Zaterdag S€$ Juni. Eestte Blad. fto jgjg Hst Steuncomité. Persoverzicht. Uit de Omstreken. Mo, 16971 ■XV. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoestand 1914' schrijft ons: Onder den grooten stroom, die in de eerste maanden der mobilisatie op het Co mité aanlic-p, waren ook tal ran textiel arbeiders. Als een vuurtje liep het be licht door de stad, dat de fabrieken hun werkdagen verminderden en misschien wel dra stop zouden gezet worden. Het gerucht Was evenwel, zooals in vele gevallen, erger öan de werkelijkheid. Zoo werkten de ar- ieidere van de Firma Gebrs. van Wijk wel is waar slechts drie dagen in de week, (maar ze kregen toen voor 4 dagen loon én waar het Comité in 't begin slechts een aanvulling gaf tot 60 pCt. van het normale Joon, meien deze werklieden dus buiten zjjn bemoeiing, voor zoover althans hun hiusge- mcoten niet uit anderen Iicofde door den oorlogstoestand getroffen werden. Ditzelfde Was liet geval met de arbeiders in dienst van de firma Clos en Leembruggen, die ook vier dagen loon uitbetaalde voor drie tfagen werk. De Graanbeurs was dan ook niet ge vuld met de werklieden dezer firma's, maar vye] voor een groot deel met arbeiders van flu Katoen fabriek, die slechts twee da gen in de week werk hadden en van wie er niet minder dan 270 gesteund zjja. On- fler deze 270 zijn nog niet begrepen de gezinnen, waarvan kinderen op de Katoen- febriek werkzaam waren en do ouders uit anderen hoofde om1 steun aanklopten. Deze schare van textielarbeiders bleek uit bijzon dere groepen te bestaan. Als hoogste op den loonladder stonden de drukkere. Daarna volgden de wevers, wier gewone Icon elke Week wordt uitbetaald, terwijl ze om de fier weken een premie innen. In de derde plaats kwamen de sjouwers, wier weekloon fS vast bedraagt; ze zijn oveneens tot de textielarbeiders gerekend, omdat ze eenmaal cp een fabriek werkzaam zijn, doch konden even goed onder do losse werklieden ge rangschikt zijn, dewijl ze geen vak beoefe nen, maar slechts allerlei hulp- en maga zijndiensten bewijzen. Al deze menschen waren op een derde ,van hun loon gekomen. Een kleinere groep werd gevormd door de geponsioneerden, waaronder ze3tig-, ze ventig- en ta.chtigjarigen, die veertig, yjjf- tig' en zestig jaar op de fabriek werkzaam' Waren geweest en indertijd met een pen sioentje ontslagen waren, doch wier pen sioen met 1 Augustus op de helft gebracht Was. Nog meldden zich een klein aantal be langhebbenden aan, die ziekengeld van de fabriek genoten, welk ziekengeld met de mobilisatie geheel ingetrokken was. Van genoemde 270 arbeiders der Katoen- ïabriek kwamen er in Augustus reeds 211 én in September 34. Men behoeft niet te magen, of de wjjkcomïtés, onder welke flbze menschen woonden, in den eersten tjjd Iéts te doen hadden. Hun moeite werd nog Vermeerderd, doordat de opgaven der loonen bjjna alle bp" de Directie der Katoenmaat- echappjj moesten gecontroleerd worden, die fle rapporteurs daaromtrent nadere gegevens verstrekten. Deze controle liep niet alleen over de loonen der hoofden van gezinnen, maar ook over die der meisjes, welke op fle Katoenfabnek werkten. Ze bleek hoogst ioodig, daar de eigen opgaven der werk lieden zelden met de officieels overeenkwa men. Genoemde arbeiders, van welke er In October nog 16, in November 7 en in ïinuari 2 aangekomen waren, zjjn echter ni'ei gedurende den geheelen tijd, dien we achter den rug hobben, gesteund. In October kon reeds een groote schare afgevoerd wor den, n.l. 109, terwijl er vóórdien reeds II afgevallen waren en in November nog 41 gingen. Verschillende oorzaken werkten daar toe mede- Allereerst kwam de drukkerij spoedig op hot normale peil, zoodat de drukkers weer volle dagen konden arbeiden en dus den steun van het Comité konden missen. Niet het minst echter waren de afvoeringen te danken aan de werkloozenkassen, waartoe een groot deel der genoemde arbeiders be hoorden. Waar deze fondsen een bijslag op liet loon konden geven tot f9 per week, vielen degenen, «li© daaruit trokken buiten den steun van het Comité. In den loop Van den tijd konden door dezo oorzaak neg meerderen afgevoerd worden. Velen toch, de goede werking dezer kassen zien de, haastten zich om1 lid te worden en kon den na drie maanden te zijn ingeschreven, van den bijslag gaan genieten. Zoo vielen er in December 14 af, in Januari 11, in februari 12, in Maart S, in April 7, en begin Mei 3. Op I Mei waren er echter nog 54 be trokkenen bij de Katoenfabriek gesteund, dus nog oen vijfde deel van het oorspron kelijker getal. Dit zijn meest ouden van dagen en vrouwen, die niet of moeilijk bij aen werkloos: nkas worden aaugenomen, be nevens weduwen, wier kinderen op de fa briek het onderhoud van het gezin moe ten verdienen. Tot de overgeblevenen be- hooren ook het grootste gedeelte 'der ge pensioneerden en van Ilen van whe Eet zie- Kelgeld ingetrokken is, van welke beide categorieën samen er 21 door het Comité gesteund zijn. Doordat Se werkloozenïomfesn een groot deel van den last va» het Comité overgo- aëir.en hobbon, ls het gezamenlijk bedrag, aan de arbeiders der Katoenfabriek in steun verschaft, niet zoo groot geworden als aan vankelijk gevreesd werd. Globaal genomen is door het Comité onder, hen een bedrag van f8200 uitgerekt, waarvan ruim f300 door het Kon. Nat. Steuncomité gedragen wordt. Werkte de weverij aanvankelijk slechts twee dagen, later is een werktijd van drie dagen ingevoerd, terwjjl in den Iaatsten tijd weer vier dagen gearbeid wordt, wat voor liet Comité eenige, hoewel zeer kleine, ver lichting geeft. Zoolang de toestand aan de Katoenfabriek dus met wordt als vóór den oorlog, zal het comité steun moeten blijven bieden. Merkwaardig is, dat onder de arbeiders der Katoenfabriek", die van het Steuncomité een bijdrage hebben ontvangen, slechts 10 dienstplichtigen waren. Dezen zijn ook bij do genoemde 270 gerekend. Naar aanleiding van de ver we r p i n g door de Eerste Kamer van liet ontwerp van wet tot nadere regeling van het oeds- vraagstuk, schijft 't WEEKBLAD VAN HET RECHT" het volgende: Die verwerping geschiedde deels om re denen van politdefcen aard, buiten den in houd van het ontwerp liggende, deels op grond van bezwaren, waarvan de beteeke- nis mag worden erkend, doch d&ö te breed werden uitgfèmeten. Let men op do om standigheid, dat verschillende tegenstan ders erkenden een nadere en betere rege ling niet te kunnen aanwijzen, dan mag men aan de aangevoerde bedenkingen slechts betrekkelijke waarde toekennen. In verband met don aard der tot de verwer ping ge-leid hebbende redenen is het niet geheel zonder belang er nog o-p to wijzen, dat het in het ontwerp neergelegde stelsel reeda in hoofdzaak was verdedigd door mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, in een voordracht, gehou den in do vergadering van 21 Mei 1910 der juridische af deeling van de Yereeniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder do Katholieken. Mr. Ledeboer bestreed voor het strafge ding de afschaffing van; den eed of, wat daarmede op den -duur practisch gelijk staat, de fapultatiefstelling va-n gotuigen- eed of belofte. Naar zijn inzicht bestond er geen andere weg dan als regel te e&scïhen een eed, af te leggen op de wijze als tot nog toe gebruikelijk, daarvan vrij te stellen hen, wier Kerkgenootschap het afleggen daarvan verbiedt of die daartegen uit gods dienstige overwegingen bezwaren hebben, en daartoe niet toe te laten hen, die ver klaren niet aan God te gelooven. Yan deze beide laatste categorieën zou dan' een belofte moeten worden gevergd, onder herinnering, dat tegen een valsche ver klaring dezelfde straf als tegen meineed is bedreigd. Om te voorkomen, dat bezwaren, die wezenlijk niet bestaan, worden voorge wend, ten einde zich in oen speciaal geval aan het afleggen van een beëedigde ver klaring te ontrekken, zou daarbij kunnen worden bepaald, dat dë rechter heeft te beoardeeleni of de opgegeven bezwaren hem ernstig gemeend voorkomen, m. a. w. niet worden voorgewend! voor het speciale ge val. Mr. Ledeboer erkende, dat bij deze re geling de onbillijkheid bleef bestaan, welke men nu zoo zwaar heeft laten wegen, d'at van den een, een in zijn oog zedelijk hoo- ger staande waarborg wordt geëischt, dan van den ander. Hij stelde daartegenover, dat dit ook praotdsck nu heb geval is, daar door menigeen de eed wordt afgelegd, <3io voor hem wozenlijko beteekenis als zooda nig mist, en anderdeels, dat die moeilijk heid alleen te ondervangen zou zijn door algehoele afschaffing van den eed. En daartegen moest in het belang van den be- klaagde ernstig bezwaar worden gemaakt. j Toen mr. Ort zijn ontwerp deed samen stellen, zal hij, wellicht ook aan dit refe raat van zijn vroeger en ambtgenoot heb ben gedocht en zeker niet hebben gedacht, dat zijn stelsel bij de Roomsoh-Katholieko partij op zooveel bezwaren zou stuiten. In een artikel Land stormweer schrijft „DE NIEUWE COURANT" o.a. Dat het bezit van een grooter aantal weerbare manschappen het oorlogsgevaar voor ons land zou yerhoogen is een zielice bewering. Het maakt ons als bondgenoot in aen oorlog begerenswaardiger, zegt men. Goed, maar men neemt dan dus aan, dat onze regeering, over een sterker weermacht beschikkend, tegenover buiten]andscho be geerte zwakker zal staan dan tot nu toe. Het zal de oorlogsstemming in ons land doen toenemen? Neen, het zal juist de be strijders van die stemming onder wie wij vooraan staan krachtiger maken, wan neer zij de overtuiging bezitten, dat onze weermacht sterk genoeg is om den oorlog buiten onze deur te houden en respect af te dwingen aan al wie, vóór of bij den vrede aan onze .rechten of levensbelangen mocht willen raken. Dat Nederland niet minder cloet dan het kan om zijn onafhankelijkheid te verzeke ren en zijn wil om buiten den oorlog tc blijven te doen oeifoiedig-en, zal zijn recht op het onverkorte behoud zijner nationale zelfstandigheid aan heel Europa duidelijk maken. Ons land begeert niets ten koste van wie. ook. Het wil vrede, het wil onzij digheid, het heeft daarvoor zware offers gebracht en zal ze brengen. Maar zoo het niet bereid is tot cle bescherming van het hoogste goed, de nationale zelfstandigheid, zullen de offers ons ten slotte misschien niet baten. Het is onze plicht de rol, die het toeval of vreemde belangen in onze toe komst zullen spelen, zoo genng mogelijk te maken. Zou de Volksvertegenwoordiging van >-.erïand, historisch geroepen om voor het oog der wereld al? verweerder te staan van het bestaansrecht van kleine staten, die taak niet aandurven, nu zij meer klemt dan ooit? In een driestar Verschiet zegt „HET CENTRUM": Nederland bevindt zich thans in de posi tie v,an hot gezin, dat loeft bloven zrjn inkomen. En zelfs zeer ver daar boven. - Het mes snijdt naar twee kanten .ver keerd. De inkomsten zijn minder, de uitgaven meer geworden. De gTiOoto leening heeft het budget met niet minder, dan 26 rnillioen gulden be zwaard en reeds circuleert in de pers het' bericht, dat het tijdstip; niet ver meer, 3f is, waarop tot de aanvrage van een! nieuw, buitengewoon oorlogscrediet zal moe-» ten worden overgegaan. De buitengewone omstandigheden dwin gen tot maatregelen, van welker kostbaar heid, anders gezegd duurte, men vroeger zelfs niet droomde. Of daarbij altijd de juiste weg is ge volgd, of met name do vraag der extra heffing niet een andere oplossing had kun nen krijgen, of straks behoort te kragen, blijve thans onbesproken. Maar wèl is het zaak', dat, hoezeer het heden ook' njjpt en tot abnormale uitga ven en regelingennoopt, men daarom de toekomst niet te zeer vergeet. De2e abnormale tijd zal weder door een normalen worden gevolgd. Óf dit spoedig zal' geschieden, of de vrede binnen eenige maanden, een half jaar, jol eerst na den winter zal' teïugkëeren, kan niemand met zekerheid voorspellen. Maar, wel weten wij, dat door liet onge- w, o n e van dezen tijd het g e w one met zijn eischen en behoeften niet wordt ongedaan gemaakt, en dat y*ij er nu reeds op be dacht moeten zijn, dat het evenwicht in ons Volksleven, in ons economisch en maat schappelijk' bestaan niet te: veel verbroken' wordt. Het gaat daarom niet op, «icli uitslui tend door de abnormale vorderingen van het ©ogenblik', of wat men daarvoor, houdt, in beslag te laten nemen. Het behoort tot de levens-belangen yan een volk, wij wezen daarop reeds vroeger, dat' de voorwaarden, waaron der'het zich bevindt, niet te zeer worden geschokt, dat de belastingen niet te hoog fjorden opgevoerd, dat er een behoorlijke verdeeling zjj, niet slechts van lasten, maar ook van lusten. i Dit is óók landsv erdediging. Ijnimers, de nohniiale ontwikkeling, do kracht en de bloei van een natie zijn 'daar mee gemoeid. En die ontwikkeling, die bloei en kracht houden nauwer verband met de duurzaam heid van haar zelfstandig voortbestaan, dan men in een tijd als dezen wel eens schijnt te meenen. Een volk, innerlijk verzwakt in zijn so ciaal en economisch leven, kan ook naar Duiten niet sterk blijven. Daarom zij nien ook thans niot een zijdig in de beschouwing der belangrijke vraag, wat noodig en wat mogelijk is, en lette men op de draagkracht van het volk, dat nu reeds jarenlang den druk' ral voe len, welke in ettelijke maanden tijds op zijn schouders is gelegd. i HaZERSW OUDE. In de opgave betreffende de nieuwe kiezerslijst., moet gelezen worden dat do lijst met de genoemde getallen vermeerderd, niet verminderd is. Wegens de tijdsomstandigheden zal ook dezen zomer hot bezoek aan de villa „Kar- mel" niet plaats hebben, doch de vereeniging „Trouw Schoolbezoek" zal door mevr. Vis ser van Hazerswoudo in staat worden ge steld, een boottocht te ondernemen met de leerlingen, die daarvoor in aanmerking ko men. Door de kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" worden ook de aftredende gemeen teraadsleden, de hoeren A. N. van Exter, C. Filippo, A. W. Straathof en C. We zelen- burg, opnieuw candidaat gesteld. HILLEGOM. Op eigen verzoek is de candidatuur voor den Raad, van den heer Joh. Hérben, door de S.-D. A.-P. ingetrokken. De ai'd. besloot naast de twee reeds vroeger ge stelde candidateh, thans nog den heer P. Ro vers te stellen, «j ai'L .j - L - j j LISSE. In de gisteravond gehouden vergade ring van de R.-K. Kiesvereeniging, werd een .voorstel van het bestuur met algeipeene stemmen aangenomen, om het aftredend Ge meenteraadslid, den heer W. Krössohel, van de A.-R. Kiesvereeniging over te nemen. Voorts werd het aftredend lid de heer J. Pijnackcr, R.-K., wederom oandidaat ge steld, en werd, na breedvoerige discussie en na gehouden stemming tusschen de heeren P. de Moulder en A. H. Sehra- raa, in de vacature wijlen den heer M. van der Veld, R.-K. enndidaat gesteld, de heer A. H. Schrama, voorzitter van den -..-X Volksboni KATJVIJK-AAN-ZEE. Ia de bovenzaal van café-restaurant „Klein du Rhin", werd gisteravond, een vep- gadering belegd, ten einde besprekingen te houden in verband met de a.s. Gemeente raadsverkiezingen. Het zaaltje was vrjj goed bezet, toen de heer A. de Klerk circa hall negen het Wioord nam. Spreker gaf aan de hand van verschillende artikelen, die in in den loep der jaren in het door hem' uitgegeven weekblad „De Nieuwe Katwij- keri' zijn verschenen, een beschouwing, waar om de leus van de vergadering vau dezen avond moet zijn; „Geen reeders ais afge vaardigden der gemeente in den Raad." Aan het slot zyner rede stelde hg den heer W; Raadze aan de vergadering voor. Hierna ont popte de heer P. G. van Delden zioli ala voorzitter dezer vergadering. Hij verzocht de candidatuur van den heer Raadze te steunen en liet een eandidatenhrjst rondgaan om fiierop te teek enen. Inmiddels verkregen de aanwezigen gelegenheid oin; van gedach ten' te wisselen. Alleen de heer 0. de Best maakte hiervan' gebroikj om eenige inlichtin gen te bekomen, waarop da heer A. da Klerk antwoordde. Toen de oandidatenljjst rondgegaan was, hadden hierop 9 kiezers geteèkcnd. De heer Van Delden stolde aan het slot dor besprekingen, de aanwezigen alsnog in de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door. niemand gebruik ge maakt werd. De bijeenkomst was hiermede afgeloepen. WARMOND. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft alhier opgebracht netto f 21.88. Mochten wij in de laatst voorgaande jaren prat gaan op den stand der bijenteelt, alhier, welke steeds beter en grooter werd, dit jaar is een kolossale achteruitgang te bemerken. Bij verschillende ymkers zijn ge- heele bijen-volken gestorven, zelfs bij een yinker, is de heele stal uitgestorven. Wat de juiste oorzaak hiervan is, is niet met zeker heid te zeggen, doch vermoed wordt, dat het zoo sterk sterven der bijen moet worden toegeschrven aan het voeden met de ac cijns-vrije suiker, van Regeeringswege ver strekt, welke suiker hoogstwaarschijnlijk slechte bestanddeelen bevat. WOERDEN. Door den heer A. L. Verhoog, archi tect te Sassenheim, is alhier aanbesteedt: Het verbouwen der hofstede „Margaretha" en het bouwen van een stalgebouw te Ka- merik. De uitslag is als volgt: E. do Bruin, te Hoogland, f8705; 'J. van der Bijl, te Zeist, f8300; J. van Keulen, te Amersfoort, fS300: J. W. Biok, te Woer den, en W1. E. do Keizer, te KaJüerik f7000; W'. van Vreeswijk, te Kamerik f6964; P. A'. Rjedé, te Woerden, f6945; D. van Vliet en Zoon, te Woerden, f6900; J. Bierhorst, te Bodegraven, f6900; H. van Joolingen, te Driebrugge. f6S00; J. E. Dijkstra, te Sas- Benheim, f6797; G. ter Reehorst, te Nieuw- veen. f6680, en C. de Jong, te Kamerik f6650. Bfosmenkouring. Op de laatste t-loemenkeuring te Haarlem w erd o.m. voor de door den heer C. Captein Lzn., te Leiderdorp, ingezonden „Paeonia Chinensis la France," al6 weinig bekende verscheidenheid, een getuigschrift toegekend. De grootbioemige, zacht-rose gekleurde ver scheidenheid, w erd in 1901 door Lemoine ge- Wonnen. Den heer Warnaar, te Sassenheim, werd een diplonia voor zilveren medaille toege kend, voor een verzameling Paeoiva Chi nensis in 62 verscheidenheden, ter. opluiste ring ingezonden. HAARLEMMERMEER. i |V| f' Gemeenteraad. Da heeren Biesheuvel, Eveleïn, Los en Verkuil afwezig; de laatste met kennisge ving. Diverse Raadsbesluiten van compta belen aard bleken door Ged. Staten goed gekeurd. B. en W. zijn er in geslaagd de geldjeening ad f40,000 in haar geheel te plaatsen voor 3 maanden, tegen 4% pCt., zonder verdere kosten. Do ambtenaren ter Secretarie, da heeren Eggink, Troost en Van Bruchem, betuig den per brief hun dank voor de hun vcr- leemjo gratificatie on mej. De Boer voor de haar toegestane overplaatsing als on derwijzeres. Goedgekeurd werd de begrooting voor 1916 der plaatselijke schoolcommissie in totaal sluitende met f210.95. De verkie zing voor de Raadsvacature en voor de periodieke aftredingen is bepaald op $9 Juni en 'de stemming en zoo noodig herstem ming op 9 en 20 Juli. Dp een adres van „Het Groene Kruis", dat bij voldoende deelneming aanbiedt het ontsmetten van schoolboeken en bibliotheek boeken, resp. tegen 3 voor 1 et. en 1 ct, per stuk, werd besloten met het doel sym pathie te betuigen, door een jaarlijksche bijdrage van f 5.- j B. en W. zien eohter niet tö 'de nood- zakelijkheid van geregeld ontsmette»; wel zo» zulks kunnen geschieden bij voorkó men ran veel gevallen vgn besmettelijke ziefe ten, zooala indertijd een school hier g» sloten moest worflén, wegong véél gevaflohl van diphthoritia. Da Raad ging jnet deze zienswijze aoooord. Op een adres vaa de Verkeersvereenti ging, die zioh ten doel Stelt het verkrijgeli van een electrisohe trap» van het dorp Slcü ten naar Amsterdaap en daartoe subsidié verzoekt van deze gesnoepte, omdat ook veel gemeontenaren van Haarlemmermeer daar van profijt zullen trekken, wordt op vooC- stel ran B. en 5V5. besloten, te antwoorden,; dat de gegevens onvoldoende zijn, doch 'de' Raad in beginsel met .ongenegen Is mede te werken. De Raad Iinn zioh eohter niet nader ver klaren zoolang 't bestuur der 'Vereen, zelva géén rapport en gedetailleerd voorstel Over legt Een .ongezegeld adres van de propaganda-: commissie .V3n de Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, ivera voor kennisgeving aangenomen, daar fieS gevraagde niet voor. deze gemeente van toe passing ki. wijl reeds het maximum aantal vergunningen" .bepaald is bij Kom besluit,- Aan den hear Joh. Verbad Pzm, werd; mede namens de familie Van Dorsten, ver gund een steen op twee koopgraven op dei begraafplaats te Nieuw-Veimep, te leggen. Een rapport over centrale drinkwater- voorziening ,voor Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht, toegezonden door den Mi nister ,von Binnenlhndsohe Zaken, zal bij de Raadsleden circulearen. Diverse financieels regelingen werden goedgekeurd ,en het kohier, hondenbelasting vastgesteld tot een bedrag van f 1434.25. Inzake stichting van telefoonkantoren te Rjik, Vijfhuizen en Abbenes, werd besloten daartoe ,over te gaan. De kosten zullen per spreekcel f300 bedragen .en voor be diening os geraamd f175 per jaar. In ied'er geval zal het nóg wel een jaar. duren yóór een en ander gereed is. Enkele leden, die meenden, dat Nieuw-Vennep ach tergesteld .werd, werden gerustgesteld. Inzake psch- en vuilnis-ophalen te Zwa nenburg .werd besloten, op voorstel van B. en W., hun te machtigen een oproeping te doen van personen, die genegen zijn twee maal: per week dat werk te verrichten. Klopt de aannc-emsom met die van dat werk te Hoofddorp, dan zijn B. en W- tevens ge- piachtigd, tot het instellen over te gaan. Bij de discussie bleken er neg veel zaken, voor Zwanenburg op hot lijstje te staan, dlio zullen komen met de electrificatie, als overname van <le wegen, oen plantsoen, verbouw van de school, veldwachters wo ning, stembureau, vergaderlokaal, doktor, poetkantoor, enz. De Zwanenburgers hebben dus nog wat in het vat. Omtrent goedkoope levensmiddelen werd medegedeeld, dikt denkelijk de good- koopo varkens de volgende week zullen komen en het goedkoope spek wel zal ar- riveeren door bemiddeling van den Krui- deniora'oond. De Voorzitter krijgt bordciht of die Moor rogoeiingsmeel of tarwe zal kunnen distri- brteoron op de voor de gemeentetarwe be staande voorwaarden, zonder de bekende broodkaarten. Kan dit niet, dan zijn B. en IV. gemaoh- tigd mot broodkaarten te beginnen. Bij do rondvraag stelde de heer Bus de vraag of de onderwijzorswoning aan het Hoogeland zoo verzakt. De Voorzitter antwoordde, dat hem van een erge verzakking niets bolrond was, maar achter zakte het gebouw wel meer dan voor. Scheuren zijn echter niet geconsta teerd. De heer Van Zijvorclen informeerde, of het Rijk do gelden voor de boerderij al ■toegestaan had. De Voorzitter antwoordde, dab do voor- waardon nogal bezwarend zijn en daarvan meededeeling zal worden gedaan in beslo ten vergadering. SASSENHEIM. Gemeenteraad. In eon voltallige zitting onder voorzitter schap van den burgemeester, werd mededee- ling gedaan van da volgendo ingekomen stukken 1. Do geldleening, groot f 3800, is ge plaatst bij liet Rijk tegen 5%. 2. Een adres van de Alg. Ned, Ver. „Het Groone Kruis", om do gemcento to bewegen over te gaan tot het ontsmetten, oens per jaar, van schoolboeken en bibliotheekboeken. Dit adres word voorloopig aangehouden. 3. De begrooting van de gezondheidscom missie te Alfen. Het aandeel van Sassen heim bedraagt f 49.19. 4. Een adres van Beerhorst c. s., om van gemeentewege medowerking te erlangen, de directie der N. Z. H. Stoomtrammaat- schappij te bewegen betere voorzorgsmaat regelen te treffen ter voorkoming van on gelukken. Dat adres zal worden aangehouden, tot ook in Hillegom en Lisse een dergelijk adres in behandeling komt. G. Plannen en toekeningen tot het stich ten eener waterleiding, Rijksplan, voor 115 gemeenten. B. en \V. en ook de heer War naar geven als hun meening te kennen, dat dit plan in de praktijk veel te duur zal blijken. De bezwaren tegen dit plan zullen den

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5