Nederland en de Oorlog. Dinsdag 33 Juni. A0. 1915. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. No. 16987 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD YERTENTIEN s Van 1—8 regale /1.05. Iedore regel meer 0.17 J. Kleine adyertentiëa Tan 30 woorden 40 Oenta oontantj elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incaeseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 3 maanden 1.30] per weel. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. SS, 0.10. Franco per poetS S S 1.65. HINDERWET. Burgemeester en "YVotliouders van Leiden; Gezien art. 8, lo alinea, der Hinderwet; Brengen bij dezen ter algemeen© kennis, dat 4.00V hen o heden vergunning is verleend aan firma GE BBS. YAN WIJK EN Co., on reobtver- *rijgonden tot 1 ;t plaats.-i van ©cn oleotromotor \n 4 pk. t-»t het in beweging brengen van een üft in de perceelen Yostestraat, hoek Groenesteeg, fiectio I not. 11*3. 2354 en 2355. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ6ELAAR, Burgemeester, YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 21cn Juni 1915. 340ste Verjaardag van de Leidsche Hoogeschool. i- 11 Toen in Augustus van het vorige jaar het Leidsch Studentencorps onder den indruk van jh et oogenbliic besloot <le reeds voor bereide maskerade niet te doen plaats heb ben, werd dit algemeen gebillijkt- Men wist niet boe de toestand zich verder zou ont wikkelen; men vreesde, dat wij zelfs ook in het conflict zouden worden betrokken en onder zulke omstandigheden bal bet toch geen zin, zich gereed te maken voor een Schitterende feestviering. De oorlog bleef voortduren en drukt nog steeds het maatschappelijk leven; maar de menscheu hebben zichzelf en de toestanden er zooveel mogelijk bjj weten aan te pasren en or.der die omstandigheden werd het blijk baar het Studentencorps te machtig het 68ste lustrum geheel onopgemerkt voorbij le laten j*aan. Vandaar, 'dat tot een pieer bescheiden feestviering werd besloten, waarbij zeer te recht alios, wat naar uiterlijk ïeestvertoon zweemt, is uitgeschakeld. Zoo zullen de reünisten morgen geen ,,bljjde inkomst©" houden en er zal geen kleurige stoet van ridders en edelen door de straten trekken, de feestviering zal er echter niet minder har lol ijk om behoeven te zijn.' Het glanspunt van deze feestviering zal zijn de herhaaldelijk op te voeren Bloemensproke, uit het oogpunt van kunst een mooi werk. Gisteravond werd reeds de eerste op voering ten voordeele van het Leidsch Steun comité gegeven. Zoo verbindt het L. S. C. aan dit lustrum reeds dadelijk leniging der gevolgen van den oorlogstoestand, wat de feestviering z.-i:er in sympathie doet winnen. Groot was de belangstdling en de velen, die in den tuin van Musis Sacrum" bijeen waren, hebben zeer genoten. Het was. ais in een sprookje. Te feitten onder hooge boomen op een plek gronds, bedekt met een grastapijt, waarop zwevende, lichte gestalten zich bewogen, daarbij de zoetvloeiende stroom der mu ziek; in de schemerachtige verlichting de ejijes, vlinders, bijen en torren te voor schijn te zien komen, dit alles vormde een tooverachtig gc-heel, waardoor de .Bloei jnensproke" een talrijk publiek geboeid heeft. In een vergelijking met „Alianora" van het vorig lustrum willen wjj niet treden; wel willen wij het loven hoe, in zulk een korten tijd van voorbereiding en met veel eenvoudiger middelen dan vijf jaar geleden, zulk een fraai geheel verkregen is. De Mas kerade-Commissie 1915, heeft eer van haar werk. Tot het tot-stand-komen van dit werk denken wij in de eerste plaats aan Koe berg, den componist, die met het orkest „Sempre Crescendo" voor de uitvoering der muziek zorgde; aan Henricus, die de keurige kostumes en de artistieke kleurencombinatie bedacht; niet het minst aan Jaooba en Helena van der Pas, die do dansen met zoovele jon ge meisjes instudeerde. Onwillekeurig gingen onze gedachten toch telkens terug naar „Alianora'', terwjjl wij do muziek aanhoorden, want telkens hoor den wrj in die muziek klanken, die aan „Alianora" herinnerden. De muziek voor de „Bloemensproke" is door Koeberg knap-anngeuast aan do Lande- ling der „Bloemensproke". Na het geheim zinnig, schemerachtig voorspel, hooren wjj in do fanfares bel binnentreden van Flora met twee pages, waarna 'het hoofdmotief der bloemen klinkt. Zeer fraai geïnstru menteerd zijn de variaties op dit bloemen- metief, waardoor iedere bioemengroep fmar oigen karakter krijgt. Vooral de lustige pa pavers .en de triomfantelijke zonnofcloemen zjjn muzikaal-juist voorgesteld. Nadat alle bloemen hulde aan Flora hebben gebracht, komt een wervelwij -1 de stemming verstoren, met zich een regenbui voerend. Die is zeer natuurlijk en geestig in de muziek te hoo ren; het neervallen der druppels, het aan komen en het wegtrekken der bui, liet was een genot om dit aan tc hooren. De Dage raad komt hierna met plechtige accoorden te voorschijn, waarna alle bloemen op opge wekte muziek een dans uitvoeren. Van moe heid slapen zjj in, jsaarna do bevallige, gevleugelde elfengroep een slaapliedje zingt. Dan zweeft een paarse nachtvlinder bin nen, zich sierlijk op de 1/4 maat dgr muziek bewegend. Nadat het wederom dag is geworden, komen nog vele bont-gekleurde vlinders en bjjen de bloemen bezoeken; en dansen op de zoemende muziek. Dit gezoem wordt door de blaasinstrumenten zeer eigen aardig vertolkt. Ten slotte vereenigen zich' alle bloemen en insecten in een dans, waar mede de bloemensproke eindigt. Over de uitvoering der dansen willen wij na de opvoering van a.s. Vrijdagmiddag het een en ander mededeeien. In het zon licht zullen de dansen en de bloemen nog beter tot hun recht komen, daar de verlich ting 'gisteravond niet helder genoeg was. Dat de dames Van der Tas, Eckenhausen en de heer Van der Pas veel succes had den, kunnen wjj nu reeds melden. Fraaie bloemstukken werden hun aangeboden. Behalve dezen en den technischen leider, den heer Henricus, mag hier ook niet wor den vergeten onze stadgenoot mevrouw Van der Ljjke, die groote zorg aan de kostuums heeft besteed. Over deze kostuums ging slechts één woord van lof. Morgenmiddag zullen de reünisten in het Groot-Auditorium worden ontvangen, hij welke gelegenheid de praeses ran het Leidsch Studentencorps een toespraak zal houden. Verplaatst is de surnumerair de heer P. L. Meyneko van Bodegraven naaT hier (tel.-kantoor). Gisteren vici eon tienjarig meisje in hot water van den Ouden Singel, bij de La kenhal. Milicien IV. Broeyer, van de 3de comp. 2de bataljon, werkzaam by den mili tairen schoenmaker aan den Ouden bmgel, sprong gekleed te water en redde het kind. Bij Kon. besluit is een pensioen ver leend aan N. Brcedeveld, smid bij de Sted. Fabr. van Gas- en Klectriciteit alhier, van 221 'sjaars, en aan J. Th. A. Veeren, wed. dr. B. J. Goossens, ambt. gemeente-g .bou wen, alhier, van 31. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter alhier heeft den bbiosooohouder C. B. H., die, in strijd niet de verordening, een jongen beneden de 16 jaar tot niet voor kinderen bestemde iichtbeeldenvertooninge:- bad toegelaten, veroordeeld tot 50 ets. boei of 1 dag hechtenis. Reiki. had ter tereohtzitting beweerd, dat deze jongen bij hem in dienst was als „ehocoladejongen", om tijdens de pauzen tussehen de voorstellingen ohocolade te verkoopen. Het O. M. had een -ervolgii.g inge steld, oen einde een principieels beslissing te verkrijgen. SPORT. Korfbal. Het Bestuur van den N. K. B. In het bestuur van den N. K. B. werden herkozen: N. Broekhuizen en S. A. Wil son en gekozen in de plaats van J. J. Teepe, die zich niet herkiesbaar had ge steld B. G. A. Smeets van Leiden. Athletiek. Kampioenschappen van Nederland. Op de wedstrijden van „U. D." te Deventer Werden dé vlogenüe kampioenscüappen van .Nederland behaald: 200 M. hardloopen, door Grijsseels (U. D.) in 231/5 seo. No. 2 was G. L. Kel der (U. D.) en No. 3 L. R. Spaander (U. D.) G. L. Kelder is de Leidsche Ajax- speler en L. R. Spaander ond-lid van Bere- steyn. 110 M. hindornisblaan door R. v. d. Heuvel (Sparta) in 171/5 sec. No. 2 L. R. Spaan der {U. D.) 10 K.M. snelwandelen, door G. van Ton geren van Daventria, in 54 min. 258/5 sec. Hippische Sport. Draverijen der Kennemer Sportclub. Zondag behaalde P. v. ii 'Wal, van Hoofd dorp, met „Auto" den Kennemerprijs in een handicap draverij, maximum afetand S00 M. Voor den Zomerprijs, eveneens een han dicap-draverij, maximum afstand 'S00 M., was „Auto" derde. De wedstpjjden jverden gehouden te Alkmaar. KUNST, LETTEREN, ENZ. Het echtpaar Faassen. Alex Faasscn, die zich met zijn echtgenoote mevrouw Faa-ssenHeyblom, in Den Haag gaat vestigen, heeft met hot oog op zijn ge vorderden leeftijd geen nieuw engagement afgesloton. Men zal hom echter nu en dan, wanneer de gelegenheid zich voordoet, als gast bij hot gezelschap van Willem Royaards kunnon toojuichon. SCHRIJVERS van Ingezonden Stukken mot ten Naam en Adres aan de Redactie be kend maken. Ongifceekende Stukken worden terzijde gelegd. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. De „Corriero deila Sera" schrijft over de ins telling van een Nederlandsch ge zantschap bij het Yaticaan o.m. het vol gende We hebben herhaaldelijk over de missie van een Nederiandsoh afgevaardigde, mons. Nolens, naar Homo gespr-oken, wiens offi cieel doel -was, nieuwe en betere diploma tieke relaties truss oh en Nederland en den Heiligen Stoel, die sinds vele jaren te wenschen overlieten, in het leven te roe pen. Sommigen echter houden 't er voor, dat deze missie andere politieke en diplomatie ke belangen op 't oog hoeft en nog meer, dat de Duitsohe diplomatic er niet vreemd aan is geweest. In waarheid bestaat er in Nederland, wol niet onder het volk, maar dn de hooge po litieke sferen en 't Hof een tamelijk' machti ge Duitsohgozdnde partij, die overtuigd is, dat -de verbondenen er nooit in slagen zul len, de Duitschers uit België te verdrij ven, dat de oorlog door uitputting der partijen zal eindigen en de oorlogvoeren den zich tot de neutrale mogendheden, zul len moeten wenden tot het sluiten van den vrede. In zoodanige veronderstelling zou deze partij moeite doen, om de toekomstige vre desconferentie in Den Haag te doen hou den, en om 't nu aan het Vaticaan moge lijk te maken er een vertegenwoordiger bij te hebben, zou ze wenschen, dat de vroege re in ternuntiatuur in Nederland in een nuntiatuur veranderd werd en de toe komstige» apostolische nutius juist de af gevaardigde van den Heiligen Stoel naar 't groote congres zou zijn. Nu zou de Duitsohe diplomatie alles in 't werk stellen, om dit plan te doen slagen, hopende om als nuntius in Don Haag den tegenwoordigen nuntius te Brussel, mgr. Tacoi Porcelli te doen benoemen, die om zijn Duitschgezinde gevoelens juist be kend is, hetgeen daarenboven een van do bijzondere doeleinden dor geheime zending van den bekenden Duitschen katholieken af gevaardigde Erzbergor zou zijn geweest. Indien dit plan slagen mooht, zou de in vloed van Duitschland bij de naaste vre desconferenties verzekerd zijn. Dit zou nu, naar men verzekert, 't Duit sche plannetje zijn, maar het is in 't geheel niet zeker, dat 't met succes bekroond zal worden, vooral, omdat het nog niet gezegd is, dat 't Yaticaan cecn afgevaardigde ter conferentie zal hebben, aangezien de geal lieerden waarschijnlijk hun houding zullen doem afhangen van die, welke" het Vaticaan gedurende don oorlog zal innemen. In do tweede plaats kan toch niemand zeggen, aangenomen, dat een toekomstigo nuntius in Den Haag den Paus bij de con ferentie vertegenwoordigen zal, dat deze nuntius mgr. Tacci Porcelli zijn moet. Waarom we gelooven, dat deze geheele in trigue weinig kans van slagen hooft. DE OORLOGSLEENING. Op de oorlogslee-ning is, naar do Minister van Financiën meedeelt, thans f 272.8S6.200 gestort. ALGEMEENE OEFENPLICHT. Naar de Blijde Wereld"-meedeelt, heeft op oen vergadering, op Zondag 13 dezer gehouden, de (orthodoxe) Vrije Evangeli sche Zondingsgeuieente te Leeuwarden met overgroot© meerderheid van stemmen be sloten, een adres tot de regeering te rich ten, inhoudende een protest togen het adres van Aalst c.s. NEDERLANDSCHE OVERZEE-TRUST MAATSCHAPPIJ. De Nederlandsche Overzee-T rustmaat- sohappij heeft het grootste gedeelte van de contracten, betreffende doorloopende con signatie doen eindigen. Andere zijn aan zienlijk beperkt. DE KOSTEN DER BRUINBROODYOORZIENING. Het wetsonterp betreffende do bruiji- broodvooTzioning wordt zeer spoedig van don Raad van State terug verwacht en zal binnen korten tijd bij do Kamer inkomen. Minister Posthuma vraagt in het ontwerp voor het loopende jaar een crediet van 14 millioon. STOOMSCHIP „BATAVIER II". De minister van Buiten!andsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens bericht van den Registrar van het Britscho Prijzcnhof, een eisoh is inge diend tot verbeurdverklaring van een deel deT lading van het Nederlandsohe s.s. Ba tavier II". NEDERLANDERS IN VREEMDE LEGERS. In „Het Vaderland" komt een artikel over Nederlandsche officieren in het Duitsche le ger voor, waaraan hot volgende ontleend is „Een aantal Nederlanders zullen een „hoe nu?" hebben geuit, toen ze vernamen dat graaf Wilhelm Bcntinck van Middachten onlangs uit Rusland teruggekeerd was, waar hij aan de zijde der Duitschers had gestreden. Graaf Bcntinck heeft hiermede echter niets anders dan zijn plicht gedaan. Zijn geslacht toch behoort tot den hoogen adel van Duitschland. Zoo diende bij het uitbreken van den oorlog een jongere broeder van den bezUter van Middachten als actief luitenant bij het regiment der Gardes du Corps te Potsdam. Een zijner ooms, graaf Karei, die het kasteel Zuylenstein bewoont, is ritmees ter a- la suito van het Pruisische leger, ter wijl een zoon van graaf Godard Bentinck, die op Amerongen zetelt, weder actief bij de Duitsche marine dient. Ook strijden een aantal graven van Lim burg Stirum aan de Duitsche zijde. Ten deele stammen zij af van een graaf Stirum die met een Duitsche vrouw huwde, zich in Pruisen naturaliseeren, aanzienlijke be zittingen in Silezië verwierf en wiens klein zoons behalve den eigen familienaam nog dien van de Duitsche stammoeders, Ebers, voeren. De overige Stirums, die thans medestrij den, waren reeds lang voor het uitbreken van dezen oorlog, in Duitschen krijgsdienst getreden. Van partijkiezen, na het uitbarsten van den wereldbrand, is dus geen sprake. Dit is evenmin het geval met verscheidene andere zonen van Nederlandsche ouders, die thans onder Duitsche vaandels of standaar den meevechten. Zoo diende bij het uitbreken van deil oor log een jhr. Rendorp als ritmeester bij hot 14e regiment Uiilanen. Met 't 13e infanoene- regiment, trok als kapitein een jhr. Storm van 's-Gravensande uit. Bij het 6e veld-artil- lerie-regiment fungeerde als luitenant-adju dant een jhr. De Casembroot. Bij de Sak sische cavalerie komt een jhr. Hartsen als luitenant voor. Verder telt het Duitsche le ger onder zijn officieren een Do Bruyn Oubo- ter, een Castendijk, een Cocgracht, een jhr. Von Schmidt auf Altenstadt. Tot de divisiegenoraals, die zich bij het leger van Mackensen bijzonder hebben on derscheiden, behoort ook jhr. Clifford Cocq van Breugel. Deze geboren Nederlander was langen tijd commandant van de zwarte doodsicop- huzaron, 't regiment dat later onder den Duitschen kroonprins kwam. Daarna voerde hij als generaal het bevel over de brigade Hessische cavalerie en verzocht, ongeveer een jaar voor 't uitbreken van den oorlog, om „zur Disposition" (ter beschikking) te worden gesteld. Bij de mobilisatie werd dan ook over hem beschikt en werd hem het be vel over een gemengde divisie opgedragen. In Rusland cn in Galieië heeft de genc~aal Van Breugel de bewijzen gegeven voor zijn taak volkomen berekend to zijn. Ook dc generaal der cavalerie De Graaff, die weder in functie trad, is een geboren Nederlander. Toen onlangs het „Militair Wochenblatt" (no. 70) de benoomiug van een jhr. Teixeira de Mattos tot degenjonkcr in het huzaren- regiment no. 15 bracht, meende een onzer landslieden met een Nederlander te doen te hebben, die na de oorlogsverklaring voor Duitschland partij had gekozen. Doch ook dit is onjuist: én deze uit Amersfoort afkomstige Nederlander, èn zijn landgonoot Cromer uit Den Haag, hadden, voor dat zij maar eenig vermoeden konden hebben, mot toestemming van onze Konin gin den wensch te kennen gegeven als of- ficiersaspiranten in het Pruisische leger hun intree te mogen doen. Hun verzoek werd destijds door Keizer Wilhelm II toegestaan." En verder lezen we: „Ik voeg ten overvloede hier bij dat cb Nederlanders, die hier dienen, daartoe ge heel uit eigen initiatief besloten en in den vreemden krijgsdienst traden,, omdat het mi'itairo beroep hen aantrok en in dat be roep hun do Duitsche .toestanden waar schijnlijk het meest volkomen voorkwamen. Zij traden hier niot in de gelederen met het voornemen deze na enkele jaren weder te verlaten en alsdan de opgedane onder vinding voor 't eigen leger nuttig te maken". Hierbij teekent het „Hbld." aan: „Wij meenen, dat de zaak, waarop „Hot Vaderland" wijst, tocht niet zo onschuiuig is, als dat blad wil doen voorkomen. Deze Nederlanders waren uit don aard der zaak zeer slechte vaderlanders: men ^enke zich, welke hun positie zou zijn geweest, indien wij onze grenzen tegen Duitsohe troepen hadden moeten verdedigen. Het allermin ste dat had kunnen geschieden, was het feit, dat zij, beroepssoldaten, en .Neder landers, niet den Nederlandschen grond had den kunnen verdedigen. Dat een paar do zijn Nederlanders slechte vaderlanders zijn, i9 wellicht niet een zaak van overwegend publiek belang. In elk ldnd zijn slee .Lie bur gers. Doch wijst deze wijze, waarop die eigen schappen, aan den dag komen, niet op eed ongewenschten geest, die in bepaalde krin gen moet heerschen? Een oppervlakkige lezing van db namen dezer officieren doeH zien, dat zij uit één omgeving komen, la het in die kr: gen iets normaals het be roep van soldaat te gaan uitoefenen, in het leger van een machtigen militairen naouur- staat? Wij wijzen er op, dat volgens den correspondent van „Het Vaderland'^ de overweging, die deze Nederlanders er toe leidt in een ander leger te gaan »-aenen, deze is, dat zij het'prettiger vonden in het mil itaire Duitschland miutair te zijn. Zij zijn menschen van een in het geheel niet Hol- landsche geestesgesteldheid, die zich \*aar- 8chijnlijk in Duitschland meer op hun gemak zullen voelen dan in ons -and en die beter deden Duitscher te worden evenals een' Hollander, die op de EngeTsche vloot zou willen dienen, geen echte Hollander meer zo.i zijn cn zich maar uit ons staatsverband moest losmaken. Wij achten dien internationalen geest vooral bedenkelijk, omdat uit de kringen, waaruit deze thans in Duitschland dienen de Hollanders voortkomen men leze de namen zep vaak personen worden ge roe pen tot invloedrijke posities, tot posities, waarvoor niet in do eerste plaats steeds ge bleken bekwaamheid of werkkracht iemand in aanmerking doet komen. Wellicht kan de heer Van Bylandt, die in de Tweede Kamer waarschuwde tegen een anti-neutrale stemming in de pers, ook gelegenheid vinden dit weinig neutrale in ternationalisme te bestrijden. Er moot in het bericht van den „Vader- land"-redacteur echters minstens c-m on juistheid staan. Hij zegt, dat eenige Neder landsche jongelui „met toestemming van onze Koningin" den wensch te -ennen ga ven in het Pruisische leger te komen en wel, zooa-ls hij nader verklaart, „niet met liet doel het later weder te verlaten",- Wij gelooven daar niets van". „Het Vad." is op deze kwestie m een lang artikel terug gekomen. Het blad zegt daar in, dat het zich in veel opzichten met het „Hbld." kan vereenigen en het geval niot zoo onschuldig te vinden als cle Berlijnsche correspondent, de schrijver van dat arLiKel, dit vindt. Het blad wijst er op, dat zij, die in vreemden krijgsdienst treden zonder ver lof toch reeds hun Nederlanderschap hebben verloren. GEEN AMANDELEN. Naar do „N .Gron. Crt." meldt, is de uitvoer van amandelen va.n Italië naar Nederland verboden. ENGFLSCHE GEÏNTERNEERDEN TE GRONINGEN. De „N. R. Ct." heeft gisteren een be zoek gehad van den lieer F. W. Finninger, lid van de firma Baston e en Firminger, te Londen. De heer Firminger heeft verschil lende bekenden onder Engelsche te Gro ningen geïnterneerde militairen, en was naar ons land overgekomen, om zioh van den toestand deT geïnterneerden to over tuigen. Zijn bezoek droeg geen officieel ka rakter. De heer Firminger was zeer vol daan over zijn bezoek, dat enkele dagen! had geduurd, en waarvan hij de beste in drukken meer naar Londen nam. Klachten had hij niet vernomen, integendeel, de ge ïnterneerden bleken zeer tevreden, en had den den bezoekenlen landgenoot verzocht, hun dank voor de moeite, die men zioh hier te lande voor hen gaf, openlijk over te brengen. Dh heer Firminger verzocht -daar toe de bemiddeling van ons blad, die "wij bij deze verleenen. SMOKKELARIJ. In den nacht van Zaterdag op Zoadag gelukte het aan een enkelen rijksambte naar to Tegelen met zijn douanehond zes mannen aan te houden, die gezamenlijk een partij meel van 500 pond vervoerden. De geheele bezending werd in beslag genomen cn terwijl de ambtenaar op zoek ging naar een kruiwagen, hield zijn viorvoettige col lega- de wacht bij dc smokkelwaar. HULP BIJ SPIONNAGE. Te Goöh (Rijnprov.) werd dezer dagen een Nederlandsche arbeider, zekere Goeuw- kens, workzaam op de margarine werken aldaar, gearresteerd. Hij wordt beschul digd zijn pas verkocht t-o hebben aan een' Engelseh officier, die onder bescherming van dien pas, spiomxage uitoefent. Naar men zegt, ontving de Hollander f 500 voor zijn paspoort. ENGELSCHE VROUWEN EN KINDE REN UIT BELGTE. Uit België zijn te Esschen aangekomen ruim 100 Engelscho vrouwen en kinderen. Per aansluiten den trein vertrekken ze naar Roosendaal, om van daar, onder ge leide van eenige leden dor Amerikaansühe en Engelsche legatie, naar Rotterdam te vertrekken, waar ze 's middags 3.59 aan sta tion D.P. zullen aankomen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1