, couriers, spionuen, personen, die re- requisitie-goederen verbergen, e.d. op te sporen. van don Bond in Novembor 1914 was een ar tikel van prof. Hans Delbrück, die het vol gende schreef „Vaste zekerheid te verkrijgen, dat een overwonnen vijand een gunstige gelegenheid tot herbeginnen van den oorlog niet aan grijpt, is alleen dan mogelijk wanneer hij voor altijd onderworpen is. Zoo deden de Romeinen en schiepen zich zoodoende lang zamerhand een wereldrijk. Tot heil van de menschheid ia zoo'n wereldrijk nu gelukkig uitgesloten, 'n Middenweg is, rich van groo te gebieden meester te maken, rich in het bezit van den militairen toestand beheer- schende vaste punten te verzekeren en den tegenstander economisch uit te putten. Zoo deed Napoleon in 1807 met betrekking tot Pruisen. Hij nam de helft van ons gebied, De- hield de Odervestingen, verminderde de grootte van het Pruisische leger en maakte aanspraak op zoo'n groote oorlogsschatting, dat wij haar in vel ej aren, niet betalen kon den. Deze methode is niet juist gebleken. Zij zou alleen dan tot het doel geleid hebben, als Napoleon ook de overige wereld onder worpen had, dus het Romeinsche spoor ge volgd had. Daar hem dat niet gelukte, kwam reeds in het 6de jaar het oogenblik, dat Pruisen zich weder kon opheffen, en het bleek, dat juist de enorme materieele druk dien de Franschen op ons uitgeoefend had den, zedelijke krachten, gewekt had, die on eindig krachtiger nog waren. God beware ons er voor, dat het Duitsche rijk nu, na de overwinning, die wij verwachten, den weg van de Napoleontische politiek zou inslaan Een onafzienbare rij van oorlogen zou het gevolg zijn. Want wat voor boeien wij den volkeren ook zouden aanleggen, rij zouden die landen toch niet geheel onbewegelijk ma ken en Europa is op één punt geheel eens gezind, dat niemand de heerschappij van een enkelen staat ooit zou dulden. De veilig heid, die wij willen veroveren, kan dan ook alleen bestaan in verbinding van de hoogste eigen militaire kracht met politieke mati ging, een matiging, die het wantrouwen, die de militaire macht opwekt, weder ontwa pent". Terwijl Delbrück na deze woorden uitge maakt werd voor „Verbrecher an der Deut- schen Sacho", erkende do kring van vrion- don van Von Tepper-Laski de beteekenis dier woorden. Zij waren zich bovendien be wust, dat het krijgsdoel, door Delbrück ge noemd, hetzelfde was, als door den keizer op 4 Aug. verkondigd. Zij gevoelden zich ver plicht tegen de vergissing van de openbare meening op te treden. Behalve een deel van de sociaal-domocratié. spande nog geen or ganisatie zich ervoor in, om liet oorlogsdoel van 4 Aug., dat toch ook het vredesdoel rijn moest, weer aan de openbare bewustheid in herinnering te brengen. Dc Torpedeering van een Deensch Schip. Het Deensch© ministerie van buitenlaoid- söhe zaken deelt het volgende medeHet onderzoek, door d<e Duitsche overheid inge steld naar aanleiding van 't vergaaon van 't s.s. „Söburg" in do Noordzee op 30 Mei j.l., heeft aangetoond, dat dit schip tengevolge van een ongelukkige verwisseling door een Duitsche duikboot met een torpedosohot tot zinken ds gebracht. De commandant der duikboot meende een niet-onzijdig stoom schip voor te hebben en beweert dat de na- tionaliteitsvlag was opgevouwen en de na tionale kenteekemen bij het afvuren van het schot niet voldoende zichtbaar zijn geweest. De Duitsche rogeering heeft door haar ge zant haar leedwezen over het voorgevalle ne doen te kennen, geven en tegelijk aan de Deenscho regeering haar bereidwilligheid tot schadevergoeding verklaard. Zij heeft voorgesteld dat de Deensche regeering oen deskundige zal aanwijzen, die samen mot ©en Duibsch deskundige do grootte van de schade zal vaststellen. zijn, ons volk te vragen zijn goedkeuring aaa de conferentie to hechten. In Duitschland en de Scandinavische landen kan het moge lijk rijn, dergelijke dingen te doen, maar in Frankrijk en Engeland bestaat een democra tische contróle en op het huidige oogenblik een dergelijke conferentie bijwonen, zou ab soluut in strijd zijn met de gevoelens van hot volk, dat niet alleen van afgrijzen ver vuld, maar tevens vast besloten is, om de gepleegde misdaden te straffen." De voorzitter deelde mede, dat op hefc oogenblik 250.000 leden van vakvereenigin- gen bij de nieuwe legers hadden dienst go- nomen en stelde voor, om een bedrag van 20.000 in de oorlogsleening te beleggen* Een gedelegeerde, die het voorstel onder steunde, gaf zjjn vreugde er over te kennen, dat hefc bestuur zulk een voorstel ter sprake gebracht had. Kitchener, zoo zeide h.55, heeft mannen noodig en de regeering gelei. Hefc was hefc beste bewijs van vaderlandsliefde, dat men geven kon en spreker hoopte, dat elke vakvereeniging hefc voorbeeld van den bond zou volgen. Geruïneerd, zelfs als wij winnen De „Information" bevat de volgende ver klaring van den heer Behrens, den direc teur der Dresdensche Bank, die in een ge sprek zeideZelfs als wij winnen, zijn wij geruineerd. Het geld, dat in omloop is, is denkbeeldig. Ik bedoel niet, dat het pa- pior van do Rijksbank waardeloos is. Maar hoe zoudt gij clie waarde bepalen Op wel ken grondslag? In Engeland circuleert hefc goud, in Frankrijk is het bij de burgers ver borgen, in Duitschland heeft de regeering er bezit van genomen. Goedschiks of kwaad schiks, men moest hefc afstaan. Bij 't begin van den oorlog beweerde de regeering, dat zij al haar leveranciers in goud zou betalen. Dat geschiedde. Maar zij, die het goud ontvangen haddon, kregen de aanzegging, dat zij 't bij de Rijksbank moes ten storten, wilden zij nieuwe orders van de regeering krijgen. Weigeren konden zij niet. In dezen troebelen tijd moet men voor 'fc leger werken of in 't geheel niet. In een woordal het goud van 'fc rijk is in de ooriogsschatkist gekomen. Wat hoeft men er mee gedaan? in Maart werd do oorlogsleening voltee- kend. Men spreekt van een nieuwe. Zij zal volteekend worden. Maar hoe? De leenban ken schieten tot 90 percent op elke inschrij ving voor. Als daarom het publiek voor 7000 millioen inschrijft, dan heoffc het in werke lijkheid 700 millioen gestort. Hefc heeft geen goud meer. Die 700 millioen zullen papier zijn, bankpapier vaiï .ajksbank, welks waarde naar buiten alleen gehandhaafd kan worden door den uitvoer van ons goud. Hoelang zullen wij dat spelletje nog kun nen volhouden? De kwestie van de ammu nitie is belangrijk, maar niet zoo belangrijk als die van liet goud. De „Bund Neues Vatcrland". De Nederl. Anti-Oorlog Raad deelt hefc volgende mede BDofc Frankfurter tijdschrift „Das Freie Wort" hóeft ritmeester Kurt von Tepper Laski, voorzitter van den „Bund Neues Va- terland", ondervraagd over het ontstaan en het worken van dezen Bond. De heer Von TepperLaski gaf omtrent het werk van den Bond de volgende om schrijving. De Bond is een vereeniging van Duitsche mannen en vrouwen, die, afgezien van hun overige politieke en godsdienstige gevoelens, rich bij elkander aansluiten, om aan de taak, die voor het Duitsche volk uit don Europee- schen oorlog zal geboren worden, samen te De houding der Engefsche vakorganisaties. Op de jaarvergadering van den Bond van Vakverecnigingen, die thans te Derby ge houden wordt, deed do secretaris, Appleton, voorlezing van een correspondentie van het internationaal secretariaat dat te Berlijn gevostigd is. Uit deze correspondentie bleek, dat Legien, dc secretaris van den Duitschen Bond van Vakvoreenigingen, sedert eenige weken pogingen in het werk stolt tot het bijeenroepen van een internationaal con gres van vakvoreenigingen, dat te Amster dam gehouden zou worden. Voorstellen in dien geest zijn door bemiddeling der Neder landsche vakvereenigingen aan do Engel- sche vakorganisaties gedaan. Als antwoord op deze uitnoodiging ver klaarde Appleton, dat Legien zich geen voorstolling kon vormen van de verbitte ring in Engeland en Frankrijk, vorwekt door het optreden der Duitschers, die bronnen vergiftigen, gebruik maken van vergiftige gassen en weerlooze noncombattanten ver moorden. Tot heden heeft ons volk aldus ging spreker voort den oorlog beschouwd, zooals het de hoogore takken van sport be schouwt, en heeft hot getracht zulk een hou ding in acht te nemen, als zelfs in een oor log van een man van eer geëischt wordt. Maar thans stijgt een kreet van wraak pp, want, zijn door de bladen geen foto's ge publiceerd van kleine kinderen, die verdron ken zijn tengevolge van den aanval der Dait- sche duikboot op de „Lusitania", die niet bewapend was? Zelfs wanneer een vertegen woordiger bereid was, om de risico er voor op zich te nemen, zou het nutteloos werk Ecu Nota van Montenegro over de Bezetting van Skoelari. De „Tribune" maakt den tekst openbaar van een door Montenegro aan de mogend heden gerichte nota over de bezetting van Skoetari. De nota zegt, dat Montenegro begrepen heeft, dat de intriges van Oos tenrijk tegen het Montcnegrijnsch gebie l ten doel hadden, de aandacht von Mon tenegro van. het hoofdpunt af te leideai. Montenegro -en rijn bondgenoot Servië hebben veel geleden onder do door de Al- baneesche kwestie ontstane moeilijkheden. Oostennjk-Hongarije heeft met succes door zijn agenten in Albanië allerlei bewegin gen in Montenegro in hefc leven geroepen. Ën Oostenrijk-Hongarije heeft zulks ge kund, omdat Skoetari aan Montenegro ia ontnomen, zonder er rekening mode te hou den, dat het berifc dezer stad een levens kwestie voor dien staat was. Doordcn durk, welke door Oosteinrijk- Hongarijc werd uitgeoefend, was de vast stelling der Mouten egrijnseh-Albaneesch a grens, zooals door de Londensche Conferen tie geschiedde, ongunstig voor Montene gro, dat gedwongen was een deel van zijn troepen aan de Aloaneesche grens te hou-, don. Deze toestand werd voor ons bedenkelijk, toon de Albaneezen, die aan de Bajanari- vior waren, onze transporten verwoestten en door Oostenrijk gewapend, in groofcen getale een inval op Montcnegrijnsch gebied deden. Do regeering, die vast besloten is haar strijdkrachten aan hefc voornaamst a front te houden, was door deze. schending uitgedaagd, gedwongen, eenige stellingen te bezetten, om nieuwe aanvallen to ver hinderen. De Albaneesoho aanvoerder le veren ons wapenen uit, welke hun dooi, d'en Oosteinrijksch-Hongaarschen consul to Skoetari werden verstrekt. De burgo* meester van Skoetari verscheen in de Mon- toncgrijnsche stellingen in de omgeving en gaf den bevelhebber de verzekering van de vriendschappelijke gevoelens van de bevol king van Skoetari, zonder onderscheid van godsdienst. Aangezien wij aldus onder dam druk dei uiterste noodzakelijkheid gohamdold heb-< ben, hebben wij de intriges van Oostenrijk- Hongarije volkomen verijdeld. De Monte* negrijnsche troepen, welke tot nu toe ge drongen waren de Albameesohe grens te bewaken, rijn thans vrij gekornem, om deel to nemen aan de operaties tegen den gc- meensehappelijken vijand va-n Montenegro en rijn bcxndgenooten.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 11