16976 ieÉrland en de Sorloff. "Vrijdag 2 «JTtsïi. Tweede Blad. fto {91& li. Aanbouw op de Marinewerl De Memorie van Toelichting deelt medo, flat do onderzeebooten alle op Nederland- Bche werven kunnen gebouwd worden. Mem vroeg of de Regeering er zich van verze kerd heeft, dat dit inderdaad zal geschieden. Enkele leden drongen er op aan, te onder zoeken of de Marinewerf te Amsterdam niet alsnog voor den bouw van deze booten moet werden bestemd. Reeds bij de schriftelijke behandeling dor loopsnde begrooting is om trent den bouw van klein materieel op die Werf van gedachten gewisseld. De bezwaren floor den minister van Marine toen geop*- perd, werden door deze leden niet gedeeld. Andere leden wenschten op' de opheffing van fle werf te Amsterdam niét terug to kyomen. j De twee kruisers. Vond het voorstel tot den bouw vau on- flerzeebooten jn het algemeen instemming, met het plan om twee kruisers aan de vloot toe te voegen, konden velen zich niet ver eenigen. Weliswaar zjjn in de Memorie van Toelichting meer bijzonderheden vermeld om trent de kruisers, dan omtrent de onder ste booten; over de bestemming van eerstbe doelde schepen vorkeerde men echter in hét lenzekere. Dat deze in elk vlootplan onmis- btrre bestanddeelen zullen vormen werd be twijfeld. De bewering dat kruisers van het voorgestelde type noodzakelijk zijn voor het inleiden en ondersteunen van de actie der londerzeehooten, verèischte nadero toelich ting, vooral omdat men van zoodanigen steun hetgeen de laatste maanden met name floor Duitiche onderzeebooten was verricht piet had vernomen. Men wenschte te weten of bij de Regee- Sring het voornemen bestaat moer kruisers yan dit type aan te vragen. Vele leden waren van gevoelen, dat men zich thans bot den bouw van onderzeeërs Woest beperken. Het nut van kruisers is minstgenomen twijfelachtig en de besteding Van 18 millioen aan deze schepen verhin- flert een krachtige uitbreiding van de onder zeebooten. In overweging werd gegeven den post voor kruisers uit het ontwerp te lich ten. Nader i n beschouwing tredende van de motieven, welke de Regeering tot dit onder- fleel van Baar [voorstellen hebben geleid, yreesden sommige leden, dat de wensch om ban hoofdofficieren de gelegenheid te geven lals oommandant op te treden, aan het voor stel niet vreemd is geweest, In deze gedachte ■waren zij versterkt door de mededeeling, flat de ongunstige toestand van de vloot „tot ontwrichting van haar organisatie leidt," terwijl ook het betoog, dat hot blijven voort- dienen op verouderde schepen zonder het .vooruitzicht, dat de vloot zal worden ver sterkt, demoraliseert en het verloop van liet personeel „zoowel in de hoogere als in fle lagoro rangen" in de hand werkt, dien indruk bevestigt Had zoodanig motief in derdaad tot het doen van het voorstel bjjge- gedragen, dan kwam men daartegen op. Het verloop van 't personeel. In dit verband vroeg men ook het oor deel der Regeering omtrent het verloop van het personeel. Gaarne vernam, men, welke fle uitwerking is geweest van de resolutie yan 20 April 1914, betreffende de nieuwe dienstregeling aan boord van oorlogssche pen en et do minister van Marine bereid is de rapporten der commandanten, welke *>v6r de werking dier nieuwe dienstregeling Wochten zjjn ingekomen, aan de Kamer pver te leggen. j I Bouw op Neflerl. werven. Met voldoening hadden verscheidene leden Vernomen, dat vier maatschappijen bereid zjjn bevonden den bouw van de kruisers op zich te nemen. Omtrenl den te verwachten tjjdduur, werd men gaarne ingelicht. Zullen fle maatschappijen het benoodigde mate riaal, dat bijna geheel door het buitenland Weet worden geleverd, tijdig kunnen ver- .verkrijgen? Uit vertrouwbare inlichtingen mas^ gebleken, dat men nu reeds groote moeite heeft zich van de noodige materialen voor scheepsbouw to voorzien. Aauzienljjke .vertraging kan hieruit voortvloeien. Bjj het sluiten der contracten zal hiermede, even- els met do stijging der prpzen, rekening Zrn te houden. Men vroeg of het in deze om standigheden niet de voorkeur verdiende den bouw van de kruisers niet aan te be neden, maar den bouw voor rekening van flen Staat op een of meer dor genoemde werven te doen geschieden. Watervliegtuigen. De verhooging van* art. 107 van het Vide hoofdstuk der Staatsbegroeting voor 1915 htrekt onder meer tot aanschaffing van eon 6-tal watervliegtuigen. Vele leden waren jmaangenaani getroffen door de mededee ling in de Memorie van Toelichting, flat deze door een buitenlandsche Éjbriek' zul len worden geleverd. Gevraagd werd of .floze met hier te lande kunnen worden ver- (Vaardigd. De leden die op het behoud van do Rijks werf to Amsterdam hadden aangedrono-en. fcnerkten bp, dat deze ook zeer geschikt"zou Mjn voor stationneering der watervliegtui- gen, waarvoor geschikt oefenterrein in de (onmiddellijke nabijheid is gelegen. DIT ONZE STAO. 1EIDSCHE BESTUUItDERSBOND. Opgave van cle week van 14 tot 19 Juni. Totaal Ledental 1729. Worklooze loden29 Aantal kinderen be neden 16 jaar 30 Loonverlies por week f 326.35 Vergoeding v. d. Patroon f 3.— van hot Steuncomité 20.10 TJitkecring workloozenkas 105.50 128.60 Loonverlies per week f 19*7.75 Gedeeltelijk werkloo- zo loden 219 Aantal minder werk uren per week 2670 Aantal kinderen be neden de 16 jaar 223. Loonvorlies por week f 449.72 Vergoeding v. d. Patroon f van het Stounoomité 8.50 Ultkeering werkloozenkas 216.83 225.33 Loonverlies per week222.39 Aantal ondor de wapenen 263 l) Aantal kinderen be neden 16 Jaar 289 Loonverlies i<or week f 3239.05 Vergoeding v. d. Patroon f 291.023 van hot Bijk 993.15 Steuncomité 12.15 1296.32» Loonverlies per week ■- <■- 1942.72» Totaal loonverlies per j week, waarbij betrok- kon 502 leden f 2352.86» Dit getal wordt gevormd door: Qohuwden on kostwinners, welke vergoeding ontvangen120 Werkzaam bij Gemeente, Bijk en Spoorweg- Maatschappijen 3$ Ongehuwden, wolke geon vergoeding èn troon loon ontvangen io7 Totaal... 263 UIT O^IS LAND. LANDSTORMWET. Verschenen as het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm. Het bevat de algemeene klacht dat de strekking niemand volkomen duidelijk is en constateert dat in breede kringen ongerust heid is ontstaan door het verwekken .der meaning, dat alle geschikte mannen bene den 40 jaar, die niet in militairen dienst agn, binnenkort zullen worden ingeljjftL Tal van leden verklaren zich met de (maatregelen van 2ioo verre strekking niet te kunnen vereenigen. Verscheidene wenschten het plan tot le- g6ruitbreiding eerst te toetsen aan de uit voerbaarheid en zagen in de indiening van het voorstel slechts den wensch der regee ring om te gemoet te komen aan de bewe ging voor algemeenen oefenplichi De voor gestelde bepalingen toch komen in werke lijkheid neer op invoering van algemeenen (oefen- en dienstplicht met terugwerkende kracht. Door verschillende andere leden werd, hoewel met eenige reserven, de legervër- sterking, die het ontwerp beoogt, .wel ver dedigd, onder vooropstelling echter dat het (ontwerp slechts betrekking heeft op den tgd gedurende welken militie en landweer gemobiliseerd zgn. Verscheidene leden, die tegen invoering van algemeenen oefenplicht waren en, voor zoover 't ontwerp daartoe strekt, zich er dan ook diet mea konden vereenigen, ver klaarden met een denkbeeld van beperkter strekking te kunnen medegaan. In het volgend nummer komen we hierop nader terug. DE BEMANNING VAN DB „CERES." De bemanning van li6t gezonken stoom schip „Ceres" heeft te Kopenhagen voor den consul-generaal der Nederlanden een zeever klaring afgelegd. Geen kon er uitmaken, pf het schip op een ipijn dan wel (door ©en torpedo was verongelukt. CONTRABANDE VOOR ITALIË. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat de Italiaansche Regee ring, bij besluit van 3 Juni. lijsten heeft vast gesteld van artikelen, die door haar als absolute en conditioneel© contrabande zullen worden beschouwd, op welke lasten dezelfde artikelen vermeld zgn als die welke voor komen op de Britscho contraband©lijsten vóór de daarin op 27 Mei 1.1. aangebrachte en in de „St.-Ct." 125 b'ekend gewiaakte wij zigingen. LANGER IN DIENST HOUDEN VAN MILITIE EN LANDWEER. Door enkele leden werd bij de behan deling in de af deelingen van de Tweede Ka- mor van het wetsvoorstel tot het langer in dienst houden van militie en landweer de vraag gesteld, of, nu de oudste onder de wa penen geroepen landweerlichting met ver lof is weggezonden er geen aanleiding be staat ook de ouchte onder de wapenen zijnde militielichfing, voor wat betreft de bereden korpsen en de zeemilitie, weg te zenden. Andere leden merkten hiertegen op, dat de bedoelde categorieën zij mogen in juri disch opzicht met de weggezonden landweer lichting te vergelijken zijn inderdaad be langrijk verschillen van laatstgenoemde lich ting. Zij zijn immers vele jaren jonger. Daarom vonden deze leden het alleszins be grijpelijk, dat de Regeering ten aanzien van bedoelde personen niet dezelfde gedragslijn volgt als ten opzichte van de meergenoemde landweermannen. Uoor enkele leden werd er op aangedron gen, dat een wetsbepaling zou worden tot stand gebracht, welke aan de onder de wa penen zijnde miliciens het kiesrecht verze kert. Door enkele leden werd de klacht her haald, dat do voorziening in de geestelijke behoeften der gemobiliseerde troepen onvol doende is. Wederom word aangedrongen op finan- cieelen steun aan-de militaire tehuizen. Volgon3 berichten, die verschillende leden hadden bereikt, hebben zich in den laatsten tijd Onder de gemobiliseerde troepen nogal moeilijkheden, voorgedaan, zoo te Groningen te Boskoop, te Halfweg, te Apeldoorn. Men vroeg inlichtingen omtrent een en ander. koorts schijnt do houding, welke de mili taire autoriteiten tegenover mobilicatieclubs aannemen, op sommige plaatsen nog niet te beantwoorden aan wat men rechtmatig mocht verwachten. Gevraagd werd, of ter uitsparing van lakensche kleeding voor den winter, in de zomermaanden geen linnen pakken aan de manschapen kunnen worden verstrekt. Do opmerking werd gemaakt, dat door de meer intellectueele elementen dikwijls wordt geklaagd, dat hun geen werk wordt gegeven, dat eenigszins in overeenstemming is met hun capaciteiten. Ten aanzien van de verlofregelingen wor den nog voortdurend klachten vernomen. Eenige leden meenden, dat hot aanbeveling verdiende de regeling in dien zin te wijzi gen, dat aan degenen, die niet met het oog op hun bedrijf of andere aanwijsbare be langen verlof noodig hebbenj- in mindere mate verlof worde verleend en daarentegen ten opzichte van hen, wier bolangen bij het verlof zijn gemoeid, grootere mildheid wor de betracht. Yan de circulaire, welke de minister tot de korpsen van het leger heeft gericht be treffende het vloeken en bezigen van ruwe taal, verklaarden verscheidene leden met in stemming te hebben kennis genomen. In de eerste plaats werd ten opzichte van de landweer de vraag gedaan, waarom voor do met klein verlof weggezonden landweer lichting 1907, de diensttijd wederom wordt verlengd en men de tot die lichting behoo renden niet laat overgaan naar den land storm. Op een zoo spoedig mogelijk wegzenden met verlof van do nog onder do wapenen zijnde landweerplichtigen werd wederom aangedrongon. Verschillende leden herhaal den de vroeger reeds meermalen aangevoer de redenen, op grond waarvan zij meenden, dat althans een deel dier mannen zonder be zwaar kon worden naar huis gezonden, mits men tegelijkertijd maatregelen neme, die verzekeren, dat zij ingeval van nood, ten spoedigste naar hun bataljons en compag nieën terugkeeren. Zoolang verlof onmogelijk wordt geacht, trachte men de landweermannen zooveel mo gelijk ter wille to zijn in alles was kan strek ken om voor hen de ongunstige economische gevolgen van hun verblijf onder do wapenen te verkleinen en te verzachten. VERBANNING Ds. DE LIGT. In verband met het bericht in <1© dagbla den, dat ds. B. de Ligt te Nuenen uit de jinovincies Noord-Brabant, Limburg en Zee- Énd verbannen is, op grond dat hg bij gele genheid van een godsdienstoefening te Eind hoven in anti-militaristischen geest zou heb- ben gesproken, diende dr. G. A. van den Bergli van Eysinga te Santpoort, met instem ming van dr. J. H. Gunning J.Hzn. te Haar lem en ds. D. Boer, të Grootebroek bij de classical© vergadering deze motie in: „De classical© vergadering, enz.; geeft haar droefheid en verontwaardiging te kennen over het aan banden leggen van do evangelieprediking door militaire auto riteiten." Deze motie ko£ in de classical© vergade ring te Haarlem slechts een zeer kleine minderheid verwerven. j VERZENDING NAAR INDIE. V De Nederlandsche Overzee-Trust-Maatr 'i schappij heeft, in verband met noodig get- bleken veranderingen in de voorwaarden ■waarop onder certificaat B. goederen naar Ned.-Indië kunnen worden verscheept, be langhebbenden uitgenoodigd opgave te doen van de partgen waarvoor alsnog een certifi caat B. gewenscht wordt. Deze opgave moet alle bijzonderheden der Verscheping bevatten. EEN STEM UIT ITALIË. Onder dit opschrift lezen we in de „Tel.": Reeds meermalen werd er in ons blad op 'gewezen, dat er zich te Rome verschillende verschijnselen voordeden, die op een ver koeling tusschen het Italiaansche volk en Nederland wezen, een verkoeling, waar voor onze gezant bij hert Quirinaal, Van Weideren baron Rengers, in de eerste plaats verantwoordelijk zou moeten wor den gesteld. Een Nederlander, die jarenlang te Ro me gewoond heeft en dezer dagen naar ons land is teruggekeerd, bevestigt in alle op zichten onze mededeelingen. Volgens onzen zegsman „compromitteert onze gezant Nederland eenvoudig in Italië". Wat iedereen te Rome wel moest opval len was, dat baron Rengers kort vóór het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de centrale mogendheden en Ita lië voortdurend bezoeken aflegde bij Von Biilow. Vele Italianen en leden der Neder- Nederlandsche kolonie was dit begrijpelijker wijze een doorn in het oog. Trouwens, zijn pro-Duitsche gevoelens stak onze gezant niet onder stoelen of banken. In de Nederland sche kolonie is het, volgens onzen zegsman, van algemeene bekenheid, dat baron Ren gers tegenover een Nederlandsch journalist verklaard heeft, dat ,,bet er niets op aan kwam of Nederland nu reeds door Duitsch-. land geannegeerd werd, daar het er vroeg of laat toch van komen moest". En al moge onze gezant dit nu niet in ernst gezegd hebben, een diplomaat mo ge zich een dergelijke gevaarlijke scherts zeker niet veroorloovon, daar hij steeds gevaar loopt au serieus genomen te wor den. Dooh niet alleen van onze gezant zijn te Rome de pro-Duitsche gevoelens be kend; ook kardinaal Van Rossum is be kend als Duitschgezind, evenals een at taché van onze legatie, over wien reeds te Rome het gerucht de ronde doet, dat hij met de immuniteit van het neutrale Ne derland het eigendom van zijn vriend, den secretarie der Duitgohe legatie, dekt. En toen hem op het ongeoorloofde en com- promitteerende van zijn handelwijze gewe zen werd, gaf hij, volgens onzen zegsman, het in den mond van een diplomaat heerlijk klinkende antwoord, dat ,,hij niet wist, dat het niet mocht". Misschien is het geen wonder, dat, waar de- gevoelens van dergelijke op den voor grond tredende mannen bekend is, de Ne derlandsche kolonie door de Romeinen boos aangezien wordt en een aantal leden dier kolonie hebben het dan ook noodig ge oordeeld, in de Italiaansche bladen het volgende ingezonden stuk te plaatsen. „Sedert eenigen tijd doet hier het ge rucht de ronde, dat de Nederlandsche ko lonie tegenover Italië en de Italianen niet die houding van volkomen en oprechte neu traliteit in acht neemt, waarvan de regee ring en het land voortdurend de meest on dubbelzinnige bewijzen gegeven hebben en nog geven. „Hoe en waardoor dit gerucht ontstaan ]is en waarom het de ronde blijft doen? Wij zijn er nog niet in geslaagd zulks met zekerheid te weten te komen, „Maar wij achten het noodzakelijk, on middellijk te verklaren, dat dit gerucht ons zeer veel leed doet on pijnlijk treft, juist, omdat wij, die altijd en overal in Italië de meest milde en hartelijke gast- 1 vrijheid hebben ondervonden, niet kunnen oq niet willen vergeten nog afgezien van de vitale en groote economische be langen, die tusschen ons land en Italië be staan dat do Italianen, in hun boeken en in alle tijden van vreugde en smart voor ons geliefd vaderland, steeds Nederland de bewijzen hebben gegeven van hun leven dige en oprechte sympathie. „Deze gevoelens, welke, wij zijn er zeker van, onze gezant te Rome met het gezag van z'n naam en van zijn hooge positie zal bekrachtigen, zullen voldoende zijn, om el- ken twijfel aan onze loyale en correcte hou nding in deze voor de internationale poli tiek zoo ernstige tijden te doen verdwij nen". Hetgelen onze jsegsmon ons vertelde en bovenstaand ingezonden stuk, bewijzen wel, aldus do „Tel.", dat het zeer noodig ia, dat te Rome iemand met do behartiging onzer belangen belast wordt, wiens optre den aan- allen twijfel aan Nederlands cor recte holding een einde maakt en dio de thans tusschen Italië en Nederland inge treden verkoeling weet te doen verdwij- OPGEBRACHTE STOOMTREILBRS. DeriiTde vorige week van IJmuiden naar IJsland vertrokken stooantreilers „Mies en Trinis" „J. T. Cremer", „Oceaan II", „Her cules,w „Silvain", „Tres Fratres," „Een dracht," en „Donald", zijn allo door Engel- Bche oorlogsschepen aangehouden en naar Lerwick opgebracht. i L VERBODEN UITVOER. I |>'f M .if Van heden af, is verboden 'de uitvoer vau schellak. DE BOTERPRIJZEN. De minister van Landbouw, heeft bë- piaald, dat de maximumprijzen voor den ver koop van boter, die voor Juni waren vast gesteld, 2pk voor Juli zullen gelden. Een Vredesactie der Neutralen. Gelukkig zijn er verschillende teekenen in de oorlogvoerende Landen, die wijzen op oor logsvermoeidheid. Heb oorlogsenthousiasine is bijna overal tot beneden het nulpunt ge daald, en alom wordt er, zij het aan ook binnenskamers, om den vrede geboden en gesmeekt. Duitschland ziet in, dat het zijn vijanden niet kan verpletteren, en bij de Geallieerden is het „a Berlin" verstomd. De oorlogvoerende landen zullen elke gelegen heid, waardoor het tot-stand-komen van clcn vrede wordt bevorderd, gretig aangrijpen. Do partij is beslist. Het is remise geworden.; Doorvechten heeft geen zin. meer. Bij een remise-oorlog is de oplossing uit den aard der zaak niet moeilijk. Beide par tijen hebben de consequenties, uïfc de reraise voortvloeiende, te aanvaarden: de grenzen veranderen niet on schadevergoedingen wor-den niet betaald. Maar bij dezen oorlog doet zich een speciale kwestie voor. België tegen zijn zin in den oorlog gesleept, zal zijn ondergang nabij zijn, wanneer het aan zijn lot wordt overgelaten. De schade, in België aangericht, moet vergoed, en de beido par tijen zouden een hoog standpunt innemen, door dit gezamenlijk te doen. De kans hier op is echter om verschillende redenon ge ring. De neutralen kunnen hier nuttig werk ver richten. Hun kost iedere maand „neutrali teit" millioenen. Welaan, indien die neu tralen, welke het grootste belang bij het tot stand-komen van den vrede hebben, de scha devergoeding aan België voor hun rekening nemen, is de cardinal© kwestie opgelost. Voor de betaling van dit beclrag komen in aanmerking Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Nederland, Zwitserland en ook de Yer- eenigde Staten. Die zes landen kunnen go- makkelijk het bedrag bij elkaar krijgen. Zal Nederland er geen 275 millioen voor over hebben? Het is mooier, zich voor den vrede in do schuld te steken, dan voor de handhit- ving dor neutraliteit. Het is bovendien ver standiger en het getuigt van commercieel in zicht. Wij weten, dat ook de Vereenigde Staten gaarne op deze wijs hun steun aan de tot-stand-koming van den vrede willen ver- leenen, en van de opofferingsgezindheid van de Scandinavische landen en van Zwitser land zijn wij niet minder overtuigd. De zaak is eenvoudig te regelen: Onze Regeering neemt het initiatief tot een der gelijke vredesactie. Na veertien dagen is in Den Haag al een conferentie van de verte genwoordigers der zes vredelievende landen. Dezo conferentie behoeft slechts "kort to du ren. Dan wordt de vredesboodschap der neu tralen aan de ooriogvoorenden gezonden. Hun wordt gevraagd, of zij in principe be reid zijn de vijandelijkheden te staken, 'de oude grenzen to handhaven, en eventueelo kwesties, die zich naar aanleiding van den oorlog nog kunnen voordoen, in der minne to schikken, indien de zes neutralen de scha devergoeding aan België geheel voor hun rekening nemen. Niet één oorlogvoerende mogendheid zal <ie bemiddeling durven af wijzen, en het vredescongres kan worden georganiseerd. Ons lijkt dit de eenige manier om snel tot een oplossing te komen. Reeds de conferen tie -der neutralen zal de vredesstemmïr.g in alle oorlogvoerende landen doen toenemen. Voorts behoeft er geen „eerste" te zijn. On aannemelijke eisehen te stollen, zou voor de neutralen, die blijk hebben gegeven tot zoo'n offer bereid te zijn, de grootste beleediging wezen, en wij hebben grond te vermoeden, dat zulks niet zal voorkomen. Laat onze Regeering het initiatief tot deze vredesactie nemen. Ieder zal er haar dank baar om zijn. JOH. GöBEL Jr. 'Amsterdam, 29 Juni 1915. Zondagsrust. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo vriendelijk en stel een kleine ruimte in uw voelg-ölezen Blads beschikbaar voor onderstaand schrijven, waarvoor bij voorbaat mijn beleefde dank. Aam de hoeren, leden vam den Leidschen Bond van Miine-raafwatecr-fabrikanten en Bierhandelaren Mijne Hoeren! Bij liet lezen vam uw advertentie in hot ■blad van Woensdag j1.in zich houdende de mededeeling omtrent verheoging der limonade-prijs, tegen welke prijsverkoo- ging geen enkel weldenkend mensoh be zwaren aal hebben, overtuigd, dat uw Bond geen besluit zal nemen, waarvoor hij zioh •niet tem volle verantwoorden kan, kwam bij mij de vraag opWaanneer zullen wij nu eens mogen vernemen, dat diezelfde Bond het besluit genomen heeft tot invoering der Zondagsrust Mijn© Hoeren! Uw levenstoestand is mo gelijk mu houdbaar gemaakt. Hebben uw ondergeschikten nu ooik niet recht op ver betering Vam 's Maamdagsmorgens vroeg tot 's Za terdagsavonds laat hard ploeteren en dan helaas bij de meeste he eren patroons 's Zon dags precies hetzelfde. O, ik begrijp zeer good, dat de schuld niet geheel zal liggen aan u. Uzelf zoudt wellicht gaarne anders willen. Doet een beroep op de welwillendheid uwer cliën teel©; tracht het haar duidelijk te maken, dat zij zooveel kan doen, om het u en uw ondergeschikten 's Zondags gemakkelijk te maken. Ik neom gaarne aan, dat er zioh

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5